Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Zprávy a aktuality

Rentiéři mohou mít stotisícový příjem, a přitom platit minimální zdravotní pojištění

20.11.  |  Petr Gola

Daňoví poplatníci pouze s pasivními příjmy platí zdravotní pojištění jenom v minimální výši, i když si měsíčně přijdou třeba na sto tisíc korun. Pojištění tedy odvedou v nižší částce než např. zaměstnanec s hrubou mzdou 20 000 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktický výpočet.

Jak se projeví krácení předčasného důchodu u vysokých a nízkých příjmů

19.07.  |  Redakce

Při výpočtu předčasného důchodu je nutné počítat s krácením za předčasnost. Podívejme se v praktických příkladech, jaký má dopad krácení za předčasnost na měsíční částku důchodu při vysokých a nízkých příjmech. Jak se změnilo krácení předčasného důchodu oproti loňsku?

Jak vysoká je základní sazba DPH v zemích EU?

18.07.  |  Petr Gola

Pro státní rozpočty všech členských zemí Evropské unie je daň z přidané hodnoty zásadní a výnos z této daně je pro hospodaření státu klíčový. Základní sazba DPH se pohybuje od 16 % v Lucembursku po 27 % v Maďarsku.

Zdanění vysokých pasivních příjmů se podle plánů vlády zvýší

17.07.  |  Petr Gola

V roce 2020 ještě v Česku platila sedmiprocentní solidární daň, které však podléhaly pouze aktivní příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti. Od roku 2021 jsou zavedeny dvě daňové sazby, přičemž vyšší sazbě podléhají i pasivní příjmy. Z jakých pasivních příjmů se bude odvádět vyšší daň z příjmů z důvodu připravovaných legislativních změn?

Jak vysoké se vyplácí stravné, když pracovní cesta v ČR trvá jen část dne?

11.07.

Kolik hodin musí trvat pracovní cesta v rámci České republiky, aby byl nárok na plné stravné? A kdy lze připočítat dobu trvání pracovní cesty z druhého dne k prvnímu dni, aby stravné bylo vyšší? A jak se stravné krátí za poskytnutou snídani, oběd či večeři?

Jaké údaje obsahuje výplatní páska a musí vám ji zaměstnavatel dávat?

10.07.  |  Lucie Mečířová

Zaměstnavatel vám nedává výplatní pásku? Anebo ji dostáváte, ale nejste si jisti tím, jaké náležitosti má obsahovat? Pojďme se podívat, jak to má vypadat.

Bankovní identita jako klíč do zdravotní pojišťovny. Zavádí ji i VZP

03.07.  |  L. Kratochvíl

Už všechny zdravotní pojišťovny v ČR od léta nabídnou svým klientům možnost alespoň při některých úkonech ověřovat svou totožnost přes Bank ID. Jako poslední zavádí do svých kanálů bankovní identitu Všeobecná zdravotní pojišťovna, největší hráč na trhu povinného pojištění.

Třetí Milostivé léto začne již 1. července. Jak se zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění?

29.06.

V rámci třetího Milostivého léta se budou moci lidé zbavit dluhů na daních a sociálním pojištění. Milostivé léto začíná již 1. července a končí 30. listopadu 2023. O odpuštění dluhů mohou požádat jak fyzické, tak právnické osoby.

Nulová DPH zůstane v roce 2024 pouze u knih. Za nápoje si spotřebitelé připlatí

28.06.

Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který má za úkol navrženými opatřeními snížit státní dluh, upravuje také změnu sazeb DPH, která by měla platit již od začátku příštího roku.

Kdo ze žáků a studentů a od kdy může na letní brigádu?

27.06.

Letní prázdniny jsou příležitostí pro sezonní zaměstnance. Přivydělat si mohou i žáci a studenti. Od kdy a za jakých podmínek?

Kvůli jakým příjmům si nemusíte zakládat živnostenský list?

21.06.

Ne u všech výdělečných činností mimo zaměstnanecký poměr je vždy nutné mít živnostenský list. Za jakých podmínek je lze vykonávat?

Práce na zkrácený úvazek v praktických příkladech

20.06.  |  Petr Gola

Práce na zkrácený úvazek začíná být i v Česku pro některé zaměstnance velmi atraktivní. Nejčastěji se tak nechají zaměstnávat studenti, rodiče s malými dětmi nebo penzisté. Co je dobré vědět o zkráceném úvazku, si ukážeme na několika praktických příkladech.

Kdy obdrží předčasní důchodci daňovou vratku?

19.06.  |  Petr Gola

Z důvodu prodlužujícího se důchodového věku stoupá obliba předčasného důchodu. Přestože je výdělečná činnost předčasných důchodců legislativou omezena, může jim vzniknout nárok na daňový přeplatek. Podívejme se v praktických příkladech, kdy předčasným důchodcům vzniká nárok na daňovou vratku za rok 2023.

Jakou mzdu dostávají průměrně zaměstnanci na účet v zemích OECD?

19.06.  |  Petr Gola

Pro zaměstnance je rozhodující mzda, kterou dostanou od svého zaměstnavatele na účet, za kterou mohou nakupovat zboží a služby. Zaměstnance tedy hlavně zajímá čistá mzda, nikoliv hrubá mzda nebo mzdové náklady zaměstnavatele. Ve kterých zemích je průměrná čistá mzda nejvyšší? Jak si stojíme v Česku při mezinárodním srovnání?

Kdy už si vybírání staré nevyčerpané dovolené může zaměstnanec určit sám?

16.06.

O nástupu na dovolenou rozhoduje zaměstnavatel, ať již výhradně sám, nebo na základě žádosti zaměstnance. Ovšem pokud dosud neurčil nástup dovolené z minulých let – loňska (2022), či dokonce předloňska (2021) nebo ještě starší, může si rozhodnout od 1. července 2023 zaměstnanec sám, kdy ji bude čerpat.

Jak ovlivní výši důchodu poslední roky práce za výrazně nižší mzdu

13.06.  |  Petr Gola

Někteří lidé mají skoro celý produktivní život průměrné či lehce nadprůměrné příjmy, ovšem těsně před dosažením řádného důchodového věku mají z různých důvodů podprůměrnou mzdu. Jak moc ovlivní měsíční částku důchodu práce za minimální mzdu po dobu jednoho, dvou, či tří let?

Deset bodů, které mají zaměstnanci vědět o zdravotním pojištění

12.06.  |  Petr Gola

Daň z příjmů někteří zaměstnanci neplatí, a ještě dostávají od státu daňový bonus. Zdravotní pojištění však musí být sraženo z každé hrubé mzdy. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění? Jak se počítá zdravotní pojištění při práci pro více zaměstnavatelů? Jak ovlivňuje výpočet rodinná situace?

Přepočet penze pracujícího důchodce v příkladech

09.06.  |  Petr Gola

Řada penzistů vykonává výdělečnou činnost i v důchodu. Za jakých podmínek má nárok na zvýšení důchodu? O kolik se následně státní důchod zvýší? 

Co se mění v pomoci státu zaměstnancům krachujících podniků, které jim neplatí za jejich práci?

08.06.

Úřady práce mohou zaměstnancům vyplatit dlužné mzdy místo insolventních firem. Co se mění od 1. července 2023? Jak se bude nově postupovat?

Příplatky za práci podrobně: 12 takových, na které můžete mít nárok

08.06.  |  Lucie Mečířová

Pracujete o víkendu, o svátcích, ve ztíženém pracovním prostředí anebo máte rozdělené směny? V takovém případě máte nárok na příplatek. Dostat jej můžete i za pedagogickou činnost nebo za vedení.

Jak se vyvíjela výše důchodu při minimální mzdě a proč ji v roce 2022 penze překonala

07.06.  |  Petr Gola

Během let se v Česku zvyšovala minimální mzda a měnila výpočtová formule starobního důchodu. Vypočítejme si, ve kterém roce byl starobní důchod při osobním vyměřovacím základu na úrovni minimální mzdy nejvyšší.

Vysoká mzda v náročném povolání = vyšší výživné na dítě, ale menší podíl na výchově?

07.06.

Proč je dobře vydělávající a prací zaneprázdněný rodič někdy diskriminován ve sporu o péči o dítě s expartnerem, ačkoliv mu zajišťuje větší komfort? Je správné, aby ten, kdo má více času, protože méně vydělává, měl lepší pozici u soudu? Má být prací zaneprázdněnému rodiči odepřena střídavá péče nebo širší styk s dítětem?

Zvýšení příjmu zaměstnance o 1000 Kč a různé zdanění v příkladech

07.06.  |  Petr Gola

V případě zvýšení hrubé mzdy nebo hrubé odměny o 1000 Kč se zvýší čistá mzda zaměstnance o rozdílnou částku. Podívejme se v praktických příkladech, kdy je zdanění nulové a kdy dosahuje 34 %.

5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti

06.06.  |  Lucie Mečířová

Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?

Jak vysokou daň z příjmů platí zaměstnanci s průměrnou mzdou ve světě?

06.06.  |  Petr Gola

Hrubá mzda zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdou podléhá v Česku pouze 15% sazbě daně z příjmů, a ještě má zaměstnanec minimálně nárok na slevu na poplatníka. Jak vysoká je efektivní daňová sazba? Kolik platí na dani z příjmů zaměstnanci v ostatních vyspělých zemích světa?

Osm daňových výhod pro lidi s vysokými příjmy

05.06.  |  Petr Gola

Daňová situace pro lidi s vysokými příjmy je v Česku při mezinárodním srovnání příznivá a jejich souhrnná efektivní daňová sazba není o mnoho vyšší než u lidí s průměrnými či podprůměrnými příjmy.

Komu se nevyplatí plánované „zprůměrování“ příjmů manželů pro výpočet důchodu

02.06.  |  Petr Gola

Jednou z plánovaných důchodových novinek ve vládou navrhovaném balíčku je zavedení „společného vyměřovacího základu“ pro manžele. Ten by měl zajistit podobnou výši měsíčního důchodu pro oba manžele. Rozpočítání vyměřovacích základů má být dobrovolné. Komu by se tento krok nevyplatil?

Skutečné zdanění práce v Česku se u nízkých a vysokých mezd příliš neliší

30.05.  |  Petr Gola

Zaměstnancům je z hrubé mzdy srážena daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění, navíc za ně povinné pojistné platí zaměstnavatel. Efektivní daňová sazba se v Česku příliš neliší. Zdanění práce dokonce u nadstandardních mezd klesá. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.

Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?

26.05.  |  Lucie Mečířová

Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?

Co musíte odpracovat, abyste dosáhli na předčasný důchod 20 tisíc

26.05.  |  Petr Gola

Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením za předčasnost, přičemž měsíční částku vyplácené penze výrazně ovlivňuje termín odchodu do předčasného důchodu. Vypočítejme si, o kolik musí být rozhodné příjmy vyšší, aby byla částka předčasného důchodu stejně vysoká jako při odchodu do důchodu řádného.

Vláda plánuje zrušit školkovné i slevu na studenta, slevu na manželku zpřísní

25.05.

Vládní úsporná opatření se mají dotknout některých daňových slev. Nově by si daňoví poplatníci nemohli uplatnit slevu za dítě umístěné v předškolním zařízení nebo daňovou slevu na studenta. U slevy na manželku má dojít ke zpřísnění.

Souběh více dohod o provedení práce již nebude tak výhodný, navrhuje vláda

24.05.

Vládní úsporný balíček představil řadu opatření, která mají snížit zadluženost státu a zvýšit příjem na důchodový systém. Jedním z nich je i změna pravidel pro lidi, kteří se nechávají zaměstnat na dohody o provedení práce.

Zdanění práce za průměrnou mzdu je nejvyšší v Belgii, i Slováci platí víc než Češi

23.05.  |  Petr Gola

Celkové daně ze mzdy tvoří rozdíl mezi mzdovými náklady zaměstnavatele a čistou mzdou zaměstnance. Podívejme se, jak se liší zdanění práce u průměrné mzdy v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Deset bodů, které je dobré vědět o školkovném

22.05.  |  Petr Gola

Za kalendářní rok si může jeden z rodičů snížit vypočtenou daň z příjmů o školkovné. Aktuálně se přitom uvažuje o zrušení této daňové slevy. Jaké by to mělo dopady? Podívejme se, co je dobré o školkovném vědět.

Proč musí rentiéři platit zdravotní pojištění a důchodové by si platit měli

17.05.  |  Petr Gola

Někteří lidé mají pravidelné příjmy ze zaměstnání nebo z kapitálového majetku, ale přitom jsou pro účely placení pojistného považováni za osoby bez zdanitelných příjmů. Jak vysoké pojistné si musí sami platit? Jak se liší povinnosti na zdravotním a sociálním pojištění?

O kolik se vám sníží čistá mzda v roce 2024? Podívejte se na příklady

16.05.

Vláda 11. května 2023 představila konsolidační balíček zahrnující několik úsporných opatření, kterými chce snižovat zadluženost země. Jednou z novinek je i zavedení nemocenských odvodů pro zaměstnance.

Jak prokázat ztrátu budoucího výdělku, ve kterém vám zabránil úraz

15.05.

Náhrada za ztrátu na výdělku může zohledňovat i potenciální příjem, kterého by poškozený dosáhl nebýt úrazu. Co musí být splněno, aby se vyšlo i z možného budoucího příjmu, a ne pouze skutečného již dosaženého?

Snižuje se úrazová renta, jestliže měl zaměstnanec už před pracovním úrazem jiné zdravotní obtíže?

12.05.

Lze snížit rentu za pracovní úraz nebo nemoc z povolání (náhradu za ztrátu na výdělku), protože zaměstnanec měl už před vznikem škody beztak chatrné zdraví?

Poplatky za psa jsou pro důchodce mnohem nižší. Za co dalšího vás může obec zkasírovat?

09.05.

Poplatky za psa i poplatky za svoz komunálního odpadu jsou nejčastějšími poplatky, které obce vybírají. Poplatků, které mohou vybírat, je ale mnohem více.

Kteří zaměstnanci neplatí daň z příjmů a kdy je efektivní daňová sazba vyšší než 15 %

09.05.  |  Petr Gola

Daňové zatížení zaměstnanců se může významně lišit, když někteří zaměstnanci neplatí nic na dani z příjmů a jiní naopak státu pošlou více peněz, než činí základní daňová sazba. Kteří zaměstnanci čerpají daňový bonus? Podívejme se na praktické příklady.

Mzdový výměr a platový výměr: k čemu jsou a v čem jsou rozdíly

09.05.

Platový výměr je povinnou formou určení výše platu ve státní a veřejné sféře. Mzdový výměr je jednou z možností stanovení výše mzdy v soukromém sektoru.

Můžete jako nepodnikatelé vystavit fakturu?

09.05.

Dostali jste se do situace, kdy po vás chce někdo vystavit fakturu, ale vy nedisponujete živnostenským oprávněním? Lze v takovém případě vůbec fakturu vystavit?

Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady?

05.05.

Myslíte si, že po podání daňového přiznání můžete vyhodit všechny faktury? Své doklady jednou určitě budete moci skartovat, ale až po několika letech. Jaké povinnosti archivace určují české předpisy pro OSVČ?

Jaký vliv má delší nemoc na výpočet daně z příjmů za celý rok

05.05.  |  Petr Gola

Někteří daňoví poplatníci obdrží z důvodu nemoci v loňském roce daňovou vratku, jiní nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.

Zdravotní pojištění z pohledu OSVČ v deseti bodech

03.05.  |  Petr Gola

Zdravotní pojištění je pro osoby samostatně výdělečně činné povinnou daní. Při výkonu hlavní činnosti musí být, na rozdíl od daně z příjmů, placeny měsíční zálohy. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět?

Nepodali jste daňové přiznání včas? Od kolikátého dne budete platit pokutu a úrok z prodlení?

03.05.

Posledním možným termínem pro podání daňového přiznání k příjmům za rok 2022 elektronickou formou byl 2. květen 2023. Co vám hrozí, když jste do tohoto termínu daňové přiznání neposlali a neuhradili daň?

Máte zprostředkovanou práci přes agenturu? Podívejte se, jak se změní podmínky v agenturním zaměstnávání

02.05.

Nově budou mít možnost agenturní zaměstnanci požádat o náhradu mzdy Úřad práce. Pracovník zprostředkovaný agenturou práce bude moci u téže firmy vykonávat práci maximálně 3 roky. Co dalšího vládní novela přináší?

Kdy a jaké výdělečné činnosti jsou povoleny lidem registrovaným na Úřadu práce

02.05.

Kde kdo už ví, že i ten, kdo je v evidenci Úřadu práce, ale nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, si může legálně vydělat na brigádě až polovinu minimální mzdy měsíčně. Ale to není všechno.

Pět častých chyb při elektronickém odesílání daňového přiznání

28.04.  |  Michal Bureš

Blíží se termín podání daňového přiznání v elektronické formě. Jaké jsou nejčastější chyby při odesílání a jak se jim vyhnout?

Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat přílohy?

28.04.  |  Michal Bureš

V jakém formátu musíte zaslat přílohy k elektronickému daňovému přiznání na Finanční správu? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a které stačí jen vyfotit či oskenovat? A jaké formáty jsou povoleny?

Kolik by stálo rodiny zrušení daňové slevy na nevydělávající manželku/manžela?

27.04.  |  Petr Gola

Jedním z uvažovaných legislativních opatření pro zlepšení státní finanční situace je zrušení daňové slevy na manželku/manžela. Koho by se toto opatření dotklo? O kolik by musela mít rodina vyšší měsíční příjem, aby si při případném zrušení této slevy nepohoršila? Podívejme se na praktické výpočty.

Problémy v práci v předdůchodovém věku

26.04.  |  Petr Gola

Zaměstnanci v předdůchodovém věku by neměli hned při ekonomických problémech zaměstnavatele volit odchod do předčasného důchodu. Jaké jsou možnosti?

Jak vyplnit přehledy, když jste během roku 2022 měnili zdravotní pojišťovnu

25.04.  |  Petr Gola

Osoby samostatně výdělečně činné mohly, stejně jako ostatní pojištěnci, změnit od 1. července loňského roku zdravotní pojišťovnu. V takovém případě musejí za rok 2022 vyplnit dva přehledy. Jak postupovat? Na co si dát pozor?

O kolik příští rok podraží svoz komunálního odpadu? Novela putuje Sněmovnou

24.04.

O kolik korun by se mohly zvýšit poplatky za komunální odpad v roce 2024? Jaké systémy mohou od 1. ledna 2022 využívat obce pro výběr poplatků za služby spojené s komunálním odpadem?

Jak funguje náhrada výdělku při nemoci a úrazu u osob bez nemocenského pojištění?

20.04.

Kdy má nárok na náhradu výdělku po dobu pracovní neschopnosti zaměstnanec v práci podle zákoníku práce? A kdy jiní lidé podle občanského zákoníku? Jaká jsou pravidla a jaké jsou rozdíly?

Jak se platí sociální pojištění, když máte více příjmů

19.04.  |  Petr Gola

V praxi mají někteří lidé současně více různých příjmů, ať už ze zaměstnání, podnikání, nebo formou pasivních příjmů. Jak to v takovém případě mají s platbou sociálního pojištění?

Musíte již za leden odvést zvýšené minimální zálohy pro OSVČ? Kolik si v roce 2024 připlatíte?

19.04.  |  Michal Bureš

Jaká je výše minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění v roce 2024? Od kdy musíte začít platit zálohy v nové výši?

Dluží vám zaměstnavatel v platební neschopnosti peníze? Od května dostanete více

18.04.

Zaměstnavatel vám dluží mzdu a neustále slibuje její vyplacení, ale skončí v platební neschopnosti. Kdo vám vyplatí dlužnou mzdu? A jaká je výše této pomoci? Od kdy bude zvýšena?

Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?

17.04.  |  Redakce

Úroky zaplacené za úvěry na bydlení, pokud nemovitost používáte pro bytovou potřebu svou nebo svých blízkých, si můžete uplatnit jako odečitatelnou položku na daních z příjmů až do částky 300 000 Kč. Taková je teorie, jak barevná je ale praxe života? A kdo všechno si odečet uplatnit může a kdo už nemůže?

Srovnání průměrné mzdy, důchodu a poslaneckého platu: je nyní důchod nejblíže platu poslanců?

14.04.  |  Michal Bureš

Politici často hovoří o společenské solidaritě. Podívejte se spolu s námi na srovnání průměrného důchodu, průměrné mzdy a platu poslanců. Jaký je jejich poměr a jak se měnil v čase? Nastal čas na zmrazení platů politiků?

Nevyčerpané výhody a další časté daňové chyby manželů

14.04.  |  Petr Gola

Některé manželské páry platí zbytečně více na dani z příjmů. Ať už je důvodem nevyčerpání všech daňových výhod a úlev, na které mají nárok, nebo nezvolení ideální varianty pro zdaňování některých příjmů. Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Jak se počítá čistá mzda živnostníkům, kteří jsou také zaměstnaní

13.04.  |  Petr Gola

Pracovat na klasickou pracovní smlouvu, nebo některou z pracovních dohod, mohou samozřejmě i osoby samostatně výdělečně činné. Jaké daně se v takovém případě platí? Podívejme se na praktické příklady.

Darujete krev? Podívejte se, kolik si můžete odečíst z daní

13.04.  |  Michal Bureš

Jaký je průběh darování krve? Kdo a kde může darovat a jaké vám plynou výhody z darování krve? Ať již patříte mezi pravidelné dárce krve, nebo při pohledu na injekci se ve vás krve nedořeže, není se čeho bát – jedno píchnutí a pomůžete člověku. Třeba jednou taky budete potřebovat kapku píchnout.

Dlužníkům bude odpuštěno penále na daních a sociálním pojištění. Návrh zákona prošel prvním čtením

12.04.

Poslanci 5. dubna 2023 v prvním čtení podpořili dva vládní návrhy zákona o pokračování tzv. Milostivého léta. Dlužníci by se tak mohli zbavit penále na daních, sociálním pojištění i komunálních poplatcích.

Deset nepravd o předdůchodu

11.04.  |  Petr Gola

Vlivem postupně se prodlužujícího řádného důchodového věku stoupá obliba předdůchodu, díky kterému lze přestat dříve pracovat, a přitom se vyhnout trvale krácenému předčasnému důchodu. Co je dobré o předdůchodu vědět?

Nemáte peníze na daně? Požádejte finanční úřad o posečkání

06.04.

Nemůžete zaplatit daň finančnímu úřadu z důvodu nepříznivé finanční situace? Jaké podmínky musíte splnit, aby vám finanční úřad umožnil uhradit daň později, nebo ve splátkách?

Manželé živnostníci se nesmějí vzájemně zaměstnávat. Jaké jsou další zákazy pro rodinu?

05.04.

Manžel živnostník nemůže zaměstnávat manželku a naopak, i když mohou být spolupracujícími osobami. Za jakých okolností mohou být zaměstnáni na stejném pracovišti? A jak je to s ostatními příbuznými a rodinnými příslušníky? Jaká platí omezení pro zaměstnávání rodinných příslušníků v privátním sektoru a jaká u státu?

Valorizace postupem času zvětšují propast mezi nízkými a vysokými důchody

05.04.  |  Redakce

Nižší důchody se v korunovém vyjádření zvyšují v důsledku valorizací méně než vyšší důchody. Během několika let je rozdíl velmi citelný, jak si ukážeme na praktických příkladech.

Jaký je plat poslanců a funkcionářů Poslanecké sněmovny v roce 2023?

05.04.  |  Michal Bureš

V současné době se v Česku hovoří o zmrazení platů poslanců. Jaká je jejich aktuální výše? Kolik berou za své další funkce v čele Poslanecké sněmovny či jejích výborů a poslaneckých klubů?

Můžete vlastnit živnostenské oprávnění, a přitom neplatit daně a pojištění?

04.04.

Přemýšlíte o založení živnostenského oprávnění, ale ještě není vaším záměrem přímo podnikatelskou činnost vykonávat? Můžete mít třeba 10 let živnostenské oprávnění a neplatit daň z příjmů a zálohy na zdravotní a sociální pojištění?

Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Kdy si změnit zálohy na pojištění?

04.04.  |  Redakce

Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si připlatí a kdy je nutno nové zvýšené zálohy začít platit?

Proč vám některé přivýdělky budoucí důchod zvýší a jiné ne

03.04.  |  Petr Gola

Někteří lidé mají kromě příjmů z hlavního zaměstnání ještě další peníze z přivýdělku. Některé takové příjmy budoucí starobní důchod zvyšují, jiné nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.

Do kdy se musí odevzdat přehledy za rok 2022?

03.04.  |  Redakce

Jaké jsou termíny pro odevzdání přehledu o příjmech a výdajích (nově přehled o výši daňového základu) na zdravotní pojišťovnu a na okresní správu sociálního zabezpečení?

Jak zjistíte, zda nedlužíte finančnímu úřadu na daních?

03.04.

Chcete mít klidnou hlavu a ujistit se, že nedlužíte na daních u finančního úřadu? Ukážeme vám, jak postupovat.

Jak požádat o snížení záloh na pojistné, když vyděláváte méně než loni

30.03.

Nedaří se vašemu podnikání tak jako loni? Můžete si požádat o snížení záloh až na minimum. A ve specifických případech i pod minimální hranici záloh.

Zrušení životního pojištění a daně: kdy budete muset dodaňovat zrušené pojistné?

30.03.  |  Michal Bureš

Co obnáší zrušení vaší životní pojistky? Ve kterých případech budete muset doplácet něco na dani z příjmů? Kdy je zrušení životního pojištění výhodné? Jak je to s přestupem k jiné pojišťovně?

Tři možnosti, jak odevzdat daňové přiznání

29.03.  |  Redakce

Březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte, a my vám řekneme, do kdy na to máte čas.

Termíny, do kdy musíte uhradit nedoplatky na dani z příjmů a pojištění

28.03.

Už jste odevzdali daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení? Vznikly vám v souvislosti s podáním některé nedoplatky na dani či pojištění? Přečtěte si, do kdy je musíte uhradit.

Kdo musí letos odvádět vyšší 23% daň z příjmů?

28.03.  |  Lucie Mečířová

Solidární daň byla zrušena, ale někteří lidé musejí platit 23% daň z příjmů. Kdo ji musí odvést za rok 2023 a v roce 2024?

Máte povinnost podat daňové přiznání, i když jste v minulém roce neměli žádné příjmy?

27.03.

Jak postupovat, když jste neměli v minulém roce jako podnikatelé žádné příjmy? Musíte podat daňové přiznání? A jak je to s přehledy na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení?

OSVČ a přehled za rok 2022 v devíti bodech

27.03.  |  Petr Gola

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2022 je nutné vyplnit a odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Co je dobré vědět o vyplnění přehledu za rok 2022, si ukážeme v devíti bodech. 

10+1 tip pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti

23.03.  |  Redakce

Jednou ze základních finančních podpor rodin s dětmi v Česku je daňové zvýhodnění. V posledních letech se ve dvou vlnách daňové zvýhodnění na děti zvyšovalo. Víte, kolik je teď a co dalšího se vyplatí vědět o daňovém zvýhodnění?

Pět případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání

22.03.  |  Lucie Mečířová

V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také vztahuje daňová povinnost. Kdy tedy podává penzista daňové přiznání?

Kam podat daňové přiznání? Pod který finanční úřad spadáte?

21.03.  |  Michal Bureš

Na jaký finanční úřad podat daňové přiznání u daní z příjmů, dani z nemovitých věcí a dalších daní? Stačí pár kliků a najdete lehce adresu vašeho finančního úřadu. Které daňové přiznání se na finanční úřad nepodává?

Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?

20.03.  |  Petr Gola

Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Kdy došlo k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické příklady.

Podnikání a práce v důchodu v praktických příkladech

20.03.  |  Petr Gola

Jaká pravidla platí pro podnikání v řádném důchodu a předčasném důchodu? Jaké daně platí podnikající starobní důchodci? Podívejme se v praktických příkladech, co je dobré vědět o podnikání v penzi.

V čem nejčastěji chybujeme při podávání daňového přiznání?

16.03.

Podáváte daňové přiznání? Každoročně se vyskytuje řada chyb, které poplatníci v souvislosti s podáváním daňového přiznání dělají. Finanční správa proto pravidelně vydává souhrn pochybení, kterých je nutné se vyvarovat.

Porovnání důchodů a zaplaceného pojistného u nízkých a vysokých mezd

15.03.  |  Petr Gola

Výpočet důchodu v Česku je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy než pro lidi s vyššími příjmy. Podívejme se v praktických příkladech, kdo zaplatí méně na pojistném, než čerpá souhrnnou částku důchodu v penzi.

Daňové přiznání, když jste byli loni dlouho na nemocenské

14.03.  |  Petr Gola

Při dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo nástupu na nemocenskou v ochranné lhůtě vzniká zpravidla nárok na vratku daně za celý rok. Důvodem je uplatnění základní slevy na poplatníka i dalších slev v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání ve výši 30 840 Kč a neplacení daně z příjmů fyzických osob z nemocenské.

Míra zdanění práce se liší, hodně dobře placeným pomáhá strop

13.03.  |  Petr Gola

Rozdíly v celkovém zdanění práce jsou v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi malé. Paradoxně zaměstnanci s velmi nízkou mzdou mají efektivní zdanění práce téměř shodné jako zaměstnanci s nadstandardní mzdou. Zaměstnanci s velmi vysokými mzdami mají efektivní zdanění práce nižší, neboť pro platbu sociálního pojištění je zaveden strop.

Pracující členové aktivních záloh si musejí sami podat daňové přiznání

13.03.

Zaměstnanci, kteří jsou zároveň příslušníky aktivních záloh, mají nárok na odměnu a služné. Musejí tyto příjmy uvést také do daňového přiznání? Kdo za ně zaplatí zdravotní a sociální pojištění?

Pro koho je zdravotní pojištění nejvyšším odvodem z příjmu?

09.03.  |  Petr Gola

Sazba daně z příjmů i sazba sociálního pojištění je vyšší než sazba zdravotního pojištění, přesto někteří občané odvádějí ze svého příjmu nejvíce na zdravotním pojištění. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.

Vrácení daní za rok 2023 – kdy dostanete daňový přeplatek?

08.03.  |  Redakce

Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se svého loňského daňového přeplatku a bonusu dočkáte?

Starobní důchodci a daně za rok 2022 v příkladech

02.03.  |  Petr Gola

V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy. Jak se odlišují daňové povinnosti starobních důchodců, si ukážeme v několika příkladech.

Srovnání průměrné mzdy a důchodu od roku 1994: jsou nyní nejvyšší důchody?

02.03.  |  Michal Bureš

Vláda se snaží zmírnit zákonnou valorizaci důchodů novelou, která má snížit průměrný růst důchodu na 760 Kč namísto 1770 Kč. Vláda uvádí, že by zákonná červnová valorizace neúnosně zvýšila výdaje státu letos i v dalších letech. Navíc argumentuje tím, že v časech vysoké inflace, mírného ekonomického propadu a nedostatečně rychle rostoucích mezd by i důchodci měli být solidární. Jsou nyní historicky nejvyšší důchody k poměru ke mzdám?

Zdanění příjmu z nájmu je nízké, ovšem nezvýší vám důchod

01.03.  |  Petr Gola

Pravidelný pasivní příjem z nájmu podléhá nízkému souhrnnému zdanění, na druhou stranu však nezakládá nárok na nemocenské nebo důchodové dávky. Někteří občané pouze s příjmy z nájmu mohou mít dokonce problém s přiznáním starobního důchodu.

Příklady, kolik zaplatí OSVČ na sociálním pojištění za rok 2022

28.02.  |  Petr Gola

Jak se liší výpočet sociálního pojištění za rok 2022 pro osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) při vedlejším přivýdělku, ztrátě, nízkém zisku nebo velmi vysokém zisku? Praktické příklady napoví.

Jak podat přehled pro zdravotní pojišťovnu, když jste ji loni měnili?

28.02.

Měnili jste k 1. červenci 2022 zdravotní pojišťovnu? V tom případě letos musíte Přehled o příjmech a výdajích podat té staré i nové. 

Pět případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek

27.02.  |  Redakce

Zaměstnanci, kteří požádali zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, se mohou mnohdy těšit na vratku daně v řádech tisícikorun. Podívejme se na pět vybraných případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek.

Vyplňujeme přehled o sociálním pojištění za OSVČ v 10 bodech

24.02.  |  Petr Gola

Kdo vykonával alespoň po část roku 2022 samostatnou výdělečnou činnost, ten musí vyplnit pro místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) Přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na deset nejdůležitějších čísel ovlivňujících vyplnění tohoto tiskopisu. 
1 2 3 4 5 6 7 8 15 22 29
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz