Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali

01.04.  |  Lucie Mečířová

Zákonodárci rozhodli, že se zvýší podpora v nezaměstnanosti, ale i maximální výše podpory při rekvalifikaci. Jak to nově bude?

Co týden dal?

06.06.  |  Tomáš Skolek

V Intersparech lze využívat službu cashback, průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 10 %,  Nisan pracuje na autech na elektrický pohon, objevilo se nové naleziště ropy. A to jsou jen některé z událostí právě ulynulého týdne.

Růst koruny se zastavil. Na jak dlouho?

06.06.  |  Jaroslav Brychta

Od poloviny minulého roku koruna rostla téměř neustále, ale začátkem března se tento růst zastavil a koruna si k oběma světovým měnám více méně drží svou cenu. Co stojí za tímto vývojem a jaký vývoj můžeme očekávat do dalších 12 měsíců?

Osm stadiónů pro Euro 2008 připraveno

06.06.  |  Elena Ondrová

Šampionát Euro 2008 pomalu klepe na dveře. Zítra se fanoušci fotbalu dočkají prvních zápasů. K mistrovskému fotbalu patří i špičkové stadióny, tentokrát je jich připraveno osm. Pojďme si je představit trošku blíže.

Na Euru 2008 se bude hrát o rekordní sumy

05.06.  |  Michal Ruml

Doby, kdy byly fotbalové šampionáty především o sportu jsou již dávno pryč. Sportovní hledisko je samozřejmě důležité i dnes, kromě něj jde ale i o velký byznys. Peníze za účast a získané body totiž na letošním evropském fotbalovém šampionátu nejsou zrovna malé.

Je minimální mzda v Česku dostatečně vysoká?

02.06.  |  Petr Gola

Minimální mzda v Česku činí již od ledna 2007 částku 8 000 Kč měsíčně a Česko tak patří mezi málo zemí, kde nedošlo v roce 2008 k jejímu zvýšení.V některých zemích však není zavedena vůbec…, ale třeba v Lucembursku činí  od března dokonce 1 609 euro! Jak je to tedy s minimální mzdou v jednotlivých evropských  zemích?

Co týden dal?

30.05.  |  Michal Ruml

Francie otevírá svůj pracovní trh, automobilka Ford Motor chce propouštět, Škoda Auto sníží v Česku ceny většiny modelů, ČNB odtajnila platy, zadlužení domácností roste. To jsou jen některé z událostí právě ulynulého týdne.

Euro: máme se bát vyšší inflace?

30.05.  |  Petra Černíková

Největší obavy, jenž jsou spojené se vstupem České republiky do eurozóny se týkají strachu z prudkého nárůstu cen zboží a služeb. Jsou tyto obavy realistické? Do jaké míry nám zdražení skutečně hrozí a jaké jsou zkušenosti současných členů eurozóny? To vše se dočtete níže.

Přijetí eura – dříve nebo později?

27.05.  |  Michal Ruml

Jednoduchá otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Zatímco podniky by euro chtěly co nejdříve, obyčejní lidé jsou již podstatně skeptičtější. Jednotní nejsou ani ekonomové a politici. Vzorem nám každopádně budou Slováci, kterí euro přijmou již za půl roku.

Co týden dal?

23.05.  |  Elena Ondrová

Ropa přesáhla hranici 130 dolarů za barel, nezaměstnanost na Slovensku klesla, penzijko má přes 4 miliony lidí, pohonné hmoty v ČR zdražily na nové rekordy a RM-Systém za 15 let již využilo přes 3,5 milionu drobných investorů. Více informací vám přináší náš pravidelný týdenní přehled událostí. 

Desatero rad jak vybírat dovolenou

23.05.  |  Jan Papež

Blíží se hlavní dovolenková sezóna a mnoho lidí se trápí právě teď úplně stejnou otázkou, jako se trápí každý rok. Jak si vybrat správně svou dovolenou, jak nepodlehnout mámení reklamních sloganů a krásně nafocených pláží a resortů a nezklamat sebe a svou rodinu.

Na co myslet před dovolenou?

22.05.  |  Jan Papež

Odjezd na dovolenou je téměř vždy doprovázený nedostatkem času. Každý z nás zažil mnohokrát, že by potřeboval přesně o jeden víc, než má. Připomeňme si několik naprosto zásadních věcí a bez nichž bychom neměli na dovolenou vyrazit.

Pozor při nákupu dovolené!

21.05.  |  Jan Papež

Uspořit při nákupu dovolené! Úkol zdánlivě jednoduchý, stačí si počkat na výhodný Last minute a je to. To si možná řekne mnoho lidí. Ale jako všechny jednoduché pravdy i tato pravda má svá úskalí.

Singapur – nejlepší podmínky k podnikání

20.05.  |  Petr Gola

Vlády všech vyspělých zemích světa se snaží zlepšovat legislativní podmínky pro rozvoj podnikání, neboť prosperující firmy a podnikatelé všude na světě pomáhají ekonomickému rozvoji země. Není jistě bez zajímavosti, že právě v zemích s nejliberálnějšími podnikatelskými podmínkami je nejvyšší životní úroveň občanů.

Co týden dal?

16.05.  |  Tomáš Skolek

Jak si vedla česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku? Objevily se na trhu nějaké novinky pojišťoven či bank? Co chystá Student Agency? Dozvíte se to v našem pravidelném týdením souhrnu informací ze světa financí.

Klesající ceny domů táhnou dolů americkou ekonomiku

16.05.  |  Jaroslav Brychta

Americkou ekonomiku ohrožuje hypoteční krize, která se rozšířila přes propojený finanční trh do celého světa. Co přinesl letošní rok největší ekonomice světa a jsou spekulace o jejím “hladkém přistání“ na místě?

České daně rychle klesají

13.05.  |  Petr Gola

Daně zasahují do života lidí všude ve světě. Současným trendem ve všech vyspělých zemích je jejich snižování. Česko patří dokonce do první pětice zemí s nejvyšším  snížením horních daňových sazeb na světě od roku 2000. Daň z příjmu je v současné době velmi nízká, problémem nadále však zůstává vysoké sociální pojištění…

Moravské naftové doly: Bez rizika by náš byznys nebylo možné dělat

12.05.  |  Michal Ruml

"Za deset let mohou být Moravské naftové doly z pohledu těžby srovnatelnou firmou například s OMV," říká v rozhovoru pro Finance.cz Miroslav Jestřabík, předseda představenstva Moravských naftových dolů.

Co týden dal?

09.05.  |  Michal Ruml

Přední světové společnosti začínají jedna po druhé zeřejňovat hodpodářské výsledky prvního čtvrtletí letošního roku. Jak se komu dařilo? Dozvíte se to v našem pravidelném týdením souhrnu informací ze světa financí.

Co týden dal?

02.05.  |  Lukáš Buřík

Microsoft plánuje expanzi na český internetový trh, automobilový trh USA stagnuje, za právníky vydá český stát stamiliony korun, AAA Auto chce otevřít síť autoservisů, emise NWR schválena. To jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Odolnost eurozóny má své limity

02.05.  |  Jaroslav Brychta

Ekonomika eurozóny se zdá být poměrně odolná oproti nepříznivým vlivům přicházejícím z druhé strany Atlantiku. Udrží si evropská patnáctka tuto stabilitu nebo se dočkáme dalšího zpomalování pod tlakem nepříznivého vývoje v některých z velkých evropských zemí?

Nejvýkonnější ekonomika? V USA!

29.04.  |  Petr Gola

Evropské ekonomice se daří, což dokazuje každoročně zveřejňovaná zpráva „The World Competitiveness Report“. Mezi deseti nejvýkonnějšími ekonomikami světa je hned šest zemí z EU. Jednotlivé země světa jsou hodnoceny v několika  kategoriích,  jak dopadlo Česko?

Co týden dal?

25.04.  |  Tomáš Skolek

Ceny pohonných hmot po delší době vzrostly, Microsoft spustil kampaň proti nelegálním uživatelům operačního systému Vista, banky a pojišťovny uvedly na trh nové variace produktů. Více nejen o těchto událostech naleznete v našem pravidelném týdenním souhrnu.

EU: vydělávat v Dánsku, zdanit v Irsku a utrácet v Rumunsku

24.04.  |  Petr Gola

Evropské ekonomice se daří, současně roste životní úroveň občanů Evropské unie. Přestože růst hrubých mezd je ve východní Evropě vyšší a noví dolaroví milionáři mají kořeny převážně ve východní Evropě, mají se Západoevropané lépe – nejlépe si žijí Lucemburčané.

Evropské cihly v tandemu II.

23.04.  |  David Urbánek

Analýzy prokazují, že ceny nemovitostí v některých regionech jsou přehřáté, jinde stále mají růstový potenciál. Zajímavý je stále především středoevropský a východoevropský region, protože komerční nemovitosti zde nabízí relativně vyšší investiční výnos.

Evropské cihly v tandemu I.

22.04.  |  David Urbánek

I když situace není tak kritická jako v USA i ceny evropských nemovitostí se dostávají pod tlak. Evropský trh ale není v tomto směru jednotný, rozhoduje typ nemovitosti i region.

Co týden dal?

18.04.  |  Michal Ruml

Jak se daří čínské ekonomice? Kolik vozidel jezdí po silnicích ČR bez povinného ručení? Kde v Evropě je nejdražší elektřina? Odpovědi na tyto i celou řadu dalších otázek naleznete v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Co týden dal?

11.04.  |  Elena Ondrová

Ropa na nových rekordech, ekonomika EU zpomalila, Burza Praha oslavila 15 let obchodování, inflace i nezaměstnanost se v březnu snížila a nejobdivovanější tuzemskou společností pro rok 2008 se stala energetická firma ČEZ.

Co týden dal?

04.04.  |  Tomáš Skolek

Počet bankrotů v roce 2007 stoupl v celosvětovém měřítku o pět procent, investoři prodávali ropu, spořitelní družstvo WPB Capital získalo vlastní bankovní kód, zadlužení českých domácností se opět zvýšilo. A to jsou jen některé z novinek našeho pravidelného přehledu.

Co týden dal?

28.03.  |  Michal Ruml

Americká ekonomika se podle odborníků nyní pohybuje v záporných hodnotách, indická Tata Motors kupuje Jaguar a Land Rover, příjmy státního rozpočtu za první dva měsíce jsou mnohem vyšší, než ministerstvo financí očekávalo a další novinky v našem přehledu.

Co týden dal?

21.03.  |  Lukáš Buřík

Ceny ropy jako na houpačce, americká ekonomika již není největší, Hyundai má v Nošovicích problémy, ekonomická úroveň Čechů stoupá, Nike zvyšuje zisky díky olympiádě. To jsou jen některé ze zajímavostí právě uplynulého březnového týdne.

Vyšší inflace a sílící euro: Dvě spojené nádoby

21.03.  |  Jaroslav Brychta

Do začátku roku 2008 vstoupila eurozóna s nejvyšší mírou inflace za posledních 14 let. Jaké jsou důvody tohoto růstu? Bude i nadále pokračovat? A co na to evropská měna, která je nejsilnější od svého zavedení?

Co týden dal?

14.03.  |  Elena Ondrová

Ceny v únoru opět vzrostly, nezaměstnanost naopak klesá. Finanční arbitr chce rozšířit svoji působnost. Centrální banky nejvyspělejších zemí světa podpoří finančně globální ekonomiku a inflace v Číně je nejvyšší za posledních 12 let. To jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Britská libra: Loňský vývoj a důvody nedávných výprodejů

14.03.  |  Jaroslav Brychta

Britská libra patří mezi jednu z nejstarších a nejsilnějších měn světa. Minulý rok se jí však nevydařil a společně s americkým dolarem výrazně ztrácela. Jaký byl důvod jejího propadu a můžeme očekávat pokračování tohoto trendu i v roce 2008?

Co týden dal?

07.03.  |  Tomáš Skolek

Česká ekonomika v roce 2007 vzrostla o rekordních 6,5 procenta, průměrná hrubá měsíční mzda se zvýšila na 21.692 korun, nejbohatším mužem planety se stal Warren Buffett, ropa překonala úroveň 105 dolarů za barel. A to jsou jen některé z událostí prvního březnového týdne.

Co týden dal?

29.02.  |  Lukáš Buřík

Akcionáři žalují Yahoo, Microsoft s rekordní pokutou, automobilka BMW propouští, plyn opět podraží, ČEZ s rekordními zisky, Nečas chce přidat důchodcům, v České republice ubylo padělků. To jsou jen některé z událostí posledního únorového týdne.

Co týden dal?

22.02.  |  Michal Ruml

ČNB čekají změny, dosavadnímu viceguvernérovi Luďku Niedermayerovi totiž končí druhý šestiletý mandát, v radě jej nahradí Eva Zamrazilová ve funkci viceguvernéra pak Mojmír Hampl. Nejen tato, ale i další zajímavosti a novinky v našem pravidelném přehledu.

Česká koruna válcuje dolar i euro

22.02.  |  Lukáš Buřík

Neuplyne týdne, aby česká koruna neposunula svá rekordní maxima. Zejména dolar a libra padají, pozadu nezůstává ani euro. Co je důvodem pro dlouhodobé posilování české měny a jaký bude její další vývoj?

Čelí česká ekonomika inflačnímu šoku?

21.02.  |  Tomáš Skolek

Lednová inflace 7,5 % nemohla nerozbouřit diskuze o stavu české ekonomiky na tomto poli. Setkáváme se s inflačním šokem, který znepříjemní českému hospodářství další léta, nebo jde pouze o jednorázový neškodný výkyv?

Mzdy rostou díky nižší nezaměstnanosti

20.02.  |  Elena Ondrová

Česká ekonomika je na tom dobře. A to má pozitivní vliv na nezaměstnanost, která dosáhla své nejnižší hodnoty za posledních deset let. S poklesem nezaměstnanosti pracovní trh začíná mít nedostatek pracovní síly, což se projevuje růstem mezd.

Populismem k deficitnímu rozpočtu

19.02.  |  Michal Ruml

Deficitní rozpočet, kterým se Česká republika “pyšní“ již 12 let, za současného dobrého stavu naší ekonomiky již dávno není nutný. Přesto zatím žádná vláda nenalezla dostatek odvahy ke skutečně razantním reformám, které by vedly k rozpočtu vyrovnanému.

Proč český HDP láme rekordy?

18.02.  |  Michal Ruml

Pojem hrubý domácí produkt slyšel snad už každý z nás. Používají jej ekonomové, politici ale i neodborná veřejnost. Tento ukazatel vyjadřující výkonnost ekonomiky země v loňském roce v ČR opět lámal rekordy. Letos nás už ale čeká spíše zpomalení jeho růstu.

Co týden dal?

15.02.  |  Elena Ondrová

Coca-Cola zvyšuje zisk, slovenská ekonomika nejrychleji rostoucí v Evropě, novela živnostenského zákona má usnadnit vstup do podnikání, HDP České republiky vzrostlo za minulý rok o 6,6 procent. To jsou jen některé události právě uplynulého týdne.

Jak načasovat vstup do eurozóny?

12.02.  |  Petra Černíková

O přijetí eura za naše národní platidlo jsme již rozhodli. Avšak určení času, ve kterém k tomuto kroku dojde, zatím nebylo stanoveno. Co vede Českou republiku k oddalování termínu přijetí společné měny na neurčito?

Zavedení školného: ano či ne?

29.01.  |  Lukáš Buřík

Zavedení školného na vysokých školách je již několik let tématem mnoha nejen politických diskuzí. Mělo by zůstat vysokoškolské studium bezplatné? A vyplatí se vůbec investovat do vzdělání?

Podáváme přihlášku na VŠ

28.01.  |  Elena Ondrová

Vysokoškolské vzdělání zvyšuje šance na získání dobrého zaměstnání. Stejně jako v minulých letech i letos se blíží termín, kdy je třeba podat přihlášku ke studiu na vysoké škole. Přečtěte si, na co byste něměli zapomenout a na co si dát pozor.

Pohonné hmoty nejen do auta

25.01.  |  Elena Ondrová

Dostat se z místa na místo není v současné době problém, zvláště pokud máte čtyřkolového miláčka. Ovšem toto pohodlí něco stojí a ceny pohonných hmot jdou stále nahoru. Ovšem nafta nemusí sloužit pouze k pohonu vozidel, ale také třeba k vytápění či ohřevu vody v domácnosti.

Zemní plyn: Do vrcholu zbývá pár let

24.01.  |  Tomáš Skolek

Asociace pro studium ropného vrcholu předpovídá globální vrchol pro zemní plyn někdy mezi lety 2010 a 2020. Kolik za plyn zaplatíme v budoucnu, evidentně uvidíme… Pro tuto chvíli nás asi spíše zajímá, jak při současných cenách na plynu ušetřit.

Nižší spotřeba vody přispívá k jejímu zdražování

21.01.  |  Lukáš Buřík

Voda je velmi vzácná surovina, která nemá žádný stejně cenný ekvivalent. Její cena v posledních letech neustále roste. Zvyšuje se paradoxně i proto, že ji využíváme čím dál méně. Jaká je spotřeba vody u nás nebo jak a kolik na vodě ušetřit?

Co týden dal?

18.01.  |  Elena Ondrová

ČR má nejméně přitažlivý daňový režim pro podniky, letištní poplatky mají zprůhlednit, investoři mířili loni na nejvíce na Jižní Moravu, daňové zvýhodnění stravenek chce premiér po kauze tohoto týdne zrušit. To jsou jen některé události z právě uplynulého týdne.

Kolik bere průměrný Čech?

16.01.  |  Michal Ruml

Na tuto otázku není tak snadné odpovědět, jak by se mohlo zdát. Existuje sice ukazatel nazvaný průměrná mzda, nicméně je to ukazatel značně zavádějící, daleko věrněji nám odpoví ukazatel s názvem medián. Přičemž velice důležitý je i vývoj mzdy reálné.

Minimální mzda: Na hranici chudoby

14.01.  |  Tomáš Skolek

K zvýšení minimální mzdy došlo v České republice již patnáctkrát. Od poloviny roku 2006 však tento ukazatel maximální chudoby pracujících stagnuje zhruba na 8000 Kč za měsíc. Jaká je jeho funkce a jak jsou na tom státy EU?

Pošta vs. banka v roce 2008

10.01.  |  Tomáš Skolek

Je ještě dneska vhodné platit složenky na poště? Zatímco Česká pošta od ledna letošního roku podražila, některé banky se snaží stlačit poplatky co nejníže. Problém finanční výhodnosti plateb pomocí internetového bankovnictví ale nebyl zdaleka vždy jednoznačný...

Platbám za popelnice se nevyhneme

09.01.  |  Elena Ondrová

Zákon o místních poplatcích stanovuje poplatky, které mohou obce vybírat. Poplatků je celá řada a obce závaznou vyhláškou stanoví podrobnosti jejich vybírání. Asi nikdo z nás se nevyhne poplatku za komunální odpad.

Inflace začátkem roku 2008 poroste

03.01.  |  Elena Ondrová

Nový rok přináší řadu změn a ty se také dotknou české ekonomiky. Jaký růst české ekonomiky můžeme očekávat? Také se očekává po delší době také výrazný růst inflace, a to díky především díky změnám, které přinesla reforma veřejných financí.

Češi rychle bohatnou, ještě rychleji se zadlužují

02.01.  |  Lukáš Buřík

Finanční majetek českých domácností dosáhl v roce 2007 podle odhadů hranice bezmála 2,5 bilionu korun a roste tak dvojciferným tempem. Ještě rychleji než bohatství domácností roste jejich zadlužení.

Nezaměstnanost klesne, mzdy nadále porostou

02.01.  |  Lukáš Buřík

Ekonomika šlape, aktivita zahraničních investorů neutichá. Nezaměstnanost už dávno není problémem, pracovní trh spíše sužuje nedostatek pracovní síly. Jaký bude v tomto směru rok 2008 a jak se tato situace odrazí na našich výplatních páskách?

Budeme se v roce 2008 mít lépe?

31.12.  |  Michal Ruml

Tuto otázku si v souvislosti s reformou veřejných financí, jež právě vstupuje v platnost i v souvislosti s neustálým zdražováním energií klade asi většina Čechů. Odpověď na ni není jednoduchá, někdo si polepší jiný ne.

Biopaliva: Příležitost pro ekonomiky mnoha zemí

28.12.  |  Vojtěch Benda

Výrazný nárůst cen potravin se může negativně podepsat na ekonomikách mnoha zemí. Jedním z důvodů je i rostoucí poptávka po zemědělských komoditách při výrobě biopaliv. Má výroba biopaliv perspektivu?

Co je příčinou rostoucích cen potravin?

27.12.  |  Vojtěch Benda

Výrazný nárůst cen potravin, který pravděpodobně letos dosáhne nejvyššího růstu za posledních třicet let, přidělává vrásky na čelech ekonomům, centrálním bankéřům i politikům a může se podepsat na ekonomikách mnoha zemí. Kde hledat příčinu?

Co týden dal?

21.12.  |  Michal Ruml

Češi se stále více zadlužují, ceny pšenice na světových trzích lámou rekordy, České dráhy budou propouštět a o práci tak může přijít až 4.000 lidí a další novinky posledního předvánočního týdne v našem pravidelném týdením přehledu.

Tabák: chuť zůstane, ovšem zdanění poroste

19.12.  |  Otto Olson

Procentní část daně z cigaret se z původních 27 zvyšuje od 1. ledna 2008 na 28 procent. Dochází také ke zvýšení pevné části daně z 0,88 na 1,03 koruny a rovněž k růstu minimální sazby daně z cigaret z 1,64 na 1,92 koruny za jeden kus.

Kam kráčíš česká ekonomiko?

18.12.  |  Michal Ruml

Rok 2008 bude z pohledu ekonomických ukazatelů rokem změn, a to negativních i pozitivních. Na jednu stranu klesne nezaměstnanost a poroste průměrná mzda, na druhou stranu růst bude i inflace a HDP už neporoste takovým tempem jako v minulých letech.

Co týden dal?

14.12.  |  Tomáš Skolek

Míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na 5,6 %, koruna tento týden poprvé v historii prolomila hranici 26 Kč za euro, televizní poplatek se od ledna zvýší o 15 korun, Čína se potýká s nejvyšším tempem růstu spotřebitelských cen za posledních 11 let.  To jsou jen některé z mnoha událostí právě uplynulého prosincového týdne. 

Fotbalový šampionát přispěje k růstu ekonomiky

12.12.  |  Lukáš Buřík

Necelý půlrok chybí do zahájení fotbalového mistrovství Evropy, na kterém nebude chybět ani česká reprezentace. Její výkony se podepíší nejen na rostoucím adrenalinu fotbalových nadšenců, ale i na české ekonomice.

Co týden dal?

07.12.  |  Elena Ondrová

Unie prodloužila ČR výjimku DPH na bydlení, sněmovna schválila rozpočet na příští rok, životní úroveň Čechů se za posledních 15 let zdvojnásobila, EU schválila spojení PPF a Generali.  To jsou jen některé z mnoha událostí právě uplynulého prosincového týdne. 

Pozor, regulace zdravotnictví přichází!

07.12.  |  Lukáš Buřík

Není snad v této zemi nikoho, kdo by neslyšel o reformních opatření ve zdravotnictví. Přestože média veřejnost informují, znalosti některých občanů i lékařů jsou dosti neúplné. Na co se tedy připravit?

Když se řekne černé zlato …

06.12.  |  Lukáš Buřík

Ropa je jednou z nejvýznamnějších strategických surovin na světě. Její spotřeba a především cena výrazně ovlivňuje chod světové ekonomiky, stejně jako ceny pohonných hmot. Proč je tak nepostradatelná a co všechno ovlivňuje její cenu?

Zvýší reforma odpovědnost pacientů za své zdraví?

04.12.  |  Lukáš Buřík

Vidina bezplatného zdravotnictví dostává pořádnou trhlinu. Nová reformní opatření mají za úkol zastavit plýtvání léky, posílit solidaritu zdravých s nemocnými a zvýšit odpovědnost pacientů za vlastní zdraví. Dostaví se kýžený efekt?

Na kolik vás vyjdou vleky na horách?

22.11.  |  Tomáš Skolek

Zimní lyžovačka je událost, na kterou se mnozí těší celý rok. Po finanční stránce ovšem nejde o nic levného. Kromě cesty, ubytování a jídla zaplatíte hlavně za samotné lyžování v podobě jízdného za vleky. Kolik?

Hory se připravují na nápor lyžařů

21.11.  |  Lukáš Buřík

Zima se již přihlásila o slovo, z čehož mají radost nejen lyžaři, ale i majitelé zimních středisek. Ať už se chystáte brázdit tuzemské či zahraniční svahy, zimní dovolená představuje důležitý zásah do rodinného rozpočtu. Jak na ní ušetřit?

Zahraniční hory lákají na kvalitu, české na cenu

20.11.  |  Lukáš Buřík

Čas zimních dovolených se nezadržitelně blíží. Vyrazit na některý z tuzemských svahů nebo raději zvolit zahraniční destinaci? To je otázka, kterou si každoročně klade řada lyžařů. Obě dvě varianty mají svá pro i proti ….

Vánoce budou svátky rekordních tržeb a internetu

15.11.  |  Lukáš Buřík

Češi utratí za vánoční svátky o nějakou tu korunu více, než v loňském roce. Liší se tak od většiny evropských zemí, kde panuje ne příliš optimistická nálada. Už teď je jasné, že předvánoční nákupy ovlivní internet.

Jak bydlí Češi v porovnání s jinými národy?

02.11.  |  Tomáš Skolek

Mají všechny domácnosti v České republice tekoucí vodu? Jaký je průměrný počet pokojů v našich obydlích? Kolik z našeho rozpočtu vydáváme měsíčně na bydlení? Přinášíme vám nejen odpovědi na tyto otázky, ale i mnohé další zajímavosti.

Co týden dal?

26.10.  |  Michal Ruml

General Motors a Toyota se přetahují o pozici největší automobilky světa, inflace v ČR díky daňovým změnám vzroste možná až na 5,8 %, Česko má problém s nedostatkem kvalitních specialistů a další zajímavosti v našem pravidelné týdenním přehledu.

Co týden dal?

19.10.  |  Elena Ondrová

Rakousko otevře od ledna pracovní trh, klienti českých bank platí nejvyšší poplatky ve střední Evropě, ČR podepsalo s Evropskou komisí první tři operační programy pro roky 2007-2013, Bawag Bank změní majitele. To jsou jen některé z událostí právě uplynulého týdne.

Musíme platit za běžný účet ročně tisíce?

18.10.  |  Tomáš Skolek

Češi prý platí průměrně za bankovní účet přes dva tisíce korun za rok! Je to i váš případ? Ukážeme vám, že existují i podstatně cenově přívětivější nabídky bez omezení kvality služeb. Výběr už poté bude jenom na vás.

Sociální dávky přispívají k neochotě pracovat

10.10.  |  Elena Ondrová

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo informace o nezaměstnanosti v září 2007. I když nezaměstnanost poklesla, problémem zůstává tzv. dlouhodobá nezaměstnanost. Jak tomuto problému čelit? Nejsou sociální dávky demotivující pro hledání zaměstnání?

Brno láká investory i obchodníky

02.10.  |  Michal Ruml

Společnost CTP Invest, postaví v sousedství mezinárodního letiště Brno-Tuřany průmyslový areál o rozloze 2,2 milionu čtverečních metrů. Projekt CTPark Brno South byl již zahájen, ale s vlastní stavbou se začne příští rok.

Co týden dal?

27.09.  |  Michal Ruml

Pražská i Budapešťská burza zahájila obchodování s akciemi AAA Auto, Škodovka vyplatí Volkswagenu dividendu 8,5 miliardy korun a další zajímavé události a novinky v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Pevná paliva a teplo domova

27.09.  |  Tomáš Skolek

Při rozhodování o nejekonomičtějším a nejefektivnějším způsobu vytápění hraje roli několik faktorů. Při zjednodušení se jedná minimálně o dva: o vstupní investici do zařízení a následné náklady na provoz.

Kolik stojí vytápění plynem?

26.09.  |  Elena Ondrová

Vytápět se dá různými způsoby. Podívejme se, jak si stojí v porovnání s ostatními možnostmi plyn. Podíváme se také jak lze ušetřit s využitím alternativních zdrojů.

Bez čeho se student neobejde?

20.09.  |  Tomáš Skolek

Studentská léta jsou bezesporu krásným obdobím. Mají ovšem jeden háček. Málokterý student má tolik finančních prostředků, kolik by si představoval. A to i přes to, že existuje mnoho slev.

ČSÚ: Naším heslem je vše na internetu a zdarma

17.09.  |  Elena Ondrová

S Jiřím Křovákem 1. místopředsedou ČSÚ jsme si povídali nejen o běžné činnosti Českého statistického úřadu, ale také třeba o působení ČSÚ při sčítání výsledků voleb či připravovaném sčítání lidu.

Co týden dal?

14.09.  |  Michal Ruml

Pivo opět podraží, Škodovka bude již brzy vyrábět milion vozů ročně, ceny povinného ručení nejspíš opět vzrostou a celou řadu dalších zajímavých finančních novinek a událostí najdete vnašem pravidleném týdenním přehledu.

Leasing s jistotou v zádech

14.09.  |  Tomáš Skolek

V posledních dvou letech výrazně roste zájem klientů o financování nových vozů. Vedle vozů nejrozšířenějších značek si lidé pořizují na splátky také luxusní vozy jako například Jaguar, Porsche, Aston Martin nebo Lexus. Existuje nějaká jistota, že vámi vybraná leasingová společnost nejsou podvodníci?

Americká ekonomika zažívá krušné chvíle

11.09.  |  Lukáš Buřík

Magická hranice byla prolomena. Během pátečního obchodování se kurz amerického dolaru poprvé ve své historii dostal pod hranici 20 korun. Hypoteční krize ještě nestačila zcela odeznít a americká ekonomika dostává další ránu.

Do obnovitelných zdrojů poputují miliardy dolarů

04.09.  |  Lukáš Buřík

Poptávka po energii neustále roste. Stejně tak i ceny ropy, zemního plynu a dalších fosilních paliv. Stále častěji se tak hovoří o obnovitelných zdrojích, do kterých každoročně plynou miliardy dolarů. Nejinak tomu bude i v následujících letech.

Češi vydělávají stále více

04.09.  |  Michal Ruml

Podle statistik bere průměrný Čech téměř 21.500 korun. Na druhou stranu průměrná mzda je jen statistická hodnota, na niž nedosáhne velká část zaměstnanců. Nižší než průměrnou mzdu totiž pobírají téměř dvě třetiny pracujících.

Jihomoravská metropole v centru leteckého dění

21.08.  |  Lukáš Buřík

Za necelé tři týdny se na mezinárodním letišti v Brně uskuteční v pořadí již čtrnáctý ročník leteckého festivalu Czech International Air Fest. Jde o jednu z nejprestižnějších akcí v Evropě, kterou by si neměl nechat ujít žádný fanoušek létání.

Ušetřit se dá i na pohonných hmotách

17.08.  |  Lukáš Buřík

Díky současné ceně pohonných hmot se provoz vozidla stává důležitým výdajem nejednoho rodinného rozpočtu. Přesto se najdou způsoby, jak na pohonných hmotách ušetřit. Stačí jen vědět, kdy a kde nakupovat.

Ceny ropy promlouvají do cen pohonných hmot

16.08.  |  Lukáš Buřík

Při pohledu na stojany benzínových pump nemůže být motorista příliš nadšený. Nejen rostoucí ceny ropy, ale také doba dovolených a zvýšená poptávka vyhnala ceny o několik korun nahoru.

Lidé přemýšlí o zajištění na důchod dříve

10.08.  |  Elena Ondrová

Lidský věk se prodlužuje, a proto je třeba pamatovat na důstojné stáří. Pozitivní je, že se lidé začínají připravovat na důchod dříve, než tomu bylo před několika lety, přesto však by podle nich měl stát v otázce důchodů hrát významnou roli.

Nezaměstnanost klesá, pracovní trh doznává změn

08.08.  |  Lukáš Buřík

Nezaměstnanost v posledních měsících klesá, což je pro ekonomiku dobrá zpráva. Poněkud horší je, že klesá i počet drobných zaměstnavatelů a menších firem, stejně jako ubývá kvalifikované pracovní síly.

Obnova vozového parku se nedaří

02.08.  |  Lukáš Buřík

Za první pololetí letošního roku bylo registrováno více než čtvrt milionu vozidel, přesto průměrný věk vozidel se nijak nezměnil. Ve srovnání se státy EU nadále patříme k zemím s nejstarším vozovým parkem, jehož obnova je stále nedostatečná.

Do USA bez víz, ale pod dohledem

31.07.  |  Lukáš Buřík

Český občan při cestě do Spojených států možná v brzké bude moci vycestovat bez víz. A to díky novým pravidlům bezvízového režimu, která byla koncem minulého týdne schválena americkým Senátem. I přes zrušení víz však bude třeba povolení.

Energy 21: Naši zaměstnanci budou povinni využívat fotovoltaické panely

30.07.  |  Elena Ondrová

O obnovitelných zdrojích energie, možnosti jejich využívání a financování v České republice a také o nově budovaných solárních elektrárnách jsme si povídali s Tomášem Buzrlou, ředitelem společnosti Energy 21.

Zvyšování úroků může zmírnit hypoteční boom

24.07.  |  Elena Ondrová

Před deseti roky se úroky hypotečních úvěrů pohybovaly nad 10 % p.a., v současné době se průměrná úroková sazba pohybuje kolem 4,5 % p.a. Ovšem objevují se zprávy, že by ČNB mohla opět zvýšit základní úrokovou sazbu, a tím by došlo i ke zdražení hypoték.

Evropská unie bojuje s mzdovou diskriminací žen

20.07.  |  Lukáš Buřík

Muži mají na svých výplatních páskách vyšší cifru než ženy. A to nejen u nás, ale v celé Evropské unii. Mzdová nerovnost pohlaví je trnem v oku i eurounijním úředníkům, kteří se snaží najít efektivní řešení.

VŠFS: Studentům neplníme hlavy zbytečnostmi

16.07.  |  Lukáš Buřík

Mezi školami panuje ostrá konkurence, ať už státními tak i soukromými. Nejen o konkurenci, ale i úrovni absolventů a jejich předpokladech či samotné výuce jsme si povídali s Bohuslavou Šenkýřovou, rektorkou Vysoké školy finanční a správní.
1 9 17 24 25 26 27 28 29 30 32
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz