Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu

21.11.  |  Petr Gola

Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet vdovského důchodu? Podívejme se na vybraných deset omylů ohledně výpočtu vdovského důchodu.

Ekonomická svoboda v Česku je vysoká

25.03.  |  Petr Gola

Nejvyšší ekonomická svoboda je v Hongkongu, Singapuru, Novém Zélandu, Švýcarsku a Austrálii. Česko si v mezinárodním srovnání stojí velmi dobře, celkové hodnocení je 23. nejlepší na světě a výsledný index ekonomické svobody je vyšší než např. v Německu, v Norsku, v Japonsku nebo v Rakousku.

9 omylů o daních v důchodu

20.03.  |  Petr Gola

Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů. Podívejme se na vybrané situace.

Jaké tarify nabízejí operátoři zdravotně postiženým?

20.03.  |  Lucie Mečířová

Zlevněné tarify nenáleží jen studentům anebo důchodcům. Nárok na ně mají při splnění podmínek i osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Co nám operátoři letos můžou nabídnout?

6 otázek, na které se chcete zeptat, když uplatňujete slevu na manželku

19.03.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku. Jak vysokou daňovou povinnost může sleva na manželku přinést? Kdo má na slevu nárok? Podívejme se na praktické příklady.

Kdo by měl mít nárok na zvýšenou rodičovskou?

18.03.  |  Michal Bureš

Mezi ministryněmi financí a práce a sociálních věcí se rozhořel boj o rodičovský příspěvek. Dostanou zvýšenou rodičovskou jen ti, kteří budou v lednu 2020 rodičovskou čerpat, nebo všichni, jenž mají děti mladší 4 let?

Tarify pro důchodce: paušály vs. předplacené karty

11.03.  |  Lucie Mečířová

Poohlížíte se po mobilním tarifu, který by dokázal pokrýt potřeby důchodců? Hledáte levné volání pro dědu s babičkou? Operátoři pro seniory nabízejí zvýhodněné ceny. Vyplatí se ale?

Můžou si prarodiče dát vnouče do daňového přiznání?

04.03.  |  Redakce

Protože rodiče pracují. Nebo protože se rodiče o děti nezajímají. A nebo je to prostě jen výhodnější pro všechny. Stále častěji se dědeček s babičkou starají o vnoučata. Každý den a místo školky a místo rodičů. Mají za to nárok na některé sociální dávky nebo daňové slevy?

Kolik činí peníze na důstojný život, aneb životní a existenční minimum 2019

26.02.  |  Martin Ježek

Pokud nemáme vůbec žádné příjmy, stát nám nabídne pomocnou ruku ve formě životního nebo existenčního minima. Jaké jsou letos tyto částky a jak je na životní a existenční minimum státem pohlíženo?

6 věcí, které by měli vědět pracující důchodci, než podají přehled na zdravotní pojišťovnu

25.02.  |  Petr Gola

Přestože za všechny penzisty platí zdravotní pojištění stát, tak i výdělečně činní penzisté platí z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojištění. Kdy je nutné vyplnit přehled o příjmech a výdajích za rok 2018? Na co si dát pozor?

Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko

21.02.  |  Redakce

Od prvního dubna vzroste na Slovensku daňové zvýhodnění na děti u dětí mladších 6 let na dvojnásobek. I tak je ale tato daňová výhoda u našich východních sousedů stále nižší než v Česku.

Žádáme o rodičovskou a mateřskou

20.02.  |  Michal Bureš

Krok po kroku vás provedeme vašimi finančními možnostmi v těhotenství. Kdy a jak si zažádat o rodičovskou a mateřskou? Jaké dokumenty potřebujete k vyřízení jednotlivých kroků?

Jak se rok sešel s otcovskou poporodní péčí

18.02.  |  Redakce

Od února 2018 můžou otcové nově narozených dětí čerpat novou sociální dávku, tzv. otcovskou. Dávka byla určená jako náhrada za čas, který otcové stráví s novorozencem doma. Čas, který by měl muže více motivovat k zapojení se do péče o děti.

Co ovlivnilo růst minimální mzdy v roce 2019?

14.02.  |  Euro.cz

Od začátku roku 2019 platí vyšší minimální mzda, ta se zvýšila z 12 200 Kč na 13 350 Kč. Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy o 1 150 Kč měsíčně?

Těhotenství a studium: na co máte nárok v roce 2019?

11.02.  |  Michal Bureš

Studujete a zjistila jste, že jste těhotná? Kdy budete mít nárok na mateřskou? A jak vyřídit rodičovskou? Na jak dlouho budete moci přerušit studium?

Jak se daní předčasný důchod?

11.02.  |  Petr Gola

Při splnění  zákonných podmínek je možné současně pobírat předčasný důchod a mzdu či příjem ze samostatné výdělečné činnosti. I předčasní důchodci tak mohou mít povinnost podat daňové přiznání za rok 2018. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.

Studium na vysoké škole a sirotčí důchod

31.01.  |  Michal Bureš

Jak je to s pobíráním sirotčí důchodu na vysoké škole? Jak je to při přerušení či přechodu na jinou školu? A co brigády a sirotčí důchod?

Kdy odejít do penze?

29.01.  |  Martin Ježek

Důchod. Pro někoho toužebná vidina, pro jiného strach z fůry volna, nicnedělání a taky méně peněz. Ale kdy je ten správný čas pověsit práci na hřebík?

4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní

23.01.  |  Petr Gola

I penzisté mohou za rok 2018 obdržet po provedeném ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání daňovou vratku. Za jakých podmínek? Podívejme na na několik praktických příkladů.

Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?

21.01.  |  Redakce

Minimální mzda se pro rok 2019 zvyšuje o 1 150 Kč na 13 350 Kč. V lednu 2019 ještě zaměstnanci pracující za minimální mzdu obdrží výplatu za prosinec, na vyšší čistou mzdu se tedy mohou těšit až v únoru. Na svůj účet obdrží o 798 Kč více, zbytek spolknou daně. Od výše minimální mzdy se pak odvíjejí i různé daňové limity.

Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?

16.01.  |  Redakce

Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete všechny možné slevy na daních a odpočty, tak můžete na daních z příjmu dost ušetřit. Otestujte se, jestli víte, na co máte nárok.

Znovu na pracáku? Kdy nedostanete podporu?

14.01.  |  Michal Bureš

Může se stát, že na úřad práce se dostanete opakovaně. Kdy vám již nebude vyplacena podpora v nezaměstnanosti? A jak si přivydělávat na podpoře?

Jaké dávky hrají roli v daňovém přiznání?

08.01.  |  Lucie Mečířová

Budete letos podávat daňové přiznání a přemýšlíte nad tím, zdali se do příjmu započítávají i důchodové a sociální dávky? Kdy se musí zdanit starobní důchod? A máte nárok na slevu na manželku, pokud pobírá rodičovský příspěvek?

18 užitečných článků roku 2018, které se vám budou hodit i v roce 2019

04.01.  |  Redakce

Rok 2018 je definitivně za námi. Pojďme si ho rychle zrekapitulovat v 18 článcích, které se vám budou hodit i v roce 2019.

O kolik se od ledna zvýší důchody?

01.01.  |  Petr Gola

Zvýšení důchodů od ledna bude vyšší než v předcházejících letech. Návrh nařízení vlády počítá s výrazným zvýšením základní výměry důchodu i procentní výměry důchodu. Kteří důchodci mají na zvýšení důchodu nárok? Podívejme se na praktické výpočty, o kolik si jednotliví důchodci polepší.

Jak se daní příjmy v invalidním důchodu?

19.12.  |  Petr Gola

Vlastní výdělek je pro invalidní důchodce velmi důležitý nejenom s ohledem na zvýšení aktuální životní úrovně, ale i pro budoucí výpočet starobního důchodu. Jak si lze v invalidním důchodu přivydělat? Jaká jsou příjmová omezení? Na jaké daňové výhody mají invalidní důchodci nárok?

Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně

12.12.  |  Petr Gola

Od lednové splátky důchodu se všechny penze v Česku budou automaticky valorizovat, zvýšení důchodů je výrazně vyšší než v předchozích letech. Jak vysoké jsou důchody v porovnání s dosahovaným příjmem v evropských zemích?

Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?

11.12.  |  Lucie Mečířová

Každá osoba v exekuci by se měla pokoušet co nejrychleji splatit své dluhy. Tou nejzákladnější možností, jak na to, je samozřejmě vydělávat. Ne vždy je to ale pro dlužníka z hlediska příjmů výhodné. Kdy vám zůstane víc peněz bez práce?

Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?

10.12.  |  Petr Gola

Bez získání potřebné doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán, v roce 2019 musí žadatelé o starobní důchod získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. A to i při žádosti o předčasný důchod. Řešením může být účast na dobrovolném důchodovém pojištění, situaci je však nutné řešit včas. Kolik se bude platit v roce 2019?

Jak na přechod z penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření

05.12.  |  Lucie Mečířová

Máte uzavřené penzijní připojištění, ale rádi byste si začali spořit na důchod v doplňkovém penzijním spoření? Oba produkty mít nemůžete. Přechod z jednoho na druhý ale už možný je. Jakým způsobem?

Jak naplánovat rodičovskou? Jak změnit její výši?

04.12.  |  Michal Bureš

Na jak dlouho si vzít rodičovskou? Otázka, před kterou stojí každý rodič. Jak se prodlužuje či zkracuje? Můžete pobírat rodičovský příspěvek i při práci? A jak to ovlivní vaše nároky na nemocenskou, ošetřovné a další dávky?

Nemůžete teď platit příspěvky na penzijní připojištění? Smlouvu nemusíte hned rušit

28.11.  |  Lucie Mečířová

Máte uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění, ale už dál nechcete anebo nemůžete spořit? Uvažujete o vypovězení smlouvy, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám!

Může být invalidní důchod přiznán studentovi?

27.11.  |  Lucie Mečířová

Zhoršený zdravotní stav, který může vést až k žádosti o invalidní důchod, není záležitostí jen pracujících osob. Nemoc nebo úraz může potkat i studenty. Jak ti to mají s případným invalidním důchodem?

Jak se vám bude počítat důchod, když nepracujete na hlavní pracovní poměr

20.11.  |  Petr Gola

Práce na zkrácený úvazek je stále oblíbenější. Jak je to však s výpočtem důchodu při práci na zkrácený úvazek? A kdy ovlivňuje výši důchodu práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti?

Co je dobré vědět o příspěvku na bydlení?

19.11.  |  Lucie Mečířová

Nacházíte se ve finančně náročné životní situaci a máte problém utáhnout bydlení? Bojíte se, že skončíte pod mostem? A už jste slyšeli o příspěvku na bydlení? Mohl by vám pomoct.

Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019

14.11.  |  Lucie Mečířová

Jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění? V takovém případě byste měli zbystřit. Od roku 2019 totiž dochází ke změnám ve výši pojistného. O kolik se navýší a co se ještě bude měnit? A na co by se podnikatelé rozhodně měli připravit?

Je psychosomatická léčba jen novodobé šamanství?

09.11.  |  Martin Ježek

Pokud nemocný trpí a současná medicína nic neobjeví, bývají tendence nemocného považovat za simulanta, příp. ho odeslat na psychiatrii? Neboli jak poznat, jestli je pacient opravdu nemocný, nebo to jen simuluje?

Jak se od příštího roku bude platit sociální pojištění?

08.11.  |  Redakce

Co víte a nevíte o sociálním pojištění. Víte, kolik se vám strhává na sociální pojištění z platu? A kolik byste si museli platit na sociálních povinných zálohách jako OSVČ? Od roku 2019 se navíc pravidla pro platby sociálního pojištění mění.

MPSV: Nová rodičovská stát vyjde na 11,2 miliardy Kč

07.11.  |  Michal Bureš

Nejnovější pohled ministerstva práce a sociálních věcí na růst rodičovského příspěvku: Kdy poroste? Na kolik to vyjde státní kasu? A bude mít hodnotu 260 či 300 tisíc korun? A na kolik si přijdou rodiče vícerčat?

V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat

07.11.  |  Petr Gola

Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.

Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (2)

02.11.  |  Martin Ježek

Včera jste si mohli přečíst první díl rozhovoru o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci. Současná medicína je zatím nedokáže léčit, přitom to ale nejsou jen nemoci pro staré. 

Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (1)

31.10.  |  Martin Ježek

Alzheimerova a Parkinsonova nemoc – neurodegenerativní choroby, zámky, ke kterým současná medicína ještě hledá klíč. A netýkají se jen seniorů…

Jak probíhá výplata důchodu?

26.10.  |  Petr Gola

Žadatelé o důchod si mohou zvolit, jakým způsobem jim bude důchod vyplácen. V penzi je možné provést i změnu výplaty důchodu. Jaké jsou možnosti zasílání důchodu? Kdy může důchod dostávat jiná osoba?

Předčasný důchod v roce 2019

25.10.  |  Petr Gola

Vzhledem k prodlužujícímu se důchodovému věku je pro mnoho lidí možnost odejít do předčasného důchodu zajímavá. S čím počítat při odchodu do předčasného důchodu v roce 2019?

Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)

19.10.  |  Martin Ježek

Jak se vyplácí podpora v nezaměstnanosti? Někdy i prostřednictvím poukázek. Přečtěte si pokračování rozhovoru s mluvčí ÚP Kateřinou Beránkovou.

Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)

18.10.  |  Martin Ježek

Dnes je člověk bez zaměstnání celkem raritou, ale stále takoví jsou. Třeba i proto, že výpověď a nástup do další práce na sebe ihned nenavazuje. Nad registrací na úřadu práce (ÚP) ale nemávejte rukou, i měsíc je dobrý. A jak je to s podporou?

Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?

17.10.  |  Petr Gola

Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité a brání zbytečně nižšímu státnímu důchodu. Někteří občané dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2018. Mají odejít do důchodu ještě v roce 2018 nebo až v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty. 

Test: víte, jaká doba se vám bude počítat do důchodu?

13.10.  |  Redakce

Pro odchod do důchodu byste měli mít odpracovaných 35 let, během kterých jste si řádně platili sociální pojištění. Víte, co všechno se bude počítat jako řádná nebo náhradní doba pojištění?

15 případů, kdy nedostanete nemocenskou

12.10.  |  Petr Gola

Podzim je tady, stejně tak i období chřipek, rýmiček a jiných nemocí. Jste si jistí, jestli máte nárok na nemocenskou?

Kdy vás během nemoci můžou doma zkontrolovat?

12.10.  |  Lucie Mečířová

Náhlá nevolnost, nachlazení anebo jakékoliv jiné potíže krátkodobějšího rázu se dnes dají řešit i jinak než nástupem na neschopenku. Kdy vás ale u dveří může překvapit kontrola?

Co dělat, když pár let před důchodem přijdete o práci?

11.10.  |  Redakce

Stát se to může každému. Máte pár let do důchodu a místo životních jistot a doklepání si těch pár let do důchodového věku najednou přijdete o práci. Co teď? Jak vlastně takovou životní situaci řešit?

Co se mění při výpočtu důchodu v roce 2019?

11.10.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je každoročně rozdílný. Mění se nejenom samotná výpočtová formule, ale i důležité parametry pro přiznání starobního důchodu. Podívejme se na vybrané změny pro rok 2019.

Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod?

03.10.  |  Michal Bureš

V současné době je v České republice přes 400 tisíc invalidních důchodců. Těm nynější vláda slíbila navýšení jejich invalidních důchodů. Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod v jednotlivých stupních invalidity? Kolik to bude stát státní kasu?

Důchody 2019: kdo dostane na důchodu víc, než si vydělává čistého?

02.10.  |  Petr Gola

Lidé s nízkými příjmy mají v Česku vysoký náhradový poměr při odchodu do důchodu. V roce 2019 budou mít důchod ještě vyšší než v roce 2018. Kdo bude mít důchod vyšší než mzdu dosahovanou před odchodem do penze?

Výpočet důchodu v roce 2019

26.09.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na výši rozhodných příjmů a získané době pojištění. Jak vysoký budou mít starobní důchod lidé odcházející do starobního důchodu příští rok?

Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?

18.09.  |  Petr Gola

Mnozí penzisté si v důchodu přivydělávají. Jak je to v takových případech s placením zdravotního pojištění? A může být penzista dlužníkem na zdravotním pojištění?

Kdy budete mít důchod jako desetina nejbohatších penzistů?

12.09.  |  Petr Gola

Měsíční částka důchodu je nepřímo stanovena na dolní i horní hranici. I při velmi nadstandardních příjmech nemůže důchod přiznaný v roce 2018 činit více než 37 000 Kč. Lidé s nízkými příjmy si odchodem do penze příliš nepohorší. Kdo má nízký důchod a kdo vysoký? Podívejme se na praktické výpočty.

7 chyb při odchodu do předčasného důchodu

10.09.  |  Petr Gola

Někteří občané odchází do předčasného důchodu spontánně, což může znamenat zbytečně nižší státní penzi. Odchod do předčasného důchodu je vhodné promyslet. Jakých chyb se vyvarovat?

Kdo bude mít nárok na sociální nebo ubytovací stipendium?

06.09.  |  Lucie Mečířová

Nastupujete letos do nového akademického roku a máte obavy, že hlavní překážkou ve studiu budou peníze? V tom případě si nezapomeňte zjistit, zdali nemáte nárok na některé ze stipendií, které nabízí vaše škola.

Kdy bude muset předčasný důchodce zaplatit daň z příjmu?

04.09.  |  Petr Gola

V předčasném důchodu nelze mít příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Přestože předčasní důchodci nemohou tedy platit sociální pojištění, tak v některých případech platí vysokou daň z příjmu. Ve kterých případech? Kdy vzniká povinnost platit i zdravotní pojištění?

Jak se počítá důchod: 4 příklady, kdy vás výsledek překvapí

27.08.  |  Petr Gola

Pro někoho může být vyčíslený státní starobní důchod příjemným překvapením, jiní žadatelé o starobní důchod jsou naopak zklamáni. Komu výpočtová formule důchodu nahrává a kdo nemá počítat s vysokým státním důchodem? Podívejme se na praktické příklady.

Sleva na dopravě 75 % už od září

25.08.  |  Redakce

Sleva na dopravu pro studenty a důchodce začíná platit už za týden. Víte, jakou potřebujete na to průkazku? Přečtěte si i další podmínky, kdo a kdy má nárok na vládní slevu na dopravu.

Komu v roce 2018 zanikne sirotčí důchod?

24.08.  |  Lucie Mečířová

ČSSZ během léta kontroluje studenty, kteří mají nárok na sirotčí důchod. Co bude třeba doložit a v jakém případě vám může být odebrán?

Víte, že vdovský důchod se často pobírá jenom rok?

21.08.  |  Petr Gola

V praxi se často vdovský důchod pobírá jenom rok a v některých případech není vůbec přiznán. Podívejme se na šest praktických příkladů, kdy vdovský důchod není přiznán nebo se pobírá jenom jeden rok.

9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod

17.08.  |  Redakce

Blíží se vám důchodový věk a postupně si připravujete žádost o starobní důchod. Víte, co všechno budete potřebovat a kde můžete o důchod zažádat?

Kdy budete mít nárok na vdovský důchod po manželovi?

14.08.  |  Lucie Mečířová

Pokud jste si doteď mysleli, že vdovský důchod náleží všem vdovám, pak vám s lítostí oznamujeme, že jste na omylu. Nenáleží všem ženám, které přišly o manžela, ale jen některým. Proč?

O kolik se vám zkrátí důchod, když půjdete do předčasného?

08.08.  |  Petr Gola

Ještě jste nedosáhli důchodového věku, ale účast na pojištění máte splněnou? Pak můžete odejít do předčasného důchodu. Vyplatí se vám to ale?

7 nejčastějších omylů u předdůchodu

07.08.  |  Petr Gola

Čerpání předdůchodu je možností, jak dříve odejít do penze a přitom se vyhnout krácení u předčasného důchodu. Využít výhod předdůchodu však mohou pouze občané mající dostatečné vlastní úspory na doplňkovém penzijním spoření. S čím při čerpání předdůchodu počítat? A na co si dát pozor?

Nejčastější otázky na téma vyplácení a výše penze (2)

03.08.  |  Martin Ježek

O důchodech a spoření na dobu stáří se mluví pořád. Málokdo se ale zatím v problematice vyzná a mezi lidmi se občas vyprávějí o důchodech nepravdy.

6 příkladů: co se bude a co se nebude počítat do důchodu

31.07.  |  Petr Gola

Ovlivňuje výši důchodu superhrubá mzda, hrubá mzda nebo čistá mzda? Kolik příjmových let se při výpočtu důchodu počítá? A proč některé příjmy nemají na výši důchodu vliv? Podívejme se na praktické příklady.

Nejčastější otázky na téma vyplácení a výše penze (1)

27.07.  |  Martin Ježek

O důchodech se sice hovoří stále víc, většina populace má o nároku na ně zkreselené představy, někteří žijí ve vyložených omylech.

Evidenční list důchodového pojištění prý nepotřebujete. To je omyl, určitě ho nevyhazujte!

27.07.  |  Redakce

K čemu slouží ELDP a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele a práva zaměstnance? ELDP se vyhotovuje ve třech kopiích, jednu dostává ČSSZ, jednu zaměstnanec a třetí eviduje zaměstnavatel. Získáte tak údaje o účasti na důchodovém pojištění.

Kdy nedostanete ani průměrný důchod?

25.07.  |  Petr Gola

Většina žadatelů o důchod by chtěla mít co nejvyšší státní starobní penzi, podívejme se však v praktických příkladech na důvody, kdy starobní důchod nedosahuje ani průměrného důchodu.

Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?

16.07.  |  Petr Gola

Mnozí penzisté v důchodovém věku ještě pracují, podnikají nebo mají jiné příjmy. Podívejme se na vybrané příjmy, kdy je zdanění nulové nebo velmi nízké. Kdy však nezapomenout na daňové povinnosti?

Jaktože má kolega nižší plat než já, ale na důchodu dostal víc?

11.07.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na aktuálních příjmech, hodnotí se téměř celý produktivní život a výše důchodu závisí i na získané době pojištění. Proto může mít zaměstnanec s nižší mzdou vyšší důchod než kolega s mzdou vyšší o tisícikoruny. Podívejme se na praktické příklady.  

Odkládáte si nějaké peníze na důchod? Měli byste

30.06.  |  Martin Ježek

Je až překvapivé, kolik lidí se nestará o to, co bude zítra. Tím pomyslným zítřkem myslíme důchod. Prostě čas, kdy už nebudete z nějakých důvodů moci pracovat. Třeba i proto, že se vám nebude chtít.

Jak to mají důchodci se zdravotním pojištěním?

27.06.  |  Petr Gola

Placení zdravotního pojištění v Česku je povinné, neboť každý občan s trvalým pobytem v ČR musí platit zdravotní pojištění. Jak to však mají se zdravotním pojištěním důchodci? A jak ovlivňuje platbu zdravotního pojištění výdělek v důchodu?

Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech

22.06.  |  Petr Gola

Zaměstnanci je jeho zaměstnavatelem z hrubé mzdy odvedeno sociální pojištění a zdravotní pojištění. OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platí povinné měsíční zálohy. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet sociálního a zdravotního pojištění odlišný.

Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?

20.06.  |  Petr Gola

Nemocní zaměstnanci nepobírají ihned nemocenskou, v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti se pobírá náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Náhrada mzdy však náleží až od 4. kalendářního dne. Jak je náhrada mzdy vysoká? A kdy nemá zaměstnanec nárok na náhradu mzdy? Podívejme se na praktické příklady.

Jak se liší důchodový věk a jaká omezení se na něj vztahují?

15.06.  |  Petr Gola

Pouze dosažení řádného důchodového věku nestačí pro pobírání starobního důchod na účet a řádní starobní důchodci nejsou limitováni ohledně svého příjmu. Jak je důchodový věk vysoký? Jaký výdělek mohou penzisté mít?

Přechod z invalidního důchodu do starobního: co byste měli vědět?

14.06.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte invalidní důchod a bojíte se, že kvůli němu budete mít nízký ten starobní? Jak to vlastně funguje? Získáte na něj vůbec nárok? Podívejte se s námi na malý přehled, ať víte, na čem jste.

Jak si v ČR mohou spořit důchodci

31.05.  |  Lucie Mečířová

Jste v důchodu a přemýšlíte o spoření? Kam se vyplatí odkládat peníze a do čeho by měl důchodce zkusit investovat? Přečtěte si srovnání jednotlivých finančních produktů.

Není to jen úraz, aneb 4 aspekty životního pojištění

30.05.  |  Redakce

Životní pojištění mnoho lidí chápe jako úrazové pojištění se spořením. Tělesné poškození si dokážeme představit a také si ho často pojišťujeme. Ale víte, že třeba invalidita v důsledku úrazu představuje z celkového počtu jen 4 % případů? V ostatních případech je důvodem nemoc, varuje Ondřej Poul, ředitel Úseku pojištění osob v Kooperativě.

Jak si může důchodce zvýšit příjmy?

25.05.  |  Lucie Mečířová

Rádi byste si v důchodu přivydělali, ale nevíte, jaká pracovní smlouva je pro vás výhodná? Podívejte se s námi na malé srovnání.

5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát

21.05.  |  Petr Gola

Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.

6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu

17.05.  |  Petr Gola

Do předčasného důchodu odchází více lidí než v minulosti. Důvody pro volbu předčasného důchodu jsou různé. Odchod do předčasného důchodu však není vždy správným řešením. Proč?

Náleží výsluhová renta i osobám ve starobním důchodu?

11.05.  |  Lucie Mečířová

Výsluhový důchod by chtěl pravděpodobně každý. Nárok na něj mají ale pouze ti ,,vyvolení“. Lze jej ale pobírat společně s důchodem? Podívejte se, jak se počítá.

Zkrácený úvazek v 6 příkladech

09.05.  |  Petr Gola

Obliba zkrácených úvazků stoupá. Při dosažení určité finanční úrovně někteří zaměstnanci upřednostňují např. šestihodinovou pracovní dobu oproti vyšší měsíční mzdě. Jaké daňové pravidla platí pro zkrácený úvazek? Jak se liší podmínky pro jednotlivé zaměstnance? 

Kdo si hraje, ušetří. 4 hry, se kterými našetříte na cokoliv

04.05.  |  Redakce

Máte pocit, že peněz sice vyděláváte hodně, ale tak nějak nedokážete uspořit ani korunu? Přitom se chcete v létě na dovolené rozšoupnout, takže by to možná chtělo ušetřit něco na dovolenkové kapesné. Zkuste některou spořící hru. Protože co dnes ušetříte, můžete zítra utratit.

Na co nemáte nárok při práci na dohodu?

30.04.  |  Petr Gola

Práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do limitu je výhodná pro zaměstnavatele i  zaměstnance zejména z důvodu nízkého zdanění. Na rozdíl od zkráceného úvazku však  není nárok na většinu státních dávek.

I důchodci mohou pobírat nemocenskou

23.04.  |  Petr Gola

Pracující penzisté mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Jaké podmínky musí být splněny? Jak je nárok na nemocenskou omezen? Podívejme se na praktické příklady.

Na podání přehledů zbývá 14 dní

19.04.  |  Redakce

Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.

Důchod a jak řešit problémy s mezerou v pojištění?

18.04.  |  Petr Gola

Legislativa upravující placení sociálního a zdravotního pojištění je odlišná. Neliší se tedy jenom sazba pojistného. Rozdíl je např. v hodnocení mezer v pojištění. Kdy je potřeba mezery v pojištění řešit a kdy nikoliv?

Práce v důchodu a jakým chybám se vyhnout?

13.04.  |  Petr Gola

V současně příznivé ekonomické situaci stoupá nabídka práce pro zaměstnance v důchodovém věku. Dosažení důchodového věku není žádným limitem pro práci, např. i pro dva zaměstnavatele současně. Na co nezapomenout a s čím počítat?

Co byste měli vědět o výdělku v předčasném důchodu v 9 bodech?

11.04.  |  Petr Gola

Ohledně vlastního příjmu platí pro předčasné důchodce jistá omezení. Jaká? Kdy platí i předčasný důchodce daň z příjmu nebo zdravotní pojištění? Jak dlouho příjmové omezení trvá?

Jak moc se může lišit zdanění z dohody o provedení práce?

09.04.  |  Petr Gola

Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Záleží totiž na více faktorech, nejenom na výši měsíční odměny. Podívejme se na vybraných 6 praktických příkladů.

Od června ušetří důchodci a studenti v autobusové a železniční dopravě na jízdném mnohem víc

09.04.  |  Lucie Mečířová

Vláda v demisi rozdává, takže slíbila i schválila slevu na vlaky i autobusy. 10. června tak začne platit novela zákona, díky které budou senioři a studenti jezdit podstatně levněji. O jak velkou slevu se jedná?

5 výhod a nevýhod předdůchodu

06.04.  |  Redakce

Už od roku 2013 je možné v případě dostatečných finančních úspor na doplňkovém penzijním spoření odejít do předdůchodu, a to až 5 let před dosažením řádného důchodového věku. Jaké výhody a nevýhody přináší čerpání předdůchodu?

Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou

22.03.  |  Redakce

Nastoupit na otcovskou, která je novou dávkou nemocenského pojištění, mohli novopečení tatínci poprvé 1. února letošního roku. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) k 28. únoru 2018 obdržely celkem 2 130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat této dávky v celkové výši 2,3 milionu Kč.

Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu

21.03.  |  Petr Gola

Nárok na vdovský důchod není vždy, musí být splněny zákonné podmínky. Jaké? A kdy je možné pobírat vdovský důchod déle než jeden rok? A jaké lze mít příjmy?
1 6 7 8 9 10 11 12 13 15 19
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz