Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Nezapomeňte přetočit budíky, o víkendu nás čeká změna času!

26.03.  |  Redakce

Dny se prodlužují, příroda začíná zelenat a tažní ptáci se již pomalu vracejí z Afriky, obchody jsou plné zajíčků a kuřátek. Neklamné známky jara a také toho, že se bude brzy měnit čas. Je to letos naposledy?

Co týden dal?

12.02.  |  Karel Pospíšilík

Řecká ekonomika a její dopad na Evropu je hlavním tématem tohoto týdne. Hlavními čísly jsou 13,4 %, což je propad průmyslové výroby v Česku za celý loňský rok, a 4,3 %, což je meziroční propad HDP.

Co týden dal?

05.02.  |  Lukáš Pololáník

Tento týden přinesl důležité statistické informace i shrnutí vývoje v minulém měsíci v rámci pravidelných měsíčních komentářů. Například míra nezaměstnanosti ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně stoupla o 2,9 % na 7,3 %...

Špatné zprávy ze světa koruně v lednu uškodily

01.02.  |  Jaroslav Brychta

Česká měna si v posledních dvou lednových týdnech prošla složitým vývojem. Svůj růst ze začátku roku totiž nedokázala udržet a v posledních čtrnácti dnech poměrně výrazně oslabila.

Outsourcing, zaklínadlo v době krize

30.01.  |  Jitka Tejnorová

V době, kdy klesá produkce, se mnoho společností snaží razantně snížit režijní náklady. Reorganizace se soustředí na tři klíčové oblasti – zefektivnění hlavního procesu, zvýšení produktivity práce a snížení režijních nákladů.

Co týden dal?

29.01.  |  Tomáš Skolek

Podle výhledu Ministerstva financí bude nejtěžší přečkat už jenom tento rok. V roce 2011 by ekonomika mohla růst o 2,6 %, zatímco letos se musíme smířit s nepatrným růstem kolem 1,3 %.

Řecké dluhy. Problém hlavně pro euro a celou eurozónu

27.01.  |  Jaroslav Brychta

Nepřijde-li Řecko v nejbližší době s jasným a realizovatelným plánem, jak se vypořádat s bobtnajícím dluhem, nezkomplikuje situaci pouze sobě, ale celé eurozóně.

Optimismus fondů, ale jen před Obamovou sprchou

26.01.  |  Petr Fejtek

Třetí lednový týden se fondoví investoři vzchopili a přišli s 420 miliony korun. Dokonce si tentokrát pomohly všechny typy fondů.

Co týden dal?

22.01.  |  Michal Ruml

Zatímco Evropu či přesněji eurozónu brzdí problémy řecké ekonomiky, USA a především pak Čína začínají projevovat znaky ekonomického oživení. Více v našem pravidelném týdením souhrnu.

Konec zmatků v ceně dovolených

22.01.  |  Lukáš Pololáník

Novela zákona nyní udává cestovním kancelářím povinnost uvádět konečnou cenu zájezdů. Přečtěte si o novinkách v cenách a nakupování dovolených.

Dočkáme se v roce 2010 dalšího růstu?

22.01.  |  Lukáš Pololáník

Všeobecně se pro rok 2010 očekává na kapitálových trzích čeká další růst. Přes známky ekonomického oživení se ale vyplatí být více opatrný.

Dovolená v první minutě

21.01.  |  Lukáš Pololáník

Už přemýšlíte kam se vydáte letos v létě na dovolenou? Pro někoho je možná brzy, pro jiného nikoliv. Vězte ale, že období výhodných cen začíná právě nyní - začíná hlavní období prodeje zájezdů First minute.

Čeká řeckou ekonomiku pomalá smrt?

21.01.  |  Zdeněk Strmiska

Bude Řecko nuceno požádat o záchranný balíček podobně jako Maďarsko či Lotyšsko?

Fondy zamrzají jako v lednu

19.01.  |  Petr Fejtek

Jen maličko přes 150 milionů korun donesli lidé do fondů, a to ještě jak do kterých. Fondy peněžního trhu získaly 120 milionů, zajištěné 150 a dluhopisové 40 milionů korun.

Rodinné dávky pro rok 2010 v Česku klesly, ve světě stouply

18.01.  |  Petr Gola

Pro rok 2010 došlo v Česku ke snížení mateřské, přídavků na děti, ošetřovného či nemocenského.

Co týden dal?

15.01.  |  Karel Pospíšilík

Slovensko bylo hlavním mediálním trhákem uplynulých dní - falešná eura, spory premiéra a dopravců či sněhová kalamita na česko-slovenských přechodech. Ale nejen Slovensko nás živilo zajímavými zprávami...

Loňská inflace činila 1 %

15.01.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná inflace za minulý rok se pohybovala okolo 1 %. V dalších měsících podle analytiků výrazně neporoste. Souhrn dalších statistik z české ekonomiky za poslední měsíc vám přinášíme v pravidelném článku.

Dolar zaznamenal v prosinci silný růst

13.01.  |  Ondřej Hartman

Poslední měsíc roku 2009 byl na měnových trzích ve znamení změny dominantních trendů a to hlavně pro americký dolar, který zaznamenal silný růst. US dolar je nejvýznamnější měnou a tak jeho vývoj ovlivnil i 90 % ostatních měnových párů.

Kam se vydá česká ekonomika v roce 2010?

13.01.  |  Tomáš Skolek

Jsme blízko ekonomické smaženice, silnější než očekávaný růst poptávky v ekonomikách skupiny BRIC by krátkodobě české ekonomice pomohl, uvedli ekonomové k dalšímu vývoji českého hospodářství.

Koruna v roce 2010? Snadné to mít nebude

11.01.  |  Jaroslav Brychta

Minulý rok jasně dokázal, že se díky vzájemné provázanosti jednotlivých ekonomik česká měna stále více podobá bárce na moři, která se vlní společně s tím, jak klidné či rozbouřené moře právě je.

Co týden dal?

08.01.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden přinesl spoustu souhrnných statistik loňského roku. Mimo jiné jsme se dověděli, že státní rozpočet za předcházející rok skončil s rekordním deficitem 192,2 mld. Kč. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Lidé v České republice se bojí o práci oprávněně

08.01.  |  Ivana Valová

Ačkoliv jsou očekávání analytiků ohledně vývoje české ekonomiky v tomto roce pozitivní, lidé v České republice se o svou práci obávají oprávněně.

Státní dluh u nás a ve světě

07.01.  |  Ivana Valová

Živou otázkou závěru roku 2009 byla diskuse týkající se státního rozpočtu České republiky na rok 2010. Poslanecká sněmovna schválila dne 9.12.2009 státní rozpočet na rok 2010 s rekordním schodkem 163 miliard korun.

Nemastný neslaný rok fondů

05.01.  |  Petr Fejtek

Na celkový vývoj fondbyznysu u nás by se krásně hodila obecná charakteristika Financial Times: Finanční krize skončila, ale udržitelné oživení ještě nezačalo.

Začátek regulace regulátorů

05.01.  |  Roman Dvořák

Na začátku roku 1983 se psalo o největším uvolnění restrikcí od Velké deprese. Nyní se píše o opaku.

V Česku je HDP na obyvatele už vyšší než v Portugalsku

04.01.  |  Petr Gola

Nejvyšší HDP na jednoho obyvatele je v EU opětovně v Lucembursku, Irsku a Nizozemí, nejnižší v Bulharsku. Česká ekonomika je výkonnější než všechny východoevropské země, ale i než Portugalsko.

Analytici: Býčí trend bude trvat několik let

29.12.  |  Lukáš Pololáník

Tempo růstu na pražské burze bude i příští rok vyšší ve srovnání s vyspělými západoevropskými či americkými trhy. Přečtěte si jaký byl končící rok 2009 na kapitálovém trhu očima odborníků a co můžeme čekat dále.

Výdaje na zdravotnictví jsou v Česku nízké

21.12.  |  Petr Gola

Česko je zemí s nejnižšími soukromými výdaji občanů na zdravotní péči ze zemí OECD. Tento trend je však dlouhodobě neudržitelný, stejně jako zachování současné výše státní penze.

Co týden dal?

18.12.  |  Karel Pospíšilík

Po rozpačité reakci na dubajskou krizi se už začínají hrnout nabídky na finanční pomoc, důkaz toho, že situace byla a je vážná. Potvrzuje se i fakt, že největším problémem po krizi bude nezaměstnanost.

Lákají vás netradiční investice?

18.12.  |  Lukáš Pololáník

Je libo diamanty, umění nebo kvalitní víno. A co třeba „dluhopisy smrti“? Investování do akcií nebo fondů už není dneska nic neobvyklého. Možná proto se otvírá více prostoru pro jiné, alternativní investice.

Řecko střídá Irsko na pozici nejslabšího článku eurozóny

15.12.  |  Jaroslav Brychta

Navzdory stále vysokým rizikům a i přes obrovské problémy, kterými si irská ekonomika v současnosti prochází, začíná být evidentní, že se tato malá země dokázala v minulých měsících zbavit nálepky nejslabšího článku eurozóny.

Hrubá mzda ve třetím kvartálu rostla

12.12.  |  Lukáš Pololáník

Údaje ČSÚ o mzdách za 3. čtvrtletí hovoří o nárůstu, který ale je spíše důsledkem propouštění. Souhrn dalších statistik z české ekonomiky za poslední měsíc vám přinášíme v pravidelném článku.

Co týden dal?

11.12.  |  Lukáš Pololáník

Asi už není pro nikoho překvapením, že klienti českých bank platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě. Tento fakt potvrzuje nejnovější analýza. Více ze světa ekonomiky a financí v pravidelném týdeníku...

Bude příští rok nezaměstnanost klesat?

07.12.  |  Petr Gola

Pro příští rok ve své listopadové zprávě OECD předpovídá téměř dvouprocentní růst HPD za všechny členské země. Jak se promítne dle předpovědi oživení ekonomiky na snižování nezaměstnanosti v příštích dvou letech?

Co týden dal?

04.12.  |  Tomáš Skolek

Jaký typ zpráv nemáte rádi? Troufneme si odhadnout, že by mezi ně mohla patřit třeba ta, že průměrná mzda opět vzrostla - tentokrát na 23.350 Kč. Skutečnost je však trochu jiná, více v našem pravidelném souhrnu.

Budeme za plyn platit méně i v příštích letech?

03.12.  |  Michal Ruml

Ceny plynu pro spotřebitele za poslední rok poklesly o více než deset procent. Za takto výrazným snížením stojí především pokles ceny vlastní komodity – zemního plynu. Co k tomuto poklesu vedlo a jak se bude cena dále vyvíjet?

Příští rok za elektřinu ušetříme, ale co dál?

02.12.  |  Michal Ruml

Ceny energií v minulých letech neustále rostly. Zdaleka nejvíce přitom zdražovala elektřina. Ochlazení světové ekonomiky však zcela změnilo situaci. Ceny elektřiny konečně zamířily směrem dolů. Ale na jak dlouho?

Chabý listopad fondů

01.12.  |  Petr Fejtek

Samotné fondy peněžního trhu přivítaly miliardu korun, naopak ze zajištěných fondů si lidé 800 milionů odnesli – výsledkem listopadové bilance je tedy pouhá třetina miliardy a shodou okolností také jen třetina zářijového či říjnového fondbyznysu.

Švýcarská ekonomika je nejvýkonnější

30.11.  |  Petr Gola

Dle každoročně zveřejňované zprávy „The World Competitiveness Report“, se může v současnosti pochlubit nejvýkonnější ekonomikou Švýcarsko. USA se po několika letech propadly na druhé místo.

Co týden dal?

27.11.  |  Michal Ruml

Elektřina by příští rok měla zdražit, plyn naopak zlevní. Penzijní fondy by za letošní rok měly přisat vyšší zhodnocení než loni. Nejen tyto novinky se dozvíte v našem pravidelném souhrnu informací.

Desatero proti krádežím automobilů

26.11.  |  Lukáš Pololáník

Víte, kdy se nejvíce kradou automobily? Je to právě teď před Vánocemi. Co je dobré udělat, abychom riziko krádeže maximálně eliminovali…

Jak na tom byla ekonomika v říjnu?

25.11.  |  Lukáš Pololáník

Inflace je v současnosti na dně a v následujících měsících se pravděpodobně opět vrátí do kladných hodnot. Více v pravidelném souhrnu ze světa ekonomiky…

Co týden dal?

20.11.  |  Lukáš Pololáník

V dohledu je růst ekonomiky jak v zahraničí, tak i u nás. V svém pololetním výhledu předpokládá OECD růst ekonomiky České republiky i Slovenska shodně o 2 %. Více v pravidelném týdenním přehledu...

FOREX: Vyznáte se v obchodních příkazech?

14.11.  |  Ondřej Hartman

Ať už jde o jakýkoliv obchodní software (platformu), vždy se setkáte alespoň se základními příkazy pro vstup/výstup z obchodní pozice a nákup příslušné měny.

Co týden dal?

13.11.  |  Karel Pospíšilík

Bohemia Sekt chce prodat během letošního prosince tři až čtyři miliony lahví. Pokud český průmysl nabere stejný směr jako německý, možná se to podaří. Ale zatím jen klesá.

Vývoj na komoditních trzích v říjnu

11.11.  |  Petr Čermák

Říjen se stal pro investory na komoditních trzích velmi příznivým měsícem. Pozitivní makroekonomické údaje v kombinaci s optimismem mezi investory způsobily růst cen většiny surovin. Řada komodit se vyšplhala na několikaměsíční maxima.

Co týden dal?

06.11.  |  Tomáš Skolek

Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 7,4 procenta, ČNB ponechala úrokové sazby beze změny. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Jak je to s nemocenskou v zemích EU?

02.11.  |  Petr Gola

Systém nemocenského pojištění prošel v Česku začátkem roku podstatnými změnami. Na výplatě nemocenské formou náhrady mzdy byli zapojeni zaměstnavatelé a první tři dny nemoci jsou zaměstnanci bez finančních prostředků.

Banky v eurozoně přestávají půjčovat, vlády si s tím hlavu nedělají

02.11.  |  Jaroslav Brychta

Podle poslední statistiky Evropské centrální banky se objem úvěrů soukromému sektoru v září meziročně propadnul o 0,3 %...

Co týden dal?

30.10.  |  Marie Žáková

Tempo růstu pojistného trhu se zpomalilo. Pojišťovny od začátku roku do konce září vybraly na pojistném 103,9 miliardy Kč. Více informací naleznete v našem pravidelném týdenním souhrnu informací.

Akcie rostou, ale co ekonomika?

26.10.  |  Roman Dvořák

Vazba mezi akciemi a ekonomikou není moc jasná a nikdy ani nebyla. Jsou známy případy, kdy prudkému ekonomickému oživení předcházely malé růsty akcií, a naopak.

Září přineslo inflaci na bodě mrazu

24.10.  |  Lukáš Pololáník

Inflace v září vykázala nulovou hodnotu, což se stalo naposledy v září 2003, nezaměstnanost asi dále proste… Přinášíme vám přehled ekonomického dění předcházejícího měsíce.

Co týden dal?

23.10.  |  Michal Ruml

Účet za nedávnou finanční krizi v Evropské unii by podle Eurostatu mohl dosáhnout až 814 miliard eur, tedy 21,2 bilionu korun. O finanční krizi, ale nejen o ní se dočtete v našem pravidelném týdenním souhrnu informací.

Státní dluhy rostou

20.10.  |  Zdeněk Strmiska

Ekonomická recese notně zkomplikovala fiskální situaci většiny států. Se současným stavem veřejných financí si nelámou hlavu politici jen u nás, ale prakticky na celém světě.

Česká koruna opět pod tlakem. ČNB možná sníží úrokové sazby

19.10.  |  Jaroslav Brychta

Poté, co si koruna v září sáhla na páru s eurem až na své desetiměsíční maximum a prolomila hranici 25 Kč za euro, zeslábla o 2,6 % až těsně pod hranici 26 Kč. 

Co týden dal?

16.10.  |  Karel Pospíšilík

V jásot propukla celá Wall Street, když se klíčový americký akciový index Dow Jones po roce dostal nad 10.000 bodů, směrem dolů šlo naopak hodnocení českých veřejných financí, které EK poslala do nejhorší skupiny.

Míl: Na poučení nevěřím, lidé rychle a rádi zapomínají

13.10.  |  Karel Pospíšilík

Krize nabízí poučení, že dlouhodobá stabilita je výnosnější než krátkodobé zisky, řekl pro Finance.cz Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy. Zároveň ale dodává, že některé zkušenosti jsou mezigeneračně nepřenositelné.

Které země jsou nejvíc konkurenceschopné?

12.10.  |  Petr Gola

USA jsou dlouhodobě považovány za nejkonkurenceschopnější zemi světa, stejně tomu tak je dle zprávy společnosti IMD i letos.

Co týden dal?

09.10.  |  Lukáš Pololáník

Americký program šrotovného za 3 mld. USD žádných vytčených cílů nedosáhl a ekonomiku USA ochudil zhruba o polovinu vynaložené sumy. A jaké bude naše šrotovné? Více ze světa ekonomiky v pravidelném týdenním přehledu.

Janotův balíček – záplata, nikoliv řešení

09.10.  |  Michal Ruml

Janotův balíček, jakkoliv efektivním nicméně pro mnohé bolestným způsobem vrací deficit rozpočtu zpět do únosných mezí, není dlouhodobým řešením neutěšeného stavu českých veřejných financí.

Další rány Janotova balíčku

08.10.  |  Marie Žáková

Je naší nemilou povinností informovat vás o dalších úsporných opatřeních, které pocítíme na vlastní peněženky všichni. Bohužel je to nutné zlo.

Janotův balíček - daně rostou, dávky klesají

07.10.  |  Karel Pospíšilík

Kdo si nechce pokazit chuť, ten ať raději nečte seznam opatření současné vlády. Bude bolet, ale zároveň je nezbytný k udržení fiskální stability naší ekonomiky.

Jak jednotlivé vyspělé země „bojují“ s nezaměstnaností?

05.10.  |  Petr Gola

Ekonomiky některých vyspělých zemí světa již vykazují mírné oživení, nezaměstnanost však neklesá. Míra nezaměstnanosti se mezi zeměmi výrazně liší, jaké konkrétní opatření podnikly jednotlivé země ke snížení nezaměstnanosti?

Co týden dal?

02.10.  |  Tomáš Skolek

V uplynulém týdnu se bilancovaly statistiky za září. Česko hospodařilo se schodkem 87,3 miliardy korun, nezaměstnanost v Německu poklesla a stejně tak i spotřebitelské ceny v eurozóně.

Špatná zpráva pro trh s bydlením v USA

29.09.  |  Jaroslav Brychta

Trh s bydlením si v minulosti prošel, díky monetární expanzi z let 2001 – 2004, neúměrným boomem a je to právě jeho hluboký útlum (ne stimulace k dalšímu růstu), který může ekonomice nejvíce prospět.

Co týden dal?

25.09.  |  Michal Ruml

Zdravý rozum zvítězil - úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, který má zpomalit rostoucí zadlužování Česka nakonec poslanecká sněmovna schválila. Více v našem pravidelném týdenním souhrnu ekonomických událostí.

Krize jako šance na změnu

25.09.  |  Lukáš Pololáník

Jak bychom se měli dostat z potíží způsobených krizí a následnou recesí? Na V. Finančním fóru Zlaté koruny vystoupilo k tomuto tématu na 60 účastníků a jedním z ohnisek diskuse se stal i právě projednávaný státní rozpočet.

Dlouholetá stagnace. Jeden z možných scénářů pro americkou ekonomiku

22.09.  |  Jaroslav Brychta

Spojené státy se vydávají podobnou cestou, pro kterou se v japonském postkrizovém období vžil název „lost decade“.

Ceny nemovitostí začínají ve světě pomalu stoupat

21.09.  |  Petr Gola

Ceny nemovitostí ve světě vlivem hospodářské krize klesaly, v některých lokalitách o desítky procent. Trh s bydlením se výrazně propadal. Dle nejnovějších údajů však již v některých zemích dochází k oživení trhu a růstu cen nemovitosti.

Vyřizujeme kartu ISIC

18.09.  |  Lukáš Pololáník

Průkaz ISIC může získat jednoduše řečeno každý student. Jak ji získat a co je k tomu potřeba vám napoví tento článek.

Co týden dal?

18.09.  |  Karel Pospíšilík

Na scéně politických dohod a nedohod zapadlo ukončení činnosti Národní ekonomické rady vlády, ta předložila závěrečnou zprávu s prognozou maximálního růstu HDP do 1 % v příštím roce. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Co nabízí průkaz ISIC?

17.09.  |  Lukáš Pololáník

Dříve byl průkaz ISIC znám především jako slevová karta pro studenty. Za posledních pár let se z něj však stal široce akceptovaný multifunkční průkaz, který provází studenty doslova na každém kroku.

Ušetřete s ISIC kartou

16.09.  |  Lukáš Pololáník

Prázdniny skončily, škola začala. Všichni si klademe stejnou otázku: kde ušetřit nemalé finanční výdaje spojené se začátkem školního roku?

Spojené státy světovou ekonomiku ještě dlouho nepotáhnou

15.09.  |  Jaroslav Brychta

Současná stabilizace v USA i ve světě je téměř výhradně tažena fiskální a monetární expanzí, která ji však nebude podpírat věčně. Již v druhé polovině příštího roku by tyto impulsy měly začít postupně vyprchávat...

Co týden dal?

11.09.  |  Lukáš Pololáník

V době kdy v řadě zemí šrotovné již končí, u nás v ČR ho teprve zavádíme. Automobilky rozhodnutí pochopitelně uvítaly, ekonomové jsou však proti. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Co týden dal?

04.09.  |  Tomáš Skolek

Průměrná mzda v Česku vzrostla o 622 korun na 22.992 Kč. Slovenská nízkonákladová letecká společnost SkyEurope Airlines ukončila provoz a půjde do konkurzu. Eurozóna zůstává v deflaci. A co dál?

Státní rozpočet – rostoucí zadluženost i úroky

04.09.  |  Michal Ruml

Důsledkem rozhazovačné rozpočtové politiky českých vlád z minulých deseti let je rostoucí státní dluh. V roce 1993 dlužila ČR cca stošedesát miliard korun, na konci roku 2008 to již bylo miliard tisíc - a z těch je třeba platit úrok...

Státní rozpočet – od přebytku k rekordnímu deficitu

03.09.  |  Michal Ruml

Dávno pryč jsou devadesátá léta minulého století a s nimi i mírně deficitní, vyrovnané či dokonce přebytkové státní rozpočty. Ten letošní i ten co je třeba schválit pro příští rok pravděpodobně budou lámat deficitní rekordy.

Bez spotřeby nebude růst

02.09.  |  Roman Dvořák

Co potáhne růst spotřeby dál, když ve třetím autě nemá kdo jezdit a v druhém domě kdo bydlet? 

Kdo a jak sestavuje státní rozpočet?

02.09.  |  Michal Ruml

Státní rozpočet je bezpochyby jedním z nejdůležitějších dokumentů, který umožňuje fungování státu jako takového. Přečtěte si kdo a jak ho sestavuje a jaký je způsob jeho schvalování.

Středoevropské měny opět v kurzu. Na jak dlouho?

31.08.  |  Jaroslav Brychta

Přestože mají všechny tři středoevropské měny za sebou impozantní růst z minulých měsíců, jejich další zhodnocování na párech s eurem a dolarem může být stále poměrně reálné. Jak dlouho ale tento trend vydrží?

Co týden dal?

28.08.  |  Michal Ruml

České ekonomice hrozí do budoucna i trvalý pokles a už nikdy neporoste takovým tempem jako v letech 2005 až 2007. Varuje člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník. Více v našem týdením přehledu událostí.

Německá recese je u konce. Vyhráno však zdaleka není

25.08.  |  Jaroslav Brychta

Překvapivě rychlý návrat růstu HDP v Německu a poměrně rychle se stabilizující situace ve světě ještě zdaleka nemusí být signálem končící recese.

Co týden dal?

21.08.  |  Karel Pospíšilík

Jste majiteli hypotéky a už vás štvou zprávy o růstu nezaměstnanosti a škrtání rozpočtových výdajů? Zlepšete si náladu pokynem ministerstva financí, které umožní refinancovat i několikrát po sobě, aniž byste přišli o výhodu daňových odpočtů.

Uvažujete o soukromé škole?

21.08.  |  Lukáš Pololáník

Možná je volba školy pro vaše dítě ještě před vámi a vy se můžete rozhodovat nejen podle oboru, ale také podle toho, zda to bude škola státní a nebo soukromá.

Kolik stojí školák?

19.08.  |  Lukáš Pololáník

Možná právě vaše dítě čeká v září začátek povinné školní docházky a vy se chystáte pro ně nakupovat. Víte, kolik vás bude "potřebné vybavení" stát?

Úrokové sazby v USA jen tak rychle neporostou

17.08.  |  Jaroslav Brychta

Kapitál lze vytvořit pouze likvidací špatných a neživotaschopných investic a dobrovolným spořením, které je motivováno patřičně vysokou úrokovou mírou. Vlády a centrální banky se však snaží řešit krizi přesně tím, čím ji přivolaly.

Proč se Greenspan bojí inflace?

15.08.  |  Roman Dvořák

Greenspan přemýšlí o inflaci nahlas a pořád stejně. Sazby se musí zvýšit ještě před obnovením plné zaměstnanosti. Dobře ví, že pokud není inflace potlačována od samého začátku, může být později k nezastavení.

Co týden dal?

14.08.  |  Lukáš Pololáník

Obavy se naplnily a česká ekonomika padá o rekordních 4,9 %. Hrubý domácí produkt tak vykazuje největší čtvrtletní meziroční propad v novodobé historii České republiky. Více v pravidelném týdenním přehledu...

Zlevní pokles sazeb ČNB komerční úvěry?

11.08.  |  Michal Ruml

Česká národní banka se na svém zasedání minulý týden rozhodla opět snížit klíčové úrokové sazby. Od těch se odvíjí i úročení klientských úvěrů. Klesnou však úrokové sazby komerčních úvěrů - hlavně pak úvěrů na bydlení?

Co týden dal?

07.08.  |  Michal Ruml

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek rozhodla o snížení úrokových sazeb na 1,25 procenta. Jde o nejnižší úroveň měnověpolitických sazeb v historii České republiky. Více v našem pravidelném týdenním přehledu.

Rok nejistoty za námi II.

07.08.  |  Roman Stuchlík

Zhodnocení ve fondech peněžního trhu se za uplynulý rok pohybuje kolem nuly. Některé jsou mírně nad, jiné mírně pod nulou.

Rok nejistoty za námi I.

06.08.  |  Roman Stuchlík

Z tradičních tříd aktiv jsou v korunovém vyjádření za uplynulý rok v plusu pouze dluhopisy rozvíjejících se trhů, firemní dluhopisy s vysokým výnosem a zlato. Vše díky posílení USD.

Čínský „zázrak“ na rostoucí bublině

03.08.  |  Jaroslav Brychta

Současný čínský růst není zdravý. Velká část nových investic, o které se tento růst opírá, je totiž předem určena k neúspěchu. Náklady tohoto neúspěchu pak budou hrazeny z úspor běžných Číňanů...

Niedermayer: Ekonomové by neměli zapomínat na zdravý rozum

03.08.  |  Tomáš Skolek

Ta dnešní krize je dle mého názoru ukázkou toho, jak budou vypadat ekonomické poklesy v době skutečně globalizované ekonomiky. A to je, aspoň pro mne, poněkud varující obrázek, uvedl Luděk Niedermayer.

Co týden dal?

31.07.  |  Tomáš Skolek

Eurozóna trpí vysokou nezaměstnaností a deflací. Ceny ropy se drží nízko, motoristé, dovolenkáři se radují. Třeba i proto, že stavu českých dálnic se možná blýská na lepší časy. Více informací najdete v našem pravidelném souhrnu.

Zmatek v cenách bydlení

31.07.  |  Jiří Fajkus

Nelze smíchat ceny panelákových bytů s cenami nové bytové výstavby, rodinné domy se starší cihlovou zástavbou, jablka s hruškami a Prahu s Horní Dolní. Pak je z toho nestravitelný cenový dort, přesně ve stylu výtvoru Pejska a Kočičky.

Vyznáte se v úrokových sazbách?

31.07.  |  Lukáš Pololáník

Pokud si spoříte peníze, bezpochyby je pro vás jedním z nejdůležitějších ukazatelů úroková sazba. Ta ovšem může mít různé podoby.

Kde se nakupuje nejlevněji?

27.07.  |  Petr Gola

Rozdíly ve výši cen zboží a služeb jsou v Evropské unii poměrně značné. Nejhlouběji musí při běžných nákupech v absolutním vyjádření šáhnout do peněženky Dánové

Co týden dal?

24.07.  |  Karel Pospíšilík

I tento týden byl mixem dobrých zpráv (senát schválil vyšší paušály a zrušení knihy jízd) a těch špatných (MF potvrdilo pokles HDP o 4,3 %). Více ze světa ekonomiky a financí v našem pravidelném týdenním přehledu.
1 9 17 21 22 23 24 25 26 27 32
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz