02.02.
|
Petr Gola
Pokud byla v roce 2016 alespoň v jednom měsíci vykonávána samostatná výdělečná činnost, potom je nutné doručit na místě příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na deset důležitých bodů pro vyplnění tohoto tiskopisu.
30.01.
|
Petr Gola
Jestliže projde úspěšně legislativním procesem daňová novela, potom dojde ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další děti pro rok 2017, ale současně se zpřísní podmínky pro čerpání daňového bonusu. Podívejme se na praktické příklady.
30.01.
|
Veronika Tomanová
Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí se přiblížil. Níže naleznete rady na poslední chvíli, jak se vypořádat s koeficientem u daně z jednotky (bytu) a dozvíte se o novince pro rok 2017 – zasílání informací poplatníkům emailem.
27.01.
|
Hana Bartušková
Elektronická evidence tržeb má přinést do českého podnikatelského prostředí spravedlivé podmínky pro všechny. A hlavně má EET zlepšit výběr daní a zatočit s neplatiči daní. Říká se tomu šedá ekonomika, což je část ekonomických aktivit, ze které se neodvádí daně a která je před státem skrytá. Dokáže toto EET změnit?
27.01.
|
Petr Gola
Kolik zaplatí kupující za láhev tvrdého alkoholu, výrazně ovlivňuje sazba spotřební daně. Např. v Česku činí spotřební daň u půllitrové láhve 40% alkoholu 57 Kč. Nejvyšší spotřební daň u alkoholu je v severských zemích.
25.01.
|
Petr Gola
Někteří daňoví poplatníci nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob za rok 2016 nic a ještě obdrží od státu daňový bonus. Kdo má na daňový bonus nárok? Jak se daňový bonus za rok 2016 počítá a jak se uplatňuje v daňovém přiznání? Podívejme se na praktické příklady.
24.01.
|
ČTK
Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu letos využilo 599 obcí a měst z celkového počtu zhruba 6250 obcí. Vyplývá to z informací ČTK od Generálního finančního ředitelství. Loni využilo navýšení místního koeficientu o 26 obcí méně.
24.01.
|
Veronika Tomanová
Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2017 se nezadržitelně blíží, je jím 31. leden. Odpovědi na nejčastější otázky související s touto daní vám přinášíme v tomto článku.
23.01.
|
Petr Gola
Všechny OSVČ vykonávající alespoň po část roku 2016 samostatnou výdělečnou činnost musí své zdravotní pojišťovně doručit přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na 10 důležitých bodů pro vyplnění tohoto formuláře.
19.01.
|
Martin Ježek
Hledáte si zaměstnání nebo vedlejší džob v inzerátech, které nabízejí práci, nebo sami své schopnosti nabízíte? Dejte pozor, jak je inzerát sestaven, dá se z toho mnohé poznat. Neméně důležitá je vaše odpověď.
19.01.
|
Petr Gola
Spotřební daň a DPH výrazným způsobem ovlivňuje konečnou cenu benzínu, ve většině členských zemí OECD činí celkové zdanění u každého litru benzínu více než 50 % konečné ceny. Jak vysoké je zdanění benzínu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
18.01.
|
Petr Gola
Věřitelé si velmi pečlivě hlídají své pohledávky a pokud dlužník neplní své závazky a pracuje, tak velmi rychle přistupují k vymáhání formou srážek ze mzdy. Jaké pravidla platí pro výpočet srážek ze mzdy v roce 2017?
16.01.
|
Redakce
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí by neměli zapomenout podat zejména poplatníci, kteří v roce 2016 nově nabyli do svého vlastnictví pozemek, zdanitelnou stavbu nebo bytovou či nebytovou jednotku. Také ti poplatníci, kteří nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musí tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu. Pokud jim ještě nějaká nemovitá věc v kraji zbyla, podají dílčí daňové přiznání. Pokud všechny své nemovité věci v daném kraji v roce 2016 pozbyli, doručí na finanční úřad písemné oznámení o této skutečnosti.
13.01.
|
Petr Gola
Když nemá zaměstnanec povinnost podat daňové přiznání za rok 2016, tak může požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně. Kdy se může zaměstnanec těšit na daňové vratku? Podívejme se na praktické příklady.
11.01.
|
Petr Gola
Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné odvádí ze své mzdy nebo zisku nejenom daň z příjmu, ale i povinné pojistné. Výpočet sociálního a zdravotního pojištění je přitom rozdílný. Podívejme se na zásadní rozdíly při výpočtu v roce 2017?
09.01.
|
Petr Gola
Zaměstnanci, kteří uplatní v ročním zúčtování daně za rok 2016 daňovou slevu na manželku, obdrží daňový přeplatek. Kdy lze slevu na manželku uplatnit? Jak se vypočítá daňový přeplatek?
06.01.
|
Petr Gola
Pro rok 2017 opětovně došlo ke zvýšení spotřební daně u cigaret. Daně tak mohou dosahovat více než 80 % konečné ceny krabičky cigaret. Jak vysoké je zdanění krabičky cigaret v zemích OECD?
05.01.
|
ČTK
Finanční správa zrušila internetovou stránku, na které mohli lidé anonymně oznamovat, že v restauraci nebo ubytovacím zařízení nedostali účtenku z elektronické evidence tržeb (EET). Adresa, kde web fungoval, je od včerejšího večera nedostupná. Vypnutí webu avizoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). V České televizi (ČT) řekl, že o zrušení webu rozhodl a o jeho existenci nevěděl.
04.01.
|
Redakce
Finanční správa zavádí pro poplatníky novou službu spočívající v zasílání údajů pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail namísto složenky. Poplatník přihlášený k této službě obdrží na e-mail kompletní informaci s údaji pro placení daně.
04.01.
|
Petr Gola
Návrh MPSV počítá s nižší sazbou sociálního pojištění pro rodiče se dvěma a více dětmi. O kolik by si finančně rodiny polepšily? Zvýšila by další finanční pomoc rodinám s dětmi porodnost?
02.01.
|
Petr Gola
Z hrubé mzdy je zaměstnanci odvedena zálohová daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak se budou příští rok povinné daňové odvody počítat?
02.01.
|
Petr Gola
Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěni u některé zdravotní pojišťovny. Za neplacení zdravotního pojištění hrozí vysoké sankce. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění v roce 2017, shrnujeme v deseti důležitých číslech.
02.01.
|
Petr Gola
Mezi povinné daňové odvody patří i sociální pojištění. Pro rok 2017 dochází k několika změnám u placení sociálního pojištění. Jak se liší platby na sociálním pojištění v roce 2017?
30.12.
|
Martin Ježek
Špatné zprávy zhoršují morálku při platbě daní. Vliv má také styl jazyka, který je použitý v návodu, jak postupovat při odvodu daně. Experimentálně to zjistili brněnští ekonomové a politologové Masarykovy univerzity.
27.12.
|
Martin Ježek
Nastupujete do nového zaměstnání a práce vám nenavazuje zde dne na den? Máte třeba měsíc nebo dva neplánované volno? Běžte na úřad práce. I kvůli relativně krátké době registrace se to vyplatí.
22.12.
|
Petr Gola
Když zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné neodevzdají zdravotní pojišťovně "přehled", tak obdrží od zdravotní pojišťovny pokutu a zdravotní pojištění je jim předepsáno v pravděpodobné výši. Jak vysoké bude zdravotní pojištění v pravděpodobné výši příští rok?
21.12.
|
Veronika Tomanová
Abyste mohli elektronicky evidovat tržby, je nutné nejdříve požádat finanční úřad o autentizační údaje. Jak a jaké další kroky je třeba učinit, aby vše proběhlo hladce, poradí následující článek.
19.12.
|
ČTK
Ústavní soud (ÚS) provedl dva zásahy v právní úpravě kontrolního hlášení daně z přidané hodnoty (DPH), většinu ale nechal beze změn. S platností od zveřejnění nálezu ve sbírce zrušil soud ustanovení, podle kterého se výzva odeslaná na elektronickou adresu považuje za doručenou okamžikem odeslání správcem daně.
16.12.
|
ČTK
I kvůli elektronické evidenci tržeb (EET) jsou ohroženy různé živnosti ve více než 860 z 1500 obcí, jejichž představitelé se dosud zapojili do ankety Sdružení místních samospráv. Celkem jde zhruba o 1470 provozoven, například pohostinství a obchodů, které sdružení označilo v podkladech pro dnešní tiskovou konferenci za zanikající, zaniklé nebo ohrožené. Ministerstvo financí označilo anketu za "účelově zkreslenou a politicky motivovanou".
14.12.
|
ČTK
Vláda dnes odmítla návrh ODS na snížení spotřební daně z piva. ODS chce snížit sazby tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil kvůli zvýšení příjmů státního rozpočtu. Snížením daně chce ODS restauratérům kompenzovat zavedení elektronické evidence tržeb (EET). O předloze bez ohledu na stanovisko vlády rozhodnou poslanci.
12.12.
|
ČTK
Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) má v Česku lehce většinovou podporu 58 procent lidí. Nepodporuje ho zhruba třetina obyvatel. Z podnikatelů si 59 procent myslí, že nová povinnost povede ke zneužívání informací o firmách politiky a Finanční správou. Zdražení kvůli EET přiznává téměř polovina podnikatelů, 40 procent ceny nezvýší. Vyplývá to z výsledků prosincového průzkumu agentury Median, které zveřejnila Česká televize (ČT).
09.12.
|
Petr Gola
Minimální mzda je zakotvena v legislativě nejen ve většině členských zemích Evropské unie, ale i v řadě ostatních evropských zemích. Na Islandu je téměř pětkrát vyšší než v Česku a na Ukrajině zase téměř 7krát nižší. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě mimo země EU?
07.12.
|
ČTK
Ministerstvo financí plánuje spustit účtenkovou loterii k elektronické evidenci tržeb (EET) v polovině příštího roku. Ročně plánuje rozdělit výhry až za 65 milionů korun. Hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100.000 korun do jednoho milionu korun, včetně věcné výhry automobilu. Na zajištění loterie už vypsalo otevřené výběrové řízení.
06.12.
|
Veronika Tomanová
V rámci podpory podnikatelů při zavedení elektronické evidence tržeb (EET) byla do zákona o daních z příjmů přidána sleva na evidenci tržeb ve výši pěti tisíc korun. Po bližším prostudování ale můžete zjistit, že na slevu vůbec nemáte nárok.
05.12.
|
Veronika Tomanová
Elektronická evidence tržeb pro podnikatele v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb naplno odstartovala. Na tuto novou povinnost by se ale již měli připravit i další podnikatelé. Jaké technické vybavení budete potřebovat?
05.12.
|
Petr Gola
Přestože některé OSVČ ukončily samostatnou výdělečnou činnost během roku 2016, tak musí podat na svoji zdravotní pojišťovnu přehled o příjmech a výdajích. Jak se počítá zdravotní pojištění při výkonu samostatné výdělečné činnosti pouze v některých měsících roku 2016?
01.12.
|
Redakce
Kontrolní hlášení, které stát zavedl kvůli lepšímu výběru daní od ledna letošního roku, komplikuje plátcům DPH jejich podnikání. Stěžují si zejména na administrativu spojenou s jeho zavedením. Pro třetinu podnikatelů tak negativa tohoto institutu převyšují pozitiva. Firmy ale na druhou stranu uznávají, že se novinka jako zdroj informací pro daňovou správu osvědčila. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu provedeného společností Mazars.
30.11.
|
ČTK
Skupina senátorů z klubu ODS a STAN a senátor Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) navrhují zrušit zákon o elektronické evidenci tržeb (EET). Svůj návrh zákona na zrušení normy, která má začít platit už ve čtvrtek, dnes představili na tiskové konferenci. Jsou přesvědčeni o tom, že EET v současné podobě uškodí zejména malým podnikatelům a soukromníkům. Senátoři také převzali občanskou petici za zrušení zákona s více než 11.500 podpisy, k níž se mimo jiné připojilo i 19 starostů a 14 senátorů.
29.11.
|
Veronika Tomanová
Jak již jsme v rámci seriálu o elektronické evidenci tržeb zmínili, EET podnikatele postupně ve čtyřech fázích. Od kdy se jí máte obávat právě Vy, to poradí následující článek.
28.11.
|
ČTK
Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek navrhne snížit sazby daně z přidané hodnoty na předkrizovou úroveň deset a 20 procent. Současně s tím chce zrušit sedmiprocentní solidární daňovou přirážku pro lidi s vysokými příjmy. Svůj návrh představil na dnešní tiskové konferenci a chce ho představit ve Sněmovně ve středu při druhém čtení vládního daňového balíku.
28.11.
|
Petr Gola
Zdanění práce bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v Česku v loňském roce dosahovalo 42,8 % z hrubé mzdy, což je v rámci zemí OECD osmá nejvyšší hodnota. Trendem v zemích OECD je snižování zdanění práce, vždyť ve 20 členských zemích OECD zdanění práce od roku 2005 pokleslo. Jak si stojí Česko?
24.11.
|
ČTK
Hnutí ANO chce ve Sněmovně navrhnout, aby se malí živnostníci mohli domluvit za určitých podmínek na vynětí z elektronické evidence tržeb (EET). Z evidence budou moci být vyňati ti z nich, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. ČTK to sdělila mluvčí ANO Lucie Kubovičová. ANO pozměňovací návrh k zákonu o evidenci tržeb představilo koaliční radě spolu s dříve oznámeným plánem, že by EET nepodléhaly také platby kartou prostřednictvím internetu v e-shopech.
23.11.
|
Lukáš Pololáník
Finanční správa chystá kontrolní akce na nesprávné, případně duplicitní uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti, ale i na řadu dalších příjmů, které jejich příjemci „zapomínají“ zdaňovat. Jedná se např. o příjmy za služby poskytované prostřednictvím aplikace, neboli o tzv. sdílenou ekonomiku, kam patří Uber či Aibnb.
23.11.
|
Petr Gola
Sazba sociálního pojištění se pro příští rok nemění, přesto budou někteří lidé platit při stejném příjmu na sociálním pojištění více než v letošním roce. Podívejme se na praktické příklady, kdy se bude platit více na sociálním pojištění.
21.11.
|
Petr Gola
Většině zaměstnanců pracujících během roku 2016 pouze několik měsíců vznikne nárok na daňovou vratku. V jaké výši? Podívejme se na nejčastější praktické příklady.
18.11.
|
Redakce
Dlouhodobé nemoci, úrazy nebo ztráta zaměstnání se negativně promítají do rodinného rozpočtu. Důsledkem je snížení životního standardu i neschopnost splácet hypotéku nebo půjčky. Do potíží se v této situaci mohou dostat především lidé zvyklí na vyšší příjmy nebo domácnosti s dluhy, které nemocenská a dávky v nezaměstnanosti nezvládnou pokrýt. Vyplatí se proto myslet na zadní vrátka, tedy šetřit, nebo se rozhlédnout po smysluplné pojistce.
16.11.
|
Veronika Tomanová
Po kontrolním hlášení k DPH přibude některým podnikatelům již od 1. prosince 2016 nová povinnost. Týká se elektronická evidence tržeb i vás a co byste měli určitě vědět?
16.11.
|
Petr Gola
Sazba daně z příjmu fyzických osob je pro 2016 stejné jako v loňském roce, přesto budou někteří živnostníci platit při stejném zisku na dani z příjmu fyzických osob méně. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
15.11.
|
Petr Gola
Rodič uplatňující daňové zvýhodnění na děti (slevu na děti) odvádí na dani z příjmu výrazně méně než jeho bezdětný kolega. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit a kdy nikoliv?
11.11.
|
Petr Gola
Od ledna příštího roku se v Česku zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč, v předchozích letech se však minimální mzda v Česku zvýšila spolu s Irskem ze zemí EU nejméněkrát. Jak často zvyšují minimální mzdu jednotlivé členské země EU?
10.11.
|
Redakce
Hranice mezi činnostmi a pravomocemi účetních a daňových poradců nebývají obecně považovány za příliš ostré. V běžné praxi proto často dochází k případům, kdy účetní vykonávají práci náležející daňovým poradcům a naopak, což může mít závažné důsledky pro obě strany.
09.11.
|
Petr Gola
I z ročních příjmů nad 100 tisíc Kč se v některých případech nemusí platit daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Podívejme se na vybrané příklady.
08.11.
|
Redakce
Od 1. listopadu si mohou podnikatelé, kterých se týká první vlna elektronické evidence tržeb (EET), ve zkušebním provozu otestovat funkci elektronických pokladen. Ze zhruba 50 tisíc podnikatelů se jich k pilotnímu provozu přihlásilo necelých 500. Navíc potřebné přihlašovací údaje ke spuštění evidence nemá ani polovina podnikatelů.
07.11.
|
Petr Gola
Na dani z příjmu fyzických osob nemusí zaměstnanci s nízkou mzdou nebo živnostníci s nízkým ziskem zaplatit nic. Zdravotní pojištění však musí být vždy placeno. V praxi dokonce platí lidé s nízkými příjmy na zdravotním pojištění v procentním vyjádření více než lidé s vysokými příjmy.
03.11.
|
Petr Gola
Lucemburčan s ročním příjmem 20 500 euro je považován za "chudého", v Česku takto vysoký příjem mají jen lidé s nadstandardními příjmy. Jak vysoká je hranice chudoby v EU? Jak se liší hranice chudoby pro jednotlivce a rodinu?
02.11.
|
ČTK
Systém veřejného zdravotního pojištění loni vykázal přebytek 580 milionů korun, přičemž příjmy činily 252,6 miliardy a výdaje 252 miliard Kč. Vyplývá to ze zprávy o hodnocení vývoje hospodaření veřejného zdravotního pojištění za rok 2015, kterou dnes schválila vláda a na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Dokumenty bude ještě schvalovat Sněmovna. I přes hospodářský růst zůstává systém zranitelný vůči hospodářské recesi a je zároveň dlouhodobě neudržitelný, tvrdí zpráva. K jeho stabilizaci je nutné hledat další zdroje.
01.11.
|
ČTK
Od dnešního dne budou místo prodejců platit daň z nabytí nemovitosti kupující. Začíná platit novela zákona, která tuto změnu zavádí a která zároveň ruší povinnost ručení za daň. Sazbu daně novela nemění.
01.11.
|
Martin Ježek
Proč falšujeme daňová přiznání a jaký je náš vztah ke korupci? Brněnští ekonomové a politologové experimentálně zkoumají vztah lidí k věcem veřejným. I když komplexní závěry ještě nejsou známy, částečné výsledky jsou už dostupné.
26.10.
|
ČTK
Ministerstvo financí zahájilo veřejnou diskusi, která by měla sloužit jako podklad pro nově připravovaný zákon o dani z příjmu. Zákon by měl začít platit od roku 2020 a měl by zjednodušit výběr daní a zavést řadu novinek.
26.10.
|
Redakce
Už 1. prosince začne platit novela zákona o daních z příjmu. Týkat se ale nebude všech. Novela je totiž postavena na porovnání zdaněných příjmů a nabytého majetku. Vyzvat člověka, aby vysvětlil, jak k majetku přišel, může správce daně jen při zjištění rozdílu pěti milionů korun.
26.10.
|
Petr Gola
Jeden z rodičů může měsíčně uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. Zaměstnaný rodič se dvěma a více dětmi obdrží za rok 2016 daňovou vratku, protože zaplatil na zálohách na dani z příjmu více než je roční daňová povinnost, jak si ukážeme na praktickém příkladu.
18.10.
|
Petr Gola
Kdy je výhodné pracovat na dohodu o provedení práce a kdy nikoliv? Kdy se práce na dohodu o provedení práce příští rok z daňového hlediska "prodraží"? Podívejme se na praktické příklady a možná úskalí, které může práce na dohodu o provedení práce přinést.
13.10.
|
ČTK
Finanční správa dosud vydala 8899 autentizačních údajů k elektronické evidenci tržeb. Celkem bylo evidováno 4326 provozoven. Vyplývá to z dat, které dnes ČTK poskytla Finanční správa. Evidence tržeb bude spuštěna 1. prosince pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 50.000 podnikatelů. Registrační údaje přiděluje Finanční správa od 1. září.
13.10.
|
Petr Gola
Mnozí zaměstnanci si ke svému hlavnímu příjmu ze zaměstnaneckého poměru přivydělávají, ať už prací na dohody, formou zkráceného úvazku nebo samostatnou výdělečnou činností. Jak to bude s placením sociálního pojištění z přivýdělku v příštím roce?
07.10.
|
Petr Gola
Přestože pro příští rok nedochází ke změnám sazeb zdravotního pojištění, tak budou v příštím roce platit na zdravotním pojištění více někteří zaměstnanci, živnostníci nebo lidé mající pouze pasivní příjmy. Podívejme se na praktické příklady, komu se zdravotní pojištění "prodraží".
06.10.
|
Elena Ondrová
Zdravotní pojištění musí platit všichni. Zatímco u zaměstnance je plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel, který se o vše postará, u osob samostatně výdělečně činných je tomu jinak. OSVČ je nejen plátcem pojistného (platí si pojistné sama), ale také musí každoročně podávat Přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně.
05.10.
|
ČTK
Minimální mzda stoupne od 1. ledna na 11.000 korun měsíčně, o navýšení o 1100 korun dnes rozhodla na základě dohody se sociálními partnery vláda. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.
05.10.
|
Michaela Kadlecová
Studentský život může být i náročný, protože představuje přípravu na budoucí povolání a určitou investici do života. Proto stát studium podporuje nejrůznějšími úlevami včetně toho, že za studenta hradí zákonné pojistné. Jak je to se zdravotním pojištěním v různých situacích kdy si musí student platit pojištění sám?
03.10.
|
ČTK
Prodejci očekávají hlavní nápor zájmu o pokladní systémy k elektronické evidenci tržeb až na konci roku, velká část podnikatelů nechává nákup zařízení na poslední chvíli. Již nyní ale poptávka po těchto zařízeních vzrostla, vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci. Některé obchody pokladní systémy pro EET teprve zařazují do nabídky. Podle posledního průzkumu Hospodářské komory si 43 procent obchodníků hodlá pořídit co nejjednodušší technické řešení k EET.
29.09.
|
Redakce
Náklady spojené s elektronickou evidencí tržeb mohou podnikatelé výrazně snížit výběrem vhodného pokladního řešení. Kasa se může díky dobré správě dat stát i užitečným nástrojem v podnikání.
29.09.
|
Petr Gola
Přestože je v Česku zavedena 7% solidární daň z příjmu pro lidi s vysokými příjmy, tak platí drobní živnostníci na povinných daních více než podnikatelé s miliónovými zisky. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
28.09.
|
Redakce
Elektronické evidenci tržeb (EET) budou jako první podléhat ubytovací a stravovací služby, a to již od prosince letošního roku. Od stejného data se však snižuje i sazba DPH u stravovacích služeb (kromě podávání alkoholických nápojů) z 21 % na 15 %. Všichni podnikatelé, kterých se EET týká, by si tedy měli co nejdříve zajistit datové připojení a získat přihlašovací údaje na portál správce daně.
27.09.
|
Redakce
Podle odhadů se první fáze EET bude týkat 60 tisíc podnikatelů. Ti všichni musí nejpozději do 1. prosince 2016 připravit své provozy na evidování tržeb. Příprava na EET však zdaleka neznamená jen pořízení vhodného pokladního systému. Je třeba vyřešit i nezbytné formality, v nichž řada podnikatelů tápe.
26.09.
|
Redakce
V Česku žije téměř 2,4 milionu lidí, kteří pobírají starobní důchod. Ten ale vždy nepokryje všechny životní náklady a zadlužených seniorů přibývá. Letos v červnu mělo 84 699 lidí exekuci z důchodu. Navíc podle letošního průzkumu Českého statistického úřadu je 15 procent tuzemských penzistů žijících samo ohroženo chudobou. Řada důchodců řeší svou finanční situaci návratem do práce. A těch, kteří se rozhodnou přilepšit si k důchodu, je rok od roku víc. Na konci roku 2015 si k penzi přivydělávalo 356 tisíc seniorů. V roce 1996 to bylo necelých 170 tisíc lidí.
26.09.
|
Redakce
Penzisté mající ročně v součtu vlastní příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo pronájmu ve výši 840 tisíc Kč a více nebudou muset za rok 2016 zdaňovat celý důchod. Konkrétní daňová úspora závisí na výši důchodu, minimálně však bude dosahovat téměř 20 tisíc korun.
23.09.
|
Petr Gola
Každý občan s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěn u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovnu je možné změnit. Kdo chce změnit zdravotní pojišťovnu od ledna 2017, ten musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně do konce září.
19.09.
|
Petr Gola
V Česku, stejně jako ve většině ostatních členských zemích OECD, s rostoucí mzdou stoupají i odvody zaměstnance na dani z příjmu fyzických osob. Kolik zaplatí na dani z příjmu zaměstnanci s podprůměrnou mzdou, průměrnou mzdou a nadprůměrnou mzdou v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?
15.09.
|
Redakce
Od 1. září si mohou podnikatelé vyzvedávat autentizační údaje k přihlašování do elektronické evidence tržeb (EET). Během prvního zářijového týdne tak učinilo jen kolem 1400 podnikatelů. První fáze EET by se měla spustit 1. prosince, podnikatelé tak zatím s přihlašováním nespěchají.
15.09.
|
Petr Gola
Osoby samostatně výdělečně činné mají, na rozdíl od zaměstnanců, mnoho daňových povinností. Kterou daň však platí OSVČ vždy, bez ohledu na to, zdali vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo jak vysokého hrubého zisku dosáhnou? Podívejme se na praktické příklady.
13.09.
|
Redakce
Je to poměrně časté nedopatření, ze kterého mohou pramenit zbytečné nepříjemnosti. Nejčastěji se týká studentů, kteří od nového školního roku nastupují na střední nebo na vysokou školu. Ti totiž vesměs očekávají, že škola jejich studium oznámí zdravotní pojišťovně a za ně tedy bude nadále platit pojištění stát. Jenže ne všechny školy to dělají. A není to ani jejich povinnost.
12.09.
|
Petr Gola
V praxi může peněženka pocítit zvýšení hrubého příjmu o 1 000 Kč různě, rozdíly jsou přitom značné. Vypočítejme si v praktických příkladech, kdy čistý příjem stoupne ve stejné výši jako hrubý a kdy je zdanění přes 30 %.
09.09.
|
Petr Gola
Někteří zaměstnanci pracující na pracovní smlouvu si chtějí ještě přivydělat. Je lepší pracovat pro jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce nebo na zkrácený úvazek nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost? Porovnejme si daňové dopady při stejně vysokém měsíčním příjmu.
08.09.
|
Petr Gola
Dluhy na zdravotním pojištění nejsou pouze záležitostí zaměstnavatelů. Velké dluhy mají v praxi i živnostníci nebo občané neplatící zdravotní pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů. Za jakých okolností je možné zdravotní pojištění prominout?
07.09.
|
Petr Gola
U levnějších cigaret činí spotřební daň a daň z přidané hodnoty přes 80 % konečné ceny. Jak se zdanění u krabičky cigaret počítá? A jak se zvýší zdanění v příštím roce?
02.09.
|
Petr Gola
Všichni zaměstnavatelé, ať už právnické osoby nebo živnostníci, si musí plnit své zákonné povinnosti vůči zdravotním pojišťovnám. Neplnění zákonných povinností je sankciováno. S čím musí všichni zaměstnavatelé počítat?
31.08.
|
Redakce
Nástup do druhého zaměstnání, příležitostné brigády, dohody o provedení práce nebo zahájení vlastního podnikání jsou pro řadu lidí řešením, jak si vylepšit rodinný rozpočet. Pro 58 procent Čechů a jejich domácností je totiž obtížné vyjít se současným příjmem. Druhé zaměstnání má kvůli své ekonomické situaci 24 procent lidí. I při krátkodobém přivýdělku je třeba dát pozor na daňové povinnosti.
31.08.
|
Veronika Tomanová
Byla schválena novela zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí, která začne platit od 1. listopadu 2016. Zásadní změnou je, že poplatníkem daně bude kupující nemovitosti. Co upravit ve smlouvě a kolik bude muset kupující zaplatit, informuje následující článek.
30.08.
|
Petr Gola
Sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění i zdravotního pojištění je odlišná, přesto v praxi platí živnostníci nejvíce na jiné "přímé dani". Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
29.08.
|
ČTK
Zdravotní pojišťovny si podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové nemají najímat externí advokáty na vymáhání dluhu na zdravotním pojištění, podle ombudsmanky tímto zbytečně navyšují náklady. Jak v dnes v tiskové zprávě uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková, pojišťovna má tyto rutinní úkony vykonávat sama, má vlastní právníky.
26.08.
|
Petr Gola
Každý občan s trvalým pobytem v Česku mající vlastní příjmy musí platit zdravotní pojištění. Někteří občané však mají během měsíce více příjmů, např. ze dvou zaměstnání, ze zaměstnání a podnikání. Jak se v takových případech počítá zdravotní pojištění?
25.08.
|
Redakce
Během prázdnin a v září nastupuje do svého prvního zaměstnání na standardní pracovní smlouvu řada absolventů středních škol, vyšších odborných škol a vysokých škol. Za rok 2016 vznikne těmto zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Proč? A jak vysoká bude?
25.08.
|
Petr Gola
Daňovou povinnost je možné snížit o daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom vzniká nárok na daňový bonus. Jaké jsou podmínky pro čerpání daňového bonusu a kdo nemůže daňový bonus dostat?
24.08.
|
Petr Gola
V praxi dochází k situaci, že má zaměstnanec vyšší mzdu než v minulosti a ještě k tomu platí dokonce nižší daně. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané případy.
19.08.
|
Redakce
Najít vhodnou práci není v současné době jednoduché. Při splnění zákonných podmínek lze stejnou práci vykonávat jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Kdy si lze volit mezi zaměstnaneckým poměrem a OSVČ? Která z variant a kdy se vyplatí? Podívejme se na tuto volbu z pohledu daní a sociální ochrany.
19.08.
|
Veronika Tomanová
Nakupujete v rámci svého podnikání zboží nebo služby v zahraničí a faktury obsahují zahraniční DPH? Daň z přidané hodnoty zaplacenou v jiném členském státě EU si můžete nechat vrátit. Následující článek informuje, jak o vrácení DPH žádat.
18.08.
|
Elena Ondrová
I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
18.08.
|
Petr Gola
Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti je pro účely placení sociálního pojištění zvýhodněn, neboť do limitu se sociální pojištění vůbec neplatí. Při nižším zisku je tedy vhodné si limit pohlídat, neboť vyšší hrubý zisk nemusí v takovém případě znamenat vyšší disponibilní zisk. Podívejme se na praktické příklady.
16.08.
|
Petr Gola
Založení společnosti bez právní subjektivity v souladu s občanským zákoníkem je pro některé osoby samostatně výdělečně činné možností, jak zlepšit postavení na trhu nebo získat zajímavou zakázku. S čím při založení společnosti počítat?
15.08.
|
ČTK
Spropitné, které si ponechá barman nebo číšník, nebude podléhat elektronické evidenci tržeb. Na svém blogu to dnes uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). V případě, že si ovšem spropitné ponechá částečně nebo celé majitel restaurace, pak by se mělo evidovat. První fáze elektronické evidence tržeb začne 1. prosince a bude platit pro podnikatele ve stravování a ubytování.
Zobrazit všechny články