* Jaderné projekty v regionu dávají ČEZ šanci posílit pozici
* Konsorcia jsou preferovanou strategií kvůli riziku
* Jádro je pro ČEZ nezbytné kvůli snížení podílu emisí CO2
* FAKTOGRAFIE O JADERNÝCH PROJEKTECH V REGIONU [
]Michael Kahn a Jan Korselt
PRAHA, 1.září (Reuters) - Rostoucí počet jaderných projektů v regionu dává skupině ČEZ <
> šanci posílit pozici dominantního energetického hráče ve střední a východní Evropě.Vlády v regionu plánují stavět nové jaderné reaktory nebo prodloužit životnost těch stávajících, aby tak nahradily stárnoucí energetické zdroje.
Rostoucí obavy z emisí a oteplování klimatu kvůli uhelným a plynovým elektrárnám také pomohly oživit zájem o energii z jádra.
To otevřelo dveře pro ČEZ, největší energetický podnik regionu a jednoho z desítky největších hráčů v Evropě, aby rozšířil svůj vliv prostřednictvím projektů doma i v zahraničí.
V srpnu ČEZ zahájil výběrové řízení na stavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín, jež má výkon 2000 megawattů. Zvažuje přitom i rozšíření druhé jaderné elektrárny v Dukovanech.
Tendr, který by mohl rozšířit výkon Temelína o dalších až 3400 megawattů, také zahrnuje možnost pro ČEZ objednat až tři další jaderné bloky v jiných částech Evropy.
"ČEZ bude vždy tématem v regionu, protože je téměř všude," řekla Teresa Schinwaldová, analytička Raiffeisen. "A protože již provozují jadernou flotilu, mohou operovat s velmi vysokými maržemi a jejich finanční síla je hodně velká."
To však neznamená, že ČEZ nemá protihráče.
Bulharsko vybralo německou RWE <RWEG.DE>, aby mu do roku 2014 až 2015 pomohla postavit novou jadernou elektrárnu o výkonu 2000 megawattů.
Společnost Slovenské elektrárny, patřící do italské skupiny Enel <ENEI.MI>, zase dokončuje rozestavěný třetí a čtvrtý 440megawattový blok v jaderné elektrárně Mochovce. Projekt za 2,7 miliardy eur by měl být dokončen do roku 2013.
Enel také uvedl, že ve "velmi dlouhém období" má zájem i o jaderné příležitosti v Albánii.
Ale ve střední Evropě a na Balkáně, oblasti zralé na nové energetické investice, je ČEZ tvrdou konkurencí.
Vladimír Schmalz, ředitel fúzí a akvizic, agentuře Reuters řekl, že ČEZ se v současnosti soustředí zejména na své jaderné projekty v Česku a na Slovensku, které jsou v nejpokročilejší fázi.
Dlouhodobě však bude sledovat plány na výstavbu jaderných elektráren také v Polsku a dalších zemích cílovaného regionu střední a jihovýchodní Evropy.
"Nás zajímá Česko, Slovensko... Všechno ostatní nám přijde časově hrozně vzdálené a ne úplně teď relevantní, abychom se tím zabývali," řekl Schmalz.
"(Ale) v okamžiku, kdy to bude reálně na stole, vystavené nějaké mezinárodní soutěži, tak my se na to podíváme, a pokud to bude zajímavé, tak bychom se toho účastnili," dodal.
Analytik Atlantiku FT Petr Novák uvedl, že jedna z výhod ČEZ v jaderné energetice je, že Česko vycvičilo mnoho odborníků v místech jako je Balkán, kde mnoho z nich již zná české technologie.
Nervozita ohledně expanze ruského vlivu kvůli historii v regionu a roli této země v letošním cenovém sporu s Ukrajinou také hraje ve prospěch ČEZ, řekl Novák.
"Pozice ČEZ je skutečně dobrá, protože už provozuje dvě jaderné elektrárny a má dobrou vazbu na odborníky a technologie těžkého průmyslu, které jsou potřebné ke stavbě reaktorů," řekl. "V jádru vidím velké příležitosti, ale je to hodně politická otázka."
EMISE CO2
Podle analytiků je účast vlády pro úspěch jaderných projektů nezbytná kvůli jejich velké komplexnosti, nákladům a dalším nesčetným problémům.
Preferovanou strategií v budoucích projektech mimo domácí teritorium tak bude zřejmě pro ČEZ i jeho konkurenty model konsorcia několika firem, a to pokud možno s účastí daného státu, aby si tak pojistili riziko nákladných projektů.
V prosinci Slovensko vybralo ČEZ jako strategického partnera pro stavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice, která by měla vyjít přibližně na 4 až 6 miliard eur.
ČEZ také drží podíl 9,15 procenta v projektu na stavbu dvou bloků v rumunské elektrárně Cernavoda za 4 miliardy eur, v němž má státní Nuclearelectrica 51procentní podíl. Schmalz řekl, že Rumunsko možná dokonce přistoupí na snížení svého podílu na 20 procent, čímž by podíl dalších investorů proporcionálně vzrostl.
Dalšími partnery jsou francouzská GDF Suez <GSZ.PA>, německá RWE <RWEG.DE>, Enel <ENEI.MI>, španělská Iberdrola <IBE.MC> a rumunská dcera oceláren ArcelorMittal <ISPA.AS>.
Snižování emisí skleníkových plynů je klíčové pro ČEZ i mnoho zemí regionu, což dělá z jádra zvlášť atraktivní možnost i přes vysoké počáteční náklady.
Od roku 2013 do roku 2020 se podíl ČEZ na zdarma distribuovaných povolenkách pro emise oxidu uhličitého postupně smrskne na nulu. Potom by mohla skupina pocítit dopad vysokého podílu výroby v uhelných elektrárnách, když její výrobní portfolio by mohlo být v porovnání s konkurencí příliš drahé.
Skupina má dlouhodobý cíl emisí 0,30 tuny na megawatthodinu, v současnosti však dosahuje 0,56 tuny.
"Pro nás to (jaderná energetika) není jen o posílení naší pozice v regionu, ale současně je to nezbytnost kvůli naší vysoké expozici vůči CO2," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
(Přeložil: Martin Dokoupil)