Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

26.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, příroda začíná zelenat a tažní ptáci se již pomalu vracejí z Afriky, obchody jsou plné zajíčků a kuřátek. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy?

Co týden dal? Státní dluh ČR poprvé od 90. let klesl

11.10.  |  Michal Ruml

Státní dluh České republiky od počátku roku ke konci září klesl o více než 14 miliard na 1,654 bilionu korun. Pro období tří čtvrtletí je to podle MF první pokles od 90. let minulého století.

Pospíšil: Cílem je zlepšení postavení spotřebitelů v oblasti právní ochrany

11.10.  |  Zbyněk Drobiš

Ochrana spotřebitele se v posledních letech stává reálnou praxí. Řada poškozených se již nebojí ozvat a bojovat za svá práva. Limitujícím faktorem byla vždy finanční stránka věci. Může nový projekt vyřešit finanční náročnost případného sporu? Naším dlouhodobým cílem je zlepšení postavení českých spotřebitelů v oblasti jejich právní ochrany, uvádí v rozhovoru Tomáš Pospíšil, jednatel společnosti Český spotřebitel, s.r.o.

Co týden dal? Dluhy, dluhy a zase dluhy

04.10.  |  Lukáš Pololáník

Dluhy českých domácností stouply na téměř 1,19 bilionu Kč. Zahraniční dluh Česka přesáhl ve 2. čtvrtletí dva biliony korun. Deficit veřejných financí loni dle zprávy pro EK stoupl na 4,43 procenta hrubého domácího produktu z předloňských 3,2 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Co týden dal? Od poloviny prosince se jízda vlakem prodraží

27.09.  |  Roman Müller

S novým jízdním řádem Českých drah přijde i mírné zdražení. Cestující si připlatí u základního tarifu ve vnitrostátní i mezinárodní přepravě zhruba o dvě procenta, což přibližně odpovídá meziroční inflaci. V týdenním přehledu událostí se dočtete, jaké slevy jsou připraveny pro majitele slevových karet.

Chcete uspět u pracovního pohovoru?

25.09.  |  Redakce

Právě si začínáte shánět práci, životopis a motivační dopis již máte napsaný a rádi byste si ještě připravili vhodné odpovědi i na ty nejzáludnější otázky u pracovních pohovorů? Přečtěte si, na co se u přijímacího pohovoru zaměřit.

Co týden dal? Google nejatraktivnějším zaměstnavatelem světa

20.09.  |  Michal Ruml

Nejatraktivnějších zaměstnavatelem pro studenty je opět Google. Google skončil na prvním místě jak v kategorii business, tak v kategorii technologických firem.

Odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých

20.09.  |  Zbyněk Drobiš

Jste nejbližší příbuzní oběti dopravní nehody, pracovního úrazu nebo nesprávně provedené operace? A Váš nejbližší vlivem této události zemřel? Přečtěte si, jak se v naší republice posuzuje nárok na náhradu nemajetkové újmy. Aneb jak získat adekvátní odškodnění pro zmírnění bolesti, kterou žádná částka neodčiní.

Svoboda projevu na pracovišti?

17.09.  |  Zbyněk Drobiš

Je-li zaměstnavatelem podána výpověď z pracovního poměru pro porušování pracovní kázně, musí být důvod vymezen skutkově tak, aby nedošlo k záměně s jiným výpovědním důvodem. Pozdní příchody, trocha pracovního „drbání“ a snaha o propuštění jednoho zaměstnance jsou tématem našeho článku o rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky.

Placení po internetu: dobírka je na ústupu

16.09.  |  Michaela Kadlecová

Nakupování po internetu je dnes něčím naprosto běžným. To, že můžeme nakupovat z pohodlí našeho domova, mezi nabídkou se snadno orientovat a ještě za zajímavé ceny si náležitě užíváme.

Co týden dal? Kupující nebudou platit daň z nabytí nemovitosti

13.09.  |  Roman Müller

Senát tento čtvrtek zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Změnu plátce daně odmítl v souladu s doporučením senátního ústavně-právního výboru kvůli tomu, že by to znamenalo neúměrnou zátěž pro ty, kdo si dům či byt chtějí pořídit s pomocí hypotéky. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.

Švýcarská ekonomika je stále nejvýkonnější

13.09.  |  Petr Gola

Světové ekonomické fórum sestavuje každoročně žebříček nejvýkonnějších ekonomik. Nejvýkonnější je tradičně švýcarská ekonomika. Prim hrají i země Skandinávie, Česko padá žebříčkem.

Němec: Mediace nabízí novou možnost řešení konfliktů

13.09.  |  Zbyněk Drobiš

Mediace je jedním z druhů alternativního řešení sporů. Ačkoliv není v naší republice stále příliš rozšířena, odborná veřejnost začíná věřit v její budoucnost. Jak mediace probíhá? Komu ji lze doporučit? Na naše dotazy odpovídal Petr Němec, právník a mediátor.

Nové pořádky nesou riziko

09.09.  |  Evžen Fojtík

Dříve byly nejčastěji používaným nástrojem monetární politiky intervence ve prospěch měny a úrokové sazby. O nástrojích jako je kvantitativní uvolňování se ani neuvažovalo. Každá změna úrokových sazeb měla vliv na finanční trhy. A dnes?

Co týden dal? Hitem letošních Vánoc možná budou „chytré“ hodinky

06.09.  |  Lukáš Pololáník

Po inteligentních domácích spotřebičích, smartphonech a další rozumné elektronice přichází na trh "chytré" hodinky. Samsung tím předstihl svého hlavního rivala, americký Apple, který podobný přístroj plánuje také. K úplné spokojenosti tak chybí snad už jen "smart" politická reprezentace.

OECD: Průměrná mzda v letech 2010 až 2012

04.09.  |  Petr Gola

V posledních třech letech nejvíce stoupla nominální průměrná mzda v Turecku, Islandu a Chile. V Portugalsku a Řecku průměrná mzda dokonce poklesla. Podívejme se na vývoj průměrné mzdy v posledních třech letech v zemích OECD.

Sofiina volba: Přijmout ztrátu a investovat jinam?

03.09.  |  Evžen Fojtík

Zná to každý investor, stanoví si strategii, pečlivě vybere podílové fondy, zlato či jiné nástroje, do kterých chce investovat a začne se těšit na výnosy. Když jdou jeho výnosy nahoru, začíná si malovat, kam bude dále investovat či co si za svůj výnos pořídí. Ale ouha, trh začne klesat.

Co týden dal? Český HDP letos klesne o jedno procento

30.08.  |  Michal Ruml

Již v příštím roce by ale měla růst dvouprocentním tempem, a to především díky exportu. Pro roky 2015 a 2016 firma předpokládá růst okolo tří procent. Vyplývá to makroekonomické prognózy poradenské firmy EY (dříve Ernst & Young).

Aukce energií ušetří i několik tisíc za rok

29.08.  |  Michaela Kadlecová

Kdo z nás si občas neposteskne nad tím, jakých výšin dosahují ceny energií. Ceny elektřiny a plynu jsou stále vyšší a z rodinného rozpočtu ukrajují stále více.

Stane se ČR čistým plátcem do rozpočtu EU?

28.08.  |  Petra Černíková

Dlouhodobým problémem České republiky je nízká schopnost čerpat finanční prostředky z fondů EU. Hrozí nám, že se z pozice čistého příjemce z rozpočtu EU dostaneme do pozice čistého plátce? Jak jsme na tom s čerpáním prostředků v rámci končícího programového období 2007 -2013?

I dovolenou můžete reklamovat

27.08.  |  Michaela Kadlecová

Také jste se těšili, že konečně odjedete na dovolenou, dlouho před tím jste si pečlivě vybírali vysněný zájezd, na ten odjeli… a realita byla úplně jiná od té vysněné?

Co týden dal? Povinné ručení zdraží

23.08.  |  Lukáš Pololáník

Ceny povinného ručení v příštím roce stoupnou v průměru o zhruba deset procent. Důvodem je vedle odvodu peněz na financování hasičů také nový občanský zákoník, který pojišťovnám zvýší náklady na odškodnění zdravotních následků z dopravních nehod. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Dluhový strop v USA: Republikání žádají omezení výdajů, Obama odmítá vyjednávat

22.08.  |  Vilém Vrzala

V USA se po návratu z letní dovolené tamní Kongres opět začne zabývat otázkami státního rozpočtu a vypukne bitva o zvýšení dluhového stropu. Toho bylo dosaženo v květnu tohoto roku, když dluh dosáhl výše téměř 16,7 bilionu USD a ministr financí Jack Lew oznámil zavedení „standartního souboru mimořádných opatření,” což v praxi znamená, že provoz státu je nyní financován penězi, které by za normálních okolností měly být reinvestovány do federálních důchodových fondů.

Zlato chytilo druhý dech. Poroste jeho cena i do budoucna?

20.08.  |  Tomáš Procházka

Ještě v červnu letošního roku analytici očekávali, že cena zlata se bude na komoditních trzích držet na nejnižších hodnotách za poslední tři roky. 20. 6. 2013 spadla jeho cena pod 1300 dolarů za troyskou unci a v reakci na to se spustil na komoditních a akciových trzích velký výprodej.

Taje měsíčních reportů

20.08.  |  Evžen Fojtík

Když vybíráte fond, tak kromě toho, zda se hodí do vaší investiční strategie, obvykle posuzujete i jeho výkonnost a nákladovost. Abyste věděli, jak je konkrétní fond výkonný či nákladový, většinou otevřete měsíční zprávu o fondu (tzv. infolist či factsheet).

Evropa se probouzí z recese

19.08.  |  Tomáš Procházka

Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil první rychlý odhad týkající se druhého čtvrtletí roku 2013 a jeho hospodářské výsledky nejsou pro eurozónu a země Evropské unie vůbec špatné. Ekonomika zemí Evropské unie se vymanila ze skoro rok a půl trvající recese. Od posledního čtvrtletí roku 2011 totiž vykazovala nepřetržitý pokles. Zveřejněné údaje ze 14. 8. 2013 jsou světlejší, než odhady většiny analytiků, které očekávaly maximálně mezičtvrtletní růst 0,2 %. V meziročním vyjádření se však povedlo euro ekonomiku pozvednout o 0,3 %, s čímž analytici nepočítali.

Co týden dal? Konec podvodným převodům nemovitostí

16.08.  |  Roman Müller

Vlastníci nemovitostí budou důsledněji informováni o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Katastrální úřad může vklad do katastru provést až 20 dnů po informování vlastníka nemovitosti o tomto kroku, čímž mu dá čas na případné námitky. Více v pravidelném přehledu událostí.

Hahn: Zákon nezná práci na zkoušku

16.08.  |  Zbyněk Drobiš

O prázdninách, ale i mimo ně, se v některých oblastech podnikání vyskytuje tzv. práce na zkoušku. Nic takového ovšem zákoník práce nezná. V případě, že osoba vykonává pro zaměstnavatele práci bez smlouvy, jedná se o nelegální zaměstnávání, konstatuje v rozhovoru Rudolf Hahn, generální inspektor Státního úřadu inspekce práce.

Inflace v červenci nečekaně klesla. Zasáhne ČNB?

13.08.  |  Tomáš Procházka

Celková meziroční inflace v červenci 2013 klesla na 1,4 %. Spotřebitelské ceny oproti červnu klesly o 0,2 % z 1,6 %. Podle analytika Martina Lobotky z České spořitelny je stále velká pravděpodobnost, že v budoucnu ČNB sáhne kvůli nečekaně nízké inflaci k devizovým intervencím (oslabení koruny).

Co týden dal? Kvůli předčasným volbám hrozí rozpočtové provizorium

09.08.  |  Michal Ruml

České republice reálně hrozí na počátku příštího roku v souvislosti s pravděpodobnými předčasnými volbami rozpočtové provizorium. Analytici se ale nedomnívají, že by to měl být pod ekonomiku a její nastartování fatální problém, takový stav ale nesmí trvat příliš dlouho.

Tauber: Jednotné pojištění musí jít ruku v ruce s jednotným dohledem

09.08.  |  Zbyněk Drobiš

Jednotnou regulaci prosazuje Evropská komise v řadě oblastí. Pro oblast bankovnictví je klíčová bankovní unie. Vedle toho má stát evropský stabilizační mechanismus, který má být nástrojem pro přímou rekapitalizaci bank, uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.

Rodinné problémy? Zkuste mediaci!

08.08.  |  Zbyněk Drobiš

Veškeré rodinné spory nemusí končit pouze soudním sporem a „praním rodinného špinavého prádla“ v soudních síních. Rodinná mediace umožňuje obnovit vazby mezi manžely a uzavřít dohodu o rodinných sporech smírným způsobem za pomoci třetí osoby-mediátora. A především může ušetřit Vaše peníze.

Útisk zaměstnance a trestní odpovědnost

06.08.  |  Zbyněk Drobiš

Jakou hranici nesmí nadřízený překročit při vyjednávání se zaměstnancem u dohody o rozvázání pracovního poměru, aby se případně vyhnul trestní odpovědnosti za trestný čin útisku? Ačkoliv je pracovní právo institutem soukromoprávním, jedná-li se určitým způsobem nastupuje trestní odpovědnost.

Bude možné volání ze zemí Unie bez placení za roaming?

05.08.  |  Michaela Kadlecová

Do ciziny se vypraví většina z nás a skoro nikdo nevyjíždí bez svého mobilního telefonu. Používání mobilního telefonu v cizině se však může nepěkně prodražit, ačkoliv je situace přece jenom lepší než vloni. Evropská Unie se totiž snaží telekomunikační trh ve svých zemích výrazně ovlivňovat a tlačit ceny dolů.

Nezaměstnanost dělá Evropanům největší starosti

05.08.  |  Petr Gola

Nepříznivá ekonomická a sociální situace občanů zvyšuje jejich finanční obavy z budoucnosti. Největší obavy mají Evropané z případné nezaměstnanosti. Rozdíly mezi zeměmi jsou však značné. Nejlepší vyhlídky mají Švédové, nejvíce starostí Španělé.

Co týden dal? Lidé si loni z lesa přinesli 7 miliard Kč

02.08.  |  Lukáš Pololáník

Z tuzemských lesů si lidé v loňském roce přinesli houby a lesní plody v přepočtu za rekordních sedm miliard korun. Loňský sběr byl z dlouhodobého hlediska nadprůměrný i co se týče množství, když dosáhl 48.800 tun. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Osobní příplatek: Můžete o něj přijít, když se znelíbíte?

01.08.  |  Zbyněk Drobiš

Poměrně v nedávné době byl Nejvyšším soudem České republiky vydán rozsudek dotýkající se otázky odebrání osobního příplatku v návaznosti na určité osobní spory se zaměstnavatelem. Kdy vám může nadřízený odebrat osobní ohodnocení?

Co týden dal? Letos si lidé půjčili na bydlení téměř 72 miliard

26.07.  |  Roman Müller

Banky v Česku v prvním pololetí poskytly občanům 44 154 hypotečních úvěrů za celkem 71,8 miliardy korun, což byl meziroční nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů o téměř 20 procent. Co stálo za růstem zájmu o hypoteční úvěry se dočtete v pravidelném přehledu nejdůležitejších událostí týdne.

Evropská unie versus Maďarsko

23.07.  |  Petra Černíková

Dlouhodobě napjaté vztahy mezi vládou maďarského premiéra Viktora Orbána a Evropskou unií se opět o něco více vyostřily. Ke kritice Orbána ze strany Evropské komise se nyní přidal i Evropský parlament. Jaká opatření maďarské vlády znepokojují evropské instituce a jak na tuto kritiku reaguje Maďarsko?

Co týden dal? Sazby hypoték jsou na novém minimu

19.07.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná úroková sazba hypoték v červnu dále klesla na 2,95 procenta, a dostala se tak opět nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Více v pravidelném týdenním přehledu.

„Dokonalá investice“

18.07.  |  Evžen Fojtík

Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Značnou část prostředků drží na spořicích účtech, případně v produktech se státní podporou. Pokud již investují, tak opět značně konzervativně, tedy především do produktů, kde je minimalizována možnost ztráty. Ovšem tato opatrnost se může občas vymstít. A to tehdy, pokud místo rozumu zvítězí „zaručené“ jistoty. Tyto „jistoty“ poskytují především zajištěné produkty.

Problém jménem nezaměstnanost

17.07.  |  Petr Gola

Nezaměstnaní v EU jsou mnohem častěji postiženi "chudobou" než zaměstnaní občané. Delší doba bez zaměstnání jednoho z rodičů se následně finančně dotýká celé rodiny. S finančními problémy přichází strach o budoucnost. V současné době Evropě představuje rovněž nezaměstnanost mladistvých velký problém.

Co týden dal? Stát si letos půjčí až o 140 miliard Kč méně

12.07.  |  Michal Ruml

Rozhodl o tom ještě bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Státní dluh proto klesne meziročně poprvé za 15 let. Více v našem článku.

Bankovní unie: o krok blíže

12.07.  |  Petra Černíková

Členské země Evropské unie udělaly další krok kupředu směrem k bankovní unii. Na uplynulém summitu Evropské unie byla právě bankovní unie jedním z hlavních projednávaných témat.

EU: Kdo trpí majetkovou chudobou?

12.07.  |  Petr Gola

Životní úroveň občanů v členských zemích EU je vysoká, přesto 43,5 miliónů Evropanů trpí "materiálovým nedostatkem". Auto a týdenní dovolená se v Evropě považuje za standard, v Česku si při evropském porovnání žijeme velmi dobře. 

Jak vysoká je minimální mzda ve světě?

11.07.  |  Petr Gola

V členských zemích Evropské unie se minimální mzda pohybuje od 157 euro (Rumunsko) po 1 874 euro (Lucembursko). Minimální mzda je však zavedena i v mimoevropských zemích (USA, Kadaně, Japonsku či Austrálii). Jak vysoká je minimální mzda v těchto zemích? 

Chorvatsko – nový člen Evropské unie

10.07.  |  Tomáš Procházka

Od 1. 7. 2013 se Evropská unie rozrostla o dalšího člena. Osmadvacátým dítkem EU se stalo Chorvatsko. Je tak již druhou (po Slovinsku) bývalou jugoslávskou republikou, která splnila všechny podmínky pro udělení členství do EU. 

Co týden dal? Státní pokladna se úspěšně plní

04.07.  |  Roman Müller

Schodek státního rozpočtu v červnu klesl na 31,5 miliardy korun z květnových 39,8 miliardy Kč. Na meziročním růstu celkových příjmů o 45,3 miliardy Kč na 549,9 miliardy Kč se nejvíce podílely příjmy z EU (o 32,9 miliardy) a inkaso daně z přidané hodnoty (o 12,1 miliardy Kč). Příjem z DPH dosáhl 104,2 miliardy Kč. Více v pravidelném přehledu událostí.

Propad ve stavební výrobě a souvislost s krizí

02.07.  |  Jiří Šimek - Mazars s.r.o.

Průběh vývoje průměrného HDP v Evropě v porovnání s vývojem stavební produkce mezi lety 1998 až 2007 naznačuje, že stavební produkce naprosto věrně kopírovala vývoj HDP. V době krize je ale vidět značné rozkolísání vývoje HDP a vývoje stavební produkce. Stavební produkce na rozdíl od HDP nadále strmě klesala.

Jaká je cena spravedlnosti?

01.07.  |  Zbyněk Drobiš

Rozhodli jste se, že půjdete k soudu? Nevíte, v jaké výši jste povinni uhradit soudní poplatek? Vstupenka k soudní opeře něco stojí. Dnes se zaměříme na výši soudních poplatků v některých případech, včetně možností osvobození od soudního poplatku.

Co týden dal? Úřednická vláda nepřinese ohrožení naší ekonomiky

28.06.  |  Michal Ruml

Případná úřednická vláda a možné rozpočtové provizorium nepřinese výrazné ohrožení tuzemské ekonomiky. Rozpočtová situace Česka je vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v případě ČR zvyklí. Přečtěte si více...

Před žalobou prosím upozornit

26.06.  |  Zbyněk Drobiš

Téma věřitelů a dlužníků je nekonečným příběhem. Dnes si představíme nový institut, který určitým způsobem může uchránit „poctivé neplatiče“ od zbytečně vysokých nákladů řízení. Novelou občanského soudního řádu se totiž od letošního roku stanovila povinnost zaslání tzv. předžalobní upomínky.

Česká ekonomika má nejhorší časy za sebou

24.06.  |  Tomáš Procházka

Ekonomická situace České republiky by se měla v příštích čtvrtletích zlepšovat. V druhé polovině letošního roku se očekává mírný hospodářský růst. Hlavními činiteli, které budou odpovědné za úspěch, budou případné nové investiční příležitosti, tvorba fixního kapitálu (za poslední tři roky se jeho objem neměnil), předpokládaný růst spotřeby (vláda oznámila, že je tvrdší úsporná politika týkající se veřejných financí u konce) a vyšší objem exportu.

Co týden dal? Hypotéky jsou opět levnější

21.06.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu dále klesla na 2,96 procenta a dostala se tak nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy byla průměrná sazba 3,08 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Mají to těžké, ještě jim naložíme

21.06.  |  Michal Budík

Glosu o paterčatech jsem chtěl původně napsat ještě předtím, než přišly děti na svět. To se stalo bezmála před třemi týdny. Téma ale ani za tu dobu nevyčpělo. Spíše dozrálo. Bohužel.PÁTEČNÍ GLOSA

Investiční strategie „prodej a uteč“

21.06.  |  Evžen Fojtík

Investoři používají různé investiční strategie. Nejznámějšími jsou „kup a drž“, tedy jednou je nakoupen určitý nástroj a ten je držen po delší čas, anebo tzv. časování trhu. V případě časování trhu se snaží investor na základě určitého znaku na trhu „vytušit“, zda uvažovaný nástroj nakoupí či prodá.

Mohou nám být pobaltské země příkladem?

19.06.  |  Petra Černíková

Poslední zemí, která byla před více než dvěma lety přijata do eurozóny, bylo Estonsko. Nyní má stejným směrem nakročeno Lotyšsko. Jak jsou na tom z ekonomického hlediska všechny tři pobaltské země a mohou být pro naši ekonomiku inspirací?

Energetické společnosti snížily cenu elektřiny, domácnosti přesto platí více

19.06.  |  Michaela Malátná

České domácnosti letos opět platí za elektřinu o několik stovek korun více než v minulém roce. Nemůžou za to ovšem energetické společnosti, které cenu naopak snížily. Důvodem je podpora obnovitelných zdrojů energie. Cena elektřiny se totiž skládá ze dvou položek – regulované a neregulované. A společnosti mohou ovlivnit pouze neregulovatelnou část.

Poplatky za diplom jsou nezákonné

18.06.  |  Helena Zrůstová

S koncem akademického roku se na některých vysokých školách ukázalo, že diplom nedostane absolvent zadarmo, ale až po zaplacení určité částky. Ta se pohybuje v různé výši a zpravidla vzbuzuje u absolventů pochyby o tom, jestli je škola k tomuto oprávněna. Tyto pochyby jsou samozřejmě zcela pochopitelné.

Česko patří mezi nejbezpečnější země světa

18.06.  |  Petr Gola

Základem růstu životní úrovně, osobní spokojenosti a pozitivní nálady je svoboda, demokracie a bezpečnost. Ve všech aspektech si Česko stojí výborně. Česko je 14. nejbezpečnější země světa dle studie z „Global Peace Index 2013“.

Pracovní úraz při sportovním zápase

17.06.  |  Zbyněk Drobiš

Nejvyšší soud České republiky projednával případ sporu, zda lze úraz při sportovním zápase považovat za pracovní úraz. Provedeme základní právní rešerši na daný spor, společně zjistíme skutkový základ a právní názor jednotlivých soudů. Bohužel i tento případ se může stát komukoliv z nás, proto je dobré znát i rozhodovací praxi soudů.

Nejnižší index daňové mizérie má Chile, nejvyšší Belgie

17.06.  |  Petr Gola

Při porovnání hlavních daňových sazeb (daně z příjmu fyzických a právnických osob, sociálního a zdravotního pojištění a DPH) zjistíme, že "souhrnná daňová sazba" je v Česku 12. nejvyšší z členských zemí OECD. Jak vysoký je "index daňové mizérie" v členských zemích OECD?

Nedotknutelní už nejsou nedotknutelní

14.06.  |  Michal Budík

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si v noci ze středy na čtvrtek přišli přímo na Úřad vlády pro několik lidí, kteří se podílejí na řízení tohoto státu. Jak se později ukázalo, tato akce byla ještě mnohem rozsáhlejší a v době vzniku tohoto textu ještě nikdo z nezasvěcených přesně nevěděl, kolik lidí při ní bylo vlastně zadrženo. Více v páteční glose.

Švýcaři jsou nejspokojenější

14.06.  |  Petr Gola

Z vyspělých členských zemí OECD jsou nejspokojenější Švýcaři a Skandinávci, jak vyplývá ze studie OECD "„How´s life“. Které aspekty nejvíce ovlivňují spokojenost s životem?

Ceny benzínu před létem vzrostly, zlevnění nečekejte

11.06.  |  Jana Poncarová

Ačkoli ceny pohonných hmot nejsou tak vysoké jako minulý rok na jaře, pohled na ceníky u benzínových stanic příliš potěšující není. Během května cena benzínu i nafty opět mírně narostla. A prognóza na prázdniny není příliš optimistická.

Novinky v oblasti exekucí

10.06.  |  Zbyněk Drobiš

Novelou občanského soudního řádu a exekučního řádu vstoupilo v platnost několik novinek týkající se oblasti exekucí a výkonu rozhodnutí. Již se například nemusíte obávat zabavení domácích mazlíčků. Došlo i k zákazu zneužívání pojmu exekutor nebo exekutorský úřad.

Co týden dal? Pojišťovny očekávají povodňové škody za 7,5 miliard

07.06.  |  Lukáš Pololáník

Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Všechno bylo perfektní…a pak přišla velká voda

07.06.  |  Michal Budík

Stát nás sice měsíc co měsíc pumpne o nějakou tu tisícovku na sociální zajištění, přesto ale vládním úředníkům není zatěžko nahlas přiznat, že na důchody pro mladší ročníky nebude buď vůbec, nebo maximálně téměř nic.

Nejbohatší jsou americké domácnosti

07.06.  |  Petr Gola

Za rok 2012 činil průměrný nominální čistý příjem na každého člena domácnosti 12 681 Kč, jak bohaté jsou české domácnosti v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?

Povodně z pohledu práv zaměstnance a zaměstnavatele

05.06.  |  Redakce

Co když se zaměstnanec nemůže dostat do práce? Co když podnik musí uzavřít provoz? Petr Glogar, odborník na pracovní právo z PwC Legal, odpovídá na nejčastější otázky, které si kladou zaměstnanci a představitelé firem v souvislosti s pracovním právem a povodněmi.

Elektronické aukce pro domácnosti: Co vás čeká, výhody a nevýhody

05.06.  |  Jana Poncarová

O elektronické aukce elektřiny nebo plynu se zajímá čím dál více domácností, a to i přesto, že jde ještě stále o novinku na českém energetickém trhu. Popularitu elektronickým aukcím energií přinesl příklad Říčan, které jsou vůbec první obcí v republice, jež tento netradiční způsob nákupu elektřiny a plynu využila.

Co týden dal? Kdo nekouří a není tlustý, zaplatí za životní pojistku méně

31.05.  |  Michal Ruml

Allianz pojišťovna v Česku jako první v životním pojištění rozlišuje klienty podle toho, zda se starají o své zdraví. Kdo nekouří a má svá kila pod kontrolou, zaplatí méně. Více v našem článku.

Velká Británie: zůstat či odejít z EU?

31.05.  |  Petra Černíková

Velká Británie patří mezi klíčové země Evropské unie. Přesto však tato země nikdy nepatřila mezi „tahouny“ integrace a je známá především svými kritickými postoji k euro záležitostem. Byl by odchod Britů z Evropské unie přínosem pro evropskou integraci či nikoliv?

Vřešťál: Česko se může stát novým fondovým centrem Evropy

31.05.  |  Roman Müller

Evropský fondový trh je dynamickou oblastí s vysokou přidanou hodnotou, na němž se doposud Česká republika podílí pouze minimálně. Podle Rudolfa Vřešťála, řídícího partnera ASB Group a předsedy představenstva nové investiční společnosti REDSIDE, máme šanci přiblížit se fondovým centrům jako je Lucembursko, Irsko nebo Malta.

Zpožděný nebo zrušený let? Máte nárok na odškodnění

30.05.  |  Redakce

Cestovali jste a váš let se opozdil o několik hodin či jste dokonce nestihli návazný spoj? Můžete se se situací spokojit, nebo službu u aerolinky reklamovat. Reklamovat let mohou klienti až 24 měsíců zpětně a kompenzace činí 250 až 600 EUR podle délky letu.

Lze vydělat na strachu a chamtivosti investorů?

28.05.  |  Evžen Fojtík

Není žádným tajemstvím, že akciovými trhy hýbe strach a chamtivost. Na nestabilitě nálad investorů můžete vydělat. Ke sledování nálady na trhu lze využít indexy volatility. Mezi často používané indexy patří VIX a VDAX. Co tyto ukazatele vyjadřují? Jak s nimi pracovat?

Co týden dal? S bankou je většina Čechů spokojena

24.05.  |  Roman Müller

S bankou je v Česku spokojeno 74 % zákazníků. V meziročním srovnání spokojenost mírně klesla (o 0.7 %). Nejdůležitější jsou pro nás poplatky a kvalita poskytovaných služeb. To vyplynulo ze Zprávy o retailovém bankovnictví společnosti Capgemini a asociace Efma. Pokles indexu v ČR je podle generálního ředitele Capgemini Czech Republic Zdeňka Přibyla zapříčiněn především kvůli poplatkům, které jsou v ČR vnímány velmi citlivě. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Skutečně nadbytečný zaměstnanec?

23.05.  |  Zbyněk Drobiš

Výpověď pro nadbytečnost zaměstnance může být zaměstnavatelem udělena, přestože zaměstnanci může být i nadále přidělována jiná práce, která by odpovídala sjednanému druhu práce a byla pro zaměstnance vhodná. Avšak za splnění určitých dalších zákonných podmínek.

V nejsvobodnějších zemích se žije nejlépe

23.05.  |  Petr Gola

Svoboda a demokracie jsou základem zvyšování kvality života a ekonomického růstu. Nejvyspělejší země světa jsou i nejdemokratičtější a nejsvobodnější. Česko patří mezi 25 plně demokratických zemí světa. V Česku si žijeme dobře.

Společné jmění manželů a vypořádání

21.05.  |  Zbyněk Drobiš

Při zániku manželství bude nutné vypořádat společné jmění manželů. V případech emotivnějších rozvodů se nebude jednat o lehkou záležitost. Láska se v konečném důsledku mění v boj o peníze, a proto se zaměříme na otázku podílů při vypořádání společného jmění manželů a způsoby vypořádání.

Co týden dal? Krize v eurozóně se ještě zhorší

17.05.  |  Michal Ruml

Více než polovina investorů předpokládá, že krize v eurozóně se ještě zhorší. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila ratingová agentura Fitch. Přečtěte si více v našem pravidelném týdením přehledu.

Ďábelské pokušení

17.05.  |  Michal Budík

Není téměř dne, aby nás zpravodajská média neobšťastnila dalším novým příběhem, ve kterém se ve všech pádech skloňuje výraz „úplatky“. Jeden by řekl, že už je to skoro nuda. Modus operandi je pořád více méně stejný, mění se jen jména, místa (města) a sumy (jsou čím dál tím vyšší).

Blíží se konec eura?

13.05.  |  Petra Černíková

Diskuze nad budoucností, respektive koncem eura nabírají v posledních dnech opět na intenzitě. Je euro opravdu na odstřel a proč se objevuje kritika na adresu společné měny? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Co týden dal? Druhý pilíř příliš netáhne

10.05.  |  Lukáš Pololáník

Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 31.985 lidí, v dubnu to bylo 9610 klientů. Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Japonsko je kousek od návratu k jaderné energii

09.05.  |  Michal Kraus

Japonská rozvolněná monetární politika a silně oslabená domácí měna pravděpodobně za sebou táhnou nečekaný vedlejší efekt, který donutí zemi vycházejícího slunce znovu sáhnout po jaderné energii.

Skryté poplatky dodavatelů energie: Co vše se vejde do faktury?

07.05.  |  Jana Poncarová

Vyznat se ve faktuře za elektřinu nebo plyn je pro celou řadu odběratelů nadlidský výkon. Vyúčtování, které nám aktuálně posílají dodavatelé, je skutečně složité. Neplatíme totiž jen za samotnou energii, ale také za dopravu, distribuci, přispíváme na obnovitelné zdroje a samozřejmě platíme daně. Jenže to nemusí být všechno.

Komoditní vývoj v dubnu: Poptávka po zlatě díky jeho propadu rostla

06.05.  |  Boris Tomčiak

Komoditní index Rogers International Commodity Index oslabil během dubna o více jak 5 procent. Největší události na komoditních trzích byl strmý propad zlata. Zlato během dvou dnů znehodnotilo téměř o 15 procent. Cyklické komodity oslabovaly díky špatným informacím o vývoji globální ekonomiky.

Co týden dal? Lidé mohou sledovat hospodaření státu

03.05.  |  Roman Müller

Ministerstvo financí spustilo koncem dubna na adrese http://monitor.statnipokladna.cz základní verzi specializovaného informačního portálu MONITOR. Portál slouží pro zveřejňování dat z Integrovaného informačního systému Státní pokladny pro odbornou i laickou veřejnost. Ve své první verzi obsahuje především data z Centrálního systému účetních informací státu. Jedná se o rozpočtové a účetní informace ze všech úrovní státní správy a samosprávy.

Česká ekonomika je stabilní, otázkou zůstává, jak se dostat k růstu

03.05.  |  Redakce

Aktuální ekonomickou situaci České republiky, její příčiny a možná prorůstová opatření do budoucna řešili přední ekonomové Vladimír Dlouhý, Pavel Sobíšek, David Marek a Luděk Niedermayer. Setkání, na němž se diskutovalo především o otázkách exportu, spotřeby a úspor domácností, vývoji nezaměstnanosti, fiskální konsolidaci či důvěře veřejnosti v českou ekonomiku, uspořádala Česká bankovní asociace.

Bez práce jsou v Evropě především mladí lidé

02.05.  |  Petra Černíková

Nezaměstnanost mladých lidí se stala fenoménem poslední doby a strašákem Bruselu. Obzvláště v některých zemích dosahuje míra nezaměstnanosti mladých lidí alarmujících hodnot. Které země jsou postiženy nejvíce a jak chce s tímto fenoménem bojovat Evropská unie?

Odstupné nad rámec zákona

30.04.  |  Zbyněk Drobiš

Dohodli jste se zaměstnavatelem na skončení pracovního poměru, včetně stanovení odstupného, ačkoliv se jednalo o případ, kdy odstupné dle zákona zaměstnanci nenáleží? Máte nárok požadovat a vymáhat takto dohodnuté odstupné? Aneb co není zakázáno, je dovoleno.

Co týden dal? Hospodaření státu pod dohledem občanů

26.04.  |  Lukáš Pololáník

Data o průběžném hospodaření státu bude moci veřejnost na internetu získat od 30. dubna. Zveřejňování informací o hospodaření státu vychází ze zavedeného systému Státní pokladny. Ten od ledna propojil státní organizace, nyní jsou v systému data od 17.500 účetních jednotek. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Všechno je to o kontaktech

26.04.  |  Michal Budík

Tohle zaklínadlo buď sami používáme, nebo ho před námi minimálně už někdy někdo vyslovil. Díky kontaktům si prý můžeme obstarat zajímavou práci nebo zakázku, díky kontaktům navazujeme přátelské nebo milostné vztahy, díky kontaktům dostávají naše životy nový náboj- navštěvujeme dosud nepoznaná místa a zažíváme nezapomenutelné okamžiky. V těchto dnech jsem se ale přesvědčil o tom, že kontakty nám někdy mohou dát ještě mnohem víc.

Jak se posuzuje pracovní úraz v zahraničí?

25.04.  |  Zbyněk Drobiš

Představme si situaci, že je zaměstnanec vyslaný zaměstnavatelem na pracovní cestu do zahraničí, během níž dojde k jeho zranění. Dochází k plnění pracovních úkolů po celou dobu pracovní cesty v zahraničí? Jsou veškeré úrazy, které se během pracovní cesty přihodí, pracovními úrazy?

Internet v pracovní době vás může stát zaměstnání

23.04.  |  Zbyněk Drobiš

Surfujete v práci po internetu? Pak vězte, že zaměstnavatel z toho může vyvodit důsledky. Tedy pokud plýtváte pracovní dobou na soukromé záležitosti. Nejvyšší soud svým rozsudkem potvrdil, že se může jednat o porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem, což může vést k okamžitému zrušení pracovního poměru.

Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky

19.04.  |  Lukáš Pololáník

Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.

Petr Zajíc: Akcie jsou po výnosové stránce velmi atraktivní

19.04.  |  Roman Müller

I když Evropa bojuje s dluhovou krizí, akciím se zatím daří. Více než 10 % si za první tři měsíce letošního roku připsaly americké akcie. Vývoj akciového trhu v prvním čtvrtletí letošního roku a výhled na rok 2013 přináší portfolio manažer Pioneer Investments Austria Petr Zajíc.

Hrozí nám makroekonomická nerovnováha?

18.04.  |  Petra Černíková

Z hlediska míry zadlužení je na tom Česká republika lépe než řada ostatních ekonomik Evropské unie. Nejen úroveň zadlužení jednotlivých členských zemí je však pod drobnohledem Evropské komise. Ta se zaměřuje i na zkoumání makroekonomické rovnováhy jednotlivých zemí, a to v rámci tzv. procedury pro makroekonomickou nerovnováhu. Podívejme se na to, jak v tomto hodnocení dopadla naše ekonomika a ostatní země EU.

Jak začít zhodnocovat v investiční společnosti

17.04.  |  Daniel Pech

I přes velký rozvoj spořicích účtů se stále najdou mnozí z nás, které neuspokojuje představa, že odkládáme peníze někam, kde výnosy někdy alespoň kryjí inflaci. Jedním ze způsobů, jak nepracovat pouze pro peníze, ale nechat naše peníze pracovat i pro nás, je svěřit část z našich příjmů investiční společnosti.

Za odložené věci neručíme, ani za automobil?

16.04.  |  Zbyněk Drobiš

Opatrnosti není nikdy dost. Návštěvy různých sportovišť, ať se jedná o posilovny, bazény nebo sauny znamenají odložení svých osobních věcí do k tomu určených skříněk v šatnách. Co když si zde ale uložíte klíčky od vozu? Bude provozovatel odpovědný v plném rozsahu za ukradený automobil?
1 9 14 15 16 17 18 19 20 24 32
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz