Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.

Sedm věcí, které je dobré vědět o náhradě mzdy

18.09.  |  Petr Gola

Během pracovní neschopnosti pobírají zaměstnanci nejdříve náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a teprve poté nemocenskou. Jak se bude náhrada mzdy počítat v roce 2016? Kdo nemá na náhradu mzdy nárok?

Kdy lze mít příjmy a neplatit zdravotní pojištění?

16.09.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, přesto někteří občané mohou mít vysoké příjmy a neplatit si sami žádné zdravotní pojištění. V jakých případech?

Výdajové paušály v osmi bodech

11.09.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné mohou vést daňovou evidenci nebo stanovit výdaje paušálem. Nelze jednoznačně určit, která varianta je výhodnější, vždy záleží na konkrétní situaci. Podívejme se, co je dobré vědět o výdajových paušálech.

Co je dobré vědět o daňovém bonusu?

09.09.  |  Petr Gola

Některé rodiny s dětmi mohou obdržet od státu daňový bonus, který zlepšuje jejich finanční situaci. Kdy vzniká nárok na daňový bonus? Jaké musí být splněny podmínky? Kde se o daňový bonus žádá a jak je vysoký?

Zdanění u nízkých příjmů bude příští rok vyšší

07.09.  |  Petr Gola

Zaměstnanci pracující příští rok na základě dohody o pracovní činnosti s měsíční odměnou nižší než 9 900 Kč nebo zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek s hrubou mzdou nižší než 9 900 Kč budou mít v roce 2016 čistý příjem nižší. Proč?

Čtyři případy, kdy je vyšší příjem na škodu

04.09.  |  Petr Gola

V praxi dochází k paradoxům, kdy vyšší příjem je méně výhodný než nižší příjem. Důvodem je nastavení daňové legislativy. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy stokoruna navíc znamená nižší čistý příjem. Kdy se vyplatí si vlastní příjem pohlídat, aby nebyl "zbytečně vyšší"?

Práce pouze na dohodu bude v roce 2016 méně výhodná

02.09.  |  Petr Gola

Zvýšení minimální mzdy z 9 200 Kč na 9 900 Kč od roku 2016 se nepřímo dotkne i lidí pracujících pouze na dohodu o provedení práce, studentů starších 26 let, žen v domácnosti nebo lidí sankčně vyřazených z evidence úřadu práce. Zdravotní pojištění se jim totiž prodraží. O kolik a proč?

Druhá práce během prázdnin a daně

31.08.  |  Redakce

Někteří zaměstnanci si během roku přivydělávají a mají souběžně dva zaměstnanecké příjmy, zejména potom během letních prázdnin. Pokud je ovšem jejich příjem v jednom měsíci roku 2015 zdaněn zálohovou daní od dvou a více zaměstnavatelů, pak je třeba podat si daňové přiznání.

Jak postupovat při dluhu na zdravotním pojištění?

31.08.  |  Petr Gola

Když není zdravotní pojištění placeno řádně a včas, tak je zdravotní pojišťovnou předepsáno penále. Dlužné pojistné i penále je následně vymáháno exekučně. Jak mají zaměstnavatelé, živnostníci nebo OBZP postupovat, když mají dluhy u zdravotní pojišťovny?

Přechod z hlavní činnosti na vedlejší a zdravotní pojištění

27.08.  |  Petr Gola

Samostatná výdělečná činnost je pro účely placení povinného pojistného považována za hlavní nebo vedlejší zdroj příjmů. OSVČ může přitom změnit hlavní činnost na vedlejší nebo vedlejší na hlavní i během roku. Podívejme se na praktické příklady změny během roku 2015 s ohledem na placení zdravotního pojištění.

Na co si dát pozor při práci na dohodu s odměnou do limitu?

26.08.  |  Petr Gola

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená pro zaměstnavatele i zaměstnance. Když je měsíční odměna do limitu, tak se z příjmu neplatí povinné pojistné. Neplacení povinného pojistného však není vždy výhodou, proč?

Nemoc v ochranné lhůtě a pojistné

19.08.  |  Petr Gola

Někteří zaměstnanci onemocní po skončení pracovního poměru. Kdy mají nárok na nemocenskou a kdy již nikoliv? Jak je tato doba hodnocena pro důchod a kdo platí zdravotní pojištění?

Odchod do důchodu během roku 2015 a daň z příjmu

17.08.  |  Petr Gola

Zaměstnancům, kteří během roku 2015 odešli do důchodu nebo do důchodu odejdou před koncem roku, vznikne nárok na vrácení daně z příjmu fyzických osob. Nejedná se o malé částky. Automaticky se peníze nedostanou. Jak postupovat, aby důchodce obdržel přeplatek na dani za rok 2015?

Stejná odměna a různé zdanění při práci na dohodu

14.08.  |  Petr Gola

Během letních prázdnin si na dohodu o provedení práce přivydělávají nejenom studenti, ale i penzisté, zaměstnanci, živnostníci nebo maminky na rodičovské dovolené. Výše čisté odměny může být rozdílná i při stejně vysoké hrubé odměně. Jak je to možné?

Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 900 Kč

12.08.  |  Petr Gola

MPSV navrhuje od roku 2016 zvýšení minimální měsíční mzdy o 700 Kč, tedy z 9 200 Kč na 9 900 Kč. Jak by stouply náklady zaměstnavatele? Které daňové limity se díky zvýšení minimální mzdy změní?

Jak vysoké je stravné při pracovních cestách?

10.08.  |  Redakce

Při pracovní cestě trvající déle než 5 hodin náleží zaměstnanci stravné. Sazba stravného se v tuzemsku v podnikatelské sféře a státní správě může lišit. Výše zahraničního stravného závisí na zemi, kam se pracovně cestuje. Jak se stravné vypočítává a daní?

Největší daňové skoky? DPH

10.08.  |  Petr Gola

Daňové sazby se v jednotlivých zemích EU mění, nejvýrazněji u DPH, kde v posledních letech z ekonomických důvodů ve většině zemí stouply. V členských zemích EU jsou vyšší sazby DPH než ve vyspělých mimoevropských zemích světa. Jak šel čas s DPH?

Jak šel čas s průměrnou čistou mzdou v zemích OECD?

07.08.  |  Petr Gola

Jak vysokou čistou mzdu obdrží zaměstnanec na svůj účet závisí na výši sjednané hrubé mzdě zpravidla v pracovní smlouvě a zdanění mzdy. Z členských zemí OECD je průměrná čistá mzda nejvyšší s velkým náskokem ve Švýcarsku, následuje Norsko, Austrálie, Lucembursko a Velká Británie. Ve kterých zemích nejvíce stoupá čistá mzda?

Kdy má rodina nárok na daňový bonus i přídavky na děti?

05.08.  |  Petr Gola

Rodiny s dětmi jsou státem finančně podporovány formou porodného, přídavků na děti nebo daňového zvýhodnění na děti. Vždy je však nutné splnit zákonné podmínky. Na přídavky na děti a daňový bonus však dosáhnou často jiné rodiny.

Která daň se platí vždy?

03.08.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, která musí být vždy placena. Pouze za státní pojištěnce odvádí zdravotní pojištění stát. Naproti tomu daň z příjmu fyzických osob neplatí i zaměstnanci s nízkými mzdami nebo živnostníci s nízkým ziskem. Co když se neplatí sociální pojištění?

Zahájení podnikání během roku a zdravotní pojištění

29.07.  |  Petr Gola

Samostatnou výdělečnou činnost je možné během roku zahájit kdykoliv. Na co si dát pozor při zahájení samostatné výdělečné činnosti během roku s ohledem na placení zdravotního pojištění? Jak vyplnit "přehled" za rok 2015 při podnikání pouze po část roku?

Přivýdělek zaměstnance a daně

27.07.  |  Petr Gola

Mnozí zaměstnanci si během roku přivydělávají, ať už na dohodu o provedení práce, samostatnou výdělečnou činností nebo pronájmem. Někteří zaměstnanci mají dokonce dvě práce. Druh přivýdělku ovlivňuje, jak se bude zdaňovat.

EU: Jak moc se liší náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance?

23.07.  |  Petr Gola

Zdanění práce je v evropských zemích vysoké, což je důvodem, proč se liší mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance mnohdy více než dvojnásobně. V průměru stojí evropské zaměstnavatele zaměstnanec, který obdržel na bankovní účet 1 000 euro, částku 1 730 euro. Jak se liší mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance v zemích EU?

OECD: Jak se liší mzdové náklady?

17.07.  |  Petr Gola

Povinné pojistné placené zaměstnavatelem značně prodražuje cenu práce v evropských zemích. Hlavním důvodem nižšího zdanění v mimoevropských zemích je právě nižší povinné pojistné. Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatelů v členských zemích OECD?

