* Měny se v příštích 3 měsících stáhnou
* Zlotý a koruna za šest měsíců zpevní
* Za 12 měsíců zlotý přidá 9 pct, koruna a leu 3 pct
* Forint za 6 měsíců oslabí, za 12 měsíců bude stagnovat
Sándor Petö
BUDAPEŠŤ, 2.července (Reuters) - Středoevropské měny se zřejmě v krátkodobé perspektivě stáhnou, když se jejich posilování z poslední doby jeví jako přehnané, ale za 12 měsíců opět stoupnou v čele se zlotým, ukázal ve čtvrtek průzkum Reuters.
Průzkum provedený od 29.června do 2.července ukázal, že z trendu se bude vymykat forint, který si další zisk nezapíše.
Podle 42 respondentů průzkumu <CEEFXPOLL01> čtyři hlavní měny v regionu v příštích měsících odevzdají část masivních zisků, jež zaznamenaly v uplynulých týdnech.
Koruna <EURCZK=> by měla v příštích třech měsících ubrat 3 procenta poté, co od února přidala 15 procent, zatímco forint <EURHUF=>, který oproti březnovému dnu vůči euru posílil o 18 procent, by měl do konce září odepsat 4 procenta.
Zlotý <EURPLN=>, který za oběma měnami letos poněkud zaostával, by měl umazat pouze 1 procento.
Medián předpovědí ukázal, že leu <EURRON=>, letos nejstabilnější měna v regionu, ubere 1,5 procenta.
"Většina měn ve střední Evropě zpevila v uplynulých týdnech více, než se čekalo, zejména forint a koruna," řekl Radomír Jáč, analytik PPF Generali Asset Management.
"Myslíme si, že obzvlášť forint může v nadcházejících týdnech korigovat své nedávné zisky: v neposlední řadě proto, že NBH (maďarská centrální banka) pravděpodobně v letních měsících obnoví cyklus uvolňování měnové politiky," dodal Jáč.
KRÁTKODOBÁ RIZIKA TRVAJÍ
Měny regionu dosáhly před rokem historických minim, ale na podzim a na začátku letošního roku utrpěly prudké ztráty s tím, jak globální krize poslala středoevropské ekonomiky do hluboké recese, případně stagnace v případě Polska.
Avšak averze k riziku se od března mění v opatrný optimismus. Rozvíjející se trhy Evropské unie v minulých týdnech zaznamenaly vnější příliv kapitálu i zvýšený pohyb měnových crossů uvnitř regionu s tím, jak investoři začínají přehodnocovat rizika a výnosy.
Středoevropské měny zřejmě zůstanou volatilní, citlivé na náladu na globálních trzích, na očekávané snižování úrokových sazeb centrálními bankami a pravděpodobné zhoršování stavu státních rozpočtů.
"Díky financování od Světové banky, MMF a EU obdržely země ve východní Evropě masivní finanční podporu, která upevnila důvěru investorů v náš region, ale finanční situace je stále křehká a obchodování je stále založeno na sentimentu," řekl Balint Hada ze společnosti Quaestor v Budapešti.
Maja Göttig z Bank BPH ve Varšavě řekla: "Dalším rizikovým faktorem je obnovená obava z devalvace v Lotyšsku, pokud se ukáže, že podpora MMF a EU nestačí, která by mohla negativně zatížit měny regionu včetně zlotého."
OŽIVENÍ BUDE VZPRUHOU
Měny v exportně orientované střední Evropě mají prostor k tomu, aby v příštích 12 měsících zpevnily, což by mohlo přinést další důkazy o tom, že se svět zotavuje z krize, zatímco bilance běžných účtů se v regionu již silně zlepšila, uvedli analytici.
Průzkum ukázal, že zlotý získá za šest měsíců 2 procenta a za 12 měsíců 9 procent, koruna a leu v příštích 12 měsících zpevní o 3 procenta a forint se vrátí na současnou úroveň poté, co do konce letošního roku ztratí 3 procenta.
Zlotý bude těžit z vládního prohlášení o rozsahu plánovaného navýšení rozpočtového schodku, jež odstranilo klíčový zdroj nejistoty, uvedli analytici.
"S tím, jak zmizely negativní faktory, bude polská měna plně těžit z lepšího globálního sentimentu a rostoucí chuti do rizika," řekla Joanna Pluta z TMS Broker ve Varšavě.
(Autor: Sándor Petö; Přeložili: Robert Müller a Jan Schmidt)