13.08.
|
Tomáš Procházka
Celková meziroční inflace v červenci 2013 klesla na 1,4 %. Spotřebitelské ceny oproti červnu klesly o 0,2 % z 1,6 %. Podle analytika Martina Lobotky z České spořitelny je stále velká pravděpodobnost, že v budoucnu ČNB sáhne kvůli nečekaně nízké inflaci k devizovým intervencím (oslabení koruny).
09.08.
|
Michal Ruml
České republice reálně hrozí na počátku příštího roku v souvislosti s pravděpodobnými předčasnými volbami rozpočtové provizorium. Analytici se ale nedomnívají, že by to měl být pod ekonomiku a její nastartování fatální problém, takový stav ale nesmí trvat příliš dlouho.
09.08.
|
Zbyněk Drobiš
Jednotnou regulaci prosazuje Evropská komise v řadě oblastí. Pro oblast bankovnictví je klíčová bankovní unie. Vedle toho má stát evropský stabilizační mechanismus, který má být nástrojem pro přímou rekapitalizaci bank, uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.
08.08.
|
Zbyněk Drobiš
Veškeré rodinné spory nemusí končit pouze soudním sporem a „praním rodinného špinavého prádla“ v soudních síních. Rodinná mediace umožňuje obnovit vazby mezi manžely a uzavřít dohodu o rodinných sporech smírným způsobem za pomoci třetí osoby-mediátora. A především může ušetřit Vaše peníze.
06.08.
|
Zbyněk Drobiš
Jakou hranici nesmí nadřízený překročit při vyjednávání se zaměstnancem u dohody o rozvázání pracovního poměru, aby se případně vyhnul trestní odpovědnosti za trestný čin útisku? Ačkoliv je pracovní právo institutem soukromoprávním, jedná-li se určitým způsobem nastupuje trestní odpovědnost.
05.08.
|
Michaela Kadlecová
Do ciziny se vypraví většina z nás a skoro nikdo nevyjíždí bez svého mobilního telefonu. Používání mobilního telefonu v cizině se však může nepěkně prodražit, ačkoliv je situace přece jenom lepší než vloni. Evropská Unie se totiž snaží telekomunikační trh ve svých zemích výrazně ovlivňovat a tlačit ceny dolů.
05.08.
|
Petr Gola
Nepříznivá ekonomická a sociální situace občanů zvyšuje jejich finanční obavy z budoucnosti. Největší obavy mají Evropané z případné nezaměstnanosti. Rozdíly mezi zeměmi jsou však značné. Nejlepší vyhlídky mají Švédové, nejvíce starostí Španělé.
02.08.
|
Lukáš Pololáník
Z tuzemských lesů si lidé v loňském roce přinesli houby a lesní plody v přepočtu za rekordních sedm miliard korun. Loňský sběr byl z dlouhodobého hlediska nadprůměrný i co se týče množství, když dosáhl 48.800 tun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
01.08.
|
Zbyněk Drobiš
Poměrně v nedávné době byl Nejvyšším soudem České republiky vydán rozsudek dotýkající se otázky odebrání osobního příplatku v návaznosti na určité osobní spory se zaměstnavatelem. Kdy vám může nadřízený odebrat osobní ohodnocení?
26.07.
|
Roman Müller
Banky v Česku v prvním pololetí poskytly občanům 44 154 hypotečních úvěrů za celkem 71,8 miliardy korun, což byl meziroční nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů o téměř 20 procent. Co stálo za růstem zájmu o hypoteční úvěry se dočtete v pravidelném přehledu nejdůležitejších událostí týdne.
23.07.
|
Petra Černíková
Dlouhodobě napjaté vztahy mezi vládou maďarského premiéra Viktora Orbána a Evropskou unií se opět o něco více vyostřily. Ke kritice Orbána ze strany Evropské komise se nyní přidal i Evropský parlament. Jaká opatření maďarské vlády znepokojují evropské instituce a jak na tuto kritiku reaguje Maďarsko?
19.07.
|
Lukáš Pololáník
Průměrná úroková sazba hypoték v červnu dále klesla na 2,95 procenta, a dostala se tak opět nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Více v pravidelném týdenním přehledu.
18.07.
|
Evžen Fojtík
Češi patří mezi nejkonzervativnější investory. Značnou část prostředků drží na spořicích účtech, případně v produktech se státní podporou. Pokud již investují, tak opět značně konzervativně, tedy především do produktů, kde je minimalizována možnost ztráty. Ovšem tato opatrnost se může občas vymstít. A to tehdy, pokud místo rozumu zvítězí „zaručené“ jistoty. Tyto „jistoty“ poskytují především zajištěné produkty.
17.07.
|
Petr Gola
Nezaměstnaní v EU jsou mnohem častěji postiženi "chudobou" než zaměstnaní občané. Delší doba bez zaměstnání jednoho z rodičů se následně finančně dotýká celé rodiny. S finančními problémy přichází strach o budoucnost. V současné době Evropě představuje rovněž nezaměstnanost mladistvých velký problém.
12.07.
|
Michal Ruml
Rozhodl o tom ještě bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Státní dluh proto klesne meziročně poprvé za 15 let. Více v našem článku.
12.07.
|
Petra Černíková
Členské země Evropské unie udělaly další krok kupředu směrem k bankovní unii. Na uplynulém summitu Evropské unie byla právě bankovní unie jedním z hlavních projednávaných témat.
12.07.
|
Petr Gola
Životní úroveň občanů v členských zemích EU je vysoká, přesto 43,5 miliónů Evropanů trpí "materiálovým nedostatkem". Auto a týdenní dovolená se v Evropě považuje za standard, v Česku si při evropském porovnání žijeme velmi dobře.
11.07.
|
Petr Gola
V členských zemích Evropské unie se minimální mzda pohybuje od 157 euro (Rumunsko) po 1 874 euro (Lucembursko). Minimální mzda je však zavedena i v mimoevropských zemích (USA, Kadaně, Japonsku či Austrálii). Jak vysoká je minimální mzda v těchto zemích?
10.07.
|
Tomáš Procházka
Od 1. 7. 2013 se Evropská unie rozrostla o dalšího člena. Osmadvacátým dítkem EU se stalo Chorvatsko. Je tak již druhou (po Slovinsku) bývalou jugoslávskou republikou, která splnila všechny podmínky pro udělení členství do EU.
04.07.
|
Roman Müller
Schodek státního rozpočtu v červnu klesl na 31,5 miliardy korun z květnových 39,8 miliardy Kč. Na meziročním růstu celkových příjmů o 45,3 miliardy Kč na 549,9 miliardy Kč se nejvíce podílely příjmy z EU (o 32,9 miliardy) a inkaso daně z přidané hodnoty (o 12,1 miliardy Kč). Příjem z DPH dosáhl 104,2 miliardy Kč. Více v pravidelném přehledu událostí.
02.07.
|
Jiří Šimek - Mazars s.r.o.
Průběh vývoje průměrného HDP v Evropě v porovnání s vývojem stavební produkce mezi lety 1998 až 2007 naznačuje, že stavební produkce naprosto věrně kopírovala vývoj HDP. V době krize je ale vidět značné rozkolísání vývoje HDP a vývoje stavební produkce. Stavební produkce na rozdíl od HDP nadále strmě klesala.
01.07.
|
Zbyněk Drobiš
Rozhodli jste se, že půjdete k soudu? Nevíte, v jaké výši jste povinni uhradit soudní poplatek? Vstupenka k soudní opeře něco stojí. Dnes se zaměříme na výši soudních poplatků v některých případech, včetně možností osvobození od soudního poplatku.
28.06.
|
Michal Ruml
Případná úřednická vláda a možné rozpočtové provizorium nepřinese výrazné ohrožení tuzemské ekonomiky. Rozpočtová situace Česka je vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v případě ČR zvyklí. Přečtěte si více...
26.06.
|
Zbyněk Drobiš
Téma věřitelů a dlužníků je nekonečným příběhem. Dnes si představíme nový institut, který určitým způsobem může uchránit „poctivé neplatiče“ od zbytečně vysokých nákladů řízení. Novelou občanského soudního řádu se totiž od letošního roku stanovila povinnost zaslání tzv. předžalobní upomínky.
24.06.
|
Tomáš Procházka
Ekonomická situace České republiky by se měla v příštích čtvrtletích zlepšovat. V druhé polovině letošního roku se očekává mírný hospodářský růst. Hlavními činiteli, které budou odpovědné za úspěch, budou případné nové investiční příležitosti, tvorba fixního kapitálu (za poslední tři roky se jeho objem neměnil), předpokládaný růst spotřeby (vláda oznámila, že je tvrdší úsporná politika týkající se veřejných financí u konce) a vyšší objem exportu.
21.06.
|
Lukáš Pololáník
Průměrná úroková sazba hypoték v květnu dále klesla na 2,96 procenta a dostala se tak nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy byla průměrná sazba 3,08 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
21.06.
|
Michal Budík
Glosu o paterčatech jsem chtěl původně napsat ještě předtím, než přišly děti na svět. To se stalo bezmála před třemi týdny. Téma ale ani za tu dobu nevyčpělo. Spíše dozrálo. Bohužel.PÁTEČNÍ GLOSA
21.06.
|
Evžen Fojtík
Investoři používají různé investiční strategie. Nejznámějšími jsou „kup a drž“, tedy jednou je nakoupen určitý nástroj a ten je držen po delší čas, anebo tzv. časování trhu. V případě časování trhu se snaží investor na základě určitého znaku na trhu „vytušit“, zda uvažovaný nástroj nakoupí či prodá.
19.06.
|
Petra Černíková
Poslední zemí, která byla před více než dvěma lety přijata do eurozóny, bylo Estonsko. Nyní má stejným směrem nakročeno Lotyšsko. Jak jsou na tom z ekonomického hlediska všechny tři pobaltské země a mohou být pro naši ekonomiku inspirací?
19.06.
|
Michaela Malátná
České domácnosti letos opět platí za elektřinu o několik stovek korun více než v minulém roce. Nemůžou za to ovšem energetické společnosti, které cenu naopak snížily. Důvodem je podpora obnovitelných zdrojů energie. Cena elektřiny se totiž skládá ze dvou položek – regulované a neregulované. A společnosti mohou ovlivnit pouze neregulovatelnou část.
18.06.
|
Helena Zrůstová
S koncem akademického roku se na některých vysokých školách ukázalo, že diplom nedostane absolvent zadarmo, ale až po zaplacení určité částky. Ta se pohybuje v různé výši a zpravidla vzbuzuje u absolventů pochyby o tom, jestli je škola k tomuto oprávněna. Tyto pochyby jsou samozřejmě zcela pochopitelné.
18.06.
|
Petr Gola
Základem růstu životní úrovně, osobní spokojenosti a pozitivní nálady je svoboda, demokracie a bezpečnost. Ve všech aspektech si Česko stojí výborně. Česko je 14. nejbezpečnější země světa dle studie z „Global Peace Index 2013“.
17.06.
|
Zbyněk Drobiš
Nejvyšší soud České republiky projednával případ sporu, zda lze úraz při sportovním zápase považovat za pracovní úraz. Provedeme základní právní rešerši na daný spor, společně zjistíme skutkový základ a právní názor jednotlivých soudů. Bohužel i tento případ se může stát komukoliv z nás, proto je dobré znát i rozhodovací praxi soudů.
17.06.
|
Petr Gola
Při porovnání hlavních daňových sazeb (daně z příjmu fyzických a právnických osob, sociálního a zdravotního pojištění a DPH) zjistíme, že "souhrnná daňová sazba" je v Česku 12. nejvyšší z členských zemí OECD. Jak vysoký je "index daňové mizérie" v členských zemích OECD?
14.06.
|
Michal Budík
Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si v noci ze středy na čtvrtek přišli přímo na Úřad vlády pro několik lidí, kteří se podílejí na řízení tohoto státu. Jak se později ukázalo, tato akce byla ještě mnohem rozsáhlejší a v době vzniku tohoto textu ještě nikdo z nezasvěcených přesně nevěděl, kolik lidí při ní bylo vlastně zadrženo. Více v páteční glose.
14.06.
|
Petr Gola
Z vyspělých členských zemí OECD jsou nejspokojenější Švýcaři a Skandinávci, jak vyplývá ze studie OECD "„How´s life“. Které aspekty nejvíce ovlivňují spokojenost s životem?
11.06.
|
Jana Poncarová
Ačkoli ceny pohonných hmot nejsou tak vysoké jako minulý rok na jaře, pohled na ceníky u benzínových stanic příliš potěšující není. Během května cena benzínu i nafty opět mírně narostla. A prognóza na prázdniny není příliš optimistická.
10.06.
|
Zbyněk Drobiš
Novelou občanského soudního řádu a exekučního řádu vstoupilo v platnost několik novinek týkající se oblasti exekucí a výkonu rozhodnutí. Již se například nemusíte obávat zabavení domácích mazlíčků. Došlo i k zákazu zneužívání pojmu exekutor nebo exekutorský úřad.
07.06.
|
Lukáš Pololáník
Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
07.06.
|
Michal Budík
Stát nás sice měsíc co měsíc pumpne o nějakou tu tisícovku na sociální zajištění, přesto ale vládním úředníkům není zatěžko nahlas přiznat, že na důchody pro mladší ročníky nebude buď vůbec, nebo maximálně téměř nic.
07.06.
|
Petr Gola
Za rok 2012 činil průměrný nominální čistý příjem na každého člena domácnosti 12 681 Kč, jak bohaté jsou české domácnosti v porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD?
05.06.
|
Redakce
Co když se zaměstnanec nemůže dostat do práce? Co když podnik musí uzavřít provoz? Petr Glogar, odborník na pracovní právo z PwC Legal, odpovídá na nejčastější otázky, které si kladou zaměstnanci a představitelé firem v souvislosti s pracovním právem a povodněmi.
05.06.
|
Jana Poncarová
O elektronické aukce elektřiny nebo plynu se zajímá čím dál více domácností, a to i přesto, že jde ještě stále o novinku na českém energetickém trhu. Popularitu elektronickým aukcím energií přinesl příklad Říčan, které jsou vůbec první obcí v republice, jež tento netradiční způsob nákupu elektřiny a plynu využila.
31.05.
|
Michal Ruml
Allianz pojišťovna v Česku jako první v životním pojištění rozlišuje klienty podle toho, zda se starají o své zdraví. Kdo nekouří a má svá kila pod kontrolou, zaplatí méně. Více v našem článku.
31.05.
|
Petra Černíková
Velká Británie patří mezi klíčové země Evropské unie. Přesto však tato země nikdy nepatřila mezi „tahouny“ integrace a je známá především svými kritickými postoji k euro záležitostem. Byl by odchod Britů z Evropské unie přínosem pro evropskou integraci či nikoliv?
31.05.
|
Roman Müller
Evropský fondový trh je dynamickou oblastí s vysokou přidanou hodnotou, na němž se doposud Česká republika podílí pouze minimálně. Podle Rudolfa Vřešťála, řídícího partnera ASB Group a předsedy představenstva nové investiční společnosti REDSIDE, máme šanci přiblížit se fondovým centrům jako je Lucembursko, Irsko nebo Malta.
30.05.
|
Redakce
Cestovali jste a váš let se opozdil o několik hodin či jste dokonce nestihli návazný spoj? Můžete se se situací spokojit, nebo službu u aerolinky reklamovat. Reklamovat let mohou klienti až 24 měsíců zpětně a kompenzace činí 250 až 600 EUR podle délky letu.
28.05.
|
Evžen Fojtík
Není žádným tajemstvím, že akciovými trhy hýbe strach a chamtivost. Na nestabilitě nálad investorů můžete vydělat. Ke sledování nálady na trhu lze využít indexy volatility. Mezi často používané indexy patří VIX a VDAX. Co tyto ukazatele vyjadřují? Jak s nimi pracovat?
24.05.
|
Roman Müller
S bankou je v Česku spokojeno 74 % zákazníků. V meziročním srovnání spokojenost mírně klesla (o 0.7 %). Nejdůležitější jsou pro nás poplatky a kvalita poskytovaných
služeb. To vyplynulo ze Zprávy o retailovém bankovnictví společnosti Capgemini a asociace Efma. Pokles indexu v ČR je podle generálního ředitele Capgemini Czech
Republic Zdeňka Přibyla zapříčiněn především kvůli poplatkům, které jsou v ČR vnímány velmi citlivě. Více v pravidelném týdenním přehledu.
23.05.
|
Zbyněk Drobiš
Výpověď pro nadbytečnost zaměstnance může být zaměstnavatelem udělena, přestože zaměstnanci může být i nadále přidělována jiná práce, která by odpovídala sjednanému druhu práce a byla pro zaměstnance vhodná. Avšak za splnění určitých dalších zákonných podmínek.
23.05.
|
Petr Gola
Svoboda a demokracie jsou základem zvyšování kvality života a ekonomického růstu. Nejvyspělejší země světa jsou i nejdemokratičtější a nejsvobodnější. Česko patří mezi 25 plně demokratických zemí světa. V Česku si žijeme dobře.
21.05.
|
Zbyněk Drobiš
Při zániku manželství bude nutné vypořádat společné jmění manželů. V případech emotivnějších rozvodů se nebude jednat o lehkou záležitost. Láska se v konečném důsledku mění v boj o peníze, a proto se zaměříme na otázku podílů při vypořádání společného jmění manželů a způsoby vypořádání.
17.05.
|
Michal Ruml
Více než polovina investorů předpokládá, že krize v eurozóně se ještě zhorší. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila ratingová agentura Fitch. Přečtěte si více v našem pravidelném týdením přehledu.
17.05.
|
Michal Budík
Není téměř dne, aby nás zpravodajská média neobšťastnila dalším novým příběhem, ve kterém se ve všech pádech skloňuje výraz „úplatky“. Jeden by řekl, že už je to skoro nuda. Modus operandi je pořád více méně stejný, mění se jen jména, místa (města) a sumy (jsou čím dál tím vyšší).
13.05.
|
Petra Černíková
Diskuze nad budoucností, respektive koncem eura nabírají v posledních dnech opět na intenzitě. Je euro opravdu na odstřel a proč se objevuje kritika na adresu společné měny? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.
10.05.
|
Lukáš Pololáník
Za první čtyři měsíce vstoupilo do druhého pilíře penzijního systému 31.985 lidí, v dubnu to bylo 9610 klientů. Penzijní společnosti očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Více v pravidelném týdenním přehledu.
09.05.
|
Michal Kraus
Japonská rozvolněná monetární politika a silně oslabená domácí měna pravděpodobně za sebou táhnou nečekaný vedlejší efekt, který donutí zemi vycházejícího slunce znovu sáhnout po jaderné energii.
07.05.
|
Jana Poncarová
Vyznat se ve faktuře za elektřinu nebo plyn je pro celou řadu odběratelů nadlidský výkon. Vyúčtování, které nám aktuálně posílají dodavatelé, je skutečně složité. Neplatíme totiž jen za samotnou energii, ale také za dopravu, distribuci, přispíváme na obnovitelné zdroje a samozřejmě platíme daně. Jenže to nemusí být všechno.
06.05.
|
Boris Tomčiak
Komoditní index Rogers International Commodity Index oslabil během dubna o více jak 5 procent. Největší události na komoditních trzích byl strmý propad zlata. Zlato během dvou dnů znehodnotilo téměř o 15 procent. Cyklické komodity oslabovaly díky špatným informacím o vývoji globální ekonomiky.
03.05.
|
Roman Müller
Ministerstvo financí spustilo koncem dubna na adrese http://monitor.statnipokladna.cz základní verzi specializovaného informačního portálu MONITOR. Portál slouží pro zveřejňování dat z Integrovaného informačního systému Státní pokladny pro odbornou i laickou veřejnost. Ve své první verzi obsahuje především data z Centrálního systému účetních informací státu. Jedná se o rozpočtové a účetní informace ze všech úrovní státní správy a samosprávy.
03.05.
|
Redakce
Aktuální ekonomickou situaci České republiky, její příčiny a možná prorůstová opatření do budoucna řešili přední ekonomové Vladimír Dlouhý, Pavel Sobíšek, David Marek a Luděk Niedermayer. Setkání, na němž se diskutovalo především o otázkách exportu, spotřeby a úspor domácností, vývoji nezaměstnanosti, fiskální konsolidaci či důvěře veřejnosti v českou ekonomiku, uspořádala Česká bankovní asociace.
02.05.
|
Petra Černíková
Nezaměstnanost mladých lidí se stala fenoménem poslední doby a strašákem Bruselu. Obzvláště v některých zemích dosahuje míra nezaměstnanosti mladých lidí alarmujících hodnot. Které země jsou postiženy nejvíce a jak chce s tímto fenoménem bojovat Evropská unie?
30.04.
|
Zbyněk Drobiš
Dohodli jste se zaměstnavatelem na skončení pracovního poměru, včetně stanovení odstupného, ačkoliv se jednalo o případ, kdy odstupné dle zákona zaměstnanci nenáleží? Máte nárok požadovat a vymáhat takto dohodnuté odstupné? Aneb co není zakázáno, je dovoleno.
26.04.
|
Lukáš Pololáník
Data o průběžném hospodaření státu bude moci veřejnost na internetu získat od 30. dubna. Zveřejňování informací o hospodaření státu vychází ze zavedeného systému Státní pokladny. Ten od ledna propojil státní organizace, nyní jsou v systému data od 17.500 účetních jednotek. Více v pravidelném týdenním přehledu.
26.04.
|
Michal Budík
Tohle zaklínadlo buď sami používáme, nebo ho před námi minimálně už někdy někdo vyslovil. Díky kontaktům si prý můžeme obstarat zajímavou práci nebo zakázku, díky kontaktům navazujeme přátelské nebo milostné vztahy, díky kontaktům dostávají naše životy nový náboj- navštěvujeme dosud nepoznaná místa a zažíváme nezapomenutelné okamžiky. V těchto dnech jsem se ale přesvědčil o tom, že kontakty nám někdy mohou dát ještě mnohem víc.
25.04.
|
Zbyněk Drobiš
Představme si situaci, že je zaměstnanec vyslaný zaměstnavatelem na pracovní cestu do zahraničí, během níž dojde k jeho zranění. Dochází k plnění pracovních úkolů po celou dobu pracovní cesty v zahraničí? Jsou veškeré úrazy, které se během pracovní cesty přihodí, pracovními úrazy?
23.04.
|
Zbyněk Drobiš
Surfujete v práci po internetu? Pak vězte, že zaměstnavatel z toho může vyvodit důsledky. Tedy pokud plýtváte pracovní dobou na soukromé záležitosti. Nejvyšší soud svým rozsudkem potvrdil, že se může jednat o porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem, což může vést k okamžitému zrušení pracovního poměru.
19.04.
|
Lukáš Pololáník
Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.
19.04.
|
Roman Müller
I když Evropa bojuje s dluhovou krizí, akciím se zatím daří. Více než 10 % si za první tři měsíce letošního roku připsaly americké akcie. Vývoj akciového trhu v prvním čtvrtletí letošního roku a výhled na rok 2013 přináší portfolio manažer Pioneer Investments Austria Petr Zajíc.
18.04.
|
Petra Černíková
Z hlediska míry zadlužení je na tom Česká republika lépe než řada ostatních ekonomik Evropské unie. Nejen úroveň zadlužení jednotlivých členských zemí je však pod drobnohledem Evropské komise. Ta se zaměřuje i na zkoumání makroekonomické rovnováhy jednotlivých zemí, a to v rámci tzv. procedury pro makroekonomickou nerovnováhu. Podívejme se na to, jak v tomto hodnocení dopadla naše ekonomika a ostatní země EU.
17.04.
|
Daniel Pech
I přes velký rozvoj spořicích účtů se stále najdou mnozí z nás, které neuspokojuje představa, že odkládáme peníze někam, kde výnosy někdy alespoň kryjí inflaci. Jedním ze způsobů, jak nepracovat pouze pro peníze, ale nechat naše peníze pracovat i pro nás, je svěřit část z našich příjmů investiční společnosti.
16.04.
|
Zbyněk Drobiš
Opatrnosti není nikdy dost. Návštěvy různých sportovišť, ať se jedná o posilovny, bazény nebo sauny znamenají odložení svých osobních věcí do k tomu určených skříněk v šatnách. Co když si zde ale uložíte klíčky od vozu? Bude provozovatel odpovědný v plném rozsahu za ukradený automobil?
12.04.
|
Roman Müller
Jeden z tuzemských mobilních operátorů oznámil výrazné snížení cen paušálních tarifů. Zákazníci zaplatí za neomezené volání a SMS do všech sítí 749 korun měsíčně. Vedle nových tarifů firma připravila nový způsob prodeje mobilních telefonů. Více v pravidelném týdenním přehledu.
12.04.
|
Michal Budík
Lepší je být bohatý a zdravý, než chudý a nemocný, hlásá název jedenadvacet let starého filmu z dílny režiséra Juraje Jakubiska. Zatímco film jako takový u diváků příliš nezabodoval, jeho název zlidověl a navíc to vypadá, že zraje jako víno. PÁTEČNÍ GLOSA
12.04.
|
Zbyněk Drobiš
Následek trestného činu znamená intenzivní zásah do našeho života. Nastane-li však tato událost, měli bychom být znalí našich práv nejenom z hlediska trestního postihu pachatele, ale i možnosti požadovat od státu finanční pomoc. Hlavní je však vědět, kde o takovou pomoc zažádat.
10.04.
|
Zbyněk Drobiš
Představte si situaci, že během manželství uložíte finanční prostředky z výlučného vlastnictví na bankovní účet svého manžela. V rámci rozvodových sporů bude manžel považovat tyto peníze za společné. Jsou peníze vaše nebo už se jedná o součást společného jmění manželů?
05.04.
|
Michal Ruml
Ministerstvo financí upustilo od záměru posunout platnost všech schválených daňových změn o rok dříve, tedy na 2014. Zrušení výpočtu ze superhrubé mzdy, snížení limitu na odpočet úroků z hypoték nebo plné spuštění Jednoho inkasního místa tak začne až od roku 2015.
03.04.
|
Petra Černíková
Kypr se stal již pátou členskou zemí, která požádala ostatní členské země eurozóny o poskytnutí finanční pomoci. V opačném případě by země zbankrotovala. Jak moc jsou zadlužené ostatní země a mají vůbec prostředky na to, aby nadále finančně sanovaly nejzadluženější země eurozóny?
29.03.
|
Lukáš Pololáník
Nejvyspělejší ekonomiky světa v čele s USA a Japonskem zažijí v prvním pololetí výrazné oživení. Zřetelně se zotaví z poklesu minulého čtvrtletí i Německo, zbytek eurozóny však zřejmě podle OECD zůstane v útlumu. Více v pravidelném týdenním přehledu.
29.03.
|
Michal Budík
Ekonomická kondice většiny členských zemí Evropské unie není dlouhodobě, řečeno velmi eufemisticky, příliš dobrá. Naopak životní úroveň jejich obyvatel je (ještě pořád) do té míry solidní, že jsou dnes tyto země prakticky vyloučeny ze soutěže o zahraniční investice.
PÁTEČNÍ GLOSA
27.03.
|
Petra Černíková
Na zahraniční pomoci závislý Kypr čelí platební neschopnosti a kolapsu svého bankovního systému. Přestože je tato malá země nyní v centru pozornosti představitelů eurozóny, současný napjatý stav ohledně budoucnosti Kypru není žádným novým tématem, ale spíše vyhrocením dlouhodobého kyperského problému. V dnešním článku se podíváme na faktory, které, obrazně řečeno, sráží Kypr na kolena.
26.03.
|
Petr Fejtek
Kde uvidíme další Kypr? Optimisté vidí jen extrémně namíchaný smrtící koktejl, ale v realitě vidíme totální selhání státu, státu středomořské varianty socialismu. Mnoho let tam vládla strana AKEL (do loňska i s prezidentem), ale víte, že to byla pod převlekem „Pokrokové strany pracujícího lidu“ bývalá komunistická strana? Mimo jiné se s ní rádi chlubili čeští komunisté a další levičáci.
25.03.
|
Helena Zrůstová
Poplatky za zápis nebo jiný úkon mimo stanovený termín jsou jedněmi z nejčastěji vybíraných nezákonných poplatků na veřejných vysokých školách. Pokud si nedáte pozor, můžete kvůli nim přijít v průběhu svého studia i o tisíce korun. Jejich rozšířenosti bohužel napomáhá, že mnoha studentům přijdou logické a nad jejich vybíráním se málokdy pozastavují.
22.03.
|
Roman Müller
Představitelé členských zemí Evropské unie a zástupci Evropského parlamentu se dohodli na omezení odměn bankéřů. Za běžných okolností nebudou moci odměny přesáhnout základní mzdu. Nová pravidla mají začít platit v lednu 2014. Další události týdne najdete v pravidelném přehledu.
19.03.
|
Zbyněk Drobiš
S účinností nového občanského zákoníku od 1. ledna 2014 se do našeho právního řádu opět vrací staronový institut dědického práva a to dědická smlouva. Dědickou smlouvou bude možné upravit práva a povinnosti vztahující se k dědictví.
15.03.
|
Michal Ruml
Česká ekonomika loni klesla o 1,2 procenta. Hrubý domácí produkt se snížil i v samotném 4. čtvrtletí, a to meziročně o 1,7 procenta. Domácí ekonomika se tak nachází v nejdelší recesi od roku 1997, kdy pokles rovněž trval čtyři čtvrtletí za sebou. Recese zřejmě pokračovala ještě na počátku letošního roku Nastane od druhého čtvrtletí mírné oživení?
15.03.
|
Michal Budík
Lidé se mění. A tak se může stát, že sledujete televizní reportáž o firmě, která podvedla a v součtu okradla o desítky miliónů korun celé zástupy nešťastníků a ejhle- světe div se, hlavním arcilotrem má být váš dobrý přítel z mládí. PÁTEČNÍ GLOSA
15.03.
|
Petr Gola
V ideálním případě by měl stát Big Mac hamburger od McDonald´s ve všech státech stejně. Právě dle ceny hamburguru lze částečně určit nadhodnocené a podhodnocené měny světa. Jak si stojí česká koruna? Povídejme se na stav z ledna 2013.
13.03.
|
Jana Poncarová
Český energetický trh se dočkal další novinky – během příštích dvou měsíců by měly první domácnosti nakoupit levnější energii přímo na burze. Kolik je možné pořízením elektřiny nebo plynu na burze ušetřit? A co to vlastně obnáší?
12.03.
|
Jana Poncarová
Stáhnout kohoutky u radiátoru není jediná možnost, jak šetřit na vytápění. To činí především u větších odběratelů významnou část jejich rozpočtu. Plyn obecně patří k dražším zdrojům tepla, ale promyšlenou změnou dodavatele je možné si fakturu za energie zlevnit.
12.03.
|
Petra Černíková
Eurozóna se možná v příštím roce rozroste o další členskou zemi, a to Lotyšsko. Jak jsou na tom s přípravami a plněním podmínek pro přijetí eura ostatní nečlenské země eurozóny? Můžeme v budoucnosti očekávat výraznější rozšíření eurozóny nebo se bude jednat spíše o ojedinělé případy? Na tyto otázky se nyní pokusíme odpovědět.
08.03.
|
Tereza Dědinová
Roku 1999 byl sociálními psychology na Cornellově univerzitě popsán Dunning-Krugerův efekt. Nový termín nazvaný podle příjmení svých objevitelů popisuje vztah mezi schopnostmi (kompetencemi) člověka a jeho hodnocením sebe sama i dalších lidí. Jednoduše řečeno: schopní lidé o sobě neustále pochybují, neschopní si věří až moc.
07.03.
|
Boris Tomčiak
Obavy o budoucí osud vyspělých předlužených ekonomik značně poznamenaly důvěru investorů na komoditních trzích. To dostalo pod tlak cyklické komodity, jako jsou ropa nebo průmyslové kovy. Od poloviny měsíce také významně oslabovaly drahé kovy, jejichž ceny se přiblížily svým dlouhodobým podpůrným úrovním.
05.03.
|
Jiří Tyleček
Boj o úsporná opatření se v Evropě táhne už dlouhou dobu. Máme za sebou dlouhé roky hýření a čas splatit účty nadešel. Nikomu se do toho ale nechce. I minimální snaha šetřit vyvolává stávky a nesouhlas obyvatel. Takzvané proreformní vlády některých evropských zemí přispěly svými kroky k ekonomické recesi. Utrácet jako před krizí si však může dovolit jen málokdo.
04.03.
|
Petr Gola
Za rok 2012 kralují indexu prosperity opět severské země – Norsko, Dánsko a Švédsko. Česká republika patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami k životu. „Prosperity Index“ hodnotí současně ekonomickou vyspělost zemí a kvalitu života občanů. Kde se žije nejlépe?
01.03.
|
Roman Müller
Statistika ČNB ukazuje, že Češi se v prvním měsíci letošního roku rozhodli šetřit. V lednu rostl jak objem jednodenních vkladů domácností u bank a finančních institucí, tak i objem vkladů na účtech s výpovědní lhůtou. Pozitivní je, že dluhy domácností u bank a finančních institucí v lednu poprvé od září 2001 meziměsíčně klesly. Více v pravidelném přehledu událostí.
01.03.
|
Tereza Dědinová
Co ještě vnímáme jako přijatelný nadstandard a co už nám přijde zvrhlé? Koupel v šampaňském, lyžování v 50 stupních Celsia, nebo vlastní účetní, i když ji tak docela nepotřebujeme? PÁTEČNÍ GLOSA
01.03.
|
Zbyněk Drobiš
Ve financích se Češi neorientují zrovna nejlépe. Učitelé základních a středních škol mají za úkol zvýšit finanční gramotnost. Na otázky týkající se finanční gramotnosti odpovídal Jindřich Fryč z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
28.02.
|
Petr Gola
Veřejný dluh většiny vyspělých zemí představuje velký problém, protože se neustále zvyšuje. Snižování veřejného dluhu není snadné, podpora podnikání je jednou z priorit. Které členské země EU a OECD jsou nejvíce zadlužené?
Zobrazit všechny články