(přidává podrobnosti, komentář od nejmenovaného zdroje)
PRAHA, 1.srpna (Reuters) - Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba se po červencovém výpadku zvýšily na dohodnutou úroveň, uvedl v pátek rafinérský a petrochemický koncern Unipetrol <
>. Nejmenovaný zdroj nicméně dodal, že zásobování bude i tento měsíc 15 až 20 procent pod požadovanou úrovní."Pustili to. Ropa k nám začala téct a zatím to vypadá, že objem odpovídá tomu, co slíbili... na první polovinu srpna," řekla mluvčí Unipetrolu Dana Dvořáková.
Rusové by měli definitivně potvrdit výši dodávek na srpen během příštího týdne, dodala.
Ruští dodavatelé v červenci razantně snížili objem dodávek do Česka, což vyvolalo spekulace, že výpadek mohl souviset s podpisem dohody se Spojenými státy o umístění americké radarové základny na českém území [
][ ].Ropná dodavatelská firma Tatněfť <TATN3.MM> nicméně uvedla, že přesměrovala dodávky do Turecka kvůli příznivějším cenám a nedostatečné kapacitě.
Výpadek si vyžádal intervenci ruského premiéra Vladimíra Putina, který vyzval k obnovení dodávek [
].Zdroj z Unipetrolu nicméně řekl, že "slíbený objem" na srpen již Rusové ve skutečnosti dříve snížili zhruba o 15 až 20 procent proti původním požadavkům Unipetrolu.
Firma tak bude muset i nadále čerpat ze státních ropných rezerv a dovážet více ropy ropovodem IKL ze západní Evropy, aby zajistila dostatečnou výrobní kapacitu.
Analytik Petr Novák z Atlantiku finanční trhy uvedl, že nákup ropy z náhradních zdrojů může mít negativní vliv na finanční výkonnost Unipetrolu, nicméně firma by měla tento negativní vliv vykompenzovat díky oživení rafinerských marží.
Podle Václava Bartušky, velvyslance České republiky pro energetickou bezpečnost, budou i ostatní čeští zpracovatelé ropy kráceni na ruských dodávkách.
Ruskou ropu zpracovává litvínovská rafinerie společnosti Česká rafinérská, kterou vlastní Unipetrol z 51 procent. Italská Eni <ENI.MI> drží 32 procent a nizozemská Royal Dutch Shell <RDSa.L> 16 procent Rafinérské, jež funguje pouze jako zpracovací jednotka pro své vlastníky.
Její druhá rafinerie v Kralupech nad Vltavou využívá ropu dováženou ropovodem IKL z německého Ingolstadtu, který byl postaven v devadesátých letech jako pojistka proti závislosti na Rusku.
Mluvčí Ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský dodal, že během příštího týdne budou oznámeny údaje o dodávkách ruské ropy za červenec.
Očekává se, že do Česka přiteklo v červenci asi 300.000 tun ropy, tedy zhruba o 200.000 tun méně, než země využívá.
(Autor: Jan Korselt; Editovala: Petra Vodstrčilová)