* Český PMI roste na 41,9 bodu, nejvýš za devět měsíců
* Polský PMI stoupá na 43,0 bodu, nejvýš za osm měsíců
* Maďarský PMI při jiné metodě výpočtu přidává na 45,8 bodu
* Měny v regionu posilují po datech o PMI
* Analytici říkají, že zotavení bude pomalé
Michael Winfrey
PRAHA, 1.července (Reuters) - Výroba ve středoevropských zemích EU se v červnu přiblížila zotavení, ale údaje PMI stále ukazují na všeobecný pokles kvůli trvalému nedostatku poptávky na jejich hlavním trhu, tedy v eurozóně.
Rostoucí optimismus investorů vynesl měny a akcie regionu k nejvyšším úrovním za dobu ekonomické krize. Podle analytiků však série nečekaně špatných údajů o HDP a výrobě značí, že bolest střední Evropy zdaleka není u konce.
Český index nákupních manažerů (PMI), jejž sestavuje firma Markit Economics, v červnu stoupl na devítiměsíční maximum 41,9 bodu z květnových 40,5 bodu a lednového rekordního dna. Polský index vzrostl druhý měsíc v řadě, a sice na 43,0 z květnových 42,55 bodu, nejvyšší úroveň od října.
Údaje za obě země však zůstaly hluboko pod neutrální hranicí 50 bodů a signalizují tak, že pokles výroby - který nyní v Česku trvá již rok - je stále hluboký, třebaže ubírá na tempu.
Ekonom firmy Markit Economics Trevor Balchin uvedl, že česká data vedla k nejlepšímu kvartálnímu průměru od třetího čtvrtletí loňského roku a zřejmě ospravedlňují rozhodnutí České národní banky z minulého týdne podržet úrokové sazby na rekordním dnu 1,5 procenta [
]."Data o PMI nicméně zůstávají historicky slabá a stále ukazují na prudké tempo celkového smrštění ekonomiky," řekl Balchin [
].V Polsku bylo tempo poklesu nejmírnější od chvíle, kdy loni téměř zkolabovaly světové finanční trhy.
Maďarský PMI - vypočítaný jinou metodologií, než data firmy Markit - v červnu mírně vzrostl na 45,8 bodu z revidovaných 45,4 v květnu.
Měny v regionu po datech rostly, ale především díky obecně lepšímu sentimentu investorů vůči rizikovějším aktivům.
Česká koruna vůči euru ve středu vzrostla na půlroční maximum 25,650 <EURCZK=>.
NOVÉ OBJEDNÁVKY STAGNUJÍ
Rozklad poptávky v eurozóně zvedl nezaměstnanost ve střední Evropě. Mnohé firmy vyřadily výrobní linky a propustily desítky tisíc zaměstnanců nebo jim zkrátily pracovní úvazek.
Výrobce nákladních vozů Tatra tento týden uvedl, že zruší dalších 500 pracovních míst poté, co již dříve propustil 1300 zaměstnanců, aby se vyrovnal s velkou ztrátou způsobenou nedostatkem objednávek.
Analytici zpochybňují souvislost mezi optimismem firem a reálnými daty s tím, že české údaje o průmyslové výrobě, která v květnu vykázala nečekaně prudký propad o 21,7 procenta [
], nereflektují zlepšující se indexy PMI, které se zakládají pouze na průzkumech.Výrobní index PMI za červen v Česku vyskočil na 44,1 z 41,9 bodu. Květnový údaj ještě předtím vzrostl ze 39 bodů.
Podle Davida Marka, hlavního ekonoma Patria Finance, může být jedním důvodem fakt, že květnový propad průmyslové výroby mohl být posledním špatným číslem v řadě, a v červnu a červenci by mohlo přijít zlepšení.
"Zdá se, že ekonomika má nejhorší za sebou, výroba může klesat, ale ne tak rychle jako v prvním a druhém čtvrtletí. Je však jasné, že HDP za druhé čtvrtletí bude zase hrozné číslo."
"Nejdůležitější pro českou ekonomiku je zahraniční poptávka. Uvidíme-li zlepšení v Německu, Francii a dalších zemích eurozóny, může se zlepšit i česká situace."
(Přeložila: Diana Simerská)