Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu

21.11.  |  Petr Gola

Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet vdovského důchodu? Podívejme se na vybraných deset omylů ohledně výpočtu vdovského důchodu.

Nová podpora od státu pro OSVČ

01.04.  |  Lucie Mečířová

Vláda a ministři připravili pro osoby samostatně výdělečné činné novou dávku. Kdo na ni bude mít během aktuální situace nárok a kolik činí její výše? Přečtěte si užitečné informace.

Prominuté zálohy na důchodovém pojištění pro OSVČ: jaký vliv budou mít na důchod?

30.03.  |  Michal Bureš

Osobám samostatně výdělečně činným budou prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění za březen až srpen. Do jaké výše budou zálohy prominuty? Je nutné o prominutí žádat? A jaký vliv bude mít nezaplacení těchto záloh na váš starobní důchod?

Penzisté a pracovní dohody

27.03.  |  Petr Gola

Mnoho důchodců, kteří si chtějí přivydělat, volí práci na některou z pracovních dohod. Jaká pravidla platí pro práci na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti v důchodu?

Do předčasného důchodu neodcházejte zbrkle

26.03.  |  Petr Gola

Někteří občané v předdůchodovém věku volí z různých důvodů unáhlený odchod do předčasného důchodu, přičemž nepromyšlený odchod do penze znamená významné finanční ztráty na měsíční částce starobního důchodu. Na co si dát pozor?

Prominutí záloh na sociálním a zdravotním pojištění pro OSVČ

24.03.  |  Michal Bureš

V rámci probíhající pandemie se jako úleva pro podnikatele uvažuje o odkladu či prominutí záloh na pojištění pro OSVČ? Kdy a jestli vůbec se tak stane?

Zvýší se od 1. dubna příspěvky na bydlení?

23.03.  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %, což se promítne i do příspěvku na bydlení. Jakým způsobem? Negativně, či pozitivně? Spočítejte si, jak to změní vaše příspěvky na bydlení.

Srážky ze mzdy: jak se změní exekuce v roce 2020?

16.03.  |  Michal Bureš

Jaké změny v roce 2020 se promítnou do srážek ze mzdy při exekuci. Kolik vám zbude na výplatní pásce při exekuci na jaře, v létě či na konci roku?

Které dávky ovlivní růst životního minima?

12.03.  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %. Jak to ovlivní dávky sociální podpory - porodné, či přídavky na děti? Bude to mí pozitivní či negativní dopad?

Jak odejít až o 5 let dříve do důchodu bez zbytečných ztrát?

11.03.  |  Redakce

Stále více lidí má zájem ukončit svoji výdělečnou činnost dříve a odejít do takzvaného předčasného starobního důchodu. Předčasný důchod ale znamená výrazné krácení penze, na kterou má člověk nárok v řádném důchodu. Lidé by se proto měli více zajímat o možnosti takzvaného předdůchodu, jehož využití je zatím malé, ovšem zájem o něj postupně roste. Tento způsob čerpání úspor má velký potenciál, protože na rozdíl od předčasného důchodu u něj lze výrazně eliminovat dopady na výši starobní penze.

Koronavirus a ošetřovné: jak si zařídit ošetřovné na dítě?

10.03.  |  Redakce

Onemocnělo vám dítě anebo jiný člen rodiny? Potřebujete s ním zůstat doma a starat se o něj v době nemoci? A máte nárok na ošetřovné? Přečtěte si, komu musí být přiznáno.

Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů

10.03.  |  Michal Bureš

Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?

Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?

09.03.  |  Martin Ježek

V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož stavba je rok od roku křehčí a i v nedaleké budoucnosti hrozí její zhroucení. Zmíněná Komise pro spravedlivé důchody zatím řešení nenašla, i když je podle řady odborníků za pár sekund dvanáct.

Vyšší rodičovský příspěvek pro všechny děti do 4 let?

20.02.  |  Michal Bureš

Rodiče, kteří měli k 1. lednu 2020 dítě mladší 4 let a nedosáhli na vyšší rodičovský příspěvek, nemusí zoufat. Ústavní soud řeší, jestli takové pravidlo nebylo diskriminační a je možné, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou všichni rodiče s dítětem mladším 4 let k 1. lednu 2020. Kdy bude jasno?

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně?

18.02.  |  Lucie Mečířová

Přiznání k dani z příjmu fyzických osob se musí odevzdat do 1. července 2020. Příjmy některých lidí jsou přitom od daní osvobozeny. Nepatříte náhodou mezi ně i vy?

Penzisté a platba sociálního pojištění

27.01.  |  Petr Gola

Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?

Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?

24.01.  |  Michal Bureš

Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?

10 pravidel pro výpočet důchodu v roce 2021

08.01.  |  Petr Gola

Pro přiznání starobního důchodu musí být splněny zákonné podmínky, automaticky se penze na účet nedostává. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021?

Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?

02.01.  |  Michal Bureš

Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?

Jak daní takzvaní předdůchodci své příjmy?

20.12.  |  Tomáš Skolek

Spoření v doplňkovém penzijním spoření umožňuje čerpat předdůchod, a vyhnout se tak finančně nevýhodnému předčasnému důchodu. Předdůchody rostou na oblibě kvůli postupnému prodlužování důchodového věku, ale zároveň i díky stále velmi nízké míře nezaměstnanosti. Lidé, kteří odešli do předdůchodu s primárním úmyslem již nepracovat, tak nachází na trhu práce zajímavé uplatnění zejména na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek mohou pracovat? Jak to mají s daněmi?

Navýšení rodičovského příspěvků 2020 v 7 příkladech

19.12.  |  Michal Bureš

Rodičovský příspěvek vzroste 1. ledna 2020. Kterých rodičů se bude zvýšení týkat? Podívejte se na 7 příkladů, které vám ukáží, kdo ostrouhá a kdo bude mít nárok na navýšení v hodnotě 80 tisíc korun. Bude se to týkat i vás?

Zvýšený rodičovský příspěvek od 1. ledna 2020 podepsal prezident

19.12.  |  Michal Bureš

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu o růstu rodičovské dovolené. Koho se zvýšení rodičovského příspěvku dotkne? Jak se změní výše výplaty dávek? A co všechno se ještě změní?

Vypočítejte si výši rodičovského příspěvku v příštím roce

17.12.  |  Michal Bureš

Rodičovský příspěvek od ledna 2020 pravděpodobně vzroste na 300 tisíc korun. Vypočítejte si, kolik budete moci maximálně čerpat v roce 2020.

Nezaměstnanost a důchod

16.12.  |  Petr Gola

Výpadky v pojištění mají negativní vliv na výpočet starobního důchodu, v případě skončení pracovního poměru nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti je proto vhodné se registrovat na úřadu práce.

Jak žádat o doplatky za léky? Jaké jsou roční limity?

11.12.  |  Michal Bureš

Ochranné limity doplatků za léky mají pro různé skupiny obyvatel odlišnou výši. Jaká je v současné době výše limitů? A kdy vám zdravotní pojišťovna vrátí přeplatky za léky?

Pro koho se příští rok sníží limit doplatků za léky?

06.12.  |  Michal Bureš

Příští rok se mohou invalidé těšit na snížení limitu doplatků za léky. O jakou částku se sníží limit? A jak jsou na tom další skupiny s limity doplatků na léky?

Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?

04.12.  |  Michal Bureš

Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?

Příjmy ovlivňující důchod pod lupou

29.11.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na výši rozhodných příjmů v produktivním věku a získané době pojištění. Podívejme se v praktických příkladech na vliv vybraných příjmů na důchod.

Otázky a odpovědi k růstu rodičovského příspěvku

27.11.  |  Redakce

Předpokládaný růst rodičovského příspěvku by měl nastat od 1. ledna 2020 a to pro rodiče, kteří budou v té době aktivně pobírat rodičovský příspěvek. Novela zákona o růstu RP prošla poslaneckou sněmovnou, ale stále vzbuzuje řadu otázek, kdo vlastně na zvýšený příspěvek bude mít nárok a kdo si může nechat zajít chuť.

Stihne se schválit zvýšený rodičák? Senát nechce schválit novelu

27.11.  |  Michal Bureš

Senát 4. prosince nejspíše pošle novelu o zvýšení rodičovského příspěvku zpět do poslanecké sněmovny. Stihne se růst rodičovského příspěvku schválit do konce roku? Co senátorům na novele vadí? A kdo může za zmatky kolem rodičovského příspěvku?

3 případy, kdy nedostanete příspěvek na bydlení

25.11.  |  Lucie Mečířová

Máte příliš vysoké výdaje za bydlení? Chcete si zkusit zažádat o příspěvek? Dosáhnou na něj jen někteří. Kdy na něj rozhodně nemáte nárok?

Kde se žije důchodcům nejlépe?

22.11.  |  Petr Gola

Z členských zemí Evropské unie klesá životní úroveň odchodem do penze nejméně v Lucembursku, v Itálii, ve Španělsku a ve Francii. Jak si stojíme v Česku? Ve kterých zemích jsou na tom penzisté hůře než v Česku?

Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová a nenároková dávka. Činit může až 51 150 Kč

22.11.  |  Redakce

Mimořádná okamžitá pomoc je jednou z dávek hmotné nouze. Nevyplácí se pravidelně, ale jako jednorázová pomoc pro překonání nenadálé finanční tísně. Jedná se o dávku nenárokovou, o jejím poskytnutí a výši rozhoduje podle konkrétní situace žadatele úřad práce. Dávka může dosáhnout až 15násobku životního minima, v roce 2019 konkrétně 51 150 korun.

Jaké sociální dávky jsou jednorázové?

19.11.  |  Lucie Mečířová

Některé sociální dávky nečerpáte několik měsíců po dobu, kdy na ně splňujete nárok, ale po přiznání je můžete obdržet pouze jednorázově. Které to jsou?

Za jakých okolností budete mít nárok na pohřebné?

18.11.  |  Lucie Mečířová

Vypravovali jste teď blízké osobě pohřeb anebo vás vypravování teprve čeká? A už jste si zjišťovali, jestli nebudete mít nárok na pohřebné?

Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?

18.11.  |  Michal Bureš

Jak o peněžitou pomoc v mateřství žádá nezaměstnaná či studující osoba? Jak a kdy o PPM může žádat otec či babička? A co dělat, když na mateřskou nedosáhnete?

Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?

14.11.  |  Petr Gola

Do dosažení řádného důchodu jsou vlastní příjmy předčasného důchodce omezeny. Jaké příjmy může mít předčasný důchodce ke svému měsíčnímu důchodu, aby o výplatu důchodu nepřišel?

8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku

12.11.  |  Michal Bureš

Od 1. ledna 2020 čekají rodiče změny v pobírání rodičovského příspěvku. Uvádíme 8 čísel, které vám ukážou, jaké změny se čekají u rodičovského příspěvku a koho se dotknou.

Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?

08.11.  |  Michal Bureš

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvýší rodičům, kteří jej budou aktivně pobírat. Zvýší se i maximální měsíční dávka pro rodiče, kteří nepobírali mateřskou. Dále se zvýší i doba, na kterou mohou umístit dítě mladší dvou let do školky či jeslí.

Poslanci schválili vyšší rodičovskou. Jak se na ni připravit?

06.11.  |  Michal Bureš

Od 1. ledna 2020 se mohou rodiče, kteří aktivně pobírají rodičovský příspěvek, těšit na rodičovský příspěvek zvýšený o 80 tisíc korun. Co udělat pro to, abyste z něj vytěžili maximum?

Jak se bude počítat předčasný důchod v roce 2020?

04.11.  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvale nižším měsíčním důchodem. Čím dřívější odchod do penze, tím vyšší krácení. Jak se předčasný důchod počítá? Jak bude v roce 2020 vysoký v závislosti na výši příjmu? 

Kdo bude mít v roce 2020 vyšší důchod než mzdu?

01.11.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v Česku je výhodný zejména pro lidi s podprůměrnými příjmy. V praxi tak mají někteří žadatelé o důchod následný starobní důchod vyšší než dosahovanou mzdu před odchodem do penze. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2020.

Penzisté a cestovní pojištění do zahraničí

24.10.  |  Lucie Mečířová

I senioři velmi rádi cestují do zahraničí. Ani ti by však neměli zapomínat na sjednání správně nastaveného cestovního pojištění, které je může finančně ochránit v případě zdravotního problému v cizině. S čím ale počítat?

eNeschopenka 2020: co se změní?

21.10.  |  Lucie Mečířová

S rokem 2020 přijdou v oblasti dočasné pracovní neschopnosti další změny. Začne fungovat tzv. eNeschopenka. Koho se bude týkat a co se změní?

Pět příznivých důchodových zpráv pro rok 2020

17.10.  |  Petr Gola

Příští rok bude pro penzisty příznivý. Od lednové splátky důchodu je čeká vysoká valorizace, výpočtová formule důchodu v příštím roce bude příznivější a podmínky pro přiznání důchodu se po několika letech nezpřísňují.

Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?

15.10.  |  Lucie Mečířová

Dostali jste v zaměstnání výpověď a během pár dnů po odchodu vás skolila nemoc? Budete mít nárok na nemocenskou? A co náhrada mzdy nebo platu? Jak vlastně funguje ochranná lhůta?

Jak se bude počítat důchod v roce 2020?

11.10.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění, výši osobního vyměřovacího základu a výpočtové formuli v roce odchodu do penze. Podívejme se na praktické výpočty starobního důchodu v roce 2020. 

3 příklady výpočtu vdovského důchodu

28.09.  |  Petr Gola

Vdovský (vdovecký) důchod náleží při splnění zákonných podmínek bez ohledu na majetkovou či příjmovou situaci vdovy (vdovce). Kdy se pobírá vdovský (vdovecký) důchod déle než jeden rok? Jak vysoký vdovský důchod má vdova pobírající vlastní starobní důchod? 

9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění

20.09.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění musí být každý měsíc placeno, zdravotní pojišťovny si své pohledávky velmi pečlivě hlídají. Proč nelze spoléhat na promlčení dluhu? Proč se neřešení situace ještě více finančně prodraží? 

Kolik milionů je třeba na předčasný důchod?

18.09.  |  Redakce

Na otázku, kolik je třeba mít našetřeno, aby člověk mohl s klidem nadobro zabouchnout dveře kanceláře, samozřejmě neexistuje jednoduchá odpověď. Bude záležet na tom, jaký si chce předčasný důchodce zachovat životní standard.

Můžete pracovat na rodičovské dovolené?

16.09.  |  Michal Bureš

Mnoho lidí si myslí, že při rodičovské nemohou pracovat, ale to je mýtus. Stejně jako to, že dítě nemůže navštěvovat školku či jesle? Ovšem můžete pracovat i na mateřské?

7 příkladů, kdy je výhodný předčasný důchod

12.09.  |  Petr Gola

Z důvodu postupného prodlužování důchodového věku odchází do předčasného důchodu rok od roku více lidí. Kdy mnohou předčasní důchodci pracovat nebo na jaké daňové slevy mají nárok, si ukážeme v několika praktických příkladech.

Minimální mzda v roce 2020: 14, 15 či 17 tisíc?

11.09.  |  Michal Bureš

Minimální mzda v roce 2019 dosahuje hodnoty 13 350 Kč a mzdy nadále rostou. Proto odbory na příští rok tlačí na vyšší růst minimální mzdy? Jaká tedy bude její výše?

Kvíz: Vyznáte se v rodičovské, mateřské a otcovské?

04.09.  |  Michal Bureš

Otestujte si vaše znalosti ohledně dávek, které jsou spojeny s narozením a výchovou dětí - mateřská, rodičovská či otcovská. Dostávají čeští rodiče slušné dávky? Nebo se jedná o pár drobných?

Jak je to se zdravotním pojištěním na otcovské a mateřské?

03.09.  |  Michal Bureš

Kolem zdravotního pojištění je stále řada otazníků. Kdo ho za vás odvádí na otcovské či mateřské? A kdo na rodičovské? Musíte něco oznamovat na vaší zdravotní pojišťovně?

Kdy budete na dávkách v mateřství pobírat jen 7 600 Kč měsíčně, ještě méně anebo vůbec nic?

02.09.  |  Lucie Mečířová

Čeká vás v blízké době podání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek? Podle čeho se bude stanovovat výše dávek? A kdy můžete čekat jen 7 600 Kč měsíčně anebo dokonce méně?

Delší otcovská: 10 dní? Za pár let realita

29.08.  |  Michal Bureš

Otcovská dovolená se rychle stala oblíbenou mezi tatínky a určitě pomůže miminku i čerstvé mamince. Evropská unie navíc chce její prodloužení na 10 dní. Kdy se tak stane? A bude se zvyšovat i výše této dávky?

Mateřskou nedostane každý. Komu nevzniká nárok?

27.08.  |  Lucie Mečířová

Plánujete anebo už rovnou čekáte dítě? V tom případě byste měli vědět, že na mateřskou dovolenou nemá nárok každý. Kdy od OSSZ nic nedostanete?

Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?

23.08.  |  Petr Gola

Evidence na úřadu práce se v zákonném rozsahu započítává do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu jako náhradní doba pojištění. V praktickém příkladu si vypočítáme, o kolik je výhodnější odejít do řádného důchodu i za cenu evidence na úřadu práce, než volit předčasný důchod. 

Kdo se může přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění?

19.08.  |  Lucie Mečířová

Aby vznikl nárok na starobní důchod, je nutné splnit potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění. Některým lidem se však z výdělků neodvádí. Co udělat, aby neztratili roky, které budou potřebovat do důchodu?

Kdo si odchodem do penze polepší?

13.08.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je v Česku nejvíce výhodný pro lidi s nižšími příjmy. V praxi se tak některým občanům životní úroveň odchodem do důchodu zvýší, neboť mají vyšší čistý disponibilní příjem. Podívejme se na praktický příklad.

Růst rodičovské 2020: zvýší se vám částka či prodlouží doba vyplácení?

01.08.  |  Michal Bureš

Jak se změní vaše měsíční rodičovská po zvýšení rodičovského příspěvku v lednu 2020? Musíte žádat o vyšší rodičovskou? Zvýší se i maximální měsíční limit 7 600 Kč?

Jak si můžou důchodci v Česku zvýšit příjmy

31.07.  |  Lucie Mečířová

Řada seniorů si v důchodu snaží přivydělat, aby si udržela svůj životní standart i v penzi. Jaké však mají na trhu práce možnosti? A co nejčastěji k přivýdělku využívají?

Která zaměstnankyně může získat vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství?

29.07.  |  Lucie Mečířová

Co je vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství? Má na něj nárok každá budoucí maminka anebo jen některé? Kolik činí a jak a kde si o něj můžete zažádat?

Kolik ze sociální dávky můžete dostat v poukázkách?

24.07.  |  Lucie Mečířová

Sociální dávka může být vyplácena v poukázkách na nákup zboží. Typickým příkladem je příspěvek na živobytí. Komu ale nemůžou dát místo peněz poukázky?

Kdy vám mohou zvýšit příspěvek na živobytí?

22.07.  |  Lucie Mečířová

Příspěvek na živobytí spadá do dávek hmotné nouze. Náleží rodinám nebo jednotlivcům, kteří mají nedostatečné příjmy i majetek. V některých případech se dokonce může zvýšit. Kdy a o kolik?

Získejte zpět daň z příjmu při odchodu do důchodu během roku

17.07.  |  Petr Gola

Při odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu během roku 2019 vznikne většině občanů nárok na daňovou vratku. Za jakých podmínek lze obdržet peníze zpět? Jak si mohou penzisté přivydělat?

Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Jaká jsou pravidla?

12.07.  |  Michal Bureš

Nárůst rodičovské na 300 tisíc korun začíná mít konkrétní obrysy. Vládní návrh odsouhlasili poslanci a nyní návrh zákona míří do Senátu. Jak vypadá návrh na růst rodičovské?

Co vám o důchodu neřekli?

03.07.  |  Petr Gola

Důchodová legislativa se v posledních letech změnila a dále se bude měnit. Občané v předdůchodovém věku budou odcházet do důchodu za jiných podmínek než jejich rodiče. Proč důchod není pro každého? S čím při odchodu do penze počítat?

12 věcí, které byste měli vědět, než zažádáte o starobní důchod

26.06.  |  Redakce

Kde, kdy, kdo a jak žádá o starobní důchod? Nastudujte si přehled 12 důležitých věcí a při samotné žádosti na úřadu už vás nic nepřekvapí.

Podnikání v důchodu v 7 bodech

19.06.  |  Petr Gola

I ve starobním důchodu je možné podnikat. Pro některé občany je to ideální doba, neboť mají jistý pravidelný měsíční příjem od státu formou státního důchodu a mohou si dovolit vykonávat oblíbenou samostatnou výdělečnou činnosti i při nižším zisku. Jaké příznivé a nepříznivé legislativní úpravy platí pro podnikání v penzi?

Jak malý je úplně ten nejmenší starobní důchod

18.06.  |  Redakce

Asi deset tisíc starobních důchodců pobírá důchod nižší než 3 500 Kč. Jaký je ten úplně nejnižší důchod, který můžete kde zákona dostat?

Jak mít vyšší státní důchod?

14.06.  |  Petr Gola

Na důchod je vhodné myslet již v produktivním věku a nikoliv jenom poslední rok před odchodem do penze. Důchodová neopatrnost může znamenat zbytečně nižší státní důchod. Na co si dát pozor? S čím při plánování důchodu počítat?

10 mýtů o rodičovském příspěvku

14.06.  |  Michal Bureš

O rodičovském příspěvku se šíří řada mýtů, které často přiživí i vládní zástupci. Od kdy můžete pracovat při rodičovském příspěvku? Jak je to se změnou rodičovského příspěvku?

Kdo slízne smetanu za růst rodičovského příspěvku?

30.05.  |  Michal Bureš

Zvýšený rodičovský příspěvek budou pobírat novorozenci i děti do čtyř let (rodič ovšem musí aktivně čerpat rodičovský příspěvek) od 1. ledna 2020. Kdo slízne smetanu a kdo si to slízne od voličů?

Máte nárok na invalidní důchod?

24.05.  |  Martin Ježek

Na invalidní důchod zpravidla nemyslíme, když jsme zdraví, energičtí a práce nám jde pěkně od ruky, takže naše konto pěkně tloustne. Jenže nehoda se může stát bohužel každému. A může být spojena i s neschopností se uživit prací ze zdravotních důvodů. Nezbývá, než se zajímat o invalidní důchod.

Co je dobré vědět o odpracovaných letech pro důchod?

24.05.  |  Petr Gola

Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom rozhodné příjmy, ale i získaná doba pojištění. V praxi mohou mít občané s nižšími příjmy díky vysoké době pojištění vyšší státní důchod než občané s vyššími příjmy a nižší dobou pojištění.

Evropský parlament odhlasoval 10 dní otcovské

21.05.  |  Redakce

Skloubit pracovní a rodinný život není vždy jednoduché, hlavně pokud máte děti ještě malé, nebo se staráte o nemocnou blízkou osobu. Aby nám to usnadnil, tak Evropský parlament schválil směrnici, která řeší právě skloubení rodinného života s prací.

Jak se měnily sliby o růstu rodičovské

20.05.  |  Michal Bureš

Podívejte se, jak šel čas se sliby o růstu rodičovského příspěvku, které se měnily rychleji než ministři ve vládě Andreje Babiš. Kdy tedy bude zvýšen rodičovský příspěvek a pro koho?

6 nepříznivých zpráv pro hodnocení příjmů při výpočtu důchodu

20.05.  |  Petr Gola

Jedním ze dvou parametrů pro výpočet řádného starobního důchodu je osobní vyměřovací základ. Při výpočtu osobního vyměřovacího základu však platí určitá pravidla. Podívejme se na vybraných šest legislativních opatření, které žadatelům o starobní důchod radost nedělají.

Kdy začínají Češi řešit důchod? V důchodu?

18.05.  |  Martin Ježek

Nepříjemné věci se snažíme odkládat. Je to asi i přirozené, ale není to příliš rozumné. Týká se to například důchodu. Pro většinu z nás je doba jeho vyplácení, a hlavně spoléhání se na peníze státu, hodně vzdálená. Možná bychom si měli uvědomit, že ta vzdálenost k seniorskému věku se každou minutou zkracuje a přibližuje.

Jakým způsobem spořit na důchod?

17.05.  |  Martin Ježek

Co důchod je a čím by měl být? Pro mnohé je důchodový věk strašák. Sice se na něj těší, ale radost kalí strach z možného nedostatku prostředků. Tak to ale vůbec být nemusí.

Kdy začít myslet na důchod?

16.05.  |  Martin Ježek

V myslích mnohých lidí je penze spojena s nejvyšším věkem, emocemi a trápením. To ale nemusí být pravda. Pětašedesátníci, kteří odcházejí do starobního důchodu jsou dnes ještě lidé, kteří jsou velmi aktivní a zdraví. Sportují, pracují, jsou společenští a někteří dokonce zakládají nové rodiny.

Co musíte splňovat, abyste měli nárok na porodné?

15.05.  |  Lucie Mečířová

Jestliže vás v letošním roce čeká narození vytouženého potomka, určitě vás bude zajímat, zdali nemáte nárok na porodné. Kdo o něj může letos zažádat a komu bude schváleno?

Příspěvek na bydlení 2019: kdo na něj má nárok a jak se vypočítá?

10.05.  |  Redakce

Příspěvky na bydlení jsou určeny pro sociálně slabší domácnosti, jejichž příjmy nestačí na pokrytí potřebných výdajů za nájem, energie a jiné poplatky spojené s bydlením. Aby měl občan na finanční pomoc nárok, musí mít v objektu, na který příspěvek požaduje, trvalé bydliště. Výše příspěvku pak závisí na celkových příjmech domácnosti.

Co je dobré vědět o práci na dohodu v důchodu?

07.05.  |  Petr Gola

Řada penzistů si chce přivydělat, více pracovních příležitostí na oblíbenou dohodu o provedení práce je v letních měsících. Jaká omezení a limity platí při práci na dohodu o provedení práce v důchodu?

6 mýtů, že máte odpracováno na důchod

24.04.  |  Petr Gola

Výpočet starobního důchodu ovlivňují zásadním způsobem odpracované roky a dosažené výdělky. Jak moc ovlivňují odpracované roky výši důchodu? Které příjmy nemají na výpočet důchodu vliv? Podívejme se na vybrané důchodové omyly panující u odpracovaných let.

Důchody v ČR: Kdo dostane průměrný důchod?

15.04.  |  Petr Gola

Ke konci roku 2018 činil průměrný starobní důchod 12 418 Kč. Od lednové splátky důchodu se však všechny důchody valorizovaly a průměrný důchod tak aktuálně dosahuje přibližně 13 300 Kč. Kdo dosáhne na průměrný důchod? Proč může být starobní důchod i jenom 5 000 Kč?

5 chyb, které dělají předčasní důchodci

11.04.  |  Petr Gola

Předčasný důchod je z důvodu neustále se prodlužujícího se důchodového věku velmi oblíbený. Na co si však dát při odchodu do předčasného důchodu pozor? Jakých chyb se vyvarovat?

Jak na reformu důchodového systému?

11.04.  |  Michal Bureš

Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?

Kdy nebude na důchody?

10.04.  |  Michal Bureš

Již 20 let se hovoří o důchodové reformě jako o nezbytném kroku, ale zatím se toto nelehké rozhodnutí pouze odkládá. Ale dnešním pracujícím již tiká čas, protože se může stát, že již v dohledné době nemusí být na důchody. Kdy to můžeme očekávat?

Bude, či nebude zrušena karenční doba?

04.04.  |  Michal Bureš

Zrušení karenční doby bylo jednou z priorit ČSSD, nicméně senát zamítl tento návrh. ANO se ovšem začlo tvářit, že by zrušení karenční doby odložilo? Proč? A čí hlavu žádají za podporu karenční dobu?

4 příklady práce v důchodu na DPP

04.04.  |  Petr Gola

Někteří penzisté si chtějí v důchodu přivydělat, zpravidla volí práci na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek může na dohodu o provedení práce pracovat řádný starobní důchodce, předčasný důchodce a předdůchodce? Jaké je zdanění důchodců z dohody o provedení práce? 

Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní její zvýšení?

03.04.  |  Redakce

Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok. Tak, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy.

Jak šel čas s rodičovskou dovolenou. Opravdu je dneska tak nízká?

02.04.  |  Redakce

Zvyšování rodičovského příspěvku zvedl ze židle snad polovinu českého internetu. Pojďme se podívat, jaká je historie této sociální dávky a jak moc je opravdu dneska rodičovský příspěvek nižší, v porovnání s průměrnou mzdou.

Rodičovská dovolená u nás a ve světě: jsme na tom špatně?

01.04.  |  Lucie Mečířová

Rodičovský příspěvek je u nás dávkou státní sociální podpory a přímo navazuje na mateřskou dovolenou. Jak to ale mají ostatní státy? A kde tento pojem v podstatě ani neexistuje?

Co všechno musíte udělat, když se vám narodí dítě?

29.03.  |  Redakce

Příchod nového člena rodiny je pokaždé velká událost, která rodičům přináší obrovský pocit štěstí. Před narozením miminka i po něm je však potřeba vyřídit také spoustu administrativních záležitostí, které se nevyplatí nechat na poslední chvíli. Které to jsou?

Komentář: Zvýšená rodičovská pro děti mladší 4 let a nebo taky ne?

27.03.  |  Michal Bureš

Zvýšení rodičovského příspěvku místo oslavných reakcí vyvolalo spíše nenávistné komentáře na vládu, jednotlivé stran, ministryně i premiéra. Mohou za to závistiví rodiče? Nebo se jedná o jednu z vládních chyb?

Vše, co potřebujete na poslední chvíli ještě vědět o daňovém přiznání

27.03.  |  Redakce

Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnoho lidí to už odevzdalo. Pokud ale daňové přiznání odevzdáváte poprvé, tak pro vás máme užitečný seznam všech informací, které jsme o letošních daních napsali. Od toho, kdy to odevzdat, až po to, kdy to zaplatit.

Jak šel čas se zvýšením rodičovské aneb zvraty, chyby a důchodci

26.03.  |  Michal Bureš

Kolem rodičovské bylo minulý týden "veselo" a všichni politici se tvářili jako zachránci české rodiny. Jak šel čas s rodičovskou? A kdo je padouch a kdo hrdina?
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz