15.12.
|
Redakce
Nákupy vánočních dárků momentálně zaměstnávají většinu Čechů. Ne vždy ale najdeme pod stromečkem přesně to, co jsme očekávali. Zatímco reklamace vadných dárků by neměla být ani po Vánocích problém, při výměně nebo vrácení nechtěných dárků můžete narazit. Prodejci totiž nemají povinnost vrácení zboží umožnit. Jak při výměně, vracení nebo reklamaci zboží postupovat?
14.12.
|
ČTK
Vláda dnes odmítla návrh ODS na snížení spotřební daně z piva. ODS chce snížit sazby tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil kvůli zvýšení příjmů státního rozpočtu. Snížením daně chce ODS restauratérům kompenzovat zavedení elektronické evidence tržeb (EET). O předloze bez ohledu na stanovisko vlády rozhodnou poslanci.
13.12.
|
Redakce
V listopadu odstartovalo Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí o dotace pro obce a kraje na nákup vozidel s alternativním pohonem. Podobnou výzvu zaměřenou na firemní vozidla již realizovalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu, které aktuálně schválilo kritéria pro další výzvu, a od nového roku budou firmy moci žádat o další příspěvky na elektromobily. Podle Richarda Brabce zváží Ministerstvo životního prostředí v roce 2017 rozšíření podobné dotační podpory například i pro fyzické osoby.
12.12.
|
Petr Gola
Kvalitu života občanů ovlivňují nejenom ekonomické ukazatele, ale i míra osobní svobody a bezpečí, úroveň školství a zdravotnictví nebo kvalita životního prostředí. Tyto a další ukazatele v sobě zahrnuje index prosperity. Česko přitom patří mezi třicítku zemí s nejlepšími podmínkami k životu.
12.12.
|
ČTK
V Česku chybějí pravidla pro další rozvoj sdílené ekonomiky, a není jasné, kde končí sdílená a začíná šedá ekonomika. Regulace sdílených služeb by se ale měla omezit jen na nezbytně nutný rozsah a měla by být jednotná na evropské úrovni. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu.
09.12.
|
ČTK
K překvapivému nárůstu listopadové inflace na 1,5 procenta podle analytiků oslovených ČTK přispěla částečně i příprava restaurací na elektronickou evidenci tržeb (EET), když zdražily své služby. Údaje navíc podle ekonomů naznačují, že inflace může dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB) dosáhnout již v prvních měsících roku 2017. Díky tomu by centrální banka nemusela prodlužovat režim devizových intervencí a mohla jej ukončit již v průběhu příštího roku.
09.12.
|
Petr Gola
Minimální mzda je zakotvena v legislativě nejen ve většině členských zemích Evropské unie, ale i v řadě ostatních evropských zemích. Na Islandu je téměř pětkrát vyšší než v Česku a na Ukrajině zase téměř 7krát nižší. Jak vysoká je minimální mzda v Evropě mimo země EU?
08.12.
|
ČTK
Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má proti tomu letošnímu klesnout o deset miliard na 60 miliard korun, ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale před poslanci vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší. Jde už o třetí státní rozpočet současné koaliční vlády. Sněmovna podpořila jen ty přesuny peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok, s nimiž souhlasil Babiš. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.
07.12.
|
Hana Bartušková
HDP roste a ekonomický růst se hned tak nezastaví. Říkali to v televizi, psali to v novinách. Co to ale vlastně pro každého z nás znamená? Vyšší mzdy, lepší práce, ale taky vyšší ceny.
07.12.
|
Martin Ježek
Uděláte si o vánočních svátcích volno a vyjedete na dovolenou? Kde nejdete levné letenky, informace o destinaci, aktuální kurz měn, stav počasí, fotogalerie a mapy nebo možnosti pojištění? Přinášíme druhou část rad, které by mohly před odjezdem hodit.
06.12.
|
ČTK
Česku chybí kvalifikovaní pracovníci, situace je kritická a žádá si reformu odborného vzdělávání. Vyplývá to z průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, podle kterého má dnes téměř devět z deseti firem problémy obsadit volná místa absolventy středního vzdělání s výučním listem.
02.12.
|
Martin Ježek
Blíží se Vánoce a s nimi dny volna. Konečně opustíme každodenní rutinu. Pojedete na dovolenou s cestovkou, nebo na vlastní pěst? A domluvil jste se už se zaměstnavatelem, jsou-li tam i pracovní dny? Víte, na co si dát hlavně pozor?
01.12.
|
Martin Ježek
O kvalitě pokrmů z fastfoodových řetězců koluje mnohé, ale myslíte, že obyčejné „meníčkové“ hospody jsou lepší? Zkusíme si vybrat ve rychlém občerstvení i v restauraci s menu.
30.11.
|
Milan Masařík
Tankovací karty si dnes mohou dovolit i menší firmy a živnostníci, kteří používají v podnikání jedno nebo jen několik vozidel. Se správnou tankovací kartou ušetří nejen při nákupu paliva, ale navíc získají dokonalý přehled o svých výdajích a podstatně si zjednoduší administrativu spojenou s provozem vozidel.
30.11.
|
Martin Ježek
Od roku 2009 u nás platí antidiskriminační zákon, tedy nařízení o rovném zacházení a návod, jak se bránit před diskriminací. Například když management podniku nevezme pracovnici, která je ve svých 30 letech bezdětná. Vedení firmy má strach, že žena brzy otěhotní a odejde na mateřskou dovolenou. Podobně se to ale týká i absolventů škol, kterým prostě chybí praxe, nebo starších pracovníků, kde se zaměstnavatelé obávají blízké penze a větší nemocnosti.
28.11.
|
Redakce
Také vám připadají úroky na účtech legrační? Přemýšlíte o nejvhodnějším způsobu, jak investovat své úspory? Rozhodování není lehké. Abyste zjistili, který z nejpopulárnějších investičních nástrojů nejvíce vyhovuje vašim požadavkům, přinášíme vám stručný přehled.
28.11.
|
Petr Gola
Zdanění práce bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v Česku v loňském roce dosahovalo 42,8 % z hrubé mzdy, což je v rámci zemí OECD osmá nejvyšší hodnota. Trendem v zemích OECD je snižování zdanění práce, vždyť ve 20 členských zemích OECD zdanění práce od roku 2005 pokleslo. Jak si stojí Česko?
28.11.
|
Martin Ježek
Kuřák je dnes pronásledován. Přibývá míst, kde má zakázáno si svou neřest vychutnat. Mnozí se proto se zlozvykem rozloučili, další si hledají k cigaretě náhradu či alternativu. Pokud jde o zdraví, určitě si nepolepší.
24.11.
|
Martin Ježek
Ve třetí části průzkumu věrnostních karet, které svým zákazníkům některé firmy nabízejí, jsme se věnovali hobbymarketům. Vyhledáváme je často a rádi. Ve většině z nich totiž nacházíme na jednom místě vše, co se týká údržby a zkrášlování domu či našich příbytků. Hobbymarkety samozřejmě také nabízejí odměny za vaše časté nákupy ve formě věrnostních karet, ty pak umožňují slevy na vybrané zboží.
22.11.
|
ČTK
Druhý největší tuzemský e-shop Mall.cz dnes poprvé doručil zásilku letecky dronem. Malý bezpilotní stroj letěl z distribučního centra Mall.cz v Jirnech u Prahy zhruba 1,7 kilometru k zákaznici v Zelenči. Cestu zvládl zhruba za tři minuty a přistál na trávníku před domem, kde balíček odložil. Podle přímého přenosu na webu Mall.cz byly v zásilce hračky.
22.11.
|
Petr Gola
Životní úroveň v západoevropských zemích je stále znatelně vyšší než ve východní Evropě, mnohem více lidí si tak může dovolit pracovat na zkrácený úvazek. V Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek každý druhý.
18.11.
|
Martin Ježek
Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek už na konci března tvrdil, že naše zdravotnictví je v krizi. V nemocnicích chybí zdravotnický personál a některá oddělení se musí uzavírat. Důvody jsou tři: nedostatek peněz, málo zdravotníků a nedodržování zákonů.
16.11.
|
Luboš Svačina
Nemovitosti zdražují výrazně rychleji, než rostou příjmy českých domácností. Na pořízení bytu o průměrné ceně 2,3 milionu Kč musí nyní česká domácnosti vynaložit téměř 6násobek svých příjmů. Dochází na trhu k nafukování cenové bubliny?
14.11.
|
ČTK
Ministerstvo financí očekává, že veřejné finance se dostanou do přebytku 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2018. Další rok by měl přebytek stoupnout na 0,5 procenta HDP. Pro letošní a příští rok odhaduje úřad deficit veřejných financí na 0,2 procenta HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněného Fiskálního výhledu.
14.11.
|
ČTK
Extrémní přírodní katastrofy způsobí v celém světě každoročně škody za 520 miliard dolarů (12,9 bilionu Kč) a dostanou přes 26 milionů lidí pod hranici chudoby. Ve své zprávě o tom dnes informovala Světová banka (SB). Dopad humanitárních a hospodářských škod na chudobu má podle ní mnohem větší rozsah, než se dosud myslelo.
11.11.
|
Martin Ježek
Poslední část seriálu o tom, jak se udělat krásnou / krásným, je věnována zubům. Protože, marná sláva, můžete mít osobního šarmu několik metráků, ale když se usmějete a ústa odhalí zkažený chrup, pohádka končí. A týká se to osobních i obchodních vztahů.
11.11.
|
Redakce
Za méně jak rok a půl vstoupí v platnost Obecné nařízení na ochranu osobních údajů (General Data Protection Regulation – GDPR). Nařízení se i v Česku dotkne prakticky všech firem, nebo jednotlivců, kteří zpracovávají osobní údaje zaměstnanců, zákazníků, klientů či dodavatelů.
11.11.
|
Petr Gola
Od ledna příštího roku se v Česku zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 Kč na 11 000 Kč, v předchozích letech se však minimální mzda v Česku zvýšila spolu s Irskem ze zemí EU nejméněkrát. Jak často zvyšují minimální mzdu jednotlivé členské země EU?
10.11.
|
Martin Ježek
V minulém díle miniseriálu o investicích do našeho zevnějšku jsme se věnovali očím, jejich vadám a nápravám. Dnes to bude jiný hit – plastická chirurgie: zvětšování a zmenšování prsou, úpravy uší, nosu, liposukce, ale třeba i důlků ve tváři.
09.11.
|
Martin Ježek
Dnešní medicína dokáže opravdu leccos, a proto si lidé nechávají leccos spravit, napravit odoperovat, nebo naopak přišít. Ale krása něco stojí. V tomto článku se budeme věnovat očím.
08.11.
|
ČTK
Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na letošní minimum a zároveň nejnižší hodnotu od konce roku 2008. Spíš než nezaměstnanost tak podle ČTK oslovených analytiků trápí českou ekonomiku nedostatek pracovníků. Nezaměstnanost v ČR v říjnu klesla na pět procent ze zářijových 5,2 procenta a bez práce bylo více než 366.000 lidí. Naopak volných míst nabízeli zaměstnavatelé více než 139.000. Česká ekonomika si zároveň udržela nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU.
07.11.
|
Martin Ježek
Nabízíme druhou část průzkumu věrnostních karet, které svým zákazníkům firmy nabízejí. Vyplatí se nám, nebo jde jen o marketing?
07.11.
|
ČTK
Více než dvě pětiny kupců ojetých aut v Evropě se do roka u vozidla potýkaly alespoň s jednou závadou. Většina se projevila do jednoho měsíce od nákupu auta. Vyplývá to z průzkumu Evropské komise. Studie se zaměřovala především na stáčení tachometrů, ale i na problémy technického charakteru. U zákazníků z nových členských zemí EU včetně ČR byl výskyt u 60 procent, v původní evropské patnáctce to bylo 37 procent.
04.11.
|
ČTK
Donald Trump dává Mexiku a Číně za vinu, že Američanům berou miliony pracovních míst. Spíš by ale měl kritizovat roboty. Přestože si republikánský kandidát na prezidenta stěžuje, že Amerika už nic nevyrábí, výroba v Americe ve skutečnosti vzkvétá. Problém je, že továrny už nepotřebují tolik pracovníků jako dřív, protože spoustu práce zastanou stroje.
03.11.
|
ČTK
Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl letos vzrůst o zhruba tři procenta a přesáhnout čtyři biliony korun po loňských 3,89 bilionu. Rekordní export zaznamenají české firmy i přes výrazný nedostatek pracovníků.
03.11.
|
Petr Gola
Lucemburčan s ročním příjmem 20 500 euro je považován za "chudého", v Česku takto vysoký příjem mají jen lidé s nadstandardními příjmy. Jak vysoká je hranice chudoby v EU? Jak se liší hranice chudoby pro jednotlivce a rodinu?
02.11.
|
ČTK
Systém veřejného zdravotního pojištění loni vykázal přebytek 580 milionů korun, přičemž příjmy činily 252,6 miliardy a výdaje 252 miliard Kč. Vyplývá to ze zprávy o hodnocení vývoje hospodaření veřejného zdravotního pojištění za rok 2015, kterou dnes schválila vláda a na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Dokumenty bude ještě schvalovat Sněmovna. I přes hospodářský růst zůstává systém zranitelný vůči hospodářské recesi a je zároveň dlouhodobě neudržitelný, tvrdí zpráva. K jeho stabilizaci je nutné hledat další zdroje.
01.11.
|
Martin Ježek
Proč falšujeme daňová přiznání a jaký je náš vztah ke korupci? Brněnští ekonomové a politologové experimentálně zkoumají vztah lidí k věcem veřejným. I když komplexní závěry ještě nejsou známy, částečné výsledky jsou už dostupné.
31.10.
|
ČTK
Výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech zpravidla ovlivňují hospodářský vývoj země, stejně jako vývoj cen akcií. Specifické dopady má ale celý volební proces, a to bez ohledu na to, který kandidát bude nakonec zvolen. Server Time zmiňuje, že volební rok obvykle přináší například vyšší výdaje na Halloween a naopak pokles prodeje domů. V souvislosti s těmi letošními volbami ale Time hovoří hned o osmi překvapivých dopadech na ekonomiku.
31.10.
|
Petr Gola
Světová banka každoročně sestavuje žebříček zemí s nejlepšími podmínkami k podnikání, dle aktuální studie jsou v Česku 27. nejlepší podmínky pro byznys. Medailové pozice patří Novému Zélandu, Singapuru a Dánsku.
27.10.
|
Martin Ježek
Také máte peněženku napěchovanou kartami, které by vám měly umožnit výhodnější, tedy levnější nákupy? A skutečně vám je umožní, nebo je to jen obchodní trik, jak přinutit zákazníka víc nakupovat?
25.10.
|
ČTK
Státní rozpočet letos skončí v přebytku. Jeho výsledek bude nejlepší za dobu existence České republiky. Zároveň poklesne státní dluh. Důvodem je především lepší výběr daní. Na konferenci k elektronické evidenci tržeb to dnes řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Letos měl schodek podle schválené verze rozpočtu dosáhnout 70 miliard korun. Ke konci září přitom přebytek státního rozpočtu stoupl na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun.
24.10.
|
ČTK
Ztráta tržeb obchodníků kvůli zákazu prodeje o některých státních svátcích dosáhne ročně zhruba čtyř miliard korun. Kvůli novým pravidlům přijde o práci zřejmě několik tisíc lidí. Nebudou to pouze prodavači či prodavačky, ale také pracovníci bezpečnostních agentur či úklidu. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Svazu obchodu a cestovního ruchu, Hospodářské komory a společnosti Atrium Czech Real Estate Management, která provozuje mimo jiné pražské Obchodní centrum Flora. Odboráři ale volno vítají.
24.10.
|
Redakce
Kvalita pohonných hmot závisí spoustě faktorů od jejich distribuce po údržbu a čištění technického zázemí čerpací stanice. Rizikem pro motoristy mohou být kromě opakovaně pokutovaných pump i nekontrolované čerpací stanice v areálech podniků. Je veřejným tajemstvím, že mnoho lidí zde tankuje do svých soukromých vozidel. Problematické pro fungování vozidla je podle odborníků hlavně dlouhodobé používání nevyhovujícího paliva. Experti proto doporučují tankovat u renomovaných a důvěryhodných čerpacích stanic.
21.10.
|
Veronika Hejná
Malí a střední podnikatelé mají často v konkurenci s většími firmami slabší pozici v přístupu k veřejným zakázkám. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek vychází ze tří evropských směrnic z roku 2014 a jeho snahou je docílit snížení administrativní náročnosti zadávacích řízení, zvýšení flexibility zadavatelů při zadávání veřejných zakázek a ulehčení přístupu malých a středních podniků k veřejným zakázkám. Na nejvýznamnější pozitivní změny zákona se soustředí následující text.
20.10.
|
Martin Ježek
Pokud váš potomek vysedává hodiny u počítače a „paří“ s kamarády hry on-line, už vás to nemusí zneklidňovat. Vědci z brněnské Masarykovy univerzity (MU) totiž zjistili, že závislost na online PC hrách je spíš zřídkavá a většina lidí se jí nemusí bát.
20.10.
|
Petr Gola
Přestože jsou všechny členské země Evropské unie ekonomicky vyspělé, tak jsou mezi nimi značné rozdíly v úrovni výkonnosti národní ekonomiky, což se odráží i v rozdílné střední délce života.
19.10.
|
Michal Skořepa
Každý z nás je dvakrát ročně nucen si „vychutnat“ podivné cvičení v podobě celostátního posunu času: na jaře je jedna noc zničehonic o hodinu kratší, na podzim naopak. Samotné posuny času jsou jistě věc nepříjemná. Pokud jsme tedy všichni nuceni tyto posuny podstoupit, je to jistě proto, že to má značné přínosy, nejspíš energetické. Jak si ukážeme, nemá.
18.10.
|
ČTK
Počet státních zaměstnanců se od roku 2012 zvýšil zhruba o 23.000 na letošních 437.000. V příštím roce by se přitom měl jejich počet zvýšit o dalších 7600. Náklady na jejich odměňování od roku 2012 stouply o 16,6 miliardy na letošních 149 miliard korun. Příští rok by přitom měly výdaje státního rozpočtu na platy dále stoupnout na 162 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.
17.10.
|
ČTK
Ceny nových bytů v Česku letos vzrostou meziročně v průměru o 4,4 procenta. Nejvíce zdraží byty v Praze, o sedm procent. Růst cen bude pokračovat i v příštím roce. Vyplývá to ze studie společností CEEC Research a KPMG ČR, kterou má ČTK k dispozici. Zúčastnilo se jí více než 40 developerských firem působících na domácím trhu. Jako hlavní důvody zdražování vidí rostoucí poptávku a nízké úrokové sazby. Více než třetina společností považuje současné ceny v Praze za nadhodnocené.
14.10.
|
ČTK
Důvěře nadpoloviční většiny Čechů se z institucí veřejného života těší armáda, policie a soudy. Na opačném konci žebříčku skončily církve a tisk. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve srovnání s dubnem v něm výrazný vzestup zaznamenaly odbory.
14.10.
|
Veronika Hejná
Externím nástrojem zajištění měnových rizik jsou měnové deriváty, mezi nimiž nejobvykleji požívaným derivátem jsou měnové forwardy. Jedná se o dohodu o nákupu či prodeji předem daného objemu cizí měny k přesně v budoucnu stanovenému datu, a to za cenu, která je dohodnuta již dnes. Forwardový kurz vychází z aktuálního spotového kurzu, k němuž jsou připočteny forwardové body (vycházejí z úrokového diferenciálu mezi dvěma měnami).
12.10.
|
ČTK
Obchodní řetězec Tesco v ČR spustí samoobslužné nakupování ve třech obchodech, pokud se osvědčí rozšíří systém do dalších. Systém samoobslužného skenování zboží během nákupu Scan&Shop a Scan&Shop Mobile pomocí skeneru či mobilního telefonu již funguje v hypermarketu v pražských Letňanech, v nejbližší době ho řetězec spustí v prodejnách v Plzni a v Brně. Novinářům to dnes řekl šéf českých prodejen Tesco Martin Beháň. Globus již oznámil, že spustí samoobslužné nakupování na konci října ve všech svých hypermarketech.
11.10.
|
ČTK
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce dokončit letošní rok s vyrovnaným či přebytkovým státním rozpočtem. Novinářům to řekl během dnešního jednání ministrů financí zemí Evropské unie v Lucemburku. Ke konci září stoupl přebytek rozpočtu na 82,3 miliardy korun. Babiš dodal, že by byl pro vyrovnaný rozpočet i v příštím roce, navrhovaný schodek 60 miliard je kompromisem s koaličními partnery ČSSD a KDU-ČSL.
10.10.
|
Zbyněk Drobiš
Musí řidič automaticky předjímat, že dítěti není věnována dostatečná pozornost? Ústavní soud nedávno zrušil rozhodnutí vztahující se k případu odpovědnosti řidiče při couvání v obytné zóně. Ten byl totiž původně odsouzen za usmrcení dítěte z nedbalosti.
10.10.
|
ČTK
Nezaměstnanost v ČR v září klesla na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Bez práce bylo na konci měsíce 378.258 lidí, což je nejméně od prosince 2008. Volných míst je už téměř 141.000, více jich bylo naposledy v srpnu 2008. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.
07.10.
|
ČTK
Přibližně polovina autobazarů při prodeji ojetých vozů letos používala nekalé praktiky nebo poskytovala zákazníkům neúplné informace. Zjistila to při kontrolách Česká obchodní inspekce, která udělila prodejcům pokuty v souhrnné výši téměř půl milionu korun.
07.10.
|
Redakce
Nakupování Scan&Go, při kterém sami zákazníci snímají čárkové kódy zboží pomocí skeneru a u pokladny už jen zaplatí výslednou částku, rozšiřuje jako jediný Globus do všech svých hypermarketů od 24. října.
06.10.
|
ČTK
Brňané si budou moci od 1. ledna nahrát předplatní jízdenky na MHD na platební kartu, zaplatí je v e-shopu. Cestující si bude moci zvolit, jestli bude mít jízdenku na kartě, s níž běžně platí, nebo si vyzvedne kartu bez vazby k účtu a může si i dál kupovat papírové jízdenky, které se zatím neruší.
05.10.
|
Redakce
Firmy a podnikatelé využívají stále častěji palivové karty umožňující tankovat za stejné ceny v rámci celé České republiky. Takto lze tankovat za stejnou cenu nejen napříč republikou, ale i napříč sítěmi čerpacích stanic bez ohledu na totemové ceny. Výhody plošných cen se naplno projeví hlavně na frekventovaných úsecích silnic, kde jsou pohonné hmoty zpravidla extrémně předražené.
05.10.
|
ČTK
Minimální mzda stoupne od 1. ledna na 11.000 korun měsíčně, o navýšení o 1100 korun dnes rozhodla na základě dohody se sociálními partnery vláda. Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance.
05.10.
|
Andrea Papoušková
Ať už jste ve fázi intenzivního hledání nové práce nebo se teprve rozhlížíte po možných nabídkách na pracovním trhu, určitě se vám bude hodit LinkedIn. Proč? Oproti klasickému životopisu má hned několik výhod. A pokud jej prozatím nemáte nebo jste se doposud nedostali k tomu si váš profil upravit, možná že právě následující odstavce budou tím pravým impulzem k tomu, abyste s tím něco udělali.
03.10.
|
Veronika Hejná
Zahraniční obchod se zbožím a službami s sebou přináší pro tuzemského podnikatele řadu rizik. Jedním z nich je měnové riziko. Měnové riziko vzniká v okamžiku, kdy podnikatel má svá aktiva, pasiva a peněžní toky denominované v různých měnách a v důsledku změny měnových kurzů pak může docházet ke změně jejich hodnoty.
30.09.
|
ČTK
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 2,6 procenta. Proti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,9 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad, který tak potvrdil údaje ze začátku září. Do nového výpočtu byly zapracovány údaje za sektor vládních institucí, což ale na tempo růstu HDP nemělo dopad.
30.09.
|
Zbyněk Drobiš
Může zaměstnanec požadovat vyplacení odstupného, přestože pracovní poměr byl zaměstnavatelem ukončen z výpovědního důvodu pro závažné porušení povinnosti zaměstnancem? Nebylo by takové právo zaměstnance v rozporu s dobrými mravy? Odpovědi poskytnul Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí.
23.09.
|
Lucie Vokurková
Za starých dobrých časů kvantitativního uvolňování se centrální bankéři jednotně shodli na tom, co je dobré pro ekonomický růst. Dneska už si do noty tolik nehrají. Některé centrální banky mají v úmyslu pomocí negativních úrokových sazeb odradit finanční ústavy od toho, aby si u nich ukládaly přebytečné rezervy. Věří, že prostřednictvím levných úvěrů podpoří půjčky domácnostem a podnikům a nakopnou tak hospodářský vzestup. Ten zase popostrčí inflaci zpět k cílové hodnotě 2 procenta, která je brána jako hranice cenové stability. Ale na tomto názoru se neshodnou všichni představitelé centrálních bank.
21.09.
|
ČTK
Podle ekonomů nemá schodek 60 miliard korun v dnes schváleném návrhu státního rozpočtu na příští rok nemá v současné příznivé ekonomické situaci opodstatnění. Navíc letošní rozpočet podle některých ekonomů i přes naplánovaný schodek 70 miliard korun skončí jako vyrovnaný. Problémem také může být do budoucna nárůst povinných, tzv. mandatorních výdajů rozpočtu způsobený růstem platů a důchodů.
16.09.
|
Lukáš Pololáník
Evropské spotřebitelské centrum působí pří ČOI a jeho hlavním úkolem je ochrana práv spotřebitele na mezinárodní úrovni v rámci EU.
16.09.
|
Andrea Papoušková
Hledat si práci přes sociální sítě? Vždyť na to jsou pracovní portály! Ano, i taková může být prvotní reakce, když někomu sdělíte, že si hledáte nové místo, ale nikoliv klasickou cestou přes webové stránky k tomu určené. Sociální sítě ale mohou být daleko efektivnější.
15.09.
|
Redakce
Ochranou práv spotřebitelů se vedle spotřebitelských organizací se zabývají i orgány státní správy. Jedním z nejvýznamnějších je Česká obchodní inspekce (ČOI). Podívejte se, co vše ČOI kontroluje a s čím se na ni můžete obrátit, pokud nejste spokojeni se službami obchodníků.
14.09.
|
ČTK
V Brně dál rostou ceny bytů v novostavbách, bytů je nedostatek. Stejná situace se už přenesla i na trh se staršími byty a rostou dokonce i ceny nájmů. Nedostatek všech druhů bytů na straně jedné a dostatek peněz mezi lidmi vedou k tomu, že najít vhodné bydlení není těžké jen v Brně, ale problém se začíná rozšiřovat na celou jižní Moravu. Vyplývá to z informací od developerů i realitních kanceláří.
14.09.
|
Lukáš Pololáník
Existuje celá řada organizací které se věnují ochraně práv spotřebitele. Kromě státních institucí, jako je ČOI nebo Evropské spotřebitelské centrum, se jedná např. o Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), dTest, Asociace občanských poraden či Sdružení českých spotřebitelů a další.
14.09.
|
Petr Gola
Světové ekonomické fórum každoročně sestavuje žebříček zemí dle výkonnosti národní ekonomiky. V aktuální studii patří Česku 31. místo na světě, horší hodnocení má např. Španělsko, Portugalsko nebo Itálie. Oproti předchozímu roku si Česku polepšilo o 6 míst.
13.09.
|
ČTK
Platy ve veřejných službách a správě vzrostou od listopadu o čtyři procenta. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Příslušné nařízení schválila včera vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o tom informoval na twitteru.
12.09.
|
ČTK
Studenti vysokých škol dále kritizují návrh státního rozpočtu na rok 2017. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) sice v srpnu vyjednala s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), že proti původním plánům dostanou vysoké školy miliardu navíc, ale ke splnění minimálních požadavků vysokoškolského prostředí stále 300 až 500 milionů korun chybí. Studentská komora Rady VŠ, která je národní reprezentací studentů, na to upozornila v tiskové zprávě před dnešním jednáním vlády o rozpočtu.
08.09.
|
Lukáš Pololáník
Nezaměstnanost v srpnu klesla na 5,3 %. Mzdy se zvyšují (ve druhém čtvrtletí o 3,7 %) a firmy mají problém najít vhodné zaměstnance, takže nabízí odměny za doporučení a více benefitů. Odborníci odhadují, že růst spotřeby domácností převezme roli hlavního tahouna domácího růstu. Na konci roku bude podle analytiků nezaměstnanost na úrovni 5,5 %.
07.09.
|
Lukáš Pololáník
I letos jsme mohli zaznamenat údadek několika cestovek. Klienti mají na uplatnění svého nároku půl roku a pojišťovna jim musí vyplatit celou částku bez ohledu na výši pojistného limitu. Jak má postupovat poškozený klient v případě, že cestovní kancelář zkrachuje?
07.09.
|
ČTK
Sázka na růst kurzu české koruny bude obchodem roku 2017. Tvrdí to analytici nizozemské banky ING, podle nichž by Česká národní banka (ČNB) mohla již před polovinou příštího roku opustit svůj závazek udržovat kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč za euro. Tak nízko ČNB korunu pomocí intervencí udržuje už téměř tři roky.
05.09.
|
ČTK
Průměrná mzda v Česku stoupla dle ČSÚ ve druhém čtvrtletí meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 % na 27.297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta. Ještě rychleji než průměrná mzda zvyšuje medián, takže růst mezd je více rozložený a dotýká se i lidí s nižšími příjmy. Jde tak o nevyšší reálný růst mezd za posledních devět let. Stále ale platí, že většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Podle analytiků mzdy porostou i v dalších měsících a za celý letošní rok by průměrná mzda mohla stoupnout o více než čtyři procenta.
02.09.
|
Lukáš Pololáník
I přes zpomalení ekonomického růstu ve druhém čtvrtletí ukazují podle ekonomů dnešní data na velmi dobrou kondici české ekonomiky. Zpomalení je podle nich způsobeno především meziročním srovnáním, kdy vývoj loni byl významně ovlivněn jednorázovými vlivy, a nižší investiční aktivitou. Celkově by ekonomika měla za celý rok vykázat růst o 2,3 až 2,5 procenta, odhadují analytici.
29.08.
|
Veronika Hejná
Bankovní záruka je univerzálním nástrojem zajištění rizik z obchodních vztahů, a to na straně odběratele i dodavatele. Nový občanský zákoník (zák. č. 89/2012 Sb.) s účinností od 1. ledna 2014 ve svých ustanoveních § 2029 a následujících pojednává o finanční záruce. Rozdíl oproti původnímu pojmu bankovní záruky z obchodního zákoníku spočívá v rozšíření okruhu výstavců, jimiž kromě banky může být jakákoliv osoba právnická, ale i jakákoliv osoba fyzická. Je-li potom výstavcem banka, zahraniční banka anebo spořitelní a úvěrní družstvo, jedná se o bankovní záruku.
26.08.
|
ČTK
Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15.000 Kč) měsíčně. Finsko se tak patrně stane první evropskou zemí, která na národní úrovni otestuje zaručený příjem.
26.08.
|
Redakce
Vysílání zaměstnanců na pracovní cesty je nedílnou součástí podnikání. Ať už se jedná o dojednání obchodu a cestuje management firmy, nebo je cestování součástí profese, jako například profesionální řidiči nebo obchodní zástupci. Jaká je výše cestovních náhrad, na kterou má zaměstnanec nárok a čeká nás revoluce ve služebních cestách do zahraničí?
25.08.
|
Redakce
Prázdniny pomalu končí a pro rodiče školáků nastává období nákupů. Začátek školy je spojen s výdaji za školní výbavu, ale nemálo peněz vydají rodiče také za oblečení, kroužky, stravování a v některých případech i za jízdné, pokud děti musí do školy dojíždět.
24.08.
|
Lukáš Pololáník
S blížícím se začátkem školního roku čekají rodiče i studenty nemalé výdaje. Stát ale přispívá školákům a studentům především na dopravu a bydlení. Dále je možné čerpat přídavek na dítě nebo sociální stipendium. Rodiče těch nejmenších si sníží daně díky školkovnému.
24.08.
|
ČTK
Maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu, domnívá se 79 procent jejich dodavatelů. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo zpracovat ministerstvo zemědělství. Z pohledu férového a oboustranně vyváženého přístupu vůči dodavatelům nejlépe vyšly řetězce Coop, Globus a Billa, naopak nejhůře Lidl a Kaufland.
24.08.
|
Michaela Malátná
Trh se švýcarskými hodinkami nadále upadá. Podle odborníků za to může citelné posílení franku i teroristické útoky, které otřásly Evropou. Jen za poslední půlrok se export snížil o 10,6 procenta a tento negativní trend dále pokračuje. Mají také nového konkurenta – takzvané chytré hodinky, což některé výrobce přimělo přidat do svých hodinek nové elektronické funkce.
23.08.
|
Andrea Papoušková
Prázdniny se neúprosně blíží ke konci a mnohým z vás se brzy otevřou brány vysokoškolského života. Jak se na tuto změnu připravit? S jakým výdaji počítat, abychom obzvláště ty první měsíce finančně ustáli? Pokud se vás to tento rok prozatím ještě netýká, určitě nebude na škodu, když se již s předstihem podíváte, jak moc budete jako vysokoškolák zatěžovat vaši peněženku.
23.08.
|
ČTK
Průměrná nominální hrubá mzda vzrostla v Česku v letech 2007 až 2015 o 26,3 procenta. Reálná mzda, tedy nominální mzda snížená o inflaci, se po přepočtu pomocí indexu spotřebitelských cen zvýšila o 7,7 procenta. Vyplývá to z výpočtu poradenské společnosti Trexima, která reagovala na výpočet britské odborové centrály Trades Union Congress, podle níž činil růst reálné mzdy v Česku jen 1,1 procenta.
19.08.
|
Veronika Tomanová
Nakupujete v rámci svého podnikání zboží nebo služby v zahraničí a faktury obsahují zahraniční DPH? Daň z přidané hodnoty zaplacenou v jiném členském státě EU si můžete nechat vrátit. Následující článek informuje, jak o vrácení DPH žádat.
18.08.
|
Redakce
České společnosti reagují na zahraniční poptávku pružně. Inovují své výrobky a doplňkové služby. Aktivní jsou i při hledání nových exportních destinací. Vyplývá to ze zkušeností České exportní banky. Tyto trendy potvrzují i tuzemské firmy.
16.08.
|
Jaroslav Křůpala
Zlato, mezi investory stále nejoblíbenější komoditní kov, je používáno jako obchodní artikl již od starověkých civilizací. To, že bylo do roku 1971 základem monetárního systému Spojených států amerických, pravděpodobně víte. Už ale nemusíte o žlutém kovu vědět, že...
12.08.
|
Petr Gola
Daňová politika se v jednotlivých členských zemích EU liší. Při zohlednění plateb na dani z příjmu fyzických osob, povinného pojistného a DPH pracují na stát nejméně občané na Kypru a nejdéle ve Francii.
11.08.
|
Luboš Svačina
Ceny bytů v Praze nerostou zdaleka tak rychle jako v příhraničních oblastech. Oproti loňskému červenci byty Praze zdražily o 6 %. Přesto v nominální hodnotě rozdíl v ceně zde dosahuje 300 000 Kč. O stejnou sumu vzrostly ceny také v Libereckém kraji, kde však meziroční růst dosáhl 24 procent.
11.08.
|
Michaela Malátná
Dění v Evropě se výrazně podepsalo na zájmu o pobyty v zahraničí. Pokles se nejvíce týká Turecka, které nedávno zažilo puč a několik teroristických útoků. Naopak lidé více vyráží na dovolenou na Slovensko, do Chorvatska, Španělska i Malty. Raketově roste zájem o tuzemské pobyty.
09.08.
|
Michaela Malátná
Jste celé dny v práci a nestíháte si vyzvednout balíky na poště? To už vás v budoucnu možná nebude muset trápit. Česká pošta se totiž odhodlala k revolučnímu kroku. Na svých pobočkách v osmi velkých městech nechá svá depa otevřená 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.
08.08.
|
Lukáš Pololáník
Od února nepřetržitě klesající nezaměstnanost v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových 5,2 procenta. Za růstem stojí sezónní vlivy a analytici předpokládají v dalších měsících opět pokles. Firmám nadále chybí lidi prakticky na všech pozicích od řidičů a dělníků až po IT
odborníky a manažery.
08.08.
|
Tomáš Menčík
Ale se zpožděním, jako vždy. To jen jako doplnění názvu tohoto článku. Pojďme ale popořadě nahlédnout do aktuálního dění na trhu s ropou, která má přímý dopad na ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic.
05.08.
|
Jaroslav Křůpala
Rok 2016 se nese ve znamení cenového růstu komoditních kovů. Zlato, stříbro a těžařské společnosti jsou pro tuto chvíli nečekanými investičními vítězi. Nejvyšší procentuální nárůst zaznamenalo stříbro (44 %), které se na trhu více obchoduje a má tendenci být mnohem více volatilní. Zlato zaznamenalo meziroční nárůst až o 300 dolarů za unci (25 %). Cena zlata je, jako u každé jiné komodity, odvislá od zákonů nabídky a poptávky. Uvádíme zde hlavní faktory, které zapříčinily rostoucí poptávku po zlatě.
Zobrazit všechny články