26.04.
|
Richard Kafoněk
Co bychom měli očekávat ve světě on-line marketingu v roce 2016? Jaké budou hlavní trendy? Co je důležité sledovat a co se naopak dá na ústup?
26.04.
|
Petr Gola
Nejvyšší hrubá průměrná měsíční mzda na světě je ve Švýcarsku, kde činí 186 tisíc Kč, v dalších 11 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Jak vysoká je průměrná měsíční mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?
25.04.
|
Jakub Petruška
Nedávno zveřejnil Mezinárodní měnový fond zprávu o předpokládaném vývoji světové ekonomiky na letošní a příští rok. A vývoj se nejeví nijak dobře. Zatímco začátkem ledna byly odhady globálního růstu pro rok 2016 na 3,4 %, nová prognóza se pohybuje kolem 3,2 %, což je nárůst oproti loňsku jen o 0,1 %. Fond zároveň upozornil, že období velmi pomalého růstu je již příliš dlouhé a světová ekonomika je vystavena mnoha defektům.
22.04.
|
ČTK
V mezinárodním hodnocení rovných podmínek pro ženy a muže skončilo Česko na 81. místě ze 145 států. Rovné šance jsou jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice a na trhu práce. Lepší výsledky než ČR měla například Ghana, Ukrajina, Rusko či Uganda. V první desítce jsou severské státy, Irsko, Slovinsko či Filipíny.
22.04.
|
Petr Gola
Ve většině vyspělých zemích světa je legislativou stanovena minimální mzda. V paritě kupní síly je minimální mzda nejvyšší v Lucembursku. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v paritě kupní síly v Česku oproti jiným zemím světa?
20.04.
|
Zbyněk Drobiš
Vymáhání výživného může představovat složitý soudní spor s rozsáhlým dokazováním. Může nezletilé dítě, které není plně svéprávné žádat výživné, ačkoliv má vlastní majetek? Jakým způsobem tuto otázku upravuje občanský zákoník?
15.04.
|
Lukáš Pololáník
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje nížení odměn exekutorům až o dvě třetiny. EET by se měla spustit od 1. prosince. Škoda Auto zaznamenala nejlepší prodeje za 121 let historie firmy. Více naleznete v aktuálním týdenním souhrnu.
15.04.
|
Petr Gola
Výpočet čisté mzdy, kterou obdrží zaměstnanec na svůj bankovní účet, a za kterou může nakupovat zboží a služby ovlivňují nejenom sazby daně z příjmu, sociálního pojištění a zdravotního pojištění, ale i další legislativní parametry.
14.04.
|
Jana Poncarová
Provozní náklady tvoří nemalou část výdajů každé firmy, ať už jde o velkou korporaci nebo drobnou provozovnu. Ceny elektřiny i zemního plynu klesají a letos více než kdy jindy platí, že šetří ten, kdo se zajímá. Kolik může malá firma nebo živnostník ušetřit při změně dodavatele? Jaké dodavatele vybrat?
14.04.
Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně. Za dvanáctiprocentním nárůstem promrhaného času stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony. Z účtu průměrné firmy v Česku tak loni za jednoho zaměstnance zmizela suma, která je o 44 procent vyšší, než byl průměrný měsíční plat.
13.04.
Cestující v pražských tramvajích mohou ode dneška poprvé zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou. Dopravní podnik (DPP) spustil pilotní projekt ve dvou tramvajích na lince 22. V následujících týdnech budou přístroji, které přijímají bezkontaktní platební karty, vybaveny všechny vozy na lince 18. DPP rovněž zprovoznil opravenou trať na Vršovické ulici v Praze 10. Oprava vyšla na 290 milionů korun.
13.04.
|
Zbyněk Drobiš
Jak může být posouzeno odnášení zbytků jídla z kuchyně zaměstnancem? Může zaměstnanci hrozit okamžité zrušení pracovního poměru? Odpovědi poskytuje rozhodnutí Nejvyššího soudu, které vám přiblíží tento článek.
12.04.
|
Vladan Gallistl
Ropa se z cenového propadu může vzpamatovávat celé roky. A nepomůže jí ani vágní dohoda mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.
11.04.
|
Redakce
Dnes je již více než jasné, že samotné dokončení vysoké školy k získání vysněné práce nestačí. Stále více firem klade největší důraz na praxi, ideálně pak spojenou se vzděláním v oboru. Mnoho studentů si už tuto skutečnost uvědomilo a během studia hledají stáže i pozice na částečný úvazek.
08.04.
|
Lukáš Pololáník
Německý úřad pro motorová vozidla KBA dokončil testování naftových aut a dospěl k závěru, že při testech emisí podváděl jen Volkswagen. Česko je pro zahraniční investory po čtyřech letech opět nejatraktivnější zemí mezi 16 zeměmi střední a východní Evropy. Deficit veřejných financí loni klesl na 0,42 % HDP z 1,95 % v roce 2014 a je tak na historickém minimu. Díky intervencím ČNB se za poslední dva roky zvýšil český export o 400 až 450 miliard korun. Stát přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Více v pravidelném týdenním přehledu.
07.04.
|
Jana Poncarová
Když se rozhodnete změnit dodavatele elektřiny nebo plynu, energetická společnost, se kterou podepíšete smlouvu, vše vyřídí za vás. Přesto se vyplatí vědět, jak změna dodavatele probíhá a jednotlivé kroky si ohlídat. Na co při změně dodavatele nezapomenout?
06.04.
|
Redakce
Podomním prodejcům se stále ve velké míře daří nekalými taktikami přesvědčit zákazníky ke změně dodavatele energií. Ti ale namísto úspor mohou přijít až o tisíce korun, pokud je podvodníci napálí. Neseriózní prodejci obcházejí domácnosti s nabídkou zdánlivě výhodných smluvních podmínek, přitom jejich hlavním záměrem je získat díky předloženým fakturám snadný přístup k soukromým údajům. Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?
05.04.
|
Jaroslav Bukovský
Vlády napříč světem oživují institut minimální mzdy. Už na apríla odstartuje čtyřletý seriál jejího zvyšování Velká Británie, počínaje červencem pak zaměstnancům s nejnižšími příjmy přidá i Rusko, a to rovnou o pětinu.
04.04.
|
Petr Gola
Institut minimální mzdy není zaveden pouze ve většině zemích EU, ale např. i v USA, Japonsku, Kanadě nebo Austrálii. Minimální mzda hraje důležitou legislativní roli ve většině vyspělých zemích světa. V Austrálii činí minimální mzda dokonce 316 Kč za hodinu.
01.04.
|
Lukáš Pololáník
Daňové zvýhodnění na druhé a další dítě se zřejmě zvýší. Intervence ČNB možná skončí kolem poloviny roku 2017. Česká ekonomika loni rostla o 4,3 procenta. Škoda Auto zvýší do roku 2020 dodávky svých vozů zákazníkům v Číně na dvojnásobek. Prezident podepsal zákony zavádějící EET. Více v pravidelném týdenním přehledu.
01.04.
|
Jana Poncarová
Energetikou hýbou změny. Velkým energetickým společnostem klesají zisky, výroba elektřiny se decentralizuje a lidé šetří, kde se dá. Na výrobě elektrického proudu v klasických elektrárnách se už příliš vydělat nedá. Ale síť potřebuje investice. Záchranu má přinést změna tarifní struktury a výpočet platby podle velikosti jističe. Změny se dostaly pod palbu veřejnosti a Energetický regulační úřad slibuje, že lidé poškození nebudou. Opravdu?
30.03.
|
Zdeněk Pečený
Rozhodnutí Evropské centrální banky vytáhnout na oživení ekonomiky těžší kalibr nenechalo v klidu bankovní radu ČNB.
29.03.
|
Petra Pelantová
Obraz ruského kapitálu v Česku není vůbec pěkný. „Vyvádějí se vysoké objemy finančních prostředků ze zahraničních společností, velmi často s ruskými vlastníky, kdy Česká republika měla sloužit jako tranzitní země pro převody do dalších, bezpečných destinací, jako je například Kypr,“ zaznělo v loňské výroční zprávě Finančního analytického útvaru (FAÚ).
24.03.
|
Lukáš Pololáník
Čisté příjmy tuzemských bank z poplatků a provizí loni klesly o 1,7 miliardy na 34,3 miliardy korun. ČOI v loni udělila v souvislosti s výprodeji 1409 pokut ve výši 13,3 milionu Kč. Čeká eurozónu shazování peněz z vrtulníku? Více v pravidelném týdenním souhrnu.
22.03.
|
Michala Moravcová
Cena zlata jako cena každého jiného aktiva je výsledkem interakce nabídky a poptávky. Zatímco nabídka žlutého kovu je dobře predikovatelná a stabilní, poptávka je vrtkavá. Zlato není typickou průmyslovou komoditou jako měď nebo hliník. I když má i ono své uplatnění v průmyslu, primární poptávku po zlatě určují investoři. Zájem investorů o žlutý kov ovlivňuje cena amerického dolaru a vývoj reálných úrokových sazeb.
18.03.
|
Lukáš Pololáník
Průměrná úroková sazba hypoték v únoru klesla na historické minimum 2,02 procenta. Stát podpoří nákup elektromobilů v tuzemských firmách. Škoda Auto loni zvýšila zisk o 6,5 procenta na rekordních 708 milionů eur. Nezaměstnanost na Slovensku v únoru klesla na sedmileté minimum 10,09 procenta. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
11.03.
|
Lukáš Pololáník
Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Mzdy rostly nejrychleji od roku 2009. Založení společnosti s ručením omezením bude levnější. Zástupci OPEC se sejdou kvůli zmrazení produkce ropy. To a mnohem více naleznete v pravidelném týdenním přehledu.
09.03.
|
Tomáš Menčík
Řadu investorů straší aktuální propady na akciových trzích. Mnozí z nich si ještě živě vybavují drastické propady z roku 2008, navíc srovnání touto krizi zvanou hypoteční či finanční přiživují mnohá média, která píší o začínající další krizi.
09.03.
|
Petra Pelantová
Takhle mě ještě nikdo neokradl, rozčiluje se turistka před směnárnou Chequepoint v pražské Kaprově ulici. V ruce drží účet s datem 15. února 2016, na kterém stojí, že za jedno euro jí obchodník vyplatil jen patnáct českých korun. Ten den vycházel kurz České národní banky (ČNB) na sedmadvacet korun a například ve vedlejší směnárně mohla dotyčná vyměnit svých 15 euro za 24,90 koruny za kus.
04.03.
|
Lukáš Pololáník
Míra zaměstnanosti v ČR stoupla v lednu na 71 procent, což je nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993. Ekonomickou situaci v Česku hodnotí letos lidé nejlépe od roku 1999. Daňové zvýhodnění na druhé dítě zřejmě vzroste o stokorunu měsíčně. Na třetí a další dítě se zvýší o 300 korun měsíčně. Více v pravidelném týdenním přehledu.
03.03.
|
Redakce
S vývojem cen motorové nafty mohou být čeští řidiči opravdu spokojení. I v únoru totiž pokračuje pokles cen – v rámci EU má ČR osmou nejlevnější naftu. Za litr nyní v průměru zaplatíme 25,73 Kč. Průměrná cena nafty v celé Evropské unii nyní dosahuje 28,27 Kč/l. Na rozdíl od dlouhodobých trendů je tak cena v ČR podprůměrná.
26.02.
|
Lukáš Pololáník
ČOI uložila pokutu dva miliony korun společnosti Astena group za klamavé předváděcí akce. Je to nejvyšší pokuta organizátorům těchto akcí. Den daňové svobody připadá letos podle Deloitte na 20. června. Loajalita zákazníků Škody Auto je vyšší než u automobilky Porsche. Německé veřejné finance loni zaznamenaly nejvyšší přebytek od sjednocení země. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
19.02.
|
Lukáš Pololáník
Analýza UniCredit Bank uvádí, že rozpadem tzv. schengenského prostoru by byly nejvíc postiženo Česko a Slovensko. Důvodem je vysoká otevřenost obou ekonomik a vysoký podíl obchodu s ostatními zeměmi. Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta, zatímco ve Venezuele kleslo HDP o 5,7 procenta a míra inflace dosáhla 180,9 procenta. Počet minipivovarů v Česku překročil hranici 300! Více novinek v pravidelném týdenním souhrnu.
18.02.
|
Zbyněk Drobiš
Problematika okamžitého zrušení pracovního poměru je rozsáhlá a představuje v životě každého zaměstnance velmi nepříjemný okamžik. K této tématice si dnes představíme rozhodnutí Nejvyššího soudu pojednávací o okamžitém zrušení pracovního poměru při opakovaném porušení příkazu zaměstnavatele neprovádět hotovostní platby nad určitou hranici.
12.02.
|
Michal Ruml
Daň z nabytí nemovité věci by měl v budoucnu platit výhradně kupující. Vláda si od této změny slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly. Čtěte více.
10.02.
|
Zbyněk Drobiš
Průběh pracovní cesty se dělí na více úseků, které jsou posuzovány odlišně ve vztahu k plnění pracovních úkolů. Tato skutečnost má vliv na posuzování žádosti zaměstnance k odškodnění za újmu utrpěnou na pracovní cestě. Dnes si k tomuto tématu představíme zajímavé rozhodnutí Nejvyššího soudu.
09.02.
|
Petr Gola
Nejvyšší kvalita života je ve svobodných a demokratických zemích světa. Ekonomická svoboda v Česku je pro letošní rok 21. nejvyšší na světě, jak vyplývá z nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2016".
05.02.
|
Lukáš Pololáník
Bankovní rada ČNB odsunula možný konec devizových intervencí do první poloviny roku 2017. Ceny pohonných hmot v dále klesaly. O registrační značku na přání požádalo během prvního měsíce přes 2500 lidí. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské Unie loni dál rostla. Více v pravidelném týdenním přehledu.
05.02.
|
Petr Gola
Hrubá mzda a čistá mzda zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou na rodičovské dovolené se v Česku liší nejméně ze všech členských zemí OECD. Důvodem jsou vysoké slevy, které může zaměstnanec uplatnit. Podívejme se na praktický výpočet za rok 2015.
03.02.
|
Zbyněk Drobiš
Ústavní soud v nedávné době vydal nález, ve kterém se zabýval otázkou posuzování výše výživného pro dítě, jehož rodiče dosahují velmi vysokých příjmů. Jaké hlavní teze vymezil Ústavní soud, se dozvíte v dnešním článku.
29.01.
|
Michal Ruml
Mzdy zaměstnanců v podnikové sféře v ČR, jejíž jádro tvoří průmyslové podniky, by se v letošním roce měly v průměru zvednout o 2,4 procenta. Čtěte více v našem týdenním přehledu.
27.01.
|
Zbyněk Drobiš
Nejvyšší soud v nedávné době vydal rozhodnutí ve sporu o odškodnění školního úrazu, který utrpěl žák střední školy na školním pobytu. Jelikož problematika odškodnění školních úrazů není příliš zpracována, představíme si dnes uvedené rozhodnutí k lepší znalosti práv a povinností.
22.01.
|
Michal Ruml
Mezinárodní měnový fond si myslí, že ano. Příliv uprchlíků do Evropy nemusí podle něj poškodit ekonomiku regionu, pokud bude existovat dohoda o rovnoměrnějším přerozdělení přistěhovalců po celém kontinentu a podaří se je rychle začlenit na místní pracovní trhy. Čtěte více...
15.01.
|
Lukáš Pololáník
Německo loni dosáhlo rozpočtového přebytku 12,1 miliard eur (327 miliard korun), což je dvojnábobek původního předpokladu. Česká ekonomika by měla v letech 2017 až 2021 dle odhadu růst průměrným tempem 2,2 procenta ročně. Senát schválil novelu zákona, která má omezit nekalé praktiky obchodních řetězců. Více v pravidelném přehledu.
12.01.
|
Zbyněk Drobiš
Zaměstnanec způsobí vozidlem zaměstnavatele dopravní nehodu při plnění pracovních povinností, a to pod vlivem alkoholu. Bude zaměstnavatel povinen hradit následný regres pojišťovny, která vyplatila poškozeným odškodnění za dopravní nehodu? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu k nastínění této problematiky.
08.01.
|
Lukáš Pololáník
V posledním čtvrtletí loňského roku stoupl obrat eshopů na rekordních 25 miliard korun. Česká e-commerce poroste v letošním roce minimálně o dalších 15 procent a obrat bude atakovat hranici 100 miliard korun. Budvar loni prodal 1,6 milionu hektolitrů piva, což nejvíce ve stodvacetileté historii. Nižší schodek státního rozpočtu v roce 2015 zapříčinil podle ekonomů především vyšší růst české ekonomiky, nikoliv úsporná opatření vlády. Podle Klause zatíží migrační vlna rozpočty zemí EU a nic pozitivního nepřinese. Více v týdenním přehledu.
07.01.
|
Redakce
Ceny pohonných hmot jsou v Česku nejnižší od ekonomické krize. Více než polovinu ceny pohonných hmot v Česku ovšem tvoří daně, což někteří experti kritizují. Firmy ale našly způsoby, jak ušetřit. Stále více jich pořizuje vozy, které pohání CNG. Zemní plyn totiž podléhá výrazně nižšímu zdanění. Mnohé také používají tankovací karty, které jim umožňují čerpat slevy.
07.01.
|
Zbyněk Drobiš
Jakým způsobem se určuje bolest a ztížení společenského uplatnění při odškodnění pracovního úrazu? Kde lze nově nalézt tabulky jednotlivých položek pro odškodnění této nemajetkové újmy? Odpovědi naleznete v dnešním článku.
06.01.
|
Petr Gola
Ve většině členských zemích OECD je zastoupen při výpočtu státního důchodu prvek solidarity. Občané s nadprůměrnou mzdou tak mají v procentech nižší důchod v porovnání s dosahovanou mzdou před odchodem do důchodu oproti občanům s průměrnou mzdou. Rozdíly v Česku patří mezi nejvyšší ze zemí OECD.
05.01.
|
Zbyněk Drobiš
Pokud řidič způsobí dopravní nehodu a následně se odmítne podrobit dechové zkoušce na alkohol, riskuje následný regresivní postih pojišťovny za vyplacené odškodnění poškozenému. Jak zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla stanovuje uvedené riziko, se dočtete v dnešním článku.
31.12.
|
Petr Gola
Dle ekonomické a sociální vyspělosti, míry svobody nebo bezpečí jsou v Česku 26. nejlepší podmínky k životu na světě, jak vyplývá z renomované studie "Prosperity Index 2015". Kde se žije na světě nejlépe?
22.12.
|
Zbyněk Drobiš
Občanský zákoník stanovuje, že v některých případech, kdy povinná osoba neprokáže své příjmy a neumožní přístup informacím o stavu svého majetku, nastává domněnka příjmu povinného ve výši pětadvacetinásobku částky životního minima.
18.12.
|
Lukáš Pololáník
V Praze je kupní síla na jednoho obyvatele je nejvyšší v rámci Česka. Činí přes 262.000 korun. Je to 31 procent nad celostátním průměrem 200.000 Kč. Kupní síla je ukazatelem disponibilního příjmu na obyvatele, včetně jakýchkoli státních dávek, po odpočtu daní a příspěvků na charitu.
15.12.
|
Zbyněk Drobiš
V rámci soudního sporu o výživné může soud v některých případech rozhodnout o povinnosti tvorby úspor dítěti. Jakým způsobem občanský zákoník stanovuje tuto povinnost, se dočtete v dnešním článku k tématice vymáhání výživného.
11.12.
|
Roman Müller
Daňové sazby mají od ledna vzrůst na 23 a 28 procent podle druhu her místo nynějších 20 procent. Denní poplatek za hrací automat se zvýší o 25 na 80 korun, což by mělo vést k omezení těchto přístrojů. Stát tak chce vybrat dvě miliardy korun ročně navíc. Senát to schválil v rámci novely loterijního zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Více v pravidelném přehledu událostí.
08.12.
|
Zbyněk Drobiš
Pracovní úraz může zaměstnance vyřadit z pracovního procesu po dobu několika měsíců. Jaké druhy náhrad vymezuje zákoník práce pro poškozeného zaměstnance při odškodnění pracovního úrazu a nemoci z povolání?
04.12.
|
Lukáš Pololáník
Obchodníci se nejčastěji proviňují tím, že nepodávají úplné a pravdivé informace. Česká obchodní inspekce (ČOI) během třetího čtvrtletí zjistila nedostatky u 82 procent z 245 kontrolovaných e-shopů a uložila pokuty celkem za víc než jeden milion korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
01.12.
|
Zbyněk Drobiš
V předchozím článku jsme si představili peněžitou pomoc obětem trestných činů, a to z hlediska okruhu oprávněných osob a výše peněžité pomoci. Na téma se dále zaměříme dnešním článkem včetně úvahy o spravedlivé výši peněžité pomoci.
27.11.
|
Roman Müller
Růst české ekonomiky za celý letošní rok by měl činit nejméně 4,3 procenta, shodli se analytici oslovení ČTK. Za tímto vývojem stojí hospodářský růst v eurozóně, levná ropa, uvolněná měnová politika ČNB, nastavení rozpočtové politiky české vlády a čerpání peněz z fondů EU. Více v pravidelném přehledu událostí.
27.11.
|
Petr Gola
Za chudého se v Evropě považuje každý, kdo nemá souhrnný měsíční příjem ve výši 60 % mediánu mzdy. Při mezinárodním srovnání je v Česku nejméně lidí postiženo chudobou, výrazně méně než například v některých západoevropských zemích.
24.11.
|
Zbyněk Drobiš
V případě nehrazení soudem stanoveného výživného nezbývá oprávněnému, než vymáhat dlužné výživné prostřednictvím exekuce. Kdo však hradí náklady neúspěšné exekuce, která byla zastavena pro nemajetnost dlužníka?
20.11.
|
Lukáš Pololáník
Teroristické útoky v Paříži vedly v úvodu týdne k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Více v pravidelném týdenním přehledu.
13.11.
|
Roman Müller
Zhruba 40 procent tuzemských lyžařských středisek v zimní sezoně zvýší ceny skipasů, v průměru o čtyři procenta. Největších 35 skiareálů zdraží v průměru o deset procent. Průměrná cena jednodenního skipasu stoupne na 560 Kč pro dospělého a 390 Kč pro dítě. Vyplývá to z údajů Asociace horských středisek (AHS). Horská střediska také mají za sebou úspěšnou letní sezónu, celkově se počet návštěvníků proti loňsku zvýšil o 15 procent. Více v pravidelném přehledu událostí.
10.11.
|
Zbyněk Drobiš
Výtlukyna českých silnicích jsou poměrně časté a způsobují škody na vozidlech. Jaké šance na odškodnění bude mít poškozený, který vjede do výtluku v místně špatného stavu vozovky, nastíní rozhodnutí Nejvyššího soudu, jež si dnes představíme.
09.11.
|
Petr Gola
Chudá domácnost má veškeré příjmy nižší než 60 % mediánu mzdy v dané zemi. Hranice chudoby je v korunách v jednotlivých zemích EU rozdílná. Některé chudé západoevropské domácnosti by se svým příjmem měli v Česku nadprůměrnou životní úroveň.
06.11.
|
Lukáš Pololáník
V Česku bylo ve 3. čtvrtletí letošního roku zaměstnáno 70,5 procenta lidí ve věku od 15 do 64 let. Je to nejvíce od roku 1993 a celková zaměstnanost se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšila o zhruba 65 tisíc na 5,06 milionu lidí. Více v pravidelném týdenním přehledu.
03.11.
|
Zbyněk Drobiš
Nejvyšší soud projednával v letošním roce spor zaměstnance o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru, kdy zaměstnavatel byl přesvědčen, že zaměstnanec zneužil vnitřní informace v obchodním styku. Jak rozhodnul Nejvyšší soud, se dozvíte v dnešním článku.
30.10.
|
Roman Müller
Český pojistný trh za tři čtvrtletí 2015 mírně stoupl. Pojišťovny vybraly na pojistném téměř 88 miliard korun, což je o 0,7 procenta meziročně více. Zatímco životní pojištění klesalo, neživotní pojištění rostlo. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu. Více v pravidelném přehledu událostí.
30.10.
|
Zbyněk Drobiš
Zákon o obětech trestných činů umožňuje obětem trestných činů v některých případech žádat peněžitou pomoc od státu, a to i v případě pozůstalých po oběti trestného činu. Mnozí poškození si nejsou vědomi tohoto svého práva.
23.10.
|
Lukáš Pololáník
Senátní návrh zákona, který obsahuje výčet dnů, kdy by mělo být zavřeno, podpořila Sněmovna přes odpor pravice v prvním kole schvalování. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a sociální. Více v pravidelném týdenním přehledu.
20.10.
|
Zbyněk Drobiš
Ústavní soud v nedávné době vydal nález, na základě kterého se postavil na stranu rodičů, kteří vynakládali značné finanční prostředky na celodenní péči o svého nezletilého syna, který se stal nemohoucím v důsledku nesprávně provedeného porodu. Co bylo obsahem sporu a jaké teze vymezil Ústavní soud, se dozvíte v dnešním článku.
16.10.
|
Roman Müller
Tuzemské hypoteční banky by měly v letošním roce poskytnout občanům hypotéky za rekordních zhruba 180 miliard korun. Na konferenci k 20 letům hypoték na českém trhu to uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Trh by tak měl letos stoupnout o zhruba čtvrtinu, loni banky poskytly občanům hypotéky za 143,4 miliardy korun. Více v pravidelném přehledu událostí.
13.10.
|
Zbyněk Drobiš
Nejvyšší soud projednával v nedávné době spor o odškodnění pozůstalých po zemřelém následkem dopravní nehody. Soud se zabýval otázkou posouzení míry účasti na dopravní nehodě, kterou zavinili oba účastníci dopravní nehody. Rozhodnutí Nejvyššího soudu si představíme v dnešním článku.
09.10.
|
Lukáš Pololáník
Nezaměstnanost v Česku v září klesla ze srpnových 6,2 procenta na rovných šest procent. Navázala tak na srpnový pokles po mírném nárůstu nezaměstnanosti v červenci. Meziročně byl pokles nezaměstnanosti ještě výraznější, loni v září totiž činila 7,3 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
06.10.
|
Zbyněk Drobiš
Od 1. října letošního roku je účinná novela zákoníku práce, která podstatným způsobem mění problematiku odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání. O této novele jsme Vás informovali v minulém článku, dnes se zaměříme na související téma, a to dvojkolejnost úpravy odškodnění újmy na zdraví.
02.10.
|
Roman Müller
Koncem srpna dlužily domácnosti bankám 1,301 bilionu korun. Za měsíc se dluhy domácností zvedly o 5,7 miliardy korun, za rok stouply o 69,4 miliardy Kč. Více zadlužené jsou i podniky. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Více v pravidelném přehledu událostí.
02.10.
|
Zbyněk Drobiš
Jakým způsobem upravuje zákoník práce právo zaměstnance na odstupné? Jakou výši odstupného může zaměstnanec očekávat a kdy na něj má nárok? Odpovědi naleznete v dnešním článku ke znalosti práv a povinností zaměstnanců a zaměstnavatelů.
25.09.
|
Lukáš Pololáník
Skandál s manipulací s emisemi u naftových vozů Volkswagenu šokoval podnikatelské a politické prostředí v Německu. Analytici upozorňují, že aféra by se mohla stát největší hrozbou pro ekonomiku Německa, větší než řecká krize.
24.09.
|
Zbyněk Drobiš
V minulém článku jsme se zaměřili na zákonná ustanovení, které umožňují zaměstnavateli zcela se zprostit odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci. V dnešním navazujícím tématu se zaměříme na částečné zproštění odpovědnosti.
18.09.
|
Roman Müller
Rostoucí zájem o nové byty by podle ředitelů developerských firem mohl zastavit vyšší růst hypotečních sazeb. Kritickou hranicí jsou prý tři procenta. Zvýšení sazby nad tuto úroveň by podle jejich slov způsobilo zastavení současného růstu prodejů nových bytů. Vyplývá to z nejnovější studie developerských společností zpracované firmami CEEC Research a KPMG Česká republika. Více v pravidelném přehledu událostí.
17.09.
|
Zbyněk Drobiš
Odškodnění za pracovní úraz nemusí být vždy přiznáno zaměstnavatelem. Jakým způsobem zákoník práce vymezuje možnosti zaměstnavatele ke zproštění se odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci, se dozvíte v dnešním článku.
14.09.
|
Petr Gola
Švýcarsko opět kraluje žebříčku nejvýkonnějších ekonomik, který pravidelně sestavuje Světové ekonomické fórum. V první desítce najdeme pětici členských zemí EU (Finsko, Německo, Nizozemí, Velkou Británii a Švédsko). Česku patří 37. místo.
11.09.
|
Lukáš Pololáník
Export českého piva do Číny se loni meziročně zvedl skoro na dvojnásobek z předloňských 12.688 hektolitrů na 22.688 hektolitrů. Z Česka se loni vyvezlo celkem 3,65 milionu hektolitrů piva, do Číny tak putuje zhruba 0,62 procenta exportovaného objemu.
10.09.
|
Zbyněk Drobiš
Od 1. října letošního roku vstoupí v účinnost novela zákoníku práce, která posílí práva poškozených zaměstnanců při odškodnění pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Jaké jsou hlavní novinky uvedené novely, se dozvíte v dnešním článku.
04.09.
|
Lukáš Pololáník
Mezinárodní měnový fond předpokládá silnější důsledky zpomalení růstu čínské ekonomiky, než se původně očekávalo. Zpomalení Číny se podle MMF projeví poklesem cen komodit i na akciových trzích. Více v pravidelném týdenním přehledu.
02.09.
|
Redakce
Běžná obědová menu v restauracích jsou často kritizována pro svou nevalnou kvalitu. To se ale začíná měnit. Odborníci na výživu a gastronomii se shodují, že kvalita obědů v restauracích se začíná zvyšovat, objevují se zdravější pokrmy a nabídka je pestřejší. Češi jsou také častěji ochotni za kvalitnější oběd i více zaplatit. Do veřejného stravování rovněž pronikají moderní technologie, a to jak pro samotnou přípravu jídel, tak i pro platbu útraty. Obědová menu jsou v Česku velmi oblíbený způsob stravování, a v sektoru pohostinství meziročně mírně rostou.
01.09.
|
Zbyněk Drobiš
Nový občanský zákoník vymezil nové ustanovení, které umožňuje tzv. sekundárním obětem požadovat odškodnění způsobené nemajetkové újmy. Jakým způsobem zákon stanovuje uvedené právo poškozených a na jaké případy se může vztahovat, se dozvíte v dnešním článku.
28.08.
|
Roman Müller
Výplata provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovací náklady při výpočtu tzv. odkupného pojistné smlouvy by měly být povinně rozloženy do období pěti let. Počítá s tím pozměňovací návrh novely zákona o pojišťovnictví, na kterém se ve středu dohodla koaliční rada. Více v pravidelném přehledu událostí.
28.08.
|
Zbyněk Drobiš
Nejvyšší soud se v nedávné době vyjádřil k otázce sledování zaměstnance a pořizování záznamů z jeho soukromého života, které pojišťovna pořizovala jakožto důkaz ve sporu o odškodnění pracovního úrazu. Jakým způsobem Nejvyšší soud rozhodnul, se dozvíte v dnešním článku.
21.08.
|
Roman Müller
Povinné ručení bude letos a v příštím roce dál zdražovat. Důvodem jsou vyšší náklady pojišťoven na škody na zdraví v důsledku změn v občanském zákoníku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami. Loni pojistky zdražily o zhruba desetinu. Více v pravidelném přehledu událostí.
14.08.
|
Lukáš Pololáník
Nejčastějším prohřeškem je porušení oznamovací povinnosti související s konáním akce. Česká obchodní inspekce (ČOI) v letošním druhém čtvrtletí zjistila nedostatky u 81 procent kontrolovaných akcí a uložila za to pokuty ve výši 4,5 milionu korun.
13.08.
|
Zbyněk Drobiš
Nový občanský zákoník vymezuje některé případy, kdy se nelze platně vzdát práva na náhradu způsobené újmy. Jakým způsobem nový občanský zákoník řeší tuto problematiku, se dozvíte v dnešním článku.
07.08.
|
Roman Müller
Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků i v letošním roce pokračují v mírném růstu. Nejvíce ve druhém čtvrtletí zdražily byty mimo Prahu. Podle zjištění Hypoteční banky pokračovaly pozemky v dlouhodobém mírném zdražování zejména v okolí velkých měst. Ceny rodinných domů stouply jen mírně, přičemž v krajských městech trvá zájem o starší domy. Více v pravidelném přehledu událostí.
31.07.
|
Lukáš Pololáník
Ministerstvo financí výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,9 procenta. Důvodem je překvapivý meziroční růst hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o čtyři procenta. Původní odhad přitom počítal s růstem ekonomiky o 2,7 procenta. V příštím roce se počítá stále s 2,5% růstem.
27.07.
|
Redakce
Hypotéky jsou v Británii nejlevnější v historii. Podobně jako v České republice prochází tamní trh obdobím ekonomického oživení a suma sjednaných hypoték v červnu vyšplhala na 20,5 miliardy liber, což je nejvíce od skončení hypoteční krize. Trh krom jiného táhne silná poptávka po nemovitostech k dalšímu pronájmu.
24.07.
|
Lukáš Pololáník
Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v příštích třech letech mírně stoupnout, růst by měly i daňové příjmy rozpočtu. Daňová kvóta by měla stoupnout na 33,1 procenta příští rok a na 33,2 procenta v letech 2017 a 2018.
24.07.
|
Zbyněk Drobiš
Nesmí-li zaměstnanec konat dosavadní práci pro pracovní úraz, pak v některých případech rozvázání pracovního poměru má nárok na odstupné nejméně ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku. Kdy vzniká nárok na takto vysoké odstupné, se dozvíte v dnešním článku.
17.07.
|
Roman Müller
Detektivové pojišťoven odhalili v prvním pololetí letošního roku tisíce pojišťovacích podvodů za stovky milionů korun. Nejvíce případů bylo tradičně v Praze a Středočeském kraji. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nadále převládají podvody v pojištění aut, stále více jich je v úrazovém pojištění. Více v pravidelném přehledu událostí.
10.07.
|
Roman Müller
Zákon o tržní síle kultivuje vztahy řetězců a dodavatelů a pro Českou republiku je nezbytný. Na schůzce se na tom shodli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Agrární komory Miroslav Toman. Během pěti let, kdy zákon v České republice platí, se podle premiéra podařilo zastavit neférové jednání velkých obchodních řetězců vůči menším dodavatelům. Novela zákona, která v úterý prošla druhým čtením ve Sněmovně, má podle Sobotky slušnou šanci na schválení. Více v pravidelném přehledu událostí.
Zobrazit všechny články