* Německo a Francie sblíží politiku, aby daly příklad
* Obě země odmítají společné evropské dluhopisy
FREIBURG, 10.prosince (Reuters) - Německo a Francie v pátek slíbily více srovnat svou daňovou a zaměstnaneckou politiku, aby podpořily sblížení v eurozóně, ale odmítly volání po navýšení objemu evropského záchranného fondu a vydání společných dluhopisů.
Německo v tomto týdnu nepodpořilo návrhy Španělska a dalších zemí na kroky k plnokrevné "fiskální unii" 16členného bloku, ale podle všeho v pátek souhlasilo s omezenou formou koordinace politiky. Podrobnosti nicméně zveřejněny nebyly.
"Dohodli jsme se na sblížení německé a francouzské daňové politiky a já kancléřce Merkelové děkuji," řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy na společné tiskové konferenci v německém Freiburgu, kde Berlín a Paříž koordinovaly společný postup před klíčovým evropským summitem příští týden.
Angela Merkelová řekla, že je na Německu a Francii, aby byly příkladem v otázkách konkurenceschopnosti a ukázaly partnerům, jak daleko mohou zajít dvě největší země bloku při spolupráci v oblasti "přesahující ryzí rozpočtovou politiku."
"Mluvíme o pracovním právu, o daňovém právu. Pokud chceme zlepšit koherenci ekonomických aspektů eurozóny, pak bychom se měli na tyto otázky postupně zaměřit a navrhnout řešení," uvedla Merkelová.
Německá kancléřka a francouzský prezident doplnili, že představí "strukturální" návrhy týkající se hospodářské koordinace v příštím roce, ale odmítli poskytnout podrobnosti. <^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Ekonomické ukazatele graficky: http://r.reuters.com/hyb65p
Pro další zprávy o eurozóně klikněte na: [
]Pro sloupek Breakingviews na: [
] ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>Guvernér italské centrální banky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi řekl listu Financial Times, že odpovědnost za řešení krize eurozóny leží v konečném důsledku na vládách zemí platících eurem. [
]"Dobře si uvědomuji, že bychom mohli jednoduše zajít příliš daleko a ztratit všechno, co máme, ztratit nezávislost a v zásadě porušit Smlouvu (o fungování EU)," řekl o současných krocích ECB Draghi, který je jedním z hlavních kandidátů na post guvernéra Evropské centrální banky v příštím roce.
Vrcholná schůzka evropských představitelů má příští týden dotáhnout stálý mechanismus pomoci (ESM), jenž nahradí Evropský fond finanční stability (EFSF) a Evropský mechanismus finanční stability (EFSM), disponující celkem 750 miliardami eur.
Člen Rady guvernérů ECB Yves Mersch v pátek podpořil hlasy žádající o navýšení této částky, stejně jako o vydání společných dluhopisů eurozóny. [
]Merkelová však rozšíření EFSF odmítla.
"Řekla bych, že pro Německo teď není otázka expanze záchranného mechanismu na stole," uvedla kancléřka. "Kvůli Irsku jsme vyčerpali méně než 10 procent ze záchranného mechanismu."
Sarkozy a Merkelová v pátek rovněž odmítli společné dluhopisy eurozóny, jejichž hlavními propagátory jsou lucemburský předseda skupiny zemí platících eurem Jean-Claude Juncker a italský ministr financí Giulio Tremonti.
(Autoři: Erik Kirschbaum a Emannuel Jarry; Přeložil: Roman Gazdík)