Sazba daně z příjmu fyzických osob pod lupou

10.07.  |  Petr Gola

Přestože je v Česku zavedena rovná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob a pouze občané s nadstandardními příjmy platí ještě 7% solidární daň, tak v Česku existuje několik daňových sazeb. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané daňové zajímavosti.

OECD: Minimální mzda pod lupou

08.07.  |  Petr Gola

Z členských zemí OECD si nejvíce koupí zaměstnanec pracující za minimální mzdu v Austrálii, kde je hodinová minimální mzda obdržená na účet v paritě kupní síly vyšší 3,36krát než v Česku. Podívejme se na čísla o minimální mzdě ve vyspělých zemích světa.

Dohoda o provedení práce a státní důchody

03.07.  |  Petr Gola

Práce na dohodu o provedení práce je velmi oblíbená. Důvodem je jednoduchá administrativa a nižší zdanění u měsíční odměny do limitu. Práce na dohodu o provedení práce však není vždy výhodná, jak by se na první pohled zdálo. Zejména s ohledem na čerpání státního důchodu.

Zdravotní pojištění: devět chyb zaměstnavatelů

01.07.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. V některých případech zapomínají zaměstnavatelé plnit své zákonné povinnosti a může jím být zdravotními pojišťovnami vyměřena pokuta a mohou obdržet penále. Na co by si měli dát zaměstnavatelé pozor?

OECD: Jak se liší zdanění práce u nízkých a vysokých mezd?

24.06.  |  Petr Gola

V Česku je zdanění práce zaměstnanců s vysokými příjmy nepatrně vyšší oproti zaměstnancům s nízkými příjmy. Ve většině členských zemích OECD jsou rozdíly v míře zdanění práce vyšší. Podívejme se na praktické výpočty za rok 2014.

Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání

22.06.  |  Petr Gola

Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?

Základní daňová sleva v deseti bodech

12.06.  |  Petr Gola

Základní daňová sleva na poplatníka výrazným způsobem snižuje daňovou povinnost. Někteří občané neplatí z důvodu uplatnění slevy na poplatníka daň z příjmu. Kterých důležitých deset bodů je dobré vědět o základní daňové slevě na poplatníka?

OECD: Nejnižší daně jsou v Chile

03.06.  |  Petr Gola

Při porovnání daňových sazeb hlavních daní je daňové zatížení v Česku v rámci zemí OECD mírně nadprůměrné. V mimoevropských zemích OECD jsou sazby nejdůležitějších daní nižší než v evropských zemích.

Poctivým živnostníkům elektronická evidence tržeb pomůže

02.06.  |  Redakce

Projde-li navrhovaný zákon o evidenci tržeb úspěšně legislativním procesem, budou platby v hotovosti podléhat elektronické evidenci. Od tohoto opatření si vláda slibuje citelné snížení daňových úniků a zlepšení postavení poctivých živnostníků a firem na trhu. Zůstává ale otázkou, zda restrikce v podobě povinné evidence plateb v hotovosti je tím správným směrem k potírání černé ekonomiky.

Co je dobré vědět o dluzích u zdravotní pojišťovny v 10 bodech?

27.05.  |  Petr Gola

Všichni občané musí platit zdravotní pojištění své zdravotní pojišťovně. Neplacení zdravotního pojištění řádně a včas přináší finanční problémy. Zdravotní pojištění je povinnou daní a neplacení je sankciováno.

Nízké daňové sazby pomáhají byznysu

25.05.  |  Petr Gola

Příznivé podnikatelské prostředí výrazným způsobem pomáhá zvyšovat kvalitu života občanů. Když se daří podnikání, tak na tom profitují nejenom firmy, ale i stát a občané. Stát vyšším daňovým výnosem a nižšími sociálními výdaji z důvodu vyšší zaměstnanosti a občané vyššími mzdami. Světovým trendem je tak snižování daňové zátěže firem.

OSVČ a daňové zvýhodnění na děti

22.05.  |  Petr Gola

OSVČ uplatňující výdaje paušálem nemohou v daňovém přiznání uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Ne vždy je řešením přechod na daňovou evidenci. Jak může rodina uplatnit daňové zvýhodnění na děti, když jeden z manželů uplatňuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti výdaje paušálem?

Zdanění práce v členských zemích OECD

20.05.  |  Petr Gola

Odvody na dani z příjmu jsou v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD podprůměrné. Celkové zdanění práce však patří mezi nejvyšší. Jak je to možné? Do zdanění práce je nutné započítat i povinné pojistné placené zaměstnavateli za zaměstnance.

Kdy se vyplatí přejít na daňovou evidenci?

18.05.  |  Redakce

Mnozí živnostníci využívali v minulých letech z důvodu jednoduchosti, jednoznačnosti a daňové výhodnosti výdajový paušál. Od letošního roku jsou však podmínky pro stanovení výdajů paušálem přísnější. Živnostníci by proto měli zvážit, zda u paušálu zůstat, nebo raději přejít na daňovou evidenci. Co vše je dobré zohlednit?

Jak vysoká je průměrná čistá mzda v zemích OECD?

13.05.  |  Petr Gola

Pro zaměstnance je nejdůležitější, jakou částku od zaměstnavatele obdrží na svůj bankovní účet. Tedy čistá mzda po zdanění. Jak vysoká je průměrná čistá roční mzda zaměstnanců v jednotlivých zemích OECD za rok 2014?

OECD: Kolik skutečně platíme na dani z příjmu?

06.05.  |  Petr Gola

Ve většině členských zemích OECD je zavedeno progresivní zdanění, při výpočtu daně z příjmu fyzických osob je možné uplatnit daňové slevy a odpočty. Jak vysoká je skutečná efektivní sazba daně z příjmu u průměrné mzdy? Jak vysoké je zdanění v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?

Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?

04.05.  |  Redakce

Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?

Deset případů, kdy si musíte sami platit zdravotní pojištění

30.04.  |  Petr Gola

Kdo není v počítačovém systému své zdravotní pojišťovny veden jako zaměstnanec, OSVČ nebo státní pojištěnec, ten je automaticky veden jako OBZP a musí si zdravotní pojištění sám platit. Kdo je nejčastěji OBZP a jak vysoké zdravotní pojištění se platí?

Sedm případů, kdy nebudete za rok 2015 platit daň z příjmu

27.04.  |  Petr Gola

Daňové osvobození, daňové slevy a daňové odpočty jsou důvodem, proč někteří občané neplatí z inkasovaných peněz daň z příjmu. Podívejme se na sedm vybraných případů, kdy je daňová povinnost během roku i za celý rok 2015 nulová.

Kolik stojí zaměstnavatele hodina práce v zemích EU?

24.04.  |  Petr Gola

Zaměstnavatel sjednává se zaměstnancem hrubou mzdu. Skutečné mzdové náklady zaměstnavatele jsou však o desítky procent vyšší, neboť zaměstnavatel platí za zaměstnance povinné odvody, benefity (např. životní pojištění, penzijní připojištění) nebo firemní auto. Jak drahá je průměrná hodina práce zaměstnance v zemích EU?

Pět výhod institutu spolupracující osoby

22.04.  |  Petr Gola

Podnikatelé a živnostníci nemohou zaměstnat svoji manželku. Řešením může být v některých případech spolupráce dle § 13 zákona o dani z příjmu. Podívejme se na vybraných 5 výhod, které rodině přináší spolupráce.

Na co si dát pozor při vyplňování „Přehledů“?

20.04.  |  Redakce

Všichni lidé, kteří si alespoň po část roku 2014 přivydělávali samostatnou výdělečnou činností, musejí doručit na místně příslušnou OSSZ a svoji zdravotní pojišťovnu „Přehled o příjmech a výdajích za rok 2014“. Jak se ale povinné pojistné vlastně počítá?

Kdy musí OSVČ měsíčně doručit 7 "přehledů"?

17.04.  |  Petr Gola

Všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) musí každoročně do jednoho měsíce po podání daňového přiznání doručit své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích". Kdy však zasílají OSVČ "přehledy" každý měsíc?

Jaký je hlavní rozdíl mezi zdravotním a sociálním pojištěním?

15.04.  |  Petr Gola

Na sociálním a zdravotním pojištění platí mnozí zaměstnanci a živnostníci více než na dani z příjmu fyzických osob. Zdravotní pojišťovnu si lze vybrat, pro platbu sociálního pojištění žádná volba není možná. Zdravotní pojištění se platí z celého příjmu, sociální pojištění do limitu. Zásadní rozdíl je však jiný, který?

Zdanění krabičky cigaret v ČR a EU

10.04.  |  Petr Gola

Z každé krabičky cigaret se platí spotřební daň a DPH. Spotřební daň u cigaret se v Česku v posledních letech zvyšovala. Zdanění jedné krabičky cigaret se pohybuje okolo 80 %. Jak vysoké je zdanění krabičky cigaret v roce 2015 v Česku s porovnáním s ostatními zeměmi?

Deset různých příjmů a platba zdravotního pojištění

03.04.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou musí platit všichni občané. Pouze za státní pojištěnce (např. důchodce, děti, příjemce rodičovského příspěvku nebo občany v evidenci ÚP) platí zdravotní pojištění stát. Jak se liší platba zdravotního pojištění dle příjmu.

Zdanění vína v zemích OECD

01.04.  |  Petr Gola

V některých zemích OECD nepodléhá víno spotřební dani, v jiných však ano a spotřební daň je poměrně vysoká. Ve kterých zemích OECD je zavedena spotřební daň u vína a kolik činí? Jak se liší zdanění u tichého a šumivého vína?

Pokladny OSSZ rozšíří své úřední dny

30.03.  |  Redakce

Podnikatelé mají do středy 1. dubna finančnímu úřadu podat daňové přiznání, zároveň mohou - a v praxi se tak děje často - podat také přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2014 na svou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ty z tohoto důvodu mimořádně otevřou své pokladny pro výběr pojistného na sociální zabezpečení, a to 31. 3., 2. 4., 28. 4. a 30. 4.

Nemocenská v roce 2015 v deseti číslech

27.03.  |  Petr Gola

Zaměstnanci mají v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou, kterou vyplácí příslušná OSSZ. Jak se nemocenská počítá, jak dlouho se pobírá nebo od kdy se vyplácí? Podívejme se na deset důležitých čísel u nemocenského.

Roční přivýdělek 60 000 Kč, jak se může lišit zdanění?

25.03.  |  Petr Gola

Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají a mají tedy ke mzdě ze zaměstnání druhý příjem. Ukažme si na praktických příkladech, jak se může zdanění přivýdělku lišit v závislosti na druhu příjmu.

Životní pojištění a daně za rok 2014

23.03.  |  Redakce

Jak se v letošním daňovém přiznání vypořádat s životním pojištěním a jaké legislativní novinky platí od roku 2015? Přinášíme vám užitečné rady, ze kterých se dále dozvíte, kdo si sníží daň z příjmu, jak prokázat daňový odpočet či co znamená z hlediska daní předčasné zrušení smlouvy.

Deset odlišností u zdravotního pojištění

23.03.  |  Petr Gola

Zaměstnancům je z hrubé mzdy sražena daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění. Všechny tři odvody se liší, zdravotní pojištění však nejvíce. Podívejme se na vybraných deset odlišností u zdravotního pojištění.

Zdanění pohonných hmot v zemích OECD

20.03.  |  Petr Gola

Z každého litru benzínu a nafty se odvádí spotřební daň a DPH. Nepřímé daně výrazně ovlivňují konečnou cenu pohonných hmot. Jak vysoké je celkové zdanění z jednoho litru benzínu a jednoho litru nafty v Česku při porovnání s ostatními zeměmi OECD?

Kdy je pro důchod lepší minimální mzda než miliónový příjem?

18.03.  |  Petr Gola

Do výpočtu důchodu v roce 2015 vstupují příjmy za posledních 29 let, kdy bylo z příjmu odvedeno důchodové pojištění. S ohledem na výši státního důchodu na tom může být lépe zaměstnanec pracující za minimální mzdu oproti občanovi s miliónovým příjmem. Vše si ukážeme na praktickém příkladu.

Deset důležitých daňových čísel za rok 2014

16.03.  |  Petr Gola

Výpočet daňové povinnosti za rok 2014 neovlivňuje pouze dosažený hrubý zisk a daňová sazba. Daňovou povinnost snižují i daňové slevy a daňové odpočty. Podívejme se na deset důležitých čísel pro výpočet daně z příjmu fyzických osob za 2014.

Máte datovou schránku? Na papírové přiznání zapomeňte

09.03.  |  Redakce

Všichni daňoví poplatníci, kteří mají zřízenu datovou schránku, jsou od 1. ledna 2015 povinni podávat daňové přiznání elektronicky. Za nedodržení této podmínky uděluje finanční úřad automatickou pokutu 2 tisíce, ve výjimečných případech dokonce 50 tisíc Kč.

Zdravotní pojištění za rok 2014 v deseti číslech

09.03.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2014 je nutné doručit na příslušnou zdravotní pojišťovnu "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Podívejme se na deset důležitých čísel.

Jak vysoká je minimální mzda v USA, Japonsku nebo Austrálii?

06.03.  |  Petr Gola

Minimální mzda je legislativou stanovena i v zemích s velmi liberální pracovně-právní úpravou jako jsou USA nebo Austrálie. Jak často se v mimoevropských zemích mění minimální mzda a jak je v roce 2015 vysoká?

Deset důležitých pojistných čísel za rok 2014

04.03.  |  Petr Gola

Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2014 příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, musí do 4. května doručit na místně příslušné OSSZ "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Podívejme se na vybraných 10 čísel, které je při vyplňování tohoto tiskopisu znát.

Jak se liší výše daní za rok 2014 v závislosti na rodinné situaci?

02.03.  |  Petr Gola

Celkové daňové odvody zaměstnance za rok 2014 se při stejné mzdě značně liší na rodinné situaci. Sleva na manželku a daňové zvýhodnění snižují daň z příjmu fyzických osob a celkové daňové zatížení. Jak se může lišit daňové zatížení za rok 2014 u průměrné mzdy si spočítáme na praktické příkladu.

Kolik činí daně z láhve alkoholu?

27.02.  |  Petr Gola

Konečnou cenu oblíbené lihoviny ovlivňuje sazba spotřební daně a DPH mnohdy více než ze 40 %. Podívejme se na praktický výpočet zdanění v Česku a porovnejme spotřební daň u jedné láhve s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2015.

Kdo musí za rok 2014 podat daňové přiznání?

26.02.  |  Redakce

Daňové přiznání není pouze záležitostí živnostníků, v některých případech je jeho vyplnění povinné i pro zaměstnance. Jak je tomu u příležitostných příjmů, proč je důležité si pohlídat časový test či co znamená limit 6 tisíc korun, objasňují následující řádky.

Pokuty od zdravotní pojišťovny pro OSVČ

25.02.  |  Petr Gola

Do 4. května 2015 musí všechny OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) doručit své zdravotní pojišťovně "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Nedoručení je sankciováno. Jaké pokuty mohou zdravotní pojišťovny OSVČ udělovat?

Deset omylů při vyplňování daňového přiznání

23.02.  |  Petr Gola

Daňové přiznání za rok 2014 je nutné doručit na finanční úřad do 1. dubna. Při vyplňování daňového přiznání dochází někdy zbytečně k chybám. Ukážeme si deset omylů, které přináší daňové problémy.

Minimální mzda v EU v roce 2015

20.02.  |  Petr Gola

Ve Francii, Irsku, Německu, Nizozemí, Belgii, Velké Británii a Lucembursku je minimální měsíční mzda vyšší než 40 tisíc korun. Z členských zemí EU je nižší minimální mzda po přepočtu na koruny nižší než v Česku pouze v Bulharsku, Rumunsku a Litvě.

Pět případů, kdy je vyplnění daňového přiznání radost

18.02.  |  Petr Gola

Vyplnění a odevzdání daňového přiznání automaticky neznamená, že se bude současně s jeho odevzdáním platit daň. Některým občanům vznikne nárok na daňovou vratku. Mnohdy v řádech tisícikorun až desetitisíc korun. Podívejme se na pět vybraných případů.

Sedm případů, kdy je zdravotní pojištění vyšší než daň z příjmu

16.02.  |  Petr Gola

Sazba daně z příjmu fyzických osob je vyšší sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.

Zdravotní pojištění v roce 2015 v deseti číslech

09.02.  |  Petr Gola

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být vedeni v registru některé zdravotní pojišťovny a odvádět zdravotní pojištění. Za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. Jak se liší platba na zdravotním pojištění? Podívejte se na deset důležitých čísel pro placení zdravotního pojištění v roce 2015.

DPH v EU v roce 2015

06.02.  |  Petr Gola

V Lucembursku byla od roku 1992 základní sazba DPH na úrovni 15 %. I v roce 2015 je nejnižší základní sazba DPH ze zemí EU v Lucembursku, avšak již na úrovni 17 %. Nadále tak v EU pokračuje daňový trend zvyšování sazeb DPH. Jak vysoké jsou sazby DPH v EU v roce 2015?

Kdy živnostník neuplatní daňové zvýhodnění na děti?

04.02.  |  Petr Gola

Daňové zvýhodnění na děti snižuje daňovou povinnost. V případě, že je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, tak vzniká nárok na daňový bonus. Zaměstnanci uplatňují daňové zvýhodnění měsíčně. OSVČ jednou ročně v daňovém přiznání. Kdy nemají OSVČ za rok 2014 nárok na daňové zvýhodnění?

S čím počítat při stanovení výdajů paušálem v osmi bodech

02.02.  |  Petr Gola

Podmínky pro uplatnění výdajů paušálem se v posledních letech zpřísnily. Nadále je však stanovení výdajů paušálem pro mnoho OSVČ výhodné. Jednoduchost, administrativní nenáročnost a srozumitelnost jsou velkým plus. S čím při stanovení výdajů paušálem počítat?

Jak se počítá solidární daň za rok 2014?

28.01.  |  Redakce

Všichni zaměstnanci a OSVČ s vyššími příjmy odvádějí i v roce 2014 takzvanou solidární daň. Ta za loňský rok činí 7 % z příjmu nad 1 245 216 Kč.

Přiznání k dani z nemovitých věcí na poslední chvíli

27.01.  |  Veronika Tomanová

Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2015 se nezadržitelně blíží. Na jaké novinky v této oblasti si dát pozor a jak podat daňové přiznání na poslední chvíli informuje následující článek.

Doklady snižující daň doručte mzdové účetní do 15. února

26.01.  |  Redakce

Za zaměstnance vyřizuje veškeré daňové povinnosti zpravidla zaměstnavatel, který za ně provádí roční zúčtování daně. V takovém případě musejí zaměstnanci doručit mzdové účetní všechny potřebné doklady do 15. února. Zaměstnanci podávající si daňové přiznání sami mají na vše více času.

Srážky ze mzdy v roce 2015

21.01.  |  Petr Gola

Zaměstnanci mající problémy řádně hradit své závazky musí počítat s rychlou exekucí ze mzdy. Věřitelé si své pohledávky důsledně hlídají a k exekuci ze mzdy přistupují velmi rychle. Kolik musí dlužníkovi zůstat z výplaty v roce 2015?

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

20.01.  |  Veronika Tomanová

Od 1. ledna 2015 mají daňové subjekty, které mají zpřístupněnu datovou schránku nebo povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, povinnost činit veškerá podání vůči finančnímu úřadu pouze elektronicky. Následující článek shrnuje praktické informace o pro poplatníky novém způsobu elektronického podávání písemností - datovou zprávou s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.

Kdo platí nejméně na sociálním pojištění?

19.01.  |  Petr Gola

Zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy. Přesto někteří zaměstnanci odvádí na sociálním pojištění méně. Proč? Obdobná situace je i u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Podívejme se na praktické výpočty v roce 2015.

Kdo platí nejvíce na povinném pojistném?

16.01.  |  Petr Gola

Přestože je sazba sociálního a zdravotního pojištění pro všechny zaměstnance a všechny OSVČ stejná, tak někteří občané platí na povinném pojistném efektivně více než jiní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty dle legislativy roku 2015.

Rozšíření povinnosti elektronického podávání daňových přiznání

15.01.  |  Veronika Tomanová

Od 1. ledna 2015 se rozšířila povinnost elektronického podávání daňových přiznání a jiných písemností na další daňové subjekty. Týká se tato povinnost i vás? A jaké sankce vám hrozí, pokud budete dále podávat v papírové formě. Informace přináší následující článek.

Pět případů, kdy si v roce 2015 finančně polepšíte

09.01.  |  Petr Gola

Pro rok 2015 došlo k několika legislativním změnám, které mají vliv na rodinné hospodaření. Kdo si v roce 2015 finančně polepší a o kolik? Podívejte se na pět situací, kdy budou mít občané a rodiny více peněz.

Pět případů, kdy budete platit více na sociálním pojištění

05.01.  |  Petr Gola

Pro rok 2015 se nemění sazby sociálního pojištění. Ani pro zaměstnance ani pro OSVČ. Přesto někteří občané budou platit více na sociálním pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Kdo si pohorší a o kolik?

5 případů, kdy budete platit v roce 2015 více na zdravotním pojištění

30.12.  |  Petr Gola

Přestože zůstává pro rok 2015 sazba zdravotního pojištění pro zaměstnance i OSVČ stejná, tak někteří zaměstnanci nebo živnostníci zaplatí na zdravotním pojištění více než v roce 2014. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Ve kterých zemích je daňový systém jednoduchý?

19.12.  |  Petr Gola

Jednoduché a nízké daně pomáhají zlepšovat podnikatelské prostředí. České daně jsou přitom až na 119. místě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2015".

Jak ukončit pracovní poměr v roce 2015?

17.12.  |  Redakce

Na způsobu ukončení pracovního poměru závisí, do kterého dne musí zaměstnanec svoji práci pro zaměstnavatele vykonávat, zdali obdrží odstupné nebo na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti vznikne nárok.

Pět případů, kdy OSVČ nemusí platit minimální zálohu na zdravotním pojištění

15.12.  |  Petr Gola

Všechny OSVČ na hlavní činnost musí platit alespoň minimální měsíční zálohu. Pro rok 2015 je to částka 1 797 Kč. OSVČ na vedlejší činnost však nikoliv. Například zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností měsíční zálohy vůbec neplatí a zdravotní pojištění doplatí jednorázově.

Finanční situace rodin s dětmi se příští rok zlepší

10.12.  |  Redakce

Pro rok 2015 dochází k řadě legislativních změn, které dolehnou na rodinné hospodaření. Podívejme se na vybrané změny, ze kterých bude mít rodinná peněženka radost.

Jak bohaté jsou evropské domácnosti?

08.12.  |  Petr Gola

Životní úroveň evropských domácností lze dobře porovnat dle přepočteného mediánu příjmu. Jaký příjem musí mít jednotlivé domácnosti, aby měla rodina "nadprůměrnou životní úroveň"? Jak se liší hranice "bohatství" v Česku a ostatních evropských zemích?

Norská rodina má měsíční příjem 100 tisíc Kč a je "chudá", kdo je v Evropě "chudý"?

05.12.  |  Petr Gola

Hranice "chudoby" se v evropských zemích liší. "Chudé" domácnosti v Norsku, Švýcarsku nebo Finsku jsou v porovnání s českými poměry bohaté. Jak vysoká je příjmová hranice "chudoby" v evropských zemích?

Loajalita k zaměstnavateli nebo přehlížení nedostatků?

04.12.  |  Zbyněk Drobiš

Kde jsou hranice mezi loajalitou k zaměstnavateli a přehlížením nedostatků zaměstnavatele, který může ohrožovat svou činností životní prostředí? Představíme si nález Ústavního soudu, který se zabýval obdobnou otázkou.

Děti a daňová povinnost v Česku a v zemích OECD

03.12.  |  Petr Gola

Daňové zvýhodnění je efektivní finanční pomocí státu rodinám s dětmi. Daňové zvýhodnění snižuje vypočtenou daň z příjmu. Rodiči s nižšími příjmy vzniká nárok na daňový bonus. Kdy nezaplatí rodič s dvěma dětmi nic na dani a ještě obdrží daňový bonus? Jak se liší zdanění bezdětného zaměstnance a zaměstnance s dětmi v zemích OECD?

Nejlepší podmínky k podnikání jsou v Singapuru

24.11.  |  Petr Gola

Singapur, Nový Zéland, Hongkong, Dánsko, Korea, Norsko, USA, Velká Británie, Finsko a Austrálii - to je desítka zemí s nejlepšími podmínkami pro byznys, jak vyplývá z aktuální publikace Světové banky "Doing Business 2015". Jak si stojí Česko? Proč je tak důležité zlepšovat podmínky pro podnikání?

Živnostník manželku zaměstnat nemůže, řešením je spolupráce

18.11.  |  Petr Gola

Dle zákoníku práce nemohou podnikatelé - fyzické osoby zaměstnat svoji manželku. Jak postupovat, když manželka se samostatnou výdělečnou činností pomáhá? Manželka bude spolupracující osoba se stejnými povinnostmi jako ostatní OSVČ.

Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění

10.11.  |  Petr Gola

Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?

Co dělat, když se chci stát daňovým poradcem?

07.11.  |  Michal Ruml

K tomu, abyste se stali daňovým poradcem, je nutné vykonat kvalifikační zkoušky na daňového poradce. Přečtěte si, co vše musíte splnit, abyste mohli takovou zkoušku vykonat a začít podnikat jako daňový poradce.

Jak drahý je průměrný zaměstnanec?

05.11.  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatele za zaměstnance jsou vyšší než hrubá mzda sjednaná v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru. Zaměstnavatelé v Česku odvádí za zaměstnance dalších 34 % na povinném pojistném. Kolik stojí zaměstnavatele zaměstnanec s průměrnou mzdu v Česku? A kolik v ostatních vyspělých zemích světa?
1 8 15 17 18 19 20 21 22 23 29
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz