Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.

O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň z příjmu za rok 2018?

14.01.  |  Lucie Mečířová

Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své příspěvky můžete odečíst z daní a následně očekávat daňovou vratku.

6 příkladů, kdy slevu na manželku neuplatníte, nebo uplatníte, ale nic neušetříte

11.01.  |  Petr Gola

Daňovou povinnost může snížit sleva na manželku (manžela) až o 24 840 Kč, přičemž sleva na manželku (manžela) se uplatňuje v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Podívejme se na šest příkladů, kdy nelze slevu uplatnit.

Jaké dávky hrají roli v daňovém přiznání?

08.01.  |  Lucie Mečířová

Budete letos podávat daňové přiznání a přemýšlíte nad tím, zdali se do příjmu započítávají i důchodové a sociální dávky? Kdy se musí zdanit starobní důchod? A máte nárok na slevu na manželku, pokud pobírá rodičovský příspěvek?

Kdy nemůžete obdržet vratku zdravotního pojištění?

07.01.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné platí během roku zdravotní pojištění formou měsíčních záloh. V případě, že jsou zaplacené zálohy během roku vyšší než vypočtené roční zdravotní pojištění, tak mají nárok na vratku. Ve kterých případech nemůže vzniknout nárok na vratku?

18 užitečných článků roku 2018, které se vám budou hodit i v roce 2019

04.01.  |  Redakce

Rok 2018 je definitivně za námi. Pojďme si ho rychle zrekapitulovat v 18 článcích, které se vám budou hodit i v roce 2019.

Nemocenská 2019: kdy bude náhrada mzdy od 1. dne?

04.01.  |  Michal Bureš

Od 1. července 2019 se nejspíše zruší karenční doba a náhrady mzdy zaměstnavatelem budou opět vypláceny od 1. dne. Jak se změní odvody pro podnikatele? Na kolik vyjde tento krok státní kasu?

Máme sice rovnou 15% daň, ale s vyšší mzdou zaplatíme státu na procentech víc

03.01.  |  Petr Gola

Ekonomice v Česku se daří a průměrná mzda roste. Při práci za vyšší hrubou mzdu je potřeba počítat i s vyšším zdaněním, přestože se sazby daní ze mzdy několik let neměnily. Jak je to možné?

Růst minimální mzdy na 13 350 Kč, co vše ovlivní?

03.01.  |  Michal Bureš

Minimální mzda letos vzrostla o 1 150 Kč a to na 13 350 Kč. Jak a jaké dávky a odvody ovlivní? Co minimální mzda v okolních státech - Německo, Rakousko či Slovensko? Jak to ovlivní firmy a zaměstnanost?

Museli jste o Vánocích do práce nebo tam půjdete na Nový rok? Na co máte nárok?

31.12.  |  Lucie Mečířová

Někdo ve svátek pracovat nikdy nemusel, další má zákaz a jiný musí na směnu bez ohledu na to, jestli je Štědrý den nebo Velikonoční pondělí. Na co máte nárok, když jdete ve svátek do práce?

Jak se daní příjmy v invalidním důchodu?

19.12.  |  Petr Gola

Vlastní výdělek je pro invalidní důchodce velmi důležitý nejenom s ohledem na zvýšení aktuální životní úrovně, ale i pro budoucí výpočet starobního důchodu. Jak si lze v invalidním důchodu přivydělat? Jaká jsou příjmová omezení? Na jaké daňové výhody mají invalidní důchodci nárok?

Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?

18.12.  |  Martin Ježek

Je příjemné nechat se zaměstnat, mít svou kancelář, stálý plat. Toužíte ale mít více peněz, mít větší odpovědnost, jít do rizika? Pusťte se tedy do podnikání. Ale abyste byli úspěšní, musíte dodržovat jistá pravidla.

Jak si spočítat daně u spolupracující manželky

17.12.  |  Petr Gola

Podnikatelé, živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nemohou zaměstnat manželku (manžela). Pokud manželka (manžel) je v samostatné výdělečné činnosti aktivně zapojen, potom je nutná spolupráce. Jaké daňové povinnosti má spolupracující manželka? Jaká vysoká je daňová úspora?

Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?

14.12.  |  Redakce

Dali jste si už teď předsevzetí, že od Nového roku nakopnete svoje vlastní podnikání a založíte si startup? Nejjednodušší formou je pořízení živnostenského listu a podnikání jako OSVČ. A živnostenský list si můžete vyřídit ještě letos, na živnostenském úřadě to stihnou za chvilku.

Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně

12.12.  |  Petr Gola

Od lednové splátky důchodu se všechny penze v Česku budou automaticky valorizovat, zvýšení důchodů je výrazně vyšší než v předchozích letech. Jak vysoké jsou důchody v porovnání s dosahovaným příjmem v evropských zemích?

10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti

07.12.  |  Redakce

Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.

10 tipů, jak si přivydělat, když vám plat nestačí

05.12.  |  Euro.cz

Známe to všichni. Před výplatou je ten týden, kdy nám moc peněz na útratu nezbylo. Jak si zajistit co nejjednodušeji další příjem?

5 příkladů, kdy zaplatíte v roce 2019 více na sociálním nebo zdravotním pojištění

30.11.  |  Petr Gola

Sazby sociálního pojištění a zdravotního pojištění se pro rok 2019 nezvýšily, přesto někteří lidé zaplatí na některém z povinného pojištění více než v roce 2018. Kdo? Podívejme se na pět praktických příkladů.

Čistá mzda v roce 2019 - polepšíte si, či pohoršíte?

27.11.  |  Petr Gola

Zaměstnavatele nejvíce zajímají mzdové náklady a zaměstnance čistá mzda. Obě částky se liší o daně ze mzdy, které platí zaměstnanec a zaměstnavatel. Jak vysoké daně ze mzdy se budou platit v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty.

Jak na OBZP, aneb jak si sám platit zdravotní pojištění?

23.11.  |  Antonín Daněk

Pokud nemáte momentálně dost sil nebo chuti do další výdělečné aktivity, nabízí vám systém veřejného zdravotního pojištění jako řešení kategorii osob bez zdanitelných příjmů.

Chci podnikat. Živnost, nebo s. r. o. ?

21.11.  |  Martin Ježek

Chystáte se pustit do podnikání? Možnosti je několik, ale většina adeptů se rozhoduje mezi založením společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) a variantou být osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Co je a pro koho lepší?

Kdy bude daň z nemovitých věcí v roce 2019 platit nájemce?

21.11.  |  Lucie Mečířová

Mysleli jste si, že daň z nemovitých věcí platí pouze majitel nemovitosti? Tak to jste byli na velkém omylu. Přečtěte si, zdali jí náhodou coby nájemce nepodléháte taky.

Jak se vám bude počítat důchod, když nepracujete na hlavní pracovní poměr

20.11.  |  Petr Gola

Práce na zkrácený úvazek je stále oblíbenější. Jak je to však s výpočtem důchodu při práci na zkrácený úvazek? A kdy ovlivňuje výši důchodu práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti?

Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?

14.11.  |  Martin Ježek

Jsou změny, které jako daňový subjekt neboli podnikatel, který odvádí daně, oznamovat musíte, jiné zase této povinnosti nepodléhají. Přiblížíme se, které jsou ty první i druhé.

10 příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění

14.11.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní a za každý den prodlení s platbou zdravotního pojištění je zdravotními pojišťovnami předepsáno penále. Podívejme se na vybraných deset praktických situací.

Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019

14.11.  |  Lucie Mečířová

Jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění? V takovém případě byste měli zbystřit. Od roku 2019 totiž dochází ke změnám ve výši pojistného. O kolik se navýší a co se ještě bude měnit? A na co by se podnikatelé rozhodně měli připravit?

Na co všechno pamatovat při změně práce

13.11.  |  Martin Ježek

Už jste toho měli akorát tak plné zuby a rozhodli jste se odejít z práce? Nebo vás zlákala nabídka vyššího platu i podmínek? Nejspíš jste dobře udělali v obou případech. Teď už byste tedy měli zvládnout „jen“ proces opuštění pracovního místa. A pozor také na novu smlouvu.

7 důležitých faktů, které byste měli vědět o slevě na studenta

08.11.  |  Petr Gola

Pracující studenti mají nárok na uplatnění daňové slevy na studenta, a sníží si tak daň z příjmu fyzických osob. Jak je to s uplatněním slevy při práci po část roku? Lze uplatnit daňovou slevu při práci pro dva zaměstnavatele?

V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat

07.11.  |  Petr Gola

Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.

Zvýšení limitu: jak se bude v roce 2019 danit DPČ?

05.11.  |  Petr Gola

Na dohodu o pracovní činnosti si přivydělávají nejenom někteří penzisté, studenti, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele na standardní pracovní smlouvu nebo živnostníci. Jak se bude v roce 2019 zdaňovat hrubá odměna z dohody o pracovní činnosti?

Kdo a jak si platí zdravotní pojištění

01.11.  |  Redakce

Zdravotní pojištění je povinné a díky němu máme bezplatný přístup ke zdravotní péči. Víte, kdy si musíte zdravotní pojištění platit sami a jak se takové zdravotní pojištění platí?

Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ?

01.11.  |  Petr Gola

Sazba zdravotního pojištění je pro všechny OSVČ stejná, přesto je v praxi výpočet ročního zdravotního pojištění odlišný. V praktických příkladech si vypočítáme zdravotní pojištění v různých životních situacích.

Staré auto = špatné auto? Takže zdanit!

01.11.  |  Kopún Abrahám

Vozový park v ČR je starý a měl by se výrazně omladit. Alespoň tak to vidí ministerstvo životního prostředí, které zvažuje finanční postihy pro majitele starších aut.

„Chudí“ Švýcaři by v Česku byli boháči

31.10.  |  Petr Gola

Finanční hranice chudoby se v jednotlivých evropských zemích liší v závislosti na výši mediánu mezd. Ve vyspělých západoevropských zemích mají „chudí“ občané roční příjem vyšší než 400 000 Kč za rok. Jak vysoká je finanční hranice „chudoby“ v zemích EU?

Také v Industry 4.0 mají lidé emoce

29.10.  |  Martin Ježek

Ve 4. průmyslové revoluci se nejvíce hovoří o robotizaci a náhradě lidské práce za automatickou a člověk má občas pocit, jako by se z výrobního procesu úplně vytratil. Kdepak je rozčilování, námaha, ambice, stres, zdali úkol stihnu a zlost nad šéfem, který se chová jako hulvát?

Láska je láska, ale dluhy jsou dluhy

26.10.  |  Martin Ježek

Láska je mocná čarodějka, ale stačí málo a stane se z ní slepá čarodějnice. To ve chvíli, kdy zjistíme, že milovaný partner je zadlužený až po uši. I přesto je mnoho z nás hyperkorektní a o partnerovu finanční situaci se nezajímá.

Je zákon o prokazování původu majetku zbytečný?

25.10.  |  Martin Ježek

Zákon o prokazování původu majetku platí od 1. prosince 2016, zanedlouho tedy „oslaví“ dva roky v praxi. Jisté je, že za prvních dvanáct měsíců ale úřady nedoměřily poplatníkům ani korunu. Vyzvaly přitom 11 lidí.

Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?

24.10.  |  Petr Gola

V Česku se daň z příjmu fyzických osob počítá nikoliv z hrubé, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítá? Proč je skutečná sazba daně z příjmu vyšší než 15 %? Z jaké mzdy se počítají jednotlivé státní dávky?

8 daňových nepravd

23.10.  |  Petr Gola

Daň z příjmů fyzických osob se platí nejenom z příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti, ale i z pasivních příjmů. Podívejme se na vybraných osm nepřesností souvisejících s výpočtem a platbou daně z příjmu fyzických osob.

Co dělat, když pár let před důchodem přijdete o práci?

11.10.  |  Redakce

Stát se to může každému. Máte pár let do důchodu a místo životních jistot a doklepání si těch pár let do důchodového věku najednou přijdete o práci. Co teď? Jak vlastně takovou životní situaci řešit?

Co se mění při výpočtu důchodu v roce 2019?

11.10.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu je každoročně rozdílný. Mění se nejenom samotná výpočtová formule, ale i důležité parametry pro přiznání starobního důchodu. Podívejme se na vybrané změny pro rok 2019.

Jak si (ne)říct o zvýšení platu?

11.10.  |  Euro.cz

Víte, jak si říct a neříct o zvýšení platu? Je to lehčí, než si myslíte. Jen tohle prostě neříkejte. Které slovní zásobě se raději vyhnout?

Nízké příjmy = vyšší zdravotní pojištění? Jak to?

10.10.  |  Petr Gola

Efektivní sazba daně z příjmu fyzických osob je v Česku mírně progresivní, u zdravotního pojištění však nikoliv. Proč platí efektivně nejvíce na zdravotním pojištění lidé s nízkými příjmy?

Kdo u nás vydělává nejvíce a kdo nejméně?

06.10.  |  Martin Ježek

Kdo u nás nejvíce vydělává? Ceněné je vzdělání a odpovědnost, obecně jsou dobré výdělky u technických pracovníků, kterých je málo. Na opačném konci žebříčku jsou číšníci, uklízeči nebo stavební dělníci.

Jste živnostník a pracujete doma? Kdy musíte platit rozhlasový poplatek?

04.10.  |  Martin Ježek

Jste živnostník, pracujete doma a možná dostanete, nebo jste už dostali dopis z Českého rozhlasu (ČRO), abyste zaplatili rozhlasový poplatek. Podíváte se na web ČRO a zjistíte, že byste to měl udělat za každé rádio, které vlastníte. I to v autě, včetně toho, co je v televizní nabídce. Jenže to je pravda jen částečná a na webovkách ČRO to není příliš jasně vysvětleno.

5 případů, kdy se neplatí daň z příjmu z prodeje nemovitosti

04.10.  |  Lucie Mečířová

Prodáváte nemovitost? Tak to určitě víte, že utržené peníze bude třeba řádně zdanit. Anebo ne? Podívejte se s námi hned na 5 případů, ve kterých se daň z příjmu z prodeje nemovitosti rozhodně platit nemusí.

Důchody 2019: kdo dostane na důchodu víc, než si vydělává čistého?

02.10.  |  Petr Gola

Lidé s nízkými příjmy mají v Česku vysoký náhradový poměr při odchodu do důchodu. V roce 2019 budou mít důchod ještě vyšší než v roce 2018. Kdo bude mít důchod vyšší než mzdu dosahovanou před odchodem do penze?

S čím při změně zdravotní pojišťovny nepočítejte?

24.09.  |  Petr Gola

Jednou za rok lze změnit zdravotní pojišťovnu. Jednotlivé zdravotní pojišťovny nabízí svým klientům různé benefity či dostupnost. Čeho však nelze změnou zdravotní pojišťovny docílit?

Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor

20.09.  |  Michal Bureš

Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?

Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?

18.09.  |  Petr Gola

Mnozí penzisté si v důchodu přivydělávají. Jak je to v takových případech s placením zdravotního pojištění? A může být penzista dlužníkem na zdravotním pojištění?

Nechodíte na preventivní prohlídky? Pojišťovna vám může udělit pokutu

18.09.  |  Lucie Mečířová

Víte, že byste se měli co nejdříve podrobit preventivní prohlídce, ale už teď máte jasno v tom, že se vlastně vůbec nedostavíte? I když je to otrava, děláte chybu. Za nedocházení vám hrozí pokuta. Kolik vás to tedy bude stát?

Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?

12.09.  |  Martin Ježek

Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.

Chcete změnit práci? Právě teď si můžete hodně polepšit

12.09.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o tom, že odejdete ze zaměstnání, ale bojíte se, že si pohoršíte? Nemějte strach. Doba nahrává zaměstnancům, nikoliv zaměstnavatelům. Co firmy nabízejí, aby nalákaly nové pracovní síly?

Směnný provoz s otazníky

05.09.  |  Martin Ježek

Někteří lidé si odpracují svých osm deset hodin ve stejnou denní dobu a nedokážou si představit, že by mohli pracovat krom dopoledne, taky do večera, případně přes noc. Jenže někde je to nutné. A někde si mohou pracovníci dokonce pracovní dobu vybrat.

Kdy bude muset předčasný důchodce zaplatit daň z příjmu?

04.09.  |  Petr Gola

V předčasném důchodu nelze mít příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Přestože předčasní důchodci nemohou tedy platit sociální pojištění, tak v některých případech platí vysokou daň z příjmu. Ve kterých případech? Kdy vzniká povinnost platit i zdravotní pojištění?

Jak si naplánovat termín dovolené podle svých představ

30.08.  |  Martin Ježek

Je lepší si koupit letní dovolenou jako first minute už v zimních měsících, nebo čekat na poslední chvíli, až spadnou ceny? A pokud se rozhodnu pro druhou možnost, musí mí nadřízený dát dovolenou?

Kolik nakoupíte za minimální mzdu v zemích EU?

30.08.  |  Petr Gola

I ve vyspělých členských zemích Evropské unie se citelně liší ceny zboží a služeb. Zejména výdaje za bydlení jsou v západní Evropě výrazně vyšší než ve východní Evropě. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v zemích EU při zohlednění cenových rozdílů? A jak se liší oproti ostatním vyspělým zemím světa?

Jsou rodiče povinni splácet dluhy svých zletilých dětí?

30.08.  |  Lucie Mečířová

Dozvěděli jste se, že má vaše dítě problém s dluhy? Anebo u vás rovnou zazvonil exekutor s tím, že začne zabavovat majetek? A má na to vůbec právo? Jsou jisté věci, které byste rozhodně měli vědět.

Hypotéka a OSVČ: jak získat úvěr na bydlení s nízkým daňovým základem?

29.08.  |  Lucie Mečířová

Přemýšlíte o vlastním bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku kvůli nízkému daňovému základu? S tímto problémem se setkává čím dál tím více Čechů. Co můžete udělat proto, abyste byli pro banku bonitnější?

Může vám zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou?

28.08.  |  Lucie Mečířová

Léto se postupně schyluje ke konci a s ním i sezóna dovolených. Udělali jste si také volno anebo jste měli pracovní léto? A co se vlastně stane, pokud si dovolenou nestihnete vybrat do konce roku?

Krátkodobé pronájmy jsou v módě. Kolik vynášejí majitelům nemovitostí?

27.08.  |  Lucie Mečířová

Krátkodobých pronájmu v Česku stále přibývá. Vynášejí ale vůbec majitelům nemovitostí? A co rozhodně neopomenout, pokud byste i vy chtěli takto začít podnikat?

Zajímavosti o výpočtu čisté mzdy

23.08.  |  Petr Gola

Dva zaměstnanci se stejně vysokou hrubou mzdou mohou mít odlišně vysokou čistou mzdu. V některých případech může dokonce být čistá mzda vyšší než hrubá mzda. Co je dobré vědět o výpočtu čisté mzdy?

Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou

18.08.  |  Petr Gola

Daň z příjmu fyzických osob se vypočítá nikoliv z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy. Jak se superhrubá mzda vypočítává? Jaká je skutečná sazba daně z příjmu? To si ukážeme v praktických příkladech.

Kdy přestávají Evropané pracovat na stát?

15.08.  |  Petr Gola

Z členských zemí Evropské unie přestávají nejdříve během roku pracovat na stát občané na Kypru, nejdéle pracují na stát Francouzi. Jak jsme na tom „daňově“ v Česku?

Kolik si stát vezme celkem na daních, když vy vyděláte 1 euro?

13.08.  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší v členských zemích EU o desítky procent. Nejvyšší zdanění je ve Francii, kde zaměstnavatel musí u průměrné mzdy vynaložit 2,16 € na každé 1 €, které obdrží zaměstnanec na svůj účet. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?

2 brigády v 1 létě: Jak ušetřit na daních a pojištění?

11.08.  |  Michal Bureš

Léto skýtá mnohé možnosti a vy si můžete vybírat z celé řady brigád, mezi kterými můžete přecházet kvůli dovolené, časovým možnostem atd. Jaká smlouva je vhodná právě pro vás? Jak ušetřit na daních, zdravotním a sociálním pojištění?

Musíte ze svého příjmu platit zdravotní pojištění?

10.08.  |  Petr Gola

V praktických příkladech si uvedeme situace, kdy je nutné platit zdravotní pojištění, přestože to tak na první pohled nevypadá. Na co si dát při placení zdravotního pojištění pozor?

O kolik se vám zkrátí důchod, když půjdete do předčasného?

08.08.  |  Petr Gola

Ještě jste nedosáhli důchodového věku, ale účast na pojištění máte splněnou? Pak můžete odejít do předčasného důchodu. Vyplatí se vám to ale?

7 nejčastějších omylů u předdůchodu

07.08.  |  Petr Gola

Čerpání předdůchodu je možností, jak dříve odejít do penze a přitom se vyhnout krácení u předčasného důchodu. Využít výhod předdůchodu však mohou pouze občané mající dostatečné vlastní úspory na doplňkovém penzijním spoření. S čím při čerpání předdůchodu počítat? A na co si dát pozor?

Do kdy uplatnit daňové slevy a zvýhodnění?

06.08.  |  Redakce

Daňové slevy a odečitatelné položky z daně z příjmu jsou příjemné. Snižují vám daňový základ, snižují vám samotné daně z příjmu a díky tomu zaplatíte státu méně. Víte ale, kdy můžete kterou slevu nebo daňový odečet uplatnit? Jaké jsou termíny, kdy odezdat veškerá potvrzení a kdy to řešit v účtárně?

O kolik si skutečně polepšíte při zvýšení hrubé mzdy o tisícovku?

23.07.  |  Petr Gola

Ekonomice se daří a mnozí zaměstnavatelé zvyšují svým zaměstnancům hrubou mzdu. Jaký dopad má zvýšení hrubé mzdy o tisícikorunu pro zaměstnance a zaměstnavatele? Jak se zvýší čistá mzda a mzdové náklady?

Jaktože má kolega nižší plat než já, ale na důchodu dostal víc?

11.07.  |  Petr Gola

Měsíční částka starobního důchodu závisí nejenom na aktuálních příjmech, hodnotí se téměř celý produktivní život a výše důchodu závisí i na získané době pojištění. Proto může mít zaměstnanec s nižší mzdou vyšší důchod než kolega s mzdou vyšší o tisícikoruny. Podívejme se na praktické příklady.  

Abyste byli úspěšní, musí vám druzí důvěřovat

10.07.  |  Martin Ježek

Můžete mít skvělé plány, geniální myšlení a nenapodobitelně úspěšnou strategii, ale nic vám to nebude platné, když budete sami. Bez týmu dneska většinou nic nedokážete, a abyste si spolupracovníky pro své cíle získali, musíte mít jejich důvěru. Nic lehkého, ale cesty existují.

Jak vysoká je hodinová minimální mzda v EU - je ta česká malá, nebo velká?

09.07.  |  Petr Gola

V letošním roce činí v Česku hodinová minimální mzda 73,20 Kč, oproti roku 2017 se zvýšila o 7,20 Kč. V rámci členských zemí Evropské unie je minimální mzda v Česku 8. nejnižší. V sedmi členských zemích EU je hodinová minimální mzda vyšší než 8,50 euro.

Blíží se termín pro podání daňového přiznání s daňovým poradcem

29.06.  |  Redakce

Služeb daňového poradce využívají nejen podnikatelé s vysokými zisky, ale mnohem častěji i drobní živnostníci. Dle Generálního finančního ředitelství podalo v loňském roce daňové přiznání v prodloužené lhůtě zhruba 700 tisíc fyzických a právnických osob. Finanční náklady za služby kvalitního daňového poradce se podnikatelům přitom vyplatí, neboť daňová úspora může být vyšší než odměna poradce.

Kolik dostanete čistého na brigádě? Počítejte s námi.

28.06.  |  Petr Gola

Nabídka příležitostných brigád je nejvyšší v letních měsících. Mnozí zaměstnavatelé preferují na krátkodobou výpomoc práci na dohodu o provedení práce. S čím počítat při práci na dohodu o provedení práce? Jaké je zdanění?

7 zajímavostí o minimální mzdě

26.06.  |  Petr Gola

V roce 2018 je minimální mzda v Česku vyšší o 1 200 Kč než v roce 2017. Jaké daňové dopady má zvýšení minimální mzdy? Kde ve světě je minimální mzda nejvyšší? Je institut minimální mzdy pouze evropskou záležitostí? Podívejme se na sedm vybraných zajímavostí o minimální mzdě.

Rozdílný výpočet sociálního a zdravotního pojištění v příkladech

22.06.  |  Petr Gola

Zaměstnanci je jeho zaměstnavatelem z hrubé mzdy odvedeno sociální pojištění a zdravotní pojištění. OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platí povinné měsíční zálohy. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet sociálního a zdravotního pojištění odlišný.

Jak legálně pracovat s manželkou ve vlastním podniku

21.06.  |  Lucie Mečířová

Podnikáte a rádi byste do práce zahrnuli i svého/svou manžela/manželku? Může jeden z manželů zaměstnat toho druhého? Podívejte se, co na to říká zákoník práce.

4 věci, co nás naučila tento týden poradna

16.06.  |  Redakce

S postupným redesignem stránek došla řada i na poradnu. V novém kabátku se tak můžete zeptat třeba na daně, bydlení nebo spoření a zdarma dostanete odpověď od jednoho z našich odborníků.

5 věcí, které nás štvou na úřadech

15.06.  |  Redakce

Státní správa je lehce přebujelá a místo jejího zeštíhlování se najímají další úředníci a vymýšlí další pravidla místo toho, aby se zeefektivnila a elektronizovala. Kterých 5 věcí vás na úřadě mohou naštvat?

5x o zdravotním pojištění: kolik kdo zaplatí

11.06.  |  Petr Gola

Řada lidí má více různých příjmů. Jak je to v takových případech s platbou povinného zdravotního pojištění? Musí se platit zdravotní pojištění vždy? Podívejme se na vybrané praktické příklady.

5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili

06.06.  |  Redakce

Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda. 

Bereme hodně nebo málo? Jak vysoká je průměrná čistá mzda ve světě?

04.06.  |  Petr Gola

Z hrubé mzdy je zaměstnanci jeho zaměstnavatelem sraženo sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu. Jak vysokou částku obdrží zaměstnanec pracující na průměrnou mzdu na svůj bankovní účet? Jak vysoká je čistá mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

Na co mají v zaměstnání nárok těhotné ženy a matky?

04.06.  |  Lucie Mečířová

Končí vám rodičovská dovolená a máte v plánu se vrátit do původního zaměstnání? Anebo naopak nastupujete na mateřskou a bojíte se, že vám šéf nepodrží místo? Podívejte se, na co máte podle zákoníku práce nárok.

Co vědět o brigádě na dohodu?

01.06.  |  Petr Gola

V letních měsících nabízejí mnozí zaměstnavatelé různé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělávají si nejenom studenti, penzisté, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele na plný úvazek. S čím počítat při práci na dohodu o provedení práce?

7 daňových chyb studentů na letní brigádě

30.05.  |  Petr Gola

Mnozí studenti si během studia přivydělávají, nejvíce potom během letních měsíců. I pracující studenti však musí věnovat dostatečnou pozornost daňovým záležitostem. Jak neplatit zbytečně vyšší daně? Na co si dát pozor?

Jak dlouho trvá mateřská dovolená ve zbytku světa?

30.05.  |  Lucie Mečířová

Plánujete se stěhovat do zahraničí a rádi byste získali přehled o tom, jak v cizině probíhá mateřská dovolená? Anebo jen nadáváte na český sociální systém a myslíte si, že kdekoliv jinde se mají novopečené maminky lépe? Nebuďte si tak jistí. V ČR na tom opravdu nejsme špatně.

Jak si může důchodce zvýšit příjmy?

25.05.  |  Lucie Mečířová

Rádi byste si v důchodu přivydělali, ale nevíte, jaká pracovní smlouva je pro vás výhodná? Podívejte se s námi na malé srovnání.

Co možná nevíte o zdravotním pojištění?

24.05.  |  Petr Gola

Přestože někteří občané odvádí nejvíce ze všech daňových plateb na zdravotním pojištění, tak věnuje většina lidí více pozornosti platbě daně z příjmu fyzických osob. Čím se liší legislativní úprava u zdravotního pojištění od komerčního pojištění nebo daně z příjmu fyzických osob?

5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát

21.05.  |  Petr Gola

Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.

6 důvodů, proč si rozmyslet odchod do předčasného důchodu

17.05.  |  Petr Gola

Do předčasného důchodu odchází více lidí než v minulosti. Důvody pro volbu předčasného důchodu jsou různé. Odchod do předčasného důchodu však není vždy správným řešením. Proč?

Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč?

14.05.  |  Petr Gola

Reálné mzdy v Česku rostou. Příznivá ekonomická situace je i šancí, jak změnou zaměstnání mít vyšší příjem. Přesto je však stále průměrná mzda v Česku citelně nižší než ve většině členských zemí OECD. Ve kterých zemích jsou nejvyšší mzdy?

Ty nej programy a appky pro domácí kancelář

10.05.  |  Redakce

Malí podnikatelé se cítí pod haldou papírů zakleknutí a ještě si musí kupovat řadu programů. Přitom si mohou stáhnout alternativy Microsoft Office, které jsou zdarma. A s plánováním času a schůzek jim pomohou jiné appky a programy.

Zkrácený úvazek v 6 příkladech

09.05.  |  Petr Gola

Obliba zkrácených úvazků stoupá. Při dosažení určité finanční úrovně někteří zaměstnanci upřednostňují např. šestihodinovou pracovní dobu oproti vyšší měsíční mzdě. Jaké daňové pravidla platí pro zkrácený úvazek? Jak se liší podmínky pro jednotlivé zaměstnance? 

Jak se v roce 2018 změní školkovné a daňový bonus?

09.05.  |  Lucie Mečířová

Ještě stále jste neodevzdali daňové přiznání a přemýšlíte, čím si ještě můžete snížit daňový základ anebo kompletně celou daň? Odečtěte si školkovné. I to má ale svá pravidla...

Zdanění práce je v Česku 7. nejvyšší ze zemí OECD

04.05.  |  Petr Gola

Celkovou částku daňových odvodů tvoří nejenom sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu sražena zaměstnanci jeho zaměstnavatelem při výpočtu čisté mzdy, ale i povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Zdanění práce u průměrné mzdy je vyšší než v Česku pouze v šesti členských zemích OECD.

Industry 4.0 – připraví nás roboti o práci?

03.05.  |  Martin Ježek

Se zaváděním robotizace průmyslu se také začíná mluvit o tom, že kvůli 4. průmyslové revoluci přijdou lidé o práci. Automatická výroba totiž potřebuje jen malý interní tým, který bude řídit armádu robotických dělníků pracujících v továrně. Kterých profesí se to dotkne a není to nakonec jen sci-fi? Nebude lidí třeba naopak víc?

Nej programy a apky pro malé podnikatele a živnostníky

03.05.  |  Michal Bureš

Malý podnikatel se potýká s množstvím papírování, které mu může ulehčit pár programů. Jejich používání je lehké a intuitivní. Které jsou ty nejlepší? A v čem všem vám ulehčí život?

Na co nemáte nárok při práci na dohodu?

30.04.  |  Petr Gola

Práce na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do limitu je výhodná pro zaměstnavatele i  zaměstnance zejména z důvodu nízkého zdanění. Na rozdíl od zkráceného úvazku však  není nárok na většinu státních dávek.
1 8 12 13 14 15 16 17 18 22 29
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz