Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

www.finance.czAktualityMakrodata a EU

Zprávy a aktuality

Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže

20.11.  |  Lucie Mečířová

Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit online, a to často bez další byrokracie.

Budoucnost Evropské unie: rozpad či politická unie?

24.08.  |  Petra Černíková

Střídání období prohlubování integračního procesu s procesem přijímání nových členských zemí provází Evropskou unii již od jejího samotného vzniku. Nyní opět přichází zlomové období, které určí budoucí podobu EU. V tomto článku se podíváme na dosavadní „životní cyklus“ EU a nastíníme si možné varianty jejího vývoje do budoucna.

Ceny vytápění 2013: Náklady může zvednout povinná výměna kotle

23.08.  |  Jana Poncarová

Ceny paliv se v topné sezóně 2013 pravděpodobně příliš nezmění. Náklady na vytápění rodinného domu ale může zvednout povinná výměna kotle. Od prvního září totiž vstupuje platnost novela zákona o ochraně ovzduší, která zasáhne do života řady domácností.

Dluhová krize a jak z ní ven

21.08.  |  Petr Fejtek

Spolu se začátkem školního roku začne naše Poslanecká sněmovna přehlasovávat opoziční nesouhlas, ale předvolební témata budou ještě i poté nějaký čas strašit (kraje, Senát, prezident). Což naše malá kotlina, ale po týdnu by světlo světa měl spatřit návrh Evropské komise na recept, kudy dál v evropské krizi, tedy spíš kudy z ní.

Cena ropy se vrací k letošním maximům

20.08.  |  Jiří Tyleček

Ropa patří mezi několik málo komodit, jejíž cenové pohyby na burze se téměř okamžitě projeví v peněženkách spotřebitelů. Proto je její cena pevně sledována a zkoumána. 

Co týden dal? Kalousek si stojí za svým

17.08.  |  Lukáš Pololáník

Uplynulý týden přinesl mnoho nových dat z makroekonomiky. Ta potvrzují stagnaci i recesi jak v české, tak i v zahraničních ekonomikách. Navzdory údajům o pokračující recesi v české ekonomice se ministr financí hájí, že fiskální strategie české vlády je správná.

Kouzelný chorvatský děda a čtyři eura za noc

17.08.  |  Eva Tomková

Riziko toho, že zůstanete uprostřed egyptské pouště se splašeným velbloudem a se zprávou, že vaše cestovka zkrachovala, bude o něco nižší, když si vyberete CK, která je členem Asociace cestovních kanceláří, a když si ji prověříte na webu ministerstva pro místní rozvoj. PÁTEČNÍ GLOSA

Právní pomoc spotřebitelům nejen z Brna

16.08.  |  Zbyněk Drobiš

Bezplatná právní pomoc běžným spotřebitelům? V dnešním rozhovoru s Gertou Mazalovou, předsedkyní Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje nejen o spotřebitelských právních problémech, ale taktéž o efektivní pomoci spotřebiteli v okamžicích, kdy bývá každá rada nad zlato.

Jak se žije v Česku?

15.08.  |  Petr Gola

Česko patří do třicítky zemí s nejlepšími podmínkami k životu, jak vyplývá z každoročně publikované zprávy OSN „Human Development Index“. Velká Británie, Portugalsko, Kypr, Řecko, Katar či Chorvatsko mají horší hodnocení než Česko.

Jak změnit dodavatele a ušetřit tisíce korun ročně?

15.08.  |  Jana Poncarová

Nikdo z nás nechce za elektřinu nebo plyn platit víc, než skutečně musí. Trh s energiemi je již několik let liberalizovaný a působí na něm více než 25 dodavatelů elektřiny nebo plynu. Je to podobné jako v případě jiných služeb – spotřebitel si může vybrat dodavatele, který mu nabídne nejzajímavější cenu nebo produkt.

Pomoc v nesnázích na dovolené

14.08.  |  Zbyněk Drobiš

Posledním článkem seriálu o cestovní smlouvě si ukážeme, co konkrétně stanovuje zákon pro pomoc zákazníkovi v nesnázích ze strany cestovní kanceláře. Kdy má zákazník právo na vrácení rozdílu v ceně a která opatření má cestovní kancelář učinit.

Co týden dal? Absolventi nemají práci

10.08.  |  Tomáš Skolek

Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 8,3 procenta z červnových 8,1 procenta. Firmy ani stát nevytváří nová pracovní místa, což v posledních týdnech trápí hlavně absoloventy škol.

Marx: „Jsem ošklivý? Koupím si nejkrásnější ženu“

10.08.  |  Eva Tomková

Peníze jsou viditelné božstvo. Co nedokáže člověk, dokážou jeho peníze. Ovšem musíte nějaké mít. Vezměte si poučení ze života Usaina Bolta. Vydělává 16 milionů ročně a má hezké nohy. A pokud vás to štve, přihlaste se na on-line studium a získejte titul M.B.A. PÁTEČNÍ GLOSA

Ceny plynu před topnou sezónou: Kde je nejlevnější?

10.08.  |  Jana Poncarová

Jaké jsou ceny plynu pro 3. čtvrtletí roku 2012? Jaký dodavatel je nejlevnější ve vašem regionu? Bude plyn před topnou sezónou zdražovat?

Co znamená nouzový stav v devizovém hospodářství?

09.08.  |  Zbyněk Drobiš

Při vážných hospodářských a finančních poruchách makroekonomiky zakomponoval zákonodárce určité nástroje pro zajištění stability do devizového zákona. Kromě depozitní povinnosti představuje druhou možnost vyhlášení nouzového stavu v devizovém hospodářství za situace ještě závažnější pro platební bilanci.

Jak se liší příjmy domácností?

08.08.  |  Petr Gola

Nejvyšší průměrná mzda je ve Švýcarsku, Norsku, Austrálii, Dánsku a Lucembursku. Největší boháči jsou však Američané. Průměrný příjem pětiny nejbohatších domácností v USA je výrazně vyšší než v ostatních zemích OECD. Jak si stojí Česko?

Finanční nástroje pro složité situace makroekonomiky: Depozitní povinnost

07.08.  |  Zbyněk Drobiš

V extrémních situacích hospodářství, kdy dochází k nepříznivému vývoji platební bilance, k narušení makroekonomické stability a finančních vztahů, mohou být využity ustanovení devizového zákona. Depozitní povinnost a nouzový stav v devizovém hospodářství jsou zajímavými finančními nástroji během složité situace hospodářství.

Americký trh práce a pojistka jménem ECB vzpruhou pro riziková aktiva

06.08.  |  Jan Čermák

Americký trh práce na tom není vůbec tak špatně, jak by napovídaly některé předstihové ukazatele - třeba v podobě podnikatelských nálad.

Co týden dal? Povinné ručení zdraží!

03.08.  |  Michal Ruml

Ceny povinného ručení, které v posledních letech vytrvale klesaly, by měly začít mírně růst. Jejich další pokles je neudržitelný, protože na nových pojistkách všechny pojišťovny prodělávají. Více v našem článku.

ECB posouvá management krize do vyšších pater

03.08.  |  Jan Bureš

Očekávání před včerejším zasedáním ECB byla vyšroubovaná na maximum a trh věřil, že od Maria Draghiho uslyší něco skutečně velkého.

Odliv peněz ze Španělska zrychluje

01.08.  |  Jan Bureš

Španělsko opět začalo zásobovat trhy špatnými zprávami. V květnu ze země odtekl kapitál v celkové hodnotě 41,3 mld. eur.

Co s další pětiletkou?

01.08.  |  Petr Fejtek

Možná to ani nepřijde, ale pomalu se blíží pětileté výročí vypuknutí krize – původně hypoteční, pak finanční, poté dluhové a dnes stále víc bankovní – výhled se stále jen utápí v mlhavé nejistotě. Navíc vůbec není jasné, zda „krizová pětiletka“ alespoň trochu neduhy vyléčila, anebo jde stále jen teprve o začátek...

Šéf ECB: „A teď si vás kúpím všecky“

30.07.  |  Jiří Tyleček

Debata není v současnosti o tom, zda je eurozóna prospěšná a zda euro nemůže být jednou z hlavních příčin zaostávání Evropy ve srovnání se světem. Nezávisle na přání obyvatel a jejich bohatství se bude zachraňovat, ať to stojí, co to stojí.

Super Mario versus německá Bundesbanka

30.07.  |  Jan Bureš

Máme před sebou týden centrálních bank (ECB, Fed, ČNB), do kterého investoři vstupují v extrémně optimistické náladě.

Co týden dal? Registr vozidel snad již funguje

27.07.  |  Lukáš Pololáník

Po řadě problémů se dnes již zdá centrální registr vozidel funkční. Na řadě jeho pracovišť ale není úřední den, takže zatížení systému není maximální. Premiér Nečas prodloužil ultimátum pro ministra Dobeše. Pokud registr opět zkolabuje, Dobeš ve vládě končí. Více v pravidelném týdenním souhrnu.

Česká ekonomika? 16. nejvýkonnější z členských zemí EU

26.07.  |  Petr Gola

Dle studie Světového ekonomického fóra „Europe 2020 Competitiveness Report“ je česká ekonomika 16. nejvýkonnější z členských zemí EU. Prim hrají opět země Skandinávie.

Záporný úrok – pohádka či možnost?

23.07.  |  Petr Fejtek

Nápad, abychom za půjčku nemuseli platit úrok, ale naopak k ní dostali ještě něco „přidáno“, patří tak nejvýš do blázince. Tedy patřil ještě nedávno. Doba je však zlá a přináší mnohá překvapení – na „vysokých“ finančních trzích, v ekonomické teorii i v bankách. Tak už dokonce i jedna banka u nás přidá klientovi při konsolidaci jeho půjček 3000 korun „na ruku“.

Co týden dal? Německo prodává státní dluhopisy se záporným výnosem

20.07.  |  Michal Ruml

Investoři tak zaplatí víc, než se jim vrátí, v krizi to ale většina z nich vidí jako rozumný krok. Uloží totiž peníze v papírech, které jsou považovány za relativně nejbezpečnějšího uchovatele hodnoty.

O (ne) pochopitelném optimismu

20.07.  |  Jan Bureš

Při pohledu na uvolněný optimismus akciových trhů se člověk těžko ubrání dojmu, že tady něco nehraje.

EPI index 2012: Česko je 18. ekologicky nejvyspělejší zemí

20.07.  |  Petr Gola

Nejekologičtější a nejčistší ekonomikou světa je Švýcarsko. Pravidelně zveřejňovaný Environmental Performance Index (EPI) hodnotí domácí ekonomiky dle řady ukazatelů ohledně životního prostředí, veřejného zdraví a ekosystému. Česku patří výborné 18. místo.

Český vládní dluh jde na dračku

18.07.  |  Jan Čermák

České vládní dluhopisy jdou v posledních dnech a týdnech na dračku a ne jinak by tomu mělo být i v dnešní aukci dluhopisu maturujícího v roce 2021.

Akciovým trhům se v červnu dařilo

17.07.  |  Robin Koklar

Červen roku 2012 se pro riziková aktiva vyvíjel pozitivně, neboť akciové trhy posílily a sledované komodity vyjma ropy taktéž zhodnocovaly. Akciovým trhům se v červnu dařilo zejména kvůli očekávání, že představitelé ECB přijdou s nějakým podpůrným opatřením.

Investice naruby: Negativní výnosy státních dluhopisů

16.07.  |  Jiří Tyleček

Nedostatek bezpečných alternativ v prostředí úrokových sazeb blízkých nule, které drží většina centrálních bank vyspělých zemí, žene investory do ztrátových pozic. Možná není daleko doba, kdy si bezpečné země typu Švýcarska či Německa začnou více půjčovat a tím de facto budou své dluhy splácet.

Která země je podle OECD nejbezpečnější?

16.07.  |  Petr Gola

Bez svobody a bezpečí nelze žít spokojeně a šťastně. Dle publikace OECD „How´s life“ jsou nejšťastnější Dánové. Severské země přitom jsou nejbezpečnější. Nízká kriminalita a zločinnost, politická stabilita, fungující justice – to mají všechny země Skandinávie společné. Česko si stojí rovněž výborně.

Co týden dal? Růst cen potravin překonal očekávání

13.07.  |  Tomáš Skolek

Ceny potravin vzrostly v červnu meziročně znatelně více, než očekávala Česká národní banka. Celkem zrychlila červnová inflace meziroční růst na 3,5 procenta. Více v našem pravidelném přehledu událostí z Česka i zahraničí.

Německo chce, aby Španělé dál ručili za své banky sami

10.07.  |  Jan Bureš

Po výrocích německého ministra financí Wolfganga Schaubleho optimistům dál pomalu tuhne úsměv na rtech. Dnes časně ráno po devítihodinovém jednání ministrů financí eurozóny Schauble řekl, že i když záchranný fond (ESM) bude moci pomáhat přímo bankám, finální riziko spojené s půjčkou by měl nést vždy národní stát, aktuálně tedy španělská vláda.

ECB srazila sazby na nová historická minima a zatopila tak euru

09.07.  |  Jan Čermák

Zatímco ve čtvrtek a pátek si česká populace užívala parného léta v podobě státních svátků, evropská ekonomika i finanční trhy jely dále a jak jsme se pokusili varovat, přinesly důležité podněty k zamyšlení.

Čeho se bojí Evropané? Aktuálně hlavně nezaměstnanosti

09.07.  |  Petr Gola

Vysoká míra nezaměstnanosti a ekonomická nejistota zvyšuje obavy Evropanů z případné nezaměstnanosti. Ve Španělsku má obavy ze ztráty zaměstnátní dokonce 79 % občanů, ve Francii 63 % a v Itálii 50 %. Být nezaměstnaný není ani v sociálně vyspělé Evropě snadné.

