Peter Laca a Martin Šanta
BRATISLAVA, 29.května (Reuters) – Slovensko se ve čtvrtek po překvapivé 15procentní revalvaci centrální parity koruny k euru probudilo do zářivější hospodářské budoucnosti. Krok by měl pomoci s kontrolou inflačních tlaků před vstupem do eurozóny naplánovaným na příští rok.
Bratislava zvedla ve středu pozdě večer centrální paritu v rámci směnného mechanismu ERM-2, předpokoje eurozóny, na 30,1260 za euro, když podruhé za dva roky sáhla k revalvaci měny.
Slovenská koruna následně vyskočila o 0,8 procenta na čerstvý rekord 30,080 za euro <EURSKK=> a upevnila si 25procentní zisk od vstupu do Evropské unie v roce 2004. Její vzestup podpořil také měny sousedních postkomunistických zemí.
Revalvace podle analytiků naznačuje, že státy jako Polsko, Maďarsko a Česko by mohly usilovat o vzestup kursů svých měn před přijetím eura, aby se vypořádaly s inflací a posunuly hladinu příjmů k úrovni starších členů EU.
Trh vidí novou paritu jako pravděpodobný konečný konverzní kurs přechodu na euro, jenž má být stanoven v červenci. Premiér Robert Fico však takové závěry poněkud zpochybnil.
"Nehodí se, abych spekuloval o konverzním kursu, který nijak nesouvisí s paritou," řekl Fico podle agentury TASR.
PŘEKVAPIVÝ KROK
Trh posun parity čekal, ale zaskočilo jej brzké načasování a rozsah, 17,6472 procenta v mezinárodním srovnání, jenž umožnil koruně vyskočit nad dosavadní historická maxima.
Fico opakovaně říkal, že silný konverzní kurs může pomoci Slovákům, kteří budou se 71 procenty průměru HDP na osobu nejchudšími členy eurozóny, dohnat tento rozdíl.
Revalvaci také silně podpořila Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB), které vyjádřily obavy, že Slovensko čeká po přechodu z národní měny na euro skok inflace.
ECB ve čtvrtek pochválila slovenské rozhodnutí s tím, že je "zaměřeno především na zachování cenové stability udržitelným způsobem, což podtrhuje vnější konkurenceschopnost a posiluje odolnost hospodářství".
Slovenský HDP loni rostl o 10,4 procenta, nejvíce v regionu.
Silná koruna pomáhá krotit inflaci, ačkoli mnozí analytici věří, že růst cen, v dubnu na 3,7 procenta podle metodologie EU, by mohl v dekádě po přijetí eura nebo i déle překonávat průměr eurozóny.
Nedávný průzkum navíc ukázal, že se téměř tři čtvrtiny Slováků bojí prudkého vzestupu cen po vstupu do eurozóny, jenž je ve výsledku ochudí stejně jako ve Slovinsku, kde dosáhla inflace v dubnu 6,2 procenta. Lublaň přijala euro v roce 2007.
POSLEDNÍ REVALVACE
Koruna krátce vyšplhala až na 30,080 za euro, ale poté se stáhla a v 15:50 kotovala na 30,245. Od 7.května, kdy Evropská komise oznámila, že Slovensko je připravené na vstup do eurozóny, posílila vůči euru o 5,4 procenta.
Od vstupu do EU však slovenská měna zaostává za zlotým, který vyskočil o 29 procent. Česká koruna přidala 24 procent a forint 4 procenta.
Tyto země se rovněž zavázaly k přijetí eura, ale analytici uvedli, že jejich potíže s inflací a rozpočtovými schodky spolu se slabou politickou vůlí znamenají, že ani jedna z nich se k eurozóně nepřipojí dříve než za čtyři až pět let.
Nová centrální parita byla stanovena přesně na předchozím horním okraji fluktuačního pásma dovolujícího koruně pohyb maximálně o 15 procent oběma směry. Národní banka Slovenska (NBS) oznámila, že nové rozpětí se nachází mezi 25,6071 a 34,6449 za euro.
Stratég UniCredit pro rozvíjející se trhy Martin Blum řekl, že existuje pouze malá pravděpodobnost, že by koruna dál významně posílila předtím, než bude počátkem července stanoven konečný konverzní kurs.
Blum uvedl, že klienti zřejmě začnou zavírat pozice ve slovenské koruně a kdysi malý, ale oblíbený devizový trh, jenž spolu s českou korunou, zlotým a forintem přitahoval investory, začne uvadat.
"Myslíme si, že tohle je konečná revalvace, a doporučujeme vybrat zisky více méně na této úrovni," řekl Blum.
"V podstatě je konec. Můžeme balit."
(Přeložil: Robert Müller)