* Úrokové sazby zůstávají podle očekávání beze změny
* Koruna je stabilní, trh sleduje jednání o škrtech rozpočtu
* Rizika prognózy jsou mírně protiinflační -Tůma
* Hlasování otevírá prostor pro další snížení -analytici
(přidává komentáře analytičky, ČNB z tiskové konference)
PRAHA, 24.září (Reuters) - Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny, když bankovní rada vzala v úvahu nízký výhled inflace, sílu koruny a fakt, že náznaky ekonomického oživení jsou zatím jen nesmělé.
Pro ponechání dvoutýdenní zápůjční sazby pro stahování přebytečné likvidity z trhu na historickém minimu 1,25 procenta hlasovalo pět členů bankovní rady, dva ji chtěli snížit o 25 bazických bodů.
Stabilitu sazeb čekalo všech 18 analytiků oslovených v průzkumu Reuters. Většina ekonomů přitom předpovídá, že sazby již dosáhly v tomto ekonomickém cyklu svého dna poté, co je banka za poslední rok srazila o 250 bazických bodů kvůli sílící ekonomické krizi.
Analytici nicméně uvedli, že výsledek hlasování bankovní rady otevírá prostor pro další uvolnění měnové politiky, zejména pokud parlament schválí balíček zaměřený na snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce.
"Inflace vychází níž, než se čekalo, a zotavení je pomalé. Dva hlasy pro snížení ukazují, že názor bankovní rady se už posunuje k opětnému uvolnění," řekla Raffaella Tenconi, hlavní ekonomka Wood & Co.
"Pokud 'úsporný' balíček projde a data zůstanou slabá, což je pravděpodobné, očekávám další snížení o 25 bazických bodů do konce roku. Pořád si myslím, že se to rychle obrátí ve druhém pololetí příštího roku."
Koruna <EURCZK=> na rozhodnutí bankovní rady nereagovala a v 16:06 stála na 25,188 za euro, téměř beze změny proti závěru středečního obchodování. Během dne se pohybovala v rozpětí od 25,120 do 25,260.
RIZIKA JSOU MÍRNĚ PROTIINFLAČNÍ
Guvernér ČNB Zdeněk Tůma na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady uvedl, že rizika ekonomické prognózy centrální banky jsou mírně protiinflační, na což v debatě poukázali ti, kteří hlasovali pro snížení sazeb.
"Argumenty těch dvou členů šly v tom směru, že nevidí příliš velká rizika, že by inflace měla nějak zrychlovat a dotáhnout se zpátky na prognózu," řekl Tůma.
Guvernér nicméně uvedl, že "jeden z argumentů pro ponechání byly určité pochybnosti nad efektem dalšího snižování úrokových sazeb."
Další směřování měnové politiky bude záležet také na tom, zda parlament schválí balíček rozpočtových škrtů ministra financí Eduarda Janoty. Guvernér Tůma řekl, že plány na zlepšení fiskální pozice jsou "dobrým krokem", přičemž nedostatečný pokrok v této oblasti by vedl k vyšším sazbám.
O návrzích, jež mají snížit rozpočtový deficit v příštím roce pod hranici 170 miliard korun z původně navrhovaných 231 miliard, začala Poslanecká sněmovna jednat ve čtvrtek a jeho osud je nejistý kvůli sporům politických stran. [
](Autor: Jan Korselt; Editoval: Jan Schmidt)