Jana Mlčochová
PRAHA, 11.září (Reuters) - Velkoobchodní ceny elektřiny by neměly dramaticky klesnout v reakci na pokles cen ropy a měly by se držet nad 75 eury za megawatthodinu, uvedl finanční ředitel elektrárenské společnosti ČEZ <
> pro Reuters.Finanční ředitel ČEZ Martin Novák řekl ve středečním rozhovoru pro Reuters, že nedávný vývoj ukazuje, že dopad cen ropy <CLc1> na ceny elektřiny je menší s tím, jak hlavní roli hrají ceny černého uhlí.
"Dlouhodobá prognóza zatím naznačuje, že ceny by se měly pohybovat nad úrovní 75 euro (za megawatthodinu)," řekl Novák. "Že by mělo dojít k nějakému dramatickému poklesu cen energie, tak to se zatím nejeví."
"Vliv ropy a plynu je čím dál tím menší kvůli zvyšující se poptávce a vlivu ceny černého uhlí," řekl také.
Ceny elektřiny vyráběné ve střední Evropě se po loňském spuštění pražské energetické burzy rychle přizpůsobily německým úrovním. Zaostávají ale za některými východoevropskými státy, kde ceny vyskočily kvůli sílící poptávce a omezených zdrojích.
Velkoobchodní ceny elektřiny v Německu ve čtvrtek dosahovaly 78,9 eura za megawatthodinu <BY1DEZ9>.
ZISKY DÁLE POROSTOU
Novák dále uvedl, že rostoucí efektivita vyvolaná snižováním nákladů a růstem výroby v jaderných elektrárnách by měly být v budoucnu hlavními faktory ovlivňujícími ziskovost skupiny ČEZ spolu s rostoucími velkoobchodními cenami elektřiny.
"V příštích letech očekáváme nárůst zisku podpořený nejen vývojem cen elektřiny, ale i zvyšováním efektivity," řekl.
ČEZ ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 67 procent a zvýšil výhled pro celoroční zisk na 48,6 miliardy korun, což by mělo představovat 14procentní meziroční nárůst.
Novák řekl, že vlastní zdroje uhlí pomáhají společnosti snižovat náklady a odolávat fluktuacím v globálních cenách komodit.
"Máme jaderné portfolio, které má nízké variabilní náklady se zafixovanou cenou, a máme hnědouhelné elektrárny, které zásobujeme z vlastních uhelných zdrojů nebo prostřednictvím dlouhodobých kontraktů," řekl Novák.
ZPĚTNÝ ODKUP
ČEZ by mohl zahájit nový zpětný odkup akcií až do výše 10 procent v prosinci, přičemž původně očekával, že začne počátkem příštího roku.
Odkup nemůže začít dříve, než budou akcie z předchozího odkupu oficiálně zrušeny.
Málo zadlužená společnost, která nemá mnoho akvizičních příležitostí, plánuje zvýšit svou zadluženost na zhruba 2,0 až 2,5násobek EBITDA, což je průměr sektoru.
"Já si myslím, že ten 'share buyback' může začít před koncem roku, velmi pravděpodobně však až v prosinci," řekl Novák.
Původní program odkupu, který skončil letos v květnu, pomohl akciím ČEZ získat 21,5 procenta.
Od té doby však titul ztratil 15,1 procenta a ve čtvrtek se obchodoval na 13měsíčním minimu 1031 korun.
Hodnota akcií představuje zhruba 11násobek očekávaného letošního zisku, což je pod sektorových průměrem 15,94.
Novák však uvedl, že pokles nekoresponduje s očekávaným hospodařením firmy.
"Současná reakce akciových trhů na energetické tituly včetně ČEZ v našem případě nekoresponduje s velmi pozitivním výhledem na výsledky našeho hospodaření," řekl.
(Autorka: Jana Mlčochová; Editoval: Martin Dokoupil)