Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže

20.11.  |  Lucie Mečířová

Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit online, a to často bez další byrokracie.

Pohonné hmoty dále zlevňují, nafta je pod 28 Kč/l

04.08.  |  ČTK

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesly, již čtvrtý týden v řadě. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 18 haléřů na 29,36 koruny za litr a nafta o 19 haléřů na 27,87 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

EU: Kolik stojí zaměstnavatele každé euro obdržené zaměstnancem na účet?

03.08.  |  Petr Gola

Zdanění práce v členských zemích Evropské unie je poměrně vysoké. Nejvyšší je ve Francii, kde každé obdržené euro zaměstnancem pracujícího za průměrnou mzdu stojí jeho zaměstnavatele 2,20 euro. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?

Analýza: Česko stále v mnoha oborech zůstává "montovnou"

02.08.  |  ČTK

Česko stále v mnoha oborech nepřekonalo stín "montovny" a ve velké míře vyváží nedokončené produkty. Ty poté velmi často směřují přes Německo již jako dokončená produkce na náročné trhy včetně USA. Naopak například Polsku se lépe daří posouvat v hodnotovém řetězci nahoru směrem k vyšší přidané hodnotě a náročnější výrobě. Vyplývá to z analýzy Raiffeisenbank.

ČOI varuje před dvěma e-shopy, které klamou spotřebitele

01.08.  |  ČTK

Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před nákupem šperků ve dvou tuzemských e-shopech, které klamou spotřebitele. Ani v jednom ze tří šperků zakoupených inspekcí v internetovém obchodě krizomat.cz nebyl inzerovaný drahý kámen diamant/briliant. Jeden šperk zakoupený v obchodu lior.cz měl být podle prodejce pozlacený, druhý pak s rhodium úpravou. Posouzením v odborné laboratoři však nebyla ani rhodium úprava, ani pozlacení prokázáno. V tiskové zprávě to uvedla ČOI.

Na růstu minimální mzdy se tripartita nedohodla

25.07.  |  Redakce

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů se podle očekávání nedohodli na tom, o kolik by se příští rok měla zvýšit minimální mzda. Řada zaměstnavatelských organizací přišla na tripartitu s požadavkem nulové varianty. Objevil se i názor, že minimální mzda by měla být zrušena. Nakonec zástupci zaměstnavatelů předložili společný návrh zvýšit minimální mzdu maximálně o 700 korun.

Sdílená ekonomika pobláznila Evropu, lidé se dělí o věci a služby ve velkém

25.07.  |  Michaela Malátná

Sociální sítě, výměna kohoutku od souseda i pronájem pokoje. Všechny tyto činnosti patří do takzvané sdílené ekonomiky, která zažívá raketový vzestup. V České republice ji využívá zhruba milion lidí, ve Velké Británii živí pět milionů lidí.

6 důvodů, proč příspěvek na mobilitu postrádá v současné situaci smysl

20.07.  |  Redakce

Od 1. dubna 2016 mohou lidé v krajích s vysokou nezaměstnaností získat příspěvek na dojíždění do práce mimo své trvalé bydliště. Koncepce a načasování tohoto příspěvku však postrádá smysl.

Situace v Turecku se zklidnila, Češi tam dál létají na dovolenou

18.07.  |  ČTK

Situace v Turecku se po pátečním nevydařeném pokusu o vojenský převrat uklidnila a podle cestovních kanceláří je v tamních přímořských letoviscích úplný klid. Tisíce Čechů tam nadále tráví dovolenou a další k moři odletěli i dnes. Přesto nadále trvá upozornění ministerstva zahraničí, aby čeští občané v této napjaté atmosféře necestovali do Ankary a Istanbulu a na jihovýchod země. I u moře mají být maximálně opatrní a vyhnout se místům s větším počtem lidí. V Turecku nyní podle odhadů pobývá zhruba 7000 Čechů.

Vyúčtování za elektřinu bude jednodušší. Lidé se dozvědí i cenu za kilowatthodinu

18.07.  |  Jana Poncarová

Změť čísel, údajů a výpočtů, ve kterých se těžko orientujete. Tak dnes vypadá běžné roční vyúčtování elektřiny nebo zemního plynu. Většina lidí v něm jen těžko hledá údaje o spotřebě nebo průměrné ceně kilowatthodiny. To se nyní mění a vyúčtování by mělo být jednodušší a přehlednější. Alespoň z části.

Zájem o dovolenou ve Francii klesne kvůli terorismu o 30 %

15.07.  |  ČTK

Teroristický útok ve francouzském Nice povede k dalšímu poklesu zájmu Čechů o dovolenou ve Francii. Podle Asociace cestovních kanceláří (ACK) do země letos v létě vyjede minimálně o 30 procent Čechů méně než loni, zejména však kvůli loňským útokům v Paříži. "Na Riviéře je nyní odhadem 6000 až 8000 českých turistů," řekl místopředseda ACK Jan Papež. Francie byla loni osmou nejoblíbenější destinací českých turistů, celkem tam vyjelo 139.000 Čechů.

Dovolená ve světě: V Evropě i šest týdnů, v USA ani jeden, někde bez omezení

14.07.  |  Redakce

Evropští zaměstnanci si mohou užívat mnohem delší placenou dovolenou než jejich kolegové z asijských zemí či Spojených států. I v Evropě se přitom délka zákonné dovolené hodně liší. Nejčastěji se pohybuje mezi 20 a 25 dny. Některé firmy jako Netflix nebo Virgin dokonce zavedly neomezené volno pro své pracovníky.

Nemocenská z dohod a po skončení zaměstnání

14.07.  |  Petr Gola

Zaměstnanci pracující na standardní pracovní smlouvu mají v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou. Jak je to však s nárokem na nemocenskou z brigády nebo po skončení zaměstnání? Mají nárok na nemocenskou i důchodci?

Firmy mají problém sehnat lidi. Nezaměstnanost klesla na 5,2 %

12.07.  |  Lukáš Pololáník

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla z květnových 5,4 na 5,2 %. Dříve měli zaměstnavatelé problém najít pracovníky na technické pozice. Dnes už je problém sehnat správného člověka napříč všemi obory. Pokles překonal i odhady analytiků. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o jeden procentní bod. Pod 5% hranici se ale podíl lidí bez práce letos zřejmě nedostane.

Vymáhání výživného: Finanční pomoc neprovdané matce

11.07.  |  Zbyněk Drobiš

Matka dítěte, která není provdána za otce dítěte, je oprávněna požadovat výživné a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Jakým způsobem upravuje občanský zákoník tuto problematiku a kdy může matka požadovat uvedené nároky?

Náhradu za ztrátu na výdělku je zaměstnavatel povinen vyplácet pravidelně jednou měsíčně

08.07.  |  Zbyněk Drobiš

Poškození zaměstnanci se při odškodnění pracovního úrazu setkávají s řadou obtíží a neoprávněných požadavků zaměstnavatele. V praxi dochází k tomu, že zaměstnavatelé neproplácejí zaměstnanci poškozeným pracovním úrazem pravidelně náhradu za ztrátu na výdělku. Je tento postup zaměstnavatele však oprávněný?

Přes internet nakupuje asi polovina Čechů. Musíme budovat důvěru, tvrdí odborníci

04.07.  |  Michaela Malátná

Připadá vám, že lidé stále více nakupují přes internet? Není to jen domněnka, ale skutečnost. Dokazují to i čísla, které zveřejnil Česká statistický úřad. Zkušenost s nákupem přes internet mělo v loňském roce 42 procent lidí. Avšak stále to znamená, že přes polovinu lidí tento způsob obchodování stále nevyužívá. Odborníci na elektronické obchodování vidí na českém trhu obrovský potenciál. Ve Velké Británii a Dánsku, které jsou v tom v Evropské unii rekordmany, nakupuje na internetu téměř 80 procent obyvatel.

Za kolik natankujete v zahraničí?

01.07.  |  Redakce

Ještě před odjezdem na dovolenou přijde vhod informace, za kolik se tankuje v oblíbených destinacích. Nejčerstvější údaje Evropské komise ukazují, že ve většině evropských zemích jsou pohonné hmoty v tomto týdnu dražší než v Česku. Natural 95 je v Česku dokonce o více než 6 korun levnější oproti průměru EU. Nejlevnější je Bulharsko, kde za benzín ušetříme ve srovnání s Českem skoro 3 koruny. Podobnou částku si však připlatíme v Chorvatsku či Slovinsku a ještě hlouběji si budeme muset sáhnout do kapsy na Slovensku a v Německu. Nejdražší je pak Itálie, kde je cena benzínu vyšší o více než 10 korun.

Autem na dovolenou: Kolik stojí pohonné hmoty a dálniční poplatky?

30.06.  |  Lukáš Pololáník

V loni vycestovalo nejvíc českých turistů na Slovensko, do Chorvatska, Itálie a Rakouska. Jedná se o destinace, kam Češi často cestují vlastním automobilem. Zdá se, že řidiči si za prázdninové cesty na dovolenou připlatí. Ceny benzínu a nafty rostou a v zahraničí jsou vyšší. V Rakousku se zvýšila cena dálničních známek a podražilo i jednorázové mýtné vybírané za průjezd horskými oblastmi. Bulharsko kvůli rozšíření dálniční sítě zvýšilo ceny dálničních známek o 40 procent. Pozor na týdenní platnost dálniční známky ve Slovinsku.

EU: Kde žije nejvíce "chudých" penzistů?

30.06.  |  Petr Gola

Odchodem do důchodu klesá životní úroveň ve všech členských zemích Evropské unie. Vlivem výrazného zastoupení solidarity při výpočtu starobních důchodů v Česku a poměrně příznivých podmínek pro přiznání pozůstalostních důchodů, žije v Česku při mezinárodním srovnání málo penzistů v "chudobě".

10 tipů pro bezvadnou dovolenou

29.06.  |  Redakce

Řada Čechů stráví letošní dovolenou v zahraničí. Kdo se chce vyhnout stresovým situacím při balení, na cestách i v místě pobytu, měl by se držet osvědčených doporučení. Řekneme vám, co byste si neměli zapomenout zabalit do kufru, jak naplánovat cestu autem nebo proč si zvážit kufr před cestou na letiště.

Příprava na dovolenou: Neberte si práci s sebou a zvládněte návrat

28.06.  |  Redakce

Opustit svou práci kvůli dovolené jen tak bez přípravy a předání kompetencí si většina pracovníků nemůže dovolit. Mnozí však zůstávají v kontaktu s kolegy či klienty prostřednictvím mobilu a e-mailu, i když jsou tisíce kilometrů od svého domova. Je to správné? A jak se do práce vrátit tak, aby se člověk z návalu práce „nezbláznil“?

Sledujte ONLINE: Británie opouští EU

24.06.  |  Euro.cz

Podle konečných výsledků britského referenda zvítězili zastánci vystoupení z EU poměrem 51,9 ku 48,1 procenta. Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. Premiér David Cameron vzápětí oznámil, že na podzim opustí svou funkci. O jeho nástupci rozhodne říjnová konference Konzervativní strany. Sledujte ONLINE: Británie odchází, Cameron rezignuje.

EU: v Česku je nejméně "chudých"

24.06.  |  Petr Gola

V procentním vyjádření žije v Česku nejméně "chudých" lidí ze zemí Evropské unie. Přitom finanční hranice chudoby je v Česku vyšší než v Portugalsku nebo Řecku. Kdo se považuje v zemích EU za chudého a jak vysoká je hranice chudoby pro rodinu se dvěma dětmi?

Pracovní dohody v 8 bodech

22.06.  |  Petr Gola

Během letních měsíců si mnozí studenti, důchodci nebo zaměstnanci přivydělávají na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Co je dobré vědět o práci na dohody?

Úpadek cestovky: Klienti mají nárok na vrácení všech peněz

21.06.  |  Lukáš Pololáník

Ústavní soud potvrdil, že klienti cestovní kanceláře v úpadku mají nárok na plnou náhradu ceny zájezdu bez ohledu na výši pojistného limitu cestovní kanceláře. Vyhověl stížnosti dvojice z Prahy, která od Generali Pojišťovny dostala přibližně o 7000 korun méně, než kolik za neuskutečněnou dovolenou v Turecku vynaložila.

5 tipů jak úspěšně nastartovat nový podnik

21.06.  |  Redakce

Založení úspěšného podniku není nic jednoduchého. 80 procent firem skončí s podnikáním již v prvním roce, během následujících pěti let pak zkrachuje většina těch, které překonají krizový první rok. Úspěšné jsou tak zhruba jen 4 firmy ze 100. Podnikatelé se totiž při rozjíždění firmy dopouštějí řady chyb. Trpí nedostatkem trpělivosti, nedostatečně plánují výdaje či se příliš soustředí na zisk. V tomto článku vám přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, na co si je třeba při rozjíždění podniku dát pozor.

Michal Půr: Týdeník Euro chystá expanzi. Redesign přinesl zásadní změnu

20.06.  |  Redakce

Vydavatelství Mladá fronta a jeho vlajková loď týdeník Euro přichází s několika zásadními novinkami. Jednou z nich je zcela nová podoba Eura, která představuje výrazný grafický posun směrem na západ. Dalším stěžejním počinem je zbrusu nový web Euro.cz. Pro malé podnikatele a živnostníky se připravuje redesign a relaunch časopisu Profit. „Velké plány máme i s webem Finance.cz, který jsme koupili a budeme jej dále rozvíjet,“ uvádí v rozhovoru Michal Půr, šéfredaktor Eura a pověřený ředitel divize Euro.

Jaké existují pracovní smlouvy?

17.06.  |  Lukáš Pololáník

Pracovněprávní vztah v sobě zahrnuje kromě klasického pracovního poměru i tzv. dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Ve vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec se tedy nejčastěji hovoří o pracovní smlouvě, dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. Každá smlouva či dohoda má své využití v různých situacích.

Chudí a staří Britové chtějí vystoupit z EU

17.06.  |  Tomáš Menčík

Potenciální vystoupení Velké Británie z Evropské unie straší nejen řadu samotných Britů, ale také mnoho investorů a obchodníků. Vzhledem k tomu, že poslední průzkumy ukazují na velmi těsný výsledek, nervozita se stupňuje. Kdo jak se chystá hlasovat a co by tzv. Brexit přinesl?

Jak na pracovní pohovor

16.06.  |  Michal Ruml

Sepsali jste výborný životopis? Motivační dopis se vám také povedl? Potenciální zaměstnavatel si vás pozval na první osobní pohovor? Blahopřejeme! Teď zbývá zaujmout zaměstnavatele tak, aby si vás vybral.

Jak na životopis aneb CV krok za krokem

15.06.  |  Elena Ondrová

Hledáte svoje první zaměstnání nebo jste se rozhodli změnit stávající? V obou případech se neobejdete bez správně napsaného strukturovaného životopisu, který vám otevře cestu k pracovnímu pohovoru. V následujícím textu vám poradíme, jak napsat životopis.

Jak na motivační dopis

14.06.  |  Michal Ruml

Kromě životopisu se dnes už motivační dopis pomalu ale jistě stává nedílnou součástí každé žádosti o práci. Poradíme vám, jak motivační dopis správně napsat a na co byste při jeho tvorbě neměli zapomenout.

Vymáhání výživného: Kdy jsou povinni hradit výživné prarodiče?

14.06.  |  Zbyněk Drobiš

Vyživovací povinnost vůči dětem se nemusí vztahovat výhradně k rodičům, ale za splnění určitých zákonných podmínek můžou být povinni hradit výživné dítěti i jeho prarodiče. Jaká je zákonná úprava, kdy vzniká povinnost prarodičů a jaká může být výše výživného?

Deset zemí s největšími zlatými rezervami

13.06.  |  Jakub Petruška

Postoj centrálních bank ke zlatu nebyl pozitivní. Ještě do roku 2010 tento drahý kov prodávaly, poté ale nastal zásadní obrat v jejich strategii a takřka po celém světě začali guvernéři zlato hromadit. Udržovat si rezervy totiž představuje určitou jistotu, banky se proto postupně staly čistými kupci – jen v loňském roce nakoupily druhou nejvyšší sumu od konce zlatého standardu.

Jak dát výpověď a změnit zaměstnání?

13.06.  |  Lukáš Pololáník

Jak na změnu zaměstnání? V prvé řadě je nutné ukončit stávající pracovní poměr. Díky rekordně nízké nezaměstnanosti začíná mít mnoho firem problém najít kvalifikované zaměstnance. Možná tak nastává čas říci si o lepší mzdu nebo se poohlédnout po novém pracovním místě. Standardně ale ze zaměstnání nelze odejít, kdy se vám zlíbí.

OECD: Jak bohaté jsou české domácnosti?

13.06.  |  Petr Gola

Z ekonomicky vyspělých členských zemí OECD mají nejvyšší čistý příjem domácnosti v USA, Lucembursku, Švýcarsku, Norsku a Austrálii. Situace v posledních letech v Česku se zlepšuje a snižuje se rozdíl oproti Irsku, Španělsku nebo Portugalsku.

Květnová inflace byla letos nejnižší, zlevňoval plyn i některé potraviny

09.06.  |  Lukáš Pololáník

Květnová inflace byla nejnižší od počátku roku. Je to dáno hlavně zlevněním plynu, proti dubnu se snížily také ceny některých potravin a alkoholických nápojů a mírně klesly rovněž ceny oděvů a obuvi. Zdražily pohonné hmoty. Inflace bude ještě nějakou dobu nízká, stoupat začne až s koncem léta.

Firmy budou mít nedostatek lidí, nezaměstnanost stále klesá

08.06.  |  Lukáš Pololáník

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 5,4 z dubnových 5,7 % a bude klesat i v dalších měsících. Podle odborníků by mohla v následujících měsících padnout i 5% úroveň. Máme aktuálně nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí EU. Zároveň se ale začíná čím dál více komplikovat situace podnikům, které budou míst nadále problém sehnat kvalifikované zaměstnance. To bude limitovat i další růst ekonomiky.

Hádka na pracovišti: Může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr?

08.06.  |  Zbyněk Drobiš

Ústavní soud v nedávné době řešil ústavní stížnost zaměstnavatele, který přistoupil k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnance kvůli vulgární hádce s nadřízeným. Co bylo předmětem sporu a jak rozhodnul Ústavní soud?

Andrea Lauren: Pracovní tempo investičních bankéřů je závratné

07.06.  |  Euro.cz

Zahraniční trendy pronikají čím dál více i do Česka. Tradičním bankám tak ukusují z koláče čím dál více nové finančně technologické společnosti, říká investiční bankéřka, která pracovala více než deset let v Londýně, Andrea Lauren v dalším dílu pořadu Euro TV.

Porovnání průměrné mzdy v zemích OECD dle parity kupní síly

07.06.  |  Petr Gola

Při zohlednění cen zboží a služeb jsou příjmové rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi OECD nižší než při porovnávání nominálních průměrných mezd. I v paritě kupní síly je však nejvyšší průměrná mzda ve Švýcarsku.

Mzdy porostou podle analytiků výrazně i v dalších měsících

06.06.  |  ČTK

Růst průměrné mzdy by měl pokračovat i v dalších čtvrtletích díky pokračujícímu poklesu nezaměstnanosti. Uvedli to analytici oslovení ČTK. Za celý rok by tak mohly podle jejich odhadů mzdy stoupnout zhruba o čtyři procenta.

Týdeník Euro v novém: Dost bylo konformity!

06.06.  |  Redakce

Už jste se někdy zeptali sami sebe, jestli toho máte dost? My jsme to před několika měsíci udělali a zjistili jsme, už dávno. Máme dost všudypřítomné hyperkorektnosti, máme dost chůze prošlapanými cestami, máme dost propagandy, máme dost stádnosti, máme dost časopisů, které vypadají jeden jako druhý. Proto jsme dali šanci mladým grafikům z UMPRUM a AVU a nechali je změnit časopis, jenž je sice už 18 let pověstný svým konzervatismem, ale také drzostí a nadsázkou.

Petr Kolář: Zeman je sám sobě nepřítelem. Není neporazitelný

02.06.  |  Euro.cz

V rozhovoru pro Euro TV přibližuje bývalý diplomat Petr Kolář, za jakých okolností by se mohl rozhodnout pro prezidentskou kandidaturu. Souboj se současným prezidentem Milošem Zemanem ale podle něj v žádném případě není rozhodnutý dopředu. Tvrdí, že Miloš Zeman není neporazitelný, protože je nepřítelem sám sobě.

Jak nejlépe čerpat letní dovolenou

02.06.  |  Redakce

Pokud si někdo letos ještě nenaplánoval letní dovolenou, má nejvyšší čas. Dovolenou je třeba naplánovat včas a nechat si ji písemně schválit od nadřízeného. Doporučuje se nejméně čtrnáctidenní dovolená bez přerušení.

Dopravní nehody: Ani v létě nepodceňujte rizika

01.06.  |  Redakce

Ani v nadcházející dovolenkové pohodě nepolevujte na silnicích v opatrnosti. Statisticky je totiž právě léto s ohledem na zdravotní následky nejrizikovější. Jak se vyhnout haváriím i dalším specificky letním nehodám? Co dělat v případě nehody? Přinášíme 5 užitečných rad, které vám mohou pomoci při neočekávaných situacích nejen na silnici.

10 věcí, které byste měli vědět o brexitu

30.05.  |  Jiří Šimara

V červnu se uskuteční referendum o odchodu Velké Británie z EU. Zřejmě nejvýraznější osobností podporující brexit je bývalý londýnský starosta Boris Johnson. Pro brexit se vyslovuje také Trump či Le Penová. Velkým zastáncem setrvání země v EU je rovněž americký prezident Barack Obama či představitelé Německa a Francie. V případě, že se lidé v referendu opravdu vyjádří pro odchod z EU, bude tento proces trvat nejméně dva roky, během nichž bude země nadále dodržovat smlouvy a právní rámec EU.

Vymáhání výživného: Zanedbání povinné výživy je trestný čin, hrozí až 1 rok vězení

27.05.  |  Zbyněk Drobiš

Nehrazení výživného nemusí znamenat pouze civilní odpovědnost dlužníka, ale rovněž trestněprávní odpovědnost. Jakým způsobem trestní zákoník vymezuje trestný čin pro neplacení výživného, se dozvíte v dnešním článku.

Sloučením poptávky v nákupní alianci firmy snižují náklady a získávají lepší obchodní podmínky

27.05.  |  Redakce

Snižování firemních nákladů přidává vrásky na čele nejednomu manažerovi. Obecně lze říci, že u nákladů ve firmách vždy existují rezervy. Úspor se dosahuje například outsourcingem, konsolidací služeb, elektronickými aukcemi a rovněž členstvím v nákupní alianci, která agreguje poptávku více podnikatelských subjektů. Nákupní aliance umožňují díky své vyjednávací síle získat při nákupu zboží a služeb i malým firmám lepší obchodní podmínky a ceny běžně dostupné jen největším odběratelům.

Brexit je jen zástěrkou maskující nevyhnutelnou recesi Velké Británie

25.05.  |  Steen Jakobsen

Blížící se volby o Brexitu jsou celkem ironické, protože Británie do Evropské unie vlastně nikdy pořádně nevstoupila. Jako dítě sedmdesátých a osmdesátých let si jasně vybavuji, jak paní Thatcherová bojovala s EU o každou píď. Přesvědčila ji, aby se smířila s její verzí unie, aspoň po finanční stránce.

Pracovní úraz: Jaké odškodnění nemajetkové újmy musí zaměstnavatel zajistit pozůstalým?

24.05.  |  Zbyněk Drobiš

Jedním z nároků pozůstalých po zemřelém v důsledku pracovního úrazu je poskytnutí jednorázového odškodnění. Jakou výši tohoto odškodnění stanovuje zákoník práce a zda je možné odškodnění navýšit, se dozvíte v dnešním článku.

Čtyři důvody, proč investoři věří v růst ceny drahých kovů v roce 2016

23.05.  |  Jakub Petruška

Drahé kovy zůstávají v roce 2016 na pozici komoditních vůdců – nejen že se drží, ale postupně i přidávají na hodnotě. Třeba stříbro přidalo od začátku roku již kolem 25 %, zlato narostlo víc než o pětinu. Globální ekonomická situace takovým trendům nahrává a investoři jsou si toho dobře vědomi – tento dobrý začátek tak může být jen kapkou z toho, co se udá ve zbytku roku. Hospodářské a měnové problémy mnoha států a předních hráčů totiž mohou dál hrát ve prospěch drahých kovů a vytvářet potenciál pro jejich růst – vzniká tak bezpečný přístav pro investory, kteří chtějí uchránit své bohatství. Co všechno tedy růstu cen kovů nahrává?

Teroristický útok? Nově budou moci klienti CK zrušit pobyt bez sankcí

19.05.  |  Lukáš Pololáník

Ochrana a informovanost klientů, kteří si koupí cestovní služby, se má od léta roku 2018 výrazně zvýšit. V případě mimořádných událostí, např. při útoku teroristů, bude možné vypovědět smlouvu bez storno poplatku. Při zvýšení ceny zájezdu bude mít klient za určitých okolností nárok na vrácení celé částky zájezdu bez poplatku.

Díky monitoringu vozidel firmy snižují náklady. Zájem o něj roste

19.05.  |  Redakce

Monitoring firemních vozidel představuje efektivní nástroj kontroly výdajů na jejich provoz. Zájem o tuto službu strmě roste a využívají ji velké firmy se stovkami služebních automobilů i živnostníci s jednotkami vozů. GPS monitoring vozidel dokáže nejen výrazně snížit firemní náklady na palivo, ale umožňuje rovněž získat komplexní přehled o využití vozidla díky integraci a přehlednému vyhodnocení získaných dat. Z pohledu ochrany osobních údajů je takováto kontrola zaměstnance v pořádku.

ECB jako největší hrozba Eurozóny?

18.05.  |  Martin Lobotka

Kritika měnové politiky je ošemetná věc: každé měnově-politické rozhodnutí totiž z konstrukce vytváří „vítěze“ a „poražené“, a tak můžeme sklouznout do pozice, kdy nepoukazujeme na obecnou nesprávnost této politiky, nýbrž toliko hledáme viníka svých problémů.

Ekonomika ve čtvrtletí zpomalila, loňský výsledek letos nezopakuje

17.05.  |  Lukáš Pololáník

Meziroční růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalil na 3,1 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu naopak mírně zrychlil na 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který zveřejnil Český statistický úřad. Růst překonal o desetiny procentního bodu odhady analytiků. Loňský výsledek do značné míry stál na mimořádných stimulech, které už odeznívají.

Fitch varuje před snížením ratingu zemí EU a Británie při brexitu

16.05.  |  ČTK

Odchod Británie z Evropské unie, tzv. brexit, by mohl případně způsobit snížení ratingu nejen Británie, ale také dalších členských zemí Evropské unie. Brexit by měl totiž dopad i na ekonomiky dalších zemí EU a zvýšil by politická rizika v Evropě, varovala ratingová agentura Fitch.

V mimoevropských zemích jsou daně nižší

16.05.  |  Petr Gola

Souhrnná daňová sazba, neboli součet nejvýznamnějších daňových sazeb, je v Česku při porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD mírně nadprůměrná. V mimoevropských zemích je souhrnná daňová sazba nižší především z důvodu nižší DPH a sociálního pojištění. Ve kterých zemích OECD jsou daně nejnižší a kde nejvyšší?

OECD: Kde je průměrná čistá měsíční mzda nejvyšší?

13.05.  |  Petr Gola

Hrubá mzda zaměstnance bývá zpravidla sjednána v pracovní smlouvě. Z hrubé mzdy však zaměstnanci odvádí daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak vysoká je čistá mzda bezdětného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu v zemích OECD?

Analýza: Ekonomika ČR bez problémů pojme až 80.000 imigrantů

11.05.  |  ČTK

Česká ekonomika by se dle analýzy společnosti Cyrrus bez problémů vypořádala s příchodem 50.000 až 80.000 imigrantů. Podle analytiků by Česko mělo podpořit řízenou migraci, která by postupně pomohla zaplnit volná pracovní místa. Stát by navíc podle analýzy mohl přijetím uprchlíků ušetřit na výdajích souvisejících se stárnutím populace až 90 miliard korun ročně tím, že by imigranti snížili průměrný věk pracujících obyvatel. Analýza se dotýká pouze ekonomických dopadů migrace a nezohledňuje bezpečnostní nebo politické aspekty.

Stát bude dotovat nákup elektromobilů, jejich počet strmě narostl

11.05.  |  Michaela Malátná

Počet elektromobilů na českých silnicích strmě roste. Zatímco v minulém roce jich bylo 423, na začátku letošního roku už přes sedm set. A nárůst se dá očekávat také v dalších letech. Ministerstvo životního prostředí totiž plánuje finanční podporu pro nákup elektromobilů.

Sezónní práce v dubnu snížily nezaměstnanost na 5,7 %

09.05.  |  Lukáš Pololáník

Nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 5,7 procenta z březnových 6,1 procenta. Bez práce bylo 414.960 lidí, tedy nejméně od ledna 2009. Příčinou je zejména solidní růst ekonomiky a tentokrát ve větší míře i sezónní práce v zemědělství, stavebnictví a v některých službách. Rostoucí ekonomika by měla dále tlačit na růst mezd.

Trump chce zvýšit daně bohatým i minimální mzdu

09.05.  |  ČTK

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump hodlá zvýšit daně bohatým lidem a zároveň se nebrání růstu minimální mzdy. Trump již dříve do svých daňových plánů během kampaně zahrnul úlevy pro střední třídu a chudé.

Konec intervencí ČNB pravděpodobně nastane v polovině roku 2017

06.05.  |  ČTK

Bankovní rada České národní banky vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Dosud rada hovořilo o tom, že jako pravděpodobný termín vidí "blíže polovině roku 2017". Navíc samotná nová prognóza centrální banky nyní počítá s koncem intervencí v polovině roku 2017, zatímco předchozí prognóza uváděla konec roku 2016.

Vláda nabídne horníkům rekvalifikace i vyrovnávací příspěvek

04.05.  |  ČTK

Soubor opatření pro horníky, kterým hrozí ztráta zaměstnání v souvislosti s insolvencí těžařské OKD, zahrnuje vyrovnávací příspěvek, nabídku rekvalifikací a možnost práce pro automobilky. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že se jedná například o tisícovce míst v automobilovém průmyslu. Bývalí horníci by podle ní například mohli dojíždět z Moravskoslezského kraje do východočeských Kvasin, kde se vyrábějí škodovky, a to díky připravovanému příspěvku na dopravu. Jedná se i o ubytování.

5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku

03.05.  |  Redakce

Až 40 % firem v České republice můžeme označit jako firmy rodinné. Každá třetí ovšem nepřežije více než jednu generaci. Druhou generační obměnu dokáže úspěšně uskutečnit již pouze každý dvacátý rodinný podnik. V praxi se můžeme setkat s několika zásadními chybami, které mohou předání firmy zkomplikovat a majitelům přinejlepším zajistit nejednu bezesnou noc. Které chyby to jsou a jak se jich vyvarovat?

Jak na změnu výše výživného?

29.04.  |  Zbyněk Drobiš

Jakým způsobem upravuje nový občanský zákoník změnu výše výživného? Kdy lze podat žádost o zvýšení výživného nebo žádost o snížení výživného? Dle nového občanského zákoníku může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, pokud se podstatně změnily rozhodující okolnosti.

Nová naděje německé elektromobility

28.04.  |  Jiří Šimara

Prodejům elektromobilů v Německu by mohla pomoci nová vládní iniciativa. Kancléřka Merkelová se dohodla s řediteli německých automobilek na subvencích pro nákup elektromobilů ve výši až 4 tis. EUR na vozidlo, přičemž celkový objem tohoto podpůrného programu by měl činit 1,2 mld. EUR. Určitým problematickým bodem celého jednání bylo rozdělení břemena subvencí mezi vládu a automobilový průmysl, přičemž závěrem bylo nakonec rozdělení těchto nákladů přesně na poloviny.

Na trh práce se vracejí fluktuanti

27.04.  |  Redakce

Dva nebo ještě více pracovních poměrů, které trvají méně než dva roky – takto obvykle vypadá historie předcházejících zaměstnání fluktuanta. Pro personalistu takový životopis znamená, že by si na daného uchazeče měl dávat velký pozor a zvážit, zda ho vůbec pozvat na pracovní pohovor. Může totiž počítat s tím, že se takový člověk bude okamžitě po nástupu na novou pozici opět poohlížet po něčem jiném.

Německo bude dotovat nákup aut s elektrickým pohonem

27.04.  |  ČTK

Německo bude dotovat nákup aut s elektrickým pohonem. Při nákupu nového čistě elektrického vozu dá řidiči prémii 4000 eur (108.000 Kč), při nákupu hybridního auta 3000 eur (81.000 Kč). V noci na dnešek se na tom dohodli členové vlády se zástupci automobilového průmyslu, uvedla dnes s odvoláním na zdroje z kabinetu rozhlasová stanice Deutschlandfunk. O náklady na nákupní prémie se podělí stát a automobilky.

Řidič nabízel na pumpě naftu za polovic. Podvodníky odhalují experti monitorující tankovací karty

26.04.  |  Redakce

Tankovací karty využívají velké dopravní firmy, ale i menší společnosti. Podle odborníků jde totiž o nejbezpečnější způsob, jak platit za pohonné hmoty. Důležitou roli ale hraje výběr karty se správným zabezpečením. Existují totiž případy, kdy podvodníci tankovací kartu zneužijí. Jediná nádrž kamionu, kterou podvodník natankoval zneužitou palivovou kartou, přitom může firmu přijít na desítky tisíc korun. Zabránit finančním ztrátám lze díky několika základním opatřením.

Trendy v on-line marketingu, které ovládnou rok 2016

26.04.  |  Richard Kafoněk

Co bychom měli očekávat ve světě on-line marketingu v roce 2016? Jaké budou hlavní trendy? Co je důležité sledovat a co se naopak dá na ústup?

OECD: Kde je průměrná mzda vyšší než 100 000 Kč?

26.04.  |  Petr Gola

Nejvyšší hrubá průměrná měsíční mzda na světě je ve Švýcarsku, kde činí 186 tisíc Kč, v dalších 11 členských zemích OECD je průměrná měsíční hrubá mzda vyšší než 100 tisíc Kč. Jak vysoká je průměrná měsíční mzda v Česku v porovnání s ostatními zeměmi?

Zlato opět dokazuje, že je nejlepší obrannou strategií

25.04.  |  Jakub Petruška

Nedávno zveřejnil Mezinárodní měnový fond zprávu o předpokládaném vývoji světové ekonomiky na letošní a příští rok. A vývoj se nejeví nijak dobře. Zatímco začátkem ledna byly odhady globálního růstu pro rok 2016 na 3,4 %, nová prognóza se pohybuje kolem 3,2 %, což je nárůst oproti loňsku jen o 0,1 %. Fond zároveň upozornil, že období velmi pomalého růstu je již příliš dlouhé a světová ekonomika je vystavena mnoha defektům.

Česko je v hodnocení rovnosti žen a mužů 81. ze 145 států

22.04.  |  ČTK

V mezinárodním hodnocení rovných podmínek pro ženy a muže skončilo Česko na 81. místě ze 145 států. Rovné šance jsou jen ve vzdělávání, slabé je zastoupení žen v politice i jejich pozice v ekonomice a na trhu práce. Lepší výsledky než ČR měla například Ghana, Ukrajina, Rusko či Uganda. V první desítce jsou severské státy, Irsko, Slovinsko či Filipíny.

Minimální mzda v paritě kupní síly ve světě

22.04.  |  Petr Gola

Ve většině vyspělých zemích světa je legislativou stanovena minimální mzda. V paritě kupní síly je minimální mzda nejvyšší v Lucembursku. Jak vysoká je hodinová minimální mzda v paritě kupní síly v Česku oproti jiným zemím světa?

Vlastní majetek dítěte a právo na výživné

20.04.  |  Zbyněk Drobiš

Vymáhání výživného může představovat složitý soudní spor s rozsáhlým dokazováním. Může nezletilé dítě, které není plně svéprávné žádat výživné, ačkoliv má vlastní majetek? Jakým způsobem tuto otázku upravuje občanský zákoník?

Co týden dal: Škoda Auto má nejlepší prodeje za 121 let

15.04.  |  Lukáš Pololáník

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje nížení odměn exekutorům až o dvě třetiny. EET by se měla spustit od 1. prosince. Škoda Auto zaznamenala nejlepší prodeje za 121 let historie firmy. Více naleznete v aktuálním týdenním souhrnu.

Deset zajímavostí při výpočtu čisté mzdy

15.04.  |  Petr Gola

Výpočet čisté mzdy, kterou obdrží zaměstnanec na svůj bankovní účet, a za kterou může nakupovat zboží a služby ovlivňují nejenom sazby daně z příjmu, sociálního pojištění a zdravotního pojištění, ale i další legislativní parametry.

Vyplatí se malým firmám a živnostníkům měnit dodavatele energie?

14.04.  |  Jana Poncarová

Provozní náklady tvoří nemalou část výdajů každé firmy, ať už jde o velkou korporaci nebo drobnou provozovnu. Ceny elektřiny i zemního plynu klesají a letos více než kdy jindy platí, že šetří ten, kdo se zajímá. Kolik může malá firma nebo živnostník ušetřit při změně dodavatele? Jaké dodavatele vybrat?

Češi loni prosurfovali v práci rekordních 37 tisíc korun

14.04.

Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně. Za dvanáctiprocentním nárůstem promrhaného času stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony. Z účtu průměrné firmy v Česku tak loni za jednoho zaměstnance zmizela suma, která je o 44 procent vyšší, než byl průměrný měsíční plat.

V pražských tramvajích lze platit jízdné platební kartou

13.04.

Cestující v pražských tramvajích mohou ode dneška poprvé zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou. Dopravní podnik (DPP) spustil pilotní projekt ve dvou tramvajích na lince 22. V následujících týdnech budou přístroji, které přijímají bezkontaktní platební karty, vybaveny všechny vozy na lince 18. DPP rovněž zprovoznil opravenou trať na Vršovické ulici v Praze 10. Oprava vyšla na 290 milionů korun.

Okamžité zrušení pracovního poměru za odnášení zbytků jídla z kuchyně

13.04.  |  Zbyněk Drobiš

Jak může být posouzeno odnášení zbytků jídla z kuchyně zaměstnancem? Může zaměstnanci hrozit okamžité zrušení pracovního poměru? Odpovědi poskytuje rozhodnutí Nejvyššího soudu, které vám přiblíží tento článek.

Ropný propad aneb návrat do "osmdesátek"

12.04.  |  Vladan Gallistl

Ropa se z cenového propadu může vzpamatovávat celé roky. A nepomůže jí ani vágní dohoda mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.

Nezaměstnaní absolventi? Existuje řešení!

11.04.  |  Redakce

Dnes je již více než jasné, že samotné dokončení vysoké školy k získání vysněné práce nestačí. Stále více firem klade největší důraz na praxi, ideálně pak spojenou se vzděláním v oboru. Mnoho studentů si už tuto skutečnost uvědomilo a během studia hledají stáže i pozice na částečný úvazek.

Co týden dal: Při testech emisí podváděl jen Volkswagen

08.04.  |  Lukáš Pololáník

Německý úřad pro motorová vozidla KBA dokončil testování naftových aut a dospěl k závěru, že při testech emisí podváděl jen Volkswagen. Česko je pro zahraniční investory po čtyřech letech opět nejatraktivnější zemí mezi 16 zeměmi střední a východní Evropy. Deficit veřejných financí loni klesl na 0,42 % HDP z 1,95 % v roce 2014 a je tak na historickém minimu. Díky intervencím ČNB se za poslední dva roky zvýšil český export o 400 až 450 miliard korun. Stát přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Více v pravidelném týdenním přehledu.

8 věcí, na které je třeba myslet při změně dodavatele

07.04.  |  Jana Poncarová

Když se rozhodnete změnit dodavatele elektřiny nebo plynu, energetická společnost, se kterou podepíšete smlouvu, vše vyřídí za vás. Přesto se vyplatí vědět, jak změna dodavatele probíhá a jednotlivé kroky si ohlídat. Na co při změně dodavatele nezapomenout?

Jak se bránit nějčastějším trikům podomních prodejců?

06.04.  |  Redakce

Podomním prodejcům se stále ve velké míře daří nekalými taktikami přesvědčit zákazníky ke změně dodavatele energií. Ti ale namísto úspor mohou přijít až o tisíce korun, pokud je podvodníci napálí. Neseriózní prodejci obcházejí domácnosti s nabídkou zdánlivě výhodných smluvních podmínek, přitom jejich hlavním záměrem je získat díky předloženým fakturám snadný přístup k soukromým údajům. Jak se bránit lživým taktikám podomních prodejců?

Ve světě rostou minimální mzdy. Zaměstnanci si přijdou i na 60 tisíc korun

05.04.  |  Jaroslav Bukovský

Vlády napříč světem oživují institut minimální mzdy. Už na apríla odstartuje čtyřletý seriál jejího zvyšování Velká Británie, počínaje červencem pak zaměstnancům s nejnižšími příjmy přidá i Rusko, a to rovnou o pětinu.

Jak vysoká je minimální mzda v mimoevropských zemích?

04.04.  |  Petr Gola

Institut minimální mzdy není zaveden pouze ve většině zemích EU, ale např. i v USA, Japonsku, Kanadě nebo Austrálii. Minimální mzda hraje důležitou legislativní roli ve většině vyspělých zemích světa. V Austrálii činí minimální mzda dokonce 316 Kč za hodinu.

Co týden dal: Hodnota ekonomických dohod s Čínou letos dosáhne 95 miliard Kč

01.04.  |  Lukáš Pololáník

Daňové zvýhodnění na druhé a další dítě se zřejmě zvýší. Intervence ČNB možná skončí kolem poloviny roku 2017. Česká ekonomika loni rostla o 4,3 procenta. Škoda Auto zvýší do roku 2020 dodávky svých vozů zákazníkům v Číně na dvojnásobek. Prezident podepsal zákony zavádějící EET. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Přijdou zahrádkáři o víkendový tarif? A kolik budeme platit za jistič?

01.04.  |  Jana Poncarová

Energetikou hýbou změny. Velkým energetickým společnostem klesají zisky, výroba elektřiny se decentralizuje a lidé šetří, kde se dá. Na výrobě elektrického proudu v klasických elektrárnách se už příliš vydělat nedá. Ale síť potřebuje investice. Záchranu má přinést změna tarifní struktury a výpočet platby podle velikosti jističe. Změny se dostaly pod palbu veřejnosti a Energetický regulační úřad slibuje, že lidé poškození nebudou. Opravdu?

ČNB čeká více práce s obranou slabé koruny, může i prodloužit intervence

30.03.  |  Zdeněk Pečený

Rozhodnutí Evropské centrální banky vytáhnout na oživení ekonomiky těžší kalibr nenechalo v klidu bankovní radu ČNB.

Tranzit do Ruska. ČNB monitoruje každého, kdo má finanční vazby na Kreml

29.03.  |  Petra Pelantová

Obraz ruského kapitálu v Česku není vůbec pěkný. „Vyvádějí se vysoké objemy finančních prostředků ze zahraničních společností, velmi často s ruskými vlastníky, kdy Česká republika měla sloužit jako tranzitní země pro převody do dalších, bezpečných destinací, jako je například Kypr,“ zaznělo v loňské výroční zprávě Finančního analytického útvaru (FAÚ).

Co týden dal: Bankovní poplatky a provize bankám vynesly 34,3 miliardy korun

24.03.  |  Lukáš Pololáník

Čisté příjmy tuzemských bank z poplatků a provizí loni klesly o 1,7 miliardy na 34,3 miliardy korun. ČOI v loni udělila v souvislosti s výprodeji 1409 pokut ve výši 13,3 milionu Kč. Čeká eurozónu shazování peněz z vrtulníku? Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Proč roste cena zlata?

22.03.  |  Michala Moravcová

Cena zlata jako cena každého jiného aktiva je výsledkem interakce nabídky a poptávky. Zatímco nabídka žlutého kovu je dobře predikovatelná a stabilní, poptávka je vrtkavá. Zlato není typickou průmyslovou komoditou jako měď nebo hliník. I když má i ono své uplatnění v průmyslu, primární poptávku po zlatě určují investoři. Zájem investorů o žlutý kov ovlivňuje cena amerického dolaru a vývoj reálných úrokových sazeb.

Co týden dal: Sazby hypoték spadly na historické minimum

18.03.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru klesla na historické minimum 2,02 procenta. Stát podpoří nákup elektromobilů v tuzemských firmách. Škoda Auto loni zvýšila zisk o 6,5 procenta na rekordních 708 milionů eur. Nezaměstnanost na Slovensku v únoru klesla na sedmileté minimum 10,09 procenta. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Co týden dal: Mzdy rostly na konci roku 2015 nejrychleji od roku 2009

11.03.  |  Lukáš Pololáník

Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Mzdy rostly nejrychleji od roku 2009. Založení společnosti s ručením omezením bude levnější. Zástupci OPEC se sejdou kvůli zmrazení produkce ropy. To a mnohem více naleznete v pravidelném týdenním přehledu.

2016 není 2008 aneb další krize se neblíží

09.03.  |  Tomáš Menčík

Řadu investorů straší aktuální propady na akciových trzích. Mnozí z nich si ještě živě vybavují drastické propady z roku 2008, navíc srovnání touto krizi zvanou hypoteční či finanční přiživují mnohá média, která píší o začínající další krizi.
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz