(přidává zbylou část rozhovoru, souvislosti)
* Česko očekává, že prodá většinu ze 100 mil tun povolenek
* Vidí dohody se Španělskem, Rakouskem a japonskými firmami
* Stát stále zvažuje, zda vyhlásí aukci povolenek
* Příjmy z prodejů nebudou mít vliv na státní rozpočet
Martin Dokoupil
PRAHA, 17.července (Reuters) - Česká republika očekává, že letos prodá vládám v Evropské unii a soukromým firmám většinu ze 100 milionů tun emisních povolenek, jež má k dispozici, řekl v pátek vládní představitel.
Česko v minulých měsících přehodnocovalo strategii prodejů povolenek poté, co světová ekonomická krize srazila jejich cenu na rekordní dno.
Prodeje povolenek pro skleníkové plyny v rámci takzvaného Kjótského protokolu jsou však díky zotavení trhu opět na stole, uvedl Pavel Zámyslický, šéf odboru klimatických změn Ministerstva životního prostředí.
"Z bilaterálních jednání vyplývá, že do konce roku bychom mohli prodat skoro veškerý přebytek," řekl Zámyslický v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters.
"Jsou různé scénáře... ten nejoptimističtější říká, že by se dalo prodat okolo 90 procent toho přebytku. Záleží na vývoji vyjednávání," uvedl.
Česko v březnu podepsalo mezivládní dohodu s Japonskem o prodeji 40 milionů tun kreditů. Nyní očekává, že v září uzavře dvě až tři další dohody, když vyjednávání s některými vládami EU a japonskými firmami vypadá nadějně.
"Předpokládám, že by se mohlo uzavřít jednání se Španělskem a Rakouskem," řekl Zámyslický. "Předpokládám, že by došlo k dohodě s jednou nebo dvěma soukromými firmami v Japonsku."
Žádný ze zájemců přitom nemá zájem koupit tak velký objem jako japonská vláda, řekl Zámyslický s tím, že některé země chtějí 5 až 10 milionů tun, někdy i méně.
Praha také vyjednává se Světovou bankou, Portugalskem a Belgií o prodeji části takzvaných jednotek AAU (Assigned Amount Units), které mohou vlády použít k dosažení kjótských emisních cílů.
Kritici považují jednotky AAU za výmysl, protože většina vznikla spíše restrukturalizací ve východní Evropě v 90.letech, kdy se továrny průmyslových znečistitelů stejně zavíraly, než novými investicemi do čisté energie.
Vlády také mohou používat kredity CER (Certified Emissions Reduction) schválené OSN, které jsou vytvářeny díky energeticky čistým projektům v rozvíjejících se zemích, jako je Čína nebo Indie.
Zámyslický odmítl komentovat ceny, o nichž Česko jedná. Ministerstvo v březnu uvedlo, že letos chce z prodejů povolenek získat 10 miliard korun. Příjmy nemají vliv na státní rozpočet, protože jsou určeny na projekty energetických úspor.
Kredity CER <CEREZc1>, které slouží jako reference pro ocenění AAU, se zotavily na pátečních 13 eur za tunu poté, co v únoru propadly na rekordní minimum 7,15 eura. Před rokem přitom stály na rekordním maximu 23,88.
Zámyslický také uvedl, že ministerstvo stále zvažuje, zda uspořádá dlouho odkládanou aukci 10 milionů tun povolenek, když se dvoustranná jednání vyvíjejí dobře.
(Editoval: Robert Müller)