* Agendu summitu EU ovládla rezignace portugalského premiéra
* Ochromená portugalská vláda odmítá požádat o pomoc EU/MMF
* Navýšení záchranného fondu EFSF bude dokončeno až v červnu
* Německo si vymohlo odklad splátek do trvalého fondu ESM
BRUSEL, 25.března (Reuters) - Představitelé EU se ve čtvrtek dohodli, že do června navýší efektivní kapacitu záchranného fondu eurozóny na plných 440 miliard eur, vyhnuli se však debatě o Portugalsku, které čelí po rezignaci premiéra silnému tlaku na přijetí mezinárodní pomoci.
Evropští lídři, kteří týdny ujišťovali, že se dohodnou na "komplexním balíčku" pro řešení dluhové krize eurozóny do konce března, nakonec odložili definitivní rozhodnutí o posílení záchranné sítě bloku na polovinu roku.
Prezident Evropské rady Herman Van Rompuy tuto dohodu na dvoudenním summitu v Bruselu vyzdvihl jako úspěch. Jednání ovšem zastínila politická krize v Portugalsku.
Portugalský premiér José Sócrates ve středu večer podal demisi poté, co parlament zamítl nová úsporná opatření vlády. Ta měla zemi umožnit, aby se vyhnula příkladu Řecka a Irska a nemusela žádat o finanční pomoc EU a MMF.
Sócrates navzdory své rezignaci na summit dorazil a ostatní lídři jej podle slov diplomatů vřele uvítali. Odmítl však tlak na přijetí mezinárodní pomoci a dal jasně najevo, že vytrvá přinejmenším do doby, než bude sestavena nová vláda - tedy po předčasných volbách, které mohou přijít nejdříve za dva měsíce.
Pád vlády přiměl ratingové agentury Fitch a Standard & Poor's ke snížení hodnocení závazků Portugalska o dva stupně.
Fitch uvedla, že rizika pro financování země po zamítnutí úsporných opatření stoupla a že během příštích tří až šesti měsíců budou pravděpodobně následovat další snížení ratingu při absenci "včasného a důvěryhodného" podpůrného programu EU/MMF. [
]Standard & Poor's varovala, že by mohla rating Portugalsku už na začátku příštího týdne snížit ještě o jeden stupeň v závislosti na konečné podobě záchranného fondu eurozóny. [
]Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet novinářům při odjezdu ze summitu řekl, že pro Portugalsko je klíčové, aby úsporná opatření, které Sócrates navrhl, dodrželo.
Diplomaté EU uvedli, že Sócrates v soukromí své kolegy ujistil, že bez ohledu na podobu nové vlády vzešlé z předčasných voleb se nový kabinet bude držet úsporného programu.
Pád portugalské vlády připomíná význam politických překážek, jimž blok jednotné měny čelí při své snaze o řešení dluhové krize, která se za uplynulý rok jen prohloubila.
Ještě před několika dny se předpokládalo, že summit přinese kompletní balík řešení, který ujistí finanční trhy. Čtvrteční rozhodnutí však očekávání mnoha investorů zklamala.
<^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Názorové sloupky BREAKINGVIEWS o záchraně Portugalska:
-- [
] [ ]Pořady televize Reuters Insider:
-- http://link.reuters.com/jes68r
-- http://link.reuters.com/pew68r
Dluhová krize eurozóny v grafech:
-- http://r.reuters.com/hyb65p
Kroky proti krizi zvažované na summitu: [
]^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^>
80 MILIARD PRO PORTUGALSKO?
Podle čelných představitelů eurozóny bude Portugalsko zřejmě potřebovat pomoc ze záchranného fondu EU a Mezinárodního měnového fondu v rozsahu 60 až 80 miliard eur. Žádná jednání však zatím nezačala a tak či onak budou muset počkat na vznik nové vlády.
Výnos referenčního 10letého portugalského dluhopisu v pátek vzrostl na čerstvé maximum nad 8 procenty <PT10YT=TWEB>. To je podle ekonomů vysoko nad úrovní, která by zemi dovolovala dlouhodobou obsluhu dluhu.
Lisabon bude potřebovat v dubnu refinancovat dluhopisy ve výši 4,5 miliardy eur a podobnou částku v červnu, což by se nakonec mohlo stát podnětem pro žádost o pomoc. Problémem však zůstává, že pro takovou žádost je třeba souhlasu parlamentu, jehož většina se stále staví proti mezinárodní asistenci. [
]ÚSTUPEK NĚMECKU
Zatímco se představitelé EU dohodli, že zvýšení současného záchranného fondu - Evropského fondu pro finanční stabilitu (EFSF) - dotáhnou do konce června, snaží se také doladit podobu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), trvalého záchranného nástroje bloku, který má nahradit EFSF v polovině roku 2013.
ESM má mít efektivní kapacitu 500 miliard eur, zahrnující 80 miliard eur vyplaceného kapitálu.
Původním záměrem bylo vyplatit tento kapitál ve dvou tranších po 40 miliardách. Německo si však ve čtvrtek zajistilo ústupek, že celková částka bude vkládána v pěti rovnoměrných ročních splátkách počínaje červencem 2013.
(Autoři: Luke Baker, Noah Barkin; Přeložil: Jan Schmidt)