Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.

Jak to bude s DPH?

19.11.  |  Petr Gola

Jestliže „daňový balíček“ projde úspěšně legislativním procesem, tak příští rok stoupne základní sazba DPH z 20 % na 21 % a snížená sazba z 14 % na 15 %. Které další země uvažují o zvýšení sazeb DPH? Jak vysoké jsou sazby DPH ve vyspělých zemích světa?

Které OSVČ zaplatí na dani z příjmu o desetitisíce více?

15.11.  |  Petr Gola

Když OSVČ využijí za rok 2013 výdajového paušálu, tak nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku bez vlastních příjmů. Podívejme se na praktické příklady, kdy si rodina pohorší i o desetitisíce měsíčně.

Zákaz konkurence v osobních a kapitálových společnostech

14.11.  |  Zbyněk Drobiš

Zákonná ustanovení pro jednotlivé společnosti vymezují zákaz konkurence osob, které se podílejí na jejich fungování. Zneužití postavení ve společnosti pro své vlastní zájmy a v neprospěch společnosti se snaží obchodní zákoník ve svých ustanoveních limitovat.

Novinky v oblasti DPH u stavebních a montážních prací

13.11.  |  Veronika Tomanová

Máte stále zamotanou hlavu v oblasti daně z přidané hodnoty při použití tuzemského reverse charge u stavebních a montážních prací? K řešení některých praktických situací mohou napomoci informace Generálního finančního ředitelství a připravovaná novela zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla nabýt účinnosti od 1. ledna 2013.

Omezení zaměstnance v podnikání a jiném výdělku

08.11.  |  Zbyněk Drobiš

Zákoník práce vymezuje omezení výdělečné činnosti zaměstnanců jak v soukromém sektoru, tak v rámci státních zaměstnanců. Ve kterých případech může zaměstnanec podnikat? Jaké práva v dané problematice jsou určeny zaměstnavateli?

Kde se žije za průměrnou mzdu nejlépe?

31.10.  |  Petr Gola

Hrubá mzda zveřejňovaná statistickými úřady vyspělých zemí je zajímavý údaj. Ve které zemi se však žije za průměrnou mzdu nejlépe při zohlednění cenových rozdílů a zdanění mzdy?

Přivýdělek v předčasném důchodu v roce 2013

29.10.  |  Petr Gola

Prodlužující se důchodový věk a složitá situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce, to jsou hlavní důvody, proč stoupá obliba předčasných důchodů. Výhodou předčasných důchodů je, že si lze přivydělat. Jaké podmínky je však nutné dodržet v roce 2013?

Být třikrát lepší než muž

19.10.  |  Eva Tomková

Ve Spojených státech jsou čtyři procenta manažerských křesel obsazena ženami. Žena, která se rozhodne pro cestu k takové pracovní pozici, musí být minimálně třikrát lepší než muž, musí mít silný „tah na bránu“ a rozloučit se s rodinným životem. Tedy s dětmi určitě. PÁTEČNÍ GLOSA

Dobrovolné důchodové pojištění se opět zvyšuje

18.10.  |  Petr Gola

Každoročně se zvyšuje nutná doba pojištění pro splnění nároku na starobní důchod. Při chybějící době pojištění je pro některé občany řešením dobrovolné důchodové pojištění. Jak je vysoké? Jaké podmínky je nutné splnit?

Jak se liší hrubá a čistá mzda ve světě?

15.10.  |  Petr Gola

Nejdůležitější mzdový údaj pro zaměstnance je částka, kterou za svoji práci obdrží od svého zaměstnavatele na svém bankovním účtu. Jaký je ve vyspělých zemích světa rozdíl mezi hrubou mzdou sjednanou zpravidla v pracovní smlouvě a čistou mzdou?

Spotřební daň u benzínu a nafty v EU

01.10.  |  Petr Gola

Konečnou cenu pohonných hmot ovlivňuje nejenom cena ropy a distrubutorská marže, ale také zdanění pohonných hmot. Z každého litru benzínu nebo nafty se odvádí spotřební daň a DPH. Jak vysoké je zdanění pohonných hmot v zemích EU? Podívejme se na praktický výpočet v Česku a u našich sousedů.

Zdravotní pojištění: Deset častých omylů

19.09.  |  Petr Gola

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni u některé ze zdravotních pojišťoven a mají určité zákonné povinnosti. Podívejme se na deset omylů, které znamenají vznik penále nebo pokuty.

Kolik by stál tvrdý alkohol bez daně?

13.09.  |  Petr Gola

Celkové zdanění u tvrdého alkoholu je ve všech evropských zemích vysoké. To je hlavní důvod, proč se vyplácí nelegální výroba alkoholu. Přestože celkové zdanění dosahuje v Česku poloviny ceny, tak je v rámci zemí EU průměrné.

Česko a Rumunsko mají nejnižší minimální mzdu

05.09.  |  Petr Gola

Minimální mzda v Česku dosahuje pouze třetiny průměrné mzdy, což je spolu s Rumunskem nejméně ze všech zemí EU. V Česku je šestým rokem minimální mzda 8 000 Kč, v ostatních zemích se za uvedené období minimální mzda zvýšila již několikrát.

Benešová: Krize změnila přístup firem k řízení financí

31.08.  |  Lukáš Pololáník

Od finančních oddělení se nyní stále více vyžadují kromě technických výstupů také analýzy, plánovaní, identifikace rizik, ale i komunikace uvnitř firmy a kontroly, uvedla v rozhovoru pro Finance.cz Kateřina Benešová, ředitelka ACCA. Zároveň vyzdvihuje rostoucí význam celoživotního vzdělávání a profesních kvalifikací.

Jak vysoké je zdanění práce u rodiny?

30.08.  |  Petr Gola

V Česku je zdanění práce u rodiny se dvěmi dětmi v rámci zemí EU mírně nadprůměrné, i když je v Česku nízká rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a vysoké daňové zvýhodnění na každé dítě (1 117 Kč měsíčně). Důvodem jsou vysoké odvody zaměstnavatelů na povinném pojistném.

Denně si dám jedno pivo, kolik zaplatím za rok na dani?

27.08.  |  Petr Gola

Z každého piva je stát bohatší o DPH a spotřební daň. Jestliže si denně dáme jeden zdravotní půllitr v oblíbené hospůdce, tak je státní pokladna bohatší o více než 2 tisíce korun. V řadě evropských zemí (např. Německu, Francii, Lucembursku či Španělsku) je spotřební daň z piva nižší než v Česku.

Zdanění cigaret v Česku a zemích EU

23.08.  |  Petr Gola

Vládní návrh počítá se zvýšením spotřební daně u cigaret od příštího roku. Cigarety však zdraží i kvůli plánovanému zvýšení DPH. Jak se podílí daně na ceně cigaret v Česku? Jak je to v ostatních zemích EU?

Co je dobré vědět o zdravotním pojištění?

21.08.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je taky daní. Placení zdravotního pojištění je povinné, proto je dobré vědět, že máme právo na výběr zdravotní pojišťovny, lékaře a při nespokojenosti si můžeme stěžovat.

Manželka jako spolupracující osoba

20.08.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nemohou dle zákoníku práce zaměstnávat svoji manželku, mohou však využít institutu „spolupracující osoby“. Manželka nebo děti jako spolupracující osoby totiž sníží daňovou povinnost. Komu se vyplatí spolupráce?

Většina občanů platí více na pojistném, než na dani z příjmu

09.08.  |  Petr Gola

Nejvíce většině zaměstnanců snižuje hrubou mzdu a OSVČ zisk sociální pojištění. Přestože se zpravidla věnuje větší pozornost dani z příjmu fyzických osob, tak pro větší daňovou položkou je povinné pojistné.

Jaké jsou v Česku průměrné mzdové náklady?

02.08.  |  Petr Gola

Průměrná měsíční mzda v minulém roce činila 24 319 Kč, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tedy dokonce 32 588 Kč, což je důležitější údaj. Mzdové náklady výrazně zvyšují povinné odvody na pojistném, které jsou v Česku jedno z nejvyšších.

Ze zisku „z vedlejšáku“ se platí nižší daně

31.07.  |  Petr Gola

Každoročně stoupá počet občanů vykonávajících samostatnou výdělečnou činnost při práci. „Vedlejšák“ je výhodný pro nižší zdanění. Vedlejší výdělečná činnost je tedy výhodná.

Do jakého příjmu se neplatí ve světě daně?

24.07.  |  Petr Gola

Ve všech členských zemích OECD neodvádí občané s nízkými příjmy daň z příjmu fyzických osob. V Česku zaměstnanci s hrubou měsíční mzdou 10 290 Kč neodvedou na dani z příjmu nic. Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka ve výši 2 070 Kč měsíčně. Jaká je hranice příjmu, kdy se neplatí daň z příjmu ve světě?

Jaké je efektivní zdanění práce dle příjmu?

23.07.  |  Petr Gola

Občané s nadstandardními příjmy mají v Česku nejnižší efektivní zdanění mzdy. Přestože je v Česku rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a jednotné sazby sociálního a zdravotního pojištění, tak se celkové zdanění u jednotlivých mezd liší. Velmi vysoké efektivní zdanění budou mít příští rok pracující důchodci.

Řecko minimální mzdu snižuje, Bulharsko zvyšuje

17.07.  |  Petr Gola

Ve většině evropských zemí se minimální mzda mění, alespoň jednou za dva roky. Česko je jedinou zemí, kde je minimální mzda od ledna 2007 pořád ve výši 8 000 Kč. Během letošního roku změnilo několik zemí minimální mzdu, v Řecku od března klesla o pětinu. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě?

Zálohy na zdravotní pojištění nejsou pro všechny OSVČ nutností

13.07.  |  Petr Gola

Mezi hlavní daňové povinnosti všech osob samostatně výdělečně činných patří placení zdravotního pojištění. V některých případech však nemusí OSVČ platit zdravotní pojištění formou měsíčních záloh, někdy nemusí být dodržena minimální záloha. V jakých případech?

Jak stoupne zdanění „boháčů“?

11.07.  |  Petr Gola

V roce 2013 budou muset občané s nadstandardními příjmy odvádět tzv. „solidární daň“ a rovněž odvedou více na zdravotním pojištění. Čistá mzda občanů s vysokými příjmy bude tedy nižší. O kolik?

Výdajové paušály v 2013: Které OSVČ nejvíce postihnou změny?

10.07.  |  Petr Gola

Pro rok 2013 sice nedojde ke změně absolutní výše výdajových paušálů, přesto však klesne počet OSVČ, které budou moci využít výdajové paušály. Vzhledem k nemožnosti uplatnit některé daňové slevy budou výdajové paušály pro některé OSVČ neatraktivní.

Přímé daně v EU: Nejchudší boháči jsou ve Švédsku, ti čeští se mají dobře

26.06.  |  Petr Gola

Které země sazby daně z příjmu fyzických a právnických osob od roku 2000 nejvíce snížily? K jakým změnám došlo oproti minulému roku? Kde platí „boháči" nejvyšší daně?

Daňové vyhlídky aneb Jak číst Kalouska

20.06.  |  Petr Frisch

Kdo by si nevzpomněl na tři zlé rádce otce Pyšné princezny, zkušenými prsty probírající vybrané daně, a velkomyslně dovolující pracujícímu lidu při jejich odevzdávání alespoň reptat. Přesně tak by se dala stručně shrnout hodnocení většiny českých občanů na zvýšení daní fyzických osob.

Jak se vyhnout penále z pozdě zaplaceného zdravotního pojištění?

15.06.  |  Petr Gola

Administrativa spojená s výpočtem a odvodem zdravotního pojištění není pro zaměstnavatele rozhodně malá. Jak neplatit zbytečně vyměřené penále?

Pracuji „na procenta“, o kolik budu mít vyšší penzi?

14.06.  |  Petr Gola

Většina občanů odchází do starobního důchodu při dovršeního důchodového věku. Někteří občané však pracují dále. Do důchodu neodejdou a pracují „na procenta“. Pozdější odchod do důchodu znamená vyšší důchod. O kolik? Podívejme se na praktické příklady.

Chci mít průměrný příjem zaměstnance, kolik musím jako OSVČ fakturovat?

12.06.  |  Petr Gola

Daňové zatížení OSVČ je nižší než zaměstnanců. OSVČ však na rozdíl od zaměstnanců nemají nárok téměř na žádné dávky a mají výrazně nižší důchod. Příští rok si navíc mnohé OSVČ výrazně pohorší. Podívejme se na praktické životní situace u OSVČ a zaměstnance a jejich daňové zatížení.

Lidé neví, kolik dávají státu. Napoví Den daňové svobody

08.06.  |  Lukáš Tomek

Den daňové svobody se nepočítá podle daňového přiznání, jak si mnozí myslí, ale podle makroekonomických statistik. Jakkoliv je to údaj přibližný, v jednom obstojí: ukáže skutečný stav daňového zatížení a nákladů na provoz státu. PÁTEČNÍ GLOSA

Podnikatelky a mateřská: kolik dostanou, musí skončit s činností?

07.06.  |  Petr Gola

Pro přiznání mateřské je potřeba splnit zákonné podmínky. Jestli chtějí podnikatelky dostávat mateřskou, musí si včas hradit dobrovolné nemocenské pojištění. Jak vysokou mateřskou mají maminky podnikatelky? Lze pobírat mateřskou nebo rodičovský příspěvek a podnikat?

Porovnání příjmů domácností: řecká domácnost se má o kus lépe než ta česká

05.06.  |  Petr Gola

Průměrný čistý příjem domácnosti za uplynulý rok dosáhl 12 089 Kč na každého člena domácnosti. Jak vysoký je průměrný čistý příjem domácnosti v ostatních vyspělých zemích? Kde se žije nejlépe?

Registrace k DPH: Musím se tím vážně zabývat?

01.06.  |  Petr Gola

Pro mnohé drobné živnostníky je povinná registrace k DPH velmi nepříjemná, protože výrazně zvyšuje jejich povinnou administrativu. Přitom právě u DPH je v praxi pro drobné OSVČ mnoho nejasností. Kdy se však ani živnostníci a podnikatelé nevyhnou registraci k DPH?

Daně nás dusí a bude ještě hůř

29.05.  |  Petr Fejtek

Stát bude vesele bujet dál, alespoň podle dalšího utažení daňových šroubů schváleného minulý týden vládou. Svůj nárok na uplatnění slevy na dani v roční výši 24 840 Kč budou muset oželet i pracující důchodci a dost značně se snižuje laťka „paušálníkům“.

Zdanění práce v Česku je jedno z nejvyšších v OECD

24.05.  |  Petr Gola

Přestože je v Česku zavedena nízká rovná 15% sazba daně z příjmu, tak je zdanění práce při porovnání členských zemí OECD nadprůměrné. Hlavním důvodem je vysoké sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem.

Den D se blíží aneb Den daňové svobody letos o 6 dní dříve

21.05.  |  Redakce

V letošním roce přivítáme daňovou svobodu 9. června 2012. Den daňové svobody, který každoročně vyhlašuje Liberální institut jakožto ukazatel svobody daňových poplatníků, letos nastane o 6 dní dříve než v minulém roce.

Předčasné rušení pojistek přináší daňové nevýhody

16.05.  |  Petr Gola

Uzavření každého finančního produktu je potřeba velmi dobře promyslet. Při předčasném ukončení penzijního připojištění nebo životního pojištění je nutné počítat se ztrátami nebo doplacením daně. Jak postupovat?

S čím mají OSVČ počítat při platbě zdravotního pojištění?

02.05.  |  Petr Gola

Na rozdíl od daně z příjmu fyzických osob, musí OSVČ zdravotní pojištění platit každý měsíc. Alespoň v minimální výši musí být zdravotní pojištění zaplaceno vždy, jinak hrozí předepsání penále. Současně mají OSVČ vůči své zdravotní pojišťovně několik povinností, jejichž nesplnění znamená předepsání pokuty. Na co si dát pozor?

Výdaje paušálem - vyšší daně kvůli vládnímu rozmaru

23.04.  |  Petr Gola

OSVČ uplatňující výdaje paušálem budou odvádět více na daních. Poslední vládní návrh počítá se zachování paušálů na stejné výši jako je tomu nyní, ale s nemožností uplatnit některé daňové slevy. Podívejme se na praktické příklady, kolik by toto opatření stálo OSVČ od roku 2013 na daních?

Zdanění mzdy letos a v roce 2014

18.04.  |  Petr Gola

V roce 2014 odvedou všichni zaměstnanci na daních více než v letošním roce. Hlavním důvodem je zvýšení zdravotního pojištění ze 4,5 % na 6,5 %. Připočteme-li chystané zvýšení regulačních poplatků, tak náklady na zdravotní péči výrazně vzrostou. O kolik zaplatíte na dani více? KALKULAČKA UVNITŘ

Jednodušší daně má kdekdo. Česko skončilo v žebřížku Světové banky a PwC na chvostu

13.04.  |  Petr Gola

Dle hodnocení Světové banky a PwC jsou české daně 117. nejsložitější na světě. Složitá administrativa a časová náročnost trápí české podnikatele a firmy. Přitom platí, že kde jsou daně jednodušší, tam mají podnikatelé lepší podmínky pro svůj byznys.

Forbes: Místo pro podnikání v USA se vyplatí promyslet

06.04.  |  Petr Gola

Podmínky pro byznys a možnosti pracovního uplatnění se v USA výrazně liší. Volba sídla společnosti může firmě ušetřit významné částky na daních a nákladech pro podnikání. Některé americké státy jsou považovány téměř za „daňové ráje“.

Mateřská jako plná mzda. Snaha EU se zatím nekoná

04.04.  |  Petr Gola

Minimálně činí mateřská dovolená v zemích EU 14 týdnů. Výše mateřské se potom v jednotlivých zemích liší. Ve většině zemí EU je mateřská vysoká jako předchozí mzda nebo plat. Jak dlouhá je mateřská v EU? Jak vysoká je mateřská v Česku? 

Průměrný Čech vydělá za rok čtyřikrát méně než průměrný Němec, říká statistika OECD

02.04.  |  Petr Gola

Mzdové rozdíly mezi vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Průměrná roční mzda ve Švýcarsku byla za rok 2011 více než 12krát vyšší než v Mexiku. Porovnávat výši mzdy nelze jenom dle nominální hodnoty. Ceny zboží a služeb se liší. Jak vysoké jsou průměrné mzdy ve světě? A jak jsme na tom v Česku?

Kde se platí nejvyšší daň z příjmu?

28.03.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemí OECD je progresivní zdanění. Se kterou maximální sazbou daně museli počítat občané ve vyspělých zemích světa při vyplňování daňového přiznání za rok 2011? V Česku patří mezi nejnižší. V zemích OECD se pohybuje maximální sazba daně od 16,5 % po 56,5 %. Proč je v Česku sazba daně 20,1? 

„Tak nám zabili švarcsystém“

23.03.  |  Lukáš Tomek

Jak by popsal potlačení švarcsystému Jaroslav Hašek? A co teď budou dělat drobní podnikatelé, když nemůžou být „zaměstnáni“ na živnostenský list? PÁTEČNÍ GLOSA

Dluhy u zdravotní pojišťovny - jak postupovat, aby se dále neprodražily?

23.03.  |  Petr Gola

Během roku může mít i finančně zdravá firma nebo podnikatelé dočasné problémy s cash-flow. Přestože jsme tedy účetně v zisku, tak nemáme peníze. V těchto případech často firmy uhradí zdravotní pojištění později, nebo v nižší částce. U zdravotní pojišťovny vzniká dluh.

Zdanění elektřiny v EU: Jak by na tom bylo Česko po vládním návrhu na zdvojnásobení daně?

15.03.  |  Petr Gola

Zvýšení spotřební daně u elektřiny od roku 2013, to je jeden z návrhů Ministerstva financí, jak získat tolik potřebné dodatečné příjmy pro státní pokladnu. Jak vysoké je zdanění u elektřiny v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?

Pozor na opožděné přiznání

13.03.  |  Petr Gola

Podat pozdě daňové přiznání k dani z příjmu se nevyplatí. Minimální pokuta je totiž 500 Kč. Lze však uložit i vyšší pokuty. Jak se vypočítá pokuta? Jak vysoké je penále?

Spotřební daň u tvrdého alkoholu: V Česku platíme stále i pětkrát méně

12.03.  |  Petr Gola

Spotřební daň u tvrdého alkoholu se podílí v Česku z více než třetiny na konečné ceně. Přesto je spotřební daň z tvrdého alkoholu v Česku v porovnání se zahraničím podprůměrná. Jak se spotřební daň počítá? Jak vysoká je daň u jednotlivých lihovin?

Zdanění jednatelů za rok 2012 bude vyšší

09.03.  |  Petr Gola

V Česku je poměrně časté, že jednatelé společnosti s ručením omezeným jsou současně zaměstnanci této společnosti. V roce 2011 nepodléhaly příjmy jednatele sociálnímu pojištění, v roce 2012 již ano. Zdanění jednatelů a členů dozorčích rad bude za rok 2012 vyšší.

Návod pro vyplnění příloh k daňovému přiznání za rok 2011

08.03.  |  Redakce

Pokud pronajímáte nemovitost, podnikáte, nebo máte nějaké další příjmy vyjma příjmů ze zaměstnání, musíte vyplnit příslušnou přílohu k přiznání k dani z příjmů fyzických osob. PŘIZNÁNÍ K DANI Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB V .XLS

Návod pro vyplnění daňového přiznání za rok 2011

08.03.  |  Redakce

Musíte do pondělí 2. 4. 2012 podat daňové přiznání a hledáte aktuální daňové formuláře? Ušetřete si čas i nervy spojené s jejich vyplňováním! Využijte naše daňová přiznání ve formátu xls. Zadáte do nich jen základní údaje a ony za vás všechny vzorce včetně výsledné daňové povinnosti vypočítají automaticky. Poté už stačí jen formulář odeslat nebo osobně doručit příslušnému finančnímu úřadu.

Musím podat daňové přiznání?

06.03.  |  Redakce

Ještě, než začnete vyplňovat daňové přiznání, přečtěte si, zda jste vůbec povinní přiznání k dani z příjmů za rok 2011 podávat. Jaké příjmy jsou od daně osvobozené? Co se daní zvláštní sazbou daně?

Co byste měli vědět o zdravotním pojištění?

01.03.  |  Petr Gola

Vůči své zdravotní pojišťovně máme všichni určité povinnosti. Jejich neplnění může znamenat veliké nepříjemnosti. Předepsání penále nebo pokuty. Ty jsou následně vymáhány exekučně. Na co si mají dát OSVČ pozor při vyplňování Přehledu? A na co zaměstnanci? Jaké jsou v praxi nejčastější chyby a omyly?

V zajetí „švarcsystému“

28.02.  |  Zbyněk Drobiš

Švarcsystém byl dlouhá léta fenoménem v oblasti zaměstnanosti, jenž se pohyboval na rozhraní legality a ilegality. Byl a je pro zaměstnavatele výhodnou možností, jak se zbavit zátěže povinnosti vůči zaměstnancům dle norem zákoníku práce...

Kdy mají penzisté nárok na vratku daně za rok 2011?

28.02.  |  Petr Gola

Počet pracujících penzistů každoročně stoupá. Jestliže starobní důchodce pracoval pouze v letních měsících, tak bude mít nárok na vratku daně. Stejně tak občané, kteří pracovali pouze část měsíce a odešli do starobního důchodu. Námaha spojená s vyplněním daňového přiznání se vyplatí. PRAKTICKÉ PŘÍKLADY.

Podnikání v roce 2011 jako hlavní i vedlejší zdroj příjmů

27.02.  |  Petr Gola

Každoročně stoupá počet občanů, pro které je podnikání část roku hlavním zdrojem příjmů a část roku vedlejším zdrojem příjmů. Buď se v podnikání tak daří, že je potřeba se mu věnovat naplno a odejít ze zaměstnání. Nebo naopak nevychází byznys podle představ a je potřeba nastoupit současně i do zaměstnání. Jak vyplnit Přehledy v takových případech?

Cigarety zdražily, jak to bude dál?

23.02.  |  Petr Gola

Pro rok 2012 došlo ke zvýšení spotřební daně u cigaret. Přesto je však spotřební daň u cigaret v Česku jedna z nejnižších ze zemí EU. Jak vysoké je zdanění u cigaret v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?

Daňové úlevy aneb odměna za odpovědnost

20.02.  |  Daniel Pech

S každou povinností by se měl pojit i benefit, který plní motivační funkci. Otázka je, jestli víme kdy, kde a jak benefity vyplývající z toho, že jsme odpovědní využívat.

Víno v Evropě: Kdo platí nejvyšší spotřební daň?

20.02.  |  Petr Gola

V současné době se z vína v Česku spotřební daň neplatí. V mnoha zemích EU však ano. V Irsku činí u některých vín spotřební daň dokonce 3,80 € na litr. 

Rovná sazba daně z příjmu: Jsme na tom jako Slováci, nebo spíše jako Rusi?

17.02.  |  Petr Gola

V Česku je 15% a na Slovensku 19% sazba daně z příjmu, přesto zaplatí zaměstnanci na dani z příjmu více. Proč? Jak vysoká je rovná sazba daně z příjmu v ostatních zemích?

Kolik zaplatíme státu za pivo v porovnání se zahraničím?

14.02.  |  Petr Gola

Při konzumaci 320 půllitrů piva s obsahem 12% extraktu mladiny při ceně 30 Kč zaplatíme státu na daních 2 215 Kč za rok. Jak je tomu jinde ve světě?

Zálohy na zdravotním pojištění v roce 2012

10.02.  |  Petr Gola

OSVČ platí zdravotní pojištění formou měsíčních záloh. Nedoplatek nebo přeplatek se vyrovná při odevzdání Přehledu. Kdy nemusí OSVČ platít měsíční zálohy? Jaká je minimální a maximální výše záloh v roce 2012? A jak požádat o snížení záloh?

Kolik si vezme stát z litru benzínu či nafty? Porovnání s našimi sousedy

07.02.  |  Petr Gola

Ceny pohonných hmot v posledních týdnech neustále stoupají. Nejenom v Česku, ale i u našich sousedů. Nemalou měrou se na ceně pohonných hmot podílí spotřební daň a DPH. Kde je zdanění pohonných hmot nejvyšší?

OSVČ a změna zdravotní pojišťovny v roce 2011

01.02.  |  Petr Gola

V roce 2011 jsme mohli naposledy změnit zdravotní pojišťovnu v průběhu roku. Mnohé OSVČ této možnosti využily. Jak je to s platbou zdravotního pojištění v tomto případě? Jak se vypočítá záloha v roce 2012?

OSVČ a nulová daň za rok 2011

30.01.  |  Petr Gola

Daň z příjmu fyzických osob může být nulová, což je velký rozdíl oproti platbám sociálního a zdravotního pojištění, které musí být vždy zaplaceno alespoň v minimální výši. I při ztrátě.

Jak na daňové zvýhodnění za rok 2011?

26.01.  |  Petr Gola

Rodiče platí v Česku nižší daně. Daňové zvýhodnění na dítě za celý kalendářní rok činí 11 604 Kč. Jak se počítá daňové zvýhodnění při narození dítěte během roku, při ukončení studia, rozvodu rodičů a dalších případech?

Zdravotní pojištění v roce 2012: Na pokuty je nově více času

25.01.  |  Petr Gola

Za nesplnění zákonných povinností vůči zdravotní pojišťovně hrozí OSVČ i zaměstnavateli uložení pokuty. Pro rok 2012 se prodlužuje lhůta pro uložení pokuty. Kdy lze pokutu uložit a v jaké výši?

Kolik dostanete v roce 2012 při nemoci?

11.01.  |  Petr Gola

Kolik dostanete letos v případě nemoci na náhradě mzdy, nemocenské či ošetřovném? OPAKOVANÉ VYDÁNÍ

Penzisté a daňové přiznání za rok 2011

11.01.  |  Petr Gola

Daňové podmínky pro penzisty jsou poměrně příznivé. Kdy se musí podat daňové přiznání za rok 2011? Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

Kde se nejvíce zvýšily sazby DPH?

04.01.  |  Petr Gola

Každodenní nákupy se nám v roce 2012 z důvodu zvýšení snížené sazby DPH z 10 % na 14 % prodraží. Jak se zvyšují sazby DPH v posledních letech v zemích EU?

Co nám letos stát vezme, a co dá?

03.01.  |  Petr Gola

Rok 2012 přináší řadu legislativních změn. Které změny se nejvíce dotknou právě Vaší peněženky? Kdo si polepší a kdo pohorší, si můžete vypočítat v přiložených kalkulačkách. (OPAKOVANÉ VYDÁNÍ)

Frisch: Věřím, že se obětí penzijní reformy nestane celá jedna generace

20.12.  |  Tomáš Skolek

Zejména lidé ve věku 35 až 50 let budou svým způsobem u penzijní reformy pokusnými králíky, uvedl Petr Frisch v rozhovoru pro Finance.cz. 

Rodiče budou platit nižší daně

29.11.  |  Petr Gola

V roce 2012 klesne zdanění rodin s dětmi. Daňové zvýhodnění stoupne z 967 Kč na 1 117 Kč měsíčně. Spočítejte si to na naší KALKULAČCE!

Jaké změny dozná dohoda o provedení práce v příštím roce?

25.11.  |  Petr Gola

Pro příští rok dochází k několika změnám, některé jsou pozitivní jiné nikoliv. Jak se mění legislativní úprava dohod o provedení práce?

Komu nejvíce stoupne příští rok čistá mzda?

22.11.  |  Petr Gola

Přestože daňová reforma ještě neprošla úspěšně legislativním procesem, tak již od ledna 2012 bude výpočet naší čisté mzdy výhodnější. KALKULAČKA UVNITŘ

Nenápadný žrout platů a mezd: Pokrizové DPH

22.09.  |  Petr Gola

Napříč EU se zvyšují nejenom základní sazby DPH, ale taky snížené sazby DPH. Přinášíme přehled jednotlivých států EU.

Jak zdaňuje EU? Klesají tam přímé daně nebo naopak?

21.09.  |  Petr Gola

Členské země Evropské unie snižují sazby daně z příjmu fyzických i právnických osob, v některých zemích dokonce o desítky procent. Jak vysoké daně odvedou firmy za letošní rok? Kde platí „boháči“ nejvyšší daně?

Česko: až 20% zdanění při 15% sazbě daně

20.09.  |  Petr Gola

Rovná 15% sazba daně z příjmu neznamená, že platíme všichni stejně. Efektivní zdanění se pohybuje od 0 do 20 % a zdanění nadstandardních příjmů je degresivní. Jak to? A proč je zdanění Slováků s 19% sazbou daně nižší než v Česku?

Penzijní připojištění po důchodové a daňové reformě

15.09.  |  Petr Gola

Bude penzijní připojištění po důchodové reformě atraktivnější, nebo zbytečné? Co znamená v souvislosti s penzijním připojištěním reforma daňová?

Trendy ve zdanění, jak je vidí Evropská komise

05.09.  |  Lucie Marková

Celková úroveň zdanění v EU se bude ve střednědobém období nejspíše zvyšovat. Co předpovídá Evropská komise pro přímé a nepřímé daně?

Daňová reforma schválena vládou: Jak se změní vaše čistá mzda?

25.08.  |  Karel Pospíšilík

Vláda na svém středečním zasedání schválila daňovou reformu. Spočítejte si, jak se změny odrazí na vaší čisté mzdě.

Jak se liší ve světě hrubá a čistá mzda?

02.08.  |  Petr Gola

Nejméně se hrubá mzda a čistá mzda zaměstnance liší v Mexiku a Chile. Naopak nejvíce se liší v Maďarsku či Rakousku. Jak je na tom v tomto ohledu Česko?

Porovnáváme zdanění OSVČ a jednatele s.r.o.

27.07.  |  Karel Pospíšilík

Platí teze, že OSVČ má nejmenší daňové zatížení z důvodu polovičního vyměřovacího základu pro sociální a zdravotní pojištění?

Absolventi, víte, zda musíte platit pojistné na sociální zabezpečení?

01.07.  |  Lukáš Pololáník

Zakládá studium účast na důchodovém pojištění? Odvádí za studenty, kteří pracují pojistné zaměstnavatel? A jak je to při cestě do zahraničí?

Porovnání zdanění benzínu a nafty v ČR a u našich sousedů

16.06.  |  Petr Gola

Ceny pohonných hmot se v Česku a u našich sousedů liší. Důvodů je samozřejmě několik, daně jsou jedním z nich. Jak ovlivňuje konečnou cenu pohonných hmot pro zákazníka spotřební daň a DPH uvalená na benzín a naftu?

Nové instituty podle novely zákona o DPH

10.06.  |  Veronika Tomanová

Novela zákona o dani z přidané hodnoty byla velice rozsáhlá. Ve druhé části našeho miniseriálu o této novele vás seznámíme s jejími dalšími praktickými dopady. PŘÍKLADY UVNITŘ

Praktické dopady novely zákona o dani z přidané hodnoty

07.06.  |  Veronika Tomanová

Většina z nás jistě zaznamenala rozsáhlou novelu zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen „ZDPH“), která nabyla účinnosti 1. dubna letošního roku. Znáte již všechny praktické dopady této novely?

OECD: Zdanění práce v Česku je vysoké

31.05.  |  Petr Gola

Povinné odvody ze mzdy (daň z příjmu a pojistné placené zaměstnancem a zaměstnavatelem) jsou v Česku jedny z nejvyšších z členských zemí OECD. Jak vysoké bylo zdanění práce v roce 2010?

Jak zdražuje pojistné placené zaměstnavatelem cenu práce?

26.05.  |  Petr Gola

Pro zaměstnavatele není nejdůležitější údaj hrubá mzda zaměstnance, ale mzdové náklady. Pojistné placené zaměstnavatelem je v Česku vysoké, jak je to v ostatních zemích OECD?

Povinnost podat daňové přiznání do konce března - to už neplatí

31.03.  |  Veronika Tomanová

Termín pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických a právnických osob se nezadržitelně blíží. Jaké novinky v oblasti správy daní přinesla změna legislativy a co všechno byste měli vědět?

Máte vysoké příjmy? Na pojistném odvedete méně

28.03.  |  Petr Gola

V souvislosti se změnami ve výpočtu důchodu od října 2011 počítá legislativní návrh MPSV také se snížením maximálního vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění. Kolik ušetří na sociálním pojištění občané s vysokými příjmy?

Kalousek: Daňovou reformu považuji za úspěch, ke shodě nemuselo vůbec dojít

28.03.  |  Karel Pospíšilík

Koncept jedné osobní daně se ukázal jako politicky neprůchodný, uvedl Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Finance.cz.
1 8 15 20 21 22 23 24 25 26 29
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz