Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali

01.04.  |  Lucie Mečířová

Zákonodárci rozhodli, že se zvýší podpora v nezaměstnanosti, ale i maximální výše podpory při rekvalifikaci. Jak to nově bude?

Za odložené věci neručíme, ani za automobil?

16.04.  |  Zbyněk Drobiš

Opatrnosti není nikdy dost. Návštěvy různých sportovišť, ať se jedná o posilovny, bazény nebo sauny znamenají odložení svých osobních věcí do k tomu určených skříněk v šatnách. Co když si zde ale uložíte klíčky od vozu? Bude provozovatel odpovědný v plném rozsahu za ukradený automobil?

Co týden dal? Neomezené volání bude levnější

12.04.  |  Roman Müller

Jeden z tuzemských mobilních operátorů oznámil výrazné snížení cen paušálních tarifů. Zákazníci zaplatí za neomezené volání a SMS do všech sítí 749 korun měsíčně. Vedle nových tarifů firma připravila nový způsob prodeje mobilních telefonů. Více v pravidelném týdenním přehledu.

Chudoba cti tratí

12.04.  |  Michal Budík

Lepší je být bohatý a zdravý, než chudý a nemocný, hlásá název jedenadvacet let starého filmu z dílny režiséra Juraje Jakubiska. Zatímco film jako takový u diváků příliš nezabodoval, jeho název zlidověl a navíc to vypadá, že zraje jako víno. PÁTEČNÍ GLOSA

Severa: Oběti trestných činů mají nárok na finanční pomoc od státu

12.04.  |  Zbyněk Drobiš

Následek trestného činu znamená intenzivní zásah do našeho života. Nastane-li však tato událost, měli bychom být znalí našich práv nejenom z hlediska trestního postihu pachatele, ale i možnosti požadovat od státu finanční pomoc. Hlavní je však vědět, kde o takovou pomoc zažádat.

Společné jmění versus výlučné vlastnictví

10.04.  |  Zbyněk Drobiš

Představte si situaci, že během manželství uložíte finanční prostředky z výlučného vlastnictví na bankovní účet svého manžela. V rámci rozvodových sporů bude manžel považovat tyto peníze za společné. Jsou peníze vaše nebo už se jedná o součást společného jmění manželů?

Co týden dal? Daňové změny odsunuty až o rok později

05.04.  |  Michal Ruml

Ministerstvo financí upustilo od záměru posunout platnost všech schválených daňových změn o rok dříve, tedy na 2014. Zrušení výpočtu ze superhrubé mzdy, snížení limitu na odpočet úroků z hypoték nebo plné spuštění Jednoho inkasního místa tak začne až od roku 2015.

Až příliš zadlužená eurozóna

03.04.  |  Petra Černíková

Kypr se stal již pátou členskou zemí, která požádala ostatní členské země eurozóny o poskytnutí finanční pomoci. V opačném případě by země zbankrotovala. Jak moc jsou zadlužené ostatní země a mají vůbec prostředky na to, aby nadále finančně sanovaly nejzadluženější země eurozóny?

Co týden dal? Eurozóna zůstává v útlumu

29.03.  |  Lukáš Pololáník

Nejvyspělejší ekonomiky světa v čele s USA a Japonskem zažijí v prvním pololetí výrazné oživení. Zřetelně se zotaví z poklesu minulého čtvrtletí i Německo, zbytek eurozóny však zřejmě podle OECD zůstane v útlumu. Více v pravidelném týdenním přehledu.

HOMO pracant

29.03.  |  Michal Budík

Ekonomická kondice většiny členských zemí Evropské unie není dlouhodobě, řečeno velmi eufemisticky, příliš dobrá. Naopak životní úroveň jejich obyvatel je (ještě pořád) do té míry solidní, že jsou dnes tyto země prakticky vyloučeny ze soutěže o zahraniční investice. PÁTEČNÍ GLOSA

Kypr: krátkozraká opatření, dlouhodobé následky

27.03.  |  Petra Černíková

Na zahraniční pomoci závislý Kypr čelí platební neschopnosti a kolapsu svého bankovního systému. Přestože je tato malá země nyní v centru pozornosti představitelů eurozóny, současný napjatý stav ohledně budoucnosti Kypru není žádným novým tématem, ale spíše vyhrocením dlouhodobého kyperského problému. V dnešním článku se podíváme na faktory, které, obrazně řečeno, sráží Kypr na kolena.

Poučení z krizového vývoje

26.03.  |  Petr Fejtek

Kde uvidíme další Kypr? Optimisté vidí jen extrémně namíchaný smrtící koktejl, ale v realitě vidíme totální selhání státu, státu středomořské varianty socialismu. Mnoho let tam vládla strana AKEL (do loňska i s prezidentem), ale víte, že to byla pod převlekem „Pokrokové strany pracujícího lidu“ bývalá komunistická strana? Mimo jiné se s ní rádi chlubili čeští komunisté a další levičáci.

Za co vybírají vysoké školy nezákonně peníze

25.03.  |  Helena Zrůstová

Poplatky za zápis nebo jiný úkon mimo stanovený termín jsou jedněmi z nejčastěji vybíraných nezákonných poplatků na veřejných vysokých školách. Pokud si nedáte pozor, můžete kvůli nim přijít v průběhu svého studia i o tisíce korun. Jejich rozšířenosti bohužel napomáhá, že mnoha studentům přijdou logické a nad jejich vybíráním se málokdy pozastavují.

Co týden dal? Bankéři přijdou o vysoké odměny

22.03.  |  Roman Müller

Představitelé členských zemí Evropské unie a zástupci Evropského parlamentu se dohodli na omezení odměn bankéřů. Za běžných okolností nebudou moci odměny přesáhnout základní mzdu. Nová pravidla mají začít platit v lednu 2014. Další události týdne najdete v pravidelném přehledu.

Dědická smlouva v novém soukromém právu

19.03.  |  Zbyněk Drobiš

S účinností nového občanského zákoníku od 1. ledna 2014 se do našeho právního řádu opět vrací staronový institut dědického práva a to dědická smlouva. Dědickou smlouvou bude možné upravit práva a povinnosti vztahující se k dědictví.

Co týden dal? Dostane se Česko z recese?

15.03.  |  Michal Ruml

Česká ekonomika loni klesla o 1,2 procenta. Hrubý domácí produkt se snížil i v samotném 4. čtvrtletí, a to meziročně o 1,7 procenta. Domácí ekonomika se tak nachází v nejdelší recesi od roku 1997, kdy pokles rovněž trval čtyři čtvrtletí za sebou. Recese zřejmě pokračovala ještě na počátku letošního roku Nastane od druhého čtvrtletí mírné oživení?

Kde je Ti konec, příteli?

15.03.  |  Michal Budík

Lidé se mění. A tak se může stát, že sledujete televizní reportáž o firmě, která podvedla a v součtu okradla o desítky miliónů korun celé zástupy nešťastníků a ejhle- světe div se, hlavním arcilotrem má být váš dobrý přítel z mládí. PÁTEČNÍ GLOSA

Které měny světa jsou nejtvrdší?

15.03.  |  Petr Gola

V ideálním případě by měl stát Big Mac hamburger od McDonald´s ve všech státech stejně. Právě dle ceny hamburguru lze částečně určit nadhodnocené a podhodnocené měny světa. Jak si stojí česká koruna? Povídejme se na stav z ledna 2013.

Nákup energie na burze i pro české domácnosti: Vyplatí se?

13.03.  |  Jana Poncarová

Český energetický trh se dočkal další novinky – během příštích dvou měsíců by měly první domácnosti nakoupit levnější energii přímo na burze. Kolik je možné pořízením elektřiny nebo plynu na burze ušetřit? A co to vlastně obnáší?

Ceny plynu pro podnikatele se liší o desítky tisíc korun

12.03.  |  Jana Poncarová

Stáhnout kohoutky u radiátoru není jediná možnost, jak šetřit na vytápění. To činí především u větších odběratelů významnou část jejich rozpočtu. Plyn obecně patří k dražším zdrojům tepla, ale promyšlenou změnou dodavatele je možné si fakturu za energie zlevnit.

Čeká nás další rozšiřování eurozóny?

12.03.  |  Petra Černíková

Eurozóna se možná v příštím roce rozroste o další členskou zemi, a to Lotyšsko. Jak jsou na tom s přípravami a plněním podmínek pro přijetí eura ostatní nečlenské země eurozóny? Můžeme v budoucnosti očekávat výraznější rozšíření eurozóny nebo se bude jednat spíše o ojedinělé případy? Na tyto otázky se nyní pokusíme odpovědět.

Věříte si málo, nebo moc? Chvála pochybnostem

08.03.  |  Tereza Dědinová

Roku 1999 byl sociálními psychology na Cornellově univerzitě popsán Dunning-Krugerův efekt. Nový termín nazvaný podle příjmení svých objevitelů popisuje vztah mezi schopnostmi (kompetencemi) člověka a jeho hodnocením sebe sama i dalších lidí. Jednoduše řečeno: schopní lidé o sobě neustále pochybují, neschopní si věří až moc.

Únor na komoditních trzích: Nedůvěra investorů přinesla oslabení

07.03.  |  Boris Tomčiak

Obavy o budoucí osud vyspělých předlužených ekonomik značně poznamenaly důvěru investorů na komoditních trzích. To dostalo pod tlak cyklické komodity, jako jsou ropa nebo průmyslové kovy. Od poloviny měsíce také významně oslabovaly drahé kovy, jejichž ceny se přiblížily svým dlouhodobým podpůrným úrovním.

Šetřit nebo utrácet? To je oč v Evropě běží

05.03.  |  Jiří Tyleček

Boj o úsporná opatření se v Evropě táhne už dlouhou dobu. Máme za sebou dlouhé roky hýření a čas splatit účty nadešel. Nikomu se do toho ale nechce. I minimální snaha šetřit vyvolává stávky a nesouhlas obyvatel. Takzvané proreformní vlády některých evropských zemí přispěly svými kroky k ekonomické recesi. Utrácet jako před krizí si však může dovolit jen málokdo.

Kde se žije nejlépe?

04.03.  |  Petr Gola

Za rok 2012 kralují indexu prosperity opět severské země – Norsko, Dánsko a Švédsko. Česká republika patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami k životu. „Prosperity Index“ hodnotí současně ekonomickou vyspělost zemí a kvalitu života občanů. Kde se žije nejlépe?

Co týden dal? Češi se bojí utrácet

01.03.  |  Roman Müller

Statistika ČNB ukazuje, že Češi se v prvním měsíci letošního roku rozhodli šetřit. V lednu rostl jak objem jednodenních vkladů domácností u bank a finančních institucí, tak i objem vkladů na účtech s výpovědní lhůtou. Pozitivní je, že dluhy domácností u bank a finančních institucí v lednu poprvé od září 2001 meziměsíčně klesly. Více v pravidelném přehledu událostí.

Tenká linie mezi luxusem a zvrhlostí

01.03.  |  Tereza Dědinová

Co ještě vnímáme jako přijatelný nadstandard a co už nám přijde zvrhlé? Koupel v šampaňském, lyžování v 50 stupních Celsia, nebo vlastní účetní, i když ji tak docela nepotřebujeme? PÁTEČNÍ GLOSA

Školáci se budou učit o financích povinně

01.03.  |  Zbyněk Drobiš

Ve financích se Češi neorientují zrovna nejlépe. Učitelé základních a středních škol mají za úkol zvýšit finanční gramotnost. Na otázky týkající se finanční gramotnosti odpovídal Jindřich Fryč z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Riziko bankrotu a zadluženost zemí EU a OECD

28.02.  |  Petr Gola

Veřejný dluh většiny vyspělých zemí představuje velký problém, protože se neustále zvyšuje. Snižování veřejného dluhu není snadné, podpora podnikání je jednou z priorit. Které členské země EU a OECD jsou nejvíce zadlužené?

S LinkedIn na plný plyn

26.02.  |  Daniel Pech

Kontakty dělají kontrakty. Není tajemstvím, že člověk s těmi správnými známostmi má větší předpoklady uspět v jakémkoliv oboru. Sociální síť LinkedIn se díky masovému rozšíření stala místem, kde se můžete spojit s bývalými i současnými kolegy či obchodními partnery.

Minimální mzda v EU v roce 2013

26.02.  |  Petr Gola

Od roku 2007 je v České republice minimální mzda 8 000 korun. V porovnání s průměrnou mzdou jde o nejnižší minimální mzdu ze všech zemí Evropské unie. Jak vysoká je v EU minimální mzda v roce 2013?

Finanční ústava je závazkem rozpočtové odpovědnosti

25.02.  |  Petra Černíková

V minulém článku jsme se věnovali problematice fiskálního paktu EU a jeho případných důsledků pro naši republiku. Podepsat tento dokument zatím česká vláda odmítla, mezitím však připravila vlastní návrh finanční ústavy pro Českou republiku. Co je podstatou finanční ústavy a liší se vůbec od fiskálního paktu EU? Je vůbec potřebné mít oba tyto dokumenty?

Co týden dal? Lidé po bankách žádají zpět více než půl miliardy

22.02.  |  Michal Ruml

O vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru banky žádá již zhruba 36.000 klientů. Celkem po finančních ústavech chtějí zpátky víc než půl miliardy korun. Více o tomto tématu v našem článku.

Potřebujeme fiskální pakt EU a finanční ústavu?

21.02.  |  Petra Černíková

V loňském roce odmítla Česká republika participaci na tzv. fiskálním paktu Evropské unie. Vláda mezitím připravila vlastní návrh tzv. finanční ústavy, jejímž cílem je donutit budoucí vlády k rozpočtové disciplíně. V tomto článku se zaměříme na podstatu fiskálního paktu EU a jeho přínosu pro ČR.

Zdanění vína ve světě

19.02.  |  Petr Gola

Zavedení spotřební daně u tichého vína se v Česku nakonec odložilo. Z vinařských zemí je na tichá vína uložena minimální daň pouze ve Francii. Jak je to u šumivých vín? Jak vysoké je zdanění vína v mimoevropských zemích? Nebo ve Skandinávii?

Hrdinou rychle a jen s trochou námahy

15.02.  |  Tereza Dědinová

Kdo by se nechtěl stát hrdinou! A kdo se nebojí opustit bezpečnou anonymitu většiny a vystoupit s názorem nebo akcí, která jde proti… Profesor Zimbardo od dětství studuje hranice mezi dobrem a zlem, mezi přisluhovači zvůle a hrdiny. A hrdinství se podle jeho názoru lze naučit. PÁTEČNÍ GLOSA

Dluhopisy výjimečné výsledky nezopakují

14.02.  |  Evžen Fojtík

Psát o tom, že jsou Češi konzervativní investoři, je nošením dříví do lesa. Faktem je, že tuzemští investoři a střadatelé preferují zajištěné produkty, pokud možno dotované státem, jako jsou stavební spoření či účastnické fondy. Přičemž tyto nástroje do značné míry investují do státních dluhopisů.

Vývoj společností z defenzivního sektoru

12.02.  |  Marek Trnka

Cola nebo Pepsi? McDonald´s nebo KFC? Visa či Mastercard? Taková jsou dilemata defenzivního investora, zajímajícího se o akcie společností z necyklického sektoru. Záměrně jsme porovnávali společnosti s podobným zaměřením, abychom názorně ukázali, jaké jsou rozdíly v jejich ziskovosti.

Pět důvodů proč akcie nadále porostou

11.02.  |  Teis Kunthsen

Světové akciové trhy vykročily do nového roku pravou nohou. Index MSCI World vzrostl o 6,8 procent a několik trhů je na nejvyšších úrovních od začátku finanční krize. Možná, že vás napadá, že trhy málokdy stabilně rostou o pět a více procent, a že korekce je za dveřmi.

Co týden dal? Stavební spoření čekají změny

08.02.  |  Roman Müller

Sněmovna podpořila vládní novelu zákona o stavebním spoření, která přináší dvě zásadní změny. Stavební spoření budou moci nabízet vedle stavebních spořitelen i univerzální banky. Druhá změna bude mít dopad na samotné účastníky stavebního spoření. Návrh počítá se zavedením účelovosti státní podpory. Tu bude možné použít pouze na bydlení nebo důchodové připojištění. 

O umění říkat ne

08.02.  |  Tereza Dědinová

Moc bych si přála umět říkat NE. Pokud možno bez zbytečného vysvětlování a omluv a necítit se potom špatně. Dnes ráno jsem zvedla hovor z neznámého čísla a radostným hlasem se mi představila zástupkyně telefonního operátora, jehož služby poslední dva roky využívám. Už v tom okamžiku jsem věděla, že nejlepší odpověď na úvodní otázku „Máte pět minut čas?“ by bylo řízné NE. PÁTEČNÍ GLOSA

Co týden dal? Zeman nezávislost a odbornost rady ČNB neohrozí

01.02.  |  Michal Ruml

Alespoň podle názoru většiny analytiků oslovených ČTK. Ti počítají s tím, že jmenováním nových členů se stane bankovní rada v ekonomických názorech pestřejší. Více se dočtete v našem pravidelném týdením přehledu zpráv a událostí.

Jsou Češi opravdu tak velcí euroskeptici?

01.02.  |  Petra Černíková

Češi jsou známí svými pesimistickými postoji vůči Evropské unii. Jsme národem, který můžeme obecně označit za pesimistický nebo je takový pouze náš postoj vůči euro záležitostem? Porovnejme si postoje nás Čechů a ostatních Evropanů, na současnou hospodářskou situaci a vztah vůči Evropské unii a uvidíme, jak na tom jsme.

Akciový výhled 2013

31.01.  |  David Brzek

V roce 2012 ovlivňovala dění na akciových trzích pokračující dluhová krize v Evropě, kdy výnosy španělských desetiletých dluhopisů v létě dosahovaly přes 7,5 %, obavy ohledně zpomalování světové ekonomiky nebo politické události jako volby v Řecku, Francii či USA. Dění v roce 2013 bude nadále ovlivňovat politika a centrální banky.

Do tří let porosteme, říká 9 z 10 generálních ředitelů v ČR

29.01.  |  Redakce

Více než polovina (59 %) generálních ředitelů nejvýznamnějších firem působících na českém trhu očekává, že jim letos porostou tržby. Opravdu jistá je si tím však jen pětina z nich (22 %). Mnohem větší optimismus panuje v horizontu tří let, kdy je alespoň částečně o růstu přesvědčeno 9 z 10 ředitelů.

Co týden dal? 200 miliónů lidí bez práce

25.01.  |  Lukáš Pololáník

Počet nezaměstnaných se v letošním roce podle ILO dále zvýší na rekordních více než 200 milionů lidí. Mohou za to přetrvávající dopady globální ekonomické krize. U našich sousedů na Slovensku nezaměstnanost loni v prosinci vzrostla na 14,44 procenta, což je nejhorší výsledek za posledních 8 let.

Kdo je nemá, jako by nebyl

24.01.  |  Evžen Fojtík

Kdybychom si položili otázku, co je nejsilnější investiční příběh poslední dekády, mnoho lidí by odpovědělo, že rozvíjející se trhy. Ty mají za sebou velmi úspěšné dvě desetiletí takřka nepřerušeného ekonomického růstu, který se samozřejmě projevil i na finančních trzích. Kdo nestihl včas naskočit do tohoto rozjíždějícího se vlaku, tak přišel o zajímavé zhodnocení.

Proč není dobré být členem EU?

22.01.  |  Petra Černíková

V nedávné době jsme se zamýšleli nad důvody, proč je dobré být členskou zemí Evropské unie. Nyní si položíme zcela opačnou otázku a představíme si hlavní důvody, proč by pro naši zemi bylo lepší nebýt součástí EU.

Co týden dal? Z krize se dostaneme za deset let

18.01.  |  Roman Müller

Ratingová agentura Fitch tento týden uvedla, že nejhorší část dluhové krize v Evropě již skončila. Současně ale také upozornila, že cesta z krize zabere většinu tohoto desetiletí. Další události týdne naleznete v pravidelném přehledu.

A co takhle reklamovat prezidenta?

18.01.  |  Tereza Dědinová

Nemohly by se některé výroky stát podkladem pro reklamaci politika? Bylo by to pěkné, vyplnit formulář o závadě a počkat si na náhradu, popřípadě dotyčného odlifrovat do minulosti, v níž by se jeho názory vyjímaly o mnoho lépe. PÁTEČNÍ GLOSA

Nedelková: Našim cílem je vést strany sporu ke smíru

18.01.  |  Zbyněk Drobiš

Ne vždy může za „vymazání“ bankovního konta samotný majitel účtu. Každoročně je zaznamenáno několik případů neoprávněného výběru peněz. Finanční arbitr Monika Nedelková nám řekla, jak může Kancelář finančního arbitra pomoci při řešení případných sporů s finanční institucí.

Vzdělání začíná být nejistou investicí

17.01.  |  Jiří Tyleček

Příležitostí ke zhodnocení peněz je dnes habaděj. Investovat lze do nejrůznějších produktů, od akcií přes komodity nebo dluhopisy až třeba po nákup půdy či nemovitostí. Nic však nemá takovou hodnotu, jako investice do vzdělání.

Nárok na odškodnění při porušení pravidel FIS

16.01.  |  Zbyněk Drobiš

I když nejsou pravidla Mezinárodní lyžařské federace (FIS) pramenem práva, soudy k nim při řešení sporů přihlížejí. Pravidla jsou pro lyžaře závazná, a to bez ohledu na to, zda jsou pramenem práva či nikoliv.

Proč si všímáme reklam, i když s nimi nechceme nic mít

14.01.  |  Tereza Dědinová

Vzpomínáte si na poezii pro cestující? Na přelomu tisíciletí se v pražském metru a tramvajích objevily básně – nejprve slavných básníků (Jaroslava Seiferta a Egona Bondyho), následně i začínajících autorů.

Co týden dal? Už klesá i německá ekonomika!

11.01.  |  Michal Ruml

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku klesla. Uvedlo to tamní ministerstvo hospodářství ve své pravidelné měsíční zprávě. Předpovědělo však, že v letošním roce ekonomika výrazně oživí. Více v našem článku.

Exkurz do mikroekonomie: Jak se dělá sleva

07.01.  |  Marek Trnka

Už jste někdy přemýšleli, jak je možné, že si obchodník může dovolit dát slevu 70 %? Pokud byl váš závěr takový, že prodává zboží se ztrátou, vyvedeme vás z omylu. Společně nahlédneme obchodníkům pod pokličku a uděláme si malý exkurz do mikroekonomie. Po přečtení tohoto článku budete vědět, jak se dělají slevy a jak se při nákupech skutečně efektivně rozhodovat.

Co týden dal? II. pilíř startuje!

04.01.  |  Lukáš Pololáník

Nové penzijní společnosti uzavřely s prvními zájemci smlouvy o důchodovém spoření ve druhém pilíři i smlouvy o doplňkovém penzijním spoření se státním příspěvkem ve třetím pilíři reformovaného důchodového systému. Klientů ale zatím není mnoho.Více v pravidelném týdenním přehledu.

Jak zase jednou neskončil svět a proč proboha slavit nový rok zrovna v lednu

04.01.  |  Tereza Dědinová

Nejste trochu zklamaní? Už zase jsme přišli o možnost zažít něco, co se nikomu v dosavadní historii lidstva nepřihodilo. Pravý a nefalšovaný konec světa. PÁTEČNÍ GLOSA

Pád USA z fiskálního útesu se nekonal

04.01.  |  Michala Moravcová

Američtí zákonodárci drželi investory do poslední chvíle v napětí. První kroky vedoucí k vyřešení problému fiskálního útesu uzřely světlo světa až prvního ledna ve dvě hodiny ráno tamního času. V tu dobou senát překvapivě schválil alespoň provizorní návrh řešení letošního státního rozpočtu. Následující den byla tato senátní verze rozpočtové reformy definitivně přijata i republikánským kongresem.

Rok 2012: Taxy i taxi, lety „na stojáka“ a uzená makrela na palubě

28.12.  |  Redakce

Uplynulý rok 2012 si připravil pro české prodejce letenek a samotné aerolinky nemalá překvapení. O bizarní přání, stížnosti a reklamace nebylo nouze. Opravdu kuriózní kousek se podařil jedné české důchodkyni. Ta si totiž vymohla nástup do letadla díky nářku a vysokému věku, jak vyplývá ze statistik prodejce letenek Letuška.cz.

Co týden dal? Konec světa se nekoná!

21.12.  |  Lukáš Pololáník

Jelikož tzv. "galaktické nulové pásmo" neexistuje, vyhnulo se lidstvo opět dalšímu konci světa. Ten měl nastat právě dnes. Zaměřme se tedy na důležitější události. Takové povánoční výprodeje nás zcela jistě neminou a od 26. prosince nabídnou obchodníci slevy až 80 procent! Internetový portál Finance.cz přeje příjemné svátky a vše nejlepší v novém roce.

O osudné přitažlivosti kýče

21.12.  |  Tereza Dědinová

Vánoce jsou doslova za dveřmi a s nimi už od začátku listopadu na oči i uši útočí stupňující se záplava kýče – těžko rozhodnout, co je nevkusnější: velký modře blikající sob z PVC, Santa Klaus s pytlem přes rameno šplhající se k plastovému oknu, nebo umělé rampouchy, které po setmění svítí v různých barvách? Ale nabízí se otázka zásadnější: co na tom proboha kdo vidí? Jak je možné, že kýč je vítán v tolika oblastech lidského života?

Proč je dobré být členem EU?

21.12.  |  Petra Černíková

Přestože v poslední době zaznívá z České republiky směrem k Evropské unii spíše kritika, respektive ne příliš pozitivní stanoviska k navrhovaným změnám, členství v EU poskytuje naši zemi řadu výhod. Připomeňme si nyní ty, které jsou pro nás nejvýznamnější.

Řízení rizika podvodů přináší i v době recese úspory

19.12.  |  Ján Lalka

Podvody patří v Česku i na Slovensku mezi hlavní podnikatelská rizika. Z letošního průzkumu Surveilligence, TPA Horwath a ACCA vyplývá, že pravidelné hodnocení rizik výskytu podvodů provádí pouze pětina českých, resp. třetina slovenských firem. Tento laxní přístup k prevenci podvodů nejenom ohrožuje v době recese finanční zdraví řady společností, ale zároveň skrývá potenciál ke zlepšení jejich hospodaření.

Párty nekončí, opět se tiskne více a jede se dál

18.12.  |  Jiří Tyleček

Minulý týden bylo schváleno navýšení kvantitativního uvolňování na více než dvojnásobek v září schválené částky. Zatímco do roku 2007 byl tento výraz srozumitelný jen finančním expertům, od pádu Lehman Brothers se stalo všeobecně používaným slovním spojením. Pozornost je zcela jistě oprávněná, vzhledem ke svému globálnímu dopadu by měla být ještě násobně vyšší.

Korupce v Česku je vyšší než ve Rwandě a Botswaně

17.12.  |  Petr Gola

Transparency International každoročně sestavuje žebříček „korupce“. Nejnižší míra korupce je tradičně v zemích Skandinávie. Česko v hodnocení za rok 2012 opět zaostává, lepší hodnocení má i Rwanda, Gruzie a Botswana.

Co týden dal? Češi vyprazdňují peněženky

14.12.  |  Roman Müller

To, že lidé houfně vyrazili do ulic a utárcejí "co to dá", postřehl snad každý. Méně zjevné jsou útraty na internetu. V tomto týdnu očekávají podle Asociace pro elektronickou komerci tuzemské internetové obchody nejvyšší tržby v roce. Češi by mohli utratit v e-shopech až 2,5 miliardy korun. Více se dočtete v pravidelném týdenním přehledu.

Sushi musí být vždy a na záchod bez baterky nechoďte

14.12.  |  Eva Tomková

Konkurence mezi českými dopravci začíná být vzrušující. Každý vás chce dopravit z Prahy do Ostravy v tom nejlepším komfortu a za nejvýhodnější cenu. Cestující si konkurenci opravdu užívají. Někteří chtějí vrátit peníze za jízdenku, protože si během cesty dostatečně nemohli natáhnout nohy. A jiní kopou do sedaček. Proč? Ve vlaku totiž došlo sushi. PÁTEČNÍ GLOSA

Může vás zaměstnavatel šmírovat?

10.12.  |  Zbyněk Drobiš

Jak je to s využíváním pracovní prostředků zaměstnancem pro osobní potřebu? Jak probíhá kontrola zaměstnance na pracovišti a má právo na soukromí? V článku se zaměříme na možnosti a limity kontrolních mechanismů využitých zaměstnavatelem, práva a povinnosti i soukromí zaměstnance.

Bylo by pro Česko členství v bankovní unii přínosné?

10.12.  |  Petra Černíková

Vytvoření fiskální unie v Evropské unii je momentálně odloženo. Evropští diplomaté zaměřili svoji pozornost na bankovní sektor a v Bruselu je teď žhavým tématem vznik bankovní unie. Z České republiky však zaznívají spíše pesimistické názory na integraci v oblasti bankovního dohledu. Jsou obavy na místě?

Ekonomika – před svátky malý důvod k lepší náladě?

07.12.  |  Petr Gapko

Hrubý domácí produkt podle zpřesněných výsledků klesl podle Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,3 %. Původní odhad počítal s rychlejším poklesem ekonomiky o 0,2 procentního bodu. V porovnání s druhým čtvrtletí klesla ekonomika o 0,3 %. Zahraniční obchod vykázal druhý nejvyšší přebytek v letošním roce. Pomohl k tomu jak růst vývozů, tak dovozů.

Co týden dal? Životní úroveň Čechů klesá

07.12.  |  Michal Ruml

Průměrná mzda v ČR ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 348 korun na 24.514 Kč. Reálně, po odečtení inflace, se průměrná mzda snížila o 1,8 procenta. Pokles reálných mezd podle analytiků vysvětluje recesi ekonomiky. Domácnosti utrácejí méně, protože vydělávají reálně méně. Mzdy rostou pomaleji než ceny a reálná životní úroveň klesá.

V EU je každý šestý chudý

06.12.  |  Petr Gola

V posledních letech stoupá počet „chudých“ Evropanů. Čím dál více občanů a rodin má tedy nižší příjem než činí 60 % mediánu mzdy. V EU tak žije více než 81 miliónů občanů v „chudobě“.

Co týden dal? Kolik stojí prezidentská kampaň?

30.11.  |  Lukáš Pololáník

Suverénně nejvíc dosud za předvolební kampaň ze všech prezidentských kandidátů utratil Jan Fischer. Se znatelným odstupem za ním jsou na tom podobně Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg. Kolik je kampaň dosud stála se dozvíte v pravidelném týdenním souhrnu.

Reklama na českou bramboru

30.11.  |  Eva Tomková

Pěstování českých brambor se tento rok snížilo o 11 procent. Nechce se nám utrácet za české brambory a raději si koupíme španělské, levnější a shnilejší. Prý by českým bramborám pomohla lepší reklama. Pár návrhů bych měla. PÁTEČNÍ GLOSA

Vřešťál: Likvidace firmy neznamená její bankrot

30.11.  |  Lukáš Pololáník

Poptávka po likvidacích společností se zvyšuje. Nazaměňujme ale likvidaci s bankrotem - v případě likvidace se jedná o proces, který končí zánikem firmy na základě dobrovolného rozhodnutí jejích vlastníků, uvádí mimo jiné Rudolf Vřešťál, výkonný ředitel firmy ASB Group.

Nejlépe se ženám žije ve Skandinávii

29.11.  |  Petr Gola

V zemích Skandinávie mají ženy nejlepší podmínky pro vlastní seberealizaci, kariéru a skloubení mateřských povinností a práce. V severských zemích jsou nízké mzdové rozdíly a střídání rodičů během rodičovské dovolené je běžné. Jak si stojí Česko?

Bankovní unie v eurozóně: posun vpřed nebo jen další nárůst regulace?

27.11.  |  Petra Černíková

Neustálé tendence k prohlubování integrace v Evropské unii se nyní přetavily v plán na vytvoření bankovní unie. Vydaly se evropské země konečně tím správným směrem a bankovní unie zabezpečí stabilitu finančního sektoru v EU, potažmo eurozóně?

Investoři jsou již léta v šoku

27.11.  |  Petr Fejtek

Situace u nás není od té „světové“ nijak výrazně odlišná. I naši drobní investoři se ještě nevzpamatovali z šoku, který je postihl v rámci finančí krize. Od září roku 2008 z fondů stáhli bezmála 100 miliard korun, z toho víc než polovinu hned do konce roku 2008.

Jak se vyvíjí životní úroveň v budoucí supervelmoci

26.11.  |  Tereza Dědinová

Když známý obchodník a filantrop John Templeton ve 30. letech minulého století podnikal cestu kolem světa, byl takřka šokován nesmírnou chudobou Indie ovládané Britským impériem. Na Indický subkontinent se vrátil po 40 letech – aby shledal, že se životní podmínky většiny obyvatelstva druhé nejlidnatější země světa příliš nezměnily.

Co týden dal? Našel se nejlepší ministr financí

23.11.  |  Roman Müller

Britský list Financial Times každoročně sestavuje žebříček ministrů financí 19 největších zemí Evropské unie. První místo letos obsadil Němec Wolfgang Schäuble. Zklamán nemusí být ani náš Miroslav Kalousek. Ten sice klesl v celkovém hodnocení o tři příčky na 11. místo, ale může se pyšnit sdíleným prvenstvím v kategorii důvěryhodnosti.

Nakupujte u nás. Je to ZDARMA

23.11.  |  Eva Tomková

Nula na letáku nás vzrušuje. Nulu vymysleli Babyloňané a od té doby zažívá nula opravdový rozmach. A v našem mozku obzvlášť. Já osobně mám doma všechno co je ZDARMA – ať to stojí, co to stojí. PÁTEČNÍ GLOSA

Chaloupková: Lidé podceňují preventivní právní poradenství

23.11.  |  Zbyněk Drobiš

Jsem přesvědčena, že běžný občan s běžným právním problémem u nás vždy nalezne advokáta, jehož odměna bude úměrná a nikoliv nedostupná, a přesto poskytne kvalitní právní službu, uvedla v rozhovoru Iva Chaloupková z České advokátní komory.

Proč potřebujeme krizi?

20.11.  |  Steen Jakobsen

Krize je bolestivá. Krize je potřebná. Kvůli změně myšlení. Krize zasáhla nejvíce tam, kde bují státní byrokracie a demotivující sociální systém. Jak z toho ven?

Co týden dal? Riziko, že Řecko zbankrotuje, je velmi vysoké

16.11.  |  Michal Ruml

Řekl to řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Současně vyzval partnery k tomu, že je třeba vzít v úvahu určité "meze", které je jeho země schopna zvládnout.

Zákaz konkurence v osobních a kapitálových společnostech

14.11.  |  Zbyněk Drobiš

Zákonná ustanovení pro jednotlivé společnosti vymezují zákaz konkurence osob, které se podílejí na jejich fungování. Zneužití postavení ve společnosti pro své vlastní zájmy a v neprospěch společnosti se snaží obchodní zákoník ve svých ustanoveních limitovat.

Kde se žije nejlépe? Ve Skandinávii

14.11.  |  Petr Gola

Dle každoročně sestavovaného indexu prosperity se nejlépe žije v zemích Skandivánie. Česko patří mezi 30. nejlepších míst k životu. „Prosperity Index“ hodnotí nejenom ekonomickou vyspělost, ale taky kvalitu života občanů.

Co týden dal? Vládní balíček zvýší rodinné výdaje o 186 Kč

09.11.  |  Lukáš Pololáník

Schválení vládního balíčku daňových změn zatíží měsíční rozpočet průměrné rodiny dodatečnými výdaji 186 korun. Pokud by se reálně spotřeba domácností nezměnila, vládní finance by si díky tomu měly polepšit o 16,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Nemáte na Ferrari? Kupte si trenky

09.11.  |  Eva Tomková

Ferrari hlásí zvýšení prodeje a zisků. Kdo nemá na auto za 7 miliónů korun, může si koupit alespoň kšiltovku nebo trenky s logem Ferrari, ale i tak to pro vaši peněženku bude znamenat velké zemětřesení. Ovšem úplně nejlepší jsou Číňané. Ti začali vyrábět zlaté vizitky. Vyhnou se tak úplatkům. PÁTEČNÍ GLOSA

Kdo se nejvíce podílí na financování EU?

07.11.  |  Petra Černíková

V Evropské unii se blíží období licitování o víceletém finančním rámci na období let 2014 – 2020. V jeho mezích se pak budou pohybovat jednotlivé roční rozpočty. V době úsporných opatření se tak jedná o velmi ožehavé téma. V tomto článku se podíváme na to, jaká je pozice jednotlivých zemí z hlediska jejich příspěvků do společného rozpočtu EU, a to se zaměřením na Českou republiku.

Od ideologie k ekonomii, anebo naopak?

06.11.  |  Petr Fejtek

Kudy kam? Východsko z recese/krize/zadlužení zoufale hledají nejen v ODS. Ve Spojených státech volí prezidenta účast hispánců, afroameričaanů a žen. Přijde-li jich dost, socialismus bude pokračovat až na fiskální útes. Daně půjdou vzhůru a ekonomika opět zbrzdí, možná až velmi silně.

Co týden dal? Nejistý druhý pilíř důchodové reformy

02.11.  |  Roman Müller

Všechny významné finanční společnosti již drží licenci umožňující účast ve druhém pilíři důchodové reformy. Není však jasné, jestli stát tento pilíř vůbec spustí. Ne všechny společnosti budou nové fondy nabízet. Do druhého reformovaného pilíře se například nezapojí ING Penzijní fond.

Trendem je snižování počtu klientů, kteří zdražují pojistky ostatním

29.10.  |  Redakce

Neplacení pojistného je jedním z problémů, který eskalovala ekonomická situace posledních let. Neplatičství se jednoznačně přesunulo z roviny špatné informovanosti ke skutečným finančním problémům.

Co týden dal? Příští rok opět zdraží elektřina!

26.10.  |  Michal Ruml

Domácnosti a podniky si příští rok znovu připlatí za elektřinu kvůli dotacím obnovitelných zdrojů. Podle předběžných odhadů kvůli novému nastavení pravidel elektřina pro domácnosti zdraží od dvou do čtyř procent. Více nejen o tomto tématu v našem pravidelném týdením přehledu.

Hitler, blondýna a investice do burgeru

26.10.  |  Eva Tomková

Hitler na titulce časospiu zvyšuje prodejnost. Vyhublá blondýna je na tom stejně jako německý kancléř. Brunetky žádné čtenáře nepřitáhnou a ostatní muži na obálce jsou taky out. Navíc McDonald's velmi dobře a detailně zná mozek svých zákazníků a dokonce je dokáže přesvědčit, že jejich burger je výborná investice. PÁTEČNÍ GLOSA

Peníze za nákup zpět nabízejí na internetu cashback servery

24.10.  |  Jana Poncarová

Nakupování na internetu je rychlé, jednoduché a zákazníci si již zvykli, že zde najdou řadu slev. O slevových portálech jste již pravděpodobně slyšeli, aktuálně ale nastupuje nová generace nákupních webů, kterým se říká „cashback“. Na jakém principu fungují? Kolik peněz vám vrátí za nákup zboží a služeb?

Společné jmění manželů a jeho úprava

23.10.  |  Zbyněk Drobiš

Jak mohou manželé upravit své majetkové vztahy v rámci společného jmění manželů? Občanský zákoník nabízí manželům možnost úpravy společného jmění manželům smlouvou ve formě notářského zápisu. Vymezení, práva a povinnosti při změně rozsahu společného jmění manželů.

Jaké výzvy stojí před EU?

22.10.  |  Petra Černíková

Přestože nynějším tématem číslo jedna v Evropě jsou dluhové problémy většiny evropských ekonomik, Evropská unie stojí před řadou dalších klíčových výzev, které určí její budoucí směřování a podobu. Pojďme se nyní podívat na oblasti, kterými se budou muset přední evropští státníci v brzké době zabývat.

Co týden dal? Pomazánkové máslo alias roztíratelný tuk

19.10.  |  Lukáš Pololáník

Česko u Soudního dvora EU prohrálo v letitém sporu o tento výrobek. Pomazánkové máslo se podle soudu bude muset přejmenovat, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Více v pravidelném týdenním přehledu. Open in Google Docs ViewerOpen link in new tabOpen link in new windowOpen link in new incognito windowDownload fileCopy link addressEdit PDF File on PDFescape.com

Ztracené věci ze šatny a odpovědnost za škodu

17.10.  |  Zbyněk Drobiš

Odložili jste své svršky v šatně u paní šatnářky? Nemilé překvapení o něco později, kdy nejsou vaše svršky k nalezení. Kdo odpovídá za škodu? Jak efektivně zajistit důkazy a uplatnit náhradu škody? Šatna s obsluhou a náhrada škody.
1 9 15 16 17 18 19 20 21 24 32
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz