24.04.
|
Zdeněk Strmiska
Není sporu o tom, že mezi hospodářskou strukturou evropských států existují výrazné rozdíly a euro, které mělo pomoci k jejich srovnání, selhalo. Vyspělé státy na severu Evropy se s dluhy vyrovnávají poměrně dobře, naopak jih strádá....
23.04.
|
Petr Fejtek
Klasická představa bankéře je zlotřilý tlusťoch s doutníkem v ústech ožebračující slušné lidi (zejména dělníky). Tuto představu živí i v 21. století zejména socialisté a odboráři, ale je tomu tak skutečně?
23.04.
|
Jan Čermák
Víkend byl tentokrát globálně a částečně i lokálně výživný a tak začněme nejprve u toho, co se stalo, než přejdeme k tomu, co se teprve stane.
20.04.
|
Lukáš Pololáník
Uplynulý týden přinesl mimo jiné mnoho nového ve světě moderních komunikací. Apple i Samsung chtějí své spory řešit mimosoudní cestou. Moody´s snížila rating Nokie o jeden stupeň a to s negativním výhledem. Nokia v roce 1996 založila trh chytrých telefonů, nyní má však na něm velké problémy a silně zaostává. Letos očekává ztráty.
20.04.
|
Tomáš Skolek
Každý, kdo si dovolí učit s reálnými penězi, budí ve světě tradingu respekt. John je pověstný právě svým mottem: Reálné trhy, reálná data, reálné peníze. Nejen, že se specializuje na přesná vstupní a výstupní pravidla, ale neustále využívá reálné obchody a výpisy z nich, pro vzdělávání adeptů tradingu. ZÁVĚREČNÝ DÍL ROZHOVORU
19.04.
|
Tomáš Skolek
Rád aktivně obchoduji každý týden v úterý, středu a ve čtvrtek. V pátek si udělám volno a v pondělí toho nedělám mnoho. Obchodování může být unavující a zjistil jsem, že mé výsledky se zlepšily, když jsem začal obchodovat méně než 5 dní v týdnu, uvedl John Carter v druhém dílu rozhovoru pro Finance.cz.
19.04.
|
Jan Bureš
Včera německý dluhopisový trh investorům mrazivě připomenul japonskou zkušenost. Poprvé za posledních dvacet let se německý dvouletý výnos propadl pod japonské úrovně a desetiletý výnos současně spadl na svá historická minima (1,63 %).
17.04.
|
Jan Bureš
Americká radost z jarních nákupů včera trochu tlumila nervozitu z bobtnajícího napětí ve Španělsku. Americké akcie si tak trochu oddychly a končily smíšeně. Podobnou úlevu zaznamenalo euro. Otázka je, na jak dlouho?
16.04.
|
Tomáš Skolek
John Carter je profesionální full-time obchodník a velmi vyhledávaný mentor. Důvodem jsou jeho unikátní metody výuky, které používá. Své myšlenky a systémy ukazuje svým posluchačům přímo a s reálnými penězi. Kvůli tomu je také tolik doporučovaným traderem americké burzy CME.
16.04.
|
Jan Čermák
Eurozóna se opět začíná trápit, přičemž na tapetě je Španělsko. Vládní dluhopisy, ale i např. akciový trh země jsou na tom tak mizerně, že i francouzský prezident Sarkózy a italský premiér Monti znervózněli a snaží se na neradostnou španělskou situaci, resp. nákazu upozornit vlastní domácí publikum.
13.04.
|
Lukáš Pololáník
Zavedením spotřební daně na víno se prý vláda snaží především ochránit drobné tuzemské vinaře. Její plán by ale podle sdělení Evropské komise mohl být v rozporu s právem Evropské unie, pokud by z daně byli vyňati jen drobní producenti v Česku a nikoli i ti ze zemí dovážejících víno do ČR.
12.04.
|
Redakce
John Carter, profesionální full-time obchodník a nejvyhledávanější mentor v USA. Ve svých metodách výuky si dovolí to co málokdo. Ukazuje posluchačům inside know-how s reálnými penězi a na reálných trzích. I proto je tolik doporučovaným traderem americké burzy CME. Jeho analýzy a názory citují světová media jako např. Bloomberg, CNBC, The Street, Fox business a další.
11.04.
|
Jaroslav Brychta
Přestože zatím nenastal čas panikařit, výnosy z dluhopisů budou v nadcházejících týdnech zcela jistě klíčem k rozpoznání toho, kdy a s jakou intenzitou se na trhy začne vracet nervozita.
10.04.
|
Petra Černíková
Eurozóna je heterogonním seskupením zemí, které jsou na různé ekonomické úrovni a navíc jen velmi těžko hledají společný názor. Současná krize je jenom důkazem toho, že společná měna jednoduše není pro všechny.
06.04.
|
Michal Ruml
Téměř dvě třetiny českých firem nesouhlasí s politikou státu postihovat nelegální zaměstnávání na živnostenský list a tzv. švarcsystém by úplně legalizovaly. Přečtěte si více.
06.04.
|
Eva Tomková
České veřejné záchody zdarma nejsou. Nejlevnější toalety jsou v některých částech Ostravy, kde záchod stojí pět korun, pokud si jdete jen umýt ruce, zaplatíte pouze tři koruny. Nejdražší toaletní zařízení jsou za patnáct korun. PÁTEČNÍ GLOSA
06.04.
|
Jan Bureš
Španělské výnosy dál nebezpečně rostou a na úrovních 5,81 % jsou již nejvýše od prosince 2011. Napětí se již viditelně přenáší i do Itálie a je vidět i na trzích s pojištěním proti bankrotu (CDS).
05.04.
|
Jan Bureš
Strach a skoro tří procentní propady německých akcií mají jeden hlavní důvod. Investoři se bojí konce éry levných peněz.
04.04.
|
Jan Čermák
Věci veřejné už zase hrozí demisí. Dočasná politická nejistota však nemusí tentokrát projít bez povšimnutí trhů a může státu, domácnostem i firmách přinést dodatečné náklady.
03.04.
|
Jan Bureš
Rozdíl mezi kondicí amerického a evropského průmyslu se prohlubuje. Březnové podnikatelské nálady (finální evropská PMI a americké ISM) potvrdily, že zatímco v Americe zrychluje tempo růstu, v Evropě akceleruje propad.
02.04.
|
Jan Čermák
Může jím být revolta proti utahování opasků. U Řecka už si investoři zvykli na to, že jeho ochota nést nezbytnou restrikci je limitovaná. Co je však znepokojivé, že tyto limity se začínají objevovat i v zemích, které Řecku byly dávány za vzor.
30.03.
|
Lukáš Pololáník
Ceny pohonných hmot se v uplynulém týdnu zvýšily na nová maxima. Co dál bude zdražovat? Na řadu by mohlo jít kvůli nové směrnici vepřové. Ministr zemědělství Petr Bendl ale uklidňuje, že u vepřového masa nehrozí situace, která letos nastala u vajec.
29.03.
|
Jan Čermák
Dnes proběhne další z řady nezajímavých zasedání bankovní rady ČNB. Repo sazba centrání banky je totiž téměř dva roky na historickém minimu a nevypadá to, že by tomu tak mělo být jinak.
28.03.
|
Jan Bureš
Španělsko začíná plnit opět hlavní stránky světových deníků a ne zrovna v příjemných souvislostech... Při cestách tento týden se mějte na pozoru před čtvrteční generální stávkou, španělský deficit v roce 2011 dosáhl 8,5 % HDP (vysoko nad plánovanými 6ti %) a příjmy státního rozpočtu padají i na začátku roku 2012 (deficit za první dva měsíce překonal 20 mld. eur).
27.03.
|
Jan Bureš
Pohlednice z Německa je po včerejším výsledku indexu Ifo zase o něco veselejší. Ostře sledovaný barometr německé ekonomiky se zlepšil pátý měsíc v řadě a je na nejvyšších úrovních od léta 2011.
27.03.
|
Jaroslav Brychta
Slovo si vzala Evropská centrální banka, která od prosince do února rozpůjčovala evropským bankám více než 1 bilion euro. I tento stimul již ale skončil. A protože zatím žádný podobný na dohled není, může být dosavadní idylka na trzích již brzy u svého konce.
26.03.
|
Petr Fejtek
Jak že to hovoří bible o sedmi tučných a sedmi hubených letech? V moderní hantýrce můžeme klidně říci: ekonomický cyklus. A v lidovém pojetí cosi, co znal každý sedlák a provozuje každá veverka – na zimu nebo časy neúrody musí mít rezervy...
26.03.
|
Petr Gola
Již šestým rokem je v Česku minimální mzda 8 000 Kč. Rozdíl mezi průměrnou a minimální mzdou se rok od roku zvyšuje. Minimální mzda v Česku je tak jedna z nejnižších v EU. Jaký má být poměr mezi průměrnou a minimální mzdou? Kde je minimální mzda nejvyšší?
23.03.
|
Lukáš Pololáník
ČTÚ v pondělí zveřejnil návrh podmínek aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, které dávají prostor pro vstup další telekomunikační firmy. Podle analytiků je ale vstup nového mobilního operátora na český trh je za současných podmínek obtížný. Nový operátor by mohl zahýbat s cenami, které jsou v evropském srovnání příliš vysoké.
21.03.
|
Petr Gola
Kde se nejlépe žije? V nejdemokratičtějších a nejsvobodnějších zemích světa. V Česku si žijeme dobře, vždyť jsme 16. nejdemokratičtější zemí světa. Patříme tak mezi 11 % lidí světa žijících v plné demokracii.
20.03.
|
Jan Bureš
Italský premiér Mario Monti dnes otevírá Pandořinu skříňku a začíná dlouho očekávané jednání s odbory. Po povinném kolečku škrtů a především zvyšování daní se tak pouští do reforem, které by mohly Itálii skutečně postavit na nohy. Italové mají minimálně posledních deset let velký problém se slabým růstem a velice nízkou zaměstnaností.
19.03.
|
Jan Čermák
Zdá se, že největší hrozba pro českou ekonomiku v podobě divokého bankrotu Řecka či dokonce rozpadu eurozóny je zažehnána. Ba co více, i data zveřejněná v průběhu tohoto týdne by měla ukázat na to, že Německo, jakožto lokomotiva EU díky své schopnosti exportovat na rychle rostoucí neevropské trhy, šlape dál.
16.03.
|
Michal Ruml
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings varovala Velkou Británii, že by jí v následujících letech mohla odebrat rating na nejvyšším možném stupni AAA. Záležet bude na tom, zda se vládě podaří zvrátit trend rostoucího zadlužování. Více v našem článku.
12.03.
|
Petr Fejtek
Boj se zadlužením států se stal aktuálním tématem, a přestože jsou dluhy států zveřejňované a jsou jaksi čitelnější, asi není možné to lidem ukázat jinak, než jim to „sdělit jasně“ – pomocí jejich vlastních peněženek.
09.03.
|
Lukáš Pololáník
Uplynulý týden byl bohatý na ekonomická data: Inflace meziročně zrychlila a HDP loni rostl o 1,7 %. Jsme svědky razantního zdražování: Podle cen vajec by jeden řekl, že jsou pozlacená, a ceny pohonných hmot atakují maxima. Více se dočtete v pravidelném týdenním přehledu Finance.cz.
09.03.
|
Lukáš Tomek
Za každou cenu chtěl řada států uniknou z Rakouska-Uherska. Potom se za každou cenu snažily dostat do Evropské unie. Extrémní situace teď předkládá extrémní řešení: rozpad nebo posílení Unie. Které z nich nastane?
PÁTEČNÍ GLOSA
07.03.
|
Jaroslav Brychta
Přestože ECB nekupuje státní dluh napřímo a raději stahuje nekvalitní dluh (státní i soukromý) z bankovního sektoru, stal se z ní v tomto roce jednoznačně nejdůležitější pilíř řešení dluhové krize a motor růstu cen akcií, dluhopisů a ostatních rizikovějších aktiv na finančních trzích.
02.03.
|
Tomáš Skolek
O napětí se postaralo středeční rozhodnutí ECB napumpovat do bankovního sektoru eurozóny rekordních asi 13,2 bilionu Kč. Nejostřejší výhrady proti politice ECB má zřejmě šéf německé centrální banky Jens Weidmann, více v našem přehledu zpráv.
02.03.
|
Jan Čermák
Stovky miliard, které ECB pustila do evropského bankovního systému, začíná být stále zřetelněji cítit na finančních trzích. Kromě dramatického propadu rizikových prémií u klíčových (zranitelných) zemí eurozóny jako je Itálie a Španělsko, si levné peníze od ECB nejspíše našly cestu i na devizové trhy ve střední Evropě.
02.03.
|
Petr Gola
Víte jaký je rozdíl mezi Řekem a Američanem? Řek mnohem více pravděpodobněji podniká, vyplývá z údajů OECD. I Česko však patří mezi země, kde nejvíce stoupá počet OSVČ.
01.03.
|
Jan Čermák
Pozornost globální trhů na sebe včera poutaly centrální banky, když tou hlavní institucí, která hýbala cenami aktiv nakonec nebyla překvapivě ECB, ale americký Fed, resp. jeho šéf Ben Bernanke.
29.02.
|
Jan Čermák
Dnes budou oči investorů, či chcete-li spekulantů pohybujících se na globálních finančních trzích, upřeny na ECB, která se pokusí zopakovat kouzelnický trik s názvem repo operace na dodání (půjčení) tříleté likvidity bankám.
29.02.
|
Petr Gola
V zemích Skandinávie se dle každoročně sestavovaného žebříčku
„Prosperity Index“ žije nejlépe. Index totiž hodnotí nejenom
ekonomickou vyspělost, ale taky kvalitu života občanů. V Česku si
žijeme rovněž velmi dobře. Patříme do první třicítky.
28.02.
|
Jan Čermák
Česká republika by nepochybně nechtěla následovat Maďarsko v jeho trápení s vysokým veřejným dluhem. Včerejší návrh Ministerstva financí ČR, kterak obstarat dodatečné miliardy do rozpočtu, nicméně jakoby se chtěl inspirovat maďarskou cestou.
27.02.
|
Jan Čermák
Nedáte-li, ani my nedáme. Tak by se daly shrnout závěry ze schůzky G20, která proběhla tento víkend.
24.02.
|
Michal Ruml
Německý hrubý domácí produkt se ve čtvrtém čtvrtletí snížil o 0,2 procenta po nárůstu o 0,6 procenta v předchozích třech měsících. Více v našem pravidelném týdením přehledu.
24.02.
|
Petr Gola
Firemní značka je mnohdy pro firmu tím největším aktivem. Usnadňuje prodej, pomáhá získávat nové talenty do firmy a pronikat na nové trhy. Skvělá image se buduje dlouhodobě. Pozitivní vnímání zákazníkem je klíč k úspěchu. Které jsou nejúspěšnější, největší a nejinspirativnější společnosti?
24.02.
|
Jan Čermák
To jsou paradoxy. Prakticky ve stejný okamžik, kdy Evropská komise zveřejnila svůj celkem pesimistický výhled pro země EU, vyšlo najevo, že německý průmysl je na tom stále relativně dobře.
24.02.
|
Eva Tomková
Obliba českého piva je na vrcholu. Milují ho všichni - i Číňané. Vloni jich navštívilo plzeňský pivovar téměř dvacet tisíc. Ale pozor. Pivo způsobuje tloušťku a nutriční poradce není nic levného.
PÁTEČNÍ GLOSA
23.02.
|
Jan Bureš
V Maďarsku to vře zlostí, za nedodržení rozpočtových pravidel má země přijít o necelou půl miliardu eur z evropských fondů . Při pohledu na to, co jsou evropští politici schopni obětovat pro záchranu Řecka, vyznívá pokuta za nízkou rozpočtovou disciplínu Budapešti úsměvně.
22.02.
|
Martin Hrdlík
Vláda schválila návrh zákona, kterým by mělo dojít k úpravě zákona o ochraně hospodářské soutěže a trestní zákoník. Smyslem úpravy je zakotvit do zákona tzv. leniency program, který je zaměřen proti kartelům, a to zejména dohodám o cenách, rozdělení trhu a manipulaci s veřejnými zakázkami.
22.02.
|
Vojtěch Benda
Zvýšení daně z přidané hodnoty a regulovaných cen podle očekávání přineslo v lednu svižné zrychlení růstu spotřebitelských cen. Nezaměstnanost zase vzrostla kvůli negativním sezónním vlivům.
21.02.
|
Jan Bureš
Úsměvy na tvářích a poplácávání po zádech, ano, v Bruselu se zrodila nová řecká dohoda. Balík v hodnotě 130 mld. eur počítá nakonec s větší obětí soukromých investorů a poklesem řeckého dluhu na 121 % HDP do roku 2020. Jak jistě tušíte, k vyřešení problémů nejslabšího článku eurozóny to asi těžko bude stačit. Kde jsou tedy slabá místa dohody?
17.02.
|
Lukáš Pololáník
Česká ekonomika vloni meziročně vzrostla o 1,7 procenta, mezičtvrtletně ale hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta klesl. I další evropské ekonomiky se ocitly v recesi. Více v pravidelném informačním týdeníku.
15.02.
|
Petr Gola
Mzdové rozdíly se ve světě zvyšují. Hlavním důvodem je růst příjmů horních deseti procent. Česko prozatím patří mezi země s nižšími mzdovými rozdíly. Jak vysoké jsou mzdové rozdíly v zemích OECD?
14.02.
|
Petr Fejtek
Problémy Řecka jsou jen jakousi zvýrazněnou karikaturou problémů, které má celá Evropy – přemrštěné platy i prebendy milionů státních zaměstnanců, vláda superbyrokracie, kolabující penzijní systémy, banky na hliněných nohou...
13.02.
|
Petr Gola
Alternativní pracovní úvazky, práce na částečný úvazek či práce z domova jsou mezi zaměstnavateli a zaměstnanci v EU rok od roku populárnější.
10.02.
|
Tomáš Skolek
V Česku vzrostla v lednu míra nezaměstnanosti na 9,1 procenta. Pokud se vám to zná hodně, vězte, že v Řecku padl ještě před koncem roku 2011 nový rekord: 20,9 procenta. Více v našem pravidelném přehledu.
10.02.
|
Eva Tomková
Hovězí vývar v poslanecké kantýně za tři koruny, melír v centru Prahy za pět tisíc. Kdo chce žít, musí utrácet - a nebo se přestěhovat do Tyrolských Alp.
08.02.
|
Zdeněk Strmiska
Nekonečná jednání o druhém záchranném balíčku pro předlužené Řecko odhalují nehezkou realitu. Tamější ekonomika se vytrvale propadá, nezaměstnanost se blíží k 20 procentům a rozpočtové plány se znovu nepodařilo splnit, prý kvůli nízkým daňovým výnosům.
03.02.
|
Michal Ruml
Nejen špatné eknomické zprávy přinesl končící týden. Stát hospodařil letos v lednu s přebytkem 21 miliard korun. Letošní lednový přebytek je tak nejvyšší od roku 2000. Stojí za tím především vyšší výběr daní než se čekalo.
27.01.
|
Tomáš Skolek
Česko loni získalo z rozpočtu EU o 30,7 miliardy korun více, než do něj odvedlo. Podíl nekvalitních pohonných hmot zjištěných u tuzemských čerpacích stanic v loňském roce klesl na nejnižší hodnotu od roku 2001.
27.01.
|
Zbyněk Drobiš
Podle jednoho průzkumu polovina spotřebitelů raději poškozené zboží schová do krabice, než aby ho reklamovala. Jak při reklamaci postupovat?
25.01.
|
Petr Gola
Jak vysoké jsou průměrné mzdy v zemích OECD při zohlednění kupní síly? Kde je životní úroveň za průměrnou mzdu nejvyšší?
24.01.
|
Petr Fejtek
Starý vtip, že dlužíte-li sto tisíc, máte problém, ale když dlužíte sto milionů, má problém banka, dostává nové rozměry.
20.01.
|
Lukáš Pololáník
Pojišťovny v ČR odhalili v roce 2011 rekordní počet i objem pojistných podvodů. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Více v pravidelném týdeníku.
19.01.
|
Petr Gola
Minimální mzda v Česku bude letos šestý rok po sobě stejně vysoká, což je v EU raritou. Jak vysoká je minimální mzda v EU? Jak je to v ostatních vyspělých zemích světa?
19.01.
|
Karel Murtinger
Scénáře vývoje evropské energetiky mají jedno společné: měly by s sebou přinést významné zakázky pro podniky, posílení výzkumu a vývoje a také zaměstnanosti.
18.01.
|
Petr Fejtek
Páteční deníky ještě večer narychlo přepisovaly titulní stránky – spekulovalo se celý den, ale ratingová agentura Standard & Poor's vydala svou zprávu až v noci po uzavření amerických trhů.
17.01.
|
Petra Černíková
Dluhovými problémy zmítané Maďarsko k sobě opět poutá pozornost. To, že vládní intervencionismus není současným představitelům této země cizí, jsme mohli sledovat již několikrát. Tentokrát se pozornost vlády obrátila na centrální banku.
17.01.
|
Petr Gola
Základem zvyšování životní úrovně je svoboda. Čím vyšší osobní a ekonomická svoboda v zemi je, tím má lepší podmínky pro život i byznys. Jak si stojí Česko pro rok 2012? Které jsou silné a které slabé stránky?
16.01.
|
Vojtěch Benda
Nezaměstnanost v prosinci 2011 stoupla na hodnotu dubna téhož roku. Inflace naopak zmírnila, tedy vydala se rovněž k původním hodnotám. GRAFY ZA CELÝ ROK 2011
13.01.
|
Michal Ruml
Itálie si v první letošní aukci krátkodobých státních dluhopisů zajistila kolem 12 miliard eur. Úrok, o který si trh řekl, byl proti minulé aukci méně než poloviční. Na trhy díky tomu opět vstoupil optimismus. Více v našem článku.
10.01.
|
Petr Fejtek
Řecký premiér Lukas Papadimos minulý týden jasně řekl, že Řecko čeká v březnu neřízený státní bankrot, pokud si tato silně zadlužená země nezajistí pokračování mezinárodní úvěrové pomoci.
09.01.
|
Petr Gola
V každoročně zveřejňovaném žebříčku korupce se Česko nadále propadá. Ještě v roce 2008 patřilo Česko 45. místo, za rok 2011 až 57. místo. Nejnižší míra korupce je tradičně ve Skandinávii.
06.01.
|
Lukáš Pololáník
Slovo krize je denně skloňováno snad ve všech pádech, ale přitom například automobilky hlásí rekordní prodeje po celém světě. V ČR prodej nových osobních aut loni vzrostl o 2,4 %. Dovoz ojetin se zvýšil o 3,7 %.
06.01.
|
Eva Tomková
Místo, aby žena koupila svému muži vysněnou vrtačku nebo aby muž koupil ženě náušnice, koupí psovi obojek vykládaný diamanty. PÁTEČNÍ GLOSA
03.01.
|
Petr Fejtek
Lidé si rychle zvykli na sociální blahobyt, rychle odvykli chovat se spotřebitelsky racionálně, rychle se odnaučili přirozené skromnosti. Teď se bouří proti utahování rozmařilých opasků.
03.01.
|
Petr Gola
Rok 2012 přináší řadu legislativních změn. Které změny se nejvíce dotknou právě Vaší peněženky? Kdo si polepší a kdo pohorší, si můžete vypočítat v přiložených kalkulačkách. (OPAKOVANÉ VYDÁNÍ)
30.12.
|
Tomáš Skolek
Poslední letošní týden už nepřinesl nic, co by pozměnilo celkový obrázek roku 2011 - roku ve znamení nejistoty, či roku dluhové krize, chcete-li...
30.12.
|
Tomáš Skolek
I tentokrát na konci roku bilancujeme, poodkrýváme plány na další rok a přikládáme přání.
30.12.
|
Eva Tomková
Češi spolu s Francouzi patří mezi národy, které nejméně využívají práva na reklamaci. U nás totiž ještě pořád vnímáme reklamaci jako trapas.
29.12.
|
Petr Gola
Česku náleží podle Financial Development Indexu v roce 2011 34. příčka. Česko se tak posunulo v žebříčku za Polsko. Indexu kraluje Honkong, následován USA.
27.12.
|
Petr Fejtek
Asi mnohý pamatuje pojmenování situace kolem rozdělení Československa, kdy se o penězovodu mluvilo poměrně často – jde o přesouvání obecně zdrojů a konkrétně peněz do nějakých oblastí či zemí.
27.12.
|
Petr Gola
Příjmové rozdíly v zemích OECD jsou dle posledních údajů nejvyšší za posledních 30 let. Příjmové nůžky se neustále rozevírají.
23.12.
|
Michal Ruml
Nejpopulárnějším zaměstnaneckým benefitem v ČR je pátý týden dovolené. Na druhém místě se umístily stravenky. Více o nejen o tomto tématu v našem pravidelném přehledu zpráv a událostí.
23.12.
|
Eva Tomková
V Japonsku spáchá sebevraždu 100 lidí každý den, každých 15 minut se tedy jeden Japonec rozhodne zemřít. Odborníci se shodují: může za to jejich vysoké pracovní nasazení. My v Česku jsme v pohodě a jedeme na hory.
22.12.
|
Zdeněk Strmiska
Rok se pomalu blíží k závěru a tak jej můžeme stručně zhodnotit po ekonomické stránce. Pokud bychom hledali jeden pojem, který uplynulý rok nejvíce vystihuje, bude to nepochybně dluhová krize.
20.12.
|
Petr Fejtek
Jádro pudla v Evropě není jen v pákovém gamblingu a přihlouplé regulaci, navíc totiž v geneticky historickém spolčení bank a států. A jaký rozdíl je mezi spolčením prospěšným a zločinným?
16.12.
|
Michal Ruml
Současná dluhová krize, která sužuje především západní Evropu a jejíž dopady ohrožují i zbytek světa, se nijak nezmírnila. Naopak začíná eskalovat. Více v našm pravidelném týdenním přehledu.
16.12.
|
Eva Tomková
Arcibiskup na dovolené v Thajsku. Kněží koupili Jevany a bydlí všichni společně v krásných vilách. První biskup na měsíci je z ČR. Až církev dostane svých 150 miliard, možná se v novinách objeví i takové titulky. PÁTEČNÍ GLOSA
15.12.
|
Vojtěch Benda
Zpřesněný údaj HDP potvrdil, že česká ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletní pokles a po dvou letech růstu tak velmi pravděpodobně opět míří k recesi. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ
13.12.
|
Petr Fejtek
Komentáře hovoří o evropském rozvodu, rozčlenění na třírychlostní Evropu a mnohých jiných interpretacích výsledků, takže se zdá, že ani úporná noční jednání nepřinesla žádný recept, který by byl použitelný v krátké době. To však není úplná pravda.
09.12.
|
Tomáš Skolek
V Česku vzrostla nezaměstnanost i inflace. Sice se to čekalo, nemění to však nic na tom, že nejde o dobré zprávy. Více v našem pravidelném týdenním souhrnu.
09.12.
|
Eva Tomková
Minulý rok vědci v Británii zopakovali tzv. Marshmallow experiment. Pozvali si sto dětí, každému darovali jeden bonbón a dali jim na výběr: buď si bonbón můžou sníst hned nebo to hodinu vydrží a za odměnu, že ho nesnědli, dostanou dva.
02.12.
|
Michal Ruml
Pro stále více Čechů končí jejich sen o vlastním bydlení pořízeném na hypotéku životním krachem. Více se dočtete v našem pravidelném týdenním přehledu.
02.12.
|
Eva Tomková
Každý se s dražší elektřinou vyrovnává jinak. Na Slovensku se například v mnoha obcích rozhodli, že budou vypínat veřejné osvětlení od 23 hodin do 4 hodin ráno. PÁTEČNÍ GLOSA
01.12.
|
Redakce
Pod názvem „Z dluhové pasti do propasti?“ se konalo XI. Fórum Zlaté koruny. Diskutovalo se o prohlubujících se problémech evropské dluhové krize a o jejích dopadech na Českou republiku. Přinášíme vám souhrn toho nejzajímavějšího.
28.11.
|
Petr Fejtek
V současnosti je vidět bezradnost politiků zejména v Evropě, protože pustili do reálného světa „vymyšlené“ jednotné euro do zdaleka ne jednotných zemí.
Zobrazit všechny články