05.12.
|
Petr Gola
Při minimálních platbách na sociální pojištění během produktivního věku je nutné počítat s nízkým státním důchodem. Podívejme se v praktických příkladech, jak se liší měsíční částka řádného starobního důchodu u minimální mzdy a minimálních záloh podle výpočtové formule roku 2024.
04.12.
|
Petr Gola
Zaměstnanci by zpravidla neměli mít žádné starosti s platbou zdravotního pojištění, neboť veškeré záležitosti za ně vyřizuje zaměstnavatel. Podívejme se však na pět příkladů, kdy tomu tak není. Na co si mají dát zaměstnanci pozor ohledně platby zdravotního pojištění?
04.12.
V příštím roce dojde ke změně cestovních náhrad, které čerpají zaměstnanci při pracovních cestách v tuzemsku. O kolik se zvýší stravné a náhrady za využívání motorových vozidel?
01.12.
|
Petr Gola
Celkové zdanění příjmu z nájmu ovlivňuje nejenom roční částka inkasovaného nájemného, ale i celková struktura ročních příjmů daňového poplatníka. V praxi tak někteří lidé z nájmu neplatí žádné daně a jiní nejenom daň z příjmů, ale i zdravotní a sociální pojištění, neboť nemají vyřešen pojistný vztah. Podívejme se na praktické příklady.
30.11.
|
Lucie Mečířová
V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?
30.11.
|
Petr Gola
Z důvodu zvyšování průměrných příjmů hraje každý rok pojištění vyšší roli při výpočtu starobního důchodu než v minulých letech. Pro lidi s nadprůměrnými příjmy je každý ukončený rok pojištění důležitější než pro lidi s podprůměrnými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2024.
28.11.
|
Lucie Mečířová
Nemovitosti s nedostatečně identifikovaným vlastníkem nebo vlastníkem neznámým propadnou státu. Pokud se ale vlastníci přece jen přihlásí, jak to budou mít s daní z nemovitostí?
27.11.
|
Lucie Mečířová
Dnes probíhá ohlášená stávka učitelů. Plno dětí tedy do školy nepůjde. Máte ze zákona nárok na placené volno, pokud s dítětem zůstanete doma?
27.11.
|
Petr Gola
Základní sazba daně z příjmů je 15 %, ale i zaměstnanci s průměrnou mzdou mají efektivní daňovou sazbu cca poloviční. Jak je to možné? Podívejme se, jak efektivní daňová sazba v posledních letech klesala.
24.11.
|
Petr Gola
Den daňové svobody nastává z členských zemí Evropské unie nejdříve na Kypru a Maltě a nejpozději ve Francii a Belgii. Jak si stojíme při mezinárodním srovnání v Česku?
23.11.
|
Petr Gola
I v roce 2024 bude platit, že výpočtová formule starobního důchodu je výhodnější pro lidi s nízkými příjmy. Při podprůměrných příjmech životní úroveň při odchodu do starobního důchodu příliš neklesá. Jak se liší náhradový poměr při odchodu do starobního důchodu?
22.11.
|
Petr Gola
Z průměrného důchodu se neplatí žádné daně, z průměrné mzdy se odvádí daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Při srovnání životní úrovně při odchodu z aktivní práce do penze je tedy vhodné porovnávat důchod s čistou mzdou. Podívejme se, jak se vyvíjel poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou čistou mzdou v posledních letech.
21.11.
|
Lucie Mečířová
Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
20.11.
|
Petr Gola
Někteří zaměstnanci neplatí žádnou daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus a o tuto částku mají vyšší čistou měsíční mzdu. Lze čerpat daňový bonus při práci na zkrácený úvazek? Jak je to v případě práce pouze po část roku? Jaký je roční příjmový limit pro roční daňový bonus za rok 2023?
20.11.
|
Lucie Mečířová
Budete nastupovat na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Anebo už na ní právě jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
16.11.
|
Michal Bureš
V roce 2025 čeká lidi v produktivním věku, kteří nejsou zaměstnanci, řada změn. O kolik vzrostou zálohy pro OSVČ na zdravotní a sociální pojištění? Jaké budou zálohy na zdravotní pro OBZP? A jak to bude s paušální daní?
14.11.
|
Petr Gola
Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností s nižším ziskem neplatí z vedlejší činnosti sociální pojištění. Limit pro neplacení sociálního pojištění při zaměstnání se pro rok 2024 zvyšuje.
14.11.
Poslanci na začátku září schválili ve třetím čtení návrh zákona, který zavede změny v agenturním zaměstnávání. A to jak pro samotné pracovní agentury, tak pro jejich zaměstnance. Nyní návrh zákona projedná Senát.
13.11.
|
Petr Gola
Minimální mzda se v Česku během let 1991 až 2023 měnila, navíc její kupní síla nebyla v jednotlivých letech stejně vysoká. Jaký důchod lze očekávat při práci po celý produktivní život pouze za minimální mzdu? Kdy byla minimální mzda v reálné hodnotě nejvyšší? Podívejme se na praktické výpočty.
13.11.
Jak a kdy se projevuje zvýšení mzdy na průměrném výdělku a pak na náhradě mzdy v době nemoci? A co když zaměstnanec onemocní po odchodu z práce: Má za ten den nárok na nemocenskou náhradu, nebo na mzdu?
13.11.
|
Michal Bureš
Každý rodič stojí před volbou, co kterému potomkovi odkázat. Někteří volí cestu rozdání majetku již za svého života, jiní formu závěti. Jaké jsou výhody darování majetku? A jaké jsou výhody dědění?
10.11.
|
Michal Bureš
Na konci roku 2023 skončí vládou vyhlášené zastropování cen plynu a elektřiny. Pro mnohé odběratele to může znamenat cenový šok, protože si cenu zafixovali v době vrcholící energetické krize. Je výhodné přejít na jiný produkt vašeho dodavatele? A můžete přejít k jinému dodavateli? Stihne vás za to pokuta? Jaké máte další možnosti?
10.11.
|
Petr Gola
Chystáte se přijmout přivýdělek nebo lépe placené pracovní místo? V praxi dochází k situacím, že z důvodu vyššího hrubého příjmu klesá čistý příjem. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady, kdy je vhodné buď výraznější zvýšení příjmu, nebo ponechání současného příjmu.
08.11.
Jak se rozpočítávají odměny za dlouhodobé pracovní výsledky do delšího období? Kdy se místo skutečného a dosaženého průměrného výdělku počítá pro náhrady mzdy pravděpodobný výdělek? Jak se takový výdělek určí?
08.11.
|
Petr Gola
Zdravotní pojištění je pro OSVČ povinnou daní a při výkonu hlavní činnosti musí být placeny měsíční zálohy. Jaké budou OSVČ platit zálohy v příštím roce? Jaký vliv má výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti?
07.11.
|
Lucie Mečířová
Platíte, nebo teprve budete příští rok prvně platit daň z nemovitostí? Pokud ano, určitě vás budou zajímat informace ohledně daňového přiznání a platby. Podíváme se i na to, jak se daň změní.
07.11.
|
Michal Bureš
Smrt a daně jsou jediné dvě jistoty, které v životě máme. Při pomyšlení na smrt nastává otázka, kdo váš majetek po smrti dostane. Jaké řešení situace je pro vás nejvhodnější? Znáte dědickou smlouvu?
07.11.
Od 1. ledna 2024 nabyla účinnosti novela zákona, která stanovuje nový mechanismus pro pravidelnou valorizaci odměn zastupitelů. Současně se změnily také podmínky pro distanční účast na jednání zastupitelstev. Na kolik si přijdou zastupitelé v roce 2024?
06.11.
|
Petr Gola
Osoby samostatně výdělečně činné mohou na zdravotní pojištění během roku formou měsíčních záloh zaplatit více, než činí jejich roční povinnost, a vznikne jim nárok na přeplatek. Proč však většina občanů nemůže vytvořit a obdržet přeplatek na zdravotním pojištění?
03.11.
|
Petr Gola
Zaměstnance ve všech evropských zemích zajímá především jejich čistá mzda, kterou dostávají od svého zaměstnavatele. V Česku stojí zaměstnavatele každá tisícikoruna, kterou obdrží zaměstnanec s průměrnou hrubou mzdou na účet, částku 1674 Kč. Jak je to v ostatních členských zemích Evropské unie?
02.11.
Proč se přepočítává průměrný výdělek čtyřikrát do roka? A jak se určí, který průměrný výdělek bude rozhodující pro výši náhrady mzdy za určité období? O jaké náhrady mzdy jde?
02.11.
|
Petr Gola
Měsíční částka předčasného důchodu závisí nejenom na dosahovaných příjmech a získané době pojištění, ale i na krácení za předčasnost, které se od října 2023 zvýšilo. Vypočítejme si částky předčasného důchodu v roce 2024, kdy navíc od října došlo k dalšímu zpřísnění podmínek pro přiznávání předčasných důchodů.
01.11.
|
Petr Gola
Pro přiznání státního starobního důchodu je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Získaná doba pojištění následně významně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Na jaký důchod dosáhnou lidé s minimální dobou pojištění?
01.11.
Ministerstvo kultury v září poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, kterým se mají zvýšit tzv. koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. Zároveň se má rozšířit okruh osob, které jsou povinny tyto poplatky uhradit. Jak se k návrhu staví státní organizace ve svých připomínkách?
31.10.
Ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo do připomínkového řízení návrh zákona, který má za úkol spustit automatickou valorizaci minimální mzdy. Změna zákoníku práce by se na výši minimální mzdy projevila od roku 2025.
30.10.
|
Petr Gola
Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, každý rok hraje roli. Během produktivního života příjem samozřejmě kolísá. Jak moc klesne důchod z důvodu práce za minimální mzdu, pokud příjmy v ostatních letech jsou na úrovni průměrné, či nadprůměrné mzdy? Podívejme se na praktické výpočty.
27.10.
|
Petr Gola
Daňové rozdíly mezi ekonomicky vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Až na výjimky je souhrnná daňová sazba v mimoevropských zemích citelně vyšší než v evropských zemích. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?
26.10.
|
Lucie Mečířová
Po Novém roce opět proběhne zvýšení důchodů. Musí se o toto zvýšení někde hlásit pracující důchodci? A jak se mohou sami zapříčinit o zvýšení penze?
23.10.
|
Petr Gola
Někteří zaměstnanci neplatí daň z příjmů, a ještě čerpají od státu daňový bonus. Jak je to s výpočtem důchodu, když čistá mzda převyšuje hrubou mzdu? Který z rodičů má uplatňovat daňové zvýhodnění na děti?
18.10.
|
Petr Gola
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeno zdravotní pojištění alespoň v minimální výši. Jak se však vypočítává zdravotní pojištění při delší nemoci živnostníka nebo podnikatele během roku? Podívejme se na praktické příklady.
18.10.
|
Lucie Mečířová
Konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Bude se zdražovat a mnohým také zůstane kvůli daním méně peněz. Co se změní?
16.10.
Přišel za vámi zaměstnavatel, abyste podepsali dohodu na neplaceném volnu, protože pro vás nemá dostatek práce? Určitě na ni nepřistupujte, pokud nechcete přijít o peníze, na které máte ze zákona právo.
16.10.
|
Lucie Mečířová
Odešli jste na konci září do předčasného důchodu? A byla to správná volba? To si ukážeme v našem článku na praktickém příkladu.
16.10.
|
Petr Gola
Řada zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání různě přivydělává. Jak se liší daňové povinnosti, pokud příjem z přivýdělku plyne z pracovních dohod, zkráceného úvazku, samostatné výdělečné činnosti nebo z nájmu?
13.10.
|
Petr Gola
Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy a ani nerozhoduje celková částka zaplacené daně z příjmů během produktivního života. Jaké příjmy vstupují do výpočtu řádného a předčasného důchodu? Jak je to u předčasného důchodu bez výplaty?
13.10.
|
Petr Gola
Řádné starobní důchody jsou vypláceny trvale, u ostatních státních penzí tomu tak však není. Podívejme se na šest vybraných příkladů, kdy již nenáleží výplata státního důchodu.
12.10.
|
Petr Gola
Česko patří mezi vyspělé země světa, kde se v procentním vyjádření relativně neliší daně sražené zaměstnancům s podprůměrnou mzdou a zaměstnancům s nadprůměrnou mzdou. Podívejme se na tyto daňové rozdíly a zaměřme se na nejdůležitější důvody.
11.10.
|
Petr Gola
Někteří zaměstnanci sice neplatí během roku žádnou daň z příjmů, ale přesto jim za celý rok 2023 vznikne nárok na daňový přeplatek. Nárok na tento přeplatek ovšem vzniká až po ročním zúčtování daně nebo podaném daňovém přiznání. Jak je to možné?
09.10.
|
Petr Gola
Nejvyšší mzdové náklady na hodinu práce v zemích Evropské unie mají zaměstnavatelé ve výrobě a službách v Lucembursku (50,70 eura) a nejnižší v Bulharsku (8,20 eura). I když jsou všechny členské země EU ekonomicky vyspělé, stále mezi nimi přetrvávají výrazné hospodářské rozdíly, což dokládají právě i hodinové mzdové náklady.
06.10.
|
Petr Gola
Mnozí zaměstnanci zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmů fyzických osob, přesto stojí tato povinná daň trochu stranou. Jak vysoké zdravotní pojištění platí zaměstnanci? Lze nějak zdravotní pojištění snížit? Na co si dát pozor?
06.10.
Karanténa byla v rámci ochrany zaměstnance před výpovědí postavena na roveň dočasné pracovní neschopnosti. Už je také ochrannou dobou, a platí proto během ní zákaz výpovědi. I když s výjimkami. Co to v praxi pro zaměstnance i pro zaměstnavatele znamená?
05.10.
|
Petr Gola
Do mzdových nákladů zaměstnavatele je nutné zahrnout nejenom hrubou mzdu zaměstnance, ale i povinné pojistné. Z brigád na dohodu zaměstnavatelé často povinné pojistné neplatí, proto jsou v praxi tak oblíbené. Jak vysoké je povinné pojistné placené zaměstnavatelem? Kdy se přestává sociální pojištění platit? Co je to dopočet u zdravotního pojištění?
04.10.
|
Petr Gola
Vzhledem ke zpřísňování podmínek u předčasných důchodů bude v budoucnu více lidí využívat předdůchod. Jaká pravidla ohledně vlastního příjmu se vztahují na předdůchodce?
03.10.
Zaměstnancům vyslaným na pracovní cesty do zahraniční se v příštím roce zvýší náhrady za stravování. Počítá s tím návrh vyhlášky předložený Ministerstvem financí.
26.09.
Za dobrotu na žebrotu. Zaměstnanec dostal výpověď za porušení pracovní kázně, když přišel pracovat i během pracovní neschopnosti, ale odmítl další práci, protože se mu udělalo špatně. Byla výpověď oprávněná?
25.09.
|
Petr Gola
Zejména invalidní důchody I. stupně se v závislosti na příjmech poživatele liší relativně málo. Lidé s vysokými příjmy mají invalidní důchod prvního stupně vyšší než lidé s nízkými příjmy třeba pouze o třetinu. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické výpočty.
25.09.
|
Lucie Mečířová
Vznikl vám nárok na odchod do starobního důchodu? Přemýšlíte nad tím, zda do penze odejít ještě letos, nebo až příští rok? Pojďme se podívat na srovnání.
25.09.
Pro dohodu o pracovní činnosti a dohodu o provedení práce jsou stanoveny maximální přípustné objemy práce. Další omezení, a to i pro pracovní poměry, vyplývá ze zákazu stejného druhu práce.
22.09.
|
Petr Gola
Standardní doba pobírání vdovského důchodu je jeden rok. Po uplynutí jednoho roku se vdovský (vdovecký) důchod pobírá pouze při splnění některé ze zákonných podmínek, jednou z nich je dosažení požadovaného věku. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdy se tak stane, kdy ne a jak je to s případnou obnovou vdovského (vdoveckého) důchodu.
22.09.
|
Redakce
Pokud chcete od 1. ledna 2025 změnit zdravotní pojišťovnu, máte na žádost čas do konce září, tedy tři měsíce před platností změny. Jaké jsou další povinnosti, které máte při změně zdravotní pojišťovny?
21.09.
|
Petr Gola
Legislativní důchodové novinky platné od října 2023 značně zpřísnily podmínky pro předčasné důchody. Kdo mohl odejít do předčasného důchodu ještě v září, měl této možnosti využít. Od října by se mělo odcházet do předčasného důchodu pouze ve specifických případech.
19.09.
|
Lucie Mečířová
Pokud si přivyděláváte na mateřské nebo rodičovské dovolené, tento přivýdělek vám může snížit důchod. Málokdo to však ví a hodně lidí netuší, že s tím lze něco dělat. Proč tomu tak je a jak se tomu vyhnout?
18.09.
|
Petr Gola
Minimální mzda je legislativou zavedena ve většině členských zemích Evropské unie a pravidelně se zvyšuje. Ve většině zemí od roku 2020 stoupla o více než 20 %. Ve kterých členských zemích EU je minimální měsíční mzda vyšší než 40 000 Kč?
15.09.
|
Petr Gola
Velmi efektivní finanční pomocí rodinám s dětmi je daňové zvýhodnění na děti. Některým rodičům dokonce vzniká nárok na daňový bonus. Podívejme se však na deset vybraných příkladů, kdy nelze daňový bonus obdržet.
13.09.
|
Petr Gola
Osoby samostatně výdělečně činné mohou být samozřejmě i zaměstnavatelem. To mimo jiné znamená, že musí za své zaměstnance platit sociální a zdravotní pojištění. Neplnění zákonných povinností je sankcionováno. Co je dobré vědět?
12.09.
|
Petr Gola
Legislativní změny od října loňského roku zpřísnily podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Občané, kteří musí ze zdravotních, pracovních nebo rodinných důvodů odejít do předčasného důchodu, na tom jsou reálně finančně hůře než lidé, kteří odešli do předčasného důchodu ještě před změnami. Jako řešení vůči zpřísněnému předčasnému důchodu může být předdůchod. Jaké má výhody a možnosti?
08.09.
|
Petr Gola
Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění jako samoplátci. Podívejme se na vybraných sedm případů, kdy si neplní řádně své povinnosti a vzniká jim dluh na zdravotním pojištění.
06.09.
|
Michal Bureš
Minimální mzda na začátku roku 2023 vzrostla na 17 300 Kč, jak se změnila výše zaručené mzdy? Které dávky a odvody minimální mzda ovlivňuje? Jak vzrostla minimální mzda v ostatních zemích střední Evropy?
06.09.
|
Petr Gola
Nastavení minimální mzdy hraje důležitou roli ve většině vyspělých zemí světa v duchu teze, že pracující na tom mají být citelně lépe než lidé dlouhodobě nezaměstnaní. Z mimoevropských zemí je minimální mzda nejvyšší v Austrálii a na Novém Zélandu.
06.09.
|
Lucie Mečířová
Porodila jste v letošním roce? Nebo vás to teprve čeká? Pokud jste minimálně na jednu otázku odpověděla kladně, podívejte se s námi, zda budete mít nárok na porodné.
05.09.
|
Lucie Mečířová
Jste v předčasném důchodu a chcete si přivydělávat? Nebo o dřívější penzi prozatím jen uvažujete? Jaké jsou vaše možnosti?
01.09.
|
Petr Gola
Protože prezident do konce srpna nepodepsal novelizaci výpočtu důchodů, kterou vláda narychlo prosadila v parlamentu, nevstoupily od září 2023 v platnost ani legislativní změny ohledně předčasných důchodů. I během září je tak možné odejít do předčasného důchodu za stávající úrovně krácení a za stávajících podmínek ohledně valorizací. S jakou částkou předčasného důchodu v 60 letech je možné počítat?
31.08.
|
Petr Gola
Přestože se připravované legislativní změny ohledně důchodů prozatím nedotýkají invalidních penzí, dostanou úspěšní žadatelé o invalidní důchod aktuálně nižší měsíční částku než ti, kterým byl invalidní důchod přiznán v minulosti.
30.08.
|
Lucie Mečířová
Musíte vy anebo vaši blízcí dojíždět pravidelně k lékaři kvůli léčbě? Možná budete mít nárok na tzv. cestovné. Komu může být přiznáno?
29.08.
Dne 1. srpna 2023 vstoupil v platnost zákon o ochraně oznamovatelů (ZOO). Díky němu mohou zaměstnanci nahlásit protiprávní jednání ve firmě bez obav, že by byli potrestáni odvetným chováním.
28.08.
|
Lucie Mečířová
Když jste na nemocenské, můžete téměř kdykoliv očekávat kontrolu. Co je vaší povinností a jak taková kontrola vlastně probíhá? Jaký postih vám může hrozit, když nebudete doma?
24.08.
|
Petr Gola
Některé OSVČ zahájí svoji činnost během roku, např. úspěšní absolventi škol. Jak je to v takových případech s platbou zdravotního pojištění za rok 2023? Jaké se platí zálohy na zdravotní pojištění?
24.08.
Je možné zaměstnancům třeba za pozdní příchody do práce nebo porušování zákazu kouření krátit při výplatě mzdu? A je možné zaměstnance vůbec pokutovat? Kdy hrozí zaměstnancům výpověď?
23.08.
|
Petr Gola
V prázdninových měsících si přivydělávají formou brigád i osoby samostatně výdělečně činné. OSVČ mohou mít současně příjem z podnikání i ze zaměstnání. Jaké daně platí živnostníci z dohody o provedení práce?
21.08.
|
Lucie Mečířová
Lidé pracující prostřednictvím dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti budou mít nárok na dovolenou. Jak to bude vypadat?
18.08.
|
Michal Bureš
Jaké je zdanění dohod o pracovní činnosti a o provedení práce (DPČ a DPP) při podepsaném prohlášení a při výdělku nad 3999 Kč (u DPČ), respektive 10 000 Kč (u DPP) v roce 2024? Co ovlivňuje výpočet odměn z dohod?
18.08.
Zákaz konkurence za trvání zaměstnání vyplývá přímo ze zákoníku práce. Zaměstnavatel nemusí nic extra zakazovat. Může však zaměstnanci obdobnou činnost, jakou pro něj vykonává, sám povolit. Zákaz konkurence po skončení zaměstnání se sjednává v dohodě o konkurenční doložce.
16.08.
|
Lucie Mečířová
Pracujete na home office? Pak byste měli vědět, že vám díky novele zákoníku práce budou náležet náhrady spojené s výkonem práce z domu. Kolik to bude dělat?
14.08.
Handrkování o nějakou tu stokorunu či tisícikorunu výživného pro dítě zná nebo zažil kdekdo, ale jak je tomu v případě bohatých rodičů, když dojde na soud? Pro někoho mohou být desetitisícové částky drobné… Jak to chodí v zámožných rodinách?
08.08.
|
Petr Gola
Měsíční částka starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Vzhledem k výpočtové konstrukci starobního důchodu hraje každá tisícovka vyšší roli pro lidi s nižšími příjmy a každý rok pojištění zase pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, jak zvýší starobní důchod vyšší rozhodný příjem o tisícovku nebo o rok pojištění.
07.08.
|
Petr Gola
Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Co je dobré vědět o základní výměře důchodu? A jaké mezi lidmi kolují omyly ohledně této veličiny?
04.08.
|
Redakce
Výpověď se může týkat kohokoli. Nemusí se jednat pouze o nevýkonné zaměstnance, při restrukturalizaci se ruší to pracovní místo, které je nadbytečné. Jaké musí mít náležitosti? A kdy je nárok na odstupné?
04.08.
|
Petr Gola
Daňovou povinnost snižuje sleva na poplatníka. Zaměstnanci uplatňují tuto slevu v měsíční v částce 2570 Kč a OSVČ jednou za rok ve výši 30 840 Kč. Kdy se však sleva na poplatníka nevyužije v plném rozsahu? A kdy není na slevu na poplatníka nárok?
04.08.
|
Petr Gola
Zejména během letních měsíců si mnozí studenti, penzisté i zaměstnanci přivydělávají na dohodu o provedení práce. Zdanění odměny není vždy stejné, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se na pět vybraných příkladů, jak se liší hrubá a čistá odměna.
03.08.
|
Redakce
Měsíční částka starobního důchodu závisí na příjmech i získané době pojištění. A právě doba pojištění je důležitější, než někteří žadatelé o důchod očekávají. Podívejme se v praktických příkladech, o kolik musí mít jednotliví žadatelé o starobní důchod vyšší rozhodné příjmy, když získají nižší dobu pojištění, aby měli stejně vysoký důchod.
03.08.
|
Petr Gola
Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i měsíční částku starobního důchodu. Které období se nehodnotí pro důchodové účely?
02.08.
|
Lucie Mečířová
Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?
01.08.
Odměny uvolněných zastupitelů a maximální odměny neuvolněných zastupitelů se začnou od příštího roku automaticky valorizovat. Nově se výše odměn začne stanovovat na základě průměrné mzdy a zákonem daného koeficientu.
01.08.
|
Petr Gola
I když někteří žadatelé o starobní důchod pracovali a z příjmu odváděli sociální pojištění více let, mohou mít nižší starobní důchod než lidé, kteří odpracovali méně roků. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
27.07.
Kdy zaměstnavatel musí uhradit pohonné hmoty i opotřebení vozidla? Kdy se vychází ze skutečně zaplacené ceny na čerpací stanici a kdy z vyhláškových cen?
21.07.
|
Petr Gola
I když je sazba zdravotního pojištění stejně vysoká, je v praxi vypočtená částka pojistného u stejně vysokého příjmu různá. Jak je to možné? Které příjmy jsou zvýhodněné? Podívejme se na praktické příklady.
21.07.
|
Lucie Mečířová
Nepracujete na klasickou pracovní smlouvu anebo odpracujete méně než 40 hodin týdně? Máte na polovičním úvazku, při práci na DPČ nebo DPP nárok na dovolenou?
20.07.
|
Redakce
Za první čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční mzda 43 941 Kč, což je o necelých 6,5 % více než v roce 2023. Přesto však má žadatel o starobní důchod s průměrnou mzdou v letošním roce značně nižší důchod, než tomu bylo v roce 2022. Ovšem oproti minulému roku si žadatelé polepšili. Podívejme se na praktické výpočty.
20.07.
|
Petr Gola
Mít státní důchod vyšší než 12 tisíc měsíčně není samozřejmostí. V Česku je řada penzistů, kteří mají měsíční důchod i citelně nižší. Podívejme se na praktické příklady, kdo nemá státní důchod ani právě 12 tisíc měsíčně. Jaké jsou nejčastější důvody?
Zobrazit všechny články