Jamie McGeever
LONDÝN, 12.září (Reuters) - Ve chvíli, kdy se investoři a prognostici začínali shodovat, že dolar vykročil do období dlouhodobého růstu, jež by mohlo trvat několik let, se objevuje jedna námitka za druhou a někteří experti vyzývají k opatrnosti.
Krátkodobými faktory, jako je nevyvážené upravování pozic trhu, počínaje a dlouhodobějšími obavami o stav americké ekonomiky, sektor bydlení, banky a fiskální pozici konče, není trvale silný dolar v žádném případě hotová věc, argumentují.
Dolar <EUR=> v posledních dnech vykázal pozoruhodnou odolnost vůči prudkému nárůstu míry nezaměstnanosti ve Spojených státech na pětileté maximum nad 6 procent i de facto znárodnění předních hypotečních agentur Fannie Mae <FNM.N> a Freddie Mac <FRE.N>, jež může potenciálně nafouknout rozpočtový schodek o stovky miliard dolarů.
Dolar je navíc na dobré cestě, aby si zapsal největší mezikvartální zpevnění vůči koši šesti světových měn <.DXY> od roku 1992 s tím, jak američtí investoři hromadně převádějí zahraniční aktiva na domácí měnu. Děje se tak přitom v atmosféře krize důvěry v americké banky, jako naposledy v případě Lehman Brothers <LEH.N>.
Avšak v nejistých dobách, tvrdí někteří, se domů vracejí polekané peníze - tedy alespoň americké peníze. Američtí investoři, kteří v posledních letech, v dobách slabšího dolaru, hromadili aktiva na zahraniční trzích, nyní tyto pozice omezují a berou si své peníze zpět domů.
Ve zprávě "Zbláznil se svět? Část třetí: 'Likvidace', dolar a geopolitika" Bernard Connolly z Banque AIG v Londýně tvrdí, že šance na další zhodnocování dolaru jsou stále vyrovnané.
"Ani nevíme, jak dostatečně zdůraznit klíčovou věc: má-li být současný růst dolaru opodstatněný, bude třeba, aby centrální banka více podpořila americkou domácí poptávku a aby vláda více podpořila finanční sektor," uvedl.
"Při absenci takové podpory může růst dolaru znamenat jedině vyšší nezaměstnanost, nižší ceny akcií, zhoršený kredit, zvýšené riziko ve finančním sektoru, vyšší požadovanou rizikovou prémii v amerických aktivech a... návrat k riziku začarovaného kruhu dolaru a úvěrového rizika," dodal.
Podle mnoha zastánců vyhlídek na slabší dolar ohrožuje měnu ještě jedna věc. A sice nastavení amerických úrokových sazeb na pouhých 2 procentech - či dokonce vidina jejich snížení až na 1 procento -, které investorům nabízí jen mizivý výnos.
Velký podíl na prvotním obratu dolaru v polovině července měly tehdejší signály americké centrální banky (Fed), že cyklus snižování úrokových sazeb již skončil. Trhy s futures rychle reagovaly započtením růstu sazeb do konce roku až o 75 bazických bodů.
Ale to je dávno pryč a futures nyní počítají s tím, že sazby ve Spojených státech stoupnou nejdříve v polovině příštího roku. Při jejich nastavení na 2,0 procenta nejsou ani na poloviční úrovni ve srovnání s eurozónou či Velkou Británií.
PLATEBNÍ NEROVNOVÁHA
Úvěrové riziko vlády Spojených států bylo po desetiletí považováno za nejnižší na světě. V posledních měsících však znatelně vzrostlo, když se zhmotnily problémy, které minulý víkend vedly k záchraně agentur Fannie Mae a Freddie Mac.
Cena pojištění státních dluhopisů proti nesplácení, měřena příslušnými swapy (CDS), ve středu stoupla na rekord. Na pojištění 10letých dluhopisů v objemu 10 milionů dolarů bylo třeba 18.000 dolarů - více než v Německu a mnoha dalších evropských zemích.
Stratégové z firmy Bridgewater Associates věří, že úvěrové riziko Spojených států představuje pro dolar v dlouhodobé perspektivě vážnou hrozbu. Tato společnost spravuje pro institucionální klienty včetně zahraničních vlád a centrálních bank globální investice v objemu 140 miliard dolarů.
Ekonomové z Bridgewater tvrdí, že americká finanční krize je v podstatě krizí dluhu denominovaného v dolarech. Ta pravděpodobně povede ke znárodnění velkých a nepřijatelných dluhů a nafoukne fiskální deficit, což následně vyvine silný tlak na platební bilanci a dolar.
Rozpočtový úřad amerického Kongresu, jenž zahrnuje demokraty i republikány, tento týden uvedl, že schodek rozpočtu Spojených států v příštím roce nabobtná na rekordních 438 miliard dolarů.
Tato suma přitom nezahrnuje náklady na záchranu hypotečních firem Fannie Mae a Freddie Mac.
"Jestli Fannie a Freddie zasáhnou federální rozpočet, posilování dolaru se může zastavit," řekl Nial Kimberley, šéf devizových obchodů u BTM-UFJ v Londýně.
Pro dolar, který žije z financování deficitu ze zahraničí, to představuje zdroj obav. Současné překotné převádění kapitálu na domácí americkou měnu může brzy vyšumět. Nezůstalo by tak mnoho důvodů k dlouhodobým nákupům dolaru.
"Nenaznačuji, že až se trh vymaní z rizika, vrátí se dolar na rekordní dno k euru, ale myslím si, že se dočkáme zdravé korekce pohybu, v němž euro za osm týdnů ztratilo 20 centů z 1,60 na 1,40 dolaru," řekl David Gilmore, společník u společnosti FX analytics.
Nicméně podle průzkumu agentury Reuters z minulého týdne se 35 ze 41 analytiků domnívá, že se dolar vydal na cestu mnohaletého zotavení. A dolarový index ve čtvrtek vystoupal na jednoleté maximum.
(Přeložili: Jan Schmidt a Robert Müller)