Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

TEXT-Záznam jednání bankovní rady ČNB z 16/12

 
 

Reuters

                                

PRAHA, 23.prosince (Reuters) - Následující text je záznamem jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) ze 16.prosince.

"Přítomni: guvernér Zdeněk Tůma, viceguvernér Mojmír Hampl, viceguvernér Miroslav Singer, vrchní ředitel Robert Holman, vrchní ředitel Pavel Řežábek, vrchní ředitel Vladimír Tomšík, vrchní ředitelka Eva Zamrazilová.

"Jednání bankovní rady bylo zahájeno prezentací osmé situační zprávy, která vyhodnotila nově dostupné informace a jejich vliv na naplňování rizik listopadové makroekonomické prognózy. Nová situační zpráva hodnotila rizika ve vztahu k prognóze v souhrnu jako mírně proinflační. Hlavními proinflačními riziky byla především pozorovaná vyšší listopadová inflace a její výhled na nejbližší období a také mírně slabší měnový kurz. Odchylka skutečné inflace od predikce byla zhruba z poloviny dána vyššími cenami pohonných hmot, které souvisejí se zvýšeným výhledem cen ropy, z druhé poloviny pak vyšší korigovanou inflací bez pohonných hmot. Oproti tomu na protiinflační straně působí především změna výhledu zahraničního vývoje a to především předpoklad nižších zahraničních tržních úrokových sazeb."

"Po prezentaci osmé situační zprávy přistoupila bankovní rada k diskusi nových informací a rizik naplňování listopadové prognózy. Většina členů bankovní rady se shodla na tom, že je nově dostupné informace nepřesvědčily o nutnosti změnit svůj názor ohledně nastavení úrokových sazeb, a to navzdory přetrvávající vysoké míře rizika. Ti členové bankovní rady, kteří byli pro snižování úrokových sazeb, zdůrazňovali především předpoklad prognózy ze sedmé situační zprávy o potřebě nižších tržních sazeb. Nesnížení úrokových sazeb na posledním měnověpolitickém zasedání pak vedlo k tomu, že jsou v současnosti tržní úrokové sazby oproti prognóze již delší dobu vyšší. Příznivci stability úrokových sazeb naopak poukazovali na to, že vedle argumentů pro stabilitu sazeb, které zazněly již při projednávání prognózy ze sedmé situační zprávy, je vývoj ekonomiky poznamenán některými proinflačními riziky. Bylo také zmíněno, že i přes vyšší diferenciál tržních a referenčních sazeb v České republice jsou tržní sazby nejnižší v historii, přičemž při takto nízkých sazbách nemůže ekonomika dlouhodobě fungovat bez výrazných nerovnováh. Oproti tomu ale zaznělo, že žádná rizika nerovnováh ani dopadů do finanční stability prozatím nejsou z dostupných informací a analýz zřejmá.

V souvislosti s nastavením úrokových sazeb bankovní rada diskutovala výši diferenciálu tržních úrokových sazeb mezi Českou republikou a eurozónou. Bankovní rada se shodla v tom, že efektivní tržní úrokový diferenciál je ve skutečnosti vyšší, než by naznačoval rozdíl mezi repo sazbami. Jednotliví členové bankovní rady se však lišili v interpretaci měnověpolitických implikací tohoto diferenciálu. Na jedné straně zazněl argument, že by snížení úrokových sazeb bylo žádoucí, neboť by umožnilo úrokový diferenciál snížit. Na straně druhé bylo zmíněno, že vysoký diferenciál tržních úrokových sazeb reflektuje některá nestandardní měnověpolitická opatření ECB, a že při avizovaném postupném opouštění těchto opatření bude mít tendenci samovolně vyprchávat. Vedle toho bylo uvedeno, že vyšší diferenciál odráží stávající vyšší rizikovou prémii v České republice. Oproti tomu někteří členové bankovní rady vyjádřili svoji pochybnost o tom, že ECB bude ochotna tato nestandardní opatření v dohledné době opouštět.

Bankovní rada věnovala rovněž poměrně velký prostor vývoji na trhu práce, kde došlo mimo jiné k překvapivě rychlému růstu průměrné mzdy a k rychlejšímu poklesu zaměstnanosti v národním hospodářství. Bylo zmíněno, že část odchylky rychlejšího růstu průměrných mezd oproti prognóze je pravděpodobně dána změnou struktury zaměstnanosti, kdy jsou nejprve propouštěni zaměstnanci s nižší úrovní mzdy a vyšší nemocností. Zároveň byl zmíněn nesoulad mezi vývojem průměrné mzdy dle ČSÚ a vývojem nominální hodinové mzdy dle MPSV, která roste výrazně pomaleji. Stejně tak existuje rozpor mezi růstem průměrné mzdy a poklesem celkového objemu mezd v národním hospodářství, a to i po přihlédnutí k meziročnímu snížení celkové zaměstnanosti. Převážil tak názor, že údaje z trhu práce celkově nenaznačují významná proinflační rizika.

Bankovní rada dále diskutovala vývoj HDP, který vykázal oproti prognóze nižší meziroční pokles. K této odchylce přispěl především vyšší než očekávaný nárůst spotřeby domácností a také vyšší růst spotřeby vlády. Bylo uvedeno, že nárůst spotřeby domácností není v souladu se zmíněným poklesem objemu mezd. Reálný růst spotřeby domácností mohl být ovlivněn neočekávaným poklesem deflátoru spotřeby, který není ve shodě s rostoucím indexem spotřebitelských cen a který může být zpětně revidován. V souvislosti s neočekávaně vysokým růstem spotřeby vlády někteří členové bankovní rady zmínili své obavy z uvolněné fiskální politiky, která by vzhledem k neprosazení úsporných balíčků mohla vést k dalšímu zesílení proinflačních tlaků. Zároveň bylo zmíněno, že vysoké deficity veřejných financí mohou udržovat rizikovou prémii na vyšší úrovni. Zaznělo též znepokojení z poklesu úvěrů nefinančním podnikům a z jejich dopadů do investiční aktivity.

Na straně argumentů pro stabilitu úrokových sazeb někteří členové bankovní rady zmiňovali svoji nejistotu ohledně nastavení rovnovážných trajektorií v modelu. V této souvislosti byl diskutován především možný budoucí jednorázový pokles výrobních kapacit respektive potenciálního produktu, který by v situaci setrvačné agregátní poptávky vedl k proinflačním tlakům. Oproti tomu ale bylo uvedeno, že stávající evidence ukazuje spíše na přetrvávání přebytečných výrobních kapacit, které vznikly propadem poptávky, a které vedou spíše k protiinflačním tlakům. Bylo zmíněno, že v aktuální prognóze je dočasně nižší růst potenciálního produktu již částečně zohledněn a že navíc úvahy o propadu potenciálu mají vliv až za horizontem měnové politiky. Oproti tomu zaznělo, že jednorázový pokles potenciálu, pokud by k němu skutečně docházelo, je relevantní právě v krátkém a středním období.

Pro některé členy bankovní rady byl hlavním argumentem pro stabilitu úrokových sazeb předpoklad prognózy ohledně zvyšování úrokových sazeb v horizontu dvou až tří čtvrtletí a jejich neochota k takto agresivním protisměrným změnám nastavení měnové politiky. V této souvislosti byly také zopakovány obavy některých členů bankovní rady ohledně omezené účinnosti měnové politiky v situaci velmi nízkých úrokových sazeb. Proti tomu ale zaznělo, že se měnověpolitická inflace blíží cíli směrem zdola, což nesvědčí o výrazně agresivní reakci měnové politiky. Navrhované snížení sazeb je navíc oproti předpokladu prognózy nižší, snížení výhledu tržních sazeb v eurozóně krom toho umožní v roce 2010 zvyšovat domácí sazby mnohem pomaleji, než předpokládá aktuální prognóza. Převážil názor, že i kdyby byla účinnost úrokového kanálu transmise měnové politiky nižší, přesto tento kanál zůstává funkční a měl by být v případě potřeby použit. Bylo také vyjádřeno přesvědčení, že by transparentní měnová politika měla působit na ekonomiku proticyklicky, přičemž jejím smyslem je reakce na ekonomické šoky a nikoli vyhlazování úrokových sazeb. Pokud měnová politika se snižováním sazeb mine vhodnou dobu, pak to bude znamenat pomalejší dynamiku výstupu a větší podstřelení inflačního cíle.

Po projednání situační zprávy rozhodla bankovní rada ČNB většinou hlasů snížit limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace o 0,25 procentního bodu na úroveň 1,0 procenta s účinností od 17.prosince 2009. Zároveň rozhodla ve stejném rozsahu snížit lombardní sazbu na 2,0 procenta. Diskontní sazba byla ponechána na stávající úrovni 0,25 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady: guvernér Tůma, viceguvernér Singer, vrchní ředitel Tomšík a vrchní ředitelka Zamrazilová. Tři členové hlasovali pro ponechání úrokových sazeb beze změny: viceguvernér Hampl, vrchní ředitel Holman a vrchní ředitel Řežábek.

 
 

Úsporu na daních můžete z penzijního spoření získat do konce roku. Jak na to?

03.12.2024  |  L. Kratochvíl

Kdo si chce snížit daňový základ za letošní rok o příspěvky zaplacené na produkty penzijního spoření, může tak pořád učinit, i když si během roku…

Státní podpora u stavebního spoření už je jen tisícovka, můžete ale získat dvojnásobek

02.12.2024  |  Lucie Mečířová

Do konce posledního měsíce v roce musí být na účet stavebního spoření připsána zákonem stanovená částka, aby klient mohl získat nejvyšší státní…

Česká obchodní inspekce varuje před nákupem některých hraček

02.12.2024

S blížícími se Vánocemi informuje Česká obchodní inspekce o rizikových výrobcích, zejména těch pro děti. Kterým hračkám se…

Zdaněná průměrná mzda stoupla víc než průměrný důchod, už ale bylo i hůř

02.12.2024  |  Petr Gola

Za první pololetí roku 2024 činila průměrná hrubá mzda 44 943 Kč, průměrný starobní důchod v červnu byl 20 653 Kč. Z hrubé mzdy se však platí daně…

Jeden koeficient skončí, druhý už nepůjde snížit. Daň z nemovitostí se opět mění

29.11.2024  |  Lucie Mečířová

U daně z nemovitostí se v roce 2025 přestane používat koeficient, kterým města a obce mohla výměr zvyšovat. Základní koeficient navíc už nepůjde…

Zajímavou investicí do nemovitostí budou obchodní centra i logistika, říká Jiří Horák z Reico

29.11.2024  |  Michal Bureš

Trh nemovitostí prošel turbulentním obdobím. Jak jsou na tom letos nemovitostní fondy a jaká jsou očekávání na další roky? Do čeho nyní investují…

Minimální hodinová mzda v Německu se v roce 2025 zvyšuje o 3,3 %, česká o 10,6 %

29.11.2024  |  Petr Gola

Zatímco v roce 2024 činí hodinová minimální mzda v Německu 12,41 eura, v příštím roce to bude již 12,82 eura. V posledních letech došlo ke…

Co může zaměstnanec koncem roku dělat s nevyčerpanou letošní i starší dovolenou

28.11.2024

Nevyčerpaná dovolená z aktuálního roku už mnoho let zaměstnancům nepropadá a neztrácí na ni nárok, jako tomu bylo dříve v…

Všechno, co potřebujete vědět o zdravotním pojištění 2025, v deseti číslech

28.11.2024  |  Petr Gola

Zatímco daň z příjmů a sociální pojištění někteří občané vůbec neplatí, zdravotní pojištění se musí platit vždy, pouze za státní pojištěnce ho…

Zaměstnanci končí pracovní poměr, ale zbývá mu dovolená. Jaké jsou možnosti?

27.11.2024

Čerpání dovolené může zaměstnavatel nařídit i ve výpovědní době. Když dovolená zůstane i na konci pracovního poměru, zaměstnanec má…

Chudobou jsou v EU ohroženy zejména děti rodičů bez vzdělání, ČR je mezi premianty

27.11.2024  |  Petr Gola

Česko patří spolu se Slovinskem, Finskem a Nizozemím mezi členské země EU, kde je nejméně dětí ohroženo chudobu nebo sociálním vyloučením. Hlavním…

Máte roky stejnou výplatu? Koeficienty pro výpočet důchodu s ní udělají divy

26.11.2024  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, zjednodušeně řečeno na celém průběhu pracovního života. Dnešní žadatelé o…

Porovnání výše důchodu při čerpání předčasné penze a využití předdůchodu

26.11.2024  |  Petr Gola

Z důvodu zpřísnění podmínek pro výpočet předčasného důchodu je využití předdůchodu finančně výhodnější než před účinností legislativních změn.…

Může vám zaměstnavatel snížit mzdu během pracovního poměru?

25.11.2024

Rozhodl se vám zaměstnavatel snížit mzdu během pracovního poměru? Podívejte se spolu s námi, za jakých okolností si takové…

Chyby ve zdravotním pojištění dělají i zaměstnanci, hlavně při změnách

25.11.2024  |  Petr Gola

Přestože za zaměstnance odvádí zdravotní pojištění na účet příslušné zdravotní pojišťovny zaměstnavatel, mohou v praxi zaměstnancům nastat…

Cenu elektřiny a plynu si krátce zafixujte a nebojte se změnit dodavatele, shodli se odborníci ze srovnávačů

22.11.2024  |  Lucie Mečířová

Na prahu zimy letos nejsou ceny plynu a elektřiny pro české spotřebitele tak vysoké a rozkolísané jako v minulých letech, předvídat jejich další…

Dostane mateřskou každá matka? Omyl, opačných příkladů je víc než dost

22.11.2024  |  Petr Gola

Pro přiznání mateřské (oficiálně peněžité pomoci v mateřství) musí být splněny zákonné podmínky. V praxi tak některé maminky mateřskou nepobírají…

Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu

21.11.2024  |  Petr Gola

Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet…

Jak se liší důchod přiznaný v roce 2022, 2023, 2024 a 2025? Rozdíly mohou být v tisících

21.11.2024  |  Michal Bureš

Načasování odchodu do důchodu může výši vyplácené penze výrazně ovlivnit. Jak se liší výše důchodu přiznaného v roce 2022, 2023, letos a v příštím…

Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže

20.11.2024  |  Lucie Mečířová

Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit…

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.2024  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun.…

Špatně vybraný termín odchodu do penze může snížit váš důchod o stovky korun

19.11.2024  |  Petr Gola

Správné načasování odchodu do starobního důchodu je velmi důležité. Vždyť kvůli několika dnům mohou mít lidé s vyššími příjmy důchod zbytečně…

Stát značí cestu k provozu autonomních vozidel. Za nehody má nést odpovědnost výrobce

19.11.2024

Od 1. ledna 2026 by mohli řidiči na českých silnicích využívat automatizovaná vozidla, na jejichž provoz člověk na místě…

Uspěchaný prodej nemovitosti vás může přijít draho kvůli dani z příjmu

18.11.2024  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek se z prodeje nemovitosti neplatí daň z příjmu. Situace se liší v závislosti na tom, kdy byla nemovitost pořízena,…

Podnikatelé ze zaplavených oblastí mohou žádat stát o prominutí penále. A nejen oni

18.11.2024  |  Lucie Mečířová

Podnikatelé, kteří byli zasaženi zářijovými záplavami, mohou požádat o prominutí penále u dluhů na důchodovém pojištění. A pokud by jim to nevyšlo,…

Chcete podnikat při zkráceném úvazku? Danit musíte sami, ale můžete ušetřit

15.11.2024  |  Petr Gola

Pro některé občany je výhodné podnikat při zkráceném úvazku, neboť mají nárok na sociální zajištění ze zaměstnání a z výkonu vedlejší samostatné…

Spořicí účty v listopadu 2024: kdo nabízí nejvyšší úrokovou sazbu?

14.11.2024  |  Michal Bureš

Česká národní banka (ČNB) během posledního roku již osmkrát změnila úrokové sazby. Jaké jsou nyní úrokové sazby a podmínky na spořicích účtech? Najde…

Ani pracovní úraz, ani nemoc z povolání. Kdy přesto odpovídá zaměstnavatel za újmu zdraví zaměstnance?

14.11.2024

Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za jemu vzniklou škodu v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatel…

Vstupní pracovnělékařské prohlídky u nerizikových prací by měly od 1. července 2025 skončit

14.11.2024

Vláda 6. listopadu 2024 podpořila návrh na ukončení povinnosti provádět vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací, které nespadají do rizikových…

Srovnání termínovaných vkladů v listopadu 2024: kde vám nejlépe zhodnotí peníze?

13.11.2024  |  Michal Bureš

Česká národní banka za poslední rok snížila úrokové sazby již osmkrát. Jak to projektují banky, družstva a spořitelny do úročení na termínovaných…

Zaručený už bude jen plat, mzda pouze minimální. S jakými čísly se pro rok 2025 počítá?

13.11.2024  |  Lucie Mečířová

Minimální mzda pro příští rok skokově vzroste a zaručenou výši podle kvalifikace a náročnosti práce už budou mít jen zaměstnanci ve veřejném a…

Jak se počítá den daňové svobody a kde v EU pracují občané na stát nejdéle

12.11.2024  |  Petr Gola

Z daňového hlediska lze kalendářní rok rozdělit na dvě části, přičemž v první části pracují občané na stát a zbytek roku „sami na sebe“. Ve…

Platit za recyklaci reklamních letáků? Zájem o ně je pořád vysoký, zní od obchodníků

12.11.2024

V připravované novele o zálohování plastových a plechových obalů je rovněž úprava vztahující se na reklamní letáky. I na ně se má totiž…

Milostivé léto brzy skončí a s ním i možnost zbavit se exekuce kvůli zdravotnímu pojištění

11.11.2024  |  Lucie Mečířová

Jste dlužníkem u Všeobecné zdravotní pojišťovny, protože jste řádně neplatili zdravotní pojištění? Právě běží poslední Milostivé léto. Využijte ho a…

Zaměstnanci musejí platit zdravotní pojištění, výpočet ale není u všech stejný

11.11.2024  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Jak vysoké zdravotní pojištění odvádí ze své…

Důchod nejpozději v 67 a v zaručené minimální výši. Co prošlo v důchodové reformě?

08.11.2024  |  L. Kratochvíl

Vláda v Poslanecké sněmovně prosadila po úpravách i bez účasti "nohama hlasujících" ex-koaličních Pirátů svou verzi důchodové reformy. Pokud projde i…

Jak se bránit výpovědi, která padla těsně před uznáním nemoci z povolání?

08.11.2024

Formálně se vznik nemoci z povolání v praxi konstatuje ke dni, kdy bylo provedeno lékařské vyšetření, které ji prokázalo. Ale…

Nejen nižší penze. Předčasní důchodci přijdou o víc, například dobrý přivýdělek

08.11.2024  |  Petr Gola

Řádný důchodový věk v Česku se stále postupně zvyšuje, takže o předčasném důchodu, i po zhoršení výpočtové formule od října 2023, stále uvažuje…

Neschopenku lze vystavit i pár dnů zpětně. Může to lékař udělat bez vaší přítomnosti?

07.11.2024

Ošetřující lékař má právo vystavit pacientovi neschopenku až 3 dny zpětně. Při splnění určitých podmínek je možné získat…

Pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance v ČR patří k nejvyšším v EU

07.11.2024  |  Petr Gola

Zaměstnavatelé vyplácejí zaměstnancům hrubou mzdu a ještě za ně platí povinné pojistné. V Česku činí souhrnná sazba povinného pojistného placeného…

Na co má nárok zaměstnanec, který onemocněl nemocí z povolání

06.11.2024

Nemoci z povolání jsou důsledkem vystavení zaměstnanců rizikovým faktorům při práci. Za nemoc z povolání však…

Pracující důchodci platí důchod sami sobě, žádné daňové úlevy nemají

06.11.2024  |  Petr Gola

Řada občanů v řádném důchodovém věku nadále pracuje a pobírá důchod a mzdu současně. Pracující důchodci však odvádějí daně jako ostatní…

Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby

05.11.2024  |  Lucie Mečířová

Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.

Neúspěšní podnikatelé by měli zamířit „na pracák“, vyřeší tak zdravotní pojištění

05.11.2024  |  Petr Gola

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění, které nemůže být na rozdíl od daně z příjmů nulové.…

Obchody, e-shopy i automaty by měly povinně kontrolovat věk při prodeji energetických nápojů

04.11.2024

Skupina poslanců navrhla zakázat prodej energetických nápojů osobám mladším 15 let. Novela by měla vstoupit v účinnost již od…

Tisícovka na váš účet stojí zaměstnavatele v Česku 1689 Kč. Jak je to jinde v EU?

04.11.2024  |  Petr Gola

Základní mzdovou položkou pro zaměstnavatele jsou mzdové náklady, pro zaměstnance částka obdržená na účet, tedy čistá mzda. V Česku činí průměrné…

Zpětné doplacení výživného by mělo být standardem, i když rodič nepožádá o zvýšení ihned

01.11.2024

Měly by soudy přiznávat zpětné stanovení výživného pro dítě v takových případech, kdy rodič nepožádá o navýšení nejdříve povinného rodiče a návrh na…

Od října může být lidem s více dluhy sraženo ze mzdy při exekuci víc peněz než dosud

01.11.2024

Jak se od října 2024 vypočítávají srážky ze mzdy, jestliže má dlužník více než tři nepřednostní exekuce? Takovému dlužníkovi…

Kdy zaměstnavatel nemusí poskytovat za práci přesčas příplatky ani náhradní volno?

01.11.2024

Za jakých podmínek může zaměstnavatel vyplácet zaměstnancům mzdu, u níž je již předem přihlédnuto k případné práci přesčas?…

Podívejte se, jak se za 15 let znevýhodnil výpočet předčasného důchodu

31.10.2024  |  Petr Gola

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se během let značně zpřísnily. Naposledy od října 2024, kdy je nutné získat dobu pojištění alespoň v…
Zobrazit související aktuality
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz