12.08.
|
Redakce
Podle průzkumu z roku 2014 patří pojistné na sociální zabezpečení v Česku k nejvyšším na světě. Zatímco u průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími 36 státy průměrné, při příjmech okolo 50 tisíc korun patří Česko mezi nejdražší země. V roce 2017 se navíc minimální zálohy na sociální pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné poprvé dostanou přes hranici dvou tisíc korun. Slevy by se ale nově měly dočkat rodiny s dětmi.
12.08.
|
Petr Gola
Daňová politika se v jednotlivých členských zemích EU liší. Při zohlednění plateb na dani z příjmu fyzických osob, povinného pojistného a DPH pracují na stát nejméně občané na Kypru a nejdéle ve Francii.
10.08.
|
Veronika Tomanová
Pojem „kontrolní hlášení DPH„ je horlivě diskutovaným tématem již od jeho zavedení, tj. od ledna 2016. V posledních měsících došlo v souvislosti s kontrolním hlášením k několika změnám, které jsou pro plátce jak pozitivní, tak i negativní. Shrnutí změn a jejich dopad na plátce v praxi přináší následující článek.
03.08.
|
Petr Gola
Zdanění práce v členských zemích Evropské unie je poměrně vysoké. Nejvyšší je ve Francii, kde každé obdržené euro zaměstnancem pracujícího za průměrnou mzdu stojí jeho zaměstnavatele 2,20 euro. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?
02.08.
|
Petr Gola
Daň z příjmu fyzických osob může být v některých případech nulová, a to dokonce i při poměrně vysoké hrubé mzdě nebo zisku. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy se na dani z příjmu neplatí nic.
29.07.
|
Redakce
Za neplnění zákonných povinností souvisejících s vyplněním a podáním kontrolního hlášení může být plátcům DPH udělena vysoká pokuta. Novela zákona o DPH, kterou Senát schválil 14. července 2016, však sankce zmírní.
27.07.
|
ČTK
Vláda zaujala negativní stanovisko k návrhu ministra zemědělství Mariana Jurečky a poslance Jaroslava Klašky (oba KDU-ČSL), aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli povinně zapojit do evidence tržeb. Na svém twitterovém účtu o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayerer.
26.07.
|
Petr Gola
Živnostník nemůže svoji manželku zaměstnat, v praxi však často manželka manželovi pomáhá, např. s administrativou. Řešením v takovém případě je spolupráce, a to i v případě, že je manželka již zaměstnána u jiného zaměstnavatele.
22.07.
|
Petr Gola
Vždy jeden z rodičů může uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jak je to s čerpáním daňového bonusu při práci pouze v letních měsících? Jaký je nutné mít minimální příjem?
21.07.
|
Redakce
Posledním dnem pro podání kontrolního hlášení za 2. čtvrtletí roku 2016 a za měsíc červen 2016 je již nadcházející pondělí 25. července 2016. Tento termín je současně i posledním dnem pro dodání potvrzení (tzv. e-tiskopisu) správci daně v případě, že plátce DPH podal na finanční úřad neautorizované kontrolní hlášení. Pro splnění uvedené lhůty postačí včasné fyzické doručení e-tiskopisu věcně a místně příslušnému správci daně nebo podání zásilky s e-tiskopisem k poštovní přepravě. Finanční správa pozorňuje, že pro doručení e-tiskopisu u kontrolního hlášení „toleranční“ lhůta 5ti následujících pracovních dnů po podání, stanovená daňovým řádem, neplatí.
20.07.
|
Petr Gola
Základní sazba daně z příjmu fyzických osob je v Česku 15% a na Slovensku 19% a daňová sleva na poplatníka je v Česku vyšší než na Slovensku. Přesto se při stejné hrubé mzdě odvádí na dani z příjmu fyzických osob na Slovensku méně než v Česku. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
18.07.
|
Redakce
Sezóna brigád běží naplno, ale i tak stojí za to zmínit se o úskalích, která mohou z lákavé nabídky pro vylepšení finanční situace udělat prodělečný podnik, případně noční můru. Lidé s malou zkušeností na pracovním trhu jsou totiž lákavým cílem pro podvodníky, kteří se na nich snaží vydělat. Na co si dát pozor v případě (nejen) letních sezónních pracovních příležitostí.
15.07.
|
Redakce
Užít si dovolenou takzvaně na firmu láká každý rok tisíce podnikatelů. Ve většině případů se jim to ale nevyplatí. Naopak. Zejména letní období dovolených totiž sleduje finanční úřad velmi pozorně. V případě, že na sebe kvůli neuváženému zahrnutí dovolené do daní podnikatel „poštve“ kontrolory, může se touha ušetřit pořádně prodražit.
15.07.
|
Petr Gola
Práce na dohodu o provedení práce je zejména během letních měsíců velmi oblíbená. Podívejme se na vybraných deset mýtů spojených právě s prací na dohodu.
12.07.
|
Petr Gola
Vždy jeden z rodičů může v Česku uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Při stejné hrubé mzdě tak odvádí bezdětný zaměstnanec na dani z příjmu výrazně více než zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na děti. Česko patří mezi členské země OECD, kde výchova dětí snižuje daňovou povinnost nejvíce. Podívejme se na praktický výpočet.
11.07.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění je v podstatně povinnou daní, kterou je nutné platit. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. V praxi mají často problémy s placením zdravotního pojištění OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů). Kdo je považován za OBZP?
07.07.
|
ČTK
Daňové zatížení mezd v České republice loni dosáhlo 42,8 procenta, v rámci 34 států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo osmé nejvyšší. Nejvyšší je v Belgii (55,3 pct), naopak v Chile, Mexiku a Novém Zélandu činí 20 procent. Vyplývá to z údajů OECD, které zpracovala poradenská společnost Grant Thornton.
30.06.
|
Redakce
Prázdninové měsíce nabízejí řadu možností, jak si přivydělat, zejména pak na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Jaké daně se platí z přivýdělku? A kdy je možné obdržet sraženou daň z dohody o provedení práce zpět?
27.06.
|
Redakce
Konec školního roku se pomalu blíží a tisíce studentů si i letos vyrazí přivydělat. Nabídka letních brigád je letos větší než minulý rok. Zájem studentů o dočasnou práci během letních měsíců ale klesá, meziročně zhruba o desetinu. O letní přivýdělek se naopak více zajímají nezaměstnaní nebo senioři.
21.06.
|
Petr Gola
Dva živnostníci se stejným hrubým ziskem mohou platit na povinných daňových platbách (dani z příjmu, sociálním a zdravotním pojištění) o desetitisíce korun odlišné částky, přestože oba uplatňují pouze základní daňovou slevu na poplatníka. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.
15.06.
|
ČTK
Mobilní operátoři se začali předhánět v nabídkách pro elektronickou evidenci tržeb (EET), kterou stát spustí na konci letošního roku. V hledáčku mají několik set tisíc podnikatelů, kterých se povinnost dotkne. Hlavní příjem budou mít z internetového připojení, které EET vyžaduje, a také z nabídky služeb a zařízení pro EET.
13.06.
|
Lukáš Pololáník
Jak na změnu zaměstnání? V prvé řadě je nutné ukončit stávající pracovní poměr. Díky rekordně nízké nezaměstnanosti začíná mít mnoho firem problém najít kvalifikované zaměstnance. Možná tak nastává čas říci si o lepší mzdu nebo se poohlédnout po novém pracovním místě. Standardně ale ze zaměstnání nelze odejít, kdy se vám zlíbí.
06.06.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění je opomíjenou povinnou daní, přitom v některých případech je zdravotní pojištění poměrně vysoké. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy je zdravotní pojištění vyšší než standardní sazba.
03.06.
|
Petr Gola
Zaměstnanci pracující za podprůměrnou mzdu mají nižší zdanění práce než zaměstnanci pracující za nadprůměrnou mzdu. V Česku je však rozdíl v míře zdanění jeden z nejnižších z členských zemí OECD.
01.06.
|
ČTK
Daň z nabytí nemovitosti bude nově platit zřejmě kupující. Počítá s tím novela zákonného opatření, kterou schválila Sněmovna. Musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident. Změna má začít platit první den třetího měsíce od vyhlášení zákona ve sbírce; kupující tak začnou platit daň zřejmě až od podzimu. Loni na této dani stát vybral téměř 11 miliard korun.
31.05.
|
ČTK
Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Nepřesáhne-li její výše 5000 korun, je v uvedené lhůtě splatná najednou. Je-li vyšší než 5000 korun, je splatná ve dvou splátkách, ale poplatník ji může v uvedeném termínu zaplatit i najednou.
31.05.
|
Petr Gola
Přestože občané s nadstandardními příjmy odvádí v Česku i solidární daň, tak je jejich celkové zdanění práce nižší než u občanů pracujících za průměrnou mzdu. Jak je to možné si ukážeme na praktických výpočtech a uvedeme si souhrnné zdanění práce v závislosti na výši mzdy v roce 2016.
26.05.
|
Redakce
Při prodeji bytu, domu nebo pozemku se odvádí daň z nabytí nemovitých věcí. Jestliže však legislativním procesem úspěšně projde daňová novela, dojde ke změně poplatníka této daně.
26.05.
|
Petr Gola
Za některé občany platí zdravotní pojištění stát, jsou tedy státními pojištěnci a mají tedy vyřešen svůj pojistný vztah u své zdravotní pojišťovny, současně však není toto období vždy hodnoceno pro důchodové účely. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
24.05.
|
Redakce
Zhruba čtvrtina Čechů bydlí ve vlastním bytě či domě. Češi chápou nákup nemovitostí i jako vhodnou investici – tři ze čtyř lidí by si za své peníze pořídili právě nemovitost. Přes 60 procent Čechů by investovalo do pořízení bytů na pronájem, dalších 45 procent by své peníze využilo k nákupu pozemků. Nákupem nemovitosti ale placení nekončí. Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.
20.05.
|
Petr Gola
Při více souběžných příjmech se může souhrnná částka zdravotního pojištění počítat rozdílně. Podívejme se na praktické výpočty zdravotního pojištění u jednotlivých kombinací příjmů ze závislé činnosti (např. při práci na standardní smlouvu, na zkrácený úvazek nebo dohodu o provedení práce).
19.05.
|
Petr Gola
Práce na dohodu o provedení práce je pro řadu zaměstnanců atraktivní z důvodu nižšího zdanění. Mnohdy neplatí zaměstnanec při práci na dohodu o provedení práce žádné daně. Někdy však mohou činit nepřímé souhrnné odvody až 47 %. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
17.05.
|
Petr Gola
V Česku je zavedena pro živnostníky pouze jedna sazba sociálního (důchodového) pojištění. Od roku 2016 byl navíc zrušen II. důchodový pilíř. Přesto se mohou skutečné odvody živnostníků na sociálním pojištění pohybovat od 0 % po více než 30 % z hrubého zisku. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
16.05.
|
Petr Gola
Souhrnná daňová sazba, neboli součet nejvýznamnějších daňových sazeb, je v Česku při porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD mírně nadprůměrná. V mimoevropských zemích je souhrnná daňová sazba nižší především z důvodu nižší DPH a sociálního pojištění. Ve kterých zemích OECD jsou daně nejnižší a kde nejvyšší?
13.05.
|
Petr Gola
Hrubá mzda zaměstnance bývá zpravidla sjednána v pracovní smlouvě. Z hrubé mzdy však zaměstnanci odvádí daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak vysoká je čistá mzda bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v zemích OECD?
11.05.
|
Petr Gola
Po vyčerpání daňových slev znamená pro zaměstnance v Česku zvýšení hrubé mzdy o 1 000 Kč zvýšení čisté mzdy na účet pouze o 689 Kč. Souhrnná maximální daňová sazba (včetně povinného pojistného) činí 31,1 %. Jak je vysoká maximální horní daňová sazba v ostatních zemích OECD? Podívejme se na praktické výpočty.
10.05.
|
Zbyněk Drobiš
Odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění představuje podstatné dílčí nároky při odškodnění pracovního úrazu. Zákoník práce v návaznosti na již předchozí rozhodovací praxi soudů však umožňuje, aby bylo navýšeno základní odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění přiměřeně způsobené újmě vzhledem k okolnostem konkrétního případu.
09.05.
|
Petr Gola
Mnozí zaměstnanci si během roku přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Podnikání formou přivýdělku přitom přináší několik výhod oproti podnikání na hlavní činnost, podívejme se na některé z nich.
06.05.
|
Zbyněk Drobiš
V rámci problematiky odškodnění poškozeného při dopravní nehodě se pokusíme nastínit jeden z nových dílčích nároků při odškodnění újmy na zdraví dle nového občanského zákoníku. Jedná se o odškodnění další nemajetkové újmy.
05.05.
|
Redakce
Přesně čtyři týdny zbývá daňovým poplatníkům odpracovat
do čtvrtka 2. června 2016, na který letos připadá Den daňové svobody. To je den, kdy přestaneme pracovat na pokrytí veřejných výdajů a začneme vydělávat sami na sebe. Prací pro stát letos strávíme 153 dní – o dva dny méně než minulý rok a nejméně dní od roku 2000. Na pozitivním posunu se podepsaly dva faktory: hospodářský růst české ekonomiky a také přestupný rok.
05.05.
|
Petr Gola
Netradičně během roku došlo ke zvýšení daňového zvýhodnění na děti. Poprvé bude mít jeden z rodičů uplatňující daňové zvýhodnění na dvě a více dětí vyšší čistou výplatu za květen. Kdy vznikne nárok na daňovou vratku za první měsíce roku 2015?
02.05.
|
ČTK
Včera nabyla účinnost novela zákona o dani z příjmů, která mimo jiné zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další dítě. To vzroste o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Daňové slevy budou platit zpětně od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši zvýhodnění nemění.
02.05.
|
Petr Gola
V Česku je zavedena 15% sazba daně z příjmu fyzických osob, zaměstnanci s nadstandardními příjmy ještě odvádí 7% solidární daň. Někteří zaměstnanci však nezaplatí na dani z příjmu nic nebo obdrží dokonce daňový bonus a jiní odvedou na dani z příjmu i při podprůměrné mzdě více než 20 %. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
27.04.
|
Petr Gola
Každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec pracující za průměrnou mzdu, stojí jeho zaměstnavatele v Česku 1 748 Kč. Jak je to v ostatních zemích OECD? Kde je zdanění práce nejnižší?
25.04.
|
Veronika Tomanová
Dnes 25. dubna 2016 nastává termín pro podání kontrolního hlášení nejen pro plátce DPH právnické osoby, ale i pro fyzické osoby čtvrtletní plátce. Tato skupina plátců ještě neměla povinnost kontrolní hlášení podávat. Jaké jsou nejčastější chyby při vyplňování kontrolního hlášení a jak se jim vyvarovat poradí následující článek.
25.04.
|
Petr Gola
V Česku je možné si vybrat jednu ze 7 zdravotních pojišťoven působících na trhu, změna zdravotní pojišťovny není nikterak složitá. Povídejme se v deseti bodech, s čím je potřeba počítat při změně zdravotní pojišťovny.
25.04.
|
Veronika Tomanová
Termín pro podání prvního kontrolního hlášení i pro fyzické osoby podnikatele čtvrtletní plátce se blíží, připadne na 25. dubna 2016. Lze kontrolní hlášení podat v papírové podobě? Základní informace o možnostech podání kontrolního hlášení finančnímu úřadu shrnuje následující článek.
25.04.
|
Petr Gola
Zaměstnanci v souladu s odvody zaměstnavatele odvádí na sociálním pojištění více než zaměstnanci. Současně však mají zaměstnanci vyšší důchody, nemocenské dávky nebo podporu v nezaměstnanosti. Podívejme se na praktické výpočty.
21.04.
|
Petr Gola
Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba daně z příjmu fyzických osob a sazba sociálního pojištění. Přesto mnozí občané odvádí nejvyšší částky právě na zdravotním pojištění. Jak je to možné? Podívejme se na několik vybraných situací.
19.04.
|
Veronika Tomanová
Pondělí 25. dubna 2016 je datem pro podání prvního kontrolního hlášení k DPH pro fyzické osoby čtvrtletní plátce daně z přidané hodnoty. Následující informace shrnují vše důležité k tomu, aby toto první podání proběhlo hladce.
19.04.
|
Petr Gola
Pro účely placení zdravotního pojištění je rozdíl, zdali je během roku 2016 vykonávána hlavní samostatná výdělečná činnost nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Po část roku 2016 může být přitom vykonávána hlavní a po část roku vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se na praktické příklady.
17.04.
|
ČTK
Finanční úřady vybraly v prvním čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) téměř 75,4 miliardy korun, což je meziročně o tři miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o téměř čtyři miliardy korun více, celkem přes 35 miliard korun. Vyplývá to z dat Finanční správy. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob nebo u odvodů z loterií.
11.04.
|
Petr Gola
V členských zemích Evropské unie jsou sazby DPH vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Výnos z DPH je pro státní pokladnu velmi důležitý, přičemž v posledních letech bylo trendem zvyšování sazeb DPH. Jak vysoké jsou sazby DPH v EU v roce 2016?
31.03.
|
Redakce
Nedochvilnost se při plnění daňových povinností nevyplácí. Opožděné podání daňového přiznání nebo „Přehledů“ je totiž ze strany příslušných institucí sankcionováno. Nezaplacení daně a povinného pojistného v zákonném termínu je důvodem pro předepsání penále a úroků z prodlení. Do 5 pracovních dní se ale zpoždění toleruje bez sankcí.
31.03.
|
Petr Gola
Zaměstnanci i OSVČ odvádí ze svého příjmu daň z příjmu. Pokud nebudeme počítat 7% solidární daň, tak je v Česku zavedena rovná 15% sazba daně. Podívejme se na vybraných 7 zajímavostí spojených s výpočtem daně z příjmu.
30.03.
|
Petr Gola
V Česku se zvýšila pro rok 2016 hodinová minimální mzda z 55 Kč na 58,70 Kč. Hodinovou minimální mzdu pro rok 2016 zvýšilo 14 členských zemí EU. Nejvyšší hodinová minimální mzda v letošním roce je v Lucembursku, kde dosahuje 301 Kč, nejnižší je v Bulharsku (34 Kč).
29.03.
|
Petr Gola
Pouze při uzavření manželství je možné čerpat některé daňové nebo důchodové výhody. Podívejme se na některé vybrané finanční výhody, které uzavření manželství přináší.
24.03.
|
Petr Gola
Vyplnění daňového přiznání je potřeba věnovat dostatek pozornosti, aby se do daňového přiznání uvedly všechny zdanitelné příjmy a nehrozily sankce od finančního úřadu a současně, aby se uplatnily všechny daňové slevy a daňové odpočty, na které je nárok, aby se neplatila vyšší daň z příjmu než odpovídá skutečnosti. Jak postupovat při vyplňování daňového přiznání za rok 2015?
15.03.
|
Petr Gola
Dva lidé se stejným příjmem mohou mít odlišnou daňovou povinnost až o desetitisíce korun. Jak je to možné? Výši daně neovlivňuje pouze sazba daně z příjmu, ale i způsob stanovení výdajů, rozsah uplatněných daňových odpočtů a slev. Na co při vyplňování daňového přiznání nezapomenout?
15.03.
|
Petr Gola
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2015 na finančním úřadu se blíží, proto je potřeba se na vyplnění daňového přiznání důkladně připravit a případně si zajistit chybějící doklady snižující daňovou povinnosti. Podívejme se na oblíbené daňové finty.
14.03.
|
Petr Gola
Vyplňovat daňové přiznání v poslední den lhůty ve spěchu není rozumné. Někdy se dělají zbytečné chyby. Nebo se z nedbalosti platí více na dani než je potřeba. Na co si dát při vyplňování daňového přiznání pozor?
14.03.
|
Petr Gola
Daň z příjmu fyzických osob za rok 2015 se počítá z daňového základu sníženého o nezdanitelné položky. Při uplatnění daňových odpočtů je daňová povinnost o tisícikoruny nižší. Rozhodně se tedy nevyplácí na některý daňový odpočet zapomenout.
11.03.
|
Petr Gola
Práce na dohodu o provedení práce je atraktivní pro zaměstnavatele i zaměstnance. Výhodou je vysoká pružnost a často nižší zdanění. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může lišit zdanění při práci na dohodu o provedení práce v roce 2016.
10.03.
|
Petr Gola
Některým lidem po podání daňového přiznání vzniká nárok na daňový přeplatek. Po odevzdání daňového přiznání tedy nebudou na dani z příjmu nic doplácet a ještě dostanou vypočtený daňový přeplatek na uvedený účet. Podívejme se na důvody vzniku daňového přeplatku.
09.03.
|
Petr Gola
Přestože při výpočtu zdravotního pojištění nelze uplatňovat daňové slevy a daňové odpočty a sazba zdravotního pojištění je stejná, tak se výpočet zdravotního pojištění u zaměstnance a OSVČ liší v závislosti na konkrétní situaci. Podívejme se na šest praktických výpočtů při měsíčním příjmu 9 000 Kč.
09.03.
|
Redakce
Z provedeného šetření Finanční správy vyplývá, že někteří poplatníci chybně uplatňují slevu na manželku (manžela) v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
07.03.
|
Petr Gola
Zjednodušování povinné daňové administrativy a daňové zátěže pomáhá zlepšovat podnikatelské prostředí. Daňové podmínky pro byznys jsou z členských zemí OECD nejlepší v Irsku, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2016".
04.03.
|
Petr Gola
Z důvodu uplatnění daňového zvýhodnění na děti může vzniknout nárok na daňový bonus a při odevzdání daňového přiznání za rok 2015 se nezaplatí nic na dani z příjmu a ještě se peníze od finanční úřadu obdrží. Kdo nemůže daňové zvýhodnění uplatnit? Jaké jsou podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění?
02.03.
|
Petr Gola
Všichni občané, kteří budou podávat daňové přiznání za rok 2015, uplatní v daňovém přiznání základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy z důvodu uplatnění slevy na poplatníka vznikne nárok na daňovou vratku nebo se neplatí daň z příjmu?
29.02.
|
Petr Gola
Na praktických příkladech si vypočítáme souhrnnou daňovou povinnost osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) v závislosti na dosaženém hrubém zisku za rok 2015. Proč s rostoucím ziskem efektivní daňová sazba u nadprůměrných příjmů klesá? Proč v procentním vyjádření platí nejvíce na povinných daních OSVČ s nízkým ziskem?
26.02.
|
Petr Gola
Do daňového přiznání se uvádí nejenom příjmy ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti, kapitálového majetku a pronájmu, ale i ostatní příjmy. Někdy jsou právě ostatní příjmy důvodem, proč musí i zaměstnanec podat daňové přiznání. Co je dobré vědět o ostatních příjmech?
25.02.
|
Petr Gola
Celkové zdanění tvrdého alkoholu dosahuje v Česku často více než 40 % ceny. Konečnou cenu láhve alkoholu výrazně ovlivňuje spotřební daň a DPH. Jak vysoká je spotřební daň u láhve tvrdého alkoholu v zemích EU?
23.02.
|
Petr Gola
Za výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění a jeho odvod na účty příslušných institucí jsou za zaměstnance zodpovědní zaměstnavatelé. Neplnění zákonných povinností je sankciováno penálem, ale hrozí i trestní stíhání.
19.02.
|
Petr Gola
Řada lidí si během roku 2015 přivydělávala pronájmem nemovitosti. Při příjmech z pronájmu musí daňové přiznání za rok 2015 podat i zaměstnanci. Za zaměstnance nemůže v takovém případě vyřídit daňové záležitosti zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Jak stanovit výdaje? Jak je to při příjmech z pronájmu více nemovitostí?
18.02.
|
Veronika Tomanová
Nepodáním kontrolního hlášení nebo nereagováním na výzvu od finančního úřadu bude plátce DPH potrestán nemalou pokutou. Jak nás bude správce daně vyzývat v souvislosti s kontrolním hlášením a jak postupovat, aby nám nehrozila žádná pokuta, shrnuje následující článek.
15.02.
|
Petr Gola
Česko patří mezi pivní velmoci. Spotřeba piva v litrech na osobu je v Česku spolu s Německem a Rakouskem nejvyšší ze zemí EU. Jak vysoké je zdanění piva v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
12.02.
|
Veronika Tomanová
Na základě plné moci může každý daňový subjekt zplnomocnit třetí osobu k určitým úkonům v rámci správy daní. Od 1. ledna 2016 mají plátci DPH povinnost podávat kontrolní hlášení. Jakou potřebujete k úkonům týkajících se kontrolního hlášení plnou moc? Platí již dříve uložené plné moci u správce daně?
11.02.
|
Petr Gola
Někteří zaměstnanci odvedli během roku v některém měsíci solidární daň, přestože jejich standardní příjmy jsou pouze mírně nadprůměrné. Např. z důvodu obdržení odstupného. Za jakých podmínek lze obdržet odvedenou solidární daň zpátky? Ukážeme si na praktickém příkladu.
05.02.
|
Petr Gola
Hrubá mzda a čistá mzda zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou na rodičovské dovolené se v Česku liší nejméně ze všech členských zemí OECD. Důvodem jsou vysoké slevy, které může zaměstnanec uplatnit. Podívejme se na praktický výpočet za rok 2015.
04.02.
|
Petr Gola
Živnostník nemůže zaměstnat manželku, řešením je tedy spolupráce, kdy manžel převede na spolupracující manželku část svých příjmů a výdajů. Spolupracující manželka je pro účely placení daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění i zdravotního pojištění vedena jako OSVČ. Jaké daňové povinnosti má manželka? Podívejme se na praktický příklad za rok 2015.
02.02.
|
Petr Gola
Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
29.01.
|
Petr Gola
Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2015 příjem ze samostatné výdělečné činnosti, musí podat své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2015". Co je dobré vědět o vyplnění tohoto formuláře v deseti bodech?
28.01.
|
Redakce
Někteří zaměstnanci platí během roku na dani z příjmu fyzických osob více, než je jejich povinnost, protože neuplatní všechny daňové slevy a daňová zvýhodnění, na které mají nárok. Opomenutí se však dá napravit a navíc zaplacenou daň lze získat zpět.
28.01.
|
Petr Gola
Zaměstnanci, za které bude provádět zaměstnavatel roční zúčtování daně za rok 2015, mohou obdržet daňovou vratku, jestliže využijí některý z daňových odpočtů. Jaké daňové odpočty lze využít za rok 2015 a jaké doklady jsou potřeba?
26.01.
|
Petr Gola
Dlužníci mající pravidelný měsíční příjem musí počítat se srážkami ze mzdy, neboť věřitelé si své pohledávky velmi důkladně hlídají a ke srážkám ze mzdy dochází velmi rychle. Kolik je možné v roce 2016 exekučně srazit z výplaty?
21.01.
|
Veronika Tomanová
V dnešním článku si shrneme informace týkající samotného formuláře kontrolního hlášení a vysvětlíme si, jak ho správně podat tak, abychom se nedostali do „křížku“ s finančním úřadem.
20.01.
|
Petr Gola
Zaměstnanci odváděli během roku 2015 zálohy na dani z příjmu fyzických osob. Při výpočtu daňových záloh nemohli uplatnit slevu na manželku. Jak vysoká je daňová vratka při uplatnění slevy na manželku při výpočtu daňové povinnosti za celý rok 2015? Podívejme se na praktické příklady.
19.01.
|
Veronika Tomanová
Od 1. ledna 2016 přibyla plátcům daně z přidané hodnoty další administrativní povinnost, a to podávat spolu s daňovým přiznáním k DPH i kontrolní hlášení.
18.01.
|
Petr Gola
Kdo si pořídil během roku 2015 vlastní nemovitost, ten musí do 1. února letošního roku podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Jak se daň vypočítává? Jaký je termín pro zaplacení daně?
15.01.
|
Petr Gola
Čistá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu, kterou obdrží na bankovní účet, a mzdové náklady zaměstnavatele se v zemích EU liší o desítky procent. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU? Podívejme se na praktický výpočet.
13.01.
|
Petr Gola
Většina zaměstnanců nemá daňové starosti, neboť daňové záležitosti za ně vyřídí jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. V některých případech však nemůže zaměstnavatel za zaměstnance provést roční zúčtování daně a zaměstnanci musí podat daňové přiznání. Podívejme se na praktické příklady.
11.01.
|
Petr Gola
Přestože sazba sociálního pojištění pro zaměstnance ani OSVČ pro rok 2016 nestoupla, tak se některým lidem platba sociálního pojištění prodraží. Podívejme se na praktické příklady, kdy bude nutné šáhnout hlouběji do kapsy.
04.01.
|
Petr Gola
Všichni živnostníci a zaměstnavatelé musí plnit svou zákonnou povinnost a odevzdávat příslušné zdravotní pojišťovně "přehled". Neodevzdání tohoto základního tiskopisu může být sankciováno pokutou a zdravotní pojištění je vypočteno v pravděpodobné výši, čímž se prodraží.
28.12.
|
Petr Gola
Zaměstnanci, kteří dobrovolně vstoupili do II. důchodového pilíře, odváděli o 3 % méně na povinném sociálním pojištění. Z důvodu zrušení II. pilíře však již za leden budou odvádět stejné pojistné jako zaměstnanci, kteří do II. pilíře nevstoupili. Jak bude probíhat výplata naspořených peněz v II. pilíři?
23.12.
|
Petr Gola
Někteří zaměstnanci a živnostníci platí nejvyšší daňové odvody na povinném sociálním pojištění. Jak vysoké sociální pojištění platí zaměstnanci, živnostníci nebo občané mající příjmy pouze z pronájmu v roce 2016?
21.12.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění je povinnou daní a všichni občané s trvalým pobytem na území Česka musí zdravotní pojištění platit některé ze zdravotních pojišťoven působících na trhu. Podívejme se na vybraných jedenáct důležitých čísel pro placení zdravotního pojištění v Česku v roce 2016.
16.12.
|
Petr Gola
Někteří živnostníci se sdružují a provádí samostatnou výdělečnou činnost společně, aby měli lepší postavení na trhu a zvýšili svoji konkurenceschopnost. Zakládají společnost bez právní osobnosti, která je upravena občanským zákoníkem. Jaké jsou daňové povinnosti jednotlivých živnostníků?
14.12.
|
Petr Gola
Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu fyzických osob. Jak moc se budou lišit mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda bezdětného zaměstnance v roce 2016?
11.12.
|
Petr Gola
Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti je měsíční čistá mzda zaměstnance vždy vyšší než u bezdětného kolegy. Daňové zvýhodnění může při splnění zákonných podmínek uplatnit vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec měsíčně a OSVČ jednou za rok. Jak je to s daňovým zvýhodněním během prázdnin, při ukončení střední školy, při absolvování vysoké školy nebo při dálkovém studiu?
Zobrazit všechny články