Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.

I důchodci mohou pobírat nemocenskou

23.04.  |  Petr Gola

Pracující penzisté mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Jaké podmínky musí být splněny? Jak je nárok na nemocenskou omezen? Podívejme se na praktické příklady.

Na podání přehledů zbývá 14 dní

19.04.  |  Redakce

Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.

Důchod a jak řešit problémy s mezerou v pojištění?

18.04.  |  Petr Gola

Legislativa upravující placení sociálního a zdravotního pojištění je odlišná. Neliší se tedy jenom sazba pojistného. Rozdíl je např. v hodnocení mezer v pojištění. Kdy je potřeba mezery v pojištění řešit a kdy nikoliv?

Vyvlastnění majetku v 21. století? Ano, pokud jste bílý farmář v JAR...

13.04.  |  Michal Bureš

Vláda JAR schválila změnu ústavy, která bílým farmářům ukrojí velkou část pozemků. Jedná se o nápravu křivd z minulosti, nebo sprostou krádež za bílého dne?

Práce v důchodu a jakým chybám se vyhnout?

13.04.  |  Petr Gola

V současně příznivé ekonomické situaci stoupá nabídka práce pro zaměstnance v důchodovém věku. Dosažení důchodového věku není žádným limitem pro práci, např. i pro dva zaměstnavatele současně. Na co nezapomenout a s čím počítat?

Jak je na tom HDP Jihoafrické republiky 24 let po aparheidu?

12.04.  |  Michal Bureš

Jihoafrická republika příští rok oslaví čtvrtstoletí od konce apartheidu. Jak je na tom její ekonomika a HDP? Jaký je státní dluh a nezaměstnanost?

Co byste měli vědět o výdělku v předčasném důchodu v 9 bodech?

11.04.  |  Petr Gola

Ohledně vlastního příjmu platí pro předčasné důchodce jistá omezení. Jaká? Kdy platí i předčasný důchodce daň z příjmu nebo zdravotní pojištění? Jak dlouho příjmové omezení trvá?

Kdy vám zvýší mzdu?

11.04.  |  Lucie Mečířová

Zvýšila se průměrná mzda, minimální a dokonce i ta zaručená, ale váše pořád stagnuje? Chtěli byste víc a ani si netroufnete přemýšlet, kdy k tomu dojde? Zjistěte, co se dá dělat.

Jak moc se může lišit zdanění z dohody o provedení práce?

09.04.  |  Petr Gola

Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Záleží totiž na více faktorech, nejenom na výši měsíční odměny. Podívejme se na vybraných 6 praktických příkladů.

Jsou mladí Češi ochotni migrovat za prací?

05.04.  |  Michal Bureš

Kolik mladých nezaměstnaných Čechů je ochotno se přestěhovat do jiné země? Jak jsme na tom ve srovnání s jinými státy EU? Závisí mobilita se vzděláním?

10 rozdílů při vyplňování přehledů za rok 2017

04.04.  |  Petr Gola

Všechny OSVČ musí za rok 2017 odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění za uplynulý rok. Vyplnění přehledů pro tyto 2 instituce není v žádném případě totožné, podívejme se na deset rozdílů.

Daňová poradna: 5 otázek za 5 minut 12 do daňového přiznání

30.03.  |  Redakce

S koncem března se plní finanční úřady a podatelny a především daňová přiznání. Pokud v tom plavete, vždycky se na daně můžete zeptat v naší poradně. Jaké dotazy měli naši čtenáři v posledních dnech? Projděte si je a možná najdete i vaši odpověď.

Kdo si nejvíce vydělá ve sdílené ekonomice?

29.03.  |  Redakce

Myšlenka, na jejímž základě fungují jednotlivé služby sdílené ekonomiky, je poměrně jasná: nač něco draze kupovat a vlastnit, když si to mohu mnohem levněji půjčit jen na dobu, kdy to skutečně potřebuji. Jak jsou na tom ale s výnosy majitelé (nebo poskytovatelé) jednotlivých produktů?

Která zdravotní pojišťovna nejvíce přispěje nastávajícím maminkám a jejich dětem?

28.03.  |  Redakce

Zdravotní pojišťovny nabízí bonusy pro nastávající maminky, miminka i ženy po porodu. Která ze zdravotních pojišťoven bude pro vás ideální? Projděte si výhody pro vás i vaše děti! A případně změňte zdravotní pojišťovnu, můžete ještě do konce března.

Abyste nedostali pokutu od zdravotní pojišťovny

28.03.  |  Petr Gola

Kdo vykonával alespoň po část roku 2017 samostatnou výdělečnou činnost, ten musí odevzdat za rok 2017 přehled o příjmech a výdajích na příslušnou zdravotní pojišťovnu (pojišťovny). Neodevzdání přehledu je sankciováno a zdravotní pojišťovny předepisují pokuty.

Jak díky penzijnímu pojištění ušetřit na daních?

28.03.  |  Lucie Mečířová

Penzijní pojištění a doplňkové penzijní spoření patří mezi III. pilíř důchodové reformy. Za posledních několik let do něj vstoupilo téměř 5 miliónů Čechů. Jak díky tomu můžou ušetřit na daních?

Jak snadno darovat? Přinášíme vzor darovací smlouvy!

27.03.  |  Michal Bureš

Podívejte se darovanému koni na zoubek a sepište s pomocí našeho vzoru darovací smlouvu. Co dary a daně? Na co si dát v darovací smlouvě pozor?  Kdy je lepší zvolit dědické řízení? A kdy můžete požadovat navrácení daru?

Chcete změnit od 1. července zdravotní pojišťovnu? Na nic nezapomeňte!

27.03.  |  Petr Gola

Každý pojištěnec může změnit zdravotní pojišťovnu vždy jednou za 12 kalendářních měsíců, a to vždy od 1. ledna nebo 1. července. Přihlášku je přitom nutné podat tři měsíce před termínem změny. Na co nezapomenout při změně zdravotní pojišťovny od 1. července?

Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou

22.03.  |  Redakce

Nastoupit na otcovskou, která je novou dávkou nemocenského pojištění, mohli novopečení tatínci poprvé 1. února letošního roku. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) k 28. únoru 2018 obdržely celkem 2 130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat této dávky v celkové výši 2,3 milionu Kč.

Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného

21.03.  |  Martin Ježek

Víte, že pokud se o své zdraví trochu staráte, můžete získat zajímavé slevy na dobrovolném pojištění v případě nemoci či smrti?

Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.

20.03.  |  Redakce

V daňovém přiznání lze uplatnit několik různých daňových slev. V úvodním článku jsme se v praktických příkladech zaměřili na daňovou slevu na poplatníka, na manželku a na invaliditu. Nyní se blíže podíváme na druhou polovinu daňových slev, které lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2017.

Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.

19.03.  |  Redakce

Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob za rok 2017 snižují daňové slevy. Jaké daňové slevy je možné v daňovém přiznání uplatnit a v jaké výši? Podívejme se na praktické příklady.

Výpočet sociálního pojištění za rok 2017 u OSVČ pětkrát jinak

13.03.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Výpočet sociálního pojištění přitom může být odlišný. Podívejme se na pět praktických příkladů.

Daňové přiznání a přehledy pojištění u vedlejší činnosti za rok 2017

13.03.  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si vedlejší činností a přemýšlíte, zdali se na vás vztahuje povinnost podat daňového přiznání? V některých případech opravdu nemusíte.

Jak uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání?

10.03.  |  Petr Gola

Mnozí studenti si během studia přivydělávají, ať už prací na zkrácený úvazek nebo brigádami pro více zaměstnavatelů nebo výkonem samostatné výdělečné činnosti. Jak se uplatňuje daňová sleva na studenta v daňovém přiznání za rok 2017?

Daně: které, kdy a proč zaplatit?

10.03.  |  Redakce

Všichni se s daněmi v nějaké formě setkáváme. Ať už vyděláváme a platíme daň z příjmů, zdravotní a sociální pojištění, anebo skočíme do obchodu pro nákup. Tam na nás číhá daň z přidané hodnoty (DPH). Ten, kdo vlastní auto, ho potřebuje něčím živit, takže se pravděpodobně nevyhne dani spotřební, která zatěžuje pohonné hmoty, ale také tabák, nebo alkohol.

Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2017 v 10 číslech

09.03.  |  Petr Gola

Pro OSVČ odevzdáním daňového přiznání k dani z příjmu daňové povinnosti nekončí. Ještě je potřeba odevzdat přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu optikou deseti významných čísel.

Co je dobré vědět o práci v důchodu?

07.03.  |  Petr Gola

Starobní penzisté mohou současně pobírat starobní důchod a mzdu ze zaměstnání. Díky příznivé situaci na trhu práce si mohou kvalitní pracovníci v důchodovém věku práci vybírat. Jaká platí pravidla pro práci v důchodu?

10 daňových čísel pro důchodce

06.03.  |  Petr Gola

Dosažení důchodového věku automaticky daňově neosvobozuje. Penzisté mající zdanitelné příjmy musí za rok 2017 podat daňové přiznání a případně i přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných 10 daňových čísel.

Kdy musí důchodce podat daňové přiznání?

03.03.  |  Redakce

V Česku je bezmála 2,4 milionu starobních důchodců. Řada z nich si při penzi přivydělává, ať již formou zaměstnaneckého poměru, nebo jako osoby samostatně výdělečně činné. I na ně se tak může vztahovat daňová povinnost. Kdy a jak podává penzista daňové přiznání?

Jak získat od státu na daních peníze zpět v 7 bodech

02.03.  |  Petr Gola

Někteří daňoví poplatníci nezaplatí za rok 2017 nic na dani z příjmu a ještě obdrží daňový bonus. Podívejme se, co je dobré vědět o čerpání daňového bonusu za rok 2017.

Která zdravotní pojišťovna vám nejvíce přispěje na zubní péči?

01.03.  |  Michal Bureš

Češi utrácí za zdravotní péči čím dál více a velkou část z této sumy tvoří výdaje na zubní péči. Která ze zdravotních pojišťoven vám přispěje nejvíce? Kdy můžete přejít k nové zdravotní pojišťovně?

Spolupráce manželů a daně za rok 2017

28.02.  |  Petr Gola

Osoba samostatně výdělečně činná nemůže zaměstnat svoji manželku (manžela), řešením může být spolupráce. Rodinná daňová úspora může být díky spolupráci různě vysoká. Podívejme se na praktický příklad.

Sever proti Jihu Koreje II: Co vyvážíme do KLDR? Škodu, či pivo?

27.02.  |  Michal Bureš

Zimní olympiáda je již historií a my se podíváme na rozdíly mezi Jižní a Severní Koreou, které jsou patrné doslova i z vesmíru. A víte, co vyváží ČR do KLDR? Alkohol, nebo Škodovky?

Co má snížené DPH?

27.02.  |  Lucie Mečířová

Hodláte prodávat zboží, ale nevíte, zdali bude podléhat dani z přidané hodnoty? Jaká zde platí pravidla a kdy můžete uplatnit snížené DPH? Přinášíme hned několik rad.

Když zákoník práce porušuje zaměstnavatel

26.02.  |  Martin Ježek

Proběhlo kdysi médii, že jeden z potravních obchodních řetězců zastoupených snad v každém větším městě, zakázal zaměstnancům jíst a pít na prodejní ploše. Pak se ukázalo, že jde o „nedorozumění“. Co když ale zaměstnavatel skutečně přestane dodržovat zákoník práce?

Daňová poradna: nejčastější dotazy

24.02.  |  Redakce

S tím, jak se blíží termín daňového přiznání (už za měsíc a kousek), tak se nám množí dotazy v daňové poradně. Pojďme se podívat na dotazy, které se nejvíce opakují.

Předdůchod a daně: kdo, co, jak a kolik?

23.02.  |  Petr Gola

Během pobírání předdůchodu je možné mít libovolné vlastní příjmy, proto i předdůchodci mohou mít daňové povinnosti za rok 2017. Jak se vypočítává daň z příjmu? Jaký je rozdíl v placení zdravotního a sociálního pojištění?

Sever proti Jihu I: ekonomické srovnání Korejí

23.02.  |  Michal Bureš

Díky zimní olympiádě se oči světa upírají na jih korejského poloostrova. Tedy ne všechny oči se dívají, protože se u nich olympiáda zkrátka nevysílá - například v Severní Koreji. My se podíváme na hlavní ekonomické ukazatele obou korejských zemí a ukážeme si cestu, která vedla k rozdílným výsledkům.

Objevte odčitatelné položky. Na daních vám ušetří tisíce korun

21.02.  |  Redakce

Blíží se březen, který není jen prvním jarním měsícem. Pro řadu lidí znamená březen měsíc daňového přiznání. Ne každý si ale s touto povinností spojí i příležitost, jak ušetřit. Jde to pomocí takzvaných odčitatelných položek. Je jich hned několik a celkově díky nim můžete na daních zaplatit až o několik tisíc méně.

Daňové povinnosti předčasných důchodců za rok 2017

16.02.  |  Petr Gola

Přestože je výdělečná činnost předčasných důchodců omezena, tak mají někteří předčasní důchodci daňové povinnosti. V některých případech se dokonce dobrovolné podání daňového přiznání za rok 2017 vyplatí. Podívejme se na praktické příklady.

Je Česko zemí invalidů? Mohou nám Rakušané říkat Simulanten bande?

14.02.  |  Michal Bureš

V České republice je přeš 400 tisíc invalidních důchodců. Kolik máme invalidních důchodců? Jsou Češi opravdu Simulanten banden? A jak jsou na tom sousední státy?

Je lepší podnikat jako OSVČ nebo si založit s.r.o.?

14.02.  |  Lucie Mečířová

Rádi byste začali podnikat, ale nedokážete se rozhodnout, zdali bude výhodnější být osoba výdělečná činná nebo eseróčko? Porovnejte si výhody a nevýhody.

Chcete si přivydělat přes Airbnb? Čekejte zisky i problémy

12.02.  |  Redakce

O cenách nemovitostí rozhoduje například lokalita, způsob financování, chování bank při poskytování hypoték a aktuální trendy. Trendem dnešní doby je sdílená ekonomika neboli „spoluspotřebitelství“. V prostředí realitního trhu hraje prim server Airbnb, služba zprostředkující krátkodobé pronájmy. Přináší zisky, ale i zodpovědnost v podobě patřičných poplatků. Ve většině případů jde o podnikání.

Jak se v roce 2018 změní rodičovský příspěvek?

08.02.  |  Lucie Mečířová

Rodičovský příspěvek bude v roce 2018 vyšší. Jeho čerpání pak bude o něco snazší, než tomu bylo v posledních několika letech. Přečtěte si, zdali dosáhnete na nejvyšší měsíční částku.

Nově lze připojistit ošetřování dospělého po nemoci či úrazu. Kde?

05.02.  |  Lucie Mečířová

Máte nemocného člena rodiny a rádi byste se pojistili před situací, kdy bude třeba nechat práce a vrhnout se na domácí péči? Ta možnost nově existuje!

Jak vydat knihu? Zeptali jsme se spisovatele

24.01.  |  Lucie Mečířová

Chtěli byste vydat knihu? Až 90 % lidí vám na tuto otázku odpoví kladně. Jaké jsou vaše možnosti, když svoje dílo nechcete nechat zavřené v šuplíku?

Co dělat při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny?

23.01.  |  Lucie Mečířová

Nedaří se vám najít kartičku zdravotní pojišťovny? Nikde v peněžence ani v dokladech není a vy se bojíte, že jste ji ztratili? A máte vůbec nárok na novou?

Je dobré znát plat kolegů?

16.01.  |  Martin Ježek

Je v pořádku, aby se ve firmě vědělo, jak velkou má kdo výplatu, nebo ti, co vědí, si mají raději zamknout ústa? A znáte vy plat svých kolegů a snažíte se to dozvědět?

Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda?

04.01.  |  Petr Gola

V roce 2018 bude výpočet čisté mzdy výhodnější pro rodiče s dětmi nebo pro zaměstnance s vysokými příjmy. Na druhou stranu si daňově pohorší někteří zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek. Podívejme se na praktické výpočty čisté mzdy v roce 2018.

Jaké aktuální daňové změny již platí a které přijdou až v roce 2018?

02.01.  |  Redakce

Novela zákona o daních z příjmů přináší několik významných daňových změn. Přestože legislativní proces trval déle, než se předpokládalo, platí některé daňové změny již od začátku letošního roku. Většina daňových novinek však bude účinná až pro zdaňovací období roku 2018. Podívejme se na vybrané daňové změny.

Zálohy pro OSVČ v roce 2018: kolik a kdy si změnit platební příkazy?

02.01.  |  Redakce

Od ledna 2018 se zvyšují minimální povinné zálohy podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění. Na kolik si nastavit trvalé příkazy v novém roce?

Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?

18.12.  |  Lucie Mečířová

Nestíháte zadanou práci, a tak ve firmě zůstáváte déle? Chce po vás šéf, abyste dělali i po skončení pracovní doby? Zjistěte, jak se bránit.

Co je dobré vědět o výpočtu zdravotního pojištění?

14.12.  |  Petr Gola

Zatímco na dani z příjmu fyzických osob nemusí někteří zaměstnanci nic platit a v případě nároku na daňový bonus mohou dokonce peníze od státu obdržet, tak zdravotní pojištění musí být vždy zaplaceno. Jak vysoké je zdravotní pojištění, kdo je zodpovědný za platbu a na co si musí dát zaměstnanec pozor?

Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?

11.12.  |  Redakce

Jak se daní hrubá mzda v Čechách a jak na Slovensku? Podívejme se na praktický příklad výpočtu čisté mzdy a srovnejme daňové systémy obou zemí pro rok 2018.

Kdy můžete uplatnit slevu na manželku za rok 2019?

08.12.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek lze v ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání za rok 2019 uplatnit slevu na manžela (manželku) ve výši 24 840 Kč. Za jakých podmínek? Kdy lze uplatnit slevu při využití paušálu? 

8 případů, kdy zaměstnanec dostane daňovou vratku za rok 2017

06.12.  |  Petr Gola

Po provedení ročního zúčtování daně za rok 2017 obdrží někteří zaměstnanci část zaplacené daně z příjmu během roku zpět. Podívejme se na osm příkladů, kdy vznikne nárok na daňovou vratku.

Jak vybruslit ze služební cesty, na kterou se vám nechce

06.12.  |  Lucie Mečířová

Služební cesta se nemusí zamlouvat všem a ne každý je ji také povinen absolvovat. Čím se ale můžete bránit, když nechcete jet?

Kdy musí zaměstnanci podávat daňové přiznání?

05.12.  |  Petr Gola

Za většinu zaměstnanců plní veškeré daňové záležitosti zaměstnavatel. Někteří zaměstnanci si však musí sami podat daňové přiznání a případně i přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Podívejme se na praktické příklady.

Daň z nabytí nemovitých věcí z ceny bez DPH i u nabyvatele

01.12.  |  Veronika Tomanová

Nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu změnil dosud ustálenou praxi při stanovení daně z nabytí nemovitých věcí. V návaznosti na tento rozsudek se pro stanovení daně jako cena sjednaná použije cena bez DPH. Doposud to ale platilo pouze v případech, kdy byl poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí převodce. Nyní se bude dle finanční správy nová metodika aplikovat i na případy, kdy je poplatníkem nabyvatel.

Studentská daňová sleva v příkladech

01.12.  |  Petr Gola

Studující zaměstnanci mají nárok na daňovou slevu na studenta. Co je dobré o slevě na studenta vědět, si ukážeme v praktických příkladech.

Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?

29.11.  |  Lucie Mečířová

Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?

Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ

20.11.  |  Petr Gola

Všechny OSVČ musí za příslušný kalendářní rok doručit na svoji zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou OSSZ „přehled o příjmech a výdajích“. Pro každou instituci je tento formulář odlišný. Podívejme se na vybrané rozdíly pro placení sociálního a zdravotního pojištění u OSVČ.

Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu

15.11.  |  Redakce

Rodiny s dětmi jsou v Česku podporovány mimo jiné vysokým daňovým zvýhodněním na děti. Když je uplatňované daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Daňová novela přitom počítá se zvýšením daňového zvýhodnění na děti. Současně se však zpřísňují podmínky pro čerpání daňového bonusu.

V roce 2018 bude za dlouhodobou nemoc více peněz

31.10.  |  Petr Gola

Výpočtová formule nemocenské u dlouhodobé nemoci bude příští rok výhodnější. Podívejme se v konkrétních příkladech o kolik.

Odjezd za prací do zahraničí: co nezapomenout zařídit?

27.10.  |  Lucie Mečířová

Našli jste si skvělé místo v zahraničí, anebo se o to teprve snažíte? Pokud ano, určitě se vám bude hodit stručný souhrn informací, které hovoří o tom, co všechno bude třeba před vycestováním zařídit. A že toho vůbec není málo…

35 tisíc za měsíc nebo 100 tisíc jednorázově! Kolik před volbami slibují?

12.10.  |  Hana Bartušková

Už příští týden nás čekají volby do Poslanecké sněmovny a politické strany finišují se svými nabídkami a důvody, proč volit toho a toho. Některé programy jsou spíš nejasné a postavené na všeobecných prohlášeních. Ale jsou i strany, které přímo slibují, že váš rozpočet se zlepší o tolik a tolik. Kdo toho slibuje nejvíc?

Jak se bude počítat důchod v roce 2018?

12.10.  |  Petr Gola

Výpočtová formule důchodu bude v roce 2018 odlišná oproti letošnímu roku, neboť se zvyšuje základní výměra důchodu o 150 Kč a posouvají se i jednotlivé redukční hranice. Podívejme se na konkrétní výpočty.

Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018

05.10.  |  Petr Gola

Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při placení sociálního a zdravotního pojištění. Jak to bude s daňovými povinnostmi v roce 2018?

Proč průměrná mzda neodpovídá reálným platům

03.10.  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás, jak je možné, že je průměrná mzda o dost vyšší než reálné platy? Jak se vůbec počítá a co všechno je do ní zahrnuto? Průměrná mzda se počítá jako aritmetický průměr všech platů. Čím vyšší jsou nejvyšší platy, tím více se průměrná mzda zvyšuje. Což ale vůbec nemusí znamenat, že rostou i platy malé. A proto můžete mít ten zvláštní pocit, kde se vůbec velikost průměrné mzdy bere a jaktože na ni nedosáhnete. 

Jak získat dobrého zaměstnance? Firmy motivují, aneb vše o dovolené

29.09.  |  Martin Ježek

Nezaměstnanost je nízká, a tak firmy těžce shánějí kvalitní a kvalifikované zaměstnance. Sahají dokonce i po jakési formě výhod: nabízejí týden dovolené navíc či příspěvek až 20 tisíc Kč. Firmy tak lákají zájemce o zaměstnání, aby pracovali právě pro ně. A zhruba třetina podniků toho využívá. Popíšeme, kdy si dovolenou vybrat můžeme a kdy ne, a co s ní, když už práci nemáme.

Kdy máte v práci nárok na placené volno?

25.09.  |  Lucie Mečířová

Placené volno je snem každého zaměstnance. Situace, kdy jej lze uplatnit, jsou spíše výjimečné, ale i tak mohou nastat. Kdy na něj tedy máte právo?

Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?

22.09.  |  Petr Gola

Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů na 1 647 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, koho se to týká.

Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat

19.09.  |  Lucie Mečířová

Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!

8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte

19.09.  |  Petr Gola

Drobní živnostníci platí nejvíce z daňových odvodů na sociálním pojištění. K jakým nesrovnalostem v praxi dochází při platbě sociálního pojištění?

Co dělat, když dlužíte zdravotní pojišťovně?

15.09.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění musí být vždy řádně a včas placeno. Zdravotní pojišťovny si své pohledávky pečlivě hlídají a nedoplatky vymáhají. Řešením pro dlužníky může být sjednání splátkového kalendáře. Co je dobré o této možnosti vědět?

8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do nového zaměstnání

14.09.  |  Lucie Mečířová

Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí vám to v práci?

8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního pojištění

12.09.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění je povinnou daní. Podívejme se na vybraných 8 chyb živnostníků při placení zdravotního pojištění.

Prázdniny a dovolené skončily, kdy bude další volno?

12.09.  |  Hana Bartušková

V září, v říjnu i v listopadu nás čekají státní svátky. V září bude volno ve čtvrtek, v říjnu svátek bohužel připadá na sobotu, v listopadu budeme mít jeden volný pátek. Těšíte se na podzimní prodloužené víkendy? A kolik dní budeme mít volno na letošní Vánoce?

Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti zaměstnavateli

09.09.  |  Redakce

Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se nepřístojného chování zaměstnavatele k zaměstnanci a shrneme, jaké jsou podmínky pro platnost výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou

08.09.  |  Hana Bartušková

Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!

Ve zkušební době je možná nemoc i dovolená. Ale není to jen tak

07.09.  |  Lucie Mečířová

Čeká vás zkušební doba v nové práci? Hlavou se vám určitě honí plno otázek. Můžou mě jen tak vyhodit? Co když onemocním? Mám nárok na dovolenou? Tak na ty vám odpovíme.

Kdy máte nárok na vrácení daně?

07.09.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?

Na co nezapomenout při nástupu do nového zaměstnání?

01.09.  |  Lucie Mečířová

Čeká vás první den v nové práci? Nevíte, co všechno si s sebou vzít a co vlastně očekávat? Poradíme vám, na co byste rozhodně neměli zapomenout.

Výpis z rejstříku trestů online?

01.09.  |  Michal Bureš

Je pro vás návštěva úřadu noční můrou? Tak využijte Portál občana, ten vám umožní získat výpis z rejstříků trestů, počet trestných bodů řidičů a také finanční závazky, které máte vůči státu. Pro přístup na portál bude nutný nový občanský průkaz s čipem.

Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?

01.09.  |  Hana Bartušková

https://www.finance.sk/182201-voda-jedlo-cigareta-a-telefon-za-volantom/Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná česká dovolená.

Jaké je to být na „volné noze“?

31.08.  |  Martin Ježek

Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.

Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?

30.08.  |  Petr Gola

Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jaký je nutné mít příjem? Jak je to při práci po část roku?

Pracovat pouze na dohodu o provedení práce bude méně výhodné

25.08.  |  Petr Gola

Vládou schválené zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč zvýší osobám bez zdanitelných příjmů platby na zdravotním pojištění na 1 647 Kč měsíčně. Kdo je nejčastěji OBZP?

8 mýtů o zdravotním pojištění

23.08.  |  Petr Gola

Z hrubé mzdy je zaměstnancům jejich zaměstnavatelem odváděno zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Co u zdravotního pojištění neplatí?

Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?

17.08.  |  Lucie Mečířová

Příbuzní anebo přátelé v zahraničí nejsou ničím neobvyklým. Najdou se i tací, kteří poslali daleko za hranice studovat i děti. Jak postupovat, pokud by se jim rozhodli zaslat balíček?

Jak dlouho pracují Evropané na stát?

15.08.  |  Petr Gola

Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance.

Každé euro zaměstnance stojí nejvíce zaměstnavatele ve Francii

04.08.  |  Petr Gola

Zaměstnanci dostávají na účet čistou mzdou, tedy po všech daňových odvodech. Mzdové náklady zaměstnavatele v Česku na každé euro, které zaměstnanec obdrží na účet, jsou 1,76 € a ze zemí EU jsou vyšší pouze v sedmi zemích. Podívejme se na praktický výpočet.

FinTech může být i ve vašem telefonu: 4 případy, kdy se to vyplatí

02.08.  |  Martin Ježek

Nechte chytrý telefon, aby vám to spočítal, ohlídal, zaplatil nebo vypůjčil. FinTech aplikace jsou na vzestupu. A navíc jsou často úplně zdarma.

Platba zdravotního pojištění a příjem do 10 000

31.07.  |  Petr Gola

Při měsíčním desetitisícovém příjmu se může platba zdravotního pojištění pohybovat od 0 Kč po 1 906 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech

27.07.  |  Petr Gola

V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně mohou přinášet i daňovou úsporu. U výdajových paušálů přitom došlo ke změně. Podívejme se na praktické příklady.

3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu

22.07.  |  Redakce

Minulý týden jsme v naší poradně odpovídali na dotazy týkající se například vytýkacího dopisu zaměstnavatele, vybrání dovolené po zkušební době nebo daně z příjmů.

OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?

20.07.  |  Petr Gola

Zdanění na straně zaměstnance je v zemích OECD progresivní, kdy s rostoucím příjmem se odvádí na celkových daňových odvodech více. Ve kterých zemích OECD činí maximální souhrnná daňová sazba více než 50 %?

Nejisté zaměstnání v Game of Thrones: když možná vyděláte 34 milionů za dva roky

14.07.  |  Hana Bartušková

Když vám v posledních letech závratně roste plat, ale stále čekáte, že dostanete výpověď na hodinu, tak jste nejspíš jedním z herců seriálu Hra o trůny (Games of Thrones). Už tuto neděli (16. července) bude HBO vysílat premiérové díly nové řady. Kolik si za tuto a příští sezónu můžou vydělat herci v seriálu?
1 8 13 14 15 16 17 18 19 22 29
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz