* Český a polský index PMI klesá na historické dno
* Maďarská aktivita na rekordním minimu
* Analytici počítají se snížením úrokových sazeb v Česku
PRAHA, 3.listopadu (Reuters) - Hospodářský útlum v západní Evropě stlačil minulý měsíc aktivitu středoevropských podniků na rekordní minima, ukázala v pondělí zveřejněná data.
Ekonomický růst v regionu, zejména v Česku, Slovensku a Maďarsku, dosud táhly vývozy do Německa a dalších zemí eurozóny. Ty však už začaly pociťovat dopady krize, která se šíří z finančních trhů.
Banky otřesené světovou finanční krizí zpřísnily podmínky poskytování úvěrů a zasáhly tak firmy, jejichž zákazníci seřízli výdaje.
Polský index nákupních manažerů (PMI), který napovídá o vývoji budoucí výroby, spadl v říjnu již šestý měsíc v řadě na rekordní minimum 43,7 bodu ze zářijových 44,9 bodu.
Dostal se tak hlouběji pod neutrální hodnotu 50 bodů, která odděluje nárůst průmyslové aktivity od poklesu, ukázaly v pondělí údaje ABN AMRO a Markit Economics.
V Česku vykázala aktivita podniků pokles čtyři měsíce v řadě a v říjnu zaznamenala 41,2 bodu, nové minimum v historii průzkumu [
].Průmyslová aktivita eurozóny v říjnu prohloubila pokles na nejnižší úroveň v historii bloku a oslabovala pátý měsíc v řadě [
].S výjimkou Maďarska, byla střední Evropa zatím ušetřena vážnějších dopadů světové finanční krize.
Banky v regionu se spíš soustředily na zisky z domácích úvěrů a poplatků než na investice do toxických derivátů, které poslaly ke dnu některé světové investiční domy.
"Zvlášť česká data ukazují velkou expozici ekonomiky vůči Německu a eurozóně. Polsko je více izolováno, ale (také) ukazuje dopad zpomalující poptávky v eurozóně," řekl Ivailo Vesselinov, analytik rozvíjejících se trhů v Dresdner Kleinwort.
"Nejnovější data ukazují typ negativního trendu, který očekáváme v několika příštích měsících... Čekáme recesi v eurozóně příští rok a výrazné zpomalení, ale ještě ne přímo recesi, ve středoevropské čtyřce," dodal.
Negativním signálem pro vývoj výroby byla statistika nových objednávek. Ty se v Polsku snížily na 40,3 bodu ze 43,0 a v Česku spadly až na 36,1 bodu.
"Panelisté, kteří hlásili poklesy nových objednávek, často uváděli jako klíčové faktory světovou ekonomickou krizi a propad poptávky ze stavebního sektoru," uvedl český průzkum. "Firmy rovněž uváděly zhoršující se poptávku po automobilech."
V Maďarsku zase data Asociace manažerů logistiky, nákupu a zásob ukázala, že PMI sklouzl na rekordní minimum 44,7 bodu, což je meziměsíční pokles o 5,2 bodu [
].PROPOUŠTĚNÍ
Český průzkum také ukázal zrychlení propouštění s tím, jak podniky snižují výrobu. Velké firmy jako Škoda Auto <VOWG.DE> musely dokonce pozastavit výrobu.
Česká asociace výrobců automobilů zase uvedla, že její členové v dalším půlroce pravděpodobně propustí 10.000 lidí, což je zhruba 8 procent celkové pracovní síly v sektoru.
Analytici uvedli, že nová čísla o PMI jsou dalšími argumenty pro centrální banky, mluvící ve prospěch snížení úrokových sazeb.
"Potenciál pro alespoň krátkodobou stabilitu na světových trzích napovídá, že růst nákladů na vstupy bude dočasný a že volání po snížení úrokových sazeb centrálními bankami bude do konce roku zesilovat," uvedla analytička RBS Lucy Bethell.
Polská centrální banka by měla podle analytiků letos držet sazby beze změny na 6,0 procenta [
].Česká národní banka pravděpodobně 6.listopadu povolí měnové podmínky o dalších 25 bazických bodů ze současných 3,5 procenta [
].Ve stejný den by pak mohla snížit sazby o půl procentního bodu i Evropská centrální banka [
].(Autor: Jan Lopatka; Přeložil: Martin Dokoupil; Editovala: Petra Vodstrčilová)