Neprůstřelnmé spoření: nákup zlata po troškách nebo BitCoin

04.07.  |  Lukáš Tomek

V extrémních podmínkách, při krachů měn či celých států, se stává, že vlády oberou o peníze své vlastní občany. Existují možnosti, jak se tomu ubránit? GLOSA

Bankovní unie jako prvek posilování integrace v Eurozóně

03.07.  |  Sven Subotič

Navrhované podmínky bankoví unie dávají v současné chvíli smysl. Sdílení bankovního rizika, které však bude pod kontrolou ECB, představuje logický most mezi současnou měnovou unií a budoucí politickou a fiskální unií. KOMENTÁŘ

Dobrá nálada z eurosummitu dlouho nevydrží

02.07.  |  Jiří Tyleček

Ve stylu: „Jednomu vezmeme a druhému dáme“, se Evropa dopředu neposune. Finanční trhy po opadnutí nadšení naberou pravděpodobně jižní směr. Pokud se tedy opět nebudou tisknout peníze.

Co týden dal? ČNB otevřela dveře ještě levnějším úvěrům

29.06.  |  Tomáš Skolek

Česká národní banka včera na svém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby na 0,5 %. Došlo tak po 784 dnech, kdy úroková sazba byla neměnná na hodnotě 0,75 %. Více v našem pravidelném přehledu.

Měnové reformy, odebrání zlata: čeká to i nás?

29.06.  |  Lukáš Tomek

Když se v minulosti vládám nedostávalo v extrémní míře peněz nebo na něco peníze potřebovaly, sáhly několikrát k razantnímu kroku: vymyslely véce či méně sofistikovanou krádež na vlastních občanech a zlegalizovaly jí. Čeká to i naší evropskou generaci? PÁTEČNÍ GLOSA

ČNB snížila sazby na 0,5 procenta

28.06.  |  Michal Kozub

Česká národní banka dnes na svém zasedání rozhodla o snížení základní úrokové sazby na 0,5 %. Došlo tak po 784 dnech, kdy úroková sazba byla neměnná na hodnotě 0,75 %.

Pokus o kulatý čtverec

28.06.  |  Petr Fejtek

Evropa se dostává na další rozcestí už dnes a v pátek: optimisté čekají od summitu EU řešení, pesimisté hartusí, že hrozí fiaskem a realisté alespoň doufají, že se zas jen „přikoupí“ trochu času.

Summit EU bude u nás o pozornost bojovat s ČNB

28.06.  |  Jan Čermák

Dnes budou české finanční trhy konfrontovány se dvěma rozdílnými událostmi, které mají potenciál změnit jejich nastavení. V prvním případě jde o zahraniční událost číslo jedna, kterou je summit EU, a druhou pak zasedání ČNB.

Ameriku trápí eurokrize, ale levnější benzín je příjemným vedlejším efektem

27.06.  |  Jan Čermák

Ve stínu pokračující eurokrize přicházejí nové důkazy o tom, že americká ekonomika rovněž začíná ubírat na tempu. Zpomalení se odráží převážně v tzv. měkkých předstihových ukazatelích v podobě podnikatelských a spotřebitelských nálad.

Ronald Ižip: Jsme na prahu velké globální změny

27.06.  |  Lukáš Pololáník

Současná krize není ekonomickou recesí, ale návratem k dlouhodobě udržitelnému růstu. Pokud by to byla klasická krize, bylo by dávno po ní. Odchod Řecka z eurozóny není řešením. Fiskální pakt, ač je jediným způsobem, jak zlepšit veřejné finance, zřejmě nebude účinný, uvedl mimo jiné Ronald Ižip v rozhovoru pro Finance.cz.

Do pětice všeho špatného, aneb Kypr je další zemí, jež oficiálně požádala o pomoc ze záchranných fondů

26.06.  |  Jan Čermák

Tak tedy i Kypr. Tato bývalá britská kolonie ve Středozemním moři, která byla rozdělena válkou mezi Turky a Řeky, teprve relativně nedávno vstoupila do eurozóny. Včera se ovšem stala již pátou zemí měnové unie, která byla nucena požádat o finanční pomoc ze záchranných fondů.

Další jalový sumnmit EU před námi?

25.06.  |  Jan Čermák

Pomineme-li pokračující mistrovství Evropy ve fotbale, pak lze konstatovat, že po čase si mohla Evropa o víkendu lehce oddychnout, neboť tentokrát nebyly na pořadu žádné volby či summity.

Co týden dal? Krize už dorazila i do Číny

22.06.  |  Michal Ruml

Čínská ekonomika viditelně začíná mít problémy s výpadky v evropské poptávce, na které je výrazně více závislá než americká ekonomika. Skoro 20 % evropských dovozů má původ v Číně. Více v našem článku.

Na trhy dolehlo zklamání z Fedu

22.06.  |  Jan Bureš

Investoři tak v tuto chvíli neřeší jenom strach z neřízeného vývoje na periferiích eurozóny, ale také viditelně zpomalující Ameriku a Čínu.

Fed nestrpí pohled na zpomalující ekonomiku a tak raději opět expanzivně zasáhne

20.06.  |  Jan Čermák

Soudě podle toho, jaké země se dostaly do čtvrtfinále fotbalového šampionátu starého kontinentu, tvoří eurozóna v podstatě optimální (měnovou) zónu.

Vyřešily řecké volby problémy eurozóny? Ale kdeže!

19.06.  |  Jiří Tyleček

Evropští politici se snaží vyvolat dojem, že současná situace je něco jako přírodní katastrofa, která se nedala očekávat. A jakmile příjde pomoc, opět si budeme užívat slunečních dní.

Co týden dal? Fotovoltaika zvyšuje rodinné výdaje

15.06.  |  Lukáš Pololáník

Obnovitelné zdroje stojí v letošním roce spotřebitele 38 miliard korun. Průměrná česká rodina tak ročně zaplatí za obnovitelné zdroje v ceně elektřiny 1047 korun. V příštích letech by se mohla platba za obnovitelné zdroje ještě zvýšit.

Máte nárok na odškodnění za zpožděný nebo zrušený let?

14.06.  |  Redakce

Ročně dochází ke stovkám případů zrušení letů a desetitisícům případů zpožděných letů. Na denním pořádku jsou ztracená zavazadla nebo jejich závažná poškození při manipulaci během transportu. Zákazník má v těchto případech nárok na kompenzace.

V Česku bylo podle statistiky nejméně chudých v EU

13.06.  |  Petr Gola

Sociální politika členských zemí EU je velmi propracovaná. Přesto během posledních let výrazně stoupl počet chudých Evropanů. Každý šestý občan členských zemí EU je chudý! Nejméně chudých má Česko. Jaká je finanční hranice chudoby v jednotlivých zemích?

Zítra se bude šetřit všude

11.06.  |  Petr Fejtek

Aneb možná to bude i tanec, zavzpomínáme-li na starý budovatelský song. Konečně snad je už každému jasné, že jedinou možností, jak hospodaření země dostat alespoň trochu „do latě“, je udělat pořádek ve výdajích.

Co týden dal? České domácnosti šetří každou korunu

08.06.  |  Tomáš Skolek

Spotřeba domácností v Česku klesla o 2,9 procenta. Především to přispělo k meziročnímu poklesu HDP o 0,7 procenta. V celé historii oficiálních dat ČSÚ nenajdete horší údaj. Více v pravidelném přehledu událostí.  

Předpověď se vyplnila – HDP klesl o 0,7 %. Vyhlídky jsou nejisté

08.06.  |  Michal Kozub

Hrubý domácí produkt podle dnešních zpřesněných statistik poklesl meziročně o 0,7 % a meziměsíčně o 0,8 %. Revidoval tak předchozí mírně horší výsledek, který úřad zveřejnil již dříve.

Zatímco Poláci a Maďaři připravují obranné hráze, Fed a ECB vyčkávají

08.06.  |  Jan Čermák

Odmyslíme-li si nedávné snížení úrokových sazeb v Austrálii a včerejší redukci úroků v Číně pak je zřejmé, že tvůrci hospodářských politik ve zbytku světa zaujali momentálně vyčkávací taktiku.

Pokerová partie mezi Berlínem a Madridem pokračuje

07.06.  |  Jan Bureš

Do popředí záchranných prací v eurozóně se dostávají banky. Jádro problému není v rozpočtovém uličnictví národních vlád (Řecko), ale v složitém a nákladném úklidu po realitní bublině (Irsko, Španělsko a částečně i Portugalsko). Zaměření na do-kapitalizaci problémových bank dává smysl vzhledem k nebezpečí řeckého euro-exitu. Dostatek kapitálu a likvidity v periferních bankách je podmínkou k tomu, aby euro vydrželo eventuální odchod Řecka z klubu.

ECB dnes může snížit sazby, eventuálně "zahlásit" takový krok na červenec

06.06.  |  Jan Čermák

Evropa má na krku recesi, Asie v čele s Čínou se rovněž trápí a americká ekonomika rovněž v posledních týdnech brzdí. To vše by byly poměrně dost silné argumenty pro medvědy na trzích s rizikovými aktivy, aby nad nimi kompletně převzali vládu.

Bohatí versus chudí – kde jsou největší rozdíly?

06.06.  |  Petr Gola

V posledních letech rostou mezi lidmi příjmové rozdíly. Na průměrnou mzdu dosáhne rok od roku méně zaměstnanců. Příjmové nůžky se neustále rozevírají. Jak je na tom Česko v porovnání s jinými státy ukazují výsledky ukazatele s názvem Better Life Index.

Fincentrum na prodej

05.06.  |  aktualita

Jedna z největších finančně-poradenských společností na českém trhu by mohla být na prodej.

Je na záchranu španělských bank už příliš pozdě?

05.06.  |  Tomas Berggren

Španělský bankovní systém je “zlomovým bodem” pro existenci eura. A španělská vláda si to uvědomuje. Proto také premiér Rajoy ohlásil, že země zdraví svého bankovního systému “garantuje”. Dělají si z nás srandu?

Další krizová konference, tlak na Berlín roste..

05.06.  |  Jan Bureš

Napětí mezi Berlínem a zbytkem zeměkoule roste. Dnes nás čeká mimořádné krizové zasedání G7, kde budou především USA, Kanada a Francie stupňovat tlak na Německo, aby převzalo větší záruky za společnou evropskou měnu. V tuto chvíli se tlak soustředí na projekt bankovní unie, tedy společných záruk za bankovní vklady a společného fondu na dokapitalizaci bank, po kterém v eurozóně nejvíce volá španělská vláda.

Olympijské hry v Londýně: skončí také ekonomickým zklamáním?

04.06.  |  Matt Bolduc

Vlády a zastánci olympiády vždy prezentují hry jako dobré pro ekonomiku i občany. Náklady na Olympiádu v Londýně přesáhnou devět miliard liber. Budou dopady pro britskou ekonomiku pozitivní, nebo půjde o další zklamání?

Růst nezaměstnanosti v USA a EMU může přinést expanzivní odpověď Fedu a ECB

04.06.  |  Jan Čermák

Protentokrát na počátku našeho pojednání vynechme již tradiční pohled na trhy dluhopisů a věnujme se oblasti, která s nimi beztak úzce souvisí - a to trhům práce.

Kdo zachrání španělskou Bankia?

04.06.  |  Jiří Tyleček

Španělsko začíná pomalu ohrožovat pozice Řecka coby největšího potížisty v eurozóně. Jeho problémy se sice stále nemohou srovnávat s řeckými, nicméně Španělsko je čtvrtá největší ekonomika eurozóny a na jeho záchranu není na rozdíl od Řecka dostatek financí.

Co týden dal? Rekordní nezaměstnanost v Eurozóně

01.06.  |  Michal Ruml

Eurozónu sužuje rekordní nezaměstnanost. V dubnu podle dnešních dat Evropského statistického úřadu činila 11 procent, tedy nejvíc v historii. Nejvyšší nezaměstnanost tradičně statistici hlásí u Španělska, naopak nejnižší je v Rakousku. Více v našem přehledu zpráv a událostí.

Jak obchodovat během řecké krize?

31.05.  |  Steen Jakobsen

Ve spolupráci se Saxo Bank vám přinášíme několik scénářů vyplývajících z řecké krize, které připadají v úvahu pro EU a akciový trh jako celek. Tyto scénáře vycházejí z rámce, který udává, kde se ve třech fázích této krize nacházíme, a současná rizika hrozící ze tří pohyblivých částí investičního vesmíru: politiky, hospodářského cyklu a ocenění aktiv.

ECB neakceptovala španělský trik s pomocí bance Bankia

30.05.  |  Jan Bureš

Evropská centrální banka se postavila proti plánům Madridu na pomoc krachující bance s příznačným názvem Bankia. Na první pohled se není čemu divit - navrhovaný způsob získání kapitálu pro Bankii jde skutečně proti všem zásadám ECB a je s podivem, že Madrid dopředu svůj záměr s nikým nekonzultoval.

Pozitivní obrat v řeckých předvolebních průzkumech...a co dál?

28.05.  |  Jan Bureš

Řecké předvolební průzkumy ukazují, že pod strachem z euro-vyhazovu začíná extrémní levice ztrácet.

Co týden dal? Nepovedený vstup Facebooku na burzu

25.05.  |  Lukáš Pololáník

Akcie Facebooku zahájily obchodování výrazným propadem. Banka Morgan Stanley zhoršila vyhlídky hospodaření této firmy, ale nepříznivé informace v citlivém období sdělila pouze vybraným klientům. Objevují se žaloby proti Nasdaq OMX Group Inc., Marku Zuckerbergovi i proti Morgan Stanley kvůli údajnému porušení zákona o cenných papírech.

Bude se platit mobilem?

23.05.  |  Redakce

Využívání tzv. M-plateb, neboli plateb pomocí mobilních zařízení, celosvětově do roku 2015 vzroste díky rozšiřování smartphonů a tabletů na 15násobek. Bezkontaktní platby zatím umožňuje jen 10 procent terminálů. Klíčovou otázkou je v tuto chíli ovšem bezpečnost.

Řecko je paralyzované a čeká snad jen na ránu z milosti

22.05.  |  Jiří Tyleček

Patový výsledek parlamentních voleb uvrhl Řecko do ještě hlubší krize a beznaděje, než tomu bylo kdykoliv během posledních několika let. Ekonomika prudce klesá, nezaměstnanost nabrala opačné, i když stejně intenzivní tempo a na obzoru není vidět žádná změna.

Den D se blíží aneb Den daňové svobody letos o 6 dní dříve

21.05.  |  Redakce

V letošním roce přivítáme daňovou svobodu 9. června 2012. Den daňové svobody, který každoročně vyhlašuje Liberální institut jakožto ukazatel svobody daňových poplatníků, letos nastane o 6 dní dříve než v minulém roce.

Co týden dal? I 26 korun za euro!

18.05.  |  Tomáš Skolek

Pokud sháníte eura na dovolenou, vězte, že kurz koruny k euru se může v následujících týdnech pohybovat i kolem úrovně 26 CZK/EUR. Více v našem pravidelném přehledu zpráv ze světa a Česka.

Co může zastavit startující paniku....pouze ECB

18.05.  |  Jan Bureš

Rozjíždí se sezóna marnosti, ať se podíváte kamkoliv, vidíte prakticky samé špatné zprávy. Řecká extrémní levice v posledních průzkumech navyšuje svůj náskok (22 %). Její šéf Alexis Tsipras řekl deníku Wall Street Journal, že Evropa si nemůže dovolit přestat Řecku pomáhat.

Nezaměstnanost na periferii Evropy

18.05.  |  Sven Subotič

Současná Evropská měnová unie je připravená na rebalancování. Východiskem z krize je urychlení reforem, oddálení vyrovnaných rozpočtů. Prospěšný by byl také růst mezd v Německu a jejich stagnace na periferii Evropy. Francie ztrácí konkurenceschopnost a trápí ji strukturální inflace.

MoneyExpo 2012 ukázala poprvé tzv. Live Trading Show

16.05.  |  Tomáš Skolek

Součástí investičního a tradingového summitu MoneyExpo 2012 byla úplná novinka v podobě Live Trading Show, veřejném obchodování na reálných datech a reálných účtech. FOTOREPORTÁŽ

Řecko jde opět k volbám - neřízený bankrot a odchod z eura se přibližuje

16.05.  |  Jan Čermák

Rozhovory o nové řecké vládě zkolabovaly a země směřuje k dalším předčasným volbám, které se uskuteční v polovině června. Řečtí politici si tak vybrali velmi nejistou cestu, která přivodí nejednu bezesnou noc lidem - především pak investorům, kteří kolikrát ani neví kde Řecko přesně leží.

Nákaza naplno napadla italský a španělský trh vládních dluhopisů

15.05.  |  Jan Bureš

Dnes se všechny řecké parlamentní strany sejdou znovu u prezidenta a budou mít jednu z posledních šancí odvrátit předčasné volby. Šance na úspěch je ale malá.

Pohádka o růstu vstává z popela

14.05.  |  Petr Fejtek

Jako bájný Fénix se opět na scéně objevil „zachránce“ – ekonomický růst. Jde o to, zda jde o božstvo, anebo jen modlu. Jakmile totiž vnímáme růst jako rozvoj, byla by idea v pořádku. Kdyby šlo ale o růst (zejména spotřeby) na sekeru, jde jen o pád do dluhové pasti.

K řeckým předčasným volbám je blíže a s nimi k bankrotu země a zavedení drachmy

14.05.  |  Jan Čermák

Naděje na to, že Řecko zůstane členem eurozóny umírá poslední.

Co týden dal? Banky v ČR vydělávají stále více, bez ohledu na krizi...

11.05.  |  Michal Ruml

Trojici největších tuzemských bank v prvním čtvrtletí stoupl v souhrnu čistý zisk o devět procent na 11,95 miliardy korun. Více v našem přehledu.

Připravme se na nagelované mladíky. Budou nám prodávat druhý pilíř

11.05.  |  Lukáš Tomek

Ozvěny let devadesátých se ozývají, jakmile je nějaké kupní rozhodnutí spojeno s psychickými tlaky. Nepochybně to platí i o výběru fondu v důchodové reformě. PÁTEČNÍ GLOSA

Španělsko vypouští další kostlivce z bankovních skříní

11.05.  |  Jan Čermák

Vedle nesolventního Řecka flirtujícího s odchodem z eurozóny je druhou časovanou bombou pro eurozónu situace ve španělském bankovním sektoru.

Není dluh jako dluh: super zadlužené Japonsko má nižší riziko státního bankrotu než Česko

11.05.  |  Petr Gola

Nejvíce zadluženou vyspělou zemí světa je Japonsko, ale drtivou většinu státních věřitelů tvoří japonské domácnosti. Japonci tedy dluží sami sobě.

Evropa jde podle posledních dat stále ke dnu

10.05.  |  Jiří Tyleček

Při pohledu na vývoj finančních trhů v posledních měsících se zdá, že globální ekonomika na tom není nijak špatně. Roste naprostá většina akciových trhů a také komodity zaznamenávají převážně vzestupy. A to platí také v Evropě, kde se nedaří jen trhům v zemích nejvíce postižených dluhovou krizí. Kde je tedy háček?

Dluhopisy ano, či ne – toť otázka

09.05.  |  Petr Fejtek

Vše záleží na správné odpovědi na jedinou otázku: jaká bude inflace? Dosud mohli lidé do dluhopisů investovat jen pomocí fondů, anebo občas hypotečních zástavních listů. Až přišly loni na podzim „Kalouskovy dluhopisy“ a po 20miliardové nabídce se jen zaprášilo.

Poučme se o investicích Norska

07.05.  |  Petr Fejtek

Našim fondům se moc nedaří, alespoň však se utišuje ten „run“, kterému byly vystaveny poslední dobou, vlastně celé roky... Uvidíme, že ani druhý největší „suverénní“ fond nevydělává vždy. Ty naše se za duben sice musely rozloučit s další skoro miliardou, ale poslední dva týdny určitou naději přinesly, i když 40 milionů není žádná spása.

Evropský volební super-šok…

07.05.  |  Jan Bureš

Supervolební víkend německým politikům přidělal vrásky na čele. Evropským politikům, kteří prosazovali jejich úspornou linii, pomalu padají hlavy. Ve Francii zvítězil socialistický kandidát Francois Hollande a v Řecku propadly dvě hlavní politické strany, které podepsaly Evropě a MMF závazek dál spořit.

Co týden dal? Pracovních příležitostí ubývá po celém světě

04.05.  |  Tomáš Skolek

Úsporná opatření ani reformy pracovního trhu nepřispívají k tvorbě nových pracovních příležitostí a na globálním trhu práce naopak vedou k alarmující situaci. Více v přehledu zpráv 18. týdne.

V Evropě začíná super-volební víkend: Řekové volí parlament, Francie prezidenta

04.05.  |  Jan Bureš

Evropa má před sebou supervolební víkend. Druhé kolo prezidentských voleb ve Francii a parlamentní volby v Řecku právem na trhy vrací nervozitu.

Jaká by měla být optimální měnová unie? Evropa není dobrý příklad

03.05.  |  Michal Valentík

Evropská měnová unie v současné chvíli neplní ani jeden bod optimální měnové unie, kterou definoval už v 60. letech významný ekonom a nositel Nobelovy ceny Robert Mundell. Nejlepší cesta je slabší státy od eura „osvobodit“.

Co týden dal? Mouka i pečivo budou dražší

27.04.  |  Michal Ruml

Mlynáři zdraží mouku pro průmyslové zpracování o 15 až 20 procent, což se patrně projeví v cenách pečiva. Balená mouka prodávaná v obchodech již tento trend zaznamenala.

V evropském rybníku vysychají peníze

25.04.  |  Jan Bureš

Špatné zprávy z Evropy načas překryly dobré výsledky Applu. Úleva ale asi nebude mít dlouhého trvání. Poslední čísla z eurozóny ukazují, že kombinace tvrdých rozpočtových úspor a především zamrzávajících úvěrových kanálů na periferiích má zničující dopady.

Tvrdý jako frank. Takové pořekadlo používají u McDonald´s

25.04.  |  Petr Gola

Big Mac hamburger od McDonald´s by měl v ideálním případě stát všude na světě stejně. Právě na různé ceně tohoto hamurgeru ve světě lze částečně indikovat, které měny jsou nadhodnocené a které podhodnocené. Nejtvrdšími měnami jsou švýcarský frank a norská koruna.
1 9 16 17 18 19 20 21 22 24 31
Zobrazit všechny články

Autopojištění Allianz Direct

S Allianz autopojištěním náhradní vůz v případě krádeže na 30 dní zdarma.

Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz