22.04.
|
Lucie Mečířová
Do zákona o sociálních službách se přidá další stupeň závislosti a na ten bude náležet žadatelům nejvyšší příspěvek na péči. Pro koho bude platit?
19.04.
|
Petr Gola
Během čerpání předdůchodu je možné dál pracovat nebo podnikat. Jaké důsledky má pobírání předdůchodu na výpočet zdravotního pojištění? Proč nemohou být předdůchodci osoby bez zdanitelných příjmů? Podívejme se v praktických příkladech, jak platí zdravotní pojištění předdůchodci.
18.04.
|
Lucie Mečířová
Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s velkou novelizací zákoníku práce. Ta některé lhůty zkrátí a jiné naopak prodlouží. Co se v oblasti pracovního práva změní a měli bychom zpozornět?
17.04.
|
Petr Gola
Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.
17.04.
|
Lucie Mečířová
Ani paušální režim vás nemusí ochránit před povinností odevzdat přiznání k dani z příjmů. Podívejme se proto na situace, kvůli kterým budete muset své příjmy dodanit.
16.04.
|
Petr Gola
Občané s nižšími příjmy jsou při výpočtu starobního důchodu zvýhodněni, neboť ve výpočtové formuli starobního důchodu je výrazným způsobem zastoupen prvek solidarity. Při nízkých příjmech a vysoké době pojištění je výpočet důchodu velmi výhodný, a výsledný důchod je dokonce vyšší než čistá mzda ze zaměstnání. Podívejme se na praktické výpočty.
16.04.
|
Lucie Mečířová
Nemáte povinnost podat daňové přiznání, ale uvažujete, jestli se vám to náhodou nevyplatí? I taková situace může v praxi nastat. Pojďme se společně podívat, kdy tomu tak bude.
15.04.
|
Petr Gola
I při výpočtu starobního důchodu v roce 2024 hraje výchovné na děti významnou roli a zvyšuje starobní důchod o 500 Kč na každé dítě, přičemž výchovné zpravidla uplatňují ženy. V praxi to znamená, že ženy s více dětmi mohou mít nižší příjmy, aby měly stejný důchod jako bezdětné ženy. Podívejme se na praktické propočty.
15.04.
|
Lucie Mečířová
Máte vnouče ve své péči, nebo u vás bydlí i s maminkou, která je na rodičovské? Můžete v takovém případě využít nějaké slevy na děti?
12.04.
|
Petr Gola
Zejména invalidní důchodci prvního stupně si musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat, neboť jeho výše se nejčastěji pohybuje okolo deseti tisíc korun. Proč nemohou mít ani padesátníci s nadprůměrnou mzdou invalidní důchod prvního stupně vyšší než 13 000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.
11.04.
Zamítnutí žádosti o práci na dálku musí zaměstnavatel u některých zaměstnanců písemně zdůvodnit. Kterých skupin zaměstnanců se to týká?
10.04.
|
Petr Gola
Pro výpočet důchodu se hodnotí celé pojistné období, zpravidla tedy i několik pracovních neschopností. U některých občanů i několikaměsíčních. Nemocenská je nižší než běžná mzda, a navíc se z nemocenské neplatí sociální pojištění. Jak tyto skutečnosti ovlivňují měsíční částku starobního důchodu?
09.04.
|
Lucie Mečířová
Letošní rok s sebou v oblasti daní z příjmů přináší řadu změn. Mezi hlavní můžeme zařadit zvýšení limitu pro odevzdání přiznání nebo vyšší školkovné. Co se ještě změnilo?
09.04.
|
Petr Gola
Pokud si manželé pomáhají při výkonu samostatné výdělečné činnosti, jedná se o spolupráci. Institut spolupráce lze využít i v případě, že pro oba manžele je hlavním zdrojem příjmů zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. V takovém případě oba manželé vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.
08.04.
|
Lucie Mečířová
Už jste vyplnili daňové přiznání? Pokud ne, přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby, které Češi při vyplňování daní dělají.
05.04.
|
Petr Gola
Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto k nadprůměrnému důchodu ve výši 25 000 Kč vede několik cest. Vypočítejme si některé vybrané varianty, ať už je starobní důchod přiznán v letošním roce, nebo v minulosti, nebo vzniká nárok na více důchodů současně.
05.04.
|
Petr Gola
Většina osob samostatně výdělečně činných odvádí měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Které OSVČ měsíční zálohy neplatí? Kdy může být měsíční záloha nižší, než je minimální záloha? Jak vysoký musí být hrubý zisk za rok 2023, aby měsíční záloha v roce 2024 byla vyšší než minimální záloha? Podívejme se na praktické příklady.
05.04.
Někteří zaměstnanci se ocitnou v situaci, kdy se musí postarat o osobu, která je závislá na pomoci někoho jiného. Jak však skloubit práci na plný úvazek a péči dohromady? Lze požádat zaměstnavatele o úpravu pracovní doby?
04.04.
|
Lucie Mečířová
Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.
04.04.
Stát začne finančně podporovat zaměstnavatele, kteří dávají práci zranitelným skupinám osob. Tuto novinku zavádí návrh zákona o integračním sociálním podniku. Novelu schválili 20. listopadu poslanci ve třetím čtení. S její účinností se počítá od 1. ledna 2025.
04.04.
|
Petr Gola
Na dani z příjmů fyzických osob mohou za rok 2023 obdržet daňový přeplatek nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé, ale i studenti či penzisté. U zdravotního pojištění tomu tak není. V praxi vzniká nárok na přeplatek na zdravotním pojištění mnohem méně často. Proč tomu tak je? Kdo daňový přeplatek nedostane ani při nízkých příjmech během roku 2023?
03.04.
|
Petr Gola
Vyplněním a odevzdáním daňového přiznání daňové povinnosti pro OSVČ nekončí, musí ještě odevzdat přehledy o daňovém základu pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. Jaké sankce hrozí od zdravotní pojišťovny ze nesplnění zákonné povinnosti?
03.04.
|
Lucie Mečířová
Přihlásili jste se k paušální dani? Nebo byste se příští rok přihlásit chtěli, protože si myslíte, že byste ušetřili? Podívejme se společně na srovnání, komu se vyplatí „paušálka“ a komu paušální výdaje v daňovém přiznání.
02.04.
|
Lucie Mečířová
Nechcete nebo ani nemůžete v podnikání prokázat skutečné výdaje? Pak za určitých podmínek můžete využít alespoň ty paušální. Jak vysoké jsou?
28.03.
|
Petr Gola
Obliba investování rok od roku stoupá a pasivní příjmy z investic již nejsou pouze záležitostí lidí s vysokými příjmy. Do cenných papírů investují běžně i zaměstnanci s průměrnou mzdou. Kdy se z prodeje cenných papírů neplatí daň z příjmu a kdy je nutné naopak zahrnout tento příjem do daňového přiznání za rok 2023?
27.03.
|
Lucie Mečířová
Institut minimální i zaručené mzdy projde v blízké době výraznými změnami. Pojďme se společně podívat, jakou novelu zákoníku práce připravilo MPSV.
26.03.
|
Michal Bureš
V případě úmrtí v rodině máte právo na pracovní volno. Kdy budete mít nárok na 2 dny? Kdy na 1 den? A kdy nedostanete volno vůbec?
25.03.
|
Lucie Mečířová
Přiznali vám invalidní důchod a bohužel jste zjistili, že z něho opravdu nevyžijete a stejně si budete muset přivydělávat? Podívejte se, jakou smlouvu nebo dohodu můžete uzavřít.
25.03.
Národní ekonomická rada vlády (NERV) zveřejnila koncem ledna letošního roku soubor opatření, která by měla přispět k růstu české ekonomiky. Mezi jednotlivými opatřeními se také objevil návrh na propuštění zaměstnanců bez udání důvodu.
25.03.
|
Petr Gola
I když je výdělek předčasných důchodců do dosažení řádného důchodového věku značně omezen, budou mít za rok 2023 mnozí předčasní důchodci povinnost podat daňové přiznání. Jaké jsou nejčastější důvody? Kdy se předčasným důchodcům vyplatí dobrovolné podání daňového přiznání?
22.03.
|
Michal Bureš
Do kdy musejí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2023 na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu? Jaký je nejzazší termín pro podání přehledů v roce 2024? Jak odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Stačí opravdu pouze pár kliků?
22.03.
|
Petr Gola
Na výpočet zdravotního pojištění má výrazný vliv, zda osoba samostatně výdělečně činná vykonává samostatnou činnost jako hlavní zdroj svých příjmů, nebo jen vedlejší. V průběhu roku je samozřejmě možné přejít z hlavní činnosti na vedlejší a naopak. Jak se v takových případech vypočítává zdravotní pojištění? Podívejme se na praktické příklady.
22.03.
|
Petr Gola
Pro výpočet starobního důchodu není rozhodující, jaká částka byla zaplacena na dani z příjmů, ale odvody na sociální pojištění. V praxi dochází k situaci, že lidé pracující za minimální mzdu zaplatí na sociální pojištění více než lidé s milionovým zdanitelným příjmem.
21.03.
|
Petr Gola
Osoby samostatně výdělečně činné, které změnily od 1. července 2023 zdravotní pojišťovnu, musí za rok 2023 vyplnit dva přehledy. Jeden pro starou a druhý pro novou zdravotní pojišťovnu. V čem se bude lišit vyplnění údajů?
20.03.
|
Lucie Mečířová
Byl vám přiznán invalidní důchod a zjistili jste, že z takové měsíční částky bohužel nevyžijete? Můžete si vůbec nějak přivydělat?
19.03.
|
Petr Gola
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2023 je nutné vyplnit a odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro okresní správu sociálního zabezpečení.
18.03.
|
Petr Gola
V případě, že jeden z manželů pomáhá druhému ve výkonu samostatné výdělečné činností, stane se pro daňové účely spolupracující osobou. Institut spolupracující osoby může přinést zajímavou daňovou úsporu. Podívejme se v praktických příkladech, kolik lze ušetřit na sociálním pojištění a dani z příjmů fyzických osob.
15.03.
|
Lucie Mečířová
Věděli jste, že se musí v určitých situacích důchod zdanit? Je tomu skutečně tak, ale jen pokud je dosaženo určitého příjmu. Kdy k tomu tedy dojde?
15.03.
|
Redakce
Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání daňového přiznání na poslední chvíli, a někdy dokonce podání formuláře na nesprávný finanční úřad. Jak se chyb vyvarovat?
15.03.
|
Petr Gola
Sazby daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění se liší a záleží také na dalších okolnostech, takže v praxi odvede každý živnostník a podnikatel nejvyšší sumu na jiné z těchto tří daní. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
14.03.
|
Petr Gola
Vyplnění dvoustránkového daňového přiznání je poměrně jednoduché, většina daňových poplatníků to zvládne sama. Daňoví poplatníci vyplňující dvoustránkové daňové přiznání navíc nevyplňují přehledy. Kteří občané mohou tedy splnit své daňové povinnosti za rok 2023 vyplněním zjednodušeného dvoustránkového daňového přiznání?
14.03.
|
Redakce
Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.
14.03.
Poplatky za svoz odpadu mají ve většině obcí splatnost do konce března kalendářního roku. Ve větších městech bývá mnohdy termín pozdější. Nejvyšší hranice vybíraných poplatků zůstaly stejné jako v předchozích letech.
13.03.
Osoby, kterým se datová schránka zřizuje ze zákona, mají povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Ještě v loňském roce finanční úřady listinnou formu tolerovaly. Letos už za chybně podaná přiznání začnou padat pokuty.
13.03.
|
Petr Gola
Na výpočet sociálního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti má vliv částka dosaženého hrubého zisku a jestli je vykonávána hlavní, nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může sociální pojištění za rok 2023 lišit.
12.03.
|
Petr Gola
Delší pracovní neschopnost má v některých případech vliv na výpočet zdravotního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti za celý kalendářní rok. Podívejme se v praktických příkladech, které OSVČ zaplatí na zdravotní pojištěním nižší částku a kteří živnostníci a podnikatelé zaplatí stejnou částku jako v případě, že by nemocní nebyli.
08.03.
|
Petr Gola
Daňové přiznání za rok 2023 vyplňují nejenom osoby samostatně výdělečně činné, ale i někteří zaměstnanci, penzisté nebo studenti. Podívejme se na daňové povinnosti za rok 2023 optikou vybraných hlavních daňových čísel.
07.03.
|
Petr Gola
Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání ještě přivydělává, ať už třeba na dohodu o provedení práce, zkrácený úvazek, nebo samostatnou výdělečnou činností. Porovnejme si zdanění jednotlivých druhů přivýdělku při měsíčním příjmu 10 000 Kč.
05.03.
|
Petr Gola
Nárok na daňový přeplatek může v praxi vzniknout i zaměstnancům, kteří během roku 2023 nezaplatili žádnou daň z příjmů, nebo zaměstnancům s nadstandardními příjmy či podnikajícím zaměstnancům. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
01.03.
|
Petr Gola
Skončili jste v zaměstnání a do nové práce máte nastupovat až za měsíc či dva? I v takových případech je vhodné se registrovat na Úřadu práce. V roce 2024 je to výrazně výhodnější zejména pro lidi, kteří obdrželi od zaměstnavatele odstupné.
01.03.
|
Michal Bureš
Od ledna se zvýšily spotřební daně na líh a tabákové výrobky. O kolik se zvýšilo zdanění lahve vodky, likéru či jiného tvrdého alkoholu? Jaký dopad to mělo na ceny alkoholu v obchodech?
29.02.
|
Petr Gola
Zaměstnancům s nízkými mzdami se platba zdravotního pojištění v roce 2024 prodraží, neboť se zvyšuje minimální vyměřovací základ. Podívejme se v praktických příkladech, na koho se minimální vyměřovací základ vztahuje a jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění.
29.02.
|
Michal Bureš
Pomalu se blíží termín k odevzdání daňového přiznání, je načase najít všechny přílohy a podívat se, co se od loňska změnilo. Podívejte se na změny, které se vás pravděpodobně dotknou při vyplňování i odevzdání daňového přiznání.
28.02.
|
Petr Gola
Pracovat současně na více dohod o provedení práce bude od července 2024 méně výhodné, neboť v rámci konsolidačního balíčku došlo ke změně limitů pro odvod pojistného z dohod o provedení práce. Jaké tedy bude zdanění ve druhé polovině roku?
28.02.
|
Lucie Mečířová
Už přes rok mají někteří zaměstnanci u svých zaměstnavatelů nárok na slevu na pojistném na sociální zabezpečení. Co to způsobilo a kdo mezi ně patří?
27.02.
|
Lucie Mečířová
Prodali jste minulý rok auto nebo třeba hodně cennou starožitnost? Musíte příjem z prodeje zdanit, nebo si všechny peníze můžete nechat?
27.02.
|
Petr Gola
Někteří zaměstnanci během roku 2023 nezaplatili nic na dani z příjmů fyzických osob, dokonce ještě v jednotlivých výplatách dostávali daňový bonus, a přitom po provedení ročního zúčtování daně obdrží daňový přeplatek. Jak je to možné? Podívejme se na praktický příklad.
26.02.
|
Petr Gola
Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí každý měsíc samy platit zdravotní pojištění. Měsíční platba pro rok 2024 se jim přitom zvyšuje.
26.02.
|
Lucie Mečířová
Prodali jste minulý rok pozemek, nebo rovnou byt po babičce? Za jakých okolností musíte příjem zdanit a jak?
23.02.
|
Petr Gola
Celkové zdanění práce odvedené v ČR je vyšší, než si většina zaměstnanců myslí, neboť do celkové daňové kvóty je nutné zahrnout i povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak se v roce 2024 liší mzdové náklady a čistá mzda u jednotlivých mezd?
22.02.
|
Michal Bureš
Slovenská minimální mzda překonala tu českou, jak je to možné? Jaká je jejich výše? A předežene česká minimální mzda opět tu slovenskou? Jaké je srovnání čisté minimální mzdy?
21.02.
|
Lucie Mečířová
Věděli jste, že získat starobní důchod není nic automatického? Případně že některý důchod vám může stát zase odebrat, a to nejen z části?
21.02.
|
Petr Gola
V roce 2024 činí výchovné ke starobnímu důchodu na každé dítě 500 Kč. Materiály MPSV však počítají s omezením výchovného na první dvě děti. Z důvodu snížení výchovného bude nutné mít vyšší příjmy, aby byl důchod stejně vysoký. Vypočítejme si praktické finanční dopady.
20.02.
|
Lucie Mečířová
O výpočtu důchodu koluje celá řada mýtů, nepravd, ale i polopravd. Podívejme se na ty nejčastější a vysvětleme si, jak to ve skutečnosti je.
16.02.
|
Petr Gola
Od října 2023 jsou podmínky pro předčasné důchody značně přísnější, proto ještě před účinností změn odešlo hodně lidí do předčasného důchodu během letních prázdnin a září. Kteří předčasní důchodci obdrží daňovou vratku za rok 2023? Jak v takových případech postupovat? Podívejme se na praktické příklady.
15.02.
|
Petr Gola
Důležitým daňovým tiskopisem je „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, přičemž tento daňový doklad vystavují zaměstnavatelé svým zaměstnancům. K čemu tento doklad slouží? Jaké důležité údaje na tomto tiskopisu najdeme?
15.02.
|
Lucie Mečířová
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka nastínil, jak by mohla vypadat reforma sociálních dávek v nejbližších letech. Pojďme se tedy podívat, co se brzy pravděpodobně změní.
14.02.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Daň z příjmů může být za rok 2023 nulová, zdravotní pojištění nikoliv. Vždyť i za penzisty či studenty platí zdravotní pojištění stát. Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem zdravotního pojištění za rok 2023?
13.02.
Brání vám zaměstnavatel odejít během přestávky z pracoviště? Může si takové jednání dovolit, nebo jedná protiprávně?
12.02.
|
Redakce
Roční zúčtování daně je obdoba daňového přiznání pro zaměstnané. Je to forma zúčtování zaplacených daní za kalendářní rok, kterou pro zaměstnance dělá mzdová účtárna zaměstnavatele.
12.02.
|
Petr Gola
Výše starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, tedy za velmi dlouhou dobu. Co se však stane s částkou starobního důchodu, pokud měl žadatel o důchod po celý život přibližně průměrnou mzdu a v posledním roce před odchodem do důchodu obdrží mimořádný milionový příjem? Podívejme se na praktické výpočty.
12.02.
Jak se na zaměstnancově mzdě podrobené exekuci projeví, když se změní výše nezabavitelné částky? A co se srážkami udělá, když je nařízena exekuce kvůli výživnému?
12.02.
Velké obchodní společnosti v ČR budou muset začít dodržovat rovnoměrné zastoupení mužů a žen ve svých vedoucích orgánech. Cílem zákona je posílit postavení žen na trhu práce.
09.02.
Kdy a kdo ze zaměstnanců musí vrátit peněžní částky, které neměl od zaměstnavatele dostat? V praxi je rozdíl, když peníze navíc dostal neprávem třeba pomocný dělník, nebo účetní či právník. Rozhodovat také bude množství omylem vyplacených peněz. Jaká jsou pravidla?
09.02.
|
Petr Gola
Zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání, požádají svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy zaměstnanec obdrží daňovou vratku za rok 2023 ve výši alespoň 7000 Kč.
09.02.
|
Petr Gola
V daňovém přiznání za rok 2023 bude možné ještě uplatnit slevu na studenta, ke zrušení této daňové slevy dochází až pro kalendářní rok 2024. Kdy budou podávat daňové přiznání i studenti, kteří měli pouze příjmy ze zaměstnání?
07.02.
|
Redakce
Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší?
06.02.
|
Redakce
Na základě prováděného ročního zúčtování daně z příjmů vzniká mnohým zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Podívejme se na přehled daňových slev, zvýhodnění a odečitatelných položek, které můžete uplatnit.
05.02.
|
Lucie Mečířová
Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo reagovat na nedostupnost stomatologické péče a vysoké ceny. Podívejme se, jak zákon určil, kolik klienti zaplatí za běžné úkony u zubaře.
05.02.
|
Petr Gola
Vyplnění daňového přiznání není pouze povinností osob samostatně výdělečně činných, v praxi často podávají daňové přiznání i zaměstnanci. Podívejme se ve vybraných příkladech, kteří zaměstnanci budou muset vyplnit daňové přiznání za rok 2023.
02.02.
|
Petr Gola
Během roku 2023 platili zaměstnanci zálohovou daň z příjmu, která však může být mnohdy značně vyšší než celková roční daňová povinnost. Následně vznikne nárok na daňový přeplatek. Podívejme se na devět vybraných příkladů, kdy mají zaměstnanci nárok na daňový přeplatek za rok 2023.
01.02.
|
Petr Gola
Ohledně nároku na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně nemocenské.
01.02.
|
Petr Gola
Někteří zaměstnanci mají za celý rok 2023 nárok na vyšší daňový bonus, než kolik vyčerpali během roku formou měsíčních daňových bonusů. Jak vysoký daňový přeplatek je v těchto případech možné očekávat? Jaká pravidla platí pro čerpání ročního daňového bonusu?
31.01.
|
Petr Gola
Někteří lidé pracují v letech před odchodem do důchodu často přesčas. Mnohdy desítky hodin měsíčně. Jaký vliv má přesčasová práce na výši přiznaného důchodu?
31.01.
|
Lucie Mečířová
Nejste si jisti, zda nemáte dluh na sociálním pojištění? Nebo o něm víte, ale zajímá vás jeho přesná výše? Jak moc se rozrostl o penále? Nově to můžete zjistit online.
31.01.
|
Redakce
Pokud máte děti a ve mzdě si uplatňujete daňová zvýhodnění na děti, nezapomeňte na to, že musíte do mzdové účtárny doručit tzv. prohlášení druhého z poplatníků. Musíte tak činit každoročně?
30.01.
|
Redakce
Prodej nemovitosti představuje příjem, a podléhá tedy dani z příjmů. Existuje ale řada případů, kdy je prodávající od daně osvobozen. V jakých případech se daň neplatí a kdy se tomu naopak nevyhnete?
26.01.
|
Michal Bureš
Jaké jsou letos termíny pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2023? A do kdy je nutné odevzdat zúčtování daně? Do kdy odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2023 a zaplatit daň z příjmů?
24.01.
|
Lucie Mečířová
Odvod do státního rozpočtu, kterým se mohou větší firmy vyplatit z povinnosti zaměstnávat osoby se zdravotním znevýhodněním, už nebude jednotný. Podle novely zákona se chystá odstupňování. Jak to tedy nově bude?
24.01.
|
Petr Gola
Předčasný důchod je po zhoršení výpočtu od října 2023 značně nižší než řádný starobní důchod. V praktických příkladech si vypočítáme, o kolik musí být vyšší rozhodné příjmy, aby se předčasný důchod vyrovnal řádnému důchodu.
23.01.
|
Lucie Mečířová
Zaměstnáváte osoby se zdravotním postižením? Příspěvky mají dle novely zákona projít výraznými změnami. Podívejte se s námi, co vás čeká.
23.01.
|
Michal Bureš
Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2025 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2025 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?
22.01.
Kvůli snížení nezabavitelného minima zůstane dlužníkům v roce 2024 ze mzdy méně. Jak si pohoršili oproti roku 2023?
19.01.
Zatímco dlouhodobě vyplácené pozůstalostní renty po zaměstnanci zemřelém v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání se zvyšují jen málo, nebo vůbec, jednorázové odškodnění rodinných příslušníků zemřelého zaměstnance se zvýšilo poměrně výrazně. O kolik?
18.01.
|
Redakce
Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak vysoký odpočet je možný, jak správně postupovat a kdo si může odpočet uplatnit?
17.01.
|
Petr Gola
Daňovou slevu na manželku (manžela) je možné uplatnit až za celý kalendářní rok. Od roku 2024 budou přitom podmínky přísnější než za rok 2023. Jak sníží sleva na manželku (manžela) daňovou povinnost za rok 2023?
17.01.
|
Michal Bureš
Jaké změny přináší rok 2024 pro pracovníky na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti? Jak se bude danit práce na dohodu v roce 2024 v případě studenta, důchodce, OBZP či brigádníka bez dalšího zaměstnání?
17.01.
|
Lucie Mečířová
Budete nastupovat na mateřskou? Anebo jen chcete vědět, kolik peněz budete pobírat, jestliže budete potřebovat nemocenskou nebo ošetřovné na dítě? Přečtěte si, jak probíhá výpočet, a orientační částku zjistěte na našich kalkulačkách.
16.01.
|
Lucie Mečířová
Od roku 2024 začínají zaměstnanci odvádět nemocenské pojištění a u OSVČ se zvyšují minimální zálohy na pojistné. Pojďme se podívat o kolik.
Zobrazit všechny články