Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityDůchody a dávky

Zprávy a aktuality

Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu

21.11.  |  Petr Gola

Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet vdovského důchodu? Podívejme se na vybraných deset omylů ohledně výpočtu vdovského důchodu.

EU: Kde žije nejvíce "chudých" penzistů?

30.06.  |  Petr Gola

Odchodem do důchodu klesá životní úroveň ve všech členských zemích Evropské unie. Vlivem výrazného zastoupení solidarity při výpočtu starobních důchodů v Česku a poměrně příznivých podmínek pro přiznání pozůstalostních důchodů, žije v Česku při mezinárodním srovnání málo penzistů v "chudobě".

Kdo nemá v roce 2016 nárok na starobní důchod?

29.06.  |  Petr Gola

Odchodu do starobního důchodu, ať už řádného nebo předčasného, je potřeba věnovat dostatek pozornosti. Starobní důchod není přiznán automaticky. Co je nutné splnit, aby bylo možné dostávat každý měsíc na účet státní starobní důchod?

Finanční podpora otců pečujících o děti

28.06.  |  Redakce

Projde-li úspěšně legislativním procesem vládní návrh, budou mít otcové příští rok nárok na týdenní otcovskou dovolenou. Finanční podpora rodin s dětmi je již nyní v Česku velmi vysoká a otcové mohou čerpat mateřskou a pobírat rodičovský příspěvek.

Jak stát pomáhá lidem se zdravotním postižením?

24.06.  |  Elena Ondrová

Pro osoby, které úrazem či nemocí nebo dokonce již od narození potřebují pomoc ostatních, jsou určeny dávky pro osoby se zdravotním postižením. Průkaz osoby se zdravotním postižením, příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku má těmto lidem pomoci se snáze začlenit do společnosti. Pro ty, kteří ještě navíc potřebují pomoc jiné osoby, je určen příspěvek na péči.

Jak na úřad práce

23.06.  |  Lukáš Pololáník

I když je v současnosti nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho lidí se i tak nevyhne návštěvě úřadu práce. Doporučuje se na úřad zajít do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Přečtěte si, jak se registrovat na úřadu práce, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše a v jakých lhůtách je potřeba vyřídit?

Faktický pracovní poměr: Zaměstnanec má i tak právo na odškodnění

23.06.  |  Zbyněk Drobiš

Ústavní soud vydal v nedávné době nález, kterým se zabýval otázkou vzniku faktického pracovního poměru a odškodněním pozůstalé po zemřelém následkem pracovního úrazu. O faktickém pracovním poměru hovoříme, není-li podepsána pracovní smlouva, ale práce je vykonávána.

Jak získat dávky na děti?

22.06.  |  Michal Ruml

Dávek souvisejících s rodičovstvím je celá řada. Některé stát vyplácí pravidelně každý měsíc, jiné jsou jednorázové. Na některé má nárok každá rodina, jiné souvisejí s výší jejího příjmu. Přečtěte si, na jaké dávky máte nárok a v jaké výši je stát vyplácí.

Jak získat dávky na bydlení?

21.06.  |  Lukáš Pololáník

V rámci dávek na bydlení lze čerpat příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Na tyto dávky ale nedosáhne každý, rozhodující je totiž výše příjmů, výše nákladů na bydlení a forma bydlení. Společně se žádostí je tak nutné zmíněné náležitosti doložit. Jak žádat o dávky na bydlení?

Dávky nás provází celým životem

20.06.  |  Elena Ondrová

V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.

Vymáhání výživného: Kdy jsou povinni hradit výživné prarodiče?

14.06.  |  Zbyněk Drobiš

Vyživovací povinnost vůči dětem se nemusí vztahovat výhradně k rodičům, ale za splnění určitých zákonných podmínek můžou být povinni hradit výživné dítěti i jeho prarodiče. Jaká je zákonná úprava, kdy vzniká povinnost prarodičů a jaká může být výše výživného?

OECD: Jak bohaté jsou české domácnosti?

13.06.  |  Petr Gola

Z ekonomicky vyspělých členských zemí OECD mají nejvyšší čistý příjem domácnosti v USA, Lucembursku, Švýcarsku, Norsku a Austrálii. Situace v posledních letech v Česku se zlepšuje a snižuje se rozdíl oproti Irsku, Španělsku nebo Portugalsku.

Čtyři případy, kdy je zdravotní pojištění vysoké

06.06.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je opomíjenou povinnou daní, přitom v některých případech je zdravotní pojištění poměrně vysoké. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy je zdravotní pojištění vyšší než standardní sazba.

Komu je v roce 2016 přiznán průměrný důchod?

01.06.  |  Petr Gola

Průměrný měsíční starobní důchod v prvním čtvrtletí letošního roku činil 11 400 Kč. Jaké příjmy musí mít žadatelé o starobní důchod v letošním roce, aby dosáhli alespoň na průměrný důchod?

Kdy je zdravotní pojištění placeno státem, ale důchodové nikoliv?

26.05.  |  Petr Gola

Za některé občany platí zdravotní pojištění stát, jsou tedy státními pojištěnci a mají tedy vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny, současně však není toto období vždy hodnoceno pro důchodové účely. Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Transformované penzijní fondy loni v průměru vydělaly 1,15 %

25.05.  |  ČTK

Transformované penzijní fondy za loňský rok vydělaly klientům v průměru 1,15 procenta a všechny překonaly inflaci 0,3 procenta. O rok dříve fondy při inflaci 0,4 procenta připsaly v průměru výnos 1,35 procenta. Z 27 účastnických fondů jich loni vykázalo kladný výnos 20, celkem 19 překonalo inflaci. Oba typy fondů jsou součástí takzvaného třetího pilíře.

Pobírání státní dávky a příjem ze zaměstnání

23.05.  |  Petr Gola

Výše příjmu ze zaměstnání nebo forma pracovního úvazku během pobírání starobního důchodu nebo rodičovského příspěvku není omezena. Při pobírání některých dávek si však lze přivydělat pouze omezeně, jinak se ztrácí na dávku nárok. Podívejme se na v praxi nejčastější omezený souběh státní dávky a příjmu ze závislé činnosti.

Česká spořitelna připíše klientům přeměněného fondu 0,85 procenta

17.05.  |  ČTK

Penzijní společnost České spořitelny (PSČS) připíše klientům transformovaného fondu za loňský rok zhodnocení 0,85 procenta. O rok dříve fond připsal výnos 1,42 procenta. Průměrná roční inflace za loňský rok činila 0,3 procenta.

Kotlíkové dotace rozdávají miliardy. V osmi krajích už jsou peníze vyčerpané

12.05.  |  Jana Poncarová

Až 127 500 korun mohou domácnosti získat na nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo. Kotlíkové dotace jsou v plném proudu a v některých krajích, které peníze na nízkoemisní zdroje rozdávají, se na ně dokonce stály fronty. Na výměnu starých kotlů za nové nízkoemisní je ve třech výzvách připraveno celkem 9 miliard korun. První tři miliardy právě rozdělují kraje mezi své občany.

Pomníčky genderových aktivistů: Placené volno pro otce po narození dítěte

10.05.  |  Martin Lobotka

Boj bývalé šéfredaktorky Cosmopolitanu za genderovou rovnost nekončí. Ačkoliv vláda tento týden odložila jednání o novele zákona o nemocenském pojištění, nepohřbila jej. Ministryně Marksová má dodat bližší analýzu dopadů svých návrhů, včetně návrhu na týden (z nemocenského pojištění) placeného volna pro otce po narození dítěte. Opatření má dle ministryně „posílit vazbu“ mezi otcem a dítětem.

Trump chce zvýšit daně bohatým i minimální mzdu

09.05.  |  ČTK

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump hodlá zvýšit daně bohatým lidem a zároveň se nebrání růstu minimální mzdy. Trump již dříve do svých daňových plánů během kampaně zahrnul úlevy pro střední třídu a chudé.

Vláda nabídne horníkům rekvalifikace i vyrovnávací příspěvek

04.05.  |  ČTK

Soubor opatření pro horníky, kterým hrozí ztráta zaměstnání v souvislosti s insolvencí těžařské OKD, zahrnuje vyrovnávací příspěvek, nabídku rekvalifikací a možnost práce pro automobilky. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že se jedná například o tisícovce míst v automobilovém průmyslu. Bývalí horníci by podle ní například mohli dojíždět z Moravskoslezského kraje do východočeských Kvasin, kde se vyrábějí škodovky, a to díky připravovanému příspěvku na dopravu. Jedná se i o ubytování.

Penzijní spoření v účastnických fondech je letos ve ztrátě 0,9 %

29.04.  |  ČTK

Peníze v účastnických penzijních fondech v letošním 1. čtvrtletí průměrně ztratily 0,9 procenta, vyplývá z analýzy výnosnosti penzijních fondů poradenské společnosti Swiss Life Select. Loni se průměrné zhodnocení všech účastnických fondů v ČR udrželo nad hranicí inflace na 0,77 procenta. Výnosy penzijních fondů jsou stále velmi rozkolísané, uvádí analýza.

S čím počítat při změně zdravotní pojišťovny v 10 bodech?

25.04.  |  Petr Gola

V Česku je možné si vybrat jednu ze 7 zdravotních pojišťoven působících na trhu, změna zdravotní pojišťovny není nikterak složitá. Povídejme se v deseti bodech, s čím je potřeba počítat při změně zdravotní pojišťovny.

Srovnání důchodů OSVČ a zaměstnance

18.04.  |  Petr Gola

Měsíční výše státního starobního důchodu závisí na získané době pojištění a výši průměrné mzdy za odpracované roky. Podívejme se, jak vysoký je státní důchod dle výpočtové formule roku 2016 u zaměstnance a u živnostníka v závislosti na výši mzdy a výši hrubého zisku.

Nemocenská zaměstnanců v devíti číslech

12.04.  |  Petr Gola

Během pracovní neschopnosti nejsou zaměstnanci bez peněz, při splnění zákonných podmínek nejdříve pobírají náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a následně nemocenskou. Podívejme se, co je dobré vědět o nemocenské.

Při odchodu do důchodu v roce 2016 si lze finančně polepšit

21.03.  |  Petr Gola

Při výpočtu důchodu v Česku platí, že čím vyšší příjmy, tím vyšší pokles životní úrovně při odchodu do důchodu. Občané s nízkými příjmy však na tom mohou být v penzi finančně lépe než před odchodem do důchodu. Podívejme se na praktické výpočty roku 2016.

Průběžné nakupování akcií. Moderní spoření na důchod

24.02.  |  Pavel Bambásek

Po dvaceti letech pravidelného investování do amerických akcií ve výši 1000 korun měsíčně by dnes investor měl 333 tisíc korun. Z českých akcií by měl 254 tisíc. Pokud by dával stranou stejnou částku v penězích, měl by pouze 196 tisíc.

Státní důchod při vyšších příjmech v zemích OECD

17.02.  |  Petr Gola

Při odchodu do důchodu více klesá životní úroveň občanům s vyššími příjmy, neboť mají nižší náhradový poměr než občané s nižšími příjmy z důvodu zastoupení prvku solidarity při výpočtu státního důchodu. Jak vysoký mají důchod občané s nadprůměrnou mzdou v porovnání s předchozím příjmem v zemích OECD?

Penzijní fondy lidem vezmou část výnosů, získají stamiliony

11.02.  |  Jaroslav Bukovský

Penzijní fondy si propříště rok co rok vylepší své výsledovky o stamiliony korun. Všechny velké fondy totiž o třetinu zvýšily poplatky za správu klientských peněz. Přesněji jejich pevnou část, která se vypočítává z objemu uložených peněz. Klesá naopak část odměny fondům navázaná na jejich výkon. Fondy totiž v posledních letech nevydělávají.

Sociální systém Finska

30.12.  |  Petr Gola

Finsko patří mezi země s nejpropracovanější sociální politikou. V případě nemoci, mateřské dovolené, důchodu nebo nezaměstnanosti patří zajištění občanů mezi nejlepší na světě. Aktuálně pověřená skupina odborníku pracuje ve Finsku na zjednodušení sociálního systému a zavedení jednotného měsíčního příjmu.

OECD: Jak vysoký je důchod při nízkých příjmech?

18.12.  |  Petr Gola

Životní úroveň občanů v zemích OECD je v porovnání s ostatními zeměmi světa vysoká. Přesto však odchod do penze zpravidla znamená změnu životního stylu. Jaký státní důchod mají lidé s podprůměrnými příjmy ve světě?

Ve kterých zemích pobírají občané penzi nejdéle?

04.12.  |  Petr Gola

Občané ve vyspělých zemích světa se v průměru dožívají vyššího věku než jejich rodiče. Prodlužující se střední délka života občanů starších 65 let je jedním z důvodů, proč důchodová legislativa prochází významnými změnami. Ve vyspělých zemích světa pobírají ženy penzi v průměru déle než muži.

Co je dobré vědět o práci v důchodu?

02.12.  |  Petr Gola

Dosažení řádného důchodového věku neznamená, že není možné pracovat. I v penzi je možné být zaměstnancem nebo živnostníkem, přičemž je možné současně pobírat důchod a mzdu ze zaměstnání nebo mít příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.

Omyly u předčasného důchodu

30.11.  |  Petr Gola

V posledních letech zájem o předčasný důchod stoupá, v některých případech může být předčasný důchod vhodným řešením životní situace. Někteří žadatelé o předčasný důchod však nemají o předčasném důchodu dostatečné informace. S čím je potřeba při odchodu do předčasného důchodu počítat?

Ústavní soud k posuzování majetkových poměrů při návrhu na zvýšení výživného

18.11.  |  Zbyněk Drobiš

Při soudním sporu o zvýšení výživného by měly soudy komplexně posuzovat majetkové poměry povinné osoby a řádně provést dokazování k zajištění spravedlivého rozhodnutí. Návrh na zvýšení výživného byl předmětem sporu, který rozhodoval Ústavní soud a jehož rozhodnutí si dnes představíme k tématice vymáhání výživného.

Jak klesá v Evropě životní úroveň odchodem do penze?

06.11.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu ve všech členských zemích Evropské unie znamená propad životní úrovně, neboť státní starobní důchod je nižší než dosahovaná mzda před odchodem do důchodu. Nejvyšší životní úroveň mají v penzi Lucemburčané. Jak si stojí čeští penzisté při mezinárodním srovnání?

Porovnání výše mezd a důchodů

16.10.  |  Petr Gola

Důchody v Česku jsou v naprosté většině případů vypláceny na účet v čistém, penzisté neplatí z důchodu daň z příjmu ani povinné pojistné. Z hrubé mzdy musí zaměstnanci platit povinné daně, které jsou jim sraženy jejich zaměstnavatelem. Jak moc se liší v Česku průměrný důchod a průměrná mzda?

Nízké příjmy a důchod v roce 2016

07.10.  |  Petr Gola

Zaměstnanci s nízkou mzdou mají často z finančních důvodů obavy z odchodu do důchodu, neboť se obávají poklesu životní úrovně. Mají problémy finančně vyjít se svojí čistou mzdou, jak potom hospodařit s důchodem?

Splnit důchodové podmínky v roce 2016 bude těžší

01.10.  |  Petr Gola

Legislativou není stanoven všeobecný nárok na státní důchod, dosažení řádného důchodového věku nestačí. Žadatelé o důchod musí získat i potřebnou dobu pojištění, která se pro příští rok zvyšuje.

Do důchodu koncem roku 2015 nebo začátkem roku 2016?

25.09.  |  Petr Gola

Někteří občané v předdůchodovém věku, kteří dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2015 se rozhodují, zdali odejít do řádného důchodu v prosinci 2015 nebo začátkem ledna 2016? Která varianta je finančně výhodnější? Podívejme se na praktický výpočet.

Výpočet důchodu v roce 2016

23.09.  |  Petr Gola

V roce 2016 se bude státní důchod počítat odlišně oproti roku 2015. Oproti minulým rokům jsou změny ve výpočtu důchodu menší. Podívejme se na konkrétní výpočet důchodu v příštím roce.

Nemocenská v důchodu

24.08.  |  Petr Gola

Někteří penzisté pracují i v důchodu. Ve výkonu práce nejsou řádní starobní důchodci nijak limitováni, ani rozsahem ani výši příjmu. Za jakých podmínek je možné pobírat důchod a nemocenskou současně? S čím je potřeba počítat při pobírání předčasného důchodu?

Odchod do důchodu během roku 2015 a daň z příjmu

17.08.  |  Petr Gola

Zaměstnancům, kteří během roku 2015 odešli do důchodu nebo do důchodu odejdou před koncem roku, vznikne nárok na vrácení daně z příjmu fyzických osob. Nejedná se o malé částky. Automaticky se peníze nedostanou. Jak postupovat, aby důchodce obdržel přeplatek na dani za rok 2015?

Porodné v osmi číslech

31.07.  |  Petr Gola

Rodiny s nižšími příjmy mají při narození prvního a druhého dítěte nárok na porodné. Porodné je jednorázovou finanční dávkou. Pro čerpání porodného je potřeba splnit zákonné podmínky a o porodné si písemně zažádat. Podívejme se na tuto státní dávku pohledem osmi čísel.

Kdo se může těšit na důchod?

13.07.  |  Petr Gola

Někteří občané v předdůchodovém věku mají z důchodu z finančních důvodů obavy. Výpočtová formule důchodu je poměrně složitá, mnozí penzisté si finančně citelně pohorší, jiní však nikoliv. Kdy důchod neznamená finanční problémy?

Dohoda o provedení práce a státní důchody

03.07.  |  Petr Gola

Práce na dohodu o provedení práce je velmi oblíbená. Důvodem je jednoduchá administrativa a nižší zdanění u měsíční odměny do limitu. Práce na dohodu o provedení práce však není vždy výhodná, jak by se na první pohled zdálo. Zejména s ohledem na čerpání státního důchodu.

Devět případů, kdy ošetřovné nedostanete

26.06.  |  Petr Gola

Zaměstnanci mají v případě nemoci dítěte nebo jiného člena domácnosti, vyžaduje-li to jeho zdravotní stav, nárok na ošetřovné, které je dávkou nemocenského pojištění. Kdy však nárok na ošetřovné nevzniká?

Práce za minimální mzdu nebo předčasný důchod

17.06.  |  Petr Gola

Někteří občané se v předdůchodovém věku rozhodují, zdali odejít do předčasného důchodu nebo pracovat až do řádného důchodového věku, ale za výrazně nižší příjem než doposud. Která varianta je finančně výhodnější?

Nemoc a důchod

10.06.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu závisí na celém produktivním životě, většina občanů byla během této doby nemocná a pobírala náhradu mzdy a následně nemocenskou. Peníze během nemoci jsou nižší než standardně, jaký to má vliv na výpočet důchodu?

Pět finančních chyb při odchodu do důchodu

05.06.  |  Petr Gola

Při odchodu do důchodu by měli mít penzisté konečně čas na své koníčky, vnuky a známé. Mnohé činnosti v penzi však závisí na penězích. Podívejme se na vybraných pět chyb znamenajících v penzi nižší životní úroveň nebo dokonce finanční problémy.

Devět rozdílů mezi mateřskou a rodičovskou

01.06.  |  Petr Gola

Peněžitý příspěvek v mateřství (mateřská) i rodičovský příspěvek jsou významnými státními dávkami finančně zajišťující rodiče s malými dětmi. Mezi oběma dávkami je několik významných rozdílů. Jak se liší mateřská a rodičovský příspěvek?

Dva příjmy a důchod

29.05.  |  Petr Gola

Každoročně stoupá počet občanů, kteří mají kromě mzdy ze zaměstnání ještě další příjem. Pro některé lidi je druhý příjem nutností, neboť pouze se mzdou rodina nevychází. Jiní zaměstnanci mají přivýdělek, aby si mohli dopřát vysněnou dovolenou nebo bydlení. Jak ovlivňují dva příjmy výši státního důchodu?

Jak ovlivní odstupné výši důchodu?

18.05.  |  Petr Gola

Někteří žadatelé o důchod obdrželi v minulých letech od svých zaměstnavatelů zákonné odstupné. Výši státního důchodu ovlivňují pouze příjmy, ze kterých je zaplaceno sociální (důchodové) pojištění. Co to znamená si ukážeme na praktickém výpočtu.

Nedoložené příjmy a důchod

15.05.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Někteří občané mají problém některé odpracované roky vydokladovat. Jak se v takovém případě vypočítává státní důchod?

Lze si odchodem do důchodu polepšit?

11.05.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu znamená zpravidla pokles životní úrovně. U každého občana však v různé míře, neboť výpočet důchodu je založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i solidarity. Kteří žadatelé o důchod v roce 2015 si však finančně polepší?

Ve kterých případech nelze pobírat dvě státní dávky?

29.04.  |  Petr Gola

Přiznání jedné státní dávky v některých případech vylučuje nárok na druhou. Nelze současně pobírat např. mateřskou a nemocenskou, apod. Podívejme se na vybrané nepovolené souběhy.

Pět případů, kdy do důchodu neodcházet

20.04.  |  Petr Gola

Odchod do penze je vždy potřeba dobře promyslet. V některých případech je lepší odchod do důchodu odložit. Podívejme se na pět vybraných důvodů, proč není vhodné odchod do penze uspěchat.

Jak se postupuje při přiznání dvou důchodů?

08.04.  |  Petr Gola

Někteří občané mají nárok na dva důchody, např. vdovský a starobní. Jak se v takovém případě počítá souhrnný důchod, který se obdrží na účet? Jak se postupuje v případě, že jsou splněny podmínky pro výplatu starobního i invalidního důchodu?

Pět důvodů, proč bude těžší mít starobní důchod

30.03.  |  Petr Gola

V budoucnu bude stoupat počet občanů, kteří nebudou pobírat starobní důchod. Podmínky pro přiznání státního důchodu se zpřísňují. Podívejme se na 5 vybraných důvodů, proč bude státní důchod za "odměnu".

Výši invalidního důchodu pozitivně ovlivňuje tzv. dopočtená doba

24.03.  |  Redakce

Na invaliditu není nikdo připraven, bez ohledu na věk. Lidé, kteří se stanou invalidními především v mladém věku kvůli úrazu či vážné nemoci, se navíc často obávají, že jejich důchod bude velmi nízký, když kvůli invaliditě stačili získat jen relativně krátkou dobu důchodového pojištění. Zákon o důchodovém pojištění pamatuje na tyto situace tím, že se do doby pojištění pro výpočet invalidního důchodu započítává i tzv. dopočtená doba. Ale pozor, toto pravidlo platí jen pro výpočet důchodu, už neplatí pro vznik nároku na invalidní důchod, kdy je třeba splnit podmínku získat potřebnou dobu pojištění.

Rudý: Pokud máte v ruce rozsudek soudu o výši výživného a druhý rodič neplatí, obraťte se na soudního exekutora

12.03.  |  Zbyněk Drobiš

Neplacení výživného na dítě je častým nešvarem mnoha rodičů. Pro znalost Vašich práv v této problematice přinášíme rozhovor s Mgr. Michalem Rudým, viceprezidentem Exekutorské komory České republiky.

Kdo bude mít průměrný důchod?

11.03.  |  Petr Gola

Průměrný starobní důchod za celý rok 2014 činil 11 075 Kč. Za jakých podmínek budete mít alespoň průměrný důchod při odchodu do důchodu v roce 2015?

Pět případů, kdy se vám předčasný důchod nevyplatí

11.02.  |  Petr Gola

Každoročně odchází do předčasného důchodu více občanů. Při odchodu do předčasného důchodu je však potřeba počítat s citelným krácením za předčasnost. Odchod do předčasného důchodu je tedy potřeba dobře promyslet. Podívejme se na případy, kdy není dobré do předčasného důchodu odcházet.

Dlouhodobá nezaměstnanost a nepřiznání důchodu

28.01.  |  Petr Gola

Podmínky pro přiznání starobního důchodu se rok od roku zpřísňují. Při dlouhodobé nezaměstnanosti bude v budoucnu složité splnit podmínky pro přiznání starobního důchodu. Nezaměstnanost je však problém i s ohledem na přiznání invalidního důchodu nebo pozůstalostních důchodů. Jak danou situaci řešit?

Z důvodu odchodu do starobního důchodu klesá vdovský důchod

23.01.  |  Petr Gola

Výše vdovského důchodu závisí na výši penze zemřelého, kterou pobíral nebo na kterou by měl nárok. Pracující vdova má vyšší vdovský důchod než vdova ve starobním důchodu. Rozdíl je v řádech tisícikorun. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Pracující důchodci a nemocenská

12.01.  |  Petr Gola

Po dosažení řádného důchodového věku nejsou žádná omezení pro výkon výdělečné činnosti. Mnozí občané pracují i v důchodovém věku. Pobírají tedy současně důchod a mzdu. Jak je to však s čerpáním nemocenské u pracujících důchodců?

Jak je vysoký invalidní důchod z mládí v roce 2015?

17.12.  |  Petr Gola

I mladiství, kteří nikdy nepracovali, mají nárok na invalidní důchod. Při splnění zákonných podmínek jim náleží "invalidní důchod z mladí". Jak se invalidní důchod z mládí počítá v roce 2015? Jaké jsou podmínky pro jeho přiznání?

EU: Porovnání mezd a důchodů

12.12.  |  Petr Gola

Nejméně klesá životní úroveň odchodem do důchodu z členských zemí EU občanům v Lucembursku, nejvíce v Chorvatsku. Jak vysoké jsou české důchody oproti předchozímu příjmu v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?

Nízký a vysoký důchod v roce 2015

01.12.  |  Petr Gola

Pro rok 2015 se opět mění výpočet státního důchodu. Zvyšuje se rovněž nutná doba pojištění pro přiznání starobního důchodu. Žadatelé o starobní důchod budou muset získat dobu pojištění v rozsahu 31 let. Jak vysoký důchod je možné v roce 2015 očekávat při nízké mzdě a minimální době pojištění? A jaký při vysokých příjmech a vysoké době pojištění?

Devět případů, kdy důchod nedostanete

28.11.  |  Petr Gola

Pro přiznání všech důchodů v Česku musí být splněny zákonné podmínky. Automaticky není žádný důchod v Česku zasílán na účet. Podívejme se na devět případů, kdy není některý ze státních důchodů v Česku přiznán.

Vyživovací povinnost rodičů se nevztahuje na věčné studenty

13.11.  |  Zbyněk Drobiš

Ústavní soud vydal nález, který se zabýval otázkou požadavku na výživné od dítěte, které opakovaně studuje na střední škole. Jedná se o zajímavé rozhodnutí, které bude mít dopad i do běžné rozhodovací praxe soudů v problematice takzvaných „věčných studentů“.

Jak to bude s krácením u předčasného důchodu v roce 2015?

12.11.  |  Petr Gola

Zdravotní problémy, nemožnost najít v předdůchodovém věku práci, příliš stresující zaměstnání nebo touha pomoci s hlídáním vnuků, to jsou jenom některé z důvodů, proč někteří občané uvažují o předčasném důchodu. Jak se bude předčasný důchod počítat v roce 2015. Podívejme se na praktické příklady.

Kratší pracovní doba při péči o dítě mladší 15 let?

31.10.  |  Zbyněk Drobiš

Nejvyšší soud se v nedávné době zabýval případem výpovědi zaměstnankyni pro neomluvené absence na pracovišti, která pečovala o dítě mladší 15 let. Seznámíme vás s tímto poměrně zajímavým rozhodnutím pro lepší orientaci v pracovním právu.

Kdo bude v roce 2015 danit důchod?

30.10.  |  Redakce

Za rok 2015 bude pravděpodobně danit starobní důchod více penzistů, než tomu bylo v roce 2014. Od 1. ledna 2015 by měla vstoupit v účinnost novela zákona o daních z příjmu, která již byla schválena poslaneckou sněmovnou.

Důchod v roce 2015, co je dobré vědět?

27.10.  |  Petr Gola

Důchodová legislativa prochází v Česku v posledních letech výraznými změnami. Rok 2015 není výjimkou. Oproti roku 2014 se opět mění výpočtová formule důchodu. S čím je potřeba při odchodu do důchodu v roce 2015 počítat?

Na porodné v roce 2015 dosáhne více rodičů

22.10.  |  Petr Gola

Ještě v roce 2010 měli v Česku na porodné nárok všichni rodiče bez ohledu na jejich příjmovou situaci. Od roku 2011 však došlo ke změně a na porodné měli nárok pouze rodiče na první dítě s rodinným příjmem do 2,4násobku životního minima. Od roku 2015 jsou podmínky pro rodiče příznivější. Na porodné dosáhne více rodin a bude se pobírat i na druhé dítě.

Pět případů, kdy nemůžete odejít do předčasného důchodu

17.10.  |  Petr Gola

Pro některé občany je předčasný důchod vhodným řešením jejich životní situace. Pro přiznání předčasného důchodu je však nutné splnit zákonné podmínky. Podívejme se na pět vybraných situací, kdy není možné do předčasného důchodu odejít.

Peníze během nemoci v roce 2015

15.10.  |  Petr Gola

Během pracovní neschopnosti čerpají zaměstnanci nejdříve náhradu mzdy, kterou jim vyplácí jejich zaměstnavatel. Od 15. dne čerpají zaměstnanci v pracovní neschopnosti nemocenskou. Jak vysoké budou dávky během nemoci v roce 2015? Podívejme se na praktické výpočty.

Do důchodu v prosinci nebo v lednu?

13.10.  |  Petr Gola

Kdo dosáhne důchodového věku koncem roku, ten se zajímá, zda je lepší odejít do důchodu koncem roku 2014 nebo začátkem roku 2015. Situace je vždy individuální, nelze paušalizovat. Podívejme se na praktické výpočty.

Průměrný důchod vs. průměrná mzda

08.10.  |  Petr Gola

Důchody se téměř nedaní, mzda ano. Porovnejme si proto průměrný důchod, který dostávají penzisté na svůj účet s průměrnou čistou mzdou, kterou dostávají na účet zaměstnanci od svého zaměstnavatele. Kdo má v Česku nárok na průměrný důchod?

Výpočet důchodu v roce 2015

06.10.  |  Petr Gola

I pro rok 2015 dochází ke změně ve výpočtové formuli důchodu. Podívejme se, jak se bude státní starobní důchod v roce 2015 počítat.

Jak si v příštím roce finančně polepší rodiny s dětmi?

03.10.  |  Petr Gola

Příští rok si finančně polepší rodiny s dvěma a více dětmi. Zvyšuje se totiž daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit? Podívejme se na praktické propočty, jak si rodiny s více dětmi polepší?

Jak se zvyšují důchody?

01.10.  |  Petr Gola

Všechny důchody se každoročně zvyšují. Vždy od lednové splátky důchodu. Zvýšení důchodů probíhá automaticky. Není potřeba si nikde žádat. Jak stoupnou přiznané důchody v roce 2014 a dříve od lednové splátky důchodu v příštím roce?

Jak je možné mít požadovaný důchod?

22.09.  |  Petr Gola

Kdo by nechtěl mít státní důchod 15 tisíc nebo více? Takto vysoký státní důchod je však pro většinu občanů nedosažitelný. V praktických výpočtech si uvedeme, jak vysoký příjem nebo dobu pojištění, je nutné získat k dosažení požadovaného státního důchodu.

Pracující důchodci a vratka daně za rok 2014

10.09.  |  Petr Gola

Pracující důchodci, kteří odešli do řádného důchodu v roce 2013 a dříve, budou mít nárok na daňovou vratku za rok 2014 v řádech tisícikorun. Nutností je podání vlastního daňového přiznání nebo požádání posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Podívejme se na praktický příklad.

Odchodem do důchodu si lze polepšit

27.08.  |  Petr Gola

Životní úroveň odchodem do důchodu většině občanů klesá. Čím vyšší příjmy v produktivním životě, tím vyšší pokles životní úrovně při odchodu do důchodu. Vlivem výpočtu důchodu si však občané s nízkými příjmy odchodem do důchodu polepší. Podívejme se na praktický příklad.

Rodičovský příspěvek v deseti číslech

25.08.  |  Petr Gola

Finanční zajištění rodin s malými dětmi je v Česku v mezinárodním srovnání vysoké. Rodičovská dovolená je dlouhá a rodičovský příspěvek vysoký. Co je dobré vědět o rodičovském příspěvku?

Co mají společné důchodové změny ve světě? Pozdější odchod do důchodu

20.08.  |  Petr Gola

Důchodová legislativa doznává v posledních letech značných změn nejenom v Česku, ale i v ostatních vyspělých zemích světa. Přestože se přístup jednotlivých států k oblasti důchodu liší, tak jedno mají společné - důchodový věk se zvyšuje. V budoucnu se bude odcházet do důchodu později než dnes.

Mateřská v deseti číslech

18.08.  |  Petr Gola

Peněžitá podpora v mateřství (mateřská) je nemocenskou dávkou, která se pobírá během mateřské dovolené. Pro přiznání mateřské musí být splněny zákonné podmínky. Její výše závisí na dosahovaném příjmu v minulém období. Jakých důležitých deset čísel (hodnot) o mateřské je dobré znát?

Deset nejčastějších mýtů o důchodech

14.08.  |  Redakce

Důchody. Téma, o které se lidé zajímají. Přesto je spojeno s mnoha mýty a nejasnostmi. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto objasní nejčastější z nich, tentokrát takové, které se týkají výpočtu a výše důchodu.

Do budoucna můžeme počítat s růstem důchodů

12.08.  |  Tomáš Procházka

I přes neustálou inflaci vzrostly starobní důchody za několik posledních let pouze o několik málo korun. To se ale od ledna 2015 má částečně napravit a do budoucna můžeme počítat s další valorizací. I když se však nejedná o obrovské částky, pro penzisty jsou všechny tyto změny velice důležité.

Počet příjemců českého důchodu v cizině stoupá

31.07.  |  Redakce

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) k 30. červnu letošního roku do zahraničí vyplácela český důchod 82 432 důchodcům. Počet příjemců českého důchodu v cizině od konce loňského roku vzrostl o více než 2 200.

„Věčný“ student žádal o výživné. U soudu neuspěl

29.07.  |  Zbyněk Drobiš

Ústavní soud v nedávné době posuzoval případ přelétavého studenta střední školy žádajícího určení výživného, který poměrně často měnil studijní obory bez snahy k jejich dokončení. Jak tento student dopadl?

Počet případů snížení či odnětí nemocenského se meziročně zvýšil

28.07.  |  Redakce

Od začátku roku do konce června 2014 provedli pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) 74 692 kontrol dodržování režimu dočasně práceneschopného pojištěnce. Jejich výsledkem bylo odnětí nebo snížení nemocenského 1 255 osobám.

Pět případů, kdy odejít do předčasného důchodu

25.07.  |  Petr Gola

Předčasný důchod je nižší než řádný důchod. Krácení za předčasnost je poměrně citelné. Přesto jsou situace, kdy je předčasný důchod vhodným řešením životní situace. Podívejme se na pět případů, kdy je dobré o předčasném důchodu přemýšlet.

Práce za nižší mzdu nebo předčasný důchod?

23.07.  |  Petr Gola

Mít adekvátní finanční ohodnocení v předdůchodovém věku není snadné. Někdy finanční ohodnocení neodpovídá získaným zkušenostem a znalostem. Někteří občané proto váhají, zdali přijmout nižší mzdu, než na jakou byli zvyklí nebo raději odejít do předčasného důchodu.

Odstupné a důchod. Novinky pro rok 2015

17.07.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek má zaměstnanec při ukončení pracovního poměru nárok na odstupné. Při výplatě odstupného je potřeba počítat s tím, že tato částka neovlivňuje výši důchodu. Z odstupného se totiž neplatí sociální pojištění. Pro rok 2015 se však chystají novinky.

Před dluhy do důchodu neutečete

14.07.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci, kteří mají problémy se splácením svých úvěrů a půjček, přemýšlí o odchodu do předčasného důchodu. Předčasný důchod není správnou volbou. Odchodem do důchodu se problémy nevyřeší. Exekuci je možné provádět ze všech důchodů. I předčasných a invalidních.

Deset omylů ohledně rodičovského příspěvku

07.07.  |  Petr Gola

Rodičovský příspěvek je velmi významnou státní dávkou. Finanční zajištění mladých rodin v Česku je při mezinárodním srovnání příznivé. Povídejme se na deset vybraných mýtů ohledně pobírání rodičovského příspěvku.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz