ŠANGHAJ/SAN FRANCISCO, 13.ledna (Reuters) - Google ve středu pohrozil, že opustí Čínu, největší internetový trh na světě, neboť nehodlá dále tolerovat přísnou cenzuru svého vyhledávače Google.cn.
Největší světový poskytovatel internetového vyhledávání tak sice může získat kredit za to, že staví etiku nad podnikatelské zájmy, ale současně může dát na problematickém, leč obrovském čínském trhu výhodu Microsoftu <MSFT.O> a místním konkurentům.
Potenciální ústup z čínského trhu internetového vyhledávání, jenž roste ročně 40procentním tempem, by krátkodobě hospodaření Googlu zřejmě výrazněji neovlivnil, podle analytiků by však mohl znamenat strategickou ztrátu v dlouhodobějším horizontu.
Google oznámil své varování poté, co odhalil "sofistikovaný a cílený" kybernetický útok na svou emailovou službu. Podle firmy mohli být cílem hackerů čínští aktivisté v oblasti lidských práv.
Společnost byla přitom při vstupu na čínský trh v roce 2006 ostře kritizována za autocenzuru.
V Číně je více než 350 milionů uživatelů internetu a roční tržby z vyhledávání přesahují 1 miliardu dolarů. Nicméně situace na čínském internetovém trhu je komplikovaná, neboť provozovatelé se musí podřizovat přísným předpisům podle diktátu Pekingu.
Každý, kdo poruší pravidla, jež zakazují stránky s citlivým obsahem jako nezávislost Tibetu nebo nezákonné duchovní hnutí Falun Gong, může čelit zablokování či zrušení stránek.
"Krok Googlu se vztahuje k cenzuře, naprosto ne k podnikání," uvedl nejmenovaný vysoce postavený představitel odvětví, jenž má blízko k bývalému šéfovi Googlu pro Čínu Lee Kai Fuovi a který hovořil pod podmínkou anonymity vzhledem k extrémní citlivosti tématu.
"Google se k tomuto rozhodnutí odhodlával velmi dlouho. Od loňského roku mluvil o tom, že udělá gesto, jež by čínské vládě ukázalo, že již nebude tolerovat přísnou cenzuru své činnosti," uvedl zdroj.
Hlavní právník Googlu David Drummond v prohlášení uvedl, že kybernetické útoky a další pokusy omezit svobodu projevu na internetu firmu vedly k tomu, aby přehodnotila působení v Číně.
"Rozhodli jsme se, že už nadále nejsme ochotni cenzurovat výsledky hledání na Google.cn. Takže tak během příštích několika týdnů povedeme s čínskou vládou diskusi, na jakém základě bychom mohli provozovat nefiltrovaný vyhledávač, jenž by neodporoval zákonům, je-li to vůbec možné," uvedl Drummond. [
]Pro další zprávy k tématu Google/China klikněte na: [
]KONKURENCE BY VYDĚLALA
Čína je jedním z mála trhů, kde nemá Google první pozici. Před ním je firma Baidu <BIDU.O>, jíž patří 60 procent čínského trhu internetového vyhledávání oproti 30 procentům Googlu.
Mezi další čínské internetové firmy, jež se také podílejí na cenzuře, patří provozovatelé internetových portálů Sina <SINA.O> a Sohu <SOHU.O>.
Microsoft, který nedávno spustil čínskou verzi mohutně inzerovaného vyhledávače Bing, uvedl, že tento trh bere velmi vážně. Provozovatel konkurenčního emailového portálu Hotmail však popřel, že by jakákoli jeho služba byla v Číně omezována.
Analytik Dick Wei z banky JPMorgan ve zprávě uvedl, že z případného odchodu Googlu by nejvíce vytěžila firma Baidu, neboť nabízí mnoho identických služeb.
"Jsme přesvědčeni, že je zde velká šance, že bez cenzury výsledků vyhledávání nebude provozování Google.cn povoleno," dodal Wei.
Zatímco někteří analytici soudí, že by Google nakonec Čínu mohl opustit, než by na tamním trhu pokračoval v autocenzuře, jiní pozorovatelé vnímají oznámení společnosti jako strategický krok, jímž se společnost připravuje na tvrdá jednání s Čínou.
"Mám pocit, že je to spíše komentář než stanovisko," uvedl Wallace Cheung, analytik Credit Suisse. "Vypadá to jako prohlášení před jednáním s čínskou vládou."
Google ve třetím kvartále vytvořil 53 procent tržeb ve výši 5,9 miliardy dolarů mimo území Spojených států. Přesný objem podnikání v Číně firma nesděluje.
(Autoři: Melanie Lee, Alexej Oreskovič; Přeložil: Tomáš Doležel)