Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže

20.11.  |  Lucie Mečířová

Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit online, a to často bez další byrokracie.

Naděje na spravedlivé odškodnění újmy na zdraví

02.04.  |  Zbyněk Drobiš

Mezi nejvýraznější změny spojené s účinností nového občanského zákoníku je nové pojetí odškodnění újmy na zdraví, které umožňuje získat v případě poškození zdraví adekvátní odškodnění. Ale nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Co týden dal? Povinné ručení zdraží o 5 %

27.03.  |  Lukáš Pololáník

Zatímco v loni povinné ručení podražilo zhruba o desetinu, letos se očekává další růst o 5 %. Důvodem jsou podle pojišťoven vyšší náklady v důsledku změn v občanském zákoníku. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Moravcová: Spor o nezaplacenou fakturu můžeme rozhodnout za tři až šest měsíců

24.03.  |  Zbyněk Drobiš

Délka soudních řízení je v naší republice tristní. Soudní spor o neuhrazenou pohledávku se může protahovat i na roky. Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky jakožto rozhodčí soud zřízen zákonem nabízí alternativu k rychlejšímu a efektivnějšímu rozhodnutí sporu, a to zejména pro podnikatele.

Co týden dal? Platební morálka podniků se zlepšila

20.03.  |  Roman Müller

Platební morálka českých podniků se v posledních dvou letech zlepšila, přesto je přibližně šest procent firem problémových. Vyplývá to z indexu platební morálky úvěrové pojišťovny KUPEG, lídra českého trhu komerčního úvěrového pojištění. V porovnání s předkrizovým rokem 2007 zůstává platební morálka firem o 30 procent horší. Více v pravidelném přehledu událostí.

Pracovní úraz úředníka na sportovní akci zaměstnavatele

19.03.  |  Zbyněk Drobiš

Úraz úředníka magistrátu na sportovním tréninku volejbalového družstva zaměstnavatele konaného mimo pracovní dobu bude předmětem dnešního článku.

Co týden dal? Podle Singera způsobilo oslabení koruny silnější růst ekonomiky

13.03.  |  Lukáš Pololáník

Díky oslabení koruny loni tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná inflace byla 0,3 procenta, uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Pokud by podle něj ČNB nepřistoupila k intervenci, vzrostla by česká ekonomika v roce 2014 pouze o 0,4 procenta a inflace by byla zhruba mínus dvě procenta.

Jak vysoká je kupní síla hodinové minimální mzdy v EU?

13.03.  |  Petr Gola

Hodinová minimální mzda je v západní Evropě výrazně vyšší než v Česku a dalších východoevropských zemích. Zboží a služby v západní Evropě jsou však dražší. Kde je životní úroveň při práci za minimální mzdu v EU nejvyšší?

Co týden dal? Třetina prodejců kontrolovaných ČOI loni nabízela padělky

06.03.  |  Roman Müller

Více než třetina obchodníků na tržištích nebo internetu, které loni kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), měla ve svém sortimentu padělky. Nabídku a prodej padělaného zboží inspektoři zjistili u 733 kontrol z celkových 1994 a uložili za ně pokuty za 12 milionů korun. Proti výsledkům obdobných kontrol v roce 2013 počet zjištěných padělků stoupl o 5,2 procenta. ČTK to dnes sdělila inspekce. Více v pravidelném přehledu událostí.

Nedodržení pravidel při sportovním zápase může přijít draho

05.03.  |  Zbyněk Drobiš

Bojové sporty vždy představovaly riziko úrazu. Jak může soud rozhodnout v případě, kdy během sportovního souboje nejsou dodrženy pravidla? Může poškozený požadovat odškodnění újmy na zdraví na odpovědném zápasníkovi? Jakou má šanci na úspěch?

Co týden dal? Širší ekonomická spolupráce Česka a Jižní Koreje

27.02.  |  Lukáš Pololáník

Ekonomická spolupráce Česka a Jižní Koreje by se v budoucnu mohla rozšířit i do dalších odvětví. Kromě převažujícího automobilového průmyslu zmínil během své návštěvy Soulu premiér Bohuslav Sobotka také obranný či jaderný průmysl. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Co týden dal? ČNB snížila technickou úrokovou míru životních pojištění

20.02.  |  Roman Müller

Česká národní banka snížila takzvanou technickou úrokovou míru (TÚM) životních pojištění, takže pojišťovny u nových pojistek budou smět od poloviny července zaručovat zhodnocení peněz klientů nejvýše o 1,3 procenta. Více v pravidelném přehledu událostí.

Odškodnění nákladů na zapůjčení náhradního vozidla po autonehodě

19.02.  |  Zbyněk Drobiš

V dnešním článku se zaměříme na otázku zapůjčení náhradního vozidla po dopravní nehodě a požadavku poškozeného na odškodnění těchto nákladů. Jakým způsobem může být posuzována nutnost a účelnost nákladů na zapůjčení náhradního vozidla?

Co týden dal? Pohonné hmoty zdražují

13.02.  |  Lukáš Pololáník

Pohonné hmoty v Česku po několikaměsíčním vytrvalém klesání mírně zdražily. Pokles cen trval od podzimu 2014. Ceny benzinu i nafty stouply v uplynulém týdnu shodně o 26 haléřů na 29,64 koruny za litr Naturalu 95 a na 29,74 Kč za litr nafty.

Svoboda je základem růstu životní úrovně

13.02.  |  Petr Gola

Základním předpokladem zlepšování kvality života je osobní a ekonomická svoboda a demokracie. V Česku si žijeme dobře, dle nejnovější studie "Index of Economic Freedom 2015" je naše ekonomika 24. ekonomicky nejsvobodnější na světě.

Co týden dal? Platební morálka firem se zlepšila

06.02.  |  Roman Müller

Platební morálka firem se loni zlepšila o tři dny, své závazky hradily v průměru za 73 dnů. Největší zlepšení bylo přitom u firem v potravinářství. Česko na tom ovšem není dobře v porovnání s okolními státy. Například slovenské firmy platily loni své závazky v průměru za 62 dní, v Německu za 41 dní. Více v pravidelném přehledu událostí.

Jaké věci není exekutor oprávněn zabavit?

05.02.  |  Zbyněk Drobiš

Exekuce je fenoménem dnešní doby, který postihuje tisíce lidí. Dlužník, jehož majetek podléhá exekuci, by si měl být vědom, že nikoliv všechny jeho věci podléhají exekuci. Jaké věci tedy nepodléhají výkonu rozhodnutí?

Korupce je nejnižší ve Skandinávii

26.01.  |  Petr Gola

Nejnižší korupce na světě je v zemích Skandinávie. Nízká míra korupce je příznivá pro celou společnost a pomáhá zdravému ekonomickému růstu. Česko v míře korupce za vyspělými zeměmi zaostává.

Co týden dal? Úrokové sazby hypoték dále klesají

23.01.  |  Roman Müller

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku loni v prosinci klesla na 2,37 procenta a dostala se na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v listopadu 2014, kdy průměrná sazba činila 2,44 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Co týden dal? Německo mělo vloni vyrovnaný rozpočet

16.01.  |  Lukáš Pololáník

Německu se loni po téměř půl století podařilo dosáhnout vyrovnaného federálního rozpočtu. Vyrovnaný rozpočet přitom vláda původně plánovala až na letošní rok. U nás si z toho nebereme příklad a jdeme na to po svém - na rok 2015 plánuje vláda vyšší deficit, než jaký byl vloni.

Plné odškodnění za pracovní úraz a predispozice zaměstnance

14.01.  |  Zbyněk Drobiš

Máte nárok na odškodnění za pracovní úraz v případě predispozic k onemocnění? Obdobnou otázku řešil Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí, které dnes představíme pro znalost práv a povinností zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Co týden dal? Zájem o úvěry u stavebního spoření loni klesl

09.01.  |  Roman Müller

Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 40,2 miliardy korun, což je v meziročním srovnání pokles o desetinu. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni mírně stoupl, spořitelny jich uzavřely přes 613.000. Vyplývá to z výsledků tuzemských stavebních spořitelen, které má ČTK k dispozici. V letošním roce Asociace českých stavebních spořitelen neočekává žádnou zásadní změnu trendu. Více v pravidelném přehledu událostí.

Uspěje tajná nahrávka v pracovněprávním sporu?

08.01.  |  Zbyněk Drobiš

Ústavní soud vydal v nedávné době nález, kterým se vyjádřil k možnosti využití nahrávky hovoru pořízené bez souhlasu druhé strany v pracovněprávním sporu. Tento nález může podstatným způsobem změnit dosavadní přístup soudů v této problematice. Představíme si projednávaný případ a hlavní teze nálezu Ústavního soudu.

V Norsku a Švýcarsku se žije nejlépe

07.01.  |  Petr Gola

Česko patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami pro život, jak vyplývá z renomované studie "Prosperity Index 2014". V žebříčku se hodnotí nejenom ekonomická vyspělost, ale i kvalita života občanů. Ve kterých zemích se žije nejlépe?

Co týden dal? Státní dluh letos klesne poprvé od roku 1995

19.12.  |  Lukáš Pololáník

Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše letos sníží meziročně o zhruba 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1,663 bilionu korun.

Neuklizené pracoviště vás může stát místo

18.12.  |  Zbyněk Drobiš

Necháváte své pracovní místo znečištěné i přes výtky zaměstnavatele. Pak byste měli znát nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu, které se zabývalo okamžitým zrušením pracovního poměru pro opakované zanechání znečištěného pracoviště.

Co týden dal? Ceny pohonných hmot v ČR klesají

12.12.  |  Roman Müller

V uplynulém týdnu dále pokračoval výrazný pokles cen pohonných hmot v Česku, a propad navíc zrychlil. Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o 64 haléřů na 34,27 Kč za litr a nafta o 54 haléřů na 34,13 Kč. V řadě krajů dokonce průměrná cena pohonných hmot klesla i pod hranici 34 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Více v pravidelném přehledu událostí.

Veselý: Bojujeme proti nešvaru stočených tachometrů

11.12.  |  Zbyněk Drobiš

Nešvar stočených tachometrů a související nedostatky platné legislativy jsou tématem rozhovoru se Zbyňkem Veselým, předsedou Sdružení SOVA, které se již řadu let zabývá tématikou stočených tachometrů.

Jak bohaté jsou evropské domácnosti?

08.12.  |  Petr Gola

Životní úroveň evropských domácností lze dobře porovnat dle přepočteného mediánu příjmu. Jaký příjem musí mít jednotlivé domácnosti, aby měla rodina "nadprůměrnou životní úroveň"? Jak se liší hranice "bohatství" v Česku a ostatních evropských zemích?

Co týden dal? Průměrná mzda vzrostla

05.12.  |  Lukáš Pololáník

Průměrná mzda v České republice ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25.219 Kč. Nominální růst činil 1,8 procenta, reálně, po odečtení inflace, se mzda zvýšila o 1,2 procenta. Zaměstnavatelé i ekonomičtí experti pak očekávají v roce 2015 několikaprocentní růst nominálních mezd, který by měl mírně překonat inflaci.

Norská rodina má měsíční příjem 100 tisíc Kč a je "chudá", kdo je v Evropě "chudý"?

05.12.  |  Petr Gola

Hranice "chudoby" se v evropských zemích liší. "Chudé" domácnosti v Norsku, Švýcarsku nebo Finsku jsou v porovnání s českými poměry bohaté. Jak vysoká je příjmová hranice "chudoby" v evropských zemích?

Co týden dal? Dluhy domácností rostou

28.11.  |  Roman Müller

Dluhy domácností od začátku roku trvale rostou, v říjnu meziměsíčně stouply zhruba o pět miliard korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co týden dal? Prodej nových automobilů láme rekordy

21.11.  |  Lukáš Pololáník

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v říjnu meziročně zvýšil o 6,5 procenta na 1,07 milionu vozů a roste již 14 měsíců za sebou. Produkce osobních aut v ČR míří k novému rekordu. Za deset měsíců stoupla meziročně o téměř 12 procent na 1,047 milionu.

Každý šestý Evropan je "chudý"

21.11.  |  Petr Gola

V Česku žije nejméně lidí v "chudobě" ze všech členských zemí Evropské unie. Zatímco v Česku je chudých 8,6 % občanů, za celou Evropskou unii dokonce 16,7 %. Kdo se považuje za chudého? A kdo je nejvíce ohrožen chudobou?

Kde ve světě stoupá nejvíce kupní síla průměrné mzdy?

20.11.  |  Petr Gola

Průměrná mzda v paritě kupní síly zohledňuje i cenové rozdíly v jednotlivých zemích. Ve Švýcarsku nebo Norsku jsou nejvyšší mzdy na světě, ale v obou zemích je draho. Kde se žije nejlépe z členských zemí OECD? Kde rostou mzdy nejvíce?

25 let od otevření hranic: Čeští turisté získali sebevědomí, místo autobusu si potrpí na komfort

19.11.  |  Redakce

Uplynutí 25 let od pádu komunismu a otevření hranic změnilo tuzemský trh cestovního ruchu k nepoznání. Odborníci se shodují, že největší proměnou prošli samotní čeští turisté. Češi získali v oblasti cestování sebevědomí, vyhledávají kvalitní služby a kladou důraz na komfort. Upouštějí od přepravování autobusem, nechtějí cestovat přes noc, vyžadují zajištěnou stravu. Turisté si navíc potrpí na bohatý doplňkový program a nebojí se objednávat dovolenou přes internet.

Co týden dal? Životní úroveň považuje za dobrou 68 procent Čechů

14.11.  |  Roman Müller

Životní úroveň považuje za dobrou 68 procent Čechů, což je historické maximum. Jednoznačně ale převažuje odpověď, že úroveň je spíše dobrá (64 procent). Za rok se názor zlepšil u desetiny lidí, což je nejvýraznější nárůst v historii měření. Vyplývá to z aktuálních výsledků průzkumu agentury STEM. Spokojeni jsou častěji lidé s vyšším vzděláním. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co týden dal? Česká ekonomika letos poroste o 2,5 %

07.11.  |  Lukáš Pololáník

Česká ekonomika podle podzimní prognózy Evropské komise letos poroste o 2,5 %, zatímco celá Evropská unie poroste jen o 1,3 % a eurozóna o 0,8 %. Výrazné hospodářské zpomalení zaznamená v letošním roce Ruská federace - poroste o 0,3 %. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Co týden dal? Sazby mýtného pro kamiony a autobusy vzrostou

31.10.  |  Roman Müller

Sazby mýtného pro kamiony a autobusy v Česku od ledna 2015 vzrostou. Proti původnímu plánu zůstane zachována zvýšená sazba pro páteční jízdy kamionů, která má regulovat zvýšený provoz v tento čas. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co týden dal? Státní dluh se zdesetinásobil

24.10.  |  Lukáš Pololáník

Státní dluh České republiky se za dobu její existence zdesetinásobil na 1,68 bilionu korun ke konci roku 2013. Výrazný nárůst dluhu začal až s novým tisíciletím, přičemž až do roku 2000 držel pod 300 miliardovou hranicí.

Co týden dal? Počet dolarových milionářů v ČR roste

17.10.  |  Roman Müller

V Česku loni vzrostl počet dolarových milionářů o téměř osm procent na rekordních 19.400 lidí. Celosvětový růst byl téměř o 15 procent na 13,7 milionu. Více v pravidelném přehledu událostí.

Spoluodpovědnost při úrazu: Nedovolte nepřiměřené krácení odškodnění

14.10.  |  Zbyněk Drobiš

Ačkoliv jste spoluodpovědní za způsobenou újmu na zdraví, nemusíte přijít v každém případě o plnou výši odškodnění. Vždy je nutné zkoumat okolnosti daného případu a nalézt spravedlivou hranici spoluodpovědnosti. Představíme si jedno z rozhodnutí Nejvyššího soudu pro znalost našich práv a povinností při stanovení spoluodpovědnosti za úraz.

Co týden dal? Česko je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí

10.10.  |  Lukáš Pololáník

Česká republika je 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze sledovaných 152 států světa. Vyplývá to z aktuálně zveřejněného žebříčku Economic Freedom of the World Index kanadského institutu Fraser. V předchozím žebříčku se Česko umístilo na 52. pozici. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela.

Co týden dal? Nový občanský zákoník může ochromit refinancování hypoték

03.10.  |  Roman Müller

Nový občanský zákoník může zcela ochromit refinancování hypoték, které v poslední době zažívá obrovský boom. Při změně banky totiž majitel nemovitosti může v některých případech potřebovat souhlas té současné. Více v pravidelném přehledu událostí.

Odstupné při návratu k dosavadnímu zaměstnavateli

02.10.  |  Zbyněk Drobiš

Nejvyšší soud v nedávné době řešil otázku vrácení odstupného při návratu k dosavadnímu zaměstnavateli na novou pozici, se kterou byla spojena výrazně nižší mzda. Zajímavé rozhodnutí, které může pomoci pro orientaci v právech a povinnostech zaměstnanců a zaměstnavatelů bude tématem dnešního článku.

Co týden dal? Předražené potraviny v českých obchodech

26.09.  |  Lukáš Pololáník

Obchodní řetězce prodávají v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami. "Pojďme hledat důvody, proč výrobek, který je dodáván za zhruba 100 korun, je prodáván za více jak 200," poznamenal ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna.

Finanční dopady zvýšení minimální mzdy na 9 200 Kč

26.09.  |  Petr Gola

Vláda zvýšila od ledna 2015 minimální mzdu na 9 200 Kč. Zvýšení minimální mzdy je tedy vyšší než se původně plánovalo. Jak se konkrétně promítne zvýšení minimální mzdy ve firemních nákladech, čisté mzdě zaměstnance a v dalších daňových souvislostech?

Co týden dal? Úrokové sazby hypoték dále klesaly

19.09.  |  Roman Müller

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu dále klesla na 2,65 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v červenci, kdy průměrná sazba činila 2,72 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

Co týden dal? Cigarety kvůli spotřební dani podraží

12.09.  |  Lukáš Pololáník

Sněmovna opětovně schválila zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret tak může zdražit o tři až čtyři koruny. Od příštího roku má být zavedena desetiprocentní sazba DPH. Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen vybraných výrobků pro koncové spotřebitele.

Business karty snižuji náklady, ale podnikatele s nimi platí zatím jen 10% výdajů

10.09.  |  Redakce

MasterCard® uskutečnila průzkum, který mapoval vztah podnikatelů a představitelů malých a středních firem k platebním kartám a jejich využívání. Průzkum ukázal, že ač společnosti platební karty využívají, platby jejich prostřednictvím tvoří jen okolo 10 % všech finančních transakcí. Zajímavé bonusy a výhody by ale toto chování mohly změnit.

Jak na platební a věrnostní karty: Zjistěte jak je používat a které se vyplatí

09.09.  |  Redakce

Češi opravdu milují karty, a to zejména ty věrnostní. Vedle debetní nebo kreditní karty je totiž jejich peněženka doslova nabita věrnostními a slevovými kartami. A to i takovými, které za roky nepoužili, ale prostě jim ji jednou dali v obchodě nebo poslali poštou a Čechům je líto ji z peněženky vyhodit. Průměrný Čech má tak v peněžence 6 slevových nebo věrnostních karet a k tomu většinou i jednu debetní a jednu kreditní. Seznamte se proto se zásadami, jak správně a bezpečně karty používat a které se skutečně vyplatí.

Co týden dal? Úřady práce evidují více volných pracovních míst

05.09.  |  Roman Müller

Volných pracovních míst v evidenci úřadu práce začalo přibývat. Na konci června bylo v nabídce 49.500 pozic, tedy o 5500 víc než před rokem. Na jedno místo připadá zhruba 11 uchazečů, loni to bylo o jednoho víc. Vyplývá to z pololetní zprávy, kterou zveřejnil úřad práce. Nezaměstnaných meziročně ale přibylo. Na konci června jich bylo 592.500, před rokem 570.500.

Co týden dal? Povinné ručení zdražilo o 10 %

29.08.  |  Lukáš Pololáník

Pojišťovny zdražily letos povinné ručení průměrně o více než deset procent. Důvodem byla vyšší plnění v souvislosti s novým občanským zákoníkem a povinné poplatky hasičům. Dopady legislativy nyní pojišťovny vyhodnocují a nevylučují další zdražení. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Americká ekonomika je nejvýkonnější

29.08.  |  Petr Gola

Dle zprávy švýcarské společnosti IMD má pro rok 2014 nejkonkurenceschopnější ekonomiku USA. Na předních místech najdeme i země Skandinávie. Horší hodnocení než Česko má 13 členských zemí EU.

Vyplatí se jezdit vozem na CNG?

26.08.  |  Jana Poncarová

Ačkoli se na první pohled neliší od běžných automobilů, nikdy nezajíždí na benzínovou pumpu. Palivo doplňují v místech označených zkratkou CNG. Vozidel na stlačený zemní plyn jezdí v České republice 7 500. Jaké jsou výhody a nevýhody CNG? Vyplatí se přestavba vozidla?

Odborníci varují před nízkou kvalitou a nemožností reklamace oblečení a obuvi z dovolené

25.08.  |  Redakce

Nákupy na letních dovolených jsou velmi oblíbené. Kvůli nižším cenám si Češi v zahraničí stále častěji pořizují oblečení, obuv a další suvenýry. Mezi destinace s velkými nákupními možnostmi patří Španělsko, Bulharsko a Turecko. Ačkoliv se pro mnohé stala lákadlem nízká cena, nakoupené zboží z ciziny s sebou nese jistá rizika. Odborníci varují před nízkou kvalitou zboží, nemožností reklamace, ale i před výdaji za pokuty, cla a dokonce správní řízení.

Co týden dal? Pošta bude u černých pasažérů vymáhat pokuty

22.08.  |  Roman Müller

Česká pošta bude vymáhat pokuty u více než 100.000 černých pasažérů pražského dopravního podniku. Celková částka je téměř 700 milionů korun. Finanční závazky z let 2012 a 2013 odkoupila od dopravního podniku inkasní společnost Fidentia. Ta se dohodla s poštou, která chce dlužníky oslovit v několika vlnách prostřednictvím své služby DINO. Více v pravidelném přehledu událostí.

Nejtvrdší měnou je norská koruna

22.08.  |  Petr Gola

V ideálním případě by měl stát Big Mac hamburger od McDonald´s ve všech zemích stejně. Cenové odlišnosti nám pomáhají částečně indikovat podhodnocené a nadhodnocené měny světa. Ze sledovaných měn je nejtvrdší norská koruna a nejslabší ukrajinská hřivna.

Fondy EU: České republice se nepodaří vyčerpat všechny prostředky

20.08.  |  Redakce

Během let 2007–2013 dokázala Česká republika alokovat na projekty necelých 92 procent prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti Evropské unie. Za sedm let, kdy mohla z fondů EU čerpat, se úspěšným žadatelům podařilo podepsat smlouvy za téměř 739 miliard korun. Z této částky bylo dosud proplaceno bezmála 515 miliard korun, tedy necelé dvě třetiny dostupných zdrojů.

Co týden dal? Za dlouhé čekání na vlak náhradu nedostanete

15.08.  |  Roman Müller

Železniční dopravci dalších pět let nebudou muset vyplácet náhrady při zpoždění vlaku delším než hodinu. Novelu zákona o drahách, která prodlužuje výjimku z evropského nařízení až do roku 2019, podepsal prezident Miloš Zeman. Výjimka z unijního nařízení měla skončit letos v prosinci. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co týden dal? Rusko zavádí odvetná opatření

08.08.  |  Lukáš Pololáník

Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Kromě toho Rusko zakáže tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Jak mohou dotace z EU pomoci mladým absolventům?

07.08.  |  Tomáš Procházka

Evropská unie poskytuje studentům řadu výhod a možností. Jedná se například o nejrůznější výukové programy, rozličné zájezdy či stipendia. Ovšem po opuštění školy tato pomoc rozhodně nekončí, i když ne všichni zaměstnavatelé o ní vědí a využívají ji.

Ekonomika nabírá obrátky. Objem leasingu, úvěrů a faktoringu rostl o 11 %

06.08.  |  Redakce

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním pololetí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 70,88 miliardy korun, to je o 11,3 % více než ve stejném období roku 2013. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního pololetí 221,94 miliardy korun. Nejvíce se zvýšil zájem o financování firemních investic.

CNG v České republice: důležitá čísla a statistiky

05.08.  |  Redakce

Stlačený zemní plyn (CNG) v ČR k dnešnímu dni pohání zhruba 7 500 vozidel a je populárním alternativním palivem u českých motoristů. Je CNG skutečně reálnou volbou v případě, kdy uvažujete o výměně stávajícího automobilu? Přinášíme nejzajímavější statistiky o využití CNG v tuzemsku.

Co týden dal? Spotřeba potravin klesá, lidé šetří

01.08.  |  Roman Müller

Spotřeba potravin v Česku loni klesla o 1,6 procenta. Lidé kupovali méně především potraviny živočišného původu, u rostlinných produktů spotřeba stagnovala. Hlavním důvodem poklesu bylo snížení kupní síly obyvatelstva. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co týden dal? Firmy nesouhlasí s dalším růstem minimální mzdy

25.07.  |  Lukáš Pololáník

Podle Svazu průmyslu a dopravy firmy a podnikatelé s dalším růstem minimální mzdy o 700 korun na 9200 korun nesouhlasí. Hospodářská komora upozornila, že zvyšování minimální mzdy uškodí pracovnímu trhu. Více v pravidelném týdenním přehledu

Pojďme se dohodnout o vině a trestu

24.07.  |  Zbyněk Drobiš

Trestní řád již delší dobu upravuje nový právní institut, a to dohodu o vině a trestu. Každý z nás se může v životě dostat do situace, že spáchá trestný čin, byť i nedbalostní povahy, aniž by si byl vědom takto vážné odpovědnosti. Dohoda o vině a trestu umožňuje usnadnit trestní proces pro obviněného a rychleji ukončit tuto nepříjemnou životní situaci.

Čeští zákazníci neznají rizika nákupu spotřebního zboží

23.07.  |  Redakce

Z výsledků průzkumu "Známe rizika nákupu spotřebního zboží?" vyplývá, že čeští zákazníci nejsou dostatečně seznámeni se všemi zdravotními a bezpečnostními riziky, které může nákup spotřebního zboží přinést. Většina respondentů nejen nezná skupiny výrobků, které jsou z hlediska ohrožení zdraví nejrizikovější, ale v rozporu se skutečností se domnívá, že veškeré zboží před uvedením na trh prochází kontrolou ověřující splnění všech zákonných požadavků.

Co týden dal? Máme první českou virtuální měnu

18.07.  |  Roman Müller

Tento týden ve čtvrtek byla vydána první česká virtuální měna s názvem Czech Crown Coin (CZC). Jde o měnu, která umožní platby přes internet. Zároveň bude obchodní komoditou, kterou lze koupit či prodat na burze. Více v pravidelném přehledu hlavních událostí týdne.

Vyplatí se nákup automobilu na CNG?

16.07.  |  Redakce

Vozidel poháněných CNG jezdí podle nejnovějších statistik po českých silnicích přes 7 200, do konce roku jich bude dokonce 8 000. Český motorista přitom může vybírat z více než 60 modelů vozů, k nimž nejnověji přibyla také Škoda Octavia v provedení pro zemní plyn. Jaká je však ekonomika vozů na CNG? Vyplatí se i tam, kde řidiči nejezdí každý den dlouhé vzdálenosti?

Nový občanský zákoník: Uznání dluhu

15.07.  |  Zbyněk Drobiš

V dnešním článku se zaměříme na uznání dluhu a jeho vymezení v novém občanském zákoníku. Ať jste již věřitelem nebo dlužníkem, je vhodné znát tento právní institut pro znalost vašich práv a povinností.

Nová zelená úsporám zjednoduší administraci a poskytne více peněz

14.07.  |  Redakce

Ministerstvo životního prostředí upravilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Dochází k navýšení příspěvku na projekt a ke zjednodušení podmínek.

Co týden dal? Deficit státního rozpočtu by měl být 100 miliard Kč

11.07.  |  Lukáš Pololáník

Ministr financí očekává, že státní rozpočet skončí díky dobrému vývoji v prvním pololetí na konci roku v deficitu 100 miliard Kč, tedy deset procent pod plánovaným cílem. Přitom podle Babiše je prioritou vlády spíše oživení investic než snižování rozpočtového schodku. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Jak investovat do světových akcií?

11.07.  |  Gabriela Kraváčková

Chtěli byste investovat do akcií, ale nevíte, které vybrat? Základním stavebním kamenem portfolia mohou být nejvýznamnější světové akcie. Které tituly to jsou a jak je získat do portfolia?

Ekonomická krize byla důsledkem mravní bídy, tvrdí odborník

07.07.  |  Martin Holoubek

KOMENTÁŘ | Pojem finanční krize a následná hospodářská recese je nedílnou součástí obchodního i finančního světa od roku 2008. Nyní odborníci hlásí konec recese a zaznamenávají postupný vzestup ekonomiky. Podle Martina Holoubka ze společnosti Activa se však ve skutečnosti krize zdaleka nepromítla do všech odvětví v míře, o jaké se hovořilo. Patří mezi businessmany, kteří vnímají krizi totožně, jako Tomáš Baťa vnímal tu velkou ve 30. letech. Jako důsledek mravní bídy.

Co týden dal? Aktivní důchodci získají zpět slevu na dani

04.07.  |  Roman Müller

Vláda schválila návrh na slevu na dani pro pracující důchodce a na zvýšení slev za druhé a třetí dítě o 200 a 300 korun měsíčně. Zavést chce rovněž dvoumilionový strop u daňových paušálů pro živnostníky. Více v pravidelném přehledu událostí.

Plány Evropské unie mohou zvýšit ceny za volání

04.07.  |  Redakce

Plán Evropské unie zrušit do konce roku 2015 roamingové poplatky v členských zemích by mohl mít podle odborníků řadu skrytých důsledků, které se mohou projevit s časovým odstupem.

Jak se v létě ochladit bez drahé klimatizace?

01.07.  |  Jana Poncarová

Klimatizaci nemusíte? Je drahá a není vám z ní dobře? Vedro v interiéru ale umí napáchat neplechu – potíte se, přepadá vás malátnost, nemůžete se soustředit. Závidíte předkům při představě příjemného chládku v kamenných chalupách. Jenže vy jste v paneláku. Co s tím?

Co týden dal? Odnětí licence WPB Capital nabylo právní moci

27.06.  |  Lukáš Pololáník

Družstevní záložna WPB Capital nesměla na základě předběžného opatření ČNB již od loňského května přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. Česká národní banka zamítla rozklad Spořitelního družstva WPB Capital proti odejmutí povolení působit jako družstevní záložna. Odnětí licence kampeličce tím nabylo právní moci. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Etické chování není ve vedení firem samozřejmostí

26.06.  |  Redakce

Až 18 procent finančních profesionálů se setkalo s neetickým jednáním vedení firmy v oblasti financí, přibližně každý desátý z nich řešil tuto situaci výpovědí.

Co týden dal? Sazby hypoték dále klesaly

20.06.  |  Roman Müller

Průměrná úroková sazba hypoték se v květnu propadla na 2,81 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy průměrná sazba činila 2,88 procenta. Více v pravidelném přehledu událostí.

Chcete ušetřit? Sledujte energetické štítky spotřebičů

17.06.  |  Jana Poncarová

Nejprve se objevily na ledničkách a mrazničkách. Postupně se rozšiřovaly na další spotřebiče, jako jsou pračky, sušičky, žárovky či myčky nádobí. Od letošního září budou energetické štítky zdobit také vysavače a v další vlně digestoře nebo ohřívače vody.

Co týden dal? ČOI zjistila nedostatky u tří čtvrtin internetových obchodů

13.06.  |  Lukáš Pololáník

Celkově Česká obchodní inspekce (ČOI) zkontrolovala 181 internetových obchodů. Ve více než 40 procentech šlo o užívání nekalých obchodních praktik, především klamání spotřebitelů. ČOI jim tak v prvním čtvrtletí udělila pokuty v celkové výši 1,2 milionu Kč. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Smluvní pokuta v obchodněprávních vztazích

12.06.  |  Zbyněk Drobiš

Nový občanský zákoník již nabyl účinnosti a změnil podstatným způsobem právní řád naší republiky. Jakým způsobem je nyní upravena smluvní pokuta, která patří k důležitým právním institutům ve smluvních vztazích mezi podnikateli, si vymezíme v dnešním tématickém článku.

Kupní síla minimální mzdy ve světě

11.06.  |  Petr Gola

Minimální hodinová mzda v zemích Beneluxu je téměř 10krát vyšší než v Rumunsku nebo Bulharsku, při zohlednění cen zboží a služeb jsou rozdíly menší. Kde se za minimální mzdu žije nejlépe?

Co týden dal? ČOI objasnila chyby ve výpočtu půjček

06.06.  |  Roman Müller

Speciální komise České obchodní inspekce po dvouměsíční kontrole objasnila sporné body při výpočtu roční procentní sazby nákladů (RPSN) u spotřebitelských úvěrů. Klienti mohou dostat kvůli údajnému pochybení od poskytovatelů půjček až šest miliard korun. Více v pravidelném přehledu událostí týdne.

Jak bohaté jsou české domácnosti?

05.06.  |  Petr Gola

Více peněz nám automaticky nezaručí vyšší osobní spokojenost, přesto si lze díky lepší finanční situaci plnit více přání (krásnou dovolenou, hezké bydlení, kvalitní studium pro děti). Z členských zemí OECD jsou nejbohatší americké, lucemburské a norské domácnosti. Jak bohatá je průměrná česká domácnost v porovnání s ostatními zeměmi?

Odvolání daru v novém občanském zákoníku

03.06.  |  Zbyněk Drobiš

Úprava darování v novém občanském je rozsáhlejší oproti původním ustanovením ve zrušeném občanském zákoníku. V návaznosti na předchozí článek o obecné úpravě darování se dnes zaměříme na otázku odvolání daru. Jaké možnosti nabízí nový občanský zákoník v případě, že si přejeme odvolat učiněné darování?

Co týden dal? Den daňové svobody bude letos dříve

30.05.  |  Lukáš Pololáník

Letošní den daňové svobody se nezadržitelně blíží. Podle výpočtů Liberálního institutu připadá letos na 10. června, loni to bylo 11. června. Češi tak letos budou na stát pracovat 160 dní. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Firmy se chystají nabírat, ale lidí s odpovídající kvalifikací je nedostatek

29.05.  |  Redakce

Firmy po celém světě očekávají růst a plánují letos nabírat nové zaměstnance. Téměř dvě třetiny (63 %) z nich se však obávají, že nebudou schopny najít na vypsané pozice kandidáty s odpovídající kvalifikací.

Zájem o vzdělávání pracovníků roste. Zaměstnavatelé do něj investují miliardy ročně

28.05.  |  Redakce

Vzdělávání zaměstnanců ve firmách nabývá na důležitosti. Přestože v něm v minulosti Česká republika zaostávala, dnes se může kvalitou a úrovní vzdělávacích procesů vyrovnat některým evropským zemím. Zájem o vzdělávání pracovníků ze strany zaměstnavatelů navíc stále roste. Podle odborníků do něj současné firmy investují až několik miliard korun ročně.

Co týden dal? Ceny elektřiny v ČR rostly rychleji než v celé EU

23.05.  |  Roman Müller

Ceny elektřiny pro domácnosti v České republice v druhé polovině loňského roku vzrostly ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o čtyři procenta. Tempo růstu bylo vyšší než průměr v celé Evropské unii. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co týden dal? Krize v Evropě zdaleka neskončila

16.05.  |  Lukáš Pololáník

Krize v Evropě podle šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové navzdory hospodářskému oživení ještě zdaleka neskončila. V Česku od ledna pravidelně klesá nezaměstnanost. V dubnu klesla o 0,4 bodu na 7,9 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.

NOZ: Novinky v právní úpravě darování

16.05.  |  Zbyněk Drobiš

Nový občanský zákoník (NOZ) upravuje poměrně rozsáhle problematiku darování, která byla ve starém občanském zákoníku vymezena pouze v několika ustanoveních. Může dárce darovat veškerý svůj majetek, a to včetně budoucího? Kdy je nutná písemná forma darování? Jak chápat plnění ze společenské úsluhy?

Nenechte si odebrat osobní příplatek

14.05.  |  Zbyněk Drobiš

Byl Vám přiznán a vyplácen osobní příplatek a nyní Vám byl odebrán s odůvodněním, že již na něj nejsou finanční prostředky? Jedná se o rozhodnutí zaměstnavatele, které je v souladu se zákoníkem práce? Nejvyšší soud České republiky v nedávné době vydal rozhodnutí, které nastiňuje odpověď na danou problematiku.

Roste zájem o rekvalifikační kurzy

13.05.  |  Redakce

Během prvního čtvrtletí letošního roku se 14 173 uchazečů o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů, na kterých se plně nebo zčásti podílel finančně Úřad práce Úřad práce ČR (ÚP ČR). Celkem 7 553 lidí kurz v tomto období také ukončilo. Za tři měsíce poskytl ÚP ČR zájemcům o prohloubení vzdělání či změnu profese celkem 62 456 977 Kč. Částka zahrnuje i prostředky z Evropského sociálního fondu.

Nesprávní lidé na nesprávných místech stojí světovou ekonomiku 150 miliard dolarů

13.05.  |  Redakce

Globální studie poradenské společnosti PwC a LinkedIn, největší profesní sociální sítě na světě, odhalila, kolik firmy zbytečně zaplatí za přijímání nevhodných zaměstnanců. Nízká schopnost zaměstnanců se rekvalifikovat či malá ochota přejít do jiného odvětvími stojí globální ekonomiku miliardy dolarů. Plné využití potenciálu sociálních sítí, které v současnosti stále více propojují globální trh práce, by přitom firmám pomohlo náklady značně snížit.

Co týden dal? Padla první vysoká pokuta za sázení po internetu

09.05.  |  Roman Müller

Specializovaný finanční úřad uložil fyzické osobě za porušení zákazu přeshraničního sázení první vysokou pokutu - 850 tisíc korun. Nelegální není jenom sázení u zahraničních provozovatelů bez povolení k provozování loterií, ale také jejich propagace, reklama a podpora prodeje. Více v pravidelném přehledu událostí.

Co týden dal? Čína letos zřejmě předstihne USA

02.05.  |  Lukáš Pololáník

Čína pravděpodobně již v letošním roce vystřídá Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa. USA jsou největší ekonomikou světa od roku 1872, kdy předstihly Británii. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Načeradský: Oddlužení podnikatelů je nyní možné

02.05.  |  Zbyněk Drobiš

Dlouhou dobu nebylo možné pro podnikatele v rámci insolvenčního řízení podstoupit běžné oddlužení jakožto je možné u zadlužených spotřebitelů. Novela insolvenčního řádu přinesla zásadní změny v této problematice, které si vymezíme v rozhovoru s JUDr. Ondřejem Načeradským, právním expertem na insolvenční právo a dluhovou problematiku.
1 9 12 13 14 15 16 17 18 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz