18.11.
|
Petr Gola
Odchod do důchodu znamená pokles životní úrovně ve všech evropských zemích. V členských zemích EU je propracovaná důchodová politika, státní důchody jsou vyšší než v mimoevropských zemích. Nejvyšší úroveň mají ze zemí EU státní důchody v Lucembursku, nejnižší v Chorvatsku.
08.11.
|
Redakce
Při srážkách ze mzdy musí dlužníkovi vždy zůstat nezabavitelné minimum, které se odvíjí od životního minima a normativních nákladů na bydlení. Zvýšení životního minima od ledna 2012 a každoroční zvyšování normativních nákladů na bydlení je pro dlužníky příznivou zprávou. Exekučně jim tak vždy od ledna může být sraženo méně než v předchozím roce.
05.11.
|
Petr Gola
Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro účely placení sociálního a zdravotního pojištění je jejich činnost hodnocena jako vedlejší, což přináší výhody.
22.10.
|
Petr Gola
Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
07.10.
|
Redakce
Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
07.10.
|
Petr Gola
Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.
30.09.
|
Redakce
Připadáte si trapně, když vaši kolegové mluví o výši svých příjmů? Vadí vám, když si lidé okolo vás v obchodě kupují drahé likéry a vy jen Tuzemák? Poradíme vám, jak jim vypálíte rybník!
20.09.
|
Petr Gola
Ministerstvo financí navrhuje vyšší zvýšení spotřební daně u cigaret od ledna příštího roku než se očekávalo. Povídejme se na praktických příkladech, jak stoupne cena cigaret?
12.09.
|
Petr Gola
Ve většině případů platí, že čím vyšší příjem, tím vyšší zdanění (v procentech z příjmu). Nemusí tomu tak však být vždy. V Česku najdeme několik případů, kdy je zdanění vysoké i při nízkém příjmu. A to jak pro zaměstnance, tak OSVČ. Podívejme se na některé praktické příklady.
12.09.
|
Michaela Malátná
Obchodování s Bitcoiny se mění. Nově se zisky budou danit. Německé ministerstvo financí totiž tuto virtuální měnu uznalo za oficiální. Bitcoin už má svoje místo také v nejprestižnějším slovníku The Oxford English.
11.09.
|
Tomáš Procházka
Bohatí by měli zpozornit. Podle představ ČSSD by měli dokládat, kde přišli k větším finančním prostředkům. Koho se případné budoucí změny týkají? Především těch, kteří si kupují drahá vozidla, letouny či akcie v hodnotě přesahující dva miliony korun u akcií a deset milionů u movitých věcí.
04.09.
|
Zbyněk Drobiš
Můžete mít u jednoho zaměstnavatele kromě pracovní smlouvy rovněž uzavřenou některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr? Na tuto otázku v nedávné době odpověděl Nejvyšší soud České republiky.
02.09.
|
Petr Gola
Daň z příjmu fyzických osob neplatí občané s nízkými příjmy, sociální pojištění se neplatí z příjmů nad strop. U zdravotního pojištění tomu tak není, zdravotní pojištění je povinnou daní. Kteří občané platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob?
30.08.
|
Petr Gola
Ve vyspělých zemích světa se neustále rozevírají mzdové nůžky. Nejvíce stoupají mzdy a platy zaměstnancům s nejvyššími mzdami. Mzdové rozdíly dokládá i rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem mzdy. Za první čtvrtletí 2013 dosahuje v Česku medián mzdy 83,3 % průměrné mzdy.
28.08.
|
Petr Gola
Odpůrci minimální mzdy tvrdí, že minimální mzda zvyšuje zaměstnavatelům mzdové náklady za pomocné práce, přesto je minimální mzda zavedena ve většině vyspělých zemích světa, i v USA, Japonsku, Kanadě, Austrálii, Koreji nebo Argentině. Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?
26.08.
|
Petr Gola
Bezdětný zaměstnanec s průměrnou mzdou zaplatí v Česku na všech povinných přímých daních za rok přes 170 tisíc Kč. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?
22.08.
|
Petr Gola
Opomenutá platba zdravotního pojištění nebo placení povinného pojištění v nižší částce znamená vznik penále na veřejném zdravotním pojištění. Jak postupovat, když nám zdravotním pojišťovna předepíše penále?
21.08.
|
Petr Gola
Přestože je v Česku vysoké daňové zvýhodnění na děti, tak je celkové zdanění práce u rodin s dětmi v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. Kolik odvedou na povinných odvodech rodiče v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
14.08.
|
Petr Gola
Vláda zvýšila od srpna hodinovou minimální mzdu z 48,10 Kč na 50,60 Kč. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v ostatních zemích EU. Jak se zvýšila v Evropě hodinová minimální mzda od roku 2008?
12.08.
|
Petr Gola
Ve většině vyspělých zemích světa neplatí občané do určitého příjmu daň z příjmu fyzických osob. V Česku neplatí daň z příjmu fyzických osob zaměstnanci s měsíční mzdou 10 290 Kč. Důvodem je uplatnění slevy na poplatníka, jak je to v ostatních zemích?
08.08.
|
Petr Gola
Zvýšení minimální mzdy o 500 Kč může na první pohled znamenat, že minimální mzda v Česku je již příliš vysoká. Není tomu tak, vždyť v mnoha západoevropských zemích dosahuje minimální mzda přes 40 % průměrné mzdy.
31.07.
|
Petr Gola
Základní sleva na poplatníka v Česku výrazně snižuje daňovou povinnost. Této výhody však již v letošním roce nemohou využít výdělečně činní penzisté. Právě z důvodu existence slevy na dani nebo nezdanitelné položky není porovnání daňové zátěže ve vyspělých zemích pouze dle daňových sazeb nejpřesnější.
29.07.
|
Michaela Kadlecová
Rusnokova vláda hned na začátku ukázala, že přes absenci mandátu hodlá rozhodovat o poměrně závažných problémech. Jedním z jejích prvních kroků bylo zvýšení minimální mzdy, tedy rozhodnutí, které může mít podle ekonomů na hospodářskou situaci státu určitý vliv.
24.07.
|
Petr Gola
Životní úroveň občanů pracujících za průměrnou mzdu v paritě kupní síly se v letech 2007 až 2012 nejvíce zvýšila z členských zemí OECD v Chile, Švýcarsku a Islandu. Jak si žijeme za průměrnou mzdu v Česku v posledních pěti letech?
23.07.
|
Petr Gola
Úloha spotřebních daní ve světě stoupá. Trendem je zvyšování spotřebních daní, především na cigarety nebo alkoholické nápoje. Rozdíly ve zdanění mezi jednotlivými zeměmi jsou značné. Snižují vyšší spotřební daně počet kuřáků a klesá konzumace alkoholu?
22.07.
|
Petr Gola
Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
15.07.
|
Veronika Tomanová
Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u uplatnění daně z přidané hodnoty a celních režimů.
09.07.
|
Vít Fritzsche
Transferové ceny, tedy ceny uzavírané mezi společnostmi navzájem propojenými (tzv. spřízněné subjekty), patří již několik let k ústředním tématům českého i mezinárodního daňového práva. Spřízněné subjekty totiž mohou ve vzájemných transakcích upravovat ceny tak, aby zdanitelné zisky plynuly do zemí s nižší mírou zdanění.
04.07.
|
Veronika Tomanová
Novelou zákona o dani z přidané hodnoty byl od prvního ledna letošního roku zaveden institut nespolehlivého plátce. Po šesti měsících platnosti této změny můžeme zhodnotit, jak institut nespolehlivého plátce ovlivnil život podnikatelů.
04.07.
|
Petr Gola
Zaměstnanci pracující za mzdu nižší než činí dvě třetiny mediánu mzdy, mají nízkou mzdu – tento závěr vyplynul ze studie WSI institutu. Nejméně občanů pracuje za nízkou mzdu v zemích Skandinávie, nejvíce v pobaltských zemích.
01.07.
|
Petr Gola
Při výpočtu daňové povinnosti v jednotlivých zemích je potřeba zohlednit základní slevu na dani na dani na poplatníka nebo nezdanitelnou položku. Daňovou povinnost nelze tedy porovnávat pouze dle daňových sazeb. Ve většině zemí je zavedeno progresivní zdanění. Jak se liší skutečná sazba daně z příjmu pro občany s nízkými a vysokými příjmy?
13.06.
|
Petr Gola
Dosažení důchodového věku neznamená, že je nutné odejít do penze. Někteří občané chtějí dál pracovat. Mají dvě možnosti: buď odejít do důchodu a být pracujícím penzistou nebo odchod do důchodu odložit (pracovat na procenta). Co je výhodnější?
12.06.
|
Petr Gola
I při třicetitisícovém příjmu může být celkové zdanění (odvody na povinném pojistném a daň z příjmu fyzických osob) do 10 %. Jak je to možné? Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka a využití výhod práce na základě dohody o provedení práce.
11.06.
|
Petr Gola
Ze všech členských zemí OECD je rozdíl v příjmu pětiny domácností s nejvyššími příjmy a pětiny domácností s nejnižšími příjmy v Česku nejnižší. Příjmové rozdíly v Česku jsou oproti jiným zemím nízké.
10.06.
|
Petr Gola
Skutečná (efektivní) sazba daně z příjmu fyzických osob se mnohdy výrazně liší od zákonných daňových sazeb. Hlavním důvodem je existence slevy na poplatníka, nezdanitelné položky nebo nulové sazby daně v prvním pásmu. Jak vysoká je skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy v zemích OECD?
06.06.
|
Petr Gola
Nízké zdanění zaměstnavatelů a firem podporuje domácí ekonomiku. Příliš vysoké daně jsou důvodem pro přemístění sídla společnosti. Sazba daně z příjmu právnických osob je v Česku i v roce 2013 jedna z nejnižších.
04.06.
|
Zbyněk Drobiš
Jaký je rozsah odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz? Ve kterých případech vlastně lze o pracovním úrazu hovořit? Přečtěte si rady k efektivnímu uplatnění nároků takto poškozeného zaměstnance.
29.05.
|
Veronika Tomanová
Přiznání k dani z nemovitostí 2013 jsme již podali na konci ledna. Teď ale přichází čas daň z nemovitostí zaplatit. Připomínáme, že tak musíte učinit do pátku 31. 5. 2013. Jaké novinky a úskalí v této oblasti na nás čekají, shrnuje následující článek.
27.05.
|
Petr Gola
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?
21.05.
|
Petr Gola
Propracovaná sociální politika pomáhá snižovat počet "chudých" Evropanů, jejich počet však v čase roste. Hranice chudoby je v každé zemi jiná, vždyť chudý Lucemburčan by měl v Česku nadstandardní příjem. Kdo je v Evropě chudý a jaká je finanční hranice chudoby?
17.05.
|
Petr Gola
Zdanění práce v Česku u podprůměrných a nadprůměrných příjmů se příliš neliší. Rozdíly ve zdanění je v Česku jeden z nejnižších v členských zemích OECD. Podívejme se na praktické výpočty.
16.05.
|
Petr Gola
V roce 2007 bylo v Česku progresivní zdanění, v roce 2013 stále platí rovná 15% daň z příjmu fyzických osob. Přesto zdanění OSVČ za rok 2013 bude vyšší než za rok 2007, v některých případech o desetitisíce korun. Podívejme se na praktické příklady.
13.05.
|
Petr Gola
Nižší daňové zatížení prospívá ekonomice a byznysu. Ve vyspělých evropských zemích je přitom celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích. Nejnižší zdanění v EU je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Jak si stojí Česko?
09.05.
|
Petr Gola
V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?
02.05.
|
Petr Gola
V daňovém přiznání za rok 2013 půjde, stejně jako v roce 2012, uplatnit slevu na manželku bez vlastních příjmů. V letech 2005, 2006, 2007 bylo zavedeno společné zdanění manželů, které rovněž přinášelo rodině daňovou úsporu. Který institut je výhodnější?
29.04.
|
Redakce
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, že Přehled o příjmech a výdajích za rok 2012 mají povinnost podat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost jen po část roku 2012. Povinnost se tedy týká i osob, které v průběhu roku 2012 samostatnou výdělečnou činnost přerušily či ukončily.
29.04.
|
Petr Gola
Odchodu do důchodu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Lehkovážnost se nemusí vyplatit, výsledný důchod může být výrazně nižší. Podívejme se na praktický příklad, jak snadno může být důchod nižší o několik tisícikorun.
29.04.
|
Petr Gola
Být bez práce není nikde na světě snadné. Občané členských zemí OECD však mají jistotu, že nebudou zcela bez finančních prostředků. Nejdříve pobírají podporu v nezaměstnanosti a následně případně sociální dávky. Podívejme se, jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti v členských zemích OECD.
24.04.
|
Petr Gola
Výpočet daňové povinnosti v Česku se během posledních deseti let několikrát změnil. Jak se liší v Česku zdanění práce u průměrné mzdy od roku 2003 do roku 2013?
23.04.
|
Petr Gola
Přestože zaměstnanci s podprůměrnou mzdou odvedou v Česku na dani z příjmu fyzických osob velmi málo, tak je zdanění práce v Česku u podprůměrných příjmů z členských zemí OECD jedno z nejvyšších. Proč je tomu tak?
22.04.
|
Petr Gola
Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
19.04.
|
Michal Budík
Hned na začátku dnešního zamyšlení se musím přiznat k jedné věci – vše, co se chystám napsat, odvozuji jen a pouze ze svých dojmů. Na svědomí je složka mého intelektu, kterou i odborníci nazývají selským rozumem. Upřímně a snad i skromně připouštím, že můj selský rozum není nikterak přebujelý. Přesto mi při návštěvě šestnáctého patra budovy, v níž sídlí můj místně příslušný finanční úřad, tento smysl napověděl, že tady není něco v pořádku.
15.04.
|
Petr Gola
Pro všechny členské země EU je daň z přidané hodnoty (DPH) pro státní pokladnu nesmírně důležitá. Vyšší DPH se promítne v hospodaření rychle, na rozdíl od zvýšení přímých daní. V posledních letech sazby DPH v Evropě stoupají. V mimoevropských zemích však ne. Sazby DPH v Evropě jsou výrazně vyšší než v mimoevropských zemích.
10.04.
|
Petr Gola
Nízká nezaměstnanost a inflace je cílem všech vyspělých vlád světa. V Americe je pravidelně sestavován „index mizérie“, což je součet nezaměstnanosti a inflace. Jak jsou na tom evropské země a jak si vede Česko za rok 2012?
09.04.
|
Petr Gola
Někteří občané ztratí v předdůchodovém věku práci, ve které pobírali třeba průměrnou mzdu. Někteří přemýšlejí, zdali odejít do předčasného důchodu nebo pracovat za nízkou mzdu. Co je finančně výhodnější a o kolik?
08.04.
|
Petr Gola
Od ledna letošního roku došlo v Česku ke zvýšení spotřební daně u cigaret. Při nákupu krabičky cigaret tak musí kuřáci šáhnout hlouběji do kapsy. Jak vysoké je zdanění cigaret v letošním roce v ostatních zemích EU?
04.04.
|
Petr Gola
Zaměstnanci nebo OSVČ, jejichž manželka nemá vlastní příjmy, odvádí na povinných daňových odvodech méně než svobodní a bezdětní zaměstnanci. Jak se liší daňová povinnost, když je např. manželka na rodičovské dovolené a manželé mají dvě děti? Jak je to v ostatních zemích OECD? Porovnejme si zdanění na praktických příkladech v Česku se zeměmi OECD.
02.04.
|
Petr Gola
Podpora rodin s dětmi a rodin je v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD vysoká. Důvodem je poměrně vysoké daňové zvýhodnění na děti. Propočítejme si praktické příklady v Česku a porovnejme s ostatními zeměmi OECD.
29.03.
|
Redakce
Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.
28.03.
|
Redakce
Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu. Tyká se především těch, kteří neplatí zálohou daň v průběhu celého roku. Nepříjemnosti však mohou předejít, pokud si každý měsíc odloží 15 % rozdílu z příjmů a výdajů u podnikání.
28.03.
|
Petr Gola
Za rok 2012 činila průměrná mzda v Česku 25 101 Kč. Zaměstnavatelé však platí za zaměstnance ještě vysoké povinné pojistné, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tak činily 33 637 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích OECD?
27.03.
|
Petr Gola
Někteří občané nechtějí odejít do penze, ale nadále pracovat. Dosažení důchodového věku není výpovědní důvod, lze nadále pracovat bez omezení a do důchodu neodejít. Zvláště když pracující penzisté nemohou od letošního roku uplatnit slevu na poplatníka. Jak se zvyšuje penze při pozdějším odchodu do důchodu?
26.03.
|
Petr Gola
Daňovou povinnost snižují nezdanitelné položky. Přestože vychází živiteli rodiny nulová daňová povinnost, protože uplatňuje daňové zvýhodnění na děti, tak se vyplatí nezapomenout na nezdanitelné položky, vznikne totiž nárok na daňový bonus. Podívejme se na praktické příklady.
25.03.
|
Petr Gola
Daňové slevy přímo snižují daňovou povinnost. Při jejich uplatnění může být daňová povinnost nulová. Jaké daňové slevy a za jakých podmínek je můžete uplatnit v daňovém přiznání za rok 2012?
20.03.
|
Petr Gola
OSVČ odvádí na povinných odvodech (daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění) méně než zaměstnanci. Současně mají minimální sociální ochranu a žádné jistoty. Porovnejme si daňovou zátěž OSVČ a zaměstnance.
19.03.
|
Petr Gola
Hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru a čistá mzda, kterou zaměstnanec obdrží na svůj bankovní účet, se výrazně liší. Důvodem jsou daně, které platí zaměstnanec. Podívejme se, jak se liší hrubá a čistá mzda v zemích OECD u podprůměrné, průměrné a nadprůměrné mzdy?
18.03.
|
Petr Gola
Nejvyšší průměrná mzda v členských zemích OECD je ve Švýcarsku, Norsku, Austrálii a Dánsku. Při zohlednění cenových rozdílů zjistíme, že nejvyšší kupní síla průměrné mzdy je ve Švýcarsku, Německu a Nizozemí. Jak se žije za průměrnou mzdu v Česku?
11.03.
|
Veronika Tomanová
Při prodeji nemovitostí zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) stanoví celou řadu výjimek, kdy bude příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů a poplatník tak nemusí podávat daňové přiznání. Následující řádky přináší vysvětlení ustanovení zákona spolu s řadou praktických situací, které mohou potkat i vás...
11.03.
|
Petr Gola
Průměrná roční spotřeba piva v Česku dosahuje 145 litrů na obyvatele. Kolik zaplatíme na daních při průměrné spotřebě piva za rok? Jak vysoká je spotřební daň u piva v ostatních zemích EU?
07.03.
|
Redakce
Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných za rok 2012 se týká zhruba 1 200 000 podnikatelů, řemeslníků a živnostníků. OSSZ každoročně registrují několik opakujících se prohřešků ve vyplnění Přehledu. Termín pro podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 je nejpozději do 2. 5. 2013.
06.03.
|
Veronika Tomanová
Prodali jste v roce 2012 a musíte podat přiznání k dani z příjmů? Jak zdanit prodej nemovitostí a jaké lze v této souvislosti uplatnit výdaje vám poradí následující článek.
05.03.
|
Veronika Tomanová
Při prodeji nemovitosti musíte v některých případech podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kdy je tedy nutné daňové přiznání podat a jak se prodej nemovitostí zdaňuje?
27.02.
|
Veronika Tomanová
Od ledna 2013 zákon o DPH obsahuje nový institut nespolehlivého plátce a navazující ručení za nespolehlivého plátce. Se zavedením tohoto institutu mají plátci DPH povinnost oznámit své bankovní účty používané pro jejich ekonomickou činnost, a to do konce února 2013.
19.02.
|
Petr Gola
Zavedení spotřební daně u tichého vína se v Česku nakonec odložilo. Z vinařských zemí je na tichá vína uložena minimální daň pouze ve Francii. Jak je to u šumivých vín? Jak vysoké je zdanění vína v mimoevropských zemích? Nebo ve Skandinávii?
15.02.
|
Petr Gola
Termín vyplňování daňového přiznání se blíží. Platíme na dani z příjmu moc nebo málo? Podívejme se, jak vysoké daně budou odvádět za rok 2012 občané v zemích OECD. Kde jsou daňové sazby nejvyšší a kde nejnižší?
14.02.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
11.02.
|
Petr Gola
Při splnění zákonných podmínek mají nezaopatřené děti nárok na sirotčí důchod. Jak se počítá sirotčí důchod v roce 2013? Lze při pobírání sirotčího důchodu pracovat? Jak je to o prázdninách?
08.02.
|
Petr Gola
Každoročně stoupá počet penzistů, kteří si přivydělávají podnikáním, pronájmem nebo investováním. Daňové přiznání musí podat i penzisté s nadstandardní penzí. Podívejme se na praktické příklady.
06.02.
|
Petr Gola
Když si u nás koupíte oblíbenou lihovinu, tvoří polovinu ceny spotřební daň a daň z přidané hodnoty (DPH). Podívejme se na praktické výpočty celkového zdanění u tvrdého alkoholu. Porovnejme si výši spotřební daně a DPH v členských zemích OECD.
31.01.
|
Petr Gola
Penzisté, kteří odešli v průběhu roku 2012 do důchodu, mohou mít v mnoha případech nárok na vratku daně. Stejně tak penzisté, kteří pracovali pouze po část roku 2012. Důvodem je uplatnění slevy na poplatníka v celé výši za rok 2012. Podívejme se na praktické příklady.
28.01.
|
Petr Gola
Efektivní zdanění občanů s nadstandardními příjmy za rok 2012 je nižší než občanů s průměrnou mzdou. V roce 2013 budou platit nejvyšší daně pracující penzisté. Kdo má za rok 2012 nulovou daňovou povinnost? Podívejme se na některé zajímavé daňové výpočty.
25.01.
|
Tereza Dědinová
Máme tu nový rok a s ním i zvýšení DPH. Opět je na co nadávat a rozčilovat se nad tím, co všechno se z „našich“ daní platí. Nelíbí se ani to, že se zaměstnancům daně strhávají rovnou z platu. Živnostníkům pro změnu vstávají vlasy na hlavě hrůzou při představě každoročního vyplňování daňového přiznání. Při drobné exkurzi do minulosti ale možná nakonec uznáte, že dnešní systém se všemi svými mouchami zase tak zlý není.
21.01.
|
Veronika Tomanová
Přiznání k dani z nemovitostí se musí podat do konce ledna. Pokud si v této oblasti nevíte rady, můžete se inspirovat několika skutečnými příklady.
16.01.
|
Redakce
Jediná minimální mzda pro všechny bez ohledu na zdravotní postižení. Taková změna platí od 1. ledna 2013, kdy vláda zrušila všechny nižší sazby minimální mzdy. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce o této novince informovat, proto nově také vydalo leták, který ji vysvětluje.
15.01.
|
Petr Gola
Práce na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti je velmi oblíbená pro studenty, maminky na rodičovské dovolené, penzisty. Ale taky jako forma přivýdělku pro OSVČ a zaměstnance. Výhodou je nižší zdanění a jednodušší administrativa.
14.01.
|
Petr Gola
Noví majitelé nemovitosti během roku 2012 musí do 31. ledna 2013 podat daňové přiznání k nemovitosti. Občané, kteří již daňové přiznání podali v minulosti, obdrží zpravidla od FÚ poštovní poukázku na úhradu vyměřené daně k dané nemovitosti.
10.01.
|
Veronika Tomanová
V zákoně o dani z nemovitostí nedošlo pro rok 2013 k žádné novelizaci, ale přesto jsme se v této oblasti dočkali významných změn. Od 1. ledna 2013 totiž došlo k reorganizaci správy daně z nemovitostí. Pozitivní zprávou ale určitě je, že v konečném důsledku dojde u mnoha z nás k administrativnímu ulehčení při podávání přiznání k dani z nemovitostí.
09.01.
|
Redakce
V roce 2013 se osobám samostatně výdělečně činným, jako každý rok, mění od měsíce podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 zálohy na důchodové pojištění. Výše minimálních záloh OSVČ, které vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, činí 1 890 Kč.
09.01.
|
Petr Gola
Placení daně, ať už daně z příjmu fyzických osob nebo z nemovitosti se vyhne málo občanů. Od ledna 2013 dochází při placení daní ke změnám, na co si dát pozor, abychom daně finančnímu úřadu zaplatili řádně a včas?
07.01.
|
Petr Gola
Placení silniční daně není pouze záležitostí firem, ale také OSVČ používající auto k podnikání. Novější auta jsou zvýhodněna nižší silniční daní, rozdíly jsou přitom značné. Daňové přiznání za rok 2012 je potřeba podat na FÚ do konce ledna 2013. Jak vysoká silniční daň bude?
03.01.
|
Veronika Tomanová
Následujícím článek informuje o zásadních změnách v daňové správě, které nastanou v lednu 2013. Dochází k rozsáhlé reorganizaci české daňové správy.
01.01.
|
Lukáš Pololáník
Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
27.12.
|
Redakce
Od ledna 2013 nabývá účinnosti hned několik daňových novel. Novinky se týkají přímých i nepřímých daní a přinášejí s sebou nové povinnosti. Připravili jsme proto přehled nejvýznamnějších změn.
20.12.
|
Petr Toman
Po dlouhém napětí Poslanecká sněmovna schválila dvě novely zákona o DPH. Ani tento krok však nedává jistotu, jaké sazby daně z přidané hodnoty budou od 1. ledna 2013 účinné. Všechny trumfy teď drží v rukou prezident.
20.12.
|
Petr Gola
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na nemocenskou pouze, když si platí dobrobolné nemocenské pojištění. Jak vysokou nemocenskou OSVČ v roce 2013 dostanou?
13.12.
|
Petr Gola
Spojené Arabské Emiráty, Katar, Saudská Arábie a Hongkong – to je čtveřice zemí s nejjednodušším daňovým systémem na světě dle hodnocení Světové banky a PwC „Paying Taxes 203“. České daně jsou složité, patří nám až 120. místo na světě.
30.11.
|
Lukáš Pololáník
Poptávka po likvidacích společností se zvyšuje. Nazaměňujme ale likvidaci s bankrotem - v případě likvidace se jedná o proces, který končí zánikem firmy na základě dobrovolného rozhodnutí jejích vlastníků, uvádí mimo jiné Rudolf Vřešťál, výkonný ředitel firmy ASB Group.
26.11.
|
Petr Gola
Zdanění občanů s nadstandardními příjmy je v Česku při mezinárodním porovnání nízké. Příští rok vlivem „solidární daně“ a odstranění stropu pro platbu zdravotního pojištění stoupne. Podívejme se na praktické výpočty.
22.11.
|
Redakce
O více než bilion eur ročně přichází státy Evropské unie jen kvůli tomu, že se firmy v členských zemích vyhýbají placení daní a využívají kliček v daňových normách. V České republice kupříkladu využilo možnosti přesídlení do některého z daňových rájů více než 12 tisíc společností.
Zobrazit všechny články