(přidává komentáře ekonomů, souvislosti)
BRUSEL, 9.července (Reuters) - Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se původně uvádělo, ukázaly středeční údaje, a přiživily tak obavy o zdravotní stav bloku.
Hrubý domácí produkt (HDP) 15 zemí používajících euro mezikvartálně stoupl o 0,7 procenta, uvedl v konečných údajích Eurostat, a revidoval tak svůj předchozí odhad ve výši 0,8 procenta.
Statistický úřad Evropské unie revidoval o 0,1 procentního bodu níž také odhad meziročního růstu HDP eurozóny, a sice na 2,1 procenta.
"Ačkoli byl růst HDP eurozóny za první kvartál revidován nepatrně níž, pořád... vypadá působivě," řekl Howard Archer, hlavní ekonom ze společnosti Global Insight.
"Nicméně je jasné, že tento výkon nafoukla řada faktorů, které sílu ekonomiky nadhodnotily," dodal.
Nečekaná revize již zpřesněných údajů ze začátku června je dalším známkou toho, že ekonomiku eurozóny trápí úvěrová tíseň, zpomalení ve Spojených státech v důsledku hypoteční krize, silné euro a tlumená poptávka spotřebitelů v prostředí rekordní inflace.
Plný dopad těchto faktorů měla ekonomika podle analytiků pocítit ve druhém kvartále.
"Očekáváme mezikvartální pokles HDP o 0,2 procenta, první pokles na čtvrtletním základě od prvního kvartálu roku 1996," řekl ekonom Jürgen Michels ze Citigroup.
"Důvodem jsou turbulence na finančních trzích, ale také určitý dopad silného eura na aktivitu v regionu plus vliv vyšších cen energií na domácí poptávku," dodal Michels.
Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že Eurostat svůj původní zpřesněný odhad mezikvartálního i meziročního růstu HDP eurozóny za první čtvrtletí potvrdí.
Eurostat mimoto upřesnil mezikvartální expanzi HDP za loňský čtvrtý kvartál na 0,4 procenta z původního odhadu 0,3 procenta a meziroční růst na 2,2 procenta z dříve uváděných 2,1 procenta.
Krátce před zveřejněním údajů Eurostatu vyjádřili přední tvůrci měnové politiky eurozóny obavy o vyhlídky růstu a inflaci, již vyhánějí vzhůru rostoucí ceny energií a potravin.
"Nejistoty obklopující vyhlídky růstu trvají, přičemž rizika na dolní straně se vztahují hlavně k dalšímu nepředpokládanému zvyšování cen ropy... a zvyšujícím se protekcionistickým tendencím," řekl prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet v Evropském parlamentu.
(Reportér: Marcin Grajewski; Přeložil: Jan Schmidt)