* Vláda zadrží 4 miliardy korun ve výdajích kapitol
* V polovině roku rozhodne, zda prostředky utratí
* Přesun 5,1 miliardy korun z dividend ČEZ nezvýší deficit
PRAHA, 14.prosince (Reuters) - Vláda se bude snažit udržet rozpočtový deficit v příštím roce na původně plánované úrovni 5,3 procenta hrubého HDP navzdory změnám, jež do rozpočtu prosadily levicové strany při schvalování v Poslanecké sněmovně.
Premiér Jan Fischer uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu, že vláda získá prostředky z rezerv a vázáním výdajů jednotlivých ministerstev tak, aby deficit zůstal v rozpočtované výši.
ČSSD a komunisté minulý týden prosadili proti vůli vlády do rozpočtu změny ve struktuře výdajů, i když část prostředků získali účetním trikem z výdajů, jež se musí vyplatit povinně bez ohledu na to, zda jsou na ně v rozpočtu prostředky.
Při zachování všech výdajových kapitol by tak deficit veřejných financí v příštím roce vyskočil zhruba na 5,6 až 5,7 procenta HDP.
"Vláda využije všech možností, které vládě dává zákon, aby schodek státního rozpočtu udržela na deklarované hranici 5,3 procenta HDP," řekl Fischer.
Úsporami ve výdajích jednotlivých ministerstev a ze státní rozpočtové rezervy chce vláda ušetřit 3,1 miliardy korun.
Dále budou ve výdajových kapitolách vázány další zhruba 4 miliardy korun, což znamená snížení výdajů jednotlivých resortů v průměru o 5 procent. V pololetí by pak vláda podle vývoje rozpočtu měla rozhodnout, zda se tyto prostředky uvolní.
Vázání výdajů se nebude týkat mezd státních zaměstnanců ani prostředků na vzdělávání a projekty kofinancované z fondů Evropské unie, dodal Fischer.
Návrh na krácení jednotlivých kapitol by měl ministr financí Eduard Janota předložit na jednání vlády 10.ledna.
"Regulace rozpočtu je nástroj, který má vláda k dispozici podle platné legislativy a kterým může regulovat výdaje tak, aby v poměrně rozumné míře byly dodrženy záměry rozpočtu," uvedl Janota. "Smysl je regulovat výdaje tak, aby ten záměr rozpočtu, který dnes máme, byl naplněn."
Poslanecká sněmovna již v pátek rozhodla o převedení 5,1 miliardy korun do Státního fondu dopravní infrastruktury ze zvláštního privatizačního fondu, který je financován zejména z dividend společnosti ČEZ <
>. Tento přesun ale nezvýší deficit veřejných financí počítaný metodikou Evropské unie.(Autor: Jan Korselt; Editoval: Jan Schmidt)