* Ekonomika USA ve 3.kvartále rostla o 2,0 pct
* Růst spotřebitelských výdajů zrychluje, největší od 2006
* Předpoklad 2.kola nákupů dluhopisů cen.bankou se nemění
WASHINGTON, 29.října (Reuters) - Růst americké ekonomiky ve třetím kvartále podle očekávání mírně zrychlil, ne však natolik, aby se snížila vysoká nezaměstnanost či změnil předpoklad, že centrální banka (Fed) příští týden dále uvolní měnovou politiku.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států stoupl v období od července do září na roční bázi o 2,0 procenta, přesně v souladu s odhady analytiků oslovených Reuters, po růstu o 1,7 procenta ve druhém čtvrtletí, uvedlo v pátek v předběžném odhadu americké ministerstvo obchodu.
Spotřebitelské výdaje, které představují 70 procent výkonu americké ekonomiky, vzrostly o 2,6 procenta, nejvyšší měrou od roku 2006, po zvýšení o 2,2 procenta v předchozím kvartále a přidaly k celkovému HDP 1,8 procentního bodu.
Přestože spotřebitelské výdaje zrychlily a podnikové investice dále rostly, velkou část poptávky pokryla zahraniční produkce a zboží domácí výroby se nadále kupilo ve skladištích. To naznačuje, že růst zůstane vlažný i ve čtvrtém kvartále.
"Ekonomika se zotavuje, ale chudokrevně, a to určitě pomůže Fedu při jeho úterním debatování," řekl Hugh Johnson, investiční ředitel společnosti Hugh Johnson Advisors.
<^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Graf vývoje amerického HDP: http://r.reuters.com/ryx82q
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>
Podrobnosti zprávy utvrdily finanční trh v očekávání, že Fed příští středu závěrem svého dvoudenního měnového jednání oznámí druhé kolo nákupů státních dluhopisů ve snaze stlačit ještě níž úrokové sazby, povzbudit zotavení a odrazit deflační tlaky.
Rozpis údajů ukázal, že oblíbený inflační ukazatel centrální banky, index výdajů na osobní spotřebu (PCE), po vyloučení volatilních potravin a energie ve třetím čtvrtletí stoupl na roční bázi o 0,8 procenta.
To je nejmírnější zvýšení od čtvrtého kvartálu 2008, výrazně pod komfortním inflačním pásmem Fedu. Ve druhém čtvrtletí index PCE stoupl o 1,0 procenta.
Analytici očekávají, že Fed oznámí nákupy dluhopisů zhruba v rozsahu 100 miliard dolarů měsíčně.
Americké akciové futures po zprávě smazaly zisky a otevřely bez větších změn. Ceny dluhopisů vzrostly na základě předpokladu dalšího kvantitativního uvolňování politiky Fedu, zatímco dolar prohloubil ztráty k jenu kvůli vyhlídkám, že Fed bude muset tisknout více peněz.
Americká ekonomika podle historických měřítek zažívá pomalé zotavení, když se míra nezaměstnanosti drží na 9,6 procenta a Američané hledí do budoucna s čím dál větší nejistotou.
To také zřejmě promění politickou mapu Spojených států po úterních volbách do Kongresu, které jsou považovány za hlasování o výkonu prezidenta Baracka Obamy v ekonomické oblasti. Očekává se, že jeho demokraté utrpí velké ztráty.
Americká centrální banka srazila v prosinci 2008 hlavní sazbu na úroveň poblíž nuly a od té doby nakoupila státní obligace a dluhopisy vázané na hypotéky za 1,7 bilionu dolarů.
Podle ekonomů by ke snížení vysoké nezaměstnanosti bylo třeba několika kvartálů ekonomického růstu alespoň tempem 3,5 procenta, taženého stabilní domácí poptávkou a vývozy.
(Autorka: Lucia Mutikani; Přeložil: Jan Schmidt)