Jana Mlčochová a Jason Hovet
PRAHA, 24.srpna (Reuters) - Ministerstvo financí spěchá se změnami legislativy, které by vládě umožnily snížit schodek veřejných financí v roce 2010 zhruba na 5 procent hrubého domácího produktu, uvedl v pondělí šéf resortu Eduard Janota.
Některé návrhy zákonů tak mají být připraveny už ve čtvrtek, kdy se premiér úřednické vlády Jan Fischer setká se šéfy dvou nejsilnějších politických stran, aby nalezli cestu k úspoře zhruba 70 miliard korun, bez níž by rozpočet dosáhl rekordního schodku.
Pokud se přechodná úsporná opatření nepodaří prosadit, musel by resort financí na pondělním jednání vlády předložít rozpočet na příští rok s deficitem 230 miliard korun, což by znamenalo nárůst deficitu veřejných financí na 7 procent HDP.
"Opatření chceme navrhnout vládě, kde by se to mohlo teoreticky projednat v rámci zrychleného režimu," řekl Janota v rozhovoru pro Reuters.
"Ta opatření na straně výdajů a příjmů rozpočtu by vylepšila bilanci (zhruba) o 70 miliard. Deficit by nebyl 230 (miliard), ale 160."
Splátky úroků dluhu České republiky stoupnou příští rok na 80 miliard korun ze 40 miliard před třemi lety, pokud nebudou přijaty žádné změny, dodal. Potřeba nových půjček by pak vzrostla na 330 miliard z dříve odhadovaných 260 miliard.
Ministr Janota navrhl na zúžení schodku škrty v mandatorních výdajích a zvýšení daní. Obě hlavní politické strany, ODS a ČSSD, však kritizovaly jednotlivé části plánu, ačkoli uvedly, že chtějí dospět ke shodě.
"První signál, zda bude nebo nebude (dohoda), vzejde z jednání pana premiéra s předsedy Topolánkem a Paroubkem ve čtvrtek... Zda vůbec je nebo není ochota tento problém řešit."
Na horšící se situaci veřejných financí začali v poslední době upozorňovat také představitelé České národní banky (ČNB).
Volají po tom, aby se reforma zaměřila na snížení podílu mandatorních výdajů, jež nyní představují 80 procent výdajové stránky státního rozpočtu.
Viceguvernér ČNB Miroslav Singer v pondělí uvedl, že vysoké deficity si v delší perspektivě mohou vyžádat zpřísnění měnové politiky [
].Janota uvedl, že za optimální podíl mandatorních výdajů by považoval 60 až 70 procent z celkového objemu.
VYŠŠÍ POTŘEBA DLUHOVÉHO FINANCOVÁNÍ
Janota varoval, že vyšší schodek rozpočtu by také znamenal vyšší potřebu dluhového financování.
"Sto miliard jsou splátky jistin, takže když jsme mluvili o 160 a 260 miliardách, tak teď mluvíme o 230 a 330," řekl.
Nicméně některé jednorázové příjmy, například z privatizace nebo dividend, by mohly celkovou potřebu dluhového financování snížit.
Janota nevyloučil, že by stát mohl jít na trh ještě s jednou emisí dluhopisů denominovaných v euru či jiné cizí měně, nebo že by emisi umístil mezi vybrané investory.
V dubnu Česko prodalo dluhopisy se splatností 5,5 roku za 1,5 miliardy eur. Nicméně většinu dluhového financování zajišťuje na domácím trhu, který se těší slušné poptávce od března, kdy mezi investory polevila averze k riziku.
"Vždy budeme porovnávat domácí podmínky a podmínky (na trzích) venku. Když budu mít jistotu, že ty emise ufinancuji doma a bude to levnější, tak nebudu chodit na eurový trh. Tak jsme se chovali vždycky," dodal Janota.