(přidává podrobnosti, komentáře analytiků)
NEW YORK/WASHINGTON, 26.září (Reuters) - Americká vláda ve čtvrtek večer uzavřela Washington Mutual <WM.N> a její bankovní aktiva prodala JPMorgan Chase & Co <JPM.N> za 1,9 miliardy dolarů. Jde o zdaleka největší krach banky v historii Spojených států.
Státní převzetí a následný prodej Washington Mutual je zatím posledním z řady kroků, jimiž se americká vláda snaží očistit bankovní sektor od toxických hypotečních dluhů.
Jednání o balíku záchranných opatření za 700 miliard dolarů pro celý finanční systém ve čtvrtek ve Washingtonu vázla.
Washington Mutual, největší americká spořitelna a záložna, patřila mezi finanční firmy, které nejvíce postihla hypoteční a úvěrová krize ve Spojených státech.
Záložna je silně zastoupena v Kalifornii a na Floridě, dvou státech, jež nejhůře postihla krize v sektoru bydlení. Za devět měsíců do 30.června firma ztratila 6,3 miliardy dolarů.
"Překvapuje mě, že vůbec vydrželi tak dlouho," řekla Nancy Bushová, analytička z NAB Research LLC.
Washington Mutual drží aktiva v objemu 307 miliard dolarů a 188 miliard ve vkladech, uvedli regulátoři. Dosud největší pád v bankovnictví postihl v roce 1984 Continental Illinois National Bank & Trust, jež tehdy ovládala aktiva za 40 miliard.
JPMOrgan oznámila, že po dovršení transakce bude mít 5410 poboček ve 23 státech a stane se největším vydavatelem kreditních karet v zemi.
Dočasně tak přeskočí Bank of America <BAC.N> a s aktivy v objemu 2,04 bilionu dolarů obsadí pozici americké bankovní dvojky za Citigroup <C.N>.
Bank of America se ovšem vyšvihne na první příčku, až dokončí převzetí Merrill Lynch & Co <MER.N>.
Transakcí končí přesně 119 let samostatné existence Washington Mutual, jejíž předchůdce vznikl 25.září 1889, aby "nabízel akcionářům bezpečný a výnosný nástroj pro investice a úvěry," jak uvádí webová stránka záložny.
AKVIZIČNÍ MAŠINA
JPMorgan zatím zasáhla úvěrová krize méně, než mnohé její rivaly, ale ani ona z ní nevyšla bez šrámu. Banka ve čtvrtek uvedla, že v tomto kvartálu již odepsala hypotéky a pákové úvěry v objemu 3 až 3,5 miliardy dolarů.
Koupě WaMu zapadá do dlouhodobého plánu generálního ředitele JPMorgan Jamieho Dimona, jenž usiluje o silnou pozici v retailovém bankovnictví na západě Spojených států.
Obchod se uskutečňuje čtyři měsíce poté, co JPMorgan získala za výprodejní cenu padlou investiční banku Bear Stearns, přičemž na financování této operace se významně podílel také stát.
Někteří historici vidí paralelu mezi Dimonem a legendárním finančníkem Johnem Pierpontem Morganem, jenž stával v čele J.P. Morgan & Co a je oceňován za intervence, jimiž přispěl k ukončení bankovní paniky v roce 1907.
"Jamie Dimon má evidentně pocit, že může získat podíl na trhu, a ještě k tomu za výprodejní ceny," řekl Matt McCormick, portfolio manažer u Bahl & Gaynor Investment Counsel.
"Stává se z něj akviziční mašina."
(Autoři: Elinor Comlay a Jonathan Stempel; Přeložil: Robert Müller)