(přidává komentáře analytiků)
PRAHA, 11.dubna (Reuters) - Index spotřebitelských cen (CPI) v březnu meziměsíčně vzrostl o 0,1 procenta po stejném zvýšení v únoru, uvedl v pondělí Český statistický úřad.
Meziroční spotřebitelská inflace zpomalila na 1,7 procenta z 1,8 procenta za předchozí měsíc.
Česká národní banka (ČNB) očekávala v poslední únorové prognóze inflaci za minulý měsíc ve výši 1,9 procenta.
Analytici předpovídali meziměsíční růst cen o 0,2 procenta a meziroční o 1,8 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15> <ECONCZ>.
Koruna <EURCZK=> v 09:18 oslabovala na 24,415 za euro, když se před zveřejněním CPI obchodovala za 24,39 za euro. V 9:33 však oslabení korigovala a stála na 24,400 za euro.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ
* PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [
].NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíční zvýšení cen ovlivnilo zejména zvýšení cen pohonných hmot o 2,6 procenta, když průměrná cena benzinu Natural 95 byla nejvyšší v historii. * Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 procenta a ceny služeb klesly o 0,1 procenta. * Meziročně zpomalení růstu cen nastalo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde zmírnil růst cen ovoce na 8,1 procenta a zeleniny na 1,1 procenta. * I nadále měly největší vliv na index ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a bydlení. Ceny běžného pečiva vzrostly meziročně o 12 procenta, mouky o 31,8 procenta a brambor o 62,1 procenta. * V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 4,8 procenta, zemního plynu o 9,2 procenta a tepla a teplé vody o 244 procenta. * Ceny pohonných hmot byly vyšší o 10,7 procenta.
ODKAZY
Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
KOMENTÁŘE
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"CPI vyšel podle očekávání, není tam velké překvapení. Inflace je tažena hlavně růstem cen ropy a komodit a také zvýšením cen některých potravin.
"Inflace se vyvíjí v souladu s očekáváním centrální banky, možná trochu níž. Takže to není nic, co by mělo urychlit zvyšování úrokových sazeb.
"ECB už ale svou sazbu zvýšila a data z reálné ekonomiky jako průmyslová výroba, zahraniční obchod a maloobchodní tržby se v posledních měsících významně zlepšila. Takže navzdory mírné inflaci bych očekával, že centrální banka zvýší sazby relativně brzy."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Z pohledu struktury úplně v souladu s naším očekáváním rostly ceny regulovaných položek, pohonných hmot i ceny potravin. Překvapení se tak plně soustředilo do korigovaných cen, které navzdory předpokládanému růstu cen cigaret poklesly meziměsíčně o 0,1 procenta."
"Meziroční korigovaná inflace se tak překvapivě opět dostala do červených čísel, což rozhodně nesvědčí o poptávkových tlacích do inflace. Naopak prodejci byli schopni udržovat v prvních dvou měsících vyšší reálné prodeje jen za cenu razantních slev."
"Březnová inflace je oproti prognóze ČNB o 0,2 procentního bodu nižší a poptávkou tažená inflace neexistuje – a to i přes vyšší maloobchodní prodeje na začátku roku. Diskuse na květnovém zasedání centrální banky ohledně zvýšení sazeb tak bude asi dost zajímavá."
PETR DUFEK, ŘEDITEL SEKCE MAKROEKONOMICKÝCH ANALÝZ, ČSOB
"V meziročním vyjádření inflace zůstává pod cílem ČNB i pod aktuální prognózou centrální banky. ČNB proto nemá z pohledu inflace na rozdíl od ECB důvod pro rychlé zvyšování úrokových sazeb.
"Inflace je sice 1,7 procenta, ale je především výsledkem zdražení energetických a zemědělských komodit na světových trzích. Rozhodně ji v ČR nežene vzhůru poptávková inflace. Řada spotřebního zboží je dokonce meziročně výrazně levnější právě proto, že poptávka se stále ještě nevzpamatovala po poslední recesi ekonomiky a navíc ji brzdí i úsporná fiskální opatření.
"Ani v dalších měsících se nedočkáme žádného výrazného zvýšení cen na českém trhu. Inflace tak může i nadále zůstat pod dvouprocentním cílem ČNB i po zbytek roku. Drahá ropa je už v cenách pohonných hmot započítána, potraviny časem začnou sezónně zlevňovat. Inflace tak není a ani nebude – navzdory nepříznivým podmínkám na světovém trhu komodit – problémem české ekonomiky."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Růst spotřebitelských cen v březnu byl plně v souladu s naším očekáváním. Trh čekal v průměru inflaci o desetinku výš. Inflace se stále nachází pod prognózou ČNB (v prvním čtvrtletí cca o 0,3 procentního bodu).
"Za mírným zvýšením cen bylo další zdražení u čerpacích stanic a sezónnímu nárůstu cen obuvi a oblečení. Inflace se pravděpodobně až do podzimu udrží pod dvouprocentním inflačním cílem České národní banky.
"Poptávková inflace je neviditelná a ČNB by nemusela se zvyšováním úrokových sazeb pospíchat. Nadále proto očekáváme zvýšení úrokových sazeb ČNB až ve třetím čtvrtletí. Jak ovšem říkají i samotní členové ČNB, centrální banka není stroj a riziko zvýšení sazeb již dříve není nevýznamné."
SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Centrální banka koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou chce v letošním roce udržet na úrovni 2 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 6.května, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní dno 0,75 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace v prvním kvartále příštího roku dosáhne 2,0 procenta, ve druhém čtvrtletí roku 2012 pak 2,1 procenta.
(Autor: Roman Gazdík; Editoval: Jan Korselt)