Petra Vodstrčilová
PRAHA, 16.září (Reuters) – Dopady zpomalení světové ekonomiky na Česko budou možná hlubší, než se zdálo, nicméně situace snad nebude tak vážná jako v západní Evropě a zámoří, uvedl viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl.
Hampl v rozhovoru pro Reuters v pondělí odpoledne dále řekl, že nemá silné stanovisko k nastavení měnové politiky České národní banky před nadcházejícím měnovým zasedáním 25.září, protože období nejistoty ohledně budoucího vývoje se protahuje.
"Prognózy růstu evropské ekonomiky se přehodnocují permanentě jedním směrem - tím špatným - a to je pro českou ekonomiku důležitá špatná zpráva," řekl Hampl.
"Zprostředkované dopady (zpomalení světových ekonomik) mohou (do Česka) přijít, mohou být výrazně intenzivnější, než se zdálo," dodal.
Domácí ekonomika podle Hampla sice zpomaluje, ale není ještě ve smyku, jako například eurozóna a USA, které podle tržních průzkumů čelí riziku recese [
]."V kontextu vývoje jak ve Spojených státech, tak v eurozóně, je středoevropský konvergující svět - a v něm česká ekonomika - stále v pozici relativně řiditelné ekonomiky," řekl.
"Ale je naprosto zřejmé, že abychom projeli to kluzké místo vozovky, tedy léta 2008 a 2009, bez zpomalení to nepůjde."
Prognóza centrální banky předpokládá v příštím roce ekonomický růst o 3,6 procenta v porovnání se 4,1 procenta očekávanými letos.
ODKLON OD ZVYŠOVÁNÍ SAZEB
Silný kurs koruny <EURCZK=> a výhled zpomalující reálné ekonomiky by mohly zpřísnit měnové podmínky, uvedl Hampl.
Nenaznačil však, jak bude příští čtvrtek hlasovat o úrokových sazbách.
"Připadá mi, že nad základním scénářem vývoje naší ekonomiky je pořád mnoho nejistot, výjimečně mnoho nejistot oproti tomu, na co je tato i evropská ekonomika zvyklá," řekl.
"Nejsem v této chvíli schopen říci zásadní silné stanovisko, se kterým půjdu na měnové zasedání a u kterého mě bude někdo jen těžko přesvědčovat, že mám názor změnit... Na rozdíl od předchozích zasedání," uvedl také.
Klíčová dvoutýdenní repo sazba je od začátku srpna nastavena na 3,50 procenta poté, co ji bankovní rada nechala klesnout o 25 bazických bodů kvůli obavám ze silné koruny a zpomalující ekonomiky.
Hampl na tomto zasedání chyběl a na čtyřech předcházejících vždy hlasoval pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů kvůli obavám z rozvolnění inflačních očekávání v ekonomice.
"Od červnového měnového zasedání do dalšího (v srpnu) zpřísnění měnových podmínek z titulu apreciace kursu udělalo práci za několik zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů," řekl Hampl.
"Kdybych tam býval byl, myslím si, že bych nehlasoval pro zvýšení sazeb, všechno ostatní by bývala otázka do diskuse."
Hampl dále uvedl, že současná nejistota ohledně ekonomického vývoje ve vyspělých státech se může projevit opětovným posilováním české měny považované investory za bezpečný přístav.
"Pokud by platilo, že se špatné zprávy z vyspělého světa budou množit a že makroekonomické prostředí nebude generovat poptávku k návratu investorů na vyspělé trhy, tak není vyloučeno, že ten příběh první poloviny roku (posilování koruny) se nemůže v nějaké míře opakovat," řekl.
"Pokud tato elementární logika platí, špatné zprávy ze světa mohou mít dvě polohy - oslabování reálné aktivity venku s nepřímým dopadem na nás a druhou v podobě dočasné atraktivity naší měny vůči ostatním měnám."
PRO DALŠÍ KOMENTÁŘE M.HAMPLA KLIKNĚTE NA [
](Autorka: Petra Vodstrčilová; Editoval: Jan Korselt)