* Koruna by měla za rok posílit o 4,3 pct na 24,0 za euro
* Před měsícem čekali analytici kurs 24,0 za euro
* Zlotý podle analytiků zpevní o 4,4 pct za 3,79 za euro
* V prvních měsících bude růst slabší kvůli dluhům eurozóny
(přidává podrobnosti, citáty)
BUDAPEŠŤ, 5.ledna (Reuters) - Středoevropské měny zřejmě během letošního roku posílí, když bude pokračovat ekonomické oživení a nastartuje se cyklus zvyšování úrokových sazeb, zisky však budou v prvních měsících brzdit obavy z dluhové krize eurozóny, ukázal ve středu průzkum Reuters.
Z průzkumu vyplynulo, že 38 analytiků očekává posílení koruny <EURCZK=> o 4,3 procenta na 24,0 za euro. Analytici jsou tak o něco většími optimisty než v obdobném průzkumu před měsícem, kdy čekali za 12 měsíců kurz 24,2 za euro.
Zlotý <EURPLN=> by měl podle analytiků zpevnit o 4,4 procenta na 3,79 za euro, forint <EURHUF=> o 2,2 procenta na 272 za euro a rumunský leu o 1,5 procenta na 4,2 za euro.
V prosinci očekávali analytici během 12 měsíců kurz zlotého na 3,8 za euro, forintu 272,5 za euro a leu 4,16 za euro.
Analytici uvedli, že příliv kapitálu do regionu bude letos pokračovat, ale poptávku po měnách střední a východní Evropy mohou v příštích měsících tlumit obavy, že některé státy eurozóny budou mít problémy se splácením dluhu.
"(Krátkodobý) výhled je stabilní, když tu máme dva protichůdné faktory. Na jedné straně to jsou problémy eurozóny, ale pozitivními faktory jsou pokračující cyklické oživení a (očekávané) zvyšování úrokových sazeb," řekl analytik Koon Chow z Barclays. "Ty dvě věci se nejspíš vykompenzují." ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Pro graf středoevropských měn prosím klikněte na: http://graphics.thomsonreuters.com/11/01/FX_CEEPLL0111.html ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Koruna loni zpevnila vůči euru o 5,3 procenta, a potvrdila tak svůj statut regionálního útočiště. Zlotý si polepšil o 3,8 procenta s pomocí solidního růstu polské ekonomiky, zatímco forint naopak oslabil o 2,7 procenta a leu o 0,2 procenta.
SAZBY PŮJDOU NAHORU
Prudký příliv kapitálu do střední Evropy působí analytikům méně starostí než v případě některých dalších rozvíjejících se trhů, například Brazílie, když měny tohoto regionu stále zaostávají za rekordními hodnotami z let 2007 a 2008.
Sílící inflační tlaky navíc zřejmě přimějí většinu zemí ke zpřísnění měnové politiky.
Maďarská centrální banka zvedla hlavní sazbu v závěru roku 2010 dvakrát o čtvrt procentního bodu na 5,75 procenta, zčásti také kvůli obavám, že vládní snahy o zkrocení rozpočtového schodku nebudou dlouhodobě udržitelné.
Analytici uvedli, že jejich odhady kurzu forintu vycházejí z předpokladu, že vláda nejpozději v únoru představí dlouhodobé výdajové škrty, jak přislíbila.
"Pokud se to nestane, dokážeme si představit negativní scénář, kdy ratingové agentury sníží hodnocení závazků země do neinvestiční kategorie a forint výrazně oslabí vůči euru," řekl Gyorgy Barta z CIB Bank.
Guvernér polské centrální banky Marek Belka v úterý řekl, že nazrál čas k postupnému utahování měnové politiky [
], a někteří analytici předpovídají zvýšení hlavní sazby již na příštím zasedání 18. a 19.ledna.Vláda se snaží udržet státní dluh pod zákonným limitem na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu a současně se vyhnout bolestným škrtům před říjnovými volbami. S očekávaným růstem ekonomiky na úrovni 3,5 procenta by však Polsko mělo zůstat regionálním premiantem, a zlotý by tak měl být hlavním tahounem středoevropských měn.
V Česku je vzestup inflačních tlaků stále v nedohlednu a centrální banka prozatím nepočítá s růstem úrokových sazeb dříve než koncem roku. [
]"Zatímco koruna by měla zůstat spíše imunní vůči problémům spojeným s eurozónou, prorůstový postoj bankovní rady by měl zabránit výraznějšímu zhodnocení v prvním čtvrtletí," řekl Peter Poplawski z BGZ Bank.
Rumunská ekonomika je nadále v recesi a křehká vládní koalice provádí úsporná opatření. Očekává se, že centrální banka v příštích dvou měsících ponechá hlavní sazbu na 6,25 procenta a později během roku ji sníží na 5,75 procenta, proti trendu ostatních zemí regionu. [
][ ]Pro tabulku předpovědí klikněte na: <CEEFXPOLL01>
Komentáře analytiků k regionálním měnám na: [
]Aktuální průzkumy Reuters k dalším měnám: <FOREXPOLL01>
(Reportér: Sándor Petö; Přeložil: Jan Korselt)