Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže

20.11.  |  Lucie Mečířová

Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit online, a to často bez další byrokracie.

Dopad zemětřesení v Japonsku

25.03.  |  Paul Marson

Pokud se japonským úřadům podaří situaci zvládnout, ceny na japonském akciovém trhu budou z historického hlediska extrémně nízké, a to  v prostředí velmi uvolněných monetárních podmínek.

Co týden dal?

18.03.  |  Tomáš Skolek

Vrcholem tohoto týdne bylo bezesporu představení daňové reformy (samostatný článek). A co se událo jinak?

Co týden dal?

11.03.  |  Sabina Šebestíková

Zatímco v Japonsku zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy stupnice vyvolalo tsunami, na domácí scéně se stejnou rychlostí mění rozhodnutí vlády o sjednocení sazby DPH. Koalice se dohodla, že se obě sazby DPH sjednotí na 17,5%.

Zdražování pohonných hmot neskončilo

11.03.  |  Vojtěch Benda

Růst cen pohonných hmot, navzdory vyšším cenám ropy, je stále ještě přibrzďován tím, že domácí ceny převyšují ceny v okolních zemích díky loňskému zvýšení spotřební daně. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

Co týden dal?

04.03.  |  Tomáš Skolek

Stát hospodařil v únoru se schodkem 22,8 miliardy korun, tedy s o 12,2 miliardy horším výsledkem než v únoru loňského roku. Více v našem pravidelném týdenním přehledu.

Co týden dal?

25.02.  |  Michal Ruml

Plánované sjednocení daně z přidané hodnoty na 20 procent se plně promítne v cenách potravin, jejichž spotřeba kvůli tomu klesne a výběr DPH z prodeje potravin se nezvýší. Více v našem přehledu zpráv a událostí.

Svět se probírá z recese. Zatím profitují bohatí

23.02.  |  Zdeněk Strmiska

Nejdřív se možná zdálo, že krize povede ke zmenšení rozdílů mezi bohatými a chudými. Realita ovšem vypadá jinak. Státní škrty, vysoká nezaměstnanost a rostoucí ceny komodit naznačují spíše opačný trend.

Úrokové sazby jen tak rychle neporostou. Ani 4% inflace není problém

21.02.  |  Jaroslav Brychta

V konečném důsledku jsou to pouze centrální banky a jejich měnová politika, které jsou primárně zodpovědné za zvyšující se míru inflace.

Co týden dal?

18.02.  |  Sabina Šebestíková

Vláda rozhodla o sjednocení sazby DPH na 20 procentech, s tím, že ve snížené sazbě zůstanou jen přesně vyjmenované potraviny. Ze změn v DPH by měl stát získat zhruba 57 nebo 58 miliard ročně, které použije na řešení deficitu důchodového účtu.

Přímé zahraniční investice a budoucnost nízkonákladové výroby v České republice

16.02.  |  Fergus Cunningham

Pozorujeme, že zájem investorů o Česko klesá. Mezi důvody patří nárůst mzdových nákladů, končící daňové pobídky, neflexibilní pracovní právo či posilování odborů.

Hypotéky nemusí zdražovat. Inflace zůstala nečekaně nízko

14.02.  |  Vojtěch Benda

Celková inflace zpomalila z 2,3 procent na 1,7 procenta a dostala se tak na nejnižší hodnoty od loňského června. Inflace tak není důvodem pro zvýšení sazeb v ekonomice. MĚSÍČNÍ EKONOMICKÝ KOMENTÁŘ

Co týden dal?

11.02.  |  Tomáš Skolek

Máme za sebou další pracovní týden ve znamení statistických ukazatelů. Lednová inflace 1,7 % překvapila skoro všechny. Nezaměstnanost zůstala pod 10 %. Více v našem pravidelném přehledu.

Co týden dal?

04.02.  |  Sabina Šebestíková

Situace v Egyptě se nezlepšuje a obavy z rozhoření konfliktu dál na východ rostou. Z toho důvodu rostou ceny ropy, potravin a dalších komodit. Evropa se potýká se zvyšující se inflací. To se ale zatím obejde bez zvyšování úrokových sazeb.

Hlásíte se na VŠ? Vybírejte chytře

31.01.  |  Lukáš Pololáník

I když se zdá, že do konce ledna je ještě dost času, není dobré nechávat vše na poslední chvíli. Máte vybranou školu, obor, víte, co vše je nutné pro podání přihlášky... A kde sehnat všechny potřebné informace?

Co týden dal?

28.01.  |  Michal Ruml

Vláda Spojených států nebyla připravená na finanční krizi a nedůslednou reakcí na ni zvýšila nejistotu a paniku na trzích. Krizi tak prý šlo předejít. Více v našem přehledu událostí.

Jak podat přihlášku na VŠ?

27.01.  |  Markéta Zajíčková

Pro přijetí na vysokovu školu musíte splnit dvě základní pravidla: ukončit zdárně středoškolské vzdělání a podat přihlášku. Na většině veřejných vysokých škol to musíte provést do 28. února.

Minimální mzda nestoupá v Česku, ani v EU

26.01.  |  Petr Gola

Ekonomická krize zastavila v Evropě v posledních letech růst minimální mzdy. Jaká je minimální mzda v jednotlivých státech v roce 2011?

Strašák jménem inflace je zpět

24.01.  |  Jaroslav Brychta

Dlouho o ní nebylo slyšet. Jak ale naznačují zatím poslední statistická data, Evropa si na ni bude muset začít opět pomalu zvykat. Řeč je o inflaci, nebo spíše růstu cen spotřebitelského zboží a služeb, měřeného indexem spotřebitelských cen (CPI).

Co týden dal?

21.01.  |  Tomáš Skolek

Vláda otevřela cestu pro vznik akciové společnosti Český Aeroholding, schválila návrh zákona na vydání dluhopisů za 131,6 miliardy korun či podpořila novelu zákona o státním rozpočtu.

Co týden dal?

14.01.  |  Sabina Šebestíková

Evropa byla ve znamení aukcí dluhopisů jižních států, které jsou pod tlakem kvůli vysokým dluhům. Domácí zprávy se nesly v duchu výsledků statistického úřadu, kdy se o celé jedno procento zvedla nezaměstnanost.

Poslední statistické údaje odhalily meziměsíční růst nezaměstnanosti o 1 %

13.01.  |  Vojtěch Benda

Míra nezaměstnanosti se z 8,6 procenta vyhoupla na 9,6 procent. Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil o 61 tisíc na 561 tisíc.

Co týden dal?

07.01.  |  Michal Ruml

Německá ekonomika v loňském roce pravděpodobně stoupla nejprudším tempem od sjednocení země v roce 1990, což je velmi dobrá zpráva pro naši ekonomiku. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Analytici se těší na dovolenou, bojí se korupce a ochlazování

07.01.  |  Tomáš Skolek

Zhlédněte krátkou predikci ekonomických ukazatelů na rok 2011 a přečtěte si více o tom, čeho se analytici v roce 2011 bojí a na co se těší.

Na konec roku 2010 přichází i vysvětlení (PF 2011)

31.12.  |  Tomáš Skolek

Alespoň poslední článek v tomto roce nemá s ekonomikou nic společného. Bilancujeme, poodkrýváme plány na další rok a přikládáme přání.

Co týden dal?

31.12.  |  Tomáš Skolek

Univerzální nabíječky, přísnější pravidla pro Svatý stolec, či neústupnost Miroslava Kalouska v kauze ČSOB-IPB. Třeba to přinesl poslední týden tohoto roku.

Které ekonomiky jsou nejvýkonnější? Jaké jsou slabé a silné stránky ekonomiky Česka?

29.12.  |  Petr Gola

Česko je jednou ze zemí, které si za uplynulý rok nejvíce pohoršily, vyplývá ze zprávy Světového ekonomického fóra za rok 2010.

USA a Velká Británie opět kralují finančnímu indexu

27.12.  |  Petr Gola

Světové ekonomické fórum každoročně sestavuje pořadí zemí dle indexu finančního rozvoje. V hodnocení za rok 2010 patří první místo USA a Velké Británii. Česko si udrželo 33. místo na světě.

Bolestivé úspory

23.12.  |  Zdeněk Strmiska

Jak neuvěřitelně dnes působí sebevědomé reakce některých evropských vlád na hrozbu finanční krize. Irové neváhali garantovat závazky celého bankovního sektoru, ačkoli překračovaly výši HDP, řecká opozice slibovala výrazné zvyšování platů...

Koruna i v roce 2010 nejstabilnější měnou v regionu

22.12.  |  Jaroslav Brychta

Bude-li se situace kolem evropské dluhové krize dále vyostřovat, má koruna značný potenciál, aby své zisky na páru s polským zlotým a maďarským forintem v nadcházejícím roce ještě o něco navýšila.

Navrátilová: Školné nebude alternativním zdrojem financování

21.12.  |  Lukáš Pololáník

Mezinárodní srovnání ukazují, že prostředky získané ze školného jen zcela výjimečně převyšují 25 % celkových výdajů na terciární vzdělávání, jedná se tak jen o dodatečný zdroj financování vysokého školství, uvedla Dagmar Navrátilová, poslankyně VV.

Co týden dal?

17.12.  |  Michal Ruml

Na konci letošního roku bude vyplácet třinácté platy pouze 23 procent tuzemských firem. Více nejen o tomto tématu v našem pravidelném týdenním souhrnu událostí.

Statistická data naznačují zpomalování ekonomiky. Je čeho se bát?

15.12.  |  Jiří Tyleček

Zatím to vypadá, že rok 2011 bude svým vývojem ekonomiky patřit k nejslabším v historii České republiky. Tvrdá data však zároveň naznačují, že konjunktura převáží i v příštím roce. Jen bude slabší, než by se po nedávné recesi slušelo.

Platy již nerostou a do roku 2012 ani neporostou

13.12.  |  Vojtěch Benda

Pro pochopení, proč tomu tak je, stačí nahlédnout do detailních statistik trhu práce, vývoje složek hrubého domácího produktu a maloobchodních tržeb.

Co týden dal?

10.12.  |  Tomáš Skolek

Elektřina zdraží pouze o 4,6 %. Pokud by nebylo povoleno zdanění tržeb za energii z fotovoltaických elektráren, zdražení by dosáhlo 11,2 %. Senátoři však 8. 12. poslali novelu o podpoře obnovitelných zdrojů energie prezidentovi jako přijatou.

Když hračky přestanou být nejčastějším vánočním dárkem

10.12.  |  Barry Wilson

Vánoce slaví stále více seniorů. Stárnutí populace je všudypřítomný trend, který přetrvá a dramaticky změní ekonomickou, politickou a sociální strukturu většiny zemí světa.

Španělské dluhy jsou pro Evropu největším strašákem

06.12.  |  Jaroslav Brychta

Poslední měsíce ukázaly, že je to právě celková míra zadlužení, která je největším strašákem pro investory...

Jak ovlivní nezaměstnanost vaši penzi?

06.12.  |  Petr Gola

Každému se může stát, že během produktivního života bude nějaký čas bez práce a bude veden v registru úřadu práce. Jak se započítává tato doba do počtu let pojištění a jak ovlivňuje výši důchodu?

Co týden dal?

03.12.  |  Sabina Šebestíková

Po několika dnech negativní nálady, způsobené opětovným připomenutím se evropské dluhové krize, zažily akciové trhy růst, který byl největší za několik týdnů. Na domácí scéně se rozhodlo o zvýšení cen elektřiny. Více v našem přehledu událostí.

Co týden dal?

26.11.  |  Michal Ruml

Eurozóna se začíná dostávat do stále vážnějších problémů. Kromě Řecka, Irska a Portugalska mají problémy s financováním dluhopisů už i Španělsko a Itálie. Nově se pak začíná spekulovat o Francii a Nizozemsku.

Žádná měnová válka. Shodneme se na směru, nikoli na tempu

25.11.  |  Stéphane Monier

Čína a další rozvíjející se země úspěšně rostou a udržují svůj podíl na exportních trzích především díky své politice konkurenceschopné měny.

Co týden dal?

19.11.  |  Michal Ruml

Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera současné ekonomické problémy Irska českou ekonomiku příliš neovlivní, protože příliš nezasahují exportní trhy důležité pro Českou republiku. Více v našem článku.

Irsko trápí hluboký hospodářský propad a zahraniční dluhy

18.11.  |  Zdeněk Strmiska

Pokud by vznikl žebříček zemí nejvíce postižených finanční krizí, patřilo by Irsko mezi smutné vítěze. Třeba státní dluh ČR vypadá v porovnání s tím irským jako zrnko kávy vedle kokosového ořechu.

Inflace stagnuje, ČNB se raduje

16.11.  |  Vojtěch Benda

Růst spotřebitelských cen na dvou procentech zůstává ideálně na středu intervalu, který si centrální banka vytyčila jakožto svůj inflační cíl. Trh práce pravděpodobně míří k určité míře dlouhodobější stability. Více v měsíčním komentáři za říjen.

Severské země jsou ekonomickým rájem. Hlavně pro ženy

15.11.  |  Petr Gola

Kde se žije ženám nejlépe? Jak si stojí Česko, pokud se chce žena pracovně seberealizovat a zároveň nezanedbat mateřské povinnosti?

Co týden dal?

12.11.  |  Sabina Šebestíková

Ve světě se naplno projevil dopad nových opatření americké centrální banky, které přivedly na akciové i komoditní trhy novou vlnu optimismu. U nás vláda schvaluje novely omezující výdaje státního rozpočtu. Více najdete v našem přehledu událostí.

Co týden dal?

05.11.  |  Michal Ruml

Americká centrální banka se rozhodla razantně podpořit tamní ekonomiku. Tyto její kroky však ostatní země pozorují s obavami. Například Čína varovala, že takový postoj může vést k nové globální krizi.

Co přinesou novely schválené sněmovnou?

04.11.  |  Karel Pospíšilík

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení dvě důležité novely zákona - novelu zákona o stavebním spoření (sněmovní tisk 157) a novelu zákona o daních z příjmů (sněmovní tisk 158). Co tyto změny přinesou?

Co týden dal?

29.10.  |  Tomáš Skolek

Německo zvýšilo podílu biosložky v benzinu na deset procent. Pokud by tato změna "dorazila" do Česka, znamenalo by to další tlak na zvyšování cen pohonných hmot.

Bublina „made in China“ znovu vystrašila finanční trhy

29.10.  |  Jaroslav Brychta

Snaha o ochlazení přehřáté čínské ekonomiky se možná do dalších měsíců stane jedním z horkých témat, která mohou mít na dění na finančních trzích po celém světě velký dopad.

Když země předstihují odvětví

27.10.  |  Paul Marson

Výběr země představuje pro investora největší část úspěchu. Pokud zvolíte dobré odvětví ve špatné zemi, plýtváte svým úsilím o výběr nejlepších akcií.

Co týden dal?

22.10.  |  Sabina Šebestíková

Akcie energetické společnosti ČEZ jsou v posledních dnech ovlivněny plány vlády na zpoplatnění emisních povolenek a zdanění solárních zdrojů. Díky těmto krokům nevzroste koncovým uživatelům v příštím roce cena elektřiny o více než 5,5 %.

Jsme si všichni rovni, ale někteří jsou rovnější

21.10.  |  Vít Doležálek

Skokový nárůst cen elektřiny díky solárnímu boomu se konečně po dlouhém čekání dostal na vládní přetřes, a vláda se značným zpožděním reaguje. Teď se ukáže, kdo je vládě bližší, zda-li běžní občané, jak s oblibou tvrdí, nebo velkopodnikatelé.

Nezaměstnanost v USA stále neklesá

21.10.  |  Daniel Pech

Míra nezaměstnanosti v USA se i v září ustálila na hodnotě 9,6 procenta. Zatímco však dochází k výraznému zeštíhlování státní sféry, soukromý zaměstanavatelé vytvořili v září 64 tisíc nových pracovních příležitostí.

Co týden dal?

15.10.  |  Michal Ruml

Bankéři na Wall Street si v letošním roce navzdory krizi asi vydělají nejvíce v historii. Více nejen o tomto tématu se dočtete v našem pravidelném týdením souhrnu událostí.

Inflace za námi, deflace před námi

15.10.  |  Paul Marson

Prostředí pomalého růstu, fiskální konsolidace, pokračující snižování zadluženosti a převisu nabídky ze strany Číny naznačuje, že tlaky na snižování cen se zintenzivní a rozšíří.

Nezaměstnanost se v Česku blíží svému dnu

15.10.  |  Vojtěch Benda

Nezaměstnanost v září opět poklesla. Tentokrát však snížení počtu nezaměstnaných o jednu desetinu na 8,5 procent odpovídalo zhruba sezónní odchylce. Jinými slovy, pokles počtu lidí bez práce se v září zastavil.

Jíra: Cena některých průzkumů nepokryje ani náklady na sběr dat

11.10.  |  Tomáš Skolek

Otázka je, k čemu je dobrá studie, která neodráží skutečný stav prostě proto, že evidentně vznikla někde u pracovního stolu a nikoli v terénu, uvedl Jaroslav Jíra v rozhovoru pro Finance.cz.

Co týden dal?

08.10.  |  Tomáš Skolek

Nezaměstnanost v září lehce poklesla. Míra nezaměstnanosti sice klesá, práce se však snadněji nehledá. Roste počet uchazečů o jedno místo.

Příjmové nůžky se ve světě pořád rozevírají

08.10.  |  Petr Gola

Příjmové nůžky se neustále rozevírají ve všech vyspělých zemích. Česko však pořád patří mezi země s nejmenšími rozdíly v příjmech. Kde jsou rozdíly největší?

Uplynulé čtvrtletí skončilo na finančních trzích nevýrazně

02.10.  |  Marie Kolovratová

Čtvrtletí skončilo nevýrazně, ale ekonomická data naznačují jisté zlepšení. Irský ekonomický tygr má poraněné nohy. Hewlett-Packard ukončil čekání na jméno nového šéfa.

Co týden dal?

01.10.  |  Tomáš Skolek

Škoda Auto představila první vlastní vůz na elektrický pohon, míra nezaměstnanosti v Německu klesla v září na nejnižší úroveň od počátku 90. let. Více naleznete v pravidelném týdenním souhrnu.

Co týden dal?

24.09.  |  Michal Ruml

Naftu tankují motoristé v České republice dráž než ve všech sousedních zemích. Benzin je pak levnější ve všech okolních státech kromě Německa. Více v našem pravidelném týdením přehledu.

Demonstrace nebo fraška?

24.09.  |  Vít Doležálek

Úterní demonstrace v Praze za vyšší platy státních zaměstnanců ukázala v plné nahotě, jak lze přes dobrý úmysl zahodit šanci na úspěch.

Co týden dal?

17.09.  |  Tomáš Skolek

SFRB má pro příští rok schválen rozpočet ve výši 1,3 mil. Kč. Jde zhruba o třetinu oproti letošnímu roku. Více v našem pravidelném souhrnu důležitých ekonomických zpráv uplynulého týdne.

Dánsko – nejšťastnější země světa

17.09.  |  Petr Gola

Životní úroveň Skandinávců je velmi vysoká, současně jsou Seveřané nejšťastnější národy na světě, jak vyplývá ze studie OECD. Pětici nejšťastnějších zemí tvoří Dánsko, Finsko, Nizozemí, Norsko a Švýcarsko.

Pokles nezaměstnanosti pro letošní rok nejspíš končí

14.09.  |  Vojtěch Benda

Míra nezaměstnanosti v srpnu poklesla o jednu desetinu na 8,6 procenta a dostala se tak na úroveň loňského listopadu. Inflace poroste vlivem sílící soukromé spotřeby. Více v pravidelném měsíčním ekonomickém komentáři.

Jak rozhodně nevypadá ekonomické oživení

13.09.  |  Jaroslav Brychta

Přestože americká ekonomika v posledních měsících generuje nová pracovní místa, dosud stále není schopna tvořit tolik pracovních míst, aby vstřebávala přirozený přírůstek populace.

Co týden dal?

10.09.  |  Sabina Šebestíková

Ochlazující se globální růst už dopadl i na největší evropskou ekonomiku. Německá průmyslová výroba v červenci totiž podle zveřejněných dat vzrostla méně, než se čekalo. Rojí se obavy, že růst Německa končí.

Co týden dal?

03.09.  |  Michal Ruml

Neplatiči povinného ručení odvádějí do garančního fondu České kanceláře pojistitelů na sankčních příspěvcích stále více peněz. Více nejen o tomto tématu v našem pravidelném týdenním souhrnu.

Horská: Vládní škrty jsou pro někoho radikální, jinému přijdou střídmé

02.09.  |  Sabina Šebestíková

„Koláč“ plánovaných úspor je relativně dobře rozdělen: cca dvě třetiny připadají na výdaje a jedna třetina na růst nepřímých daní. Takovéto rozdělení zvyšuje šanci na úspěch, uvedla Helena Horská pro Finance.cz.

Nejistý vývoj v USA

31.08.  |  Zdeněk Strmiska

Zdá se, že stimulační balíček v hodnotě stovek miliard dolarů se již vyčerpal a hospodářství se vrátí tam, kde by skončilo i bez balíčku. Jediné, co zůstane, jsou dluhy.

Je dluhová krize Evropy skutečně za námi?

30.08.  |  Jaroslav Brychta

Téma dluhové krize sice v letních měsících odeznělo, jen stěží lze ale fiskální problémy evropských zemí považovat za vyřešené. Výnosy z dluhopisů těch nejvíce rizikových zemí eurozóny začaly v srpnu znovu stoupat...

Co týden dal?

27.08.  |  Tomáš Skolek

České dráhy nechají zmodernizovat 58 vagonů pro expresní vlaky EuroCity a InterCity, Český telekomunikační úřad chce příští rok snížit počet veřejných telefonních automatů, MF vydá státní dluhopisy za 148,2 miliardy korun.

Nízké sazby jsou dobré pro trh cenných papírů. Skutečně?

26.08.  |  Paul Marson

Krátkodobé sazby stimulují vyšší výnosy, pouze pokud je zhodnocení dostatečně nízké, což v dnešní době neplatí.

Chci začít investovat, ale nevím jak

25.08.  |  Sabina Šebestíková

Pokud chcete začít investovat, není to nic nemyslitelného a už vůbec ne složitého. Je jen potřeba vybrat si on-line obchodníka, který vám do vámi zvoleného instrumentu umožní investovat.

Česko patří mezi nejbezpečnější země světa

23.08.  |  Petr Gola

Vyšší bezpečnost, právní ochrana a nízká korupce jsou velmi důležité aspekty pro zahraniční investory, kam investovat či přesunout výrobu. Česko je hodnonoceno jako 12. nejbezpečnější země k životu.

Co týden dal?

20.08.  |  Sabina Šebestíková

Po té co přišlo nepatrné oživení ekonomiky, začali znít čím dál hlasitější úvahy o udržitelnosti hospodářského oživení. Tyto pochybnosti podpořily i velmi slabé výsledky japonského hospodářství.

Jste drazí! Vlastně ne, chceme toho moc...

18.08.  |  Vít Doležálek

Ponechání zbytků hlavních železničních tahů bez modernizace je jako zrekonstruovat dům, který nezateplím. Podobně pochybné je rozhodnutí o zastavení 4 silničních staveb, z nichž 3 leží na severní Moravě.

Co týden dal?

13.08.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden byl bohatý na statistické informace o vývoji ekonomiky, nezaměstnanosti či inflace. HDP ČR se vyvíjí příznivým směrem, nicméně ve srovnání s Německem nebo Slovenskem máme co dohánět...

Daňový pohled na nejoblíbenější zaměstnanecké benefity

13.08.  |  Veronika Tomanová

Stravenky, služební vozidlo a příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, to jsou českými firmami nejčastěji poskytované zaměstnanecké výhody. Poskytování těchto benefitů je většinou výhodné pro obě strany, zaměstnance i zaměstnavatele.

Inflace se odrazila ode dna

13.08.  |  Lukáš Pololáník

Česká ekonomika podle analytiků vykazuje neklamné známky oživení. Všeobecně se očekává růst cen, ale i nezaměstnanosti. Více v pravidelném měsíčním souhrnu.

EU – 23 miliónů nezaměstnaných

12.08.  |  Petr Gola

V červnu bylo bez práce v Evropské unii 23 062 tisíc občanů. Míra nezaměstnanosti tak v EU dosahuje 9,6 %. Rozdíly v nezaměstnanosti jsou však značné, v Rakousku pouze 3,9 %, ve Španělsku 20 %. Kdo je nezaměstnaností nejvíce postižen?

Nejasná budoucnost naší Policie

12.08.  |  Vít Doležálek

Českým strážcům zákona se podařilo dopadnout Tomáše Pitra, což je bezesporu úspěch. Realita všedního dne je ovšem mnohem více tristní.

Co týden dal?

06.08.  |  Michal Ruml

Ziskovost českých bank nám utěšeně roste. Spolu s ní však bohužel začaly opět růst i bankovní poplatky. Zahraniční vlastníci českých bank si tak mohou mnout ruce. Hůře je na tom však český bankovní klient...

Maďarsko odmítá požadavky MMF

06.08.  |  Zdeněk Strmiska

V roce 2008 půjčil Mezinárodní měnový fond strádajícímu Maďarsku miliardy euro výměnou za příslib, že země dá do pořádku své veřejné rozpočty...

Drsné úspory stovek miliard

05.08.  |  Petr Fejtek

Letos se ještě stihnou tvrdé úspory na ministerstvech včetně mzdových prostředků (až o 10 %). Bude to jistě nepříjemné, ale musíme se na to připravit. Příští roky bude nevyhnutelně ještě mnohem hůř.

Co týden dal?

30.07.  |  Sabina Šebestíková

Burza začala zářit mírným optimismem v důsledků pozitivních zpráv výsledkové sezóny společností. Na domácí politické scéně naopak optimismus trochu opadl a někteří politici začali mít obavu z razantních škrtů rozpočtu.

Úrok z prodlení nově a jednodušeji

28.07.  |  Veronika Tomanová

Dne 1. července 2010 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 33/2010 Sb., které novelizuje nařízení vlády 142/1994 Sb. ve znění nařízení č. 163/2005 Sb. Toto nařízení stanoví nový postup pro výpočet úroků z prodlení v soukromoprávních a obchodněprávních vztazích.

Kolik by vás stálo zrušení daňového odpočtu u hypotéky?

27.07.  |  Petr Gola

Při splnění zákonných podmínek si mohou občané snížit daňový základ o zaplacené úroky z úvěru na bydlení až do výše 300 tisíc Kč. Navrhované zrušení daňového odpočtu ministerstvem financí by znamenalo vyšší odvody na daních. O kolik?

Akciové trhy: Během týdne opět bez trendu

24.07.  |  Michal Doležal

Výsledková sezóna zatím přináší smíšené pocity. Trhy sledovaly projev šéfa Fedu. Nastává zveřejnění výsledků bankovních zátěžových stress testů. Euro trendovalo k hodnotě 1,30 vůči dolaru.

Co týden dal?

23.07.  |  Sabina Šebestíková

Události uplynulého týdne se dají přirovnat k přetrvávající nestabilitě globálních kapitálových trhů, které reagují na krizi způsobenou rostoucím zadlužováním států a plánování rasantních úsporných opatření nové vlády na naší domácí scéně.

Co týden dal?

16.07.  |  Lukáš Pololáník

Ačkoliv nezaměstnanost podle údajů z uplynulého týdne klesá, v dlouhodobém horizontu příliš nepřibývá pracovních míst a míra nezaměstnanosti se tak i díky sezónním vlivům opět zvýší. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Kde se „bere“ nejvíc?

16.07.  |  Petr Gola

Přestože jsou členské země OECD ekonomicky velmi vyspělé, jsou mezi nimi značné rozdíly v životní úrovni obyvatel. Vždyť např. Norové mají 11krát vyšší průměrnou mzdu než Mexičané.

Nezaměstnanost klesá, ale jen „na oko“

14.07.  |  Lukáš Pololáník

Podle aktuálních informací inflace stagnuje a nezaměstnanost opět mírně klesá. Současně ale se počet volných pracovních míst zvyšuje jen mírně, což ukazuje na budoucí růst nezaměstnanosti. Více v pravidelném měsíčním komentáři.

Nová povinnost pro podnikatele - identifikační číslo provozovny

13.07.  |  Sabina Šebestíková

Od začátku měsíce vešel v platnost zákon, který klade novou povinnost podnikateli, který svojí činnost provozuje v provozovně. Ta teď musí být označena tzv. identifikačním číslem provozovny.

Co týden dal?

09.07.  |  Michal Ruml

Češi vsadili na mistrovství světa ve fotbalu v Jihoafrické republice více než miliardu korun a šampionát se tak stal co do objemu sázek největší letošní sportovní událostí. Více v našem pravidelném článku.

Česko = znalostní ekonomika

09.07.  |  Petr Gola

Švédsko je nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou dle kritérií sestavených Evropskou unií. Česko si oproti hodnocení z roku 2008 opět polepšilo a má lepší hodnocení než např. Portugalsko či Španělsko.

Co týden dal?

02.07.  |  Tomáš Skolek

Byly schváleny dividendy, jmenován nový člen bankovní rady ČNB, uživatelům datových schránek povoleno posílání zpráv bez omezení. Více v pravidelném souhrnu událostí.

Evropané pracují méně

02.07.  |  Petr Gola

Česko patří mezi země s nejdelším pracovním týdnem v Evropě. Flexibilní a zkrácené pracovní úvazky nejsou v Česku příliš rozšířené.
1 9 16 19 20 21 22 23 24 25 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz