Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu

21.11.  |  Petr Gola

Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet vdovského důchodu? Podívejme se na vybraných deset omylů ohledně výpočtu vdovského důchodu.

Práce neschopných o 70 % ubylo, doba léčby se však o 75 % prodloužila

23.06.  |  Redakce

Přibližně 1,23 mil. Čechů se každý rok ocitne ve stavu pracovní neschopnosti. Její průměrná délka je 45,1 dnů. Marodíme tedy přibližně 56 milionů pracovních dní ročně. Za posledních 20 let celkový počet případů pracovní neschopnosti klesl o více než 70 %. Průměrná pracovní neschopnost, tedy podíl práce neschopných ze všech pracujících, rovněž dlouhodobě klesá a nyní se pohybuje okolo 3,5 %. Dobrá zpráva to ale není.

Deset mýtů o ošetřovném

18.06.  |  Petr Gola

Ošetřovné patří mezi dávky nemocenského pojištění, není však přiznáváno automaticky všem, je zapotřebí splnit zákonné podmínky. Podívejte se na deset vybraných omylů ohledně ošetřovného.

I předčasný důchod může být správnou volbou

13.06.  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s nižším starobním důchodem oproti řádnému důchodu. Rozdíl může být i čtvrtinový. Přesto může být odchod do předčasného důchodu správným rozhodnutím.

Předčasný starobní důchod v otázkách a odpovědích

06.06.  |  Redakce

Dotazy k předčasnému starobnímu důchodu patří k těm nejčastějším, které řeší pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ). Lidé se mnohdy neorientují, kdy a za jakých podmínek mohou o předčasný starobní důchod žádat a rázem pak vznikají mnohé mýty. Odpovědi na nejčastější dotazy poradí.

Deset mýtů ohledně nemocenské

04.06.  |  Petr Gola

Podívejte se na deset vybraných omylů u nemocenského. Jak se liší podmínky u zaměstnance a OSVČ, na co si dát pozor a s čím počítat?

Blíží se mi důchodový věk, dostanu výpověď?

28.05.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci v předdůchodovém věku mají zbytečné starosti, že dostanou od zaměstnavatele při dosažení důchodového věku výpověď. Není tomu tak. Důchodový věk není žádný výpovědní důvod. Pracovní poměr musí být ukončen standardním způsobem. Pracovat v důchodovém věku je možné.

Zájem o předdůchod narůstá. Kdo může této možnosti využít?

23.05.  |  Tomáš Procházka

Téměř každý den můžeme slyšet v médiích o zvyšující se hranici odchodu do důchodu. Tu si ale někteří záměrně snižují. Tzv. předdůchody fungují již od roku 2013.

V otázce udržitelnosti důchodových systémů si Česko pohoršilo

12.05.  |  Redakce

Podle aktuálních výsledků demografické studie Allianz patří Česká republika k zemím se zvyšující se mírou rizika neudržitelnosti důchodového systému. Zatímco situace Rumunska, Řecka a Turecka se za uplynulé tři roky rapidně zlepšila, v žebříčku sestaveném odborníky na demografii z Allianz Česko o tři příčky pokleslo. Oproti roku 2011, kdy se umístilo na 16. místě, je dnes na místě 19. Nejlépe si vede Austrálie a nejhůře dopadlo Thajsko.

Co je třeba vědět o výživném na děti

12.05.  |  Helena Zrůstová

Dětem se nemusí platit výživné, jakmile dosáhnou věku 26 let. Dětem se musí platit výživné vždy, pokud studují. Rodiče musí platit výživné i nestudujícímu dítěti, kterému ještě nebylo 18. Trestní odpovědnosti za neplacení výživného se vyhnete, když budete dítěti pravidelně platit pouze symbolickou částku. Věděli jste, že toto všechno jsou pouhé mýty?

Pouze pobírání invalidního důchodu třetího stupně se hodnotí pro nárok na starobní důchod a jeho výši

30.04.  |  Redakce

Mezi lidmi s přiznaným invalidním důchodem je rozšířen mýtus, že se jim doba, po kterou invalidní důchod pobírají, automaticky započítává do doby pojištění pro nárok na starobní důchod. To, že se doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, dříve částečného invalidního důchodu, do starobního důchodu nezapočítá, lidé často s překvapením zjišťují, až když o starobní důchod zažádají. Pro nárok i výši starobního důchodu se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. 1. 2010 plného invalidního důchodu).

Od začátku roku si o přepočet důchodu požádalo již 25 tisíc starobních důchodců

28.04.  |  Redakce

Starobní důchodci, kteří při pobírání důchodu pracují, si mohou svůj důchod vylepšit. Za loňský rok vyřídila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) více než 39 000 žádostí o zvýšení starobního důchodu. Za první tři měsíce tohoto roku si o zvýšení důchodu požádalo přes 24 tisíc důchodců. Od letošního roku se navíc podmínky, za kterých je možné o zvýšení důchodu zažádat, zjednodušily.

Česko patří mezi země s nejnižší mírou chudoby

23.04.  |  Petr Gola

Odchod do penze znamená pokles životní úrovně ve všech členských zemích OECD. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné.

Kdy můžete čerpat ošetřovné?

22.04.  |  Redakce

Zákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí z vážných důvodů postarat například o svého potomka. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, kdo a v jakých situacích může čerpat ošetřovné. Za uplynulý rok ČSSZ evidovala 362 132 případů ošetřovného a vyplatila na této dávce 0,84 miliardy korun. Ve 22 % případů čerpali ošetřovné muži.

Důchody se téměř nedaní, jak klesá životní úroveň odchodem do penze?

21.04.  |  Petr Gola

V naprosté většina případů jsou důchody v Česku vypláceny čisté, neplatí se z nich daň z příjmu fyzických osob, sociální ani zdravotní pojištění. Proto je potřeba porovnávat výši důchodu s čistou mzdou před odchodem do důchodu.

Jak příjmy ovlivňují důchod ve světě?

31.03.  |  Petr Gola

Výše státního důchodu závisí i na výdělcích, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění. Výpočet důchodu je ve většině vyspělých zemí založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i na principu solidarity. Občané s vyšším příjmem, tak mají relativně nízký důchod a občané s nízkým příjmem zase vysoký. Jak se liší výše důchodu v Česku? Jak je to v jiných zemích OECD?

Světový trend – do důchodu čím dál později

27.03.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemí OECD se v současné době důchodový věk neustále prodlužuje. Již za několik let budou občané ve většině zemí odcházet do důchodu v 67 letech a později. Česko patří mezi země, kde se důchodový věk prodlužuje nejvíce.

Invalidní důchod v mimořádných případech v roce 2014

19.03.  |  Petr Gola

Někteří občané mladší 28 let nesplňují podmínku potřebné doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu, neboť nepracovali. Při splnění zákonných podmínek je jim však přiznán invalidní důchod v mimořádných případech. Jak je v roce 2014 tento důchod vysoký?

Jak žádat o starobní důchod v roce 2014

06.03.  |  Redakce

Občané, kteří v letošním roce dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 30 let, mohou podat žádost o starobní důchod. Důchodového věku dosahují v roce 2014 muži narození v květnu 1951 až únoru 1952 a např. ženy narozené v květnu až prosinci 1954, které vychovaly dvě děti nebo ženy narozené v květnu až prosinci 1955, které vychovaly tři či čtyři děti. Rozhodnutí, zda odejít do starobního důchodu, záleží na samotném občanovi. Jedná se o jeho právo volby a nikoliv povinnost. Za loňský rok bylo podáno více než 101 000 žádostí o starobní důchod. Průměrná doba vyřízení žádosti o starobní důchod v roce 2013 činila 31 dnů.

Kolik zaplatíme na důchod? A kolik na penzi dostaneme?

05.03.  |  Petr Gola

I přes postupné legislativní změny je výpočet důchodu v Česku nadále poměrně "rovnostářský". Občané s vysokými příjmy tak dostanou v průměru státní důchod výrazně nižší, než v produktivním věku zaplatí na sociálním pojištění, u občanů s nízkými příjmy je to naopak. Povídejme se na praktické výpočty dle legislativy roku 2014.

Odejít do předčasného důchodu či nikoliv?

03.03.  |  Petr Gola

Vzhledem k postupnému prodlužování důchodového věku každoročně stoupá počet občanů v předdůchodovém věku, kteří přemýšlí, zdali odejít do předčasného důchodu či nikoliv. Předčasný důchod je mnohdy výrazně nižší než řádný důchod, přesto může být odchod do předčasného důchodu pro někoho dobrou volbou.

Důchodové perličky

06.02.  |  Petr Gola

Odchodu do důchodu je potřeba v předstihu věnovat dostatečnou pozornost, neboť při výpočtu důchodu mohou nastat zajímavé situace, na které je vhodné být připraven. Podívejme se na některé různé výpočty.

Krácení o 16 procent snižuje předčasný důchod o čtvrtinu

15.01.  |  Petr Gola

Do předčasného důchodu je v současné době možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Čím dříve se odejde, tím nižší předčasný důchod. Proč je předčasný důchod nižší o čtvrtinu, když činí při odchodu do důchodu o tři roky dříve krácení 15,9 %?

Sociální zabezpečení v roce 2014

07.01.  |  Redakce

Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.

Od ledna 2014 se valorizují všechny druhy důchodů

27.12.  |  Redakce

Od lednové splátky roku 2014 se zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. 1. 2014. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat.

Změna invalidity a důchod

19.12.  |  Petr Gola

Občané, kteří pobírají invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně musí počítat s tím, že po pravidelné kontrolní prohlídce se může změnit stupeň invalidity a tím i výše invalidního důchodu. Jak se při změně invalidity invalidní důchod přepočítává?

Přelom roku mění některé termíny výplaty důchodů

16.12.  |  Redakce

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) oznamuje svým klientům, že na přelomu roku 2013 a 2014 dojde ke změně některých výplatních termínů důchodů.

Jak práce v penzi zvyšuje důchod?

27.11.  |  Petr Gola

Penzisté, kteří i v důchodu nadále pracují, si mohou při splnění zákonných podmínek, požádat o zvýšení důchodu. Důchod se automaticky nezvýší, vlastní žádost je nutností. Kdy je možné žádat o zvýšení důchodu a o kolik se penze zvyšuje?

Jak se liší mzda a důchod v Evropě?

18.11.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu znamená pokles životní úrovně ve všech evropských zemích. V členských zemích EU je propracovaná důchodová politika, státní důchody jsou vyšší než v mimoevropských zemích. Nejvyšší úroveň mají ze zemí EU státní důchody v Lucembursku, nejnižší v Chorvatsku.

Co dělat, když chci jít do předčasného důchodu?

15.11.  |  Elena Ondrová

Jednou z podmínek pro odchod do starobního důchodu je dosažení určitého věku a získání potřebné doby pojištění. Ta se každým rokem zvyšuje - pro rok 2013 je 29 let – až po roce 2018 bude 35 let. Někdy ovšem, ať již ze zdravotních důvodů nebo z důvodu nenalezení vhodné práce, lidé volí možnost odejít do předčasného důchodu. Přečtěte si, kdy lze do předčasného důchodu odejít a co udělat pro jeho získání.

Úřad práce není nepřítel

12.11.  |  Marie Žáková

Nezaměstnanost je bohužel dlouhodobý problém. Co dělat, když se budete muset obrátit na úřad práce? Přinášíme pár užitečných rad, např. je dobré se přijít zaregistrovat do tří pracovních dnů po skončení pracovního poměru.

Důchod v roce 2014 u minimální mzdy a nadstandardního příjmu

12.11.  |  Petr Gola

Při odchodu do důchodu v roce 2014 bude nutné získat 30 let pojištění (v roce 2013 je potřeba získat 29 let pojištění). Vlivem vyšší potřebné doby pojištění stoupne "minimální důchod". Jak se bude v roce 2014 lišit důchod u nízkého a vysokého příjmu?

Pozůstalostní důchod je nižší než důchod zesnulé osoby

07.11.  |  Redakce

Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení se setkávají s mylným názorem, že pozůstalé manželce nebo manželovi, bude vyplácen důchod ve stejné výši, jako pobírala zesnulá osoba. Na čem závisí výše vdovského a vdoveckého důchodu?

Kdy nemáte nárok na sirotčí důchod?

05.11.  |  Redakce

Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení se opakovaně, zejména v souvislosti s úmrtím mladších lidí, setkávají s údivem pozůstalých, když se dozví, že pro nárok na sirotčí důchod musela zesnulá osoba získat potřebnou dobu pojištění.

Co je to výsluhová penze?

31.10.  |  Roman Müller

Od prvního ledna roku 2013 je český důchodový systém tvořen třemi pilíři. Kromě státem vyplácené penze ze státního důchodového systému (tzv. první pilíř) si mohou lidé zajistit dodatečné příjmy prostřednictvím účasti v takzvaném druhém a třetím pilíři. Jaké způsoby výplaty úspor nabízejí důchodové spoření, transformované a účastnické fondy?

Komu náleží vdovský nebo vdovecký důchod

30.10.  |  Redakce

Česká správa sociálního zabezpečení využívá dušičkového období k tomu, aby informovala, kdo má nárok na vdovský nebo vdovecký důchod, na jak dlouho a za splnění jakých podmínek.

Předčasný důchod v roce 2014

30.10.  |  Petr Gola

V roce 2014 bude při odchodu do předčasného důchodu potřeba splnit náročnější podmínky než v roce 2013, proč? Jak vysoký bude předčasný důchod v příštím roce, podívejme se na praktické výpočty.

Vyplatí se minimální odvody?

21.10.  |  Evžen Fojtík

Spor zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných ohledně výše odvodů na sociání a zdravotní pojištění se táhne od novodobé historie České republiky. Řada zaměstnanců vyčítá OSVČ, že mají nízké odvody. Ti se brání poukazováním na nutnost odvádět sociální pojištění, i když nejsou žádné příjmy (uvažujeme OSVČ jako hlavní činnost) a kontrují výhodami, které mají zaměstnanci a OSVČ nikoli.

Invalidní důchod bez příjmu

17.10.  |  Petr Gola

Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Jak vysoký invalidní důchod má občan, kterému plná invalidita vznikla před dosažením 18 let?

Jak vysoký je průměrný důchod?

14.10.  |  Petr Gola

V srpnu letošního roku činil průměrný starobní důchod 10 970 Kč. Průměrná mzda za první pololetí letošního roku činí 24 503 Kč. Proč není tvrzení, že průměrný důchod dosahuje 44,8 % průměrné mzdy, přesné?

Příspěvek na bydlení už není jen pro sociálně slabé

11.10.  |  Redakce

Obecně platí, že příspěvek na bydlení je dávka, která je poskytována rodinám či jednotlivcům s nízkými příjmy. To je definice, která se ovšem pomalu, ale jistě stává mýtem. Díky každoročnímu navyšování částek rozhodných pro jeho výpočet má na něj nárok stále širší ohruh lidí.

Výpočet důchodu v roce 2014

08.10.  |  Petr Gola

Stejně jako každý rok, i pro rok 2014 dochází ke změně ve výpočtu starobního důchodu. Jak se bude důchod počítat  v roce 2014? Kdo si polepší a kdo pohorší a proč?

Kdy máte nárok na sociální dávky?

04.10.  |  Elena Ondrová

Během života se lidé dostávají do situací (nemoc, úraz, péče o dítě, ztráta zaměstnání či odchod do důchodu), kdy potřebují finančně zabezpečit. K tomuto účelu existuje řada dávek, o které mohou lidé žádat. Podívejme se na přehled těch nejdůležitějších...

Jak se od ledna zvýší důchody?

30.09.  |  Petr Gola

Od lednové splátky důchodu se budou všechny důchody valorizovat, nárůst důchodů však bude velmi nízký. Podívejme se na praktické příklady, jak se důchody zvýší?

Kdy je výhodný předčasný důchod?

26.09.  |  Petr Gola

Předčasný důchod je výrazně nižší než řádný důchod. U každého občana však jinak, záleží na konkrétní situaci. Kdy se odchod do předčasného důchodu vyplatí a kdy naopak nikoliv?

Mám vyšší příjem než kolega, přesto nižší důchod

19.09.  |  Petr Gola

Počítat důchod pouze dle současného příjmu může být velmi nepřesné. Mimo to výši státního důchodu ovlivňují nejenom příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, ale rovněž získaná doba pojištění. V praxi tak dochází k situaci, že zaměstnanec s vyšším příjmem než kolega má nižší státní starobní důchod.

Více příjmů a důchod

18.09.  |  Petr Gola

Někteří občané mají v produktivním věku více příjmů současně. Jak práce pro dva zaměstnavatele nebo podnikání a zaměstnání během roku ovlivní výši důchodu? Podívejme se na praktické příklady.

Jak snižuje výchova dětí důchodový věk?

11.09.  |  Petr Gola

Ženy narozené v roce 1975 a později mají stejný důchodový věk jako muži, mladší ženy mohou případně odcházet do důchodu dříve v závislosti na počtu vychovaných dětí. O kolik let mají ženy v předdůchodovém věku, které vychovaly několik dětí nižší důchodový věk než bezdětné ženy?

Příjem v předdůchodu a výpočet starobního důchodu

09.09.  |  Petr Gola

Někteří občané začnou pobírat předdůchod a poté po několika měsících začnou znovu pracovat nebo podnikat. Jak se jim za bude počítat důchod za toto období? Je vůbec s ohledem na výši důchodu práce v předdůchodu přínosná?

Kdo a kdy může čerpat ošetřovné?

02.09.  |  Redakce

Zákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat. Se začátkem nového školního roku proto Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, co je ošetřovné a kdo na něj má nárok. ČSSZ za 1. pololetí tohoto roku evidovala 216 836 případů ošetřovného a vyplatila 504 579 891 Kč.

Výdělečná činnost v předdůchodu

19.08.  |  Petr Gola

Výdělečná činnost při čerpání předdůchodu není omezena. Proto je možné, že někteří občané v předdůchodu začnou znovu pracovat nebo podnikat. Výdělečná činnost v předdůchodu má jiná pravidla než v klasickém starobním důchodu. Podívejme se na výhody a nevýhody.

Kdy se neplatí z důchodu daň z příjmu?

13.08.  |  Petr Gola

Legislativou je hranice pro neplacení daně z příjmu fyzických osob ze státního důchodu odvozena od výše minimální mzdy. Jak se promítne zvýšení minimální mzdy z 8 000 Kč na 8 500 Kč od srpna letošního roku na limitu pro platbu daně z příjmu fyzických osob z důchodu?

Víte, jak čerpání předdůchodu ovlivní starobní důchod?

12.08.  |  Redakce

Bude mít čerpání předdůchodu negativní vliv na starobní důchod? Jde o často kladenou otázku lidí předdůchodového věku, když se v předstihu zajímají o své důchodové záležitosti. Pro účely výpočtu starobního důchodu je doba pobírání předdůchodu dobou vyloučenou, což znamená, že nebude mít negativní dopad na výši osobního vyměřovacího základu, ze kterého se důchod počítá.

Anuita: Učíme se ji znát

07.08.  |  Evžen Fojtík

S důchodovým spořením bylo do českého penzijního systému zavedeno několik nových pojmů. Jedním z nich je i anuita. V případě anuity nejde úplně o nový pojem. S anuitou jsme se mohli setkávat i dříve, např. v penzijním připojištění, či životním pojištění, ale zájem o ni byl naprosto minimální. Využilo ji maximálně 5 % lidí, kterým doběhlo investiční životní pojištění či penzijní připojištění. Zbývající většina si vybrala jednorázové vyrovnání.

Nemám práci, mám odejít do předčasného důchodu?

07.08.  |  Petr Gola

Situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce není snadná. Evidence na úřadu práce se pro důchodové účely započítává pouze omezeně. Vyplatí se finančně předčasný důchod při vyčerpání náhradních dob pojištění?

Výpočet důchodu: Příjem v jednotlivých letech se započítává různě

06.08.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v roce 2013 ovlivňují příjmy, ze kterých bylo zaplaceno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012. Příjmy v jednotlivých letech jsou však násobeny koeficientem zohledňujícím inflaci. Stotisícový příjem před dvaceti lety ovlivní důchod jinak než nyní.

Obnova vdovských důchodů

02.08.  |  Petr Gola

Někteří občané se mylně domnívají, že všechny vdovské důchody jsou pobírány doživotně. Není tomu tak. Standardně se vdovský důchod pobírá pouze jeden rok, dále pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. I po skončení výplaty vdovského důchodu, lze v budoucnu zažádat o obnovu vdovského důchodu, jeli splněna některá ze zákonných podmínek. Jak je to s obnovou vdovských důchodů?

Proč jsou rozdíly ve výši důchodu nižší než u mezd?

01.08.  |  Petr Gola

Výše státního důchodu se liší výrazně méně než mzdy. Výpočet důchodu je založen jak na principu zásluhovosti, tak principu solidarity, stejně tomu je ve většině vyspělých zemí světa. Ukažme si na praktických příkladech, proč jsou rozdíly ve výši důchodu nízké.

Příjem na ruku vám znatelně sníží důchod

30.07.  |  Petr Gola

Někteří občané pracují pro svého zaměstnavatele oficiálně za nízkou mzdu a další peníze jsou jím vypláceny na ruku. Tito zaměstnanci musí počítat s velmi nízkým důchodem. Příjem na ruku se jim totiž do důchodu počítat nebude.

Penzijní spoření: Dojem vylepšuje státní podpora

29.07.  |  Evžen Fojtík

Penzijní připojištění (dnes doplňkové penzijní spoření) bylo často kritizováno jako málo výnosný produkt. Přesto si od svého vzniku v roce 1994 našlo mnoho klientů. Bylo to zejména zásluhou státního příspěvku. Nevýhodou byla i nižší likvidita, protože všechny prostředky vložené do tohoto produktu, stejně jako výnosy bylo možné získat až po dosažení 60 let věku, případně po dosažení věku pro nárok na starobní důchod z prvního pilíře (u účastnických fondů). Výnosy jsou zdaněny 15 % a u fondů se hradí manažerský poplatek.

Nejdéle pobírají důchod Francouzi

26.07.  |  Petr Gola

Ženy si v členských zemích OECD užijí v průměru penzi déle než muži. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou značné. Nejdéle si užívají důchodu ženy ve Francii, téměř 24 let. Naopak nejméně v Turecku, a to 16 let. Jak jsme na tom v Česku?

Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění

22.07.  |  Petr Gola

Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.

Jak sníží důchod započítání všech příjmů?

15.07.  |  Petr Gola

Zatímco žadatelům o důchod v roce 2013 se započítávají do výpočtu důchodu příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012, tak žadatelům o důchod třeba v roce 2028 se budou započítávat příjmy v letech 1986 až 2027. Jak to ovlivní výši důchodu?

Výchova vs. péče o dítě z pohledu důchodů

09.07.  |  Redakce

Výchova dětí ovlivňuje důchodový věk žen, dobu péče o dítě lze započítat i mužům. Stává se, že lidé často zaměňují pojmy „výchova dítěte“ a „péče o dítě“, jejichž význam je v oblasti důchodového pojištění odlišný.

Otec a syn: porovnání výše důchodu

09.07.  |  Petr Gola

Dnešní mladí studenti budou mít podstatně nižší důchod než jejich rodiče, kteří nyní odchází do důchodu. I když si vypočítáme důchod otce a syna dle výpočtové formule roku 2013, tak bude mít otec výrazně vyšší důchod. Proč? Z důvodu získání vyšší doby pojištění. Podívejme se na praktický příklad.

Jak klesá předčasný důchod?

03.07.  |  Petr Gola

Především z důvodu prodlužování důchodového věku, zdravotních problémů nebo nemožností najít si novou práci odchází každoročně čím dál více občanů do předčasného důchodu. Stejně jako řádný důchod klesá i předčasný důchod. Podívejme se praktické výpočty v letech 2011, 2012 a 2013 u předčasného důchodu.

EU: bez práce není důchod

27.06.  |  Petr Gola

Pouze dosažení důchodového věku nestačí, aby byl přiznán starobní důchod. Každý žadatel o důchod musí rovněž získat potřebnou dobu pojištění. Kdo nesplní podmínku pojištění, nedostane důchod. Jak vysoká je doba pojištění v zemích EU?

Důchod? Čím dál později...

26.06.  |  Petr Gola

Důchodová legislativa v členských zemích Evropské unie prochází v posledních letech citelnými změnami. Rozdíly v důchodové oblasti jsou sice značné, jedno však mají evropské země společné - prodlužování důchodového věku.

Miliónový příjem za rok a podprůměrný důchod

25.06.  |  Petr Gola

Někteří občané mají za rok nadstandardní příjmy a přesto mají nakonec podprůměrný důchod pod 10 tisíci měsíčně. Výši důchodu totiž ovlivňují pouze příjmy, ze kterých je řádně odvedeno důchodové pojištění. Podívejme se na praktické příklady a výpočty.

Souběh důchodů znamená krácení

20.06.  |  Petr Gola

Někteří občané, kteří splní podmínky pro dva důchody, musí počítat s tím, že nižší důchod jim bude krácen. Kdy se jedná o souběh dvou důchodů? Jak se nižší důchod krátí? Podívejme se na praktické příklady.

Jak pomůže stát lidem poškozeným povodněmi?

13.06.  |  Redakce

Řada míst v České republice byla zasažena povodněmi. Kvůli živelní katastrofě se někteří lidé mohou dostat do nesnází. Stát je připraven jim pomoci – prací na místě při odstraňování následků, penězi nebo poradenstvím. Výplata dávek není nijak ohrožena, MPSV situaci průběžně sleduje.

Výplata důchodů a nemocenských dávek v hotovosti v povodněmi zasažených oblastech

06.06.  |  Redakce

V důsledku povodní, které zasáhly část naší republiky, informuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) o způsobu hotovostní výplaty důchodů a dávek nemocenského pojištění v postižených oblastech, a to v souladu s nařízením vlády o nouzovém stavu. 

Neplacením výživného k pozastavení řidičského oprávnění

06.06.  |  Zbyněk Drobiš

Zahraniční institut „zabavení“ řidičského průkazu v případě neplacení výživného je od letošního roku součástí naší právní úpravy. Přečtěte si o něm více v našem článku.

Jak se zhorší výpočet důchodu v příštích letech?

04.06.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v roce 2013 je pro většinu občanů více výhodný, než bude výpočet důchodu v roce 2014 či v roce 2015. S touto variantou je při plánování odchodu do důchodu potřeba počítat. K jak velkým změnám dojde?

Každý druhý penzista na Kypru je chudý

03.06.  |  Petr Gola

Nejvíce jsou "evropskou chudobou" postiženi dlouhodobě nezaměstnaní občané a penzisté. Odchod do důchodu pro některé Evropany znamená "chudobu". V Česku je počet "chudých" penzistů jeden z nejnižších. Proč?

Proč je předčasný důchod na Slovensku vyšší?

30.05.  |  Petr Gola

Předčasný důchod využívá řada Evropanů. Ve většině vyspělých zemí světa dochází ke zpřísňování podmínek pro výplatu předčasného důchodu. V Česku přinesla vyšší krácení u předčasného důchodu "malá důchodová reforma". Jak se liší předčasný důchod v Česku a na Slovensku?

Druhý důchodový pilíř: Více kladů nebo záporů?

29.05.  |  Petr Temelkov

KOMENTÁŘ Jen necelý měsíc mají lidé ve věku nad 35 let čas na vstup do druhého důchodového pilíře. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zájem o něj roste. Za první čtyři měsíce letošního roku vstoupilo do druhého pilíře 31 985 lidí. V dubnu nastal zatím nejvyšší měsíční přírůstek – 9 610 smluv. Přesto se zapojuje mnohem méně lidí, než vláda plánovala. Počítala s půl milionem klientů.

Předčasný důchod nebo předdůchod?

28.05.  |  Petr Gola

Někteří občané v předdůchodovém věku se rozhodují, zdali odejít raději do předčasného důchodu nebo čerpat předdůchod. Rozhodnutí není jednoduché, pro každého může být výhodnější jiná varianta. Podívejme se na praktické příklady.

Jak ovlivní dobrovolné důchodové pojištění výši důchodu?

27.05.  |  Petr Gola

Především při delší době nezaměstnanosti, která se již nezapočítává do výpočtu důchodu, může být řešením dobrovolné důchodové pojištění. Vyplatí se platit vyšší dobrovolné důchodové pojištění? Jak ovlivní třeba dobrovolné důchodové pojištění výši důchodu?

Provázanost důchodového pojištění a spoření

22.05.  |  Redakce

Existují nějaké nové povinnosti vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) pro lidi, kteří vstupují do druhého pilíře? Článek přehledně shrnuje souvislosti mezi důchodovým pojištěním a důchodovým spořením.

Důchody: Je výhodnější vyšší příjem nebo delší doba pojištění?

22.05.  |  Petr Gola

Výše důchodu závisí na dvou vstupních údajích, průměrné mzdě v současné hodnotě a získané době pojištění. Čím vyšší oba vstupní údaje, tím lépe. Pro někoho je však výhodnější vyšší příjem o tisíc korun, pro někoho doba pojištění o jeden rok.

Odchod do důchodu plánujme dopředu

20.05.  |  Petr Gola

Někteří občané se o svůj důchod příliš nestarají, což není dobré, neboť výsledná penze může být zbytečně nižší. Kdo chce může i po dosažení důchodového věku normálně pracovat, vždyť důchodový věk není výpovědní důvod.

Kdo má vyšší důchod než mzdu?

15.05.  |  Petr Gola

Odchodem do důchodu některým občanům životní úroveň neklesá, naopak si dokonce polepší, neboť jejich důchod je vyšší než mzda dosahovaná před odchodem do důchodu. Jiní občané si však pohorší čtyřnásobně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.

Delší nezaměstnanost a důchod

10.05.  |  Petr Gola

Dlouhodobá nezaměstnanost je vždy nepříjemná. Z důchodového hlediska může dojít ke dvěma situacím: není splněna podmínka pro přiznání důchodu nebo je výsledný důchod nižší. Práce i za nízkou mzdu je pro výši důchodu rozhodně příznivá.

Kdy budete mít průměrný důchod?

07.05.  |  Petr Gola

Průměrný starobní důchod v Česku ke konci roku 2012 činil 10 778 Kč. Jaké příjmy musíte mít, abyste měli v penzi průměrný důchod? Jak je možné mít průměrný důchod i s podprůměrnou mzdou?

Pozor na krácení u předčasného důchodu

06.05.  |  Petr Gola

Obliba předčasných důchodů stoupá, řada občanů v předdůchodovém věku má zdravotní problémy nebo je bez práce a nedaří se jim sehnat novou práci. V zákoně je uvedeno krácení předčasného důchodu v procentech. O kolik je však předčasný důchod skutečně nižší než starobní důchod?

Jak se vyvíjí důchod u průměrné mzdy

25.04.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu se každoročně mění, nenápadně však klesá, jak si ukážeme na praktických výpočtech.  Jak se liší výše důchodu u průměrné mzdy v letech 2011, 2012 a 2013?

V předdůchodu lze pracovat

17.04.  |  Petr Gola

Někteří občané v předdůchodovém věku, kteří mají dostatečné úspory ve III. pilíři a spoří alespoň 5 let, uvažují o čerpání předdůchodu. Když budou předdůchod čerpat např. 4 roky, lze třeba po roce mít příjem z výdělečné činnosti? Je možné v předdůchodu pracovat?

Předčasný důchod nebo evidence na úřadu práce?

16.04.  |  Petr Gola

Při obdržení výpovědi v předdůchodovém věku stojí někteří občané před rozhodnutím, zdali se evidovat na úřadu práce nebo odejít rovnou do předčasného důchodu? Proč je první varianta výhodnější?

Martin Valach: Swiss Life přináší do Čech skutečné poradenství

15.04.  |  Michal Ruml

V těchto dnech vstupuje na náš trh přední evropská finanční skupina Swiss Life. Tato švýcarská společnost před šesti lety provedla akvizici poradenské společnosti AWD a loni na podzim představila několik vyvolených trhů, kde AWD promění v poradenskou divizi Swiss Life Select. Zeptali jsme se Martina Valacha, generálního ředitele společnosti, co nového lze od Swiss Life Select čekat.

Porovnání penze v závislosti na příjmu

11.04.  |  Petr Gola

Občané s nižšími příjmy mají v Česku vyšší náhradový poměr u důchodu, než občané s vyššími příjmy. Rozdíl je v rámci zemí OECD jeden z nejvyšších. Porovnejme si čistou mzdu a důchod v Česku u jednotlivých příjmů.

Zajímejte se o získanou dobu důchodového pojištění

28.03.  |  Redakce

Chybí vám doklady o pojištění? Co je to náhradní doba pojištění a vyloučená doba? Kdy můžete jít do starobního důchodu a jakou dobu pojištění musíte získat? ČSSZ radí, aby lidé průběžně sledovali doby pojištění, je to snadné.

Pracuji i po dosažení důchodového věku, jak se mi zvýší důchod?

27.03.  |  Petr Gola

Někteří občané nechtějí odejít do penze, ale nadále pracovat. Dosažení důchodového věku není výpovědní důvod, lze nadále pracovat bez omezení a do důchodu neodejít. Zvláště když pracující penzisté nemohou od letošního roku uplatnit slevu na poplatníka. Jak se zvyšuje penze při pozdějším odchodu do důchodu?

Státní dávky pro OSVČ a zaměstnance

21.03.  |  Petr Gola

Zaměstnanci odvádí na povinných odvodech více než OSVČ. Současně však čerpají od státu vyšší protihodnotu. Porovnejme si důchod u OSVČ a zaměstnance se stejným příjmem. Na jaké výhody mají zaměstnanci nárok a OSVČ nikoliv?

České a slovenské důchody

14.03.  |  Petr Gola

Tisíce lidí pobírají současně český i slovenský důchod. Jak vysoký je průměrný český a slovenský důchod? Jak vysoký je náhradový poměr? Podívejme se na některé zajímavosti ohledně českých a slovenských důchodů.

Výpočet důchodu při evidenci na úřadu práce

13.03.  |  Petr Gola

Každému se může stát, že během produktivního života je nějakou dobu bez práce a je tedy v evidenci na úřadu práce. Jak nulový výdělek během evidence na úřadu práce ovlivňuje výši důchodu? Jak se započítává doba v evidenci na úřadu práce do doby pojištění?

Kdo má v roce 2013 nárok na starobní důchod

12.03.  |  Redakce

Důchodového věku dosáhnou letos muži narození od července 1950 do dubna 1951 a ženy narozené od září 1953 do dubna 1954, které vychovaly 2 děti. Dále bezdětné ženy narozené od září 1951 do dubna 1952 a ženy s jedním vychovaným dítětem, které se narodily v období od září 1952 do dubna 1953. U lidí, kteří v roce v roce 2013 dovrší důchodového věku, činí potřebná doba pojištění 29 let.

Jak vysoký je příspěvek na bydlení?

07.03.  |  Petr Gola

Sociálně slabí občané zpravidla pobírají příspěvek na bydlení, který patří mezi sociální dávky. Jaké je potřeba splnit podmínky? Jaký je rozdíl mezi vlastním a nájemním bydlením? A jak může být příspěvek na bydlení vysoký? Pro konkrétní příklady můžete využít naši kalkulačku.

Exekuce z důchodu a dávek nemocenského pojištění rok od roku narůstají

06.03.  |  Redakce

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácela k 31. 12. 2012 67 614 důchodů se zařízenou exekuční srážkou. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) prováděly z důvodu nařízené exekuce každý měsíc v průběhu roku 2012 srážky z dávek nemocenského pojištění průměrně u 3 700 případů.

Pilíře vs. „chytrá“ investice

27.02.  |  Redakce

Porovnání aktuálních cen nemovitostí a hypoték s předpokládanou penzí z důchodových pilířů ukázalo jednoznačné doporučení. Měsíční spoření částky 2 000 Kč po dobu 20 let může zajistit důchod z II. pilíře 2 104 Kč a z III. pilíře 2 700 Kč, uvádějí odborníci. V případě měsíčního investování stejné částky do vlastní nemovitosti by však člověk v důchodu pobíral zhruba jednou tolik.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz