Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Do kdy objednat dárek, aby přišel do Vánoc? Největší e-shopy spoléhají na svou dopravu

03.12.  |  Lucie Mečířová

Budete letos objednávat hodně vánočních dárků přes internet? Do kdy se vyplatí neotálet a zboží objednat, aby stihlo dorazit do Vánoc? Zeptali jsme se největších e-shopů.

Rozhovor s Petrem Vencálkem: jaké bude mít dopady novela insolvenčního zákona pro dlužníky a věřitele?

07.03.  |  Lucie Mečířová

V lednu zamířila do Poslanecké sněmovny novela insolvenčního zákona, která by umožnila i sedmileté oddlužení. Lidé v dluhové pasti by během něj v krajním případě nevrátili ze svých závazků nic. Co na to říká zakladatel společnosti, která poskytuje úvěry?

Soběstačnost ČR v mase a vejcích pokulhává

06.03.  |  Michal Bureš

Soběstačnost ČR v živočišných produktech poměrně pokulhává. V kterém mase jsme nejvíce soběstační? Kolik vypijeme mléka a sníme vajec? A stačí náš apetit pokrýt čeští dodavatelé?

Euro.cz spouští rubriku o kryptoměnách

01.03.  |  Redakce

Novinky ze světa kryptoměn přehledně na jednom místě. A pokud teprve začínáte, tak u nás najdete přehledné informace o fungování kryptoměn, jejich vývoji a nejnovějších trendech.

Sever proti Jihu Koreje II: Co vyvážíme do KLDR? Škodu, či pivo?

27.02.  |  Michal Bureš

Zimní olympiáda je již historií a my se podíváme na rozdíly mezi Jižní a Severní Koreou, které jsou patrné doslova i z vesmíru. A víte, co vyváží ČR do KLDR? Alkohol, nebo Škodovky?

Počet exekucí v Česku se v roce 2018 zvýšil. Kde se lidé zadlužují nejvíc?

26.02.  |  Lucie Mečířová

Exekuce představují významný problém pro stále více českých domácností i podnikatelů. Oproti loňskému roku se počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 % na 863 tisíc. V jakých krajích je největší problém s předlužením občanů?

Sever proti Jihu I: ekonomické srovnání Korejí

23.02.  |  Michal Bureš

Díky zimní olympiádě se oči světa upírají na jih korejského poloostrova. Tedy ne všechny oči se dívají, protože se u nich olympiáda zkrátka nevysílá - například v Severní Koreji. My se podíváme na hlavní ekonomické ukazatele obou korejských zemí a ukážeme si cestu, která vedla k rozdílným výsledkům.

Jak bude probíhat společné oddlužení manželů v roce 2018?

21.02.  |  Lucie Mečířová

Zadlužili jste se po svatbě? Váš rodinný život se změnil v peklo, když jste zjistili, že druhá polovička nesplácí, co si napůjčovala? Na rozvod rovnou zapomeňte – stál by vás zbytečně další peníze. Pomůže společné oddlužení manželů.

Budete prodávat nemovitost? Tak nezapomeňte na tohle

20.02.  |  Lucie Mečířová

Hodláte prodávat dům nebo byt a přemýšlíte, na co byste rozhodně neměli zapomenout? Některými chybami si pouze ztížíte prodej. Za jiné vás ale může čekat mastná pokuta.

Kterým zemím EU se nejvíce snížil dluh?

16.02.  |  Michal Bureš

Snižování dluhu si vyžaduje často bolestné škrty a zvyšování daní. Většinou se nesetkává s porozuměním ze strany občanů a vláda, která zavádí úsporná opatření, často za svoji odvahu zaplatí svou hlavou. Nicméně i v Evropě najdeme země, který svůj veřejný dluh vztažený k HDP snížily velmi výrazně oproti období ekonomické krize. Některé státy mají dokonce menší veřejný dluh než před nástupem ekonomické krize. O které státy se jedná? A jak je na tom Česká republika?

Bude pokračovat spekulativní mánie kolem kryptoměn?

16.02.  |  Redakce

Kryptoměny v roce 2017 rozdrtily veškeré předpovědi a ovládly novinové titulky. Rok 2018 bude však pro tento dospívající obor mnohem složitější, přestože doteď rostl milníkovými skoky. Buď bude rozvíjející se trh s krypto aktivy „zničen“ nebo nadále poroste. Optimisté čekají, že se trh dostane až k bilionu USD, zatímco pesimisté předpokládají rostoucí vliv regulace a možná i přímý zákaz kryptoměn. To v případě, že se monetární orgány rozhodnou, že se tato oblast vymkla kontrole a představuje přímé ohrožené monopolu na peníze.

Jak budou vypadat ceny pronájmů v roce 2018?

15.02.  |  Lucie Mečířová

Na vlastní bydlení má čím dál méně lidí. Plno z nich proto minimálně do začátku volí pronájem. Pokud budete v blízké době také nějaký hledat, pojďte se s námi podívat na aktuální průměrné nájemné.

Nejméně zadlužené země EU: jak je na tom ČR?

02.02.  |  Michal Bureš

Evropským zemím je často vytýkána vysoká míra zadluženosti. Které země v EU patří mezi premianty a jejich míra zadlužení je nízká? Patří mezi ně i ČR?

Nejrychleji rostou ceny nemovitostí na Islandu a v České republice

31.01.  |  Luboš Svačina

Podle nového evropského srovnání cen nemovitostí u nás rostou nejrychleji v celé Evropské unii. O kolik ceny meziročně vzrostly? Jak se vyvíjí ceny v Evropě a kolik platí za bydlení lidé v našich sousedních zemích?

V roce 2018 nastanou změny u oddlužení a osobního bankrotu. Jaké?

31.01.  |  Lucie Mečířová

V polovině ledna vláda schválila chystanou novelu insolvenčního zákona. Osobní bankrot si bude moci dovolit mnohem více lidí. Co dalšího se ještě změnilo?

Které země EU jsou nejvíce zadluženy?

26.01.  |  Michal Bureš

Řecko je stále nejvíce zadluženou zemí a nezdá se, že se tato situace brzy změní. Jak se změnil jeho dluh za posledních 10 let? Jak jsou na tom ostatní státy? Jak je na tom ČR?

Banka může platit i vám. Která nabízí bonusy?

26.01.  |  Lucie Mečířová

Plánujete přejít do jiné banky a rádi byste si přitom bez námahy přivydělali i nějakou tu kačku k dobru? Chcete změnit běžný účet, ale nevíte, jaký zvolit? Vyberte si ten, kde dostanete bonus!

Máte nemocenskou? Raději buďte doma

25.01.  |  Martin Ježek

Málokdo chce zůstat kvůli nemoci doma. Přichází totiž o dost peněz a ani zaměstnavatel se z nemocného pracovníka moc neraduje. Když už ale jednou nemocenskou dostanete, rozhodně dodržujte režim, co vám předepsal lékař. Jinak totiž přijdete o ještě víc peněz.

Jak prodat nemovitost s hypotékou

25.01.  |  Lucie Mečířová

Splácíte hypotéku, ale o dům už nemáte zájem? Rádi byste prodali nemovitost zatíženou úvěrem, ale nevíte, jaké jsou vaše možnosti? Existují hned tři způsoby, jak v takovém případě postupovat...

Mám hypotéku, ale už ji nechci. Co můžu udělat?

16.01.  |  Lucie Mečířová

Vzali jste si hypoteční úvěr, ale naskytly se náhlé problémy, kvůli kterým nebudete moci splácet? Stěhujete se za prací jinam anebo se vám naskytla příležitost koupit lepší nemovitost? Pak pořádně zvažte všechny možnosti. Je jich hned několik.

Jak se co nejrychleji zbavit dluhů z vánočních půjček?

11.01.  |  Lucie Mečířová

Neměli jste dostatek finančních prostředků na vánoční dárky, výzdobu nebo oslavu konce roku, a tak jste se rozhodli pro půjčku? A jak zákon schválnosti káže, teď nestíháte splácet anebo dokonce vůbec nemůžete? I to lze řešit. Jenom je třeba vědět, jak na to.

Které odvody a dávky ovlivní růst minimální mzdy v roce 2018?

02.01.  |  Michal Bureš

Zvýšení minimální mzdy ovlivní nejen ty, kteří ji pobírají. Na které dávky a odvody bude mít zvýšení minimální mzdy dopad? Bude se to týkat i vás?

Kalendář státních svátků 2018, kdy budou mít obchody zavřeno?

01.01.  |  Michal Bureš

Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2018 můžeme těšit na den pracovního volna? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází letos státní svátky? 

8 snadno opakovatelných chyb, kvůli kterým jste se o Vánocích zadlužili

30.12.  |  Lucie Mečířová

Štědrý den už je za námi, dárky jsou rozbaleny a drtivou většinu roku už zase nebudete muset řešit, čím obdarujete své blízké. Anebo ne? Jak se do příštích Vánoc můžete poučit v úspoře peněz za dárky?

Kde si na poslední chvíli půjčit peníze na vánoční dárky?

19.12.  |  Lucie Mečířová

Ježíšek má přijít už za pár dní a vy ještě pořád nemáte vyřešené dárky? Opozdila se výplata anebo zkrátka není dostatek peněz? Víme, kde si můžete rychle půjčit.

Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně

18.12.  |  Martin Ježek

Pokud chcete prodat auto a koupit si snové, není to dnes žádný problém a dá se obojí dokonce stihnout za několik hodin. Máme pro vás několik rad, kterými se při prodeji vašeho vozu držet, abyste ho prodali dle svých představ. Tedy rychle a za dobrou, či přijatelnou cenu.

Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní

13.12.  |  Tomáš Procházka

To, že jsou kryptoměny v kurzu, můžeme sledovat celý rok. Začátek prosince byl ale v kontextu roku 2017 výjimečný, protože jsme zažili zejména u bitcoinu extrémně silný růst a i následnou korekci, po které se situace, zdá se, stabilizovala.

Jak dlouho ještě cena bitcoinu poroste?

09.12.  |  Hana Bartušková

Bitcoin v posledních měsících trhá rekordy. A stal se tak jednou z nejlepších investic. Pokud jste před pár lety nakoupili pár bitcoinů, tak jste na tom ale sakra vydělali. Krom toho dochází i k výraznému rozvoji v celkovém prostoru kryptoměn, vznikají nejen odnože bitcoinu, jako je bitcoin cash, ale také další kryptoměny, například monero, litecoin nebo ethereum.

Průměrná mzda se blíží 32 000 Kč: Blížíme se kousek po kousku k Rakousku?

08.12.  |  Michal Bureš

Mzdy v ČR rostou, ekonomice se až překvapivě dobře daří. Kdo chce pracovat, tak pracuje, a podnikatelé pošilhávají po pracovní síle z východu. Jak na tom jsme ve srovnání se sousedy? A doháníme naše západní sousedy?

Kolik vás bude stát, když dětem pořídíte k Vánocům domácího mazlíčka?

08.12.  |  Lucie Mečířová

Vánoce už jsou pomalu za dveřmi a většina rodičů se snaží vybrat vhodný dárek pro své ratolesti. Většina dětí by si pak přála domácího mazlíčka. Na kolik by vás ale vyšel?

Česká pošta vám nedoručila balík? Jak a kde si můžete stěžovat?

07.12.  |  Lucie Mečířová

Plno lidí objednává vánoční dárky přes internet. Nejčastějším doručovatelem je pak Česká pošta. Nepřivezla vám balík? Zůstal vám jen lísteček ve schránce? Jak se bránit?

Zeman: Rusko 10x významnější než Francie. Opravdu, pane prezidente?

04.12.  |  Michal Bureš

Prezident Zeman označil Rusko za významnější zemi, než je Francie. Pojďte se tedy podívat čistě na ekonomická hrubá data – čísla o exportu a importu, HDP atp. Na chvíli zapomeneme na anexi Krymu, EU, islám a Ovčáčka, ale opravdu pouze na chvíli. Je tedy Rusko 10x významnější než Francie z ekonomického hlediska?

Éra levných peněz končí. Co na to naše peněženky?

01.12.  |  Redakce

Centrální bankéři letos už dvakrát zvedli základní úrokové sazby. Snaží se zchladit rozjetou ekonomiku a brzdit rostoucí inflaci. Jak pocítí lidé vyšší sazby na svých peněženkách?

Koupili jste vadné zboží? Reklamujte je

27.11.  |  Martin Ježek

Za daných podmínek můžete reklamovat každé zboží, které po nějaké době přestane fungovat. Když dodržíte naše rady, bude váš postup úspěšný.

Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?

25.11.  |  Redakce

Blíží se Vánoce, vánoční svátky, Silvestr, konec roku a Nový rok. Sice ještě ani advent nezačal, ale ten měsíc uteče cobydup a první adventní víkend oslavíme už příští týden.

4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti

24.11.  |  Tomáš Procházka

Kryptoměnové burzy jsou místa, kde můžete jednoduše obchodovat s různými kryptoměnami. V článku se dozvíte tipy na konkrétní burzy, ale také informace, na co byste si předem měli dát pozor, než si burzu vyberete.

Z e-shopu přivezli rozbité zboží?

24.11.  |  Martin Ježek

Nakupování na internetu je parádní. Jedinou slabinou je dovoz zboží. Už se vám taky stalo, že byl balíček u sousedů, nebo že byla zásilka poškozená? A víte, co v takovém případě dělat?

Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší

22.11.  |  Martin Ježek

Většina z nás se při hledání povinného ručení orientovala podle ceny. Jenže taková pojistka už nemusí být nejlepší. Optimální je dostat za slušnou cenu co nejširší pojistku.

Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.

20.11.  |  Tomáš Procházka

Očekávané listopadové rozdělení bitcoinu se nekoná a díky tomu posiluje bitcoinová odnož bitcoin cash, která vznikla už v srpnu. Kurz bitcoinu se po několika týdenním konstantním růstu zastavil a probíhá korekce pravděpodobně v návaznosti na neproběhlé rozštěpení.

3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu

16.11.  |  Lucie Mečířová

Odjezd na služební cestu s sebou nese řadu zařizování. Na co by správný šéf rozhodně nikdy neměl zapomenout?

Růst HDP ve světě - jak je na tom český lev?

13.11.  |  Michal Bureš

Světová ekonomika mnohdy připomíná džungli, kde silnější sežere slabšího, jindy zase bachor, kde malé organismy pomáhají trávit velké krávě. Pojďme se podívat na růst ekonomiky v roce 2017 tak trochu pohledem z živočišné říše. Jak si vedl indický tygr, americký orel? A který stát byl jihoamerická kapybara, či průbojný vlček z Afriky?

Co musíte vědět předtím, než si vezmete půjčku

08.11.  |  Lucie Mečířová

Potřebujete si vzít neprodleně půjčku, ale nevíte, co čekat od splácení? Na kolik vás měsíčně vyjde spotřebitelský úvěr? Jaké jsou možnosti a jak se vlastně počítá výše splátek?

Dítě v autě: Existuje 5 tříd autosedaček. Víte, kterou a jak použít?

07.11.  |  Redakce

Jaká jsou pravidla bezpečnosti při převozu dětí automobilem? Sankce za jízdu bez dětské autosedačky mohou být vyšší než u nepřipoutaného řidiče. Navzdory mylnému přesvědčení mnohých motoristů není rozhodující věk, ale váha a výška. Dávno rovněž neplatí, že dítě do 12 let nemůže sedět vepředu. Jak vybrat správnou autosedačku a na co si dát pozor?

Pokuta z ciziny se jen tak nevypaří

31.10.  |  Martin Ježek

Letos si řidiči, kteří vyjeli svým vozem do ciziny, daleko víc stěžují, že je zahraniční přestupky doma „doženou“. Na úředním papíře cizího státu je věcně, ale hlavně spisovnou a dobrou češtinou napsáno, co udělali a kolik to bude stát.

Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby

23.10.  |  Michal Bureš

Je dobojováno - téměř každý třetí volič vhodil do urny lístek s názvem ANO, navíc skoro 50 tisíc voličů zakroužkovalo bývalého ministra financí, bývalého (zřejmě) estébáka a Olafem vyšetřovaného Andreje Babiše. Nicméně demokratickou volbu musíme respektovat - hlas lidu, hlas boží. Proč tedy ANO vyhrálo volby? Může za to Kalousek?

Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?

19.10.  |  Michal Bureš

Známá tvář může vyhrát volby. Ale pozor - mnoho celebrit se již spálilo, když sami kandidovali a neuspěli. Navíc polovina Holywoodu otevřeně podporovalo Hillary Clinton a jak to dopadlo všichni víme. V druhé části se podíváme, které známe tváře podporují SPD, TOP 09 a další strany.

Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?

18.10.  |  Lucie Mečířová

Sdílená ekonomika frčí. Pravděpodobně nejlépe se daří taxislužbám a hlavně ubytování. Kolik si průměrně vydělají hostitelé? Jaký to má vliv na českou ekonomiku? A proč některým podobné aplikace čím dál více vadí?

Pražská burza cenných papírů spouští projekt START

11.10.  |  Tomáš Procházka

Pražská burza cenný papírů BCCP opět spustila projekt START, který byl poprvé představen před 5 lety. Jeho nová verze velice usnadní středním firmám získat potřebný kapitál a na druhé straně investorům zhodnotit své prostředky.

Chcete ušetřit na cestování? Jezděte Liftagem!

04.10.  |  Lucie Mečířová

Přijdou vám ceny za taxi až přemrštěně drahé? Bojíte se, že by vás taxikáři okradli? A co kdybyste si mohli vybrat, kolik za odvoz zaplatíte? Aplikace Liftago to umožňuje. Podobně funguje i aplikace Uber, ale liší se v několika málo ohledech. Liftago například jinak stanovuje cenu za jízdu a navíc umožňuje výběr auta anebo dokonce i řidiče.

Nejste spokojení s mobilním operátorem? Změňte ho

29.09.  |  Lucie Mečířová

Máte se svým operátorem problémy? Rádi byste přešli pod jiného, protože má podstatně výhodnější nabídky? Zdá se vám, že s vámi nejednají férově? Co můžete dělat?

Jak získat dobrého zaměstnance? Firmy motivují, aneb vše o dovolené

29.09.  |  Martin Ježek

Nezaměstnanost je nízká, a tak firmy těžce shánějí kvalitní a kvalifikované zaměstnance. Sahají dokonce i po jakési formě výhod: nabízejí týden dovolené navíc či příspěvek až 20 tisíc Kč. Firmy tak lákají zájemce o zaměstnání, aby pracovali právě pro ně. A zhruba třetina podniků toho využívá. Popíšeme, kdy si dovolenou vybrat můžeme a kdy ne, a co s ní, když už práci nemáme.

Volby 2017: vše, co potřebujete vědět

25.09.  |  Michal Bureš

Opět se blíží volby, tentokrát do poslanecké sněmovny. Ty bývají označovány jako nejdůležitější, protože z nich vzejde nová vláda. Jaký je termín voleb? Co si s sebou přinést do volební místnosti? Kdy bude třeba voličský průkaz?

Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách

23.09.  |  Michala Moravcová

Už tento víkend zavítají v sousedním Německu občané k volebním urnám. Jak dopadnou německé volby, je zvědavá pomalu celá Evropa. Záleží na tom nejen podoba Německa v dalších letech, ale také osud eura.

Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?

22.09.  |  Michal Bureš

Cukrovary patři k České republice již nejméně 200 let. Ovšem za posledních 30 let se pole osázená cukrovou řepou zmenšila na polovinu. Od 1. října přestávají platit kvóty EU na výrobu cukru. Jedná se o hrozbu, či příležitost pro naše cukrovary? Může cukr potkat osud másla? A kolik se v ČR vyrobí cukru? Jsme soběstační?

Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami

21.09.  |  Tomáš Procházka

V září zatím došlo k největšímu propadu kurzu bitcoinu od počátku roku 2015. Po hvězdném jaru a bohatém létě bitcoin svůj růst zpomalil. Hlavním viníkem jsou čínské regulace. Jaké byly hlavní příčiny poklesu kurz bitcoinu se dozvíte v článku.

Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů

20.09.  |  Lucie Mečířová

Neplatí vám na děti? Pravidelně zapomíná na vyživovací povinnost stanovenou soudem? Nedává vám sumu, na které jste se dohodli? Nad neplatiči lze vyzrát poměrně snadno, jen to nesmíte nechat jen tak.

Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?

20.09.  |  Martin Ježek

Ke společenským nehodám, kdy vás v restauraci polije číšník, nebo vaše dítě shodí v obchodě s porcelánem cennou vázu, dochází denně. Vznikne nějaká škoda. Kdo ji ale zaplatí?

Která "neziskovka" bere od státu nejvíce?

14.09.  |  Michal Bureš

Neziskové organizace se v posledních letech staly terčem kritiky. Jedni je odsuzují kvůli pomoci ve třetím světě, jiní v nich vidí pouze černé díry na peníze. Které neziskovky berou nejvíce státních dotací? A kolik jim stát rozdá? Který sektor toho nejvíce dostane?

Při placení pomocí SMS buďte opatrní

11.09.  |  Martin Ježek

Podobných nabídek je plný internet: zaplatit za zboží nebo službu můžete pomocí SMS zprávy. Jenže na podobné platby se zaměřují podvodníci, kteří vás mohou připravit i o pár stovek.

Jak a proč vznikl bitcoin cash

11.09.  |  Tomáš Procházka

Bitcoin zažil v poslední době velké změny. Začátkem srpna došlo k jeho prvnímu rozdělení a s velkou pravděpodobností dojde k dalšímu začátkem listopadu letošního roku. I přes tyto události jeho cena během srpna vzrostla a nic nenasvědčuje opaku do budoucna.

Které společnosti dominují na trhu čokolád?

08.09.  |  Michal Bureš

Výběr čokoládových výrobků je na našem trhu opravdu široký. Ale neklame nás pouze zdání? Kolik firem "ovládá" trh čokolád?

8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou

08.09.  |  Hana Bartušková

Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!

Průměrný Čech zvládne 58,7 litru. Kolik vypijete za rok mléka?

07.09.  |  Michal Bureš

Mléko a mléčné výrobky patří mezi tradiční lidské potraviny a "mléčné" země dotují výrobu mléka. Jsme vůbec soběstační? Která země vyprodukuje nejvíce mléka?  Kde je jeho spotřeba nejvyšší? A který mléčný výrobek má nyní "cenu zlata"?

Analytici: Dynamiku růstu průmyslu snižuje nedostatek pracovníků

06.09.  |  ČTK

Růst českého průmyslu zůstal v červenci solidní, za mírným snižováním jeho dynamiky stojí nedostatek pracovních sil a s tím související tlak na růst mezd. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Průmyslová výroba v červenci zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta po červnovém revidovaném růstu tři procenta. Průměrný dosavadní růst průmyslu však letos činí 5,5 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2011.

Vše o rozvodu 2. díl: Svěření dětí do péče a alimenty

06.09.  |  Lucie Mečířová

Jednou z nejtíživějších situací u rozvodu bývají především tahanice o děti. Komu budou svěřeny do péče? Jak vysoké budou alimenty? Pojďme se na vše podívat.

2 měsíce po sobě bankám klesají objemy hypoték. Proč?

05.09.  |  Luboš Svačina

Od roku 2015 průměrná výše úvěru rostla mezi jednotlivými roky řádově o desítky tisíc korun a byla jedním z hlavních motorů růstu celkové produkce hypotečních úvěrů. V červenci se tento růst zastavil a objemy hypoték již podruhé za sebou meziročně klesly. V uplynulých 2,5 letech neobvyklá situace. Jaký je důvod a co se bude dít dál?

Jak dostat peníze do českého zdravotnictví?

05.09.  |  Michal Bureš

Zdravotnictví je stěžejním tématem každé politické strany, před volbami se kde kdo ohání, jak zlepší jeho fungování, přidá zdravotním sestrám i doktorům a zkvalitní péči o pacienty. Nicméně českému zdravotnictví chybí vize a pouze se lepí díry v potápějící se lodi. Chybí hloubková reforma, ke které je třeba velké politické odvahy, protože i třicetikorunový poplatek může vaší straně prohrát volby. Jak tedy dostat do zdravotnictví peníze? Opravdu byly poplatky účinné?

Školní prázdniny v roce 2017/2018, kdy budou mít děti volno?

04.09.  |  Michal Bureš

Dneska začíná opět škola a pro studenty základních a středních škol není důležitější otázka než: kdy bude zase volno. Rodiče to taky zajímá, protože musí naplánovat hlídání a kdy si zařídit dovolenou, aby s dětmi zajeli na hory. Jak tedy budou v tomto školním roce 2017/2018 školní prázdniny?

Co řekne příští týden ECB na silné euro?

04.09.  |  Michala Moravcová

Euro se poprvé za 2 a půl roku dostalo nad úroveň 1,20 proti americkému dolaru a užívá si nečinnosti Evropské centrální banky, která zatím slovně neintervenovala proti silné měně. Nákup jednotné evropské měny podporuje i vyšší volatilita na finančních trzích, s tím jak roste geopolitické napětí kolem Severní Koreje a investoři hledají bezpečné přístavy.

Kolik jste letos utratili na dovolené? Bylo to víc, nebo míň než průměrný Čech?

01.09.  |  Hana Bartušková

https://www.finance.sk/182201-voda-jedlo-cigareta-a-telefon-za-volantom/Asi víte, kolik jste letos utratili na dovolené. Jak jsou na tom ale Češi jako národ a byla zrovna vaše dovolená dražší nebo levnější než průměrná česká dovolená.

Kolik nás ročně stojí zdravotní péče?

01.09.  |  Michal Bureš

České zdravotnictví na jedné straně v mnoha ohledech obstojí srovnání se západní Evropou, zatímco na druhé je zmítáno korupčními kauzami. Jak je zdravotnictví financováno? Jakou část tvoří zdravotní pojištění? Kolik a kde Češi průměrně ročně doplácí?

Jaké je to být na „volné noze“?

31.08.  |  Martin Ježek

Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá specifika.

Vše o rozvodu 1. díl: Kolik stojí soud a jak rozdělit společný majetek

30.08.  |  Lucie Mečířová

Uvažujete o rozvodu, protože si nerozumíte s partnerem, ale bojíte se, že by vás soudní řízení zruinovalo? Kolik vůbec stojí rozvést se? A jak nejlevněji rozdělit majetek?

Bilance centrálních bank se začínají rozcházet opačnými směry

29.08.  |  Michala Moravcová

Japonská, americká a evropská. Tři centrální banky světové ekonomiky, které dosud táhly za jeden provaz. Jejich měnová politika se ale začíná lišit tak, jak postupně opouští programy kvantitativního uvolňování.

Výcvik a trénování psa je drahý koníček. Na kolik vás vyjde?

26.08.  |  Lucie Mečířová

Pořídili jste si psa a nechcete ho mít jen jako mazlíka? Chcete z něj výstavního šampiona, nebo dokonce záchranáře? A už jste si zjistili, kolik vás to bude stát?

Kam odchází naši lékaři? Německo, Rusko, nebo Rakousko?

25.08.  |  Michal Bureš

Mladí čeští lékaři mnohdy zvolí odchod do zahraničí. Důvodů může být více - výdělek, zkušenosti, lepší pracovní podmínky atd. Kolik absolventů medicíny každoročně opustí ČR? Kam odchází? Kdo je v českých nemocnicích nahrazuje?

Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat

24.08.  |  Lucie Mečířová

Nad hodinovou sazbou průměrného právníka by nejeden zaplakal. Přesto mohou nastat situace, kdy za advokáta platit nebudete anebo dostanete slevu. Jak to?

Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo

24.08.  |  Martin Ježek

Občas nastane situace, kterou si nikdo z nás nepřeje. Zůstaneme v cizině bez prostředků. Řešení samozřejmě existuje, ale pokud vám nepomohou příbuzní, bude to drahé.

Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci

23.08.  |  Redakce

Průzkum ukázal, že pokud jde o životní pojištění, tak Češi se nejčastěji pojišťují proti následkům úrazu, ale na vážné nemoci zapomínají. Přitom ale právě nemoc patří k nejčastějším důvodům poklesu budoucích příjmů. Jak máte nastavené životní pojištění vy?

Česko - nová brána japonských investic do EU?

23.08.  |  Michal Bureš

Po Brexitu hledá Japonsko novou bránu do EU. Může ji být ČR? V jakých oblastech by mohla být navázána spolupráce? A jak je na tom Japonsko s ekonomickým dechem? Probouzí se opět japonský drak? Může z toho těžit i český lev?

Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku

22.08.  |  Martin Ježek

Ještě jste nebyli na dovolené? Pak vám možná přijde vhod několik rad, které se vám na místě letní relaxace bude hodit.

Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele

21.08.  |  Lucie Mečířová

Zakládání soukromých klubů a spolků je kvůli protikuřáckému zákonu stále častější. Hospodští odmítají přijít o klientelu a prodělat. Plno z nich ale bohužel netuší, jaké problémy si způsobí…

5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra

21.08.  |  Michal Bureš

Obtěžují vás často nevyžádané hovory a SMS? Bojíte se, že z vás někdo bude chtít vytáhnout peníze skrz telefon? Tak si nainstalujte některou z aplikací, je to jednoduché a mnohdy i zadarmo! 

Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout

18.08.  |  Michal Bureš

Každý jistě zažil, že mu v nejnevhodnější dobu zazvonil telefon s neznámým číslem. Energický hlas začal chrlit přehršel informací a nabízet šperky, pojištění, uhlí, elektřinu a další, a další produkty. Jak se bránit proti těmto hovorům? A kde vůbec získali vaše číslo?

Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?

18.08.  |  Hana Bartušková

Analytici se shodují, že letos nás čeká rekordní ekonomický růst a také rekordně nízká míra nezaměstnanosti. Ta se teď v srpnu pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti.

Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů

17.08.  |  Lucie Mečířová

Elektromobily jsou vozy budoucnosti. Plno států dlouhodobě usiluje o snížení emisí a Čína dokonce hodlá zavést kvóty na výrobu nízkoemisních aut. Jak je to ale s cenou elektromobilů v Česku?

Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?

17.08.  |  Lucie Mečířová

Příbuzní anebo přátelé v zahraničí nejsou ničím neobvyklým. Najdou se i tací, kteří poslali daleko za hranice studovat i děti. Jak postupovat, pokud by se jim rozhodli zaslat balíček?

Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor

17.08.  |  Martin Ježek

Ucházíme se o zaměstnání a standardně do něj při prvním kontaktu přikládáme životopis. Zdá se to jednoduché, ale jeho sepsání může být „oříšek“. Jak bychom ho měli sestavit, abychom postoupili nejméně do druhého kola konkurzu?

Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?

16.08.  |  Michala Moravcová

Tři slova Maria Draghiho (whatever it takes) před 5 lety změnila vývoj evropské dluhové krize.

Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?

16.08.  |  Jana Poncarová

Cena elektřiny a zemního plynu pro rok 2018 je zatím velkou neznámou. Zlaté časy, kdy energie zlevňovaly, jsou podle všeho pryč. Do karet levnější elektřině hraje sílící koruna. Energii ovšem může zdražit distribuce. Podívejte se, co nás pravděpodobně čeká, a zjistěte, zda je dobré si cenu energií fixovat.

Jak dlouho pracují Evropané na stát?

15.08.  |  Petr Gola

Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance.

Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor

14.08.  |  Lucie Mečířová

Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?

Čeští dinosauři dobývají Evropu. Kde české dinoparky expandují?

12.08.  |  Michal Bureš

Ano, čeští dinosauři budou skutečně strašit ruské děti a jejich rodiče. Plzeňská společnost West Media s.r.o., která buduje a vlastní v Česku, na Slovensku a ve Španělsku síť zábavních a vzdělávacích parků, otevřela svůj devátý dinopark v ruském městě Bělgorod. Celková hodnota dinoparku převyšuje 4 miliony eur, což je 105 milionů Kč. Do dinoparku firma West Media dodala přes 90 statických i robotických modelů dinosaurů.

Ceny čokolád u nás a našich sousedů. Kde je Milka nejlevnější?

11.08.  |  Michal Bureš

Ceny potravin se v jednotlivých zemích EU znatelně liší. Česká republika se řadí mezi ty "levnější" země. Ovšem kupní síla našich západních sousedů je někde úplně jinde. Jak jsou na tom čokoládové výrobky v zemích střední Evropy? Kde je nejlevnější Milka, kde Lentilky a kde Twix?

Měly by západní země tlačit na zvyšování mezd v ČR?

11.08.  |  Redakce

Ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi se nelíbí politika západoevropských zemí, které vystupují proti tzv. sociálnímu a mzdovému dumpingu. Což je vlastně poskytování služeb "levnou" pracovní silou z východní Evropy. Měly by západní země tlačit na jejich firmy, ať zvyšují mzdy v Česku? Není to spíše partie pro české politiky, kteří by sami měli jednat se západoevropskými podniky? A není to chyba odborů, že si neumějí, či nechtějí dupnout?

Jak si na brigádě přijdete s nižším výdělkem na více peněz

10.08.  |  Martin Ježek

Během léta je k dispozici hodně brigád, nejvíce v pohostinství, na stavbách a v zemědělství. Na co je dobré si dávat pozor, aby se nám letní brigáda vyplatila?

Ceny pohonných hmot stagnují, benzín stojí v průměru 29,55 Kč/l

09.08.  |  Lucie Mečířová

Neustálé zdražování cen pohonných hmot dokáže potrápit nejednoho rodiče. Dobrou zprávou je, že alespoň nafta zlevnila. Jak ale dopadl benzín?

Koupit, či nekoupit? Podvodné obchodníky na internetu můžete odhalit selským rozumem.

09.08.  |  Lucie Mečířová

Na internetu dnes nakupuje každý třetí Čech. Nejčastěji se jedná o oblečení, doplňky anebo elektroniku. S narůstajícím počtem uživatelů ale zároveň vzrůstá i počet podvodníků, kteří se na internetu snaží okrádat lidi. Jak se jim bránit?

Jaký příjem musí čtyřčlenná rodina mít, aby nebyla „chudá“?

09.08.  |  Petr Gola

Příjmy domácností se v členských zemích EU značně liší, proto je rozdílná i hranice „chudoby“ v eurech. V Lucembursku jsou tak některé rodiny „chudé“, přestože v Česku by patřily mezi bohaté rodiny. Jak se liší hranice „chudoby“ v zemích EU?

Odlétli jste se zpožděním? Možná vás odškodní

08.08.  |  Martin Ježek

Přijeli jste na letiště včas a na odbavovací tabuli vidíte u svého letu nápis DELAYED, čili zpožděno. Trávit na letišti desítky minut či dokonce hodin, to člověka nepotěší. V některých případech ale máte právo na odškodnění.
1 6 7 8 9 10 11 12 17 24 32
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz