Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.

Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte si platit sociální a zdravotní?

07.05.  |  Michal Bureš

Protáhli jste si studium a již vám táhne na 26 let? Na co si dát pozor při překročení 26 let. Které slevy vám končí? A musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A co sleva na studenta, kdy ji je možné uplatnit? Budete muset platit školné?

Jak se liší zdanění u dohody o provedení práce?

07.05.  |  Petr Gola

Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady. 

5 typů podpory, na kterou mají OSVČ nárok při pandemii koronaviru

05.05.  |  Michal Bureš

Na co mají nárok OSVČ v rámci zmírnění negativních dopadů pandemie koronaviru? A co mohou žádat? A co ještě není schváleno? 

Daň z nabytí nemovitosti je už více než rok zrušená. Jak dopadlo zrušení odpočtu úroků a prodloužení časového testu?

05.05.  |  Lucie Mečířová

Daň z nabytí nemovitých věcí byla loni zrušená. Došlo ale i ke slibovanému zrušení daňových odpočtů a prodloužení časového testu u daně z prodeje nemovitosti?

Konec podnikání: jak pozastavit nebo zrušit živnost?

05.05.  |  Lucie Mečířová

Nedaří se vám v podnikání tak, jak jste si původně představovali? Uvažujete o tom, že ho pověsíte na hřebík? Podívejte se s námi, jak živnost zrušit nebo pozastavit. Pouze přestat totiž v tomto případě určitě nestačí. Proč?

6 chyb při práci na dohodu

29.04.  |  Petr Gola

Práce na dohodu o provedení práce je oblíbenou formou přivýdělku. Zejména u odměny do limitu je zdanění nízké, neboť se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Na co při práci na dohodu o provedení práce pamatovat? Podívejme se na praktické příklady.

Jaký je rozdíl mezi platem a mzdou aneb víte, co vlastně pobíráte?

28.04.  |  Redakce

Lidé je mezi sebou běžně zaměňují, přestože odlišit plat od mzdy je v zásadě relativně snadné. Obě tyto formy odměny za vykonanou práci vycházely ještě před několika lety z rozdílných právních základů. Nyní jsou sice již obě ukotveny v Zákonu č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, nicméně systém toho, jakým způsobem dochází k jejich navyšování, potažmo jak moc stát zasahuje při určování jejich konečné výše, se i nadále poměrně výrazně liší.

Jak fungují brigády, přesčasy a nařízené dovolené v době koronaviru

27.04.  |  Redakce

Nouzový stav s sebou přinesl řadu změn. Lidé, kteří můžou, pracují zásadně z domu. Někteří však i přes propuknutí epidemii musí do práce docházet. Jak je to s nařízením přesčasů anebo nařízením dovolené? A jak si vlastně v nouzovém stavu přivydělat, když jsou vaše příjmy nedostačující?

Kdy vás v práci můžou vyhodit na hodinu?

26.04.  |  Redakce

Okamžité zrušení pracovního poměru představuje výjimečný prostředek ukončení pracovněprávního vztahu. Jak jej zákon stanovuje a upravuje? Se kterými zaměstnanci nemůže být skončen pracovní poměr okamžitým zrušením?

Na kolik vzrostou odvody státu na zdravotním za děti, studenty, důchodce a další?

24.04.  |  Michal Bureš

Jak se zvýší odvody na zdravotním pojištění za státní pojištěnce? Kdo jsou státní pojištěnci? Na kolik tyto změny vyjdou státní rozpočet?

Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?

24.04.  |  Lucie Mečířová

Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl. Kdy nesmíte dostat vyhazov?

Nezaměstnaní, čerství absolventi a podpora vlády v časech koronaviru

23.04.  |  Michal Bureš

Na jaké dávky mají nárok nezaměstnaní v době koronaviru? A co čerství absolventi? Co dělat, když vás kvůli koronaviru nevzali do již domluvené práce?

Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?

23.04.  |  Lucie Mečířová

Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?

Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?

22.04.  |  Redakce

Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.

Změny ve srážkách ze mzdy 2020 v příkladech

21.04.  |  Michal Bureš

Podívejte se na příklady, které vám ukážou změny ve srážkách mezd při exekuci v roce 2020. Jak se to projeví v příjmech dlužníků? Zůstane jim víc? Vy si srážky ze mzdy můžete vypočítat v naší kalkulačce.

Jaká jsou práva pracujících důchodců?

20.04.  |  Petr Gola

V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení, čehož mnozí penzisté využívají a přivydělávají si. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu a pro případné ukončení zaměstnání? 

7 otázek na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a daňových odpočtů úroků z hypotéky

16.04.  |  Lucie Mečířová

Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.

Přidat by chtěl v práci každý. Můžou vám ale i sebrat?

16.04.  |  Lucie Mečířová

Představte si, že za vámi dojde zaměstnavatel s návrhem na snížení mzdy. Nápad se vám samozřejmě nelíbí a nechápete, proč brát najednou méně. Může si to ale vůbec dovolit? V těchto situacích ano.

Jak je to se zálohami na silniční daň v dubnu a červenci?

16.04.  |  Redakce

Silniční daň je daň, jejímž předmětem jsou vozidla užívaná k podnikání. Tato daň se platí jednou ročně a to po podání daňového přiznání v lednu na začátku každého roku. Zároveň se ale během roku platí zálohy na tuto daň, a to čtvrtletně. Jak se však budou platit letos za duben a červenec?

A zelenou elektřinu máte? Češi se u dodavatelů dožadují proudu z obnovitelných zdrojů

15.04.  |  Jana Poncarová

Ještě před pár lety mohli lidé v České republice odebírat zelenou elektřinu jen od vybraných dodavatelů. Dnes ji nabízí většina společností na trhu. O proud vyrobený z obnovitelných zdrojů je zájem. Dokonce i za příplatek.

Na jakou podporu má nárok OSVČ při pandemii koronaviru?

14.04.  |  Michal Bureš

Podívejte se, na jakou finanční podporu a za jakých podmínek mají nárok OSVČ. Kdy mohou žádat a co musí splnit, jestliže chtějí čerpat ošetřovné, jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč? Vztahuje se na OSVČ také kurzarbeit? A kdy nemusí odvádět pojistné na důchodové a zdravotní pojištění? 

Poslanci schválili odklad splátek hypoték a úvěrů. Jak a kdy žádat?

08.04.  |  Michal Bureš

Koho se týká možnost odložení splátek úvěru o 3 či 6 měsíců kvůli pandemii koronaviru? Jak žádat a co musíte dokládat? Hrozí vám nějaké penále či úroky?

OECD: Příjmové rozdíly v Česku jsou nejnižší

06.04.  |  Petr Gola

Nejvyšší příjmové rozdíly z členských zemí OECD jsou v Chile, v Mexiku, v USA a v Turecku. V Česku jsou příjmové rozdíly naopak nejnižší, rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem je tedy nižší než v ostatních zemích OECD.

Minimální mzda je i v USA, v Japonsku nebo v Koreji

04.04.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není záležitostí pouze evropských zemí, kde hraje sociální politika v legislativě velmi důležitou roli, ale minimální mzda je stanovena např. i v USA nebo v Kanadě. Nejvyšší hodinová minimální mzda je v Austrálii.

Co je dobré vědět o dluhu na zdravotním pojištění?

03.04.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů jsou pro účely placení zdravotního pojištění samoplátci s povinností měsíční platby zdravotního pojištění. Neplacení pojistného je sankciováno a zdravotními pojišťovnami vymáháno. Kdy lze dluh snížit? Proč se nedá před dluhy utéct?

Příklady vzniku dluhu na zdravotním pojištění

02.04.  |  Petr Gola

Platba zdravotního pojištění je povinná, přičemž osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí jako samoplátci plnit své zákonné povinnosti, jinak je jim předepsáno penále. Jaké jsou nejčastější příčiny dluhu? 

Kurzarbeit a Antivirus: Kolik a jak bude stát přispívat na mzdy zaměstnanců?

01.04.  |  Lucie Mečířová

Jste podnikatel a z důvodu omezení provozu nemáte finance na to, abyste řádně vyplácel mzdy svým zaměstnancům? Pomůže vám stát, byl schválen kurzarbeit. Kolik vám stát přispěje na mzdy?

Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích

01.04.  |  Redakce

Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.

Prominutí záloh na důchodovém pojištění pro OSVČ ve 4 příkladech

31.03.  |  Michal Bureš

Podívejte se na 4 příklady, které vám objasní, jaký dopad bude mít prominutí záloh na pojištění. Kdy budou OSVČ muset doplácet? A kdy budou dostávat přeplatek na pojistném?

Zásilky z Číny budou od roku 2021 dražší. Končí výjimka pro DPH

31.03.  |  Redakce

V celé EU přestane od 1. 1. 2021 platit osvobození od DPH u malých zásilek v hodnotě do 22 eur (550 Kč) odeslaných z mimounijních zemí. Ministerstvo financí již včera poslalo do připomínkovacího řízení novelu, která evropské nařízení zavede i do českého zákona.

Penzisté a pracovní dohody

27.03.  |  Petr Gola

Mnoho důchodců, kteří si chtějí přivydělat, volí práci na některou z pracovních dohod. Jaká pravidla platí pro práci na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti v důchodu?

Odklad a přerušení EET kvůli koronaviru v 6 bodech

26.03.  |  Michal Bureš

Poslanecká sněmovna schválila přerušení EET a odklad další vlny EET kvůli pandemii koronaviru. Na jaký termín bude odložena další vlna EET? Kterých profesích se EET dotkne? Kdo je od EET osvobozen? A jaké budou kompenzace pro podnikatele?

Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?

25.03.  |  Lucie Mečířová

Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci nárok?

Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění?

25.03.  |  Michal Bureš

Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí probíhat? Kdy nebudete muset zálohy platit vůbec?  Kdy budete muset odvést zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění?

Prominutí záloh na sociálním a zdravotním pojištění pro OSVČ

24.03.  |  Michal Bureš

V rámci probíhající pandemie se jako úleva pro podnikatele uvažuje o odkladu či prominutí záloh na pojištění pro OSVČ? Kdy a jestli vůbec se tak stane?

Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo odpočet?

23.03.  |  Redakce

Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání, tak vás to většinou stojí peníze. Jak to napravit? A jak to napravit, když už je dávno po termínu?

Odklad EET kvůli koronaviru?

21.03.  |  Michal Bureš

Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké další změny čekají podnikatele?

Firmy chtějí své lidi motivovat. Každá pátá proto letos nabídne víc zaměstnaneckých benefitů

21.03.  |  Redakce

Minimálně jeden zaměstnanecký benefit, jako jsou stravovací nebo volnočasové poukázky, dostávají zaměstnanci v 77 % českých firmách. Tam, kde pracuje víc než pět zaměstnanců, je téměř jisté, že mají některý z benefitů k dispozici. Velké společnosti plánují jejich hodnotu v tomto roce ještě navýšit. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi zaměstnavateli, ve kterém společnost Sodexo v rámci reprezentativního vzorku oslovila bezmála 850 českých firem.

Změny v ošetřovném kvůli pandemii koronaviru

18.03.  |  Michal Bureš

Jaké změny v ošetřovném nás čekají při pandemii koronaviru? Smí ho čerpat i OSVČ? Bude znovu pro děti nad 10 let?

Nemocenská a OSVČ: Je lepší komerční, či státní pojištění?

17.03.  |  Michal Bureš

Nemoci se nevyhýbají ani OSVČ a ty je často přechází, protože je nikdo v nemoci platit nebude. Jaké jsou možnosti OSVČ? Je výhodnější platit si nemocenskou v rámci sociálního pojištění, či raději využít komerčního pojištění?

Které banky a kdy vám umožní odklad splátek kvůli koronaviru?

17.03.  |  Michal Bureš

Podívejte se na seznam bank, které vám umožní odklad splátek kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru. Které banky vám odklad neumožní? A kdy kontaktovat vaši banku?

Srážky ze mzdy: jak se změní exekuce v roce 2020?

16.03.  |  Michal Bureš

Jaké změny v roce 2020 se promítnou do srážek ze mzdy při exekuci. Kolik vám zbude na výplatní pásce při exekuci na jaře, v létě či na konci roku?

Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v daních?

16.03.  |  Lucie Mečířová

Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte nemovitost? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli, že ano, můžete v daních uplatnit paušální výdaj na dopravu, a snížit si tak daňovou povinnost.

Podáváte daňové přiznání v červnu či červenci: kdy vám přijde vratka daně?

14.03.  |  Michal Bureš

Pro koho platí odložený termín daňového přiznání k 1. červenci? Kdy vám bude vyplacena vratka daně? Jak to bude s přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu?

Už jste podali daňové přiznání? 3. května některým končí prodloužená lhůta

13.03.  |  Lucie Mečířová

První termín daňového přiznání měl být letos 1. dubna u osob, které jej odevzdávaly v listinné podobě. Lhůta pro podání bez sankcí se však prodloužila do příštího pondělka. Do kdy musíte odevzdat elektronickou formu?

5 nejčastějších otázek k odpočtům úroků z hypotéky a stavebního spoření

12.03.  |  Luboš Svačina

Termín pro podání daňového přiznání se rychle blíží, proto jsme se pro vás rozhodli shrnout to nejdůležitější, co je potřeba k tomu, abyste si mohli odečíst zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření od základu daně.

Které dávky ovlivní růst životního minima?

12.03.  |  Michal Bureš

Od 1. dubna 2020 vzroste životní a existenční minimum o 13,2 %. Jak to ovlivní dávky sociální podpory - porodné, či přídavky na děti? Bude to mí pozitivní či negativní dopad?

Jaké jsou změny v porodném v roce 2020 - nárok bude mít více rodičů

10.03.  |  Michal Bureš

Kdo bude mít v roce 2020 nárok na porodné? Změní se výše vyplácené dávky? Budete mít nárok i u druhého dítěte? A jak porodné ovlivní růst rodičovského příspěvku?

Příspěvky na penzijní připojištění, pojištění a spoření a daňový odpočet

09.03.  |  Lucie Mečířová

Spoříte si každý měsíc na důchod? V takovém případě si svými příspěvky můžete snížit daňovou povinnost. O kolik a jakým způsobem?

Co dělat, když si chci prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání

06.03.  |  Lucie Mečířová

Nestihli jste si sehnat ještě všechny doklady? Bojíte se, že daňové přiznání nezvládnete odevzdat řádně a včas? Pozor! Od určitého dne začínají naskakovat penále.

EU: Ve kterých zemích je hodinová minimální mzda vyšší než 10 euro?

05.03.  |  Petr Gola

V Česku se minimální hodinová mzda meziročně zvýšila o 9,4 %, ze 79,80 Kč na 87,30 Kč. Nejvyšší hodinová minimální mzda v roce 2020 je v Lucembursku, ve Francii a v Nizozemí.

Jak na přestup mezi životními pojištěními bez ztráty financí

04.03.  |  Michal Bureš

Chystáte se změnit životní pojištění? Kdy je možný přestup mezi pojišťovnami? Kdy nemusíte zpětně podávat daňové přiznání a dodatečně danit příjmy? Můžete přesunout celou částku?

Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami

04.03.  |  Lucie Mečířová

Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?

Daňové přiznání 2020: nezapomeňte, že taky musíte daň zaplatit

01.03.  |  Redakce

Blíží se termín daňového přiznání za minulý rok. A kromě toho, že musíme daň z příjmu spočítat, je třeba ji i zaplatit. Víte, jak je možné zaplatit daň z příjmu, do kdy to musíte zaplatit a jaká jsou čísla finančních úřadů?

Je lepší OSVČ, nebo firma jako s.r.o.?

28.02.  |  Redakce

Tuto základní otázku si musí položit každý, kdo se rozhodne pustit do podnikání. A odpověď není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak si naše podnikání představujeme a co od něj očekáváme. Pojďte se podívat na výhody a nevýhody podnikání každou z těchto forem. Pomohou vám zorientovat se a nenechat se odradit od začátku podnikání jen proto, že si nejste jisti, jak na to. Když se podíváme na všechny aspekty jako celek, vítěze přece jenom najdeme.

Co dělat, když vám končí smlouva na dobu určitou?

27.02.  |  Lucie Mečířová

Jste zaměstnáni na dobu určitou a pomalu se blížíte ke konci smlouvy? Co můžete v takové situaci dělat? A co si může dovolit váš zaměstnavatel?

Koho se týká zvláštní režim u EET?

26.02.  |  Lucie Mečířová

Týká se vás letošní vlna EET? Anebo už si elektronickou evidenci tržeb nějakou dobu vedete? A už jste slyšeli o zvláštním režimu? Někomu může pomoct.

Změny ve slevách na dani v daňovém přiznání za rok 2019

26.02.  |  Michal Bureš

Vyplňujete daňové přiznání za rok 2019? Jaké si můžete uplatnit daňové slevy? A jaké jsou změny oproti roku 2018?  

Co si můžete odečíst z daní jen jednou ročně?

25.02.  |  Lucie Mečířová

Roční zúčtování už bylo a daňové přiznání se teprve blíží. Přesto je dobré si zopakovat, jaké daňové slevy a odpočty se uplatňují pouze jednou ročně.

Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání?

25.02.  |  Michal Bureš

Vyplňování daňového přiznání je pro někoho strastiplná pouť, která ne vždy zdárně dopadne. Jakým chybám se vyvarovat?

Jak je to s dluhy a pokutami na daních a pojistném?

25.02.  |  Lucie Mečířová

Budete letos podávat daňové přiznání? V takovém případě rozhodně nepodceňujte termín podání. Za pozdní odevzdání vás čekají penále a pokuta. Za nezaplacení nedoplatku a dluhů se pak můžete dokonce ocitnout v daňové exekuci.

Srážky ze mzdy v roce 2020

24.02.  |  Petr Gola

Zaměstnancům v exekuci jsou prováděny srážky ze mzdy, proto je vhodné si všechny finanční povinnosti řádně plnit. Jak vysoká může být srážka ze mzdy v roce 2020? 

9 důležitých daňových čísel za rok 2019

21.02.  |  Petr Gola

Při výkonu hlavní i vedlejší samostatné výdělečné činnosti je potřeba si splnit daňové povinnosti za rok 2019 a odevzdat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na důležitá daňová čísla roku 2019.

Kdo musí podat daňové přiznaní?

19.02.  |  Lucie Mečířová

Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho podání nemine a kdy je poslední možný termín pro odevzdání bez pokuty?

Zdravotní pojištění OSVČ za rok 2019

18.02.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2019 je nutné odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2019. Jak se liší výpočet zdravotního pojištění, si ukážeme v praktických příkladech.

Jak se budou počítat srážky ze mzdy při osobním bankrotu v roce 2020?

18.02.  |  Redakce

Občané v osobním bankrotu budou mít letos opět výhodnější podmínky. V lednu se totiž zvýšila částka normativních nákladů na bydlení. Dlužníkům tedy zůstane více peněz.

Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně?

18.02.  |  Lucie Mečířová

Přiznání k dani z příjmu fyzických osob se musí odevzdat do 1. července 2020. Příjmy některých lidí jsou přitom od daní osvobozeny. Nepatříte náhodou mezi ně i vy?

Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok 2019?

17.02.  |  Lucie Mečířová

Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká se to však všech.

Na které přímé dani zaplatí OSVČ za rok 2019 nejvíc?

14.02.  |  Petr Gola

Většina OSVČ odvádí ze svého hrubého zisku daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Výpočet povinných odvodů je individuální, proto v praxi někteří živnostníci platí nejvíce na dani z příjmu, jiní na sociálním pojištění a někteří na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické příklady. 

Kdy musí student odevzdat daňové přiznání?

13.02.  |  Lucie Mečířová

Jste student, ke škole si přivyděláváte a nevíte, jestli je vaší povinností podat daňové přiznání? Pojďte se s námi podívat na výčet, kdy zkrátka musíte.

Jak vyplní daňové přiznání zaměstnanec, který má i příjmy z pronájmu

12.02.  |  Lucie Mečířová

Máte za rok 2020 příjmy, které plynuly z pronájmu nemovité věci? Pokud ano, zaměstnavatel za vás nemůže provést roční zúčtování daně a vy musíte podat daňové přiznání. Jak ho ale vyplnit a kde se příjmy z pronájmu uvádí?

Kalkulačka neřestí: vypočítejte si, kolik zaplatíte státu za rum, pivo, vodku či cigarety?

12.02.  |  Michal Bureš

Alkohol a cigarety - dvě legální neřesti, které dokážou napáchat značné škody na našem zdraví. Na druhé straně jsou z nich odváděny vysoké příjmy do státní kasy. Kolik z ceny krabičky cigaret či sklenice alkoholu odvedete na DPH a spotřební dani?

Zdanění piva a vína v roce 2020 - kolik odvedete státu?

06.02.  |  Michal Bureš

Víte, jakou část ze sklenice vína či piva odvedete státu? Víte, jak se víno či pivo daní? Jaká je míra zdanění? A jak je na tom ostatní alkohol?

Kdy dostanete sraženou daň z brigády zpět?

05.02.  |  Petr Gola

Při přivýdělku na dohodu o provedení práce během prázdnin je možné v některých případech dostat strhnutou srážkovou daň z odměny zpět. Podívejme se na praktické příklady.

Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na lahvi alkoholu?

05.02.  |  Michal Bureš

Kolik zaplatíte na spotřebních daních a DPH za láhev vodky, Becherovky, Absintu či rumu? Jaká je míra zdanění u alkoholu? Vypočítejte si, kolik odvedete na láhvi vašeho oblíbeného alkoholu.

4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat daňové přiznání

05.02.  |  Lucie Mečířová

Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat daňové přiznání?

Kdo musí za rok 2019 odevzdat dva přehledy zdravotním pojišťovnám?

03.02.  |  Petr Gola

Zdravotní pojišťovnu je možné změnit od 1. ledna nebo od 1. července. Osoby samostatně výdělečné činné, které změnily zdravotní pojišťovnu od poloviny loňského roku, musí za rok 2019 odevzdat přehled o příjmech a výdajích u staré i nové zdravotní pojišťovny. 

Kdo nedostane daňový bonus za rok 2019 a proč?

31.01.  |  Petr Gola

Někteří občané nezaplatí za rok 2019 nic na dani z příjmu fyzických osob a ještě dokonce obdrží roční daňový bonus. V případě čerpání daňového bonusu se dostanou peníze od státu. Nárok na daňový bonus mají jenom někteří daňoví poplatníci, jak si ukážeme v praktických příkladech.

Stravenkový paušál versus stravenky: kdo je pro a kdo proti?

31.01.  |  Michal Bureš

Jak bude fungovat stravenkový paušál? Dostanete od zaměstnavatele peníze na ruku? Jakého jsou jeho výhody a nevýhody oproti stravenkám?

Stravenkový paušál - skvělý nápad či drahý špás?

30.01.  |  Michal Bureš

Stravenkový paušál má od 1. ledna 2021 doplnit již stávající systém stravenek a rozšíří tím možnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jak bude fungovat? A co je odlišné oproti stravenkám?

Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?

29.01.  |  Lucie Mečířová

Píšete články na internetové portály? Přispíváte do novin nebo časopisů a za práci přijímáte autorské honoráře? Musíte je uvádět do daňového přiznání? Jak se vlastně daní?

Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?

28.01.  |  Lucie Mečířová

Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které nepodléhají odvodům?

Penzisté a platba sociálního pojištění

27.01.  |  Petr Gola

Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?

Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem

25.01.  |  Tomáš Skolek

Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %. Zvýšení minimální mzdy má však dopady nejenom pro zaměstnance pracující za minimální mzdu. Co vše ovlivňuje zvýšení minimální mzdy?

Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?

24.01.  |  Michal Bureš

Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.

Pravděpodobné pojistné je opět vyšší

24.01.  |  Petr Gola

Placení zdravotního pojištění je povinné, při nedostatku podkladů pro výpočet je pojistné pro zaměstnavatele i OSVČ stanoveno v pravděpodobné výši. Jaké to má důsledky? Jak je pravděpodobné pojistné vysoké? 

Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2022?

24.01.  |  Michal Bureš

Jak se kvůli růstu průměrné mzdy změní důchody, zálohy na sociálním a zdravotním pojištění? A na jaké další věci má vliv nárůst průměrné mzdy?

Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2021

23.01.  |  Michal Bureš

Jak se změnila výše minimálních odvodů sociálního pojištění v roce 2021 u zaměstnanců, podnikatelů a osob pracujících na dohody?

Jak se daní příjmy z kapitálového majetku

23.01.  |  Lucie Mečířová

Máte příjmy, které spadají pod kapitálový majetek? Musíte si je zdanit sami anebo se k vám již dostanou zdaněné? A jakým způsobem se zahrnují do daňového přiznání?

Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?

22.01.  |  Lucie Mečířová

Jste zaměstnanec, který dostává stravenky anebo naopak zaměstnavatel, který by chtěl svým pracovníkům zařídit příspěvek na stravování? Která stravenka pro vás bude daňově nejvýhodnější?

5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to

21.01.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti  v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se v praxi na tuto povinnost zapomíná.

Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?

20.01.  |  Lucie Mečířová

Máte v zaměstnání nebo podnikání nadstandardně vysoké příjmy? V takovém případě je dost vysoká šance, že budete muset v roce 2020 zaplatit solidární daň. Co je o ní dobré vědět?

Kam a do kdy musíte odevzdat daňové přiznání k silniční dani?

16.01.  |  Redakce

Začal nový rok a také nové daňové období. Čeká nás daňové přiznání k dani z příjmu, někteří musí odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitosti a podnikatelé by v lednu neměli zapomenout na daňové přiznání k silniční dani.

Kouříte, pijete nebo hazardujete? V roce 2020 odvedete státu na daních víc

16.01.  |  Lucie Mečířová

Kuřáci, konzumenti tvrdého alkoholu, ale i osoby, které provozují hazardní hry, se v roce 2020 musejí připravit na daňové změny. Čeho se budou týkat?

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává do 31. ledna 2020

15.01.  |  Michal Bureš

Nabyli jste v roce 2020 nemovitost? Kterých nemovitostí se daň týká? Do kdy musíte podat daňové přiznání a zaplatit daň?

Limity výdajových paušálů pro podnikatele v roce 2020 vzrostou

14.01.  |  Michal Bureš

Limity pro uplatňování paušálních výdajů byly v minulosti sníženy, ale vláda se je posléze rozhodla zvýšit na původní výši. O kolik vzrostou limity paušálních výdajů pro podnikatele? A budete je moci uplatnit již v letošní daňovém přiznání?

Ve zkušební době je těhotná žena velmi zranitelná. Za jakých okolností může dostat výpověď?

13.01.  |  Redakce

Chce-li se zaměstnavatel zbavit těhotné pracovnice, jsou jeho možnosti značně omezené. Zejména tehdy, pokud spolu obě strany uzavřely smlouvu na dobu neurčitou. Pakliže však žena přijde do jiného stavu ještě během zkušební doby, může své místo naneštěstí ztratit relativně snadno.

10 nepravd o zdravotním pojištění

13.01.  |  Petr Gola

Někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se proto na vybraných 10 omylů spojených s placením této významné přímé daně.

Kdy budete mít nárok na daňovou vratku? Příklady napoví

10.01.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci zaplatili během roku 2020 více na daňových zálohách než je jejich roční daňová povinnost, obdrží tedy daňovou vratku. Podívejme se na několik vybraných příkladů. 
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz