* Zahraniční obchod 7.září, CPI 9.září
* Vývozy a dovozy spadly, ale do konce roku se čeká zotavení
* Srpnový CPI meziročně rostl nejpomaleji od září 2003
* TABULKA PŘEDPOVĚDÍ NA [
]PRAHA, 2.září (Reuters) - Přebytek zahraničního obchodu se v červenci snížil na polovinu oproti červnu, když se dovoz i vývoz opět propadl dvouciferným tempem, stejně jako po většinu letošního roku, ukázal ve středu průzkum Reuters.
Analytici ale uvedli, že nejprudší propady již pominuly a objem obchodu by se měl zvyšovat díky oživení v Německu.
Vývoz i dovoz klesá od ledna dvouciferným tempem s výjimkou března, kdy export klesl mírněji.
Medián předpovědí v průzkumu mezi 14 analytiky ukázal, že zahraniční obchod vykáže za červenec přebytek 9 miliard korun <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> po přebytku 20,43 miliardy v červnu. Ve stejném období loňského roku přebytek činil 6,8 miliardy.
Vývoz se zřejmě meziročně propadl o 17,6 procenta po snížení o 15,1 procenta v červnu, ale klesl mírněji než v květnu a dubnu. Dovoz pravděpodobně sklouzl o 20 procent po sestupu o 19,3 procenta v červnu, ale i zde je propad mírnější než čísla přes 20 procent zaznamenaná dříve v letošním roce.
"Meziroční čísla stále ukazují dost hluboký propad, ale pokles objemu se v první polovině roku víceméně zastavil," řekl Miroslav Plojhar, ekonom pro region EMEA v JPMorgan.
Prudké meziroční poklesy jdou na vrub vyšší srovnávací základny, když rychlé smršťování ekonomiky začalo až ke konci loňského roku, dodal.
"Čísla přicházející... ze zahraničí naznačují, že propad na meziměsíční bázi se zastavil... ale žádné silné zotavení to ještě není," řekl. "Ale jestli Německo poroste, pak by zotavení mělo přijít brzy poté."
Německý vládní program šrotovného, hlavní tahoun letošního růstu prodejů automobilů, však ve středu skončil, přičemž dopad na průmysl ve střední a východní Evropě a zdejší ekonomické oživení bude teprve třeba vyhodnotit [
].Index spotřebitelských cen (CPI) by měl v srpnu zůstat beze změn oproti předchozímu měsíci a meziročně stoupnout o 0,3 procenta. To by byl nejpomalejší vzestup od září 2003.
"Čekáme, že meziroční inflace v srpnu zůstane na 0,3 procenta, když by mělo být mírné posílení proinflačního dopadu potravin a pohonných hmot neutralizováno cenami tabáku, kde postupně odeznívá vliv loňského zvýšení spotřební daně," uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali PPF Asset Management.
Jáč předpovídá, že růst cen se v září a říjnu dotkne dna na úrovni 0,2 procenta a poté se vzchopí zhruba na 1 procento, když jej podpoří ceny potravin a paliv.
Jádrová inflace by měla zůstat utlumená kvůli slabé spotřebě domácností, jejichž příjmy nahlodává rostoucí nezaměstnanost.
(Autorka: Jana Mlčochová; Editoval: Robert Müller)