Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.

Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na balíčku cigaret?

09.01.  |  Michal Bureš

Vláda se rozhodla zvýšit spotřební daně za cigarety i alkohol. Kolik odvede z jedné krabičky vašich oblíbených cigaret - Marlboro, Camel a dalších?

10 pravidel pro výpočet důchodu v roce 2021

08.01.  |  Petr Gola

Pro přiznání starobního důchodu musí být splněny zákonné podmínky, automaticky se penze na účet nedostává. Co je dobré vědět o výpočtu důchodu v roce 2021?

Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?

03.01.  |  Lucie Mečířová

I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro sociální pojištění a rozhodná částka při platbě solidární daně.

Jaké změny v daních, dávkách a poplatcích nás čekají v roce 2020?

02.01.  |  Michal Bureš

Jaké změny nás čekají v roce 2020? Které daně a dávky se změní? Kdy budou zavedeny eNeschopenky? A na kterém úřadě si příští rok připlatíte?

Jak daní takzvaní předdůchodci své příjmy?

20.12.  |  Tomáš Skolek

Spoření v doplňkovém penzijním spoření umožňuje čerpat předdůchod, a vyhnout se tak finančně nevýhodnému předčasnému důchodu. Předdůchody rostou na oblibě kvůli postupnému prodlužování důchodového věku, ale zároveň i díky stále velmi nízké míře nezaměstnanosti. Lidé, kteří odešli do předdůchodu s primárním úmyslem již nepracovat, tak nachází na trhu práce zajímavé uplatnění zejména na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek mohou pracovat? Jak to mají s daněmi?

Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o provedení práce?

17.12.  |  Lucie Mečířová

Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete mít na ně nárok i vy jakožto brigádníci?

Jak se vám změní čistá mzda v roce 2020?

17.12.  |  Redakce

Porovnejte si, jak se vám změní mzda v roce 2019? Které vládní kroky mohou mít na vaši mzdu dopad? A jak se příští rok změní nemocenská?

Kdy musíte platit zdravotní pojištění i při nulových příjmech?

12.12.  |  Petr Gola

Zdravotní pojišťovny musí obdržet platbu zdravotního pojištění každý měsíc za všechny své pojištěnce. V praxi proto musí platit zdravotní pojištění někteří občané jako OBZP, i když nemají žádné své příjmy.

Jak žádat o doplatky za léky? Jaké jsou roční limity?

11.12.  |  Michal Bureš

Ochranné limity doplatků za léky mají pro různé skupiny obyvatel odlišnou výši. Jaká je v současné době výše limitů? A kdy vám zdravotní pojišťovna vrátí přeplatky za léky?

Zkrácený úvazek je „in“

11.12.  |  Petr Gola

Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek v Česku?

Výše alimentů se mění s věkem dítěte. Jak a kde o ně žádat?

09.12.  |  Redakce

Přestože manželství rozvodem oficiálně končí, existuje celá řada věcí, které spolu muž se ženou musejí řešit i nadále. Zejména tehdy, mají-li se podílet, byť již každý odděleně, na východě svého dítěte. V takovém případě je totiž potřeba dohodnout se, kdo komu bude platit výživné a v jaké výši. Pakliže tak rodiče neučiní, rozhodne místo nich soud.

Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?

02.12.  |  Michal Bureš

Vláda chce zvýšit minimální mzdu. O kolik přibližně poroste? Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne lidí, kteří minimální mzdu pobírají?

Příjmy ovlivňující důchod pod lupou

29.11.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na výši rozhodných příjmů v produktivním věku a získané době pojištění. Podívejme se v praktických příkladech na vliv vybraných příjmů na důchod.

Jaké budou dopady zvýšení minimální mzdy v roce 2020?

28.11.  |  Michal Bureš

Růst minimální mzdy z 13 350 Kč na 14 600 Kč jistě potěší lidi, kteří ji pobírají. Pro mnoho z nás ovšem bude mít nepříjemné důsledky. Kdo bude muset kvůli minimální mzdě odvést více?

Vše o digitální dani ve výši 7 % v roce 2020

26.11.  |  Michal Bureš

Digitální daň má snížit internetovým gigantům vysoké zisky, které jsou daněny v zemích jejich původu (většinou USA). Kdy bude digitální daň zavedena? Jak a co se bude danit? Kolik přinese do státního rozpočtu? A koho se bude daň týkat?

Minimální mzda v roce 2020: kdy budeme znát její výši?

21.11.  |  Michal Bureš

Výše minimální mzdy byla 27. listopadu stanovena na 14 600 Kč za měsíc. Jaké byly varianty minimální mzdy? Jaké byly návrhy odborů, vlády a jednotlivých ministerstev?

Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?

14.11.  |  Petr Gola

Do dosažení řádného důchodu jsou vlastní příjmy předčasného důchodce omezeny. Jaké příjmy může mít předčasný důchodce ke svému měsíčnímu důchodu, aby o výplatu důchodu nepřišel?

HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?

14.11.  |  Michal Bureš

Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?

EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí

12.11.  |  Petr Gola

Každý šestý občan v Evropské unii je dle evropské příjmové definice „chudý“. Nejméně „chudých“ lidí žije přitom v Česku, jsme jedinou členskou zemí, kde je to méně než 10 %. Jak se stanovuje příjmová hranice „chudoby“? 

Co dělat po neúspěšném ukončení studia?

07.11.  |  Michal Bureš

Ukončení studia v sobě skrývá řadu otázek, co dělat. A je poměrně jedno, jestli na konci či v půli semestru. Jaké máte možnosti po ukončení studia?

Ztrácí daňové slevy na významu? Budou zrušeny?

05.11.  |  Michal Bureš

Díky slevám na dani ušetří lidé ročně přibližně 300 miliard korun na daních. Ovšem jejich výše se nemění a oproti rostoucím cenám a mzdám klesá jejich význam. Jak se daňové slevy vyvíjely a jakou část průměrné mzdy tvořily? Jaká je jejich budoucnost?

Kdo bude mít v roce 2020 vyšší důchod než mzdu?

01.11.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v Česku je výhodný zejména pro lidi s podprůměrnými příjmy. V praxi tak mají někteří žadatelé o důchod následný starobní důchod vyšší než dosahovanou mzdu před odchodem do penze. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2020.

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdraží od 1. ledna o 100 %

29.10.  |  Michal Bureš

Od Nového roku si pravděpodobně za vklad do katastru nemovitosti připlatíte, tak neváhejte se změnami údajů v katastru. Jak vysoký bude poplatek? A proč se zvyšuje?

Zruší se daňová sleva na manžela/ku?

25.10.  |  Michal Bureš

Slevu na dani na manžela/ku nejspíše čekají změny. Bude zrušena? Kdo ji chce zrušit? ANO či ČSSD? A jak se vyvíjela výše této slevy na dani?

Pět příznivých důchodových zpráv pro rok 2020

17.10.  |  Petr Gola

Příští rok bude pro penzisty příznivý. Od lednové splátky důchodu je čeká vysoká valorizace, výpočtová formule důchodu v příštím roce bude příznivější a podmínky pro přiznání důchodu se po několika letech nezpřísňují.

Paušální daň pro OSVČ: metla na podnikatele či jejich berlička?

17.10.  |  Michal Bureš

O paušální dani pro drobné podnikatele se hovoří již několik let. Kdy se plánuje její zavedení? Koho se bude týkat? A jakou bude mít výši?

5 příkladů, kdy nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti

16.10.  |  Michal Bureš

Daň z nabytí nemovitosti bude platit i příští rok, Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Podívejte se na příklady, kde se této dani vyhnete a budete od ní osvobozeni.

Jak se bude počítat důchod v roce 2020?

11.10.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění, výši osobního vyměřovacího základu a výpočtové formuli v roce odchodu do penze. Podívejme se na praktické výpočty starobního důchodu v roce 2020. 

Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?

10.10.  |  Lucie Mečířová

U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých okolností takový případ může nastat?

10 věcí, které byste měli vědět o penále na zdravotním pojištění

10.10.  |  Petr Gola

Placení zdravotního pojištění je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Neplacení zdravotního pojištění, platby v nižší částce či opožděné platby, to vše je důvod pro předepsání penále na veřejném zdravotním pojištění. Podívejme se, co je dobré vědět o penále na zdravotním pojištění v 10 bodech.

Jaké budou změny u dálničních známek v roce 2020? Zdraží se?

08.10.  |  Michal Bureš

Jak se změní ceny dálničních známek v roce 2020? Zdraží se v roce 2020? Či až v roce 2021? A jak se budou měnit ceny na dálnicích v Rakousku a na Slovensku?

Kdy nevzniká nárok na odškodnění za pracovní úraz?

08.10.  |  Lucie Mečířová

Pokud se vám během výkonu práce stane úraz, máte právo na odškodnění. Každý případ je však posuzován individuálně, a proto může jasně vyjít najevo, že kvůli příčinám úrazu nárok na odškodnění nemáte. V jakých situacích tedy nic nedostanete?

Jak se připravit na další vlnu EET?

04.10.  |  Michal Bureš

Jak se mají malí podnikatelé připravit na nadcházející vlnu EET, která nás čeká od května 2020? Co vše je třeba vyřídit? A kdy nebudete potřebovat tisknout účtenky?

Jak jet do lázní zadarmo za peníze zdravotní pojišťovny

30.09.  |  Martin Ježek

Chodit na procedury, odpočívat, užívat si večer společnosti – prostě lázně. Pobyt v nich může stát dost peněz, i desetitisíce, ale také můžete jet zadarmo. To klapne tehdy, pokud vám pobyt uhradí zdravotní pojišťovna.

Která daňová sazba ve světě neklesá? DPH

30.09.  |  Petr Gola

Daň z přidané hodnoty je velmi významným příjmem státního rozpočtu v členských zemích OECD. V případě nutnosti zvýšení státních daňových příjmů je přitom světovým trendem zvyšování nepřímých daní. Základní sazba DPH je tak v roce 2019 vyšší oproti stavu v roce 2009 hned ve 22 členských zemích OECD. 

Jak se připravit na další vlny EET?

27.09.  |  Redakce

Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud netýkalo. Jedná se například o řemeslníky, zemědělce, taxikáře, ale také lékaře nebo advokáty. Na jaře příštího roku tak i oni budou muset mít pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb. 

Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domu?

26.09.  |  Martin Ježek

Pracovat doma, tedy mít home office, je zatím pro mnoho lidí jen nesplněný sen. Je pravda, že u některých profesí, například u učitelů nebo lékařů homeoffice není možný, pokud tedy doma neučí vlastní děti nebo nemají ordinaci ve svém domě. Proč tomu tak je a jaké má práce doma výhody a nevýhody?

Které profese budou spadat do další vlny EET 2020?

25.09.  |  Michal Bureš

Podívejte se na přehled profesí, které budou spadat do další vlny EET na jaře 2020. Do kdy ji musí zavést? A kdo mít od státu kompenzace za zavedení EET?

Které zboží a služby příští rok zlevní díky nižší DPH?

24.09.  |  Michal Bureš

Do nižší sazby DPH ve výši 10 % se má přesunout řada výrobků a služeb. A to společně se zavedením další vlny EET na jaře 2020. Podívejte se na přehled produktů, kterých se toto snížení dotkne. A kolik díky snížení DPH ušetříte?

9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění

20.09.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění musí být každý měsíc placeno, zdravotní pojišťovny si své pohledávky velmi pečlivě hlídají. Proč nelze spoléhat na promlčení dluhu? Proč se neřešení situace ještě více finančně prodraží? 

Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?

18.09.  |  Michal Bureš

Kdy bude rozhodnuto o výši minimální mzdy v roce 2020? Kdo bude muset kvůli růstu minimální mzdy odvádět více na odvodech na zdravotní pojištění? Jak se změna minimální mzdy dotkne daňových bonusů na děti? 

Jak a kde zjistím, že mám dluhy na zdravotním pojištění?

18.09.  |  Lucie Mečířová

Nejste si jistí, zdali něco nedlužíte své zdravotní pojišťovně? Jak můžete zjistit, zda nemáte dluhy na zdravotním pojištění? A co vás čeká, pokud je máte?

Školkovné na děti nás nevytrhne, vymíráme

14.09.  |  Martin Ježek

Pokud máte děti ve školce, můžete uplatnit slevu na dani z příjmů. Školkovné, tedy umístění dítěte v předškolním zařízení můžou uplatňovat všichni rodiče, nárok na slevu má ale jen jeden z nich.

Co je dobré vědět o zkráceném úvazku v 10 bodech?

13.09.  |  Petr Gola

Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro rodiče s malými dětmi je to možnost, jak zvládnout kariéru a péči o děti. Atraktivní je i pro zkušené zaměstnance v důchodovém věku nebo studenty. S čím počítat při práci na zkrácený úvazek?

Minimální mzda v roce 2020: 14, 15 či 17 tisíc?

11.09.  |  Michal Bureš

Minimální mzda v roce 2019 dosahuje hodnoty 13 350 Kč a mzdy nadále rostou. Proto odbory na příští rok tlačí na vyšší růst minimální mzdy? Jaká tedy bude její výše?

Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?

10.09.  |  Michal Bureš

Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a sociálním pojištění a dani?

OECD: Kde je souhrnná daňová sazba nejvyšší?

09.09.  |  Petr Gola

Z členských zemí OECD je souhrnná daňová sazba nejvyšší ve Francii a nejnižší v Chile. Jak vysoké jsou daně v Česku?

Kdy vyšší hrubý příjem snižuje čistý příjem?

07.09.  |  Petr Gola

V praxi není vždy žádoucí mít vyšší hrubý příjem, neboť čistý příjem překvapivě klesá. Důvodem jsou různé daňové limity, při jejich překročení podléhá příjem vyššímu zdanění. Podívejme se na některé vybrané příklady.

Zaplatili jste si školení nebo kvalifikační kurz? Nezapomeňte si to odečíst z daní

06.09.  |  Redakce

Pakliže jste během roku absolvovali nějaký kvalifikační kurz, jehož smyslem bylo rozšíření znalostí potřebných k výkonu vaší práce, vzniká vám za určitých okolností nárok na daňovou úlevu. Můžete jej totiž zahrnout mezi takzvané nezdanitelné položky, a o to méně peněz posléze odevzdat státu formou daní. Jak postupovat a jaká konkrétní kritéria musíte splňovat, se dozvíte na následujících řádcích.

Jak a kde se může OBZP přihlásit k platbám sociálního a zdravotního pojištění

04.09.  |  Lucie Mečířová

Kdo je OBZP a jak to má s platbou sociálního a zdravotního pojištění? Jakým způsobem se musí přihlásit a do kdy nejpozději?

Jak je to se zdravotním pojištěním na otcovské a mateřské?

03.09.  |  Michal Bureš

Kolem zdravotního pojištění je stále řada otazníků. Kdo ho za vás odvádí na otcovské či mateřské? A kdo na rodičovské? Musíte něco oznamovat na vaší zdravotní pojišťovně?

Co ovlivní u OSVČ výši záloh na zdravotním pojištění?

30.08.  |  Petr Gola

Některé osoby samostatně výdělečně činné neplatí žádné měsíční zálohy na zdravotním pojištění, jiné však dokonce desetitisícové platby. Jak je to možné? Na čem závisí výše měsíční zálohy? 

(Ne)zrušit stravenky: pro a proti

28.08.  |  Michal Bureš

Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději zrušit?

Kolik se odvádí na zdravotní pojištění a co je z něj hrazeno?

28.08.  |  Lucie Mečířová

Zajímá vás, co všechno je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, které je vám odváděno ze mzdy nebo platu? Přečtěte si, jaké služby máte při účasti zdarma.

Kdy platíte zdravotní pojištění a sociální pojištění nikoliv?

26.08.  |  Petr Gola

Pravidla pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění se liší, podívejme se na vybrané praktické situace, kdy se musí zdravotní pojištění platit, ale sociální pojištění nikoliv.

Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?

23.08.  |  Petr Gola

Evidence na úřadu práce se v zákonném rozsahu započítává do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu jako náhradní doba pojištění. V praktickém příkladu si vypočítáme, o kolik je výhodnější odejít do řádného důchodu i za cenu evidence na úřadu práce, než volit předčasný důchod. 

Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská

22.08.  |  Lucie Mečířová

Právě jste zjistila, že čekáte miminko a uvažujete o tom, že přejdete na zkrácený úvazek? Anebo máte problémové těhotenství a budete muset nastoupit na neschopenku? Ovlivní to nějak nárok na mateřskou anebo její výši? A co pro vás bude finančně výhodnější?

Komu se příští rok zvýší dávky? A kdo ostrouhá?

20.08.  |  Michal Bureš

Které dávky vzrostou v roce 2020? Kolik zvýšení rodičovského příspěvku a důchodů bude stát? A kdo se může těšit na vyšší důchod či rodičák?

Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?

17.08.  |  Martin Ježek

Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale nutí dělat práci za ostatní. A přesčas. Musíme se podřídit?

Daň z nemovitosti online z pohodlí domova. Jak na to?

16.08.  |  Redakce

Papírovým složenkám již dávno odzvonilo, a na tuto skutečnost postupně přichází i státní správa. Je to totiž už pár let, co byla pro část těch, kteří vlastní nějaký dům, byt či pozemek, zřízena zcela nová služba, díky níž se mohou tito lidé dostat k informacím o dani z nemovitosti a následně ji rovněž vyřídit z pohodlí svého domova. Co je pro to potřeba udělat?

Jdou české filmy ke dnu?

16.08.  |  Michal Bureš

Český film zrovna neprochází úspěšným obdobím, světoznámé festivaly uvádí spíše maďarské či severské filmy. Jaké je hodnocení filmů na naší největší databázi v posledních třech dekádách? A je probíhající desetiletí nejhorší?

Kdo si odchodem do penze polepší?

13.08.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je v Česku nejvíce výhodný pro lidi s nižšími příjmy. V praxi se tak některým občanům životní úroveň odchodem do důchodu zvýší, neboť mají vyšší čistý disponibilní příjem. Podívejme se na praktický příklad.

Jak je to s DPH u stravenek?

09.08.  |  Redakce

Novelizace zákona o DPH přinesla pro mnohé daňaře otázky ohledně postupu pro uplatňování DPH u tradičních „stravenek“. Jaký režim DPH tedy mají poukázky na stravování? Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) spolu s daňovými experty společnosti Mazars zformulovala stanovisko pro interpretaci „poukázkové směrnice“ zákona o DPH a její aplikaci v účetní praxi.

Jak ušetřit na daních? Darujte, vezměte si hypotéku nebo si zřiďte „penzijko“

06.08.  |  Redakce

Existuje mnoho (zcela legálních) způsobů, jak zoptimalizovat svoji daňovou povinnost. Jste-li zaměstnanec, můžete během roku ponížit platby záloh daně z příjmu o některé daňové slevy. V rámci ročního zúčtování k těmto slevám můžete připočíst ještě takzvané nezdanitelné části základu daně. Mezi ně patří například dary, úroky z hypotečního úvěru či pojistné na penzijní připojištění. Má to však svá pravidla.

Nejdéle pracují na stát Francouzi a Rakušané

06.08.  |  Petr Gola

Do dosažení dne daňové svobody pracují občané na stát, následně sami na sebe. Z členských zemí Evropské unie pracují nejkratší dobu na stát občané na Kypru, nejdéle Francouzi a Rakušané. V článku si prakticky vypočítáme den daňové svobody v Česku.

Jak se na těhotenství v zaměstnání dívá zákoník práce?

05.08.  |  Lucie Mečířová

Těhotná žena v zaměstnání nesmí dostat výpověď. Je to ale skutečně pravda? Kdy tento fakt neplatí? A kterým pracím by se těhotná zaměstnankyně rozhodně měla podle zákoníku práce vyhnout?

Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?

31.07.  |  Petr Gola

Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší? 

Jak si můžou důchodci v Česku zvýšit příjmy

31.07.  |  Lucie Mečířová

Řada seniorů si v důchodu snaží přivydělat, aby si udržela svůj životní standart i v penzi. Jaké však mají na trhu práce možnosti? A co nejčastěji k přivýdělku využívají?

Daně: odpisové skupiny určují, jak dlouho majetek odepisovat

30.07.  |  Redakce

Odpis je část vstupní ceny, kterou může daňový poplatník uplatnit jako daňově uznatelnou položku v jednom roce. Důležitým nástrojem pro daňové účetnictví jsou odpisové skupiny. Podle nich zjistíme, jak dlouho budeme majetek odepisovat. Podle zařazení do šesti skupin to může být tři až 50 let.

Která zaměstnankyně může získat vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství?

29.07.  |  Lucie Mečířová

Co je vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství? Má na něj nárok každá budoucí maminka anebo jen některé? Kolik činí a jak a kde si o něj můžete zažádat?

Do kdy jsou osoby pečující o děti státními pojištěnci?

25.07.  |  Lucie Mečířová

Ne vždy musí osoby po skončení mateřské a rodičovské dovolené začít odvádět zdravotní pojištění. V některých případech zůstávají státními pojištěnci i nadále. Kdy tomu tak je?

Získejte zpět daň z příjmu při odchodu do důchodu během roku

17.07.  |  Petr Gola

Při odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu během roku 2019 vznikne většině občanů nárok na daňovou vratku. Za jakých podmínek lze obdržet peníze zpět? Jak si mohou penzisté přivydělat?

A co když mi v práci nedají dovolenou?

16.07.  |  Martin Ježek

Přemýšlet a snít o letní dovolené, to je asi v pořádku. Pokud ale nepracujeme na volné noze, pak si v zaměstnání nemůžeme vzít volno, kdy chceme. Zpravidla nám je někdo povoluje. A tam bychom asi měli začít.

Jak správně napsat motivační dopis

16.07.

Víte, jak by měl správně vypadat motivační dopis a jak takový dopis napsat? Motivační dopis se rozhodně nevyplatí podceňovat.

Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři

15.07.  |  Petr Gola

Za rok 2018 byla průměrná roční čistá mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku, v Lucembursku a v Austrálii. Hrubá mzda a čistá mzda se liší o desítky procent, proto je pro zaměstnance rozhodující, jak vysokou částku obdrží na účet. Jak vysoká je průměrná roční čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Jaká jsou pravidla?

12.07.  |  Michal Bureš

Nárůst rodičovské na 300 tisíc korun začíná mít konkrétní obrysy. Vládní návrh odsouhlasili poslanci a nyní návrh zákona míří do Senátu. Jak vypadá návrh na růst rodičovské?

Co dělat, abychom byli úspěšnější?

11.07.  |  Martin Ježek

Co vlastně rozhoduje o tom, že jsme úspěšní, je to více, či méně štěstí, schopnosti, vzdělání, zděděné vlastnosti…. Psychologové říkají, že je to mix uvedeného, ale také moha dalších faktorů. Pravda ale je, že k úspěchu si můžeme výrazně dopomoci sami.

Která profese si vydělá nejméně a která nejvíce?

11.07.  |  Euro.cz

Ve které profesi a odvětví je průměrná mzda nejvyšší a ve kterém nejnižší? Podívejte se na nejnovější statistiky.

Nejlépe se za minimální mzdu žije v Lucembursku

10.07.  |  Petr Gola

Při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly u hodinové minimální mzdy v členských zemích EU značně nižší než při porovnávání nominálních hodnot. Přesto je v paritě kupní síly hodinová minimální mzda v Lucembursku 2,7krát vyšší než v Lotyšsku.

Mladí lidé mají vyšší příjmy a dočkají se rychlejšího povýšení poté, co se odstěhují do zahraničí

10.07.  |  Redakce

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat Explorer. Mladí lidé, kteří se přestěhují za prací do jiné země, také zažívají v průměru více než třetinový nárůst mzdy. Kromě vyššího výdělku a kariérního posunu se většina z nich přiučila novým dovednostem a získala větší sebevědomí. V průzkumu o nejlepší místo pro život a práci si letos nejlépe vedlo Švýcarsko. 

Práce načerno – hazard s penězi i zdravím

09.07.  |  Martin Ježek

"Vydělám si o polovinu víc než ty,“ slýchával pan Josef na každé směně od Ukrajince, který dělal stejnou práci, jen dostával peníze na ruku. Jak je to možné? Pan Josef byl zaměstnán a měl smlouvu. Ukrajinec pracoval načerno. Po součtu všech pro a proti na tom byl tuzemec ale lépe.

Práce načerno výhodná není

08.07.  |  Martin Ježek

Chceš na to papír? Nechci. Tak fajn, budeš to mít levnější a my nebudeme papírovat. To je jedna strana mince. Tou druhé je nábor zaměstnanců, kteří ale nejsou skutečnými kmenovými zaměstnanci – dostávají peníze na ruku a „zaměstnavatel“ za ně neodvádí zdravotní a sociální pojištění a další dávky.

Co dělat, když jste teď přišli na chybu ve svém daňovém přiznání?

01.07.  |  Redakce

Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání a jak je napravit? Přece odevzdáním opravného, nebo dodatečného daňového přiznání. Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl, kdy a které použít a na jaké chyby si při vyplňování daňového přiznání dávat pozor.

Příští rok připlatíme státu za cigarety, alkohol i výhry

28.06.  |  Michal Bureš

Od příštího roku nejspíše poroste spotřební daň na alkohol a cigarety, ale i poplatky za vklad do katastru nemovitostí a stát zdaní výhry. Kolik zaplatíte státu na odvodech navíc?

Ve kterých zemích není minimální mzda ani 6 000 Kč?

27.06.  |  Petr Gola

V letošním roce činí měsíční minimální mzda v Česku 13 350 Kč a v posledních letech hodnota minimální mzdy v Česku značně stoupla, a sice z 12 200 Kč v roce 2018 a z 11 000 Kč v roce 2017. V některých zemích EU je minimální mzda vyšší než 35 000 Kč. Kde však nedosahuje minimální mzda ani 6 000 Kč měsíčně?

Komu náleží zvláštní příplatek za práci v zátěži?

26.06.  |  Lucie Mečířová

Pracujete v prostředí, které je velmi namáhavé na psychiku? Ohrožujete v práci své zdraví? V tom případě budete mít nárok na zvláštní příplatek. Jaká je jeho výše a kdo na něj má právo?

Jak budou letos placeni brigádníci?

25.06.  |  Lucie Mečířová

Zájem zaměstnavatelů o brigádníky je jako každý rok vysoký. Pracovních příležitostí je mnoho a student i si nebudou muset vydělávat jen doplňováním zboží nebo točením zmrzliny? V jakých oborech je poptávka? A kolik brigádníci dostanou na hodinu?

Jaký je rozdíl mezi školkovným a daňovým zvýhodněním?

25.06.  |  Petr Gola

Daňová podpora rodin s dětmi je v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa vysoká. Jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním na děti a školkovným? A jak vysoká je rodinná daňová podpora v letošním roce?

3 případy, kdy z příjmu nemusíte platit sociální pojištění

21.06.  |  Petr Gola

Sazby daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění jsou vyšší než sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech odvádí z příjmu pouze zdravotní pojištění nebo se platí na zdravotním pojištění nejvíce. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Jakou pracovní smlouvu si vyjednat na brigádě

19.06.  |  Redakce

Léto je ideální čas pro letní přivýdělek. Ale jak se v tom orientovat, o jakou si říct pracovní smlouvu a jak se rozhodnout, až se vám potencionální zaměstnavatel zeptá, jestli DPP, nebo DPČ?

Kdy při horku v práci stačí pitná voda a kdy už musí být ochranné nápoje?

19.06.  |  Lucie Mečířová

Letošní léto sice není tak teplé jako ta předešlá, ale to neznamená, že horka už vůbec nepřijdou. Pokud budete trávit tropické dny v práci, mohlo by vás zajímat, zdali vám zaměstnavatel musí zajistit pitný režim. V určitých situacích budete mít navíc nárok i na ochranné nápoje.

Chyby živnostníků při platbách zdravotního pojištění v příkladech

18.06.  |  Petr Gola

Při neplnění svých zákonných povinností při placení zdravotního pojištění musí živnostníci počítat ze strany zdravotní pojišťovny se sankcemi. Povídejme se na vybraných 8 chyb v praktických příkladech.

Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?

18.06.  |  Lucie Mečířová

Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.

Kdo má dle zákona nejvíc dovolené?

14.06.  |  Redakce

Dle zákona mají někteří z nás nárok na více dovolené za rok než jiní. Která zaměstnání si můžou dopřát až 8 týdnů dovolené a jak můžou tuto dovolenou čerpat.

10 mýtů o rodičovském příspěvku

14.06.  |  Michal Bureš

O rodičovském příspěvku se šíří řada mýtů, které často přiživí i vládní zástupci. Od kdy můžete pracovat při rodičovském příspěvku? Jak je to se změnou rodičovského příspěvku?

8 otázek, jak čerpat dovolenou

12.06.  |  Redakce

Plánujete si na léto dovolenou? A víte, kdy si ji už vyberete, jen si nejste zatím jistí, kolik budete mít v práci práce a jestli vás zaměstnavatel pustí? Přečtěte si, jaká je základní zákonná úprava čerpání dovolené.

Když jedna práce nestačí a vezmete si druhý úvazek

11.06.  |  Redakce

Mít dva, případně i více zdrojů příjmů není v dnešní době ničím neobvyklým. Jak se změní váš život, když si vezmete ještě druhou práci na částečný úvazek?

Práce na dohodu, nebo OSVČ jako vedlejší činnost?

11.06.  |  Redakce

Díky internetu a dalším technologickým vychytávkám umožňujícím práci z pohodlí domova mohou být některé druhy přivýdělků relativně snadným způsobem, jak obohatit „rodinnou kasu“ o nějakou tu tisícovku navíc. Vyplatí se vám zařídit si vedlejší činnost jako OSVČ, nebo raději budete pracovat na dohodu?

Proč nezakládat společnost s ručením omezeným za korunu?

10.06.  |  Veronika Hejná

Zákon o obchodních korporacích s účinností od 1. ledna 2014 umožnil zakládání společností s ručením omezeným, jejichž povinný základní kapitál je ve výši minimálně jedné koruny. Oproti původním 200.000 Kč, které požadoval obchodní zákoník, se jedná o velký posun. Proč ale společnost za korunu (přesněji se základním kapitálem jedna koruna) nezakládat?
1 8 10 11 12 13 14 15 16 22 29
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz