Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Kdy podává OSVČ pojišťovně dva přehledy za rok 2024 a do kdy zaplatit? Deset pravidel

01.04.  |  Petr Gola

Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vedou daňovou evidenci nebo uplatňují roční výdajový paušál, musejí své zdravotní pojišťovně odevzdat přehled o výši daňového základu za rok 2024, kde se vypočítá roční zdravotní pojištění. Na co si dát pozor a s čím počítat?

Stejný příjem a různý výpočet zdravotního pojištění

20.08.  |  Petr Gola

Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují daňové slevy ani daňové odpočty, přesto v praxi odvádí pojištěnci při stejném příjmu odlišnou částku na zdravotním pojištění. Záleží zejména na struktuře příjmů a zařazení v registru pojištěnců, jak si ukážeme v praktických příkladech.

Co po vás může chtít zaměstnavatel v rámci opatření proti covidu po návratu z dovolené?

18.08.  |  Lucie Mečířová

Pravidla pro návraty z dovolených se v poslední době vlivem pandemie několikrát měnila, řada zaměstnanců se tak neorientuje v tom, co po nich vlastně může zaměstnavatel při návratu chtít. Jaké povinnosti jsou na zaměstnancích a jaké na jejich na nadřízených?

Když vás zaměstnavatel propustí neplatně, kdy můžete získat odškodnění?

13.08.

Co všechno musí zaměstnanec udělat, aby získal náhradu výdělku za neplatné rozvázání pracovního poměru a jak vysoká tako náhrada bude?

EU: Jak se liší čistá mzda a mzdové náklady?

09.08.  |  Petr Gola

V zemích Evropské unie je zaměstnancům z hrubé mzdy srážena daň z příjmu a povinné pojistné a rovněž zaměstnavatelé platí za zaměstnance povinné pojistné. V Rakousku tak v průměru zaměstnanec dostane na bankovní účet 1 euro a mzdové náklady zaměstnavatele jsou 2,14 eura. Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v jednotlivých zemích? 

Kdo se může registrovat na úřadu práce a mít přivýdělek?

05.08.  |  Lucie Mečířová

Přivyděláváte si, ale rádi byste si našli něco lepšího, a proto přemýšlíte o registraci na úřadu práce? Anebo potřebujete mít vyřešené zdravotní pojištění a víte, že osoby v evidenci na ÚP jsou státními pojištěnci? Přečtěte si, kdy můžete mít příjem a zároveň být v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Zemřela vám příbuzná osoba na pracovní úraz? Přečtěte si, na jakou náhradu máte nárok

04.08.  |  Lucie Mečířová

Pracovní úraz nemusí vždy skončit bez následků s lehkými zraněními. Bohužel v mnoha případech může skončit i samotnou smrtí zaměstnance. Má rodina zesnulého zaměstnance v takovém případě nárok na nějakou formu náhrady?

OECD: Nejvyšší sazba DPH je v Maďarsku

03.08.  |  Petr Gola

Základní sazba DPH se v členských zemích OECD pohybuje od 5 % v Kanadě po 27 % v Maďarsku. V letošním roce je oproti roku 2007 základní sazba DPH vyšší hned ve 24 členských zemích OECD.

Kdy dostanete od zaměstnavatele náhrady, když jste v pracovní neschopnosti?

03.08.  |  Lucie Mečířová

Za určitých podmínek lze od zaměstnavatele dostat finanční náhrady, které souvisí např. se ztrátou výdělku po dobu pracovní neschopnosti anebo dokonce s bolestným a mnoha dalšími. Kdy na něco takového máte nárok?

Růst daňového zvýhodnění (bonusu): o kolik dostanete více na 2., 3. a další dítě?

02.08.  |  Michal Bureš

Od kdy vzroste daňové zvýhodnění na děti? Koho se dotkne? O kolik vzroste váš daňový bonus? Jaké další změny v daních a dávkách se chystají?

Kdy vám (ne)bude muset zaměstnavatel nahradit škodu a nemajetkovou ujmu?

02.08.  |  Lucie Mečířová

Pracovní úraz během výkonu povolání se bohužel může stát každému zaměstnanci. V jakých případech vám jej bude muset zaměstnavatel nahradit? A kdy nemusí?

Kolik stojí výpis z katastru nemovitostí?

02.08.  |  Michal Bureš

Podívejte se na ceny výpisu z katastru nemovitostí a dalších služeb na Czech pointu či na katastru nemovitostí. Kde všude a za kolik můžete výpis z katastru získat? Jde výpis pořídit i online?

5 otázek ohledně čerpání dovolené

27.07.  |  Lucie Mečířová

Léto je tady a během něj si snad nejvíce z celého roku zaměstnanci plánují dovolenou. Pokud jste si ji ještě nenaplánovali anebo vás za pár dní čeká, pojďme se společně podívat, jaká jsou vaše prává a co se může stát.

Jaké výhody má příjem z pronájmu nemovitosti?

23.07.  |  Petr Gola

Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je zajímavá, řada občanů chápe pořízení druhé nemovitosti i jako formu zajištění na penzi. Podívejme se na vybrané výhody, které příjem z nájmu přináší.

Na vyšší přídavky pro děti dosáhne od července více lidí, budete mezi nimi?

22.07.  |  Michal Bureš

Přídavky pro děti se od 1. července 2021 výrazně zvýšily. Navíc zasáhne širší skupinu občanů, protože hranice příjmů pro uznání této dávky vzrostla. Kdo bude mít nově nárok na přídavky na děti? Jak a kdy o ně požádat a jaká je jejich výše? 

Koupě, darování a dědění nemovitosti versus daně

21.07.  |  Michal Bureš

Jaké daně musíte odvést při koupi, darování a dědění nemovitosti? Kdy jste od daní osvobození? Daň dědická, darovací, daň z nabytí a převodu nemovitosti

Na co myslet při výdělku u práce na dohodu?

21.07.  |  Lucie Mečířová

Léto je v plném proudu a řada studentů si přivydělává formou brigád. Víte ale, jak je to u nich s výplatou, pojištěním a růžovým prohlášením poplatníka?

Máte brigádu na dohodu o provedení práce? Jaké jsou její záludnosti?

19.07.

Dohodu o provedení práce využívají zpravidla brigádníci, ale může být sjednána i na delší dobu, když jde o malý objem práce. Jaké minimum by o ní měl vědět každý, kdo ji využívá?

Kdy lze zaměstnanci zkrátit délku dovolené?

16.07.

Při krácení dovolené ztrácí zaměstnanec nárok na nějakou její část. Proč už zákoník práce nezná a neupravuje krácení dovolené za omluvené absence v práci? A jak se krátí dovolená za neomluvené absence? Co se změnilo?

Nejčastější chyby OSVČ při placení zdravotního pojištění v příkladech

15.07.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné musí vždy platit zdravotní pojištění. Platbě se nelze vyhnout ani při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo při nízkém zisku. Podívejme se na vybrané praktické chyby při placení zdravotního pojištění.

Kdy máte nárok na slevu na studenta? Příklady napoví

13.07.  |  Petr Gola

Řada studentů si již během studia přivydělává, a to nejenom na některou z brigád, ale např. i dlouhodobě na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek se uplatňuje daňová sleva na studenta? 

Nepravdy o předčasném důchodu

08.07.  |  Petr Gola

Z důvodu postupného prodlužování řádného důchodového věku uvažuje aktuálně více lidí o předčasném důchodu než v minulosti. Jaká omezení znamená volba odchodu do předčasného důchodu? Podívejme se na vybraná tvrzení o předčasném důchodu, která nejsou pravdivá.

Chyby při práci na dohodu o provedení práce

08.07.  |  Petr Gola

Na dohodu o provedení práce si v letních měsících přivydělávají nejenom studenti nebo penzisté, ale i někteří zaměstnanci. Na jaké chyby si dát pozor, ať není zdanění zbytečně vyšší a příjem nižší?

Dohoda o pracovní činnosti založí pracovní vztah maximálně na poloviční pracovní úvazek

08.07.

Dohoda o pracovní činnosti se hodí pro dlouhodobější práci na částečný úvazek, pokud zaměstnavatel nenabízí pracovní poměr. Lze ji použít i pro příležitostnou brigádu.

Příjem penzistů v příkladech

02.07.  |  Petr Gola

V řádném důchodovém věku si přivydělává řada starobních důchodců. Penzisté mohou pracovat, podnikat nebo mít pouze pasivní příjmy bez omezení. Podívejme se v několika příkladech, jaká daňová pravidla platí a jaký dopad má příjem v penzi na pobíraný důchod.

Co se od zítřka mění u zásilek z asijských e-shopů? Až na jednu věc skoro nic

30.06.  |  Lucie Mečířová

Objednáváte často zboží z Wishe anebo AlieExpressu? Pak vás určitě zajímá, jak to nakonec bude s DPH u zásilek levnějších než 22 EUR. Od 1. července měla být i z nich odváděna daň z přidané hodnoty. Jak to tedy bude?

Lze být na rodičovské dovolené i po vyčerpání rodičovského příspěvku?

28.06.  |  Lucie Mečířová

Rodičovský příspěvek můžete v celé výši vybrat i dříve, než do 4. narozenin dítěte. Můžete být ale na rodičovské dovolené jen tak bez dávky? Jak je to se zdravotním pojištěním? A co zaměstnavatel?

Nejvíce na účet dostávají zaměstnanci ve Švýcarsku

25.06.  |  Petr Gola

Pro zaměstnance je nejdůležitějším mzdovým údajem, jakou částku dostanou za vykonanou práci na svůj bankovní účet. Jak vysoká je průměrná čistá mzda v členských zemích OECD? 

Sleva na poplatníka v příkladech

24.06.  |  Petr Gola

Měsíční daňová sleva na poplatníka je v letošním roce o 250 Kč vyšší než v roce 2020. Podívejme se v osmi příkladech, jak se v praxi liší uplatňování slevy na poplatníka.

Končí vám rodičovský příspěvek a přemýšlíte nad dalším dítětem, co dál?

24.06.  |  Michal Bureš

Končí vám čerpání rodičovského příspěvku a uvažujete o dalším dítěti? Jaké máte možnosti? Nástup na mateřskou či na nemocenskou? Můžete jít na úřad práce? Můžete jít pracovat na stejné místo, byť jen na pár měsíců?

Bankovní identita vám pomůže vyřídit věci z banky i úřadů z tepla domova

22.06.  |  Michal Bureš

Bankovní identitu používá čím dál více bankovních institucí, rovněž i úřady státní správy jsou do ni zapojené. Co všechno skrze bankovní identitu vyřídíte? Jak lze zřídit? A jaké jsou její možnosti, výhody a nevýhody?

Jak získat peníze, které dluží zaměstnavatel, od státu

18.06.

Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit mzdy, které jim dluží zaměstnavatel, který se dostal do platební neschopnosti. Jak na to?

Kdy z vedlejšáku nebudete odvádět sociální pojištění?

15.06.  |  Lucie Mečířová

Jste zaměstnaní anebo podnikáte a ještě k tomu si přivyděláváte? Ne vždy budete z vedlejšího výdělku odvádět sociální pojištění a někdy tomu tak bude i v případě, kdy je vedlejší výdělek právě z podnikání. Pojďme se společně podívat, kdy sociální z dalšího příjmu nebudete platit.

Sleva na poplatníka v příkladech

14.06.  |  Petr Gola

Měsíční daňová sleva na poplatníka je v letošním roce o 250 Kč vyšší než v roce 2020. Podívejme se v osmi příkladech, jak se v praxi liší uplatňování slevy na poplatníka. 

Problémy se zdravotním pojištěním po návratu z ciziny

14.06.  |  Lucie Mečířová

Odjeli jste pracovat do zahraničí a zapomněli jste se odhlásit u své zdravotní pojišťovny? Anebo jste nezapomněli, do zahraničí jste se vrátili, ale nemáte doklad, kterým byste prokázali, že jste byli účastníky pojištění v jiné zemi? Přečtěte si, co vás v případě těchto prohřešků čeká.

Penzisté a zdravotní pojištění v příkladech

11.06.  |  Petr Gola

I penzisté musí v některých případech platit zdravotní pojištění. V deseti příkladech si ukážeme, kdy penzisté zdravotní pojištění platí a kdy nikoliv a jak se zdravotní pojištění vypočítává v závislosti na druhu příjmu. 

Práce v zahraničí a zdravotní pojištění: Jak se odhlásit a co se stane, když jste se neodhlásili

09.06.  |  Lucie Mečířová

Vyrážíte dlouhodobě pracovat za hranice našeho státu a přemýšlíte, jaké máte povinnosti? Jednou z nich je odhlášení se z našeho povinného zdravotního pojištění. Co proto musíte udělat a co se stane, když tuto povinnost nesplníte?

Jak vysoká je peněžitá pomoc zaměstnancům insolventních zaměstnavatelů?

08.06.

Teoreticky může jednotlivý zaměstnanec získat od státu až plných 160 251 Kč, ale v praxi to bude méně. Proč? Co když nehrají finanční požadavky zaměstnance s výkazy zaměstnavatele? A kdo vydrží v práci celé tři měsíce za nulovou výplatu?

Průměrná mzda v roce 2021: jak na mzdy dopadl koronavirus? Jaká je průměrná mzda u našich sousedů?

07.06.  |  Michal Bureš

Jaká je výše průměrné mzdy v Česku a v sousedních zemích? Jaký dopad měl na průměrnou mzdu koronavirus? A jaký bude její další vývoj v roce 2021?

OECD: ČR patří mezi pětici zemí s nejnižší daní z příjmu

04.06.  |  Petr Gola

Od letošního roku se vypočítává v Česku daň z příjmu z hrubé mzdy, a nikoliv ze superhrubé mzdy a současně je sleva na poplatníka vyšší o 250 Kč než v loňském roce. Odvody na dani z příjmu fyzických osob se tedy citelně snížily. Jak vysoká je skutečná daň z příjmu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD? 

Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?

02.06.  |  Lucie Mečířová

Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?

Zapomněli jste do včerejška zaplatit daň z nemovitosti? To vůbec nevadí

01.06.  |  Lucie Mečířová

Jasně zakotvený termín v zákonech, ale i v hlavách řady poplatníků, kteří každý rok platí daň z nemovitých věcí, je 31. květen. Do tohoto data musí být obvykle daň uhrazená. Co tedy dělat, pokud jste termín prošvihli anebo se zpozdili.

Víte, ve které zemi stojí hodina práce nejvíce?

28.05.  |  Petr Gola

Všechny členské země Evropské unie jsou vyspělé, přesto se průměrné mzdové náklady mezi jednotlivými zeměmi významně liší. Za stejné náklady zaměstná dánský zaměstnavatel jednoho zaměstnance, bulharský zaměstnavatel sedm zaměstnanců.

Přivýdělek a pětkrát jiný výpočet zdravotního pojištění

27.05.  |  Petr Gola

V pěti praktických příkladech si ukážeme, že při stejně vysokém měsíčním příjmu z přivýdělku je výpočet zdravotního pojištění odlišný a souhrnná částka, kterou zdravotní pojišťovna obdrží, se výrazně liší.

Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech

26.05.  |  Lucie Mečířová

Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?

Zdanění výdělečného invalidního důchodce

25.05.  |  Petr Gola

Zejména u příjemců invalidního důchodu prvního a druhého stupně se očekává, že budou při invalidním důchodu v rámci svých zdravotních možností pracovat. Jaké daně odvádí ze mzdy invalidní důchodci? Jak je to s daněmi při podnikání?

Kdy si začít platit zdravotní pojištění jako OBZP nebo OSVČ a v jaké výši?

25.05.  |  Lucie Mečířová

Ocitli jste se bez práce a přemýšlíte, jak to teď budete mít se zdravotním pojištěním? Anebo jste začali podnikat a máte tak povinnost si zdravotní pojištění hradit sami? Od kterého měsíce jej musíte začít platit a do kdy musí být zaplacené?

Začínáte s podnikáním? Kde a jak se registrovat k dani z příjmů

24.05.  |  Lucie Mečířová

Začali jste prvně podnikat? Byli jste si založit živnost a teď přemýšlíte, jaké jsou vaše další povinnosti? Jak je to s daní z příjmů? Je nutné se k ní někde registrovat a pokud ano, jak na to?

Jak je to s rodičovským příspěvkem a čerpáním nemocenských dávek

20.05.  |  Lucie Mečířová

Máte na rodičovské dovolené nárok na nemocenské dávky kvůli nemoci nebo úrazu? A jak je to v situaci, kdy ještě rodičovský příspěvek stále čerpáte, ale nejste s dítětem doma a pracujete? Budete mít v případě dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky?

Omyly při práci na zkrácený úvazek

20.05.  |  Petr Gola

Práce na zkrácený úvazek je atraktivní nejenom pro studenty, penzisty, ale i pro zaměstnance, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů pracovat na plný úvazek. S čím však při práci na zkrácený úvazek počítat?

Rodičovský příspěvek se bude moci dočerpat, i když si pořídíte další dítě. Nebude to ale platit pro všechny

19.05.  |  Lucie Mečířová

Aktuálně se v legislativním procesu nachází zákon, který pojednává o tom, že by rodičovský příspěvek bylo možné dočerpat v celé výši i při narození dalšího dítěte. Jaké by to však mělo podmínky a od kdy by to bylo možné?

Výkon vedlejší činnosti a sociální pojištění v roce 2021

17.05.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemusí při hrubém zisku do limitu sociální pojištění vůbec platit. Kdy se však o vedlejší činnost nejedná? A jaký je limit pro neplacení sociálního pojištění za rok 2021? 

Jak vysoké je zdanění práce v Česku při mezinárodním srovnání?

12.05.  |  Petr Gola

Daně ze mzdy činí ve vyspělých zemích světa desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku oproti ostatním zemím OECD? Jak se meziročně snížilo zdanění práce v Česku z důvodu zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka? 

Na tyto otázky si odpovězte, než si zažádáte o důchod

12.05.  |  Petr Gola

Odchod do důchodu je vhodné velmi dobře naplánovat a promyslet. Špatné načasování nebo nepromyšlení důležitých skutečností zbytečně snižuje životní úroveň v penzi. Již v dostatečném předstihu před dosažením důchodového věku je vhodné si odpovědět na několik důležitých otázek.

Jak je to s úhradou nedoplatku a vrácením přeplatku zdravotního pojištění po podání přehledu?

11.05.  |  Lucie Mečířová

Po podání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně (ale i ČSSZ) se můžete setkat s přeplatkem i nedoplatkem pojistného. Do kdy je třeba uhradit nedoplatek? A kdy obdržíte vratku?

Jaký dopad měl koronavirus na mzdy v zemích OECD v roce 2020?

06.05.  |  Michal Bureš

Rokem 2020 se prohnal koronavirus, což mělo za následek značné ekonomické škody. O kolik se propadly průměrné mzdy v zemích OECD? Jak na tom byla Česká republika? A které země si udržely průměrnou mzdu nad hranicí 100 tisíc Kč?

Minimální mzda v mimoevropských zemích

04.05.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není pouze evropskou záležitostí, minimální mzda je stanovena i v řadě vyspělých mimoevropských států světa. Nejvyšší je potom v Austrálii.

Jak je to s daňovou slevou na EET v době, kdy je elektronická evidence tržeb pozastavená?

03.05.  |  Lucie Mečířová

Konec jedné prodloužené lhůty pro odevzdávání daňového přiznání dnes končí. Možná pro vás byla dříve povinná elektronická evidence tržeb, která je však nyní pozastavená. Můžete si však slevu na EET odečíst z daní?

Kdo by neměl zapomenout na dobrovolné důchodové pojištění?

30.04.  |  Petr Gola

Pro samotné přiznání starobního důchodu i pro výpočet starobního důchodu je důležitá doba pojištění. Někteří občané mají sice aktuálně dostatečně vysoké příjmy, ale nejsou pojištěni. Řešením pro ně je dobrovolné důchodové pojištění.

Zvýší se od letoška daňové zvýhodnění na děti?

29.04.  |  Michal Bureš

Daňové zvýhodnění se pravděpodobně zvýší, a to zpětně od letošního 1. ledna 2021. O kolik a pro koho se zvýší? Jak dalece je novela v rámci legislativního řízení? Jaké další daňové změny nás čekají?

Na které dani platí zaměstnanci nejvíce?

28.04.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci platí nejvíce ze své hrubé mzdy na dani z příjmu, jiní na sociálním pojištění nebo zdravotním pojištění. Jak je to možné, když jsou „daňové“ sazby odlišné? Podívejme se na praktické příklady.

Opět se usiluje o zvýšení přídavku na dítě. Kdo by mohl dostat víc?

28.04.  |  Lucie Mečířová

Pobíráte přídavky na děti? Anebo jste na ně doposud nedosáhly? To se může změnit, pokud projde nový návrh zákona. Přídavky by pak mohly být nově vyšší a navíc na ně dosáhne mnohem více rodin s nezaopatřenými dětmi.

Ošetřovné se zvýší a nově jej budou moci pobírat i další příbuzní

23.04.  |  Lucie Mečířová

Výše krizového ošetřovného se bude měnit. O kolik se tato dávka zvýší a kdo ji bude nově moci čerpat?

Jaký budete mít starobní důchod při pobírání minimální mzdy?

23.04.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí na rozhodných příjmech a získané době pojištění. I při nízkých příjmech může měsíční důchod dosahovat téměř průměrné hodnoty, pokud je získána vysoká doba pojištění. 

Přesčasová práce - kolik jí lze nařídit a kolik dohodnout? Jaké peníze nebo volno za ni náleží?

22.04.

Nejenom v současné době, kdy je více lidí v karanténě, v pracovní neschopnosti nebo na "ošetřovačce", potřebuje zaměstnavatel nahradit chybějící pracovní síly. Třeba během dovolených. Řeší se to přesčasovou prací.

6 otázek o státní půjčce z programu Vlastní bydlení

21.04.  |  Michal Bureš

Podívejte se na 6 palčivých otázek ohledně státní půjčky na bydlení. Můžete ji čerpat zároveň s komerčním úvěrem? Které faktury vám u půjčky proplatí a které již ne?

Do kdy je nutné odevzdat přehled pro ČSSZ?

20.04.  |  Michal Bureš

Rok 2021 je náročný ekonomicky, i co se týče množství změn v daňových termínech, pravidlech i v orientaci ve finanční podpoře vlády. Do kdy musí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 na ČSSZ?

Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?

15.04.  |  Lucie Mečířová

Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?

Ekonomická svoboda v Česku je vyšší než v Norsku nebo v Belgii

15.04.  |  Petr Gola

Pro růst životní úrovně obyvatel je velmi důležitá ekonomická svoboda. Index ekonomické svobody v Česku je přitom dlouhodobě vysoký a Česko patří mezi třicítku zemí s nejlepším hodnocením. 

Jak dát správně výpověď?

15.04.

Jak správně doručit výpověď? Od kdy běží výpovědní doba? Jak se počítá? Kdy je delší a kdy kratší, než 2 měsíce?

Jaká je minimální mzda v zemích EU? Kde je vyšší než 55 tisíc korun měsíčně?

15.04.  |  Petr Gola

V Česku se hodinová minimální mzda pro rok 2021 zvýšila z 87,30 Kč na 90,50 Kč. Ve čtyřech členských zemích Evropské unie je však hodinová minimální mzda v letošním roce vyšší než 250 Kč.

6 nejčastějších otázek na téma ošetřovné, rotační výuka a otevření škol a školek

13.04.  |  Lucie Mečířová

Od včerejšího dne jsou otevřené základní školy pro první stupeň a také speciální školy a mateřské školky. Na prvním stupni pak bude probíhat rotační výuka. Jak to bude s ošetřovným? Přečtěte si 6 nejčastějších otázek

Vzít si v práci volno není jen tak. Kdy nemáte na dovolenou nárok?

12.04.  |  Redakce

Přestože podle zákona máte coby zaměstnanec právo na čtyři týdny dovolené za rok, existují situace, kdy vám její čerpání může šéf jednoduše zatrhnout. O jaké konkrétní případy se jedná?

9 chyb při vyplňování přehledu pro OSSZ za rok 2020

08.04.  |  Petr Gola

Vyplněním daňového přiznání pro osoby samostatně výdělečně činné jejich daňové povinnosti nekončí, musí odevzdat i přehledy. Na co si dát pozor při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ? 

Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní

08.04.  |  Lucie Mečířová

Letos máme hned 3 termíny pro podání daňového přiznání závisle na tom, jakým způsobem jej odevzdáváte. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového základu.

Do kdy musíte podat přehled na vaší zdravotní pojišťovně?

07.04.  |  Michal Bureš

Do jakého data musíte odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 vaší zdravotní pojišťovně? Kdy musíte podat daňové přiznání a přehled pro ČSSZ?

Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?

01.04.  |  Lucie Mečířová

Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?

Jak na vyplnění přehledu za rok 2020 při změně zdravotní pojišťovny?

30.03.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné, které změnily od 1. července loňského roku zdravotní pojišťovnu, musí odevzdat za rok 2020 dva přehledy o příjmech a výdajích. Jak postupovat? 

Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?

30.03.  |  Lucie Mečířová

Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?

Jak zdanit příležitostný příjem?

25.03.  |  Petr Gola

Příjmy z příležitostných činností jsou do zákonného limitu od daně z příjmu fyzických osob osvobozeny. Kdy se však jedná o příležitostný příjem? Jaké jsou daňové povinnosti při překročení limitu? Podívejme se na praktické příklady.

Prodloužení lhůty daňového přiznání: Kdy odevzdat přehledy na ZP a ČSSZ?

24.03.  |  Michal Bureš

Finanční správa bude měsíc promíjet poplatky a penále za pozdní odevzdání daňového přiznání, prakticky se tím prodlouží lhůty odevzdání daňového přiznání. Kdy odevzdat přehledy na OSSZ a jednotlivé zdravotní pojišťovny? Prodlouží se termín odevzdání přehledů o 1 měsíc?

Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2020

19.03.  |  Petr Gola

Přiznání invalidního důchodu neznamená, že člověk nemůže být již výdělečně aktivní. Pro invalidní důchodce je z mnoha důvodů výhodné, když během pobírání invalidního důchodu vykonávají samostatnou výdělečnou činnost. Co je dobré vědět o daňových záležitostech?

Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021

18.03.  |  Lucie Mečířová

Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?

Sdílené pracovní místo má pomoci osobám na rodičovské, penzistům i absolventům. Jak bude fungovat?

16.03.  |  Lucie Mečířová

Sdílené pracovní místo nebylo až do začátku roku 2021 nijak definováno v zákoně. Přesto jej maličké procento českých zaměstnavatelů využívalo. V zahraničí se pak jednalo o poměrně běžnou úpravu pracovního vztahu. Jak sdílené pracovní místo funguje? A bude pro vás vhodné?

Koronavirus a práce - ošetřovné, karanténa a nemocenská

15.03.  |  Michal Bureš

Kdy a jak dlouho můžete čerpat ošetřovné na své dítě? Jaké máte možnosti v případě, že vaše dítě musí být doma? Kdy vám bude vyplácena náhrada mzdy? A kolik dostanete, pokud jste v karanténě?

Od kdy se prodlouží časový test u příjmů z prodeje nemovitosti na 10 let?

12.03.  |  Lucie Mečířová

Pokud v jednom roce prodáte nemovitost, další rok ji musíte uvést do daňového přiznání a příjem z prodeje zdanit. Není to však ve všech případech. Jak dlouho musíte nemovitost vlastnit, abyste peníze po následném prodeji danit nemuseli?

Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?

11.03.  |  Lucie Mečířová

Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?

3 příklady, jak se daní ostatní příjmy v daňovém přiznání

11.03.  |  Lucie Mečířová

Budete letos podávat daňové přiznání? V tiskopisu můžete najít kolonku s názvem ostatní příjmy. Co do ní patří a kdy a jak to musíte zdanit? Vybrali jsme 3 příklady.

Lhůta pro podání daňového přiznání se opět prodlužuje

10.03.  |  Lucie Mečířová

Máte povinnost podat daňové přiznání a letos opravdu nestíháte? Nevadí, lhůta podání byla v pondělí prodloužena. Do kdy jej tedy musíte odevzdat a do kdy je třeba zaplatit daň z příjmů fyzických osob za rok 2020?

Daňové přiznání penzistů v příkladech

10.03.  |  Petr Gola

Pobírání starobního důchodu automaticky neosvobozuje od daňových povinností. V praxi tedy musí vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2020 i někteří penzisté. Podívejme se na vybrané příklady.

Mějte fakturaci ve své firmě v malíčku

10.03.  |  Komerční sdělení

Další ze série našich online školení tentokrát provede účastníky vystavováním, doručováním a účtováním faktur. Na konkrétních případech budou představeny všechny důležité změny z oblasti fakturování ke dni konání školení.

Jak vysokou náhradu mzdy dostanete s příspěvkem za karanténu?

09.03.  |  Lucie Mečířová

Kontaktovala vás hygiena s tím, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným? Pociťujete příznaky infekčního onemocnění? Projevila se u vás nákaza covid-19? Kolik dostanete, když strávíte 14 dní doma v karanténě nebo v izolaci?

9 chyb při vyplňování přehledu za rok 2020

05.03.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část loňského roku musí OSVČ odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2020. Na jaké chyby si dát pozor při jeho vyplňování a následné placení pojistného? 

Kolik si můžete maximálně odečíst za hypotéku v příkladech

04.03.  |  Lucie Mečířová

Budete si brát úvěr na nákup bytu anebo nic nového pořizovat nebudete, ale chcete rekonstruovat? A kolik si budete moct maximálně odečíst od základu daně na úrocích? 300 000 Kč, nebo 150 000 Kč? Podívejte se s námi na praktické příklady.

Izolačka včera prošla poslaneckou sněmovnou. Příspěvek v karanténě až 370 Kč míří do senátu

03.03.  |  Lucie Mečířová

Zvýšená nemocenská na 100 % z původních 60 % nakonec neprošla. Místo toho sněmovna opět schválila původní návrh Jany Maláčové. Pokud projde celým legislativním procesem, lidé v karanténě dostanou za každý den až 370 Kč navíc.

Nový online finanční úřad - vaše daně vyřešíte z tepla domova

02.03.  |  Michal Bureš

Od 28. února 2021 je spuštěn dlouho očekávány online finanční úřad, který širokému spektru občanů umožňuje snadno vyplnit daňové formuláře a tiskopisy pro finanční správu. Jak se přihlásit k online finančnímu úřadu? A co zde můžete vyřídit?

10 chyb zaměstnanců při vyplňování daňového přiznání

26.02.  |  Petr Gola

I zaměstnanci v praxi podávají daňové přiznání. Na co si dát pozor při vyplňování daňového přiznání za rok 2020? Podívejme se na vybrané chyby spojené s vyplňováním růžového formuláře. 

Srovnání výše daňového bonusu u mzdy v roce 2020 a 2021

25.02.  |  Lucie Mečířová

Díky daňovému balíčku Ministerstva financí dochází od roku 2021 ke zrušení stropu u daňového bonusu, díky čemuž si polepší především některé rodiny s více dětmi anebo ty se zdravotně postiženými dětmi. Rozdílnou výši bonusu však ovlivňuje i zrušení superhrubé mzdy nebo zvýšení slevy na poplatníka. Kdo si oproti roku 2020 přijde v roce 2021 na více peněz?

Jak mohou na dani z příjmů ušetřit držitelé průkazu ZTP/P?

24.02.  |  Lucie Mečířová

Jste držitelem průkazu ZTP/P a budete letos řešit daňové přiznání? Máte díky průkazu nárok na nějakou daňovou slevu nebo daňové zvýhodnění?

Do kdy letos odevzdat daňové přiznání a jak je to s elektronickou formou?

23.02.  |  Lucie Mečířová

Máte povinnost letos odevzdat daňové přiznání? Budete formulář vypracovávat sami anebo vám jej bude dělat daňový poradce? A jak to bude, pokud se rozhodnete podat jej elektronicky?
1 8 9 10 11 12 13 14 16 23 30
